alltracboy
06.04.09,08:35
andy1968
07.04.09,12:21
sú to celkom zaujímavé projekty , niektoré vyzerajú že by ste chceli stavať zrub ? alebo montovačku ?
alltracboy
07.04.09,15:03
nie, klasicka murovana stavba. Chcem to co najlacnejsie, ale zasa s istou pripravou pre buduce mozne rozsirenie (preto ta alfa106, lebo ma schodisko na podkrovie). stale neviem ci mat vacsiu zastavanu plochu a mat do buducna izby hlavne na prizemi, alebo mensia zastavana plocha, pridat par radov tehal a mat klasicky poschodovy dom.
krvak
07.04.09,19:53
Hmm, tazko radit, je to vec vkusu. Ono, cim dalej clovek starne, tym horsie sa chodi po schodoch.... Ja som si ale vybral Aktual 34 od euroline a zarovnal ten odskok, teda rozsiril. Tocite schody zmenil na schody s "podestou" , premna bezpecnejsie. Zrusil "galeriu " na poschodi a hodil som tam akoze saunu, moze tam byt satnik, hocico. Prikladam upraveny projekt-aspon zhruba, mozno pomoze...nejakym napadom. HLAVNE by som sa riadil orientaciou pozemku a ulozenim domu na pozemok s ohladom na SEVER a JUH, vychod-zapad, teda svetove strany a podla toho aj dopasoval projekt. Ja som si na severovychod "docapol" k domu aj garaz.
alltracboy
21.10.09,13:04
nakoniec som objednal alfu 105. ani obytne podkrovie neplanujem radsej.
ciners
21.10.09,16:16
Staviame Alfu 105 sestre,pekny domcek, mne sa velmi paci,vec vkusu.....
220870
21.10.09,16:46
105 -ku už len preto ,že má zaujímavú terasu.u tej 106 mi čosi chýba vypadá ako keby bola nedorobená.
alltracboy
21.10.09,16:56
kazdemu sa paci alfa 105.. je to fakt pekny dom. Chcel som zvysit podkrovie o tehlu aby sa tam lepsie chodilo. ale potom by ta lomena strecha zanikla a vyzorovo by to bolo ako 106. Mozno to sa ti na tom nepozdava. 106 je vyssi dom. Bolo by mozne ma zasobovat postrehmi zo stavby, foto..atd. dost by mi to pomohlo.. ja som nevidel ten dom zatial nikde postaveny.
ciners
21.10.09,17:15
Hviezdoslavov pri BA, tam som 105ku tiez videl. Krov roztiahol steny,robil som tam posudok,co s tym :D
A potom este ako som pisal, staviame ho sestre, este nie je hotovy, casom ti mozem posielat nejake foto,ak chces.
bjuty smis
21.10.09,17:20
wow,
ja práve vybavujem stavebné povolenie, tento rok chcem aspoň základy a múry...no páni, Vás si značím, keby niečo :))
alltracboy
21.10.09,17:25
Hviezdoslavov pri BA, tam som 105ku tiez videl. Krov roztiahol steny,robil som tam posudok,co s tym :D
A potom este ako som pisal, staviame ho sestre, este nie je hotovy, casom ti mozem posielat nejake foto,ak chces.

joo foto vela foto... kludne sa pridem aj pozriet :D o tom s roztlacenymi stenami mi vraveli ked som kupoval projekt.. vraj robili tramovy strop a nejak odflakli vrchny veniec, asi to nepreviazali z s tym hlavnym vencom. Tiez chcem tramovy strop..preto ma to trochu zneistilo. Inak by ma zaujimalo, ked je tam v projekte veniec, jeden rad tehal a veniec, preco sa rovne nevybetonuje 60cm vyskoky prvy veniec? beton je lacnejsi ako tehla.
ciners
21.10.09,17:32
My tam tiez davame tramovy dreveny strop. Ked bude,co to poriadne hotove, teraz ideme robit strechu,ak sa este podari,tak sa kludne mozes prist pozriet,len neviem odkial si,ci to nemas daleko. Dom je pri TT.
V tom Hviezdoslavove odflakli vsetko,ja som sa tam skoro prezehnal :D
Co sa tyka tych dvoch vencov, tak mozes vyliat aj jeden taky stenovy prvok,ako pises,len to sa potom inak vystuzuje+to treba zateplit.
alltracboy
21.10.09,17:38
ja som z okolia BA. vsetky info ohladne alfa 105 mi moze ktokolvek posielat. mna to zaujima, ako kto co robi, na co treba dat pozor, kolko to stoji, z coho sa to robi, ako sa to zatepli..proste vsetko :D Dakujem alltracboy@gmail.com
bjuty smis
21.10.09,18:41
poslal som pár foto..
alltracboy
21.10.09,19:18
dik za foto.. ten clovek tam spravil tiez drevenny strop. Mozno to nebude obytne hore, lebo si neviem predstavit ako by tam spravil schodisko..a v tej izbe ako by malo byt nieje. mozno spravil len okna na povalu kvoly svetlu.. mne sa to take zvysene moc nepozdava..ta strecha sa potom vyrovna a vyzera to tak..inak.
bjuty smis
22.10.09,16:11
Re: Rodinne domy Alfa - 105 , Alfa - 106 , SOLAR , Praktik 81
Staviame Alfu 105 sestre,pekny domcek, mne sa velmi paci,vec vkusu.....

CINERS , prosím ta , aj ked viem, aká je to ťažká otázka, aký predpokladáš rozpočet na ALFU 105, ja ju začínam stavť v 11. mesiaci. Dakujem
ciners
22.10.09,17:56
No podla toho ako to vezmes. My to staviame svojpomocne a mame odhad tak na 1,7miliona SKK,ale sestra ma aj riadny znalecky posudok a tam je to cez 4miliony,ale to je trhova hodnota v tej dobe,ked to bolo ohodnocovane.
alltracboy
22.10.09,17:59
tak to ja sa mozem...... dufam ze si pisal ceny s pozemkom.. pripadne luxusnym zariadenim :D z coho to stavate? tehla, ytong, beton?
ciners
22.10.09,18:18
No my sme tam mali taky problemik, ze teren mal velky sklon a este k tomu bol pod urovnou cesty, tak zaklady su vytiahnute od1m do 1,5m nad povrch, co sme akurat nad cestou a to tiez dost stalo. Mury su z Ytongu. Tie 4miliony su aj s pozemkom,ale to je len posudok,kvoli hypoteke. My tam v podstate robime vsetko sami,akurat mury potiahli murari,ale aj tym sme robili poskokov a boli to kamarati,tak aj ti boli skoro zadarmo :) Ale pod milion a pol ho nepostavis, to pochybujem-myslim na komplet byvanie.
alltracboy
22.10.09,18:20
1,6 M naskrabem... pokial mi dohodis tych lacnych murarov.. staci ak budu dobry za primeranu cenu. lebo ked som videl co kolegovy murari porobili s domom.. .
bjuty smis
22.10.09,18:34
Dakujem,

ja budem stavať okres SC, rovina, mám na to - komplet, plot , žumpa, chodníky, rekuperácia = 3 izb. byt v cente SC mínus 6000€.
( aká prehladná cena :)) Verím, že ti pozliepame, stavať budú jednotlivé partie....šedivý som už teraz.
alltracboy
26.10.09,15:57
Ciners: Tu su nakresy domov alfa 105 a 106 (http://imgupload.sk/images/tgazejk6iquwhtpav9up.jpg). ako vidno tak alfa s 106 s obytnym podkrovym ma o tehlu naviac a kliestiny uplne hore. Je asi fakt, ze je mozno aj hore nosny mur. Ale pokial su tie kliestina tak hore, musi tam byt zrejme silnejsia krokva aby nedoslo k ohybu a rozlacaniu muru. Na tej 105 nevidim tie stlpy o ktorych si hovoril.. mozno budu az v realizacnom vykrese.
ciners
26.10.09,19:11
V tej 105ke to v nejakom vykrese najdes, take medzistlpiky, ktore spajaju dolny a horny veniec. 106ka ma vrcholovu vaznicu, to vidis na tomto,co si sem dal tu hornu v reze. Vdaka tej vrcholovej vaznici su tie vodorovne sily vyrazne eliminovane.
alltracboy
28.10.09,13:56
myslis take prebetonovanie medzi keramickym stropom a vencom? Kolega to mal v projekte.. ja zatial neviem co tam mam lebo ho este nemam. Mne sa zda ze cim vysie su vazniky, tym vyssia musi byt krokva aby sa zmensila moznost prehybu krokva tym padom znizili vodorovne sily. Cize alfa 106 musi mat krovy inych rozmerov, lebo ten keramicky strop na to asi nebude mat moc vplyv..z coho vychadza, ze chyba sa stala s streche. Idealna strecha je snad samonosna pokial ju postavim na 4 body.
ciners
28.10.09,14:08
Ok, tuto to uplne laicky nepojde,takze asi takto: na konstrukciu krovu posobi zatazenie, to zatazenie vo vsetkych prvkoch sposobuje vnutorne sily a prenasa sa do podpier,kde sa vytvaraju reakcie. Tieto rekacie z krovu zatazuju veniec a mury az idu do zakladov a do zeme. Cela ta vaha prejde do zeme bez ohladu na to, ake su profily krokiev,takze ked das hrubsiu krokvu,ona sama o sebe bude menej namahana, menej sa bude aj deformovat,ale to,co zatazuje veniec a steny mensie nebude. Tie vodorovne sily sa musia preniest do podpier,cize do venca. Ak nechces,aby tieto vodorovne reakcie,ktore roztahuju veniec isli do venca, musis ich preniest nejako inak. Bud das tiahlo alebo ako je v 106ke vrcholovu vaznicu.(su aj ine moznosti). Vsetky tie sily treba v konecnom dosledku preniest do nejakych podpier, tym, ze das vacsi profil krokvy tie sily nezmensis, zmensis iba napatia v krokve a jej priehyb.
ciners
28.10.09,14:11
V tej alfe 105 sa malo zvisle zatazenie prenasat cez krokvy do pomurnice a na veniec, cez medzistpliky na druhy veniec a steny a vodorovne reakcie mali ist cez veniec vrchny cez medzistlpiky do stropu zelezobetononoveho. To vsetko bez ohladu dimenzie krokvy takto nejako prebehne.
alltracboy
28.10.09,15:44
nam s kolegom len nejde do hlavy ako moze ten vrchny vaznik eliminovat nejake horizontalne sily, ked v tom trojuholniku ktory vznikne z dvoch krokiev a vaznikov posobia sily na spoj dvoch krokiev vo vrchole, a na sroby ktorymi su spojene krokvy a vazniky. Cim mensie prehnutie krokiev tak tym menej hozirontalnej sily tam moze vzniknut nie? lebo keby boli tie krokvy teoreticky z absolutne neohybneho materialu, tak jedine sily ktore posobia su horizontalne vo vrchole, to by sa malo vyrusit navzajom a potom vertikalne ktore prechadzaju kolmo do zeme cez stenu. Ja nechcem mudrovat, ale rad by som tomu chapal.
nahral som zopar obrazkov..
toto je klasicky hambalkovy krov s kliestinami skoro v strede
http://imgupload.sk/images/xl7g2ucvijn5gwjs6h3.jpg

tuto je ten vaznik skoro hore a medzi tym je dalsi hranol.. podla mna uplne zbytocny, pokial nieje nejakou podperou oprety o strop. a tiez je tam ako si prestavujem tie horizontalne sily
http://imgupload.sk/images/g8v52zu2uvvgeug3kg0.jpg

a tu je to iste akurat bez toho dreva v strede, teoreticky by to malo byt to iste pokial je ten krov dobre spraveny
http://imgupload.sk/images/aibql3gpoggjft474dx8.jpg
chandler
28.10.09,16:08
prehnutie krokvy nie je vobec dolezite v tomto pripade. na to zabudni.
ked vezmes ten prvy obrazok z hora ti tlaci na strechu sneh tak je logicke ze tomu Acku sa chcu rozist nohy, nie? z toho vznikaju tie horizontalne sily.

ak das hore vrcholovu vaznicu, ktora je podopreta na muroch, tak tie krokvy su ulozene na nej a na pomurnici. ta staticka schema je uplne ina.
ciners
28.10.09,16:22
Ten zbytocny hranol hore je vrcholova vaznica a prebera velmi dolezite sily, vdaka comu sa ta horizontalna reakcia na veniec eliminuje. Vdaka tomu zbytocnemu hranolu sa zmensi zvisly posun vo vrchole acka a tym sa krov neroztahuje.
Keby bolo cosi absolutne nedeformovatelne,tak na takuto hypotezu zabudni, sily v konstrukcii priamo suvisia s deformaciami a jedno bez druheho to nemoze byt, to by sme nic nenapocitali. Uz len ejdnoduchy Hookov zakon zo strednej skoly,kde je napatie umerne pomernej deformacii,tam vidis, ze to jedno bez druheho nemoze existovat.
ciners
28.10.09,16:24
Predsatv si pismeno A. Ked budes tlacit na vrchol acka,ten vrchol klesne a nozicky sa Acku roztiahnu :). Ked ten vrchol pevne chytis a nedovolis mu zvisly posun a teraz zatlacis na Acko,tak sa Acko neroztiahne. Uz chapes? Myslim, ze toto je tak najjednoduchsie povedane naco tam je ta vrcholova vaznica.
bettylou
28.10.09,17:40
tiež idem stavať Alfu 105, prosím foto z priebehu stavby, kto stavia, prípadne úskalia projektu.
sweetiemaja@gmail.com
alltracboy
28.10.09,17:40
Predsatv si pismeno A. Ked budes tlacit na vrchol acka,ten vrchol klesne a nozicky sa Acku roztiahnu :). Ked ten vrchol pevne chytis a nedovolis mu zvisly posun a teraz zatlacis na Acko,tak sa Acko neroztiahne. Uz chapes? Myslim, ze toto je tak najjednoduchsie povedane naco tam je ta vrcholova vaznica.
no nechapem ako sa na A moze roztiahnut nozicky ked je tam ta - v strede ktora tie nohy spolu s vrcholom spoji do pevneho trojuholniku.. to je ako by si chcel roztiahnut pravouhle pravitko nie? pokial je vo vrchole bod v ktorom sa stretaju tie nohy a ta stredna - napevno spojena s nozickami ..tak mi logicky vychadza ze sa to nemoze pohnut. Pochopil by som ze za sa nozicky A roztiahnu keby tam nebol ten vaznik. alebo ked su tak dlhe ze sa jednosucho pod tym vaznikom prehnu ako som to nakreslil.. asi som fakt blby, ale nechapem to :D hod mi prosim nejaky typ na literaturu nech si to precitam. Podla toho co som cital si asi statik , tak sa nebudem hadat, ale jednoducho mi to nejak nesedi.
alltracboy
28.10.09,17:48
prehnutie krokvy nie je vobec dolezite v tomto pripade. na to zabudni.
ked vezmes ten prvy obrazok z hora ti tlaci na strechu sneh tak je logicke ze tomu Acku sa chcu rozist nohy, nie? z toho vznikaju tie horizontalne sily.

ak das hore vrcholovu vaznicu, ktora je podopreta na muroch, tak tie krokvy su ulozene na nej a na pomurnici. ta staticka schema je uplne ina.
jasne.. cize ten hranol ktory je vidiet ako stvorec v priereze je podoprety na muroch.. na krajoch a v strede a tie krokvy lezia na nom.. to beriem. vtedy sa to zosilni. ved som aj pisal, ze by to muselo byt podoprete. mozno na alfa 106 je to na mure, lebo tam ide nosny mur az hore
ciners
28.10.09,18:07
no nechapem ako sa na A moze roztiahnut nozicky ked je tam ta - v strede ktora tie nohy spolu s vrcholom spoji do pevneho trojuholniku.. to je ako by si chcel roztiahnut pravouhle pravitko nie? pokial je vo vrchole bod v ktorom sa stretaju tie nohy a ta stredna - napevno spojena s nozickami ..tak mi logicky vychadza ze sa to nemoze pohnut. Pochopil by som ze za sa nozicky A roztiahnu keby tam nebol ten vaznik. alebo ked su tak dlhe ze sa jednosucho pod tym vaznikom prehnu ako som to nakreslil.. asi som fakt blby, ale nechapem to :D hod mi prosim nejaky typ na literaturu nech si to precitam. Podla toho co som cital si asi statik , tak sa nebudem hadat, ale jednoducho mi to nejak nesedi.

Nejdes na to zle, len je to trosicku inak. Ta palicka tam neposobi ako tiahlo,ale je tlacena. Az keby sa nozicky zacali rozchadzat,vtedy ta - zacne posobit ako tiahlo,ale to uz je neskoro. Ber do uvahy, ze vsetko v tom Acku je deformovatelne.
ciners
28.10.09,18:08
jasne.. cize ten hranol ktory je vidiet ako stvorec v priereze je podoprety na muroch.. na krajoch a v strede a tie krokvy lezia na nom.. to beriem. vtedy sa to zosilni. ved som aj pisal, ze by to muselo byt podoprete. mozno na alfa 106 je to na mure, lebo tam ide nosny mur az hore

jasne, ze je to podoprete,len v tom reze to nevidno
alltracboy
28.10.09,18:13
neviem si predstavit ze by ta palicka bola tlacena. pokial by tie krokvy boli hore spojene dokopy, (co aj su) a dolu by boli v idealnom venci ktory by sa za ziadnych okolnosti nepohol, tak tam ta palicka ani nemusi byt. keby bola ta palicka uplne dolu, tak vznikne trojuholnik a vtedy je to podla mna idealny stav pokial je dost pevna na TAH tak tam prakticky nemozu byt ziadne horizontalne sily na veniec, iba horizontalny tah na tu palicku. je to tak?
alltracboy
28.10.09,18:18
jasne, ze je to podoprete,len v tom reze to nevidno
ja som myslel ze je to v lufte, preto mi to absolutne nedavalo zmysel. ked si to nazval vrchny vaznik, tak som mal pocit ako by tie krokvy maloi pacit na ten hrahol.. napriklad ako by si chcel noznicami prestrihnut spajdlu. Tak to hej.. cize v pripade alfy105 s drevennou podlahou by stacilo vytiahnut nosny mur po vrchol strechy a dat tam ten hranol. Ale v pripade toho roztrhnuteho domu mam stale pocit, ze neboli dobre spravene tie vazniky, cize strecha.. alebo slabsi material ktory sa prehol a roztlacil ten veniec. spravil som si maketu zo spadliel a stale tam je vidim len to prehnutie materialu ako horizontalny pohyb
ciners
28.10.09,18:20
neviem si predstavit ze by ta palicka bola tlacena. pokial by tie krokvy boli hore spojene dokopy, (co aj su) a dolu by boli v idealnom venci ktory by sa za ziadnych okolnosti nepohol, tak tam ta palicka ani nemusi byt. keby bola ta palicka uplne dolu, tak vznikne trojuholnik a vtedy je to podla mna idealny stav pokial je dost pevna na TAH tak tam prakticky nemozu byt ziadne horizontalne sily na veniec, iba horizontalny tah na tu palicku. je to tak?

Hej,keby bola uplne dole,tak je to to tiahlo,o com tu melem. Ta palicka-kliestina je proste tlacena, s tym sa zmier :D to by si musel sa pohrat a z minima potencialnej energie sustavy dostanes prave taky stav,kedy je ta palicka proste tlacena, tak to panbozko stvoril a my s tym nic nenarobime :)
alltracboy
28.10.09,18:26
je tlacena v ktorom smere? z bokov? to by vo vrchole nemohli byt idealne spojene tie krokvy.. lebo z vrchu si ju ako tlacenu fakt neviem predstavit. inak nakreslil som dalsie dva obrazky..

myslel som ze toto:
http://imgupload.sk/images/o9j7divlwihwwwg4ceg.jpg
je toto:
http://imgupload.sk/images/nl8ul9aikceu1eujd5.jpg
a preto som tak blbol. Lebo ta zvisla tycka je tam v podstate asi na nic.. aj ked zrejme teraz zasa dostanem lekciu :D
ciners
28.10.09,18:36
Ta kliestina je tlacena vo svojej osi, teda pozdlznej osi. Lekciu dostanes dnes ty a mozno raz budem potrebovat ja tvoju radu a zase dostanem ja, o tom to je,ne? :)
krokvy nie su idealne spojene,su spojene klbovo, ked pozries na spoj krokiev,tak tam vidis sroub. Ten klb im umoznuje pootocenie. Dost blbo sa to vysvetluje, tie pojmy ako reakcie a vnutorne sily sa tazko aj studakom vravi,to tak casom zacne clovek chapat :)
alltracboy
28.10.09,18:39
ale tie sroby maju posobit tlakom na tie dreva ktore maju nejaku plochu, takze pokial su poriadne stiahnute, tak sa to proste nepohne. Ale to asi idealizujem oproti realite. jasne ze na teoretickej rovine kde je vsetko idealne nemozem vidiet veci ako ty.
ciners
28.10.09,18:51
Ono to je tak, ze nepohne... v laickom ponimani sa to nepohne, pobuchas po tom rukou a drzi to,ale v statike sa pocitaju sily v kilonewtonoch, co len jeden kN je 100kil a to clovek nema. A tam tie sily byvaju desiatky az stovky kN. Predsatv si v NBS v stlpe je cca 10000kN, ze tu clovek je zanedbatelny. A pri takychto silach uz aj na tom RD je ten skrutkovy spoj poddajny, nie tuhy.
Trosku komicka situacia zo zivota: bol som u kamosa na stavbe a jeden dalsi kamos sa mu smial, ze ma tenku stropnu dosku. A ten hrdo poskakal po strope a vravi: kukaj aka je pevna...tak ked na tvojom dome niekto takto splechne, decentne ho upozorni ze oproti vlastnej tiazi toho stropu na meter stvorcovy je clovek zanedbatelny.
Dalej aby si mal trosku predstavu, v statike je to cele o malych deformaciach. pricom malym deformaciam prinaliehaju obrovske sily. To su deformacie co volnym okom nevidis. Si predstav 3cm sadne roh domu a urobi sa prasklina. Pricom 3cm je v nasom ponimani malo, ale v statike to sposobi tak obrovske sily, ze sa odtrhne kus domu.
220870
28.10.09,20:08
no nechapem ako sa na A moze roztiahnut nozicky ked je tam ta - v strede ktora tie nohy spolu s vrcholom spoji do pevneho trojuholniku.. to je ako by si chcel roztiahnut pravouhle pravitko nie? pokial je vo vrchole bod v ktorom sa stretaju tie nohy a ta stredna - napevno spojena s nozickami ..tak mi logicky vychadza ze sa to nemoze pohnut. Pochopil by som ze za sa nozicky A roztiahnu keby tam nebol ten vaznik. alebo ked su tak dlhe ze sa jednosucho pod tym vaznikom prehnu ako som to nakreslil.. asi som fakt blby, ale nechapem to :D hod mi prosim nejaky typ na literaturu nech si to precitam. Podla toho co som cital si asi statik , tak sa nebudem hadat, ale jednoducho mi to nejak nesedi.
Vezmi si to prakticky.videl si už niekde starú strechu ktorá je poprehýbaná? určite áno.Potom ktorým smerom sú tie hrady poprehýbané?Do vnútra .Čiže tlačia na klieštiny ............,NIE ...ich ťahajú.:) Ak niekedy pôjdeš na stavbu kde je uložený nový krov a položená strecha tak si všimni že tie klieštiny sú poprehýbané do bokov.To znamená že na ne niečo tlačí.
alltracboy
28.10.09,20:29
Vezmi si to prakticky.videl si už niekde starú strechu ktorá je poprehýbaná? určite áno.Potom ktorým smerom sú tie hrady poprehýbané?Do vnútra .Čiže tlačia na klieštiny ............,NIE ...ich ťahajú.:) Ak niekedy pôjdeš na stavbu kde je uložený nový krov a položená strecha tak si všimni že tie klieštiny sú poprehýbané do bokov.To znamená že na ne niečo tlačí.
ja som ti to plietol s tym ze nieco na ne tlaci zvrchu.. ako som to kreslil.. zboku na ne tlacia krokvy samozrejme pokial sa snazia prehnut.. cize niesu dostatocne vysoke.. mozno krokva s vyskou pol metra by kliestiny nepotrebovala. je to cele tak poprepletane vsetky tie sily, ze ja to asi rozumne nevyriesim na dome. jedine ze by som tam fakt dal ten nosny mur do stredu, a potom by tam mohla byt strecha s kliestinami tak vysoko ze sa tam bude dat chodit a drevenny strop. pocital som podla katalogovej ceny keramickych stropov ze by ma len tie preklady a miaka stali 99tis sk bez siete a betonu. Ale urcite sa bude dat vybavit nejaka zlava takze dajme tomu 99tis s pracou. Kolko stoji taky tramovy strop ked kubik dreva stoji cca 7500sk? inak mi pride divne ze na alfa105 strecha podla projektu roztlaci mur, len preto, ze tam nedali keramicky strop. A ratat vprojekte s tym ze niekto spravi nejaky super veniec.. proste si myslim, ze ta strecha bola odflaknuta tiez.
alltracboy
28.10.09,20:41
neda sa to tak spravit lebo alfa106 ma nosny mur presne v strede a alfa 105 ho ma trochu bokom... teraz lutujem, ze som nekupil alfu 106 s tym ze by sa dolu prerobilo schodisko na izbu, bolo by to lahsie. Sa mi pacia tie reci architektov.. tu si len pridate jednu tehlu a kliestinu posuniete hore :D
ciners
28.10.09,20:45
Klud, nemaj boja, ja ti to potom poslem na mail,ako sme to poriesili.
ciners
28.10.09,20:54
Mam u sestry na ten dreveny strop aj vykaz dreva, je to smiesna suma oproti keramike, tak ti to niekedy cez vikend preposlem, len ak tu budes,tak mi to pripomen. A usetris tolko,ze aj keby si si to mal dat staticky niekde za 50eur posudit,tak stale desattisice SKK usetris
alltracboy
28.10.09,21:00
len ty u sestry nerobis povalu po ktorej sa da chodit bez toho aby si preskakoval tramy, podla toho co si pisal by mala byt ta strecha dokonca nizsie.
alltracboy
28.10.09,21:02
ciners
28.10.09,21:08
len ty u sestry nerobis povalu po ktorej sa da chodit bez toho aby si preskakoval tramy, podla toho co si pisal by mala byt ta strecha dokonca nizsie.

Bude sa tam dat chodit bez prekracovania tramov, aj s tym sme vybabrali :)
bjuty smis
29.10.09,18:15
CINERS
bjuty smis
29.10.09,18:18
CINERS,
poprosím ta- ak je to možné - pošli aj mne podklady na ten drevený strop.
Já začínam stavať Alfa 105 a keramický strop mi tiež dosť narúša rozočet.
Dakujem.
220870
29.10.09,19:36
Dajte si pozor ,nad stropom musia byť min dve tiahla, perfektne osadené vo venci domu .Armatúra venca na 300%, nie ako som tu na porade videl na pár fotografiách.
ciners
30.10.09,06:23
CINERS,
poprosím ta- ak je to možné - pošli aj mne podklady na ten drevený strop.
Já začínam stavať Alfa 105 a keramický strop mi tiež dosť narúša rozočet.
Dakujem.

Preposlem
aviator
30.10.09,06:42
Preposlem
Už dlhšie sledujem túto tému, aj miniškolenie zo statiky:) a myslím, že ten drevený strop by nás zaujímal viacerých.
Zavesíš to sem, prosím?
Ďakujem.
ciners
30.10.09,07:15
Ja by som to chcel hlavne odfotit,ked to bude hotove, malo by to byt do konca roka. Nejake kresbicky sem mozem dat,ale hlavne tie foto by som rad potom.
alltracboy
30.10.09,07:20
...a keramický strop mi tiež dosť narúša rozočet.
Dakujem.
lepsie ako drevenny steny :D
alltracboy
30.10.09,07:29
Ja by som to chcel hlavne odfotit,ked to bude hotove, malo by to byt do konca roka. Nejake kresbicky sem mozem dat,ale hlavne tie foto by som rad potom.
mna a myslim ze aj mnoho dalsich by potesili aj foto domu..murov, zakladovky.. hocicoho :D
220870
30.10.09,16:54
mna a myslim ze aj mnoho dalsich by potesili aj foto domu..murov, zakladovky.. hocicoho :D
zopár tisíc fotiek domu múrov základovky:confused: ...hocičoho ...by sa v mojom počítači našlo..:D:D:D
alltracboy
30.10.09,17:54
zopár tisíc fotiek domu múrov základovky:confused: ...hocičoho ...by sa v mojom počítači našlo..:D:D:D
no pokial je to alfa 105 ako ma ciners...
220870
30.10.09,18:00
Taký ešte nemám:mee:len podobné.
ciners
30.10.09,18:04
220870 nevies mi prosim ta poradit nejaku srandu do betonu, aby sa dalo betonovat aj v miernom mraze a pritom neobjednavat beton z betonarky,ale miesat doma?
220870
30.10.09,18:27
Takmer výhradne v posledných rokoch používame túto srandu.
http://www.denbraven.cz/produkty/0790.htm
Niektoré nemrznúce zmesi sa chovajú agresívne k oceli(rozožierajú armatúru).
ciners
30.10.09,18:44
Takmer výhradne v posledných rokoch používame túto srandu.
http://www.denbraven.cz/produkty/0790.htm
Niektoré nemrznúce zmesi sa chovajú agresívne k oceli(rozožierajú armatúru).

dakujem
bjuty smis
30.10.09,20:10
ahojte,
nechcem zakladať novú tému a v tejto diskusii sú - ako vidím - naozajskí odborníci.
Preto vás poprosím o názor na základovú dosku touto technologiou.
Dakujem www.rekonstav.eu
bjuty smis
30.10.09,20:36
samozrejme na ALFA 105..
220870
30.10.09,21:44
ahojte,
nechcem zakladať novú tému a v tejto diskusii sú - ako vidím - naozajskí odborníci.
Preto vás poprosím o názor na základovú dosku touto technologiou.
Dakujem www.rekonstav.eu (http://www.rekonstav.eu)
Aj keď sa to mnohým moc nepáči ,ale väčšinou sa snažím hľadať chyby, nevýhody.Výhody vám povie výrobca predajca.Holcim ako taký je u mňa jedna s tých spoločností čo sa snaží na trhu presadiť zavádzaním zákazníka .Ich cement nekupujem ani ho neodorúčam kupovať svojim zákazníkom.Neprečítal som to celé lebo už po prvých troch otvorených súboroch mi bolo jasné že je to všetko možné len nie kvalitnejšie a lacnejšie ako klasické základy.Ani sa neobťažovali napísať cenu len grafy a rezy kde prihadzovali na hrúbke u jednej strany a uberali na druhej..


Vykopať základové špáry a vykopať celý podklad pod dom do nezámrznej hĺbky je rozdiel desiatok kubíkov hliny.najmä vtedy ak ich nemáte kam uskladniť.
Porovnanie skladby podláh.:D:D:D 25cm štrkové lôžko+ geotextília:D14 cm xps:confused: nenapísali ako sa k takej hodnote 14 cm dostali 5 cm nivelizačný poter:confused:tam bude možno pes zakopaný.Nivelizačný si môžeme vysvetliť rôznymi spôsobmi a cenovo je to sto a jedno.
Z celej stránky som sa nedozvedel koľko stojí kubík tohto materiálu,aký je tepelný prestup po zmiešaní s cementom a z čoho sa to vlastne vyrába.
Je mi podozrivé že nemajú certifikáciu TÜV.Každá Nemecká fa sa s týmto cetrifikátom chváli na prvej strane.Tu nič.
Ako sa do tohto materiálu osádzajú odpady ,ako urobiť prestup pre plyn ,vodu,el.To sú určite práce ktoré budú u danej technológie určite drahšie a preto sa im ,asi zámerne vyhli.
ciners
30.10.09,21:53
Tato technologia sa vo svete bezne pouziva, len mne sa zda, ze tam to robia inak :D
bjuty smis
31.10.09,06:56
cenu mi ponúkli 65 €/m2, vrátane rozvodov ...mne sa to zatial velmi páči, ako spomína 220870 výhody mi spomenuli asi všetky :)), tak ocením hlane nevýhody, prípadne zlé skúsenosti
alltracboy
31.10.09,07:01
tak kolegu vysli zaklady klasicke asi 100tis robila mu to firma, bager mu vykopal premrstene zaklady takze tam islo ovela viac betonu ako bolo treba, zeleza tam ma tolko ze ani nacisticky bunker by sa nemusel hambit.. je velky asi 8x9

oprava..bolo to ovela drahsie..
alltracboy
31.10.09,07:04
inak mozno by bolo dobre spravit klasicky obvodove zaklady, das tam co treba, vysypat tou ich izolacnou drtou, perlitom alebo niecim inym izolacnym a zaliat klasicky rohoz betonom.
bjuty smis
31.10.09,07:06
alltracboy

len betonu tam bude viac ako za 100 000...
220870
31.10.09,07:16
Ono zas nahrádzať betón, kameňmi,nie som si celkom istý.Aj pod cesty sa dávajú rôzne veľkosti kameňa od najväčších po najmenšie ale to ešte neznamená ,že na tom môžete postaviť dom alebo urobiť z toho priehradu.Dajú vám záruku na to ,že váš budúci dom nepraskne? Alebo len na to ,že o 50 rokov sa tam bude stále nachádzať vrstva ich špeciálneho betónu s podkladom ?Ak máte ich cenovú ponuku písomne ,zverejnite ju budeme múdrejší.
alltracboy
31.10.09,07:31
alltracboy

len betonu tam bude viac ako za 100 000...
no o tom teda vazne pochybujem.
bjuty smis
31.10.09,07:51
ja už mám projekt zakúpený, beton B5 na základy a podkl. beton 52 m3
bjuty smis
31.10.09,07:52
B15 samozrejme..
alltracboy
31.10.09,08:24
no mne vyslo 42 kubikov cisto na zaklady a dosku. ciez to moze byt tak 70tis za beton aj s dopravou. podla toho ake ceny som nasiel premerne na nete 52eur. no uvidime.. pochybujem ze na taky bungalov treba 80cm hlboke zaklady pri senci. tu sa vraj bezne robia tak 60-65cm
bjuty smis
31.10.09,08:46
možná máš s tou hlbkou pravdu,
ale ma sme si povedali, že dáme radšej na projekt ako na rady majstrov....ponúk na základovú dosku mám určite cez 20, ale ani jedna nebola pod 200 000....
alltracboy
31.10.09,15:00
samotny projektat povedal, ze oni ked spravia zakladovku na katalogovy dom tak to musi byt dobre aj v tatrach, takze tam daju najvacsiu hlbku
ciners
31.10.09,16:25
Par pripomienok, ak vam pomozu, bude ok.
Zaklady: minimalne 80cm, ziadne 60-65cm, to nie je ani nezamrzna hlbka.
Beton: Toto mi trosku vadi na tych katalogovych projektoch. Beton B15 uz neexistuje, toto musi byt na vykresoch:Betón STN EN 206-1 – C 25/30 – XF2, XC2 (SK) – Cl 0,4 – Dmax16 – S3. Toto je len priklad 25/30je pevnost, XFa XC su triedy prostredia,ktore musi beton znasat, Cl je obsah chloridov, Dmax je maximalne zrno kameniva, S3 je konzistencia. V tych katalogoch to nechcu upgradovat a pisu po starom, pricom trieda prostredia je dost vazna vec.
K cene: hruba stavba-ostatok je cca 25:75 percent. Hruba stavba su zaklady, spodna platna, stenym strecha, stropy atd. Takze ked tam bude betonu v zakladoch za 100000SKK nic sa nedeje, tam neusetris, lebo to usetris len z tych 25percent na hrubu stavbu.
Fotky z alfy prilozim tento tyzden, dnes sme robili veniec a uz nejako nevladzem :)
220870
31.10.09,17:11
Na základoch šetriť:mee:, na nábytku sa dá šetriť ľahko sa vymení .
alltracboy
02.11.09,10:56
ked sa zaklady oblepia extrudovanim polystyrenom, nerozoreru to mravce? oni sa lubia nastahovat k zakladom.. a tam by mali aj teplo aj tam lahko vykusu chodbicky... druha otazka.. ked sa maju zaklady oblepit XPS tak sa musia salovat aby boli pekne rovne? Alebo sa robia zaklady z tych betonovych tvarnic na celu hlbku?
ciners
02.11.09,10:57
Par foto z tej pokaslanej 105ky.
alltracboy
02.11.09,11:20
je v tom venci vobec nejake zelezo? alebo to nieje previazane.. to snad nieje mozne..
220870
02.11.09,15:27
S prepáčením za výraz ale toto robili somári je tam priveľa chýb na jednej kope..
220870
02.11.09,15:31
ked sa zaklady oblepia extrudovanim polystyrenom, nerozoreru to mravce? oni sa lubia nastahovat k zakladom.. a tam by mali aj teplo aj tam lahko vykusu chodbicky... druha otazka.. ked sa maju zaklady oblepit XPS tak sa musia salovat aby boli pekne rovne? Alebo sa robia zaklady z tych betonovych tvarnic na celu hlbku?
Môžete urobiť tak aj tak.
ciners
02.11.09,15:32
Ja som vam pisal,ze jednemu bezali oci krizom a druhy bol tiez nejaky divny :D :D
Ale pohoda, nakoniec ako debili vysli krovari a ja, takze to nestavali somari, to bol posudzovat somar a snazil sa chranit somarov (tesarov) :(
alltracboy
02.11.09,15:49
ale nieje to az take zle.. poriadny hever, stiahnut dolu a natiahnut tam dolu retaze ktore sa schovaju do podlahy.. Inak ten krov nieje podla porjektu mam taky pocit.. moj ma uz caka zajtra po neho idem tak sa pozriem, ale podla tych prierezov co som sem dal to nieje ten krov.

edit:

alebo heverom dvihnut tie horne vazniky, vyburat tie tehly dva rady, vyliat to betonom a na to spustit vazniky. Ten odskoceny veniec, vyvrtat dieru, dat tam chemicku hmozdinku a skusit pritiahnut... ta trhlina nieje zasa tak velka aby sa to nedalo zaplatat. JA by som rozobral skrydlu, rozobral krov a tak opravoval. To je mozno praca na tyzden, ale len tak sa to da spravit poriadne podla mna. a bohvie ci mali veniec na vnutornych nosnych stenach
chandler
03.11.09,11:07
ale nieje to az take zle.. poriadny hever, stiahnut dolu a natiahnut tam dolu retaze ktore sa schovaju do podlahy.. Inak ten krov nieje podla porjektu mam taky pocit.. moj ma uz caka zajtra po neho idem tak sa pozriem, ale podla tych prierezov co som sem dal to nieje ten krov.


navrhnute riesenie je zbytocne komplikovane. ta stavba sa jednoduchsie zvali bagrom ako retazami :)
alltracboy
03.11.09,11:31
uz som si aj vsimol tie vrchne vazniky., ze jeden je asi v strede tehly a druhy skor na spodu. boli polozene na spoji dvoch tehal? bez betonu? vyzera ze klesli tie vazniky a tym padom islo vsetko do venca. to je fakt sila..aj ked neviem ci sa ten stit nedomuroval potom. ciners , kedy posles foto, alebo nejaky nakres prosim? uz mam vlastny projekt :D
ciners
03.11.09,17:28
Ked mi svagor preposle tie foto, nie je to moj dom :) Som mu to "nakazal", musim mu to pripomenut. Poslem ich potom viac, zaklady, prestupy potrubi v spodnej deke a neviem co vsetko, ma toho nafoteneho dost.
bettylou
03.11.09,17:53
Ked mi svagor preposle tie foto, nie je to moj dom :) Som mu to "nakazal", musim mu to pripomenut. Poslem ich potom viac, zaklady, prestupy potrubi v spodnej deke a neviem co vsetko, ma toho nafoteneho dost.

tak budeme čakať. mne už tiež príde tohto týždňa projekt a budúcu jar by sme chceli začať. :)
alltracboy
04.11.09,08:36
ked sa zaklady oblepia extrudovanim polystyrenom, nerozoreru to mravce? oni sa lubia nastahovat k zakladom.. a tam by mali aj teplo aj tam lahko vykusu chodbicky... druha otazka.. ked sa maju zaklady oblepit XPS tak sa musia salovat aby boli pekne rovne? Alebo sa robia zaklady z tych betonovych tvarnic na celu hlbku?
ma niekto skusenosti s tymi mravcami? mam na pozemku kde sa bude stavat asi dve maraveniska

v projekte sa pise, ze sa maju zaklady strojne vykopat zacistit a naliat tam beton.. ako potom mozu byt zaizolovane zaklady?
alltracboy
05.11.09,13:42
tento dom je aj zvyseny, aj ma tramovy strop ocividne..ani nema vrcholovy vaznik a nerozpadol sa. Presne takto som si predstavoval moj dom.. aj s tym jednym oknom namiesto tych dvoch malych.
http://imgupload.sk/images/d41ej32l3m35ggc73bju_thumb.jpg (http://imgupload.sk/viewer.php?file=d41ej32l3m35ggc73bju.jpg)
ciners
05.11.09,15:25
tento dom je aj zvyseny, aj ma tramovy strop ocividne..ani nema vrcholovy vaznik a nerozpadol sa. Presne takto som si predstavoval moj dom.. aj s tym jednym oknom namiesto tych dvoch malych.
http://imgupload.sk/images/d41ej32l3m35ggc73bju_thumb.jpg (http://imgupload.sk/viewer.php?file=d41ej32l3m35ggc73bju.jpg)

Vyzera, ze ma aj podkrovie... nepytal si sa na to?
alltracboy
05.11.09,17:00
neviem kto to staval, to mi poslal bjuty smis.A jemu to poslala nejaka firma.
220870
05.11.09,17:47
Niečo podobné.Podobné tipy domov sú aj mne sympatické.Tento je navyše dobre riešený.
Andrej012
06.11.09,17:47
Tiez som bol rozhodnuty stavat 105tku, no potom som sa rozhodol pre alfu 129 ktoru by som rad zacal stavat uz na jar. Neviete nahodou o niekom kto ho staval alebo ma nejake fotky? pripadne kde stoji? dakujem
alltracboy
07.11.09,09:12
vecsinou som videl ako sa na betonovu deku natrel penetrak a na to sa natavila ipa. tu je pisana geotextilia, tatrafol a geotextilia. to sa bude murovat na handru?

pisu ze drevo na krov musi byt dobre vysisene s vyzrete

piliere medzi oknami sirky 250mm sa moaju murovat z plnych tehal..tam bude tepelny most nie?
bettylou
08.11.09,16:25
Tak už aj ja mám projekt. Alfa 105.
Nechcem polystyrénové zateplenie základov ako je tam uvedené. Vie mi niekto poradiť konkrétnu alternantívu pre zateplenie základov z prírodného materiálu?
Moja alfa bude aj zpolovice podpivničená, pretože máme prevýšenie a tak miesto navážania hliny radšej vyberieme. A dole bude technická miestnosť s kotlom na TP a zeleninová pivnica.
ciners
08.11.09,18:26
Alltracboy tu mas ten tvoj strop. Toto je klasicke riesenie, my u sestry to mame trochu inak, nemame tam tu hornu nadmurovku a 2.veniec
alltracboy
08.11.09,20:27
dik. V jednej tretine domu ale nejdu tramy cez sirku domu, ale po dlzke. Inak nevadili by mi ani nejake stlpy na povale, mozno by sa dali datku kiestinam este dva vazniky z ktorych by isli stlpy do toho drevenneho stropu. Na krajoch domu by to drzalo v stite, v prvej tretine kde je nosny mut by mohol ist nosny mur este vyssie pod tie vazniky a v dalsej tretine dva stlpy. to by uz mohlo drzat solidne. V podstate ten isty krov ako v tom roztrhnutom dome, akurat tam pridat stlpy a neposrat tam veniec a stity.

este by ma zaujimalo, ci musia byt pri tom tramovom strope dva vence. Ved ytong ma dobru nosnost. tie tramy by mohli lezat na nom, potom dva rady tehal a veniec s pomurnicou? Ale asi ten prvy veniec je na to aby previazal tie nosne steny, aj ked pri keramickom sa tam musi spravit tak ci tak, ale je to treba aj pri tramovom?
ciners
08.11.09,21:38
aj pri tom tramovom by som dal aspon 10cm taku roznasaciu vrstvu betonu. klast tramy rovno na ytong, uvidis,ked budes ytong drzat v rukach,to sa lame jedna radost. stlpik na dreveny strop neklast,to by neuniesol.
alltracboy
09.11.09,06:09
150x200 tram ktory je v strede podopreny nosnym murom neunesie stlpik? Je pravda, ze by to tlacil akurat na stred tej dlzky (2m), ale myslel som ze ten stlp by tam bol ako bonus pre pripad nahody..alebo tam spravim nosny zelezobetonovy preklad na celu sirku domu cez nosne mury a to by tie stlpy snad zvladlo v pohode. Ta roznasacia vrstva betonu sa neda nahradit napriklad ocelovym platom 300x150x8-10? U alfy 106 je na stitoch a v strede strechy vrcholovy vaznik podopreny asi na 3 metroch nosnym murom a drzi to. Neverim, ze ten keramicky strop spravi tak vela hlavne ked je tam este jeden veniec pol metra nad stropom. Ked sa moj pohar zufalstva naplni, tak zacnem uvazovat nad plechovou strechou :D
ciners
09.11.09,10:20
Podla mna to strasne komplikujes, asi som sem ten roztiahnuty dom nemal davat :D Tak ako som ti to poslal to musi fungovat, taketo "zlepenie" staci kazde 3-4metre, je to nieco ako vazny tram pri konstrukcii stolice. Tram 100/200 je dimenzovany na vlastnu tiaz,nobasil+horny a dolny zaklop a 150kil na stvorec,keby tam chcel niekto byvat. Strechu by to dlhodobo neudrzalo.
alltracboy
09.11.09,10:46
Podla mna to strasne komplikujes, asi som sem ten roztiahnuty dom nemal davat :D Tak ako som ti to poslal to musi fungovat, taketo "zlepenie" staci kazde 3-4metre, je to nieco ako vazny tram pri konstrukcii stolice. Tram 100/200 je dimenzovany na vlastnu tiaz,nobasil+horny a dolny zaklop a 150kil na stvorec,keby tam chcel niekto byvat. Strechu by to dlhodobo neudrzalo.
beries do uvahy aj to, ze to budu len 4 metrove kusy dreva? mal som pocit ze taky kus dreva udrzi aj kona :D potrebujem vidiet aj ten tvoj krov znizeny.. pokial to bude dobre vyzerat, mozno to spravim tak isto. Uz vies kolko cca stoji ten drevenny strop?
ciners
09.11.09,10:56
Jasne, ze som bral 4m kusy dreva :D je to posudene na unosnost a aj priehyb,aby si potom nevidel kazdy sadrokartonovy spoj. Svagor teraz objedna drevo,poviem ti potom,co zato platil. A foto stropu a strechy tiez poslem.
alltracboy
09.11.09,12:05
a co hovoris na tie vymysli v projekte, ze to drevo ma byt vysusene na krov? vacsinou co vidim ako robia krov tak privezu drevo priamo z pily, a spravia krov, ktory sa potom poskruca :D
220870
09.11.09,15:23
a co hovoris na tie vymysli v projekte, ze to drevo ma byt vysusene na krov? vacsinou co vidim ako robia krov tak privezu drevo priamo z pily, a spravia krov, ktory sa potom poskruca :D
Pravda je niekde uprostred.Nemalo by to byť drevo na ktorom ešte včera hniezdili vrabce.Ale ani nemá byť úplne suché.Najlepšie ,keď viete že idete stavať dom .Drevo by malo byť ťažené cez zimu január február.Vtedy obsahuje najmenej živice a vody.Ak máte takéto drevo tak cez leto alebo jeseň z neho urobíte ideálny krov.Nemalo by byť úplne suché preto že drevo po montáži na streche má samo doschnúť.Dosušením priamo na mieste dosiahnete stav keď sa drevo ešte čiastočne zmrašťuje.Zmenšuje svoju dĺžku.Tým sa stiahne stuží celý krov .
alltracboy
09.11.09,15:36
no ja viem ze chcem zacat stavat na jar a snad sa dostanem po krov na jesen. chcel som kupit nejake drevo, ale zasa ked sa mi to sposkruca na zemi ze to bude schnut tak to tiez nieje dobre. nemam problem schovat 5m dreva pod pristresok, ale 12-13m ako je v projekte bude dost problem.
220870
09.11.09,15:44
Tak ako som napísal.Vyrezať a napíliť na mieru cez zimu.Poukladať vyšpandlovať na jednu kopu.Zakryť nejakou nepriesvitnou nepremokavou plachtou.Len z vrchu .V žiadnom prípade nezakrývať z boku.Ak to budete skladovať niekde na trávnatej ploche je dobré pod takto uskladnené drevo prestrieť fóliu.
alltracboy
09.11.09,16:05
videl som susedov krov.. niektore krokvy ma ako vrtule, nasim co robila firma taky pristresok, tak sa tiez stlp 150x150 skrutil trochu. Pokial je to uz natlcene klincami tak ok.. ale pokial sa to spravi este na zemi, tak neviem neviem ako by sa s tym robilo. V kazdom pripade som uvazoval ze by som drevo nakupil.aj dosky a rovno aj krov. Len pokial kupim drevo v januari, tak nieje iste ze to bude akurat to co tazili v zime, lebo myslim ze nejaku dobu to schne aj na pile nie?
220870
09.11.09,16:48
Neviem odkade ste ,ale ja keď si dám na tom trochu záležať tak si tie stromy pôjdem vypíliť sám.Drevo sa krúti vtedy ak bolo vyťažené neskoro na jar ,v lete ,alebo na jeseň,ak rýchlo zoschlo,ak malo veľa uzlov ne zlých miestach ak bolo z polomov a dlho ležalo.Dobrý tesár sa pozrie na strom a vie či sa drevo z neho bude alebo nebude krútiť.Preto vám radím kupovať drevo cez zimu.Má v sebe o polovicu menej vody ako cez leto,ktorej sa zbavilo prirodzeným spôsobom.Zbytok treba pomaly dosušiť, zakrité plachtou najlepšie nie na priamom slnku.
alltracboy
09.11.09,16:56
ja chapem..ale ked kupim niekde na strednom slovensku drevo (ja som BA okolie) tak kde mam zarucene ze ten strom bol vytaty tyzden pred pilovanim. Narazal som len na to ze ked kupim drevo v zime, nieje iste ze bolo v zime tazene. mozno tak na jar by som typoval ze tam bude zimne drevo.. alebo sa mozem skusit dohodnut s pilou este som to neriesil.. v kazdom pripade to beriem na vedomie ze zimne drevo je najlepsie a budem take zhanat.
bjuty smis
11.11.09,18:30
ahojte,
začiatok stavby ( Alfda 105 :))sa mi zase skomplikoval. Poprosím odborníkov, môžem ešte začať stavať tento rok ? (okres SC ) Ak áno, dokedy - do akej nočnej teploty? Ak nie, môžem aspoň základovú dosku ? Skorej ako 1.12. mi to nevyjde, ale ak nezačnem, aj tak stratím peniaze, čo radíte ?
220870
11.11.09,19:04
Z čoho idete stavať?Betónovať sa dá prakticky celú zimu.Murovať z pálenej tehly do -5.Murovať z Ytong do 0°C.Ak nepomrznú tesári tak tesárske a pokrývačské práce celú zimu .
bjuty smis
11.11.09,19:56
38 cm tehla alebo betonove tvarnice. A tesárov je už tak málo, že ak by mi v polke pomrzli, nezoženem :)) ?
220870
11.11.09,20:49
Dokiaľ sa nebude vyskytovať celodenný mráz tak sa môže veselo murovať.Ak by hrozili silné nočné mrazy treba do mált a betónov pridať nemrznúcej zmesi.
alltracboy
12.11.09,13:04
pocital som material na drevenny a keramicky strop (pri drevennom, len hranoly pri cene 7000sk za kubik a pri keramickom len stropne nosniky a miaka), a drevenny strop vychadza na 15 000sk (so zaklopmy nech to stoji dajme tomu 30tis a keramicky 70 000sk, ale neviem kolko pripocitat za karirohoz, betonovanie a pod.. Ma niekto skusenosti ake su cenove rozdiely medzi drevennym a keramickym?
ciners
12.11.09,13:10
Tak do keramickeho stropu vojde betonu skoro ako do normalneho monolitickeho,aj ked sa to nezda, ale fakt. Keramicky strop je asi najdrahsia volba, drahsia ako monolit i drevo. Drahsi by bol uz asi len ocelovy :D
alltracboy
12.11.09,13:19
mozno je drahsi, ale videl by som ho spravit svojpomocne, cize v konecnom dosledku by som mozno oproti monolitu ktory treba salovat, a musi to robit firma, usetril.

Mne sa drevenny pozdava.. len ten roztrhnuty dom sa mi nepozdava :D A stale ma laka to podkrovie. Ja by som ta moooc poprosil.. posli nejaky nakres tej tvojej strechy nech si viem pozriet aka vyska tam bude v podkrovy a ako to finalne bude vyzerat. alltracbo@gmail.com ..alebo to hod sem.. dnes som videl taky maly bungalov a na pomurniciach mal tramovy strop a na tom krokvy tusim.. nevyzeralo to zle..ale ako povala to moc sluzit nebude, lebo je to nizke. PS, aj pozriet na dom by som sa isiel :D
ciners
12.11.09,13:37
Tu nejde len o nejaky moj nakres. Ty dostanes stavebne povolenie na nieco, co je na projekte a zrazu mat podkrovie, to moze byt pruser pri kolaudacii. Vsetky zmeny sa budu musiet zapisat, stavebny dozor ich odobrit. Nevravim take zmeny, ze je napisana tehla a ty postavis z Ytongu,alebo betonovy strop vymenis za dreveny. Podkrovim uz rozsiris uzitkovu plochu, zmenis funkciu priestoru. Najprv sa spytaj ludi,kde si kupil projekt, ci autorsky taketo veci dovolia. Hociaka pristavbycka navyse oproti PD na stavebne povolenie je pri kolaudacii uz problem, jedine ze by architekt zakreslil skutkovy stav a povolene zmeny. Moji rodicia si pristavali len zadverie cca 1,2x1,5m a uz bolo pri kolaudacii zle.
alltracboy
12.11.09,13:45
Dostanem povolenie na prerabku. Ta prerabka zahrna len pridanie jedneho radu tehal. Nic viac, nic menej. Maju to napisane aj na stranke. Nebude to obytne podkrovie, ale zasa nechcem tam chodit v predklone alebo preskakovat kliestiny, ak by raz bolo. Este stale niesom rozhodnuty ci to dvihnem o tehlu alebo nie, hlavne po tych foto.. oni tiez zdvihli podkrovie, aj ten ytongovy je zvyseny, len som chcel vidiet ten tvojej sestry, nech vidim ako vyzera alfa znizena o tehlu. Byvat hore nechcem.. ved tam nieje ani schodisko.. ale chcel by som tam mat odkladaren, pripadne rozvody rekuperacie keby neskor nejaka bola a mozno nejaku pracovnu kde zaleziem ked budem chciet mat klud.
alltracboy
12.11.09,13:56
Inak som sa dobre pobavil na tom ako je v statike pisane, ze medziokenne stlpy a medzidverne stlpy maju byt vymurovane z plnej tehly. Cize cely dom zo super izolacnych dutinovych tehal a stlpy z plnej tehly. Tam musi byt tepelny most ako hrom. Uz aj to je jeden z dovodov preco porobeton. A tiez by ma zaujimalo, ci sa dava parapeta na okna ktore su pod strechou-tie smerom na terasu.
chandler
12.11.09,15:34
tie stlpy musia byt z plne tehly aj keby bol cely dom z porobetonu
alltracboy
12.11.09,15:57
tie stlpy musia byt z plne tehly aj keby bol cely dom z porobetonu
ten dom na fotke z ytongu ma aj stlpy z ytongu
http://imgupload.sk/images/nf8m362jxu7vtl824bx_thumb.jpg (http://imgupload.sk/viewer.php?file=nf8m362jxu7vtl824bx.jpg)

dokonca teraz som zistil ze ten dom nieje ani zvyseny, cize prvy veniec sluzi zaroven ako preklady, potom je tvarnica v ktorej je tramovy strop-v projekte keramicky strop a prvy veniec, este jedna tvarnica a veniec.
http://imgupload.sk/images/4eunc527anyjjuh9juk.jpg
chandler
13.11.09,07:21
aha tak take mozu byt.
ide o to ze stlp z plnej tehly unesie ovela viac ako z ytongu alebo porothermu takze ked je predpisany tak musi byt. v tomto pripade by to bolo v poriadku aj keby tam tie stlpy vobec neboli.
alltracboy
13.11.09,08:13
v tomto pripade asi ano, lebo preklad je robeny asi z tych U ytongov cez obe okna, v projekte je kratky preklad nad kazdym oknom, cize nosny mur-stlp, stlp-nosny mur.
myslite ze ten dom sa bude este zateplovat, alebo sa bezne davaju okna na kraj muru?
chandler
13.11.09,08:56
bude sa zateplovat
alltracboy
13.11.09,17:24
ten projekt je pekne odflaknuty. Myslel som, ze katalogovy projekt je lepsie prepracovany, lebo maju cas vychytat chyby.
Dodo 30
13.11.09,19:18
Zdravim Ta,chcel by som kupit projekt Alfa 105 vies my poradit.Ja to chcem zateplit stylom licovej tehly cca pivnicna tehla a medzi tehlou a opornym murom bude sklenne vata 100.
alltracboy
13.11.09,20:10
ciners, rozmyslal som nad tym ako spravit ten strop. nakreslil som veniec s U profilu ytong a z vencovky.. v tom u profile sa mi zda byt ten veniec asi nedostacujuci.. predsa len tam ostane miesto len na cca 20cm betonu, mozno poriadna vystuz by pomohla..ten spodny veniec by bol zaroven preklad a bol by previazany s vrchnym cez stlpy ako je v projekte, aj ked tam idu tie vystuze stlpov do keramickeho stropu.. co si o tom myslis?
http://imgupload.sk/images/gtjha78jwnui67pl0_thumb.jpg (http://imgupload.sk/viewer.php?file=gtjha78jwnui67pl0.jpg)
http://imgupload.sk/images/hdkkf76ziev0dz3xscq_thumb.jpg (http://imgupload.sk/viewer.php?file=hdkkf76ziev0dz3xscq.jpg)
alltracboy
16.11.09,06:02
trapi ma jedna vec.. pokial je ten dom otoceny terasou na juh, bude vobec do okien svietit slnko?
bettylou
16.11.09,10:23
TAU 119 vyzerá veľmi podobne,a ten má byť NED, a tá strecha nad terasou má len cloniť vysoké slnko v lete. Ako to vyzerá v skutočnosti si neviem celkom dobre predstaviť.
ps mne sa ten projekt tiež zdá trochu odfláknutý, hlavne čo sa týka detailov
alltracboy
16.11.09,10:32
TAU 119 vyzerá veľmi podobne,a ten má byť NED, a tá strecha nad terasou má len cloniť vysoké slnko v lete. Ako to vyzerá v skutočnosti si neviem celkom dobre predstaviť.
ps mne sa ten projekt tiež zdá trochu odfláknutý, hlavne čo sa týka detailov
alfa 105 ma navrhnutu tu terasu na zapad, tau ju ma na juh, ale ta zimna zahrada zachytava dost slnka vzdy. Ked som si nakreslil terasu a uhol slnka 30 stupnov tak cez tu terasu to ledva dosvieti priamym slnkom 30cm vysku od zeme. Mozno tam dam nejake stresne okna na terasu..take neotvaratelne s roletou.. uz som z toho domu tak na prasky, ze mi je to uz jedno :D Ja som nasiel v tom projekte asi 3 chyby zatial.. zle koty vacsinou
bettylou
16.11.09,11:47
alfa 105 ma navrhnutu tu terasu na zapad, tau ju ma na juh, ale ta zimna zahrada zachytava dost slnka vzdy. Ked som si nakreslil terasu a uhol slnka 30 stupnov tak cez tu terasu to ledva dosvieti priamym slnkom 30cm vysku od zeme. Mozno tam dam nejake stresne okna na terasu..take neotvaratelne s roletou.. uz som z toho domu tak na prasky, ze mi je to uz jedno :D Ja som nasiel v tom projekte asi 3 chyby zatial.. zle koty vacsinou

tiež uvažujem nad tými strešnými oknami. Inak ja ho mám na pozemku otočený terasou na juh a zrkadlovo otočený. Inak sa to nedalo
alltracboy
16.11.09,19:57
alltracboy
17.11.09,15:16
http://imgupload.sk/images/dirugvu06ivhk8z26v5o_thumb.jpg (http://imgupload.sk/viewer.php?file=dirugvu06ivhk8z26v5o.jpg)

toto snad uz nespadne... inak tolko hluposti je v tom projekte..strasne odflaknuty. napriklad os krokvy na dome je v osy krokvy na pristresok, pritom z bocneho pohladu sa tie krokvy prekryvaju
ciners
17.11.09,15:54
moze byt, v sali na jednom dome som to videl, funguje to.
Ku katalogovym domom nebudem pisat nic, pamatas si tu temu o projektoch, cenach projektov atd... zase by som bol za idiota :)
alltracboy
17.11.09,16:20
ako to su detaily, postavit sa to podla toho da pokial nieje clovek blby.. ale cakal som ze ked toho predavaju stovky kusov ze to maju lepsie vychytane.

jeden ten piliere nieje priamo na nosnom mure, ale asi 30 cm vedla na trame.. tramy som dal 230x100.. kedy hodis nejeke info o tom tvojom krove? :D alebo aspon foto?
ciners
17.11.09,16:23
mame akurat vence hotove, ked pridu tesari a zmaknu krov,tak sem dam foto
alltracboy
17.11.09,21:25
v projekte je vela divnych veci.. napriklad veniec na krajoch znizeny o 70mm na dlzku jedneho metra, aby sa tam dala silnejsia pomurnica-220mm namiesto 150mm. robili ste to tak aj vy? alebo je lepsie dat vyssiu pomurnicu po celej dlzke a veniec neznizovat? podla mna tie upravy venca su pracne a ten rozdiel v dreve je asi 2000sk. Tiez su niektore krokvy znizene kvoly podhladom z dreva, ale zabudli na tu stranu kde je vchod, tam sa to tiez obija drevom, ale krokvy tam znizene niesu. ja nebudem krokvy znizovat, lebo by som chcel zabednit celu strechu.
ciners
17.11.09,22:10
Krokvy si treba v sprave precitat pre ktoru snehovu oblast su navrhnute a aku krytinu. My davame pomurnicu 150/150, na vacsi profil nevidim dovod.
alltracboy
18.11.09,06:32
oni na krajoch kde pretrca strecha mimo mur navrhli rozsirit pomurnicu na 220/150 z toho meter na mure kde ma byt, je znizena pomurnica o 70mm aby sa to zrovnalo. chapem, ze ten kraj musi byt silnejsi ked nema podpery aby sa to drevo neohybalo. skridla je pisana bramac a snehova oblast 2 pokial si dobre pamatam

ked dobre pozeram na ten moj "vzorovy dom", tak tam tiez dali na kraje pomurnice 200/150 ale kedze neznizili veniec, dali ich na vysku 150 a nie na 220 ako maju byt. http://imgupload.sk/images/d41ej32l3m35ggc73bju.jpg
alltracboy
19.11.09,12:57
kedze tema sa nehybe, tak dam dalsiu otazku.

v projekte je pisana hydroizolacia fatrafol 803 medzi geotextilie. 121m2. mam to chapat tak ze sa cela zakladova doska prekryje geotextiliou, potom fatrafolom 803 a potom zasa geotextiliou? Ako sa potom bude chodit bez toho aby sa to preseklo a pod? Vacsinou vidim ako sa zakladova doska natrie na okrajoch penetrakom a na to sa natavia pasy asfaltu.
bettylou
20.11.09,15:00
Izolácia proti zemnejvlhkosti: fatrafol 803
Charakteristika a prevedenie

FATRAFOL 803 je valcovaná a následne laminovaná fólia. Je vyrobená z mäkčeného polyvinylchloridu (PVC-P), polymérneho materiálu s vynikajúcimi úžitkovými vlastnosťami. Fólia je určená pre použitie ako izolačná vrstva izolačných systémov proti prenikaniu kvapalín a výluhov do spodných vôd a zároveň ako protiradónová bariéra. Používa sa obzvlášť k izoláciám zemných nádrží, šácht, poľnohospodárskych stavieb, skladísk priemyselných produktov, ktorých chemické pôsobenie zodpovedá odolnosti fólie danej osvedčením, prípadne garantovanej výrobcom.

to prečoo? inak sa čo dáva?
alltracboy
20.11.09,17:08
ja si myslim ze normalne sa davaju asfaltove pasy pod mury s tym ze asi 20-30 cm pretrca . podla toho co som vycital z projektu sa mi zda ze ten fatrafol sa dava cez komplet celu deku. ako by si dala cez deku obrus.
bettylou
20.11.09,20:19
To má akože blokovať to radónové žiarenie alebo ako? U nás o takom žiarení ešte bars nikto ani nepočul..
220870
21.11.09,07:25
Radón je zemný plyn .Proti radónové izolácie majú význam v málo vetraných pivniciach pod úrovňou zeme.Aj to podľa mňa je dosť bezvýznamné účinky.
alltracboy
22.11.09,10:50
ciners, nemali murari pri stavbe alfy vasej sestry problem s vyskou otvorov izbovych dveri?
ciners
22.11.09,10:52
podla toho,co povazujes za problem....treba tam tie tvarnice rezat,inak vsetko v pohode
alltracboy
22.11.09,16:08
podla toho,co povazujes za problem....treba tam tie tvarnice rezat,inak vsetko v pohode
som si neuvedomil, ze vyska zarubne je brana od +-0.0, zdali sa mi tie zarubne otvory moc nizko. cize ked sa stava od zakladovej dosky tak treba pridat 150mm
220870
22.11.09,16:19
Zárubeň je oceľová!!!!Ak ich budete osádzať oceľové zárubne tak rátajte s tým ,že vrch spodného oceľového prahu zárubne je nula.Nie spodok.Aj keˇpodľa stavebnej technológie to tak nebolo.
alltracboy
22.11.09,16:46
ja chcem obkladane zarubne. Tie ocelove mi pridu ako prezitok.
alltracboy
22.11.09,17:07
Par pripomienok, ak vam pomozu, bude ok.
Zaklady: minimalne 80cm, ziadne 60-65cm, to nie je ani nezamrzna hlbka.
Beton: Toto mi trosku vadi na tych katalogovych projektoch. Beton B15 uz neexistuje, toto musi byt na vykresoch:Betón STN EN 206-1 – C 25/30 – XF2, XC2 (SK) – Cl 0,4 – Dmax16 – S3. Toto je len priklad 25/30je pevnost, XFa XC su triedy prostredia,ktore musi beton znasat, Cl je obsah chloridov, Dmax je maximalne zrno kameniva, S3 je konzistencia. V tych katalogoch to nechcu upgradovat a pisu po starom, pricom trieda prostredia je dost vazna vec.
K cene: hruba stavba-ostatok je cca 25:75 percent. Hruba stavba su zaklady, spodna platna, stenym strecha, stropy atd. Takze ked tam bude betonu v zakladoch za 100000SKK nic sa nedeje, tam neusetris, lebo to usetris len z tych 25percent na hrubu stavbu.
Fotky z alfy prilozim tento tyzden, dnes sme robili veniec a uz nejako nevladzem :)

fotky... fotky.... fotky ... :D zhromazdujem vsetky foto co mam..ludia mi pisu asi sa im nechce prehrabovat forum.. idem to sem znovu hodit.
alltracboy
22.11.09,17:13
Dodo 30
23.11.09,14:11
Zdravim ta,ja sa zapajam do debaty prvy krat,prosim ta,chcem sa ta spytat,kolko vide Alfa 105 s kupelnou a kuchynou cca-velmy by my to pomohlo.Chcem si to staviat svojpomocne-na urcite veci odbornika.Chcem mat vnutri krb v tej obyvackovej miestnosti cena cca.Katalog pise 1600000 v starych SK.Je to mozne postavit do tejto ceny.Pozemok mam projekt zatial nie.Ak by sa dalo aspon nieco velmy Dakujem.
alltracboy
23.11.09,17:14
katalogova cena na kluc je skoro 2 miliony bez dane a je stara asi 3-4 roky podla toho co mi hovorili v tej firme.
bjuty smis
23.11.09,18:19
Dodo 30,
dá sa to postaviť do tej sumy.
ciners
23.11.09,19:03
My tam mame zatial pozemok+dom hotovy po vence, je tam cca 900tisic SKK zatial
Dodo 30
24.11.09,15:45
Tak dakujem za tu cenu,sledujem poznamky-odpovede tak uvidime.Je niekde v okoli Ziliny postaveny rod.dom Alfa 105.
petmac
24.11.09,19:52
Zdravim ta,ja sa zapajam do debaty prvy krat,prosim ta,chcem sa ta spytat,kolko vide Alfa 105 s kupelnou a kuchynou cca-velmy by my to pomohlo.Chcem si to staviat svojpomocne-na urcite veci odbornika.Chcem mat vnutri krb v tej obyvackovej miestnosti cena cca.Katalog pise 1600000 v starych SK.Je to mozne postavit do tejto ceny.Pozemok mam projekt zatial nie.Ak by sa dalo aspon nieco velmy Dakujem.

Ten dom odhadovo vyjde 2120000sk bez dph na kluc - ratajte vyssi standard 25000sk bez dph na m2. Svojpomocne sa da usetrit taka tretina. Kto je stavebne zdatny postavi lacnejsie.
bettylou
24.11.09,21:09
altracboy, už si začal stavať? budeš sem písať stavebný denník. Pomohlo by to určite ďalším.
alltracboy
25.11.09,05:02
ja budem stavat az na jar..akurat som podal ziadosti o vyjadrenia na urady.
petmac
26.11.09,19:53
pocital som material na drevenny a keramicky strop (pri drevennom, len hranoly pri cene 7000sk za kubik a pri keramickom len stropne nosniky a miaka), a drevenny strop vychadza na 15 000sk (so zaklopmy nech to stoji dajme tomu 30tis a keramicky 70 000sk, ale neviem kolko pripocitat za karirohoz, betonovanie a pod.. Ma niekto skusenosti ake su cenove rozdiely medzi drevennym a keramickym?

No ja Vam odporucam monoliticky strop, po case nebudete lutovat. Dreveny strop - nevyhoda hluk sa prenasa - sef ma taky strop a lutuje to ze nedal zb dosku. Keramicky - tiez sa prenasa zvuk - neprijemne dutiny. Monoliticky je hutny, a v porovnani z keramickym, tak je cenovo porovnatelny.
petmac
26.11.09,20:08
tie stlpy musia byt z plne tehly aj keby bol cely dom z porobetonu

Mozu byt aj ocelove 2xU100mm a zateplit 50mm Nobasilom.
petmac
26.11.09,20:40
kedze tema sa nehybe, tak dam dalsiu otazku.

v projekte je pisana hydroizolacia fatrafol 803 medzi geotextilie. 121m2. mam to chapat tak ze sa cela zakladova doska prekryje geotextiliou, potom fatrafolom 803 a potom zasa geotextiliou? Ako sa potom bude chodit bez toho aby sa to preseklo a pod? Vacsinou vidim ako sa zakladova doska natrie na okrajoch penetrakom a na to sa natavia pasy asfaltu.

Ja by som dal Hydrobit alebo Glassbit a tam nemusis pod to nic davat, a dava sa to nad podkladny beton.
alltracboy
26.11.09,20:42
No ja Vam odporucam monoliticky strop, po case nebudete lutovat. Dreveny strop - nevyhoda hluk sa prenasa - sef ma taky strop a lutuje to ze nedal zb dosku. Keramicky - tiez sa prenasa zvuk - neprijemne dutiny. Monoliticky je hutny, a v porovnani z keramickym, tak je cenovo porovnatelny.
bude tam povala na odkladanie.. pripadne nejaka hobby miestnost.. nic kde by sa bezne zilo.keby som mozno neskor robil nejaku rekuperaciu tak by sa na to vyuzila povala.. na rozvody a tak..
petmac
26.11.09,20:49
bude tam povala na odkladanie.. pripadne nejaka hobby miestnost.. nic kde by sa bezne zilo.keby som mozno neskor robil nejaku rekuperaciu tak by sa na to vyuzila povala.. na rozvody a tak..

Myslel som ze sa tam bude byvat, ale to je A 106. Tak potom tramovy strop je idealny, len tramy treba nadimenzovat na tu zataz co tam bude umiestnena, a jednoducho dat na hranolky debnenie, pod to tepelnu izolaciu 220mm nobasil.
ciners
26.11.09,20:52
Robili ste uz niekto na Alfe strechu? Tesari nam zahlasili 75000SKK+ubytovanie a stravu. Ten krov vidim tak na 3 dni, zda sa mi to dost prehnane.
alltracboy
27.11.09,07:12
Robili ste uz niekto na Alfe strechu? Tesari nam zahlasili 75000SKK+ubytovanie a stravu. Ten krov vidim tak na 3 dni, zda sa mi to dost prehnane.
kejka.. v podstate ma ten isty dom.
estrapko
30.11.09,18:38
Zdravim, velmi by mi pomohol vykres krovu striesky nad vchodom. Staviam alfu 116, ale zvonku by som ju chcel ako alfa 105. Diky
bjuty smis
08.12.09,20:53
tak páni, v pondelok mi dokončili základy....
alltracboy
09.12.09,06:32
tak hod nejake foto, ceny, postupy :D
bjuty smis
09.12.09,16:32
cena 7300 komplet, problémy len s blatom, cca 30m po roli,foto dodám..
alltracboy
15.12.09,17:48
stava niekto projekt alfa 106?
ciners
22.12.09,20:09
Alltracboy, aby som nezabudol. Teraz nam spravili krov a komplet strechu. No a v projekte je vykaz dreva len na strechu nad domom, nie nad terasou a drevo na terasu samu o sebe. Len robit to treba naraz, tak si to kukni,ci to nevylepsili a nedorobili ten vykaz. Nam povedali,ze terasa je len na vizualizacii a to drevo ak chces,tak si spocitaj sam.
alltracboy
22.12.09,23:14
myslim ze tam mam tu terasu aj kreslenu, aj vo vykazoch. Akurat je dost debilne kreslene to prepojenie z domom, tie krokvy pokracuju pod inym uhlom, co sa neda zrealizovat kedze su tam presahy.
ciners
23.12.09,11:01
Aj oni mali tu terasu vo vykresoch,len nebola vykazana v dreve. Take divne, daj si na to bacha. Uz mam fotky, ked bude cas,poslem.
alltracboy
23.12.09,12:08
no ja to tam mam.. teda dufam. je tam pomurnica 13,8m 1x, stlpy, pasiky, celkovo 9,63m3. ked nemas moj mail tak napis RP a poslem.

PS:

STASTNE A VESELE VSETKYM:D
alltracboy
03.01.10,19:34
dala by sa alfa 105 bez nejakych vaznejsich problemov predlzit o meter? Ta obyvacka s kuchyna je dost mala. krokvy maju rozostup 90cm, zrejme by to nebolo tragicke prisposobit na mieste.
220870
03.01.10,19:48
Nemal by tam byť vážnejší problém.Treba na to myslieť hlavne pri kupovaní stropu.
ciners
03.01.10,19:52
Vaznejsi problem je kolaudacne konanie, inak sa da aj na mesiac letiet :D bez srandy, bacha na urady
ciners
03.01.10,21:33
Na stavebne povolenie ide projekt. Pri RD je v jednom konani uzemne konanie a stavebne povolenie. Vyjadruje sa k tomu kopa institucii, vodari, cestari,plynari,susedia,obec a kopa inych. K projektu su take 3 casti A,B,C,. A a B su textove spravy, C je koordinacna situacia s mapkou z katastra. Tam je zavazne osadeny stavebny obejkt. To nie je ludovoumelecka tvoriva cinnost, to je cierne na bielom a amen. Rozostupy od susedov, osadenie od cestnej komunikacie, napojenie na siete, to su veci,co tie institucie,co som pisal zaujimaju. Nikoho nezaujima,ci budes mat v strope 12ku alebo 10 zelezo,ale toto osadenie zaujima vsetkych. Za nedodrzanie moze byt vazny problem pri kolaudacii, moze to zachranit este zakreslenie zmeny. Toto osadenie je asi najdolezitejsi vykres k stavebnemu povoleniu, v podstate je financne asi aj najdrahsi,tak bacha na zmeny. Nie si Ja&Ty, aby si si mohol robit,co chces :) nemyslim to v zlom,je to dost podstatna vec
alltracboy
04.01.10,06:42
opytam sa na urade, ci staci na osadenie na pozemok zakreslit zmenu..snad kvoly posunutiu jednej ciary nebudem musiet ist dat kreslit nove osadenie. ale stalo by to za to, lebo ten dom je fakt maly, a asi by som si to neskor vycital.
ciners
04.01.10,08:16
Pamatas,ked sme sa bavili o cene projektu? Toto je presne to,co som ti vtedy pisal,ze takto to preplatis a este stale to nebude tak ako chces.
ciners
04.01.10,08:31
Alltracboy tu mas par foto z alfy
alltracboy
04.01.10,11:18
Pamatas,ked sme sa bavili o cene projektu? Toto je presne to,co som ti vtedy pisal,ze takto to preplatis a este stale to nebude tak ako chces.
mas pravdu, aj ked v mojom pripade to zatial cele stalo len necelych 900E. Mozno aj keby som mal projekt na mieru tak, by som sa par krat prerabal :D . To obcas podlahnem nazorom okolia a potom to takto vyzera. Najhorise, je ze nebola zo strany tej architektonickej firmy snaha robit nejake zmeny. Ja som tak trochu ratal s moznostou zobytnenia podkrovia neskor, ako to maju pisane na stranke, ale to ze to treba prerobit este pred stavbou, tak to tam nenapisu. A dokonca ani otvor na povalu nieje v projekte nakresleny. Dakujem za foto
220870
04.01.10,15:32
Za tie preklady dobre klepnúť po paprčkách.:mee:
Nebudú robiť sprostosti tie OSB dosky na strope?
ciners
05.01.10,09:05
220870
Cely problem je v tom, ze ked na stavbu ide moj svagor so svojim tatkom,tak najdeme kopu vylepsovakov, vid. tie preklady. Teraz to budeme musiet olepit nejakou izoalciou,asi multipor. No a tie OSB fakt neviem, to robila firma, nestaram sa im do toho. Ak mas s tym,zle skusenosti,rad si ich precitam. Ked si tam vsimnes este nejake hovadiny, budem rad,ked napises.
alltracboy
05.01.10,09:15
co je zle na prekladoch? to ze su vacsinou na odrezkoch?
alltracboy
07.01.10,19:50
ciners, keby som dal spravit na krove vrcholovy vaznik podoprety v 4 bodoch na nosnych muroch (stit -stlp-stlp-stit) bolo by mozne zdvihnut kliestiny hore bez toho aby sa museli pouzit tiahla na pomurnice? Tiez sa uz zzivam s predstavou, ze by som proste prekracoval tiahla vo vyske pol metra nad podlahou.. ved by tam boli maximalne 4 nie?

http://imgupload.sk/images/tgazejk6iquwhtpav9up.jpg
ciners
07.01.10,20:46
Dat sa to da, len 4 bodmi rozdelis vrcholovy vyznik na 3 useky a tie rozpony budu cca 4m, to je na dreveny nosnik zatazeny reakciami z krokiev velky rozpon. Treba to posudit, nemusi to byt ok.
alltracboy
07.01.10,21:04
Alfa106 ma hore izbu dlhu 4m, pravda je, ze neviem ako presne je tam rieseny ten krov, mam len prierez co si videl

http://domnamieru.sk/imagesDB/katalog/alfa/106/np2k.jpg
ciners
07.01.10,21:13
Ten strop ide robit aky? dreveny? Toto ma asi vystuzne stlpiky. Nevravim, ze na tie 4metre sa to neda,ale urcite by som to nerobil len tak, spocital by som si to.
Dodo 30
09.01.10,12:17
Zdravim ta, chcem sa ta spytat,ak mozem kolko ta to stalo,cena v hrubej stavbe.Ja chcem zacat v polovici tohto roku take orientacne info.Dik Dodo 30
ciners
09.01.10,19:27
Neviem teraz,ci sa pytas mna, ale ak hej,tak sestra,co to stavia v tom ma momentalne cca pol miliona SKK v stave,ako je to na fotkach vyssie.
alltracboy
11.01.10,14:31
Ten strop ide robit aky? dreveny? Toto ma asi vystuzne stlpiky. Nevravim, ze na tie 4metre sa to neda,ale urcite by som to nerobil len tak, spocital by som si to.
asi na to idem zle.. aky typ krovu musi byt na to, aby tam mohol byt drevenny strop, zvysene o tehlu a kliestiny v takej vyske, ze tam v podstate stracaju vyznam. Tie kliestiny su tam len proti prehybu strech smerom dovnutra? (ked si pisal ze namahane na tah niesu). Pomohol by typ krovu ako bol v tom roztrhnutom dome, akurat neodflaknute? (pomurnice+ tie dva vazniky v 3/4 vyske). Neda sa spravit tak pevny veniec, ktory by sa nedal proste roztiahnut ani skrutit? Vela zeleza alebo take nieco...
ciners
11.01.10,14:50
K drevenemu stropu by som potom odporucil krov s vrcholovou vaznicou,ako ma alfa 106. Ta vrcholova vaznica eliminuje horizontalne sily, ktore by inak vznikali v podperach na pomurnicu. Taky veniec nespravis, ktory by zniesol tieti sily, ak das tazku krytinu+sneh. Cim viac zeleza neznamena vyssia unosnost,ta je limitovana tlakovou zonou betonu. Ak krachne beton,darmo tam mas vela zeleza, pricom beton nesmie krachnut skor ako sa zacne plasticky deformovat ocel. Je to dane tym, ze pad konstruckie musi byt signalizovany velkymi deformaciami, nesmie prist ku krehkemu poruseniu.
alltracboy
11.01.10,15:03
ale zasa si pisal , ze su tam velke rozpony medzi stlpmi. Skoda, ze ten dom kazdy stava s drevennym stropom.. by ma zaujimlo kolko stoji keramicky. Vlastne neviem ani kolko priblizne stoji drevenny, kedze ty si pisal cenu za komplet strechu.
ciners
11.01.10,15:30
Velke rozpony na to,aby sa to robila od oka. Treba spocitat s budes mudrejsi, myslim, ze to nebude problem.
alltracboy
16.01.10,17:04
Ciners, ty si snad jediny co spravil ten vrchny veniec pod pomurnicami podla projektu. Je nutne znizovat ten veniec meter od krajov, alebo sa tam da dat jednoducho vyssia pomurnica o par cm po celej dlzke? Podla mna to bude lacnejsie, ako upravovat zelezne vystuze a tiez menej pracne.
ciners
16.01.10,17:21
Nechapem....sestra tam ma veniec rovnakej vysky po celom obvode. Ta pomurnica je potom tusim sirsia na krajoch. Nebol som tam,ked to robili,presne si to nepamatam,ale zda sa mi,ze takto je to riesene.
alltracboy
16.01.10,20:07
je to riesene tak, ze pomurnica ma rozmer 150x150 a na kazdej strane je na koniec napojeny 1,8m kus 220x150 pre ktory treba znizit veniec. V statike je pisane: Veniec V10 sa v krajnych castiach dl. 1000mm znizi o 70mm na vysku 160mm - v tomto mieste je nutne upravit vystuz venca a vytvorit prechod do neznizenej casti venca vysky 230mm.

Co som doteraz videl alfy 105 tak tam dali tie krajove tramy jednoducho nalezato aby to bolo rovnaku vysku 150mm. Tych 220mm to ma mat proti prehybu, moja otazka bola, ci nedat celu pomurnicu 150x220, pripadne 220x200mm, lebo znizovat komplikovane veniec mi pride ako somarina. To uz lacnejsie snad bude ten vacsi rozmer dreva.

Tvoja sestra to ma spravene podla projektu, je to vidno na druhej fotke-este bez strechy ako je to zapustene do venca
ciners
16.01.10,20:20
Nie nie, my mame veniec vsade konstantnej vysky, tam je asi to drevo upravene. Osobne by som volil tvoje riesenie, vacsi profil dreva, ako odskakovat veniec, je to pracne komplikovane a blbo sa tam bude riesit tepelny most.
220870
16.01.10,20:37
ale zasa si pisal , ze su tam velke rozpony medzi stlpmi. Skoda, ze ten dom kazdy stava s drevennym stropom.. by ma zaujimlo kolko stoji keramicky. Vlastne neviem ani kolko priblizne stoji drevenny, kedze ty si pisal cenu za komplet strechu.

Keramický strop stojí cca 33€/m2 + karisieť +nadbetonávka+ práca.cca 60-70€/m2
alltracboy
17.01.10,09:34
keby boli tie cisla co si pisal prvada, tak keramicky strop na kluc, je o 600E lacnejsi ako komplet strecha bramac na kluc s tramovym stropom.

ale nemam dovod ti neverit ked mas stavebnu firmu. Ina otazka, kolko cca stoji 100m2 betonoveho, keramickeho a tramoveho stropu na kluc? Ta otazka je smerovana vseobecne, kto ma skusenosti nech napise. Dik.
ciners
17.01.10,10:13
ZB na tvoj dom cca 3000eur
drevo na tramy+horny a dolny zaklop cca 1500eur
Keramika sa mi pocitat nechce, nosniky+stropne vlozky+nadbetonavka+beton vyplnajuci rebra+doplnkove zelezo

Pri ZB treba este debnenie, pri keramike podopretie, pri dreve netreba nic na podopretie.
+praca,cena prace zavisi od toho,koho na to zozenies
220870
17.01.10,10:35
Kermický je najdrahší.100m2 môžeš rátať niekde okolo 180 000 skk.
Betónový (dubnický ,nosníky+ vložky) 150 000 skk.
Predpätý cca 120 000 skk
Deka cca 100 000 skk
Drevenný asi 50 000 skk.(presne neviem v posledných rokoch som nerobil).
Do stropov treba zarátať aj vence,prievlaky ,tiahla na drevenný strop atd.V podstate od ukončenie múrov po vrch stropu..Iný je veniec na deku iný pod drevenný.Inak sa posudzujú aj preklady prievlaky ....
Neviem či som uviedol presné čísla cien môže sa to líšiť od lokality na Slovensku vzájomnej dohody trermínov a neviem čoho všetkého.
Ceny sú zhruba spred roka .Teraz najmä materiál môže byť lacnejší.Len drevo šlo dole o 20%.
alltracboy
18.01.10,19:32
a co tak drevenny strop so zaklopom a na to beton alebo skvarobeton s karirohozou?
ciners
19.01.10,08:01
a co tak drevenny strop so zaklopom a na to beton alebo skvarobeton s karirohozou?

Dovod? Toto je uz roky prekonane....ak by mal byt beton nosny, musel by byt s drevom spriahnuty, inak bude len ako pridavne zatazenie. Komplikovane, drahe a neucinne :)
alltracboy
19.01.10,08:26
Ten dom je zufalo maly, na vacsi vsak nemam peniaze. chcel by som ho pripravit na pripadnu invaziu do podkrovia :D
220870
19.01.10,08:34
Na tie dosky len položíte napr podlahový sadrkartón+ plávajúca podlaha .Ten betón sa tiež zdá zbytočný.
ciners
19.01.10,08:55
Ako pise 220870, na toto su vhodne skor lahke plavajuce podlahy.
Co sa tyka velkosti domu, tak to sa ti len zda. Mas tam obyvacku +kuchyna, 2detske izby, spalnu a socialne miestnosti. Obytna plocha je cca 100 metrov stvorcovych,ak sa nemylim. Ani sa nenazdas a deti budu na internatoch a ty budes kukat, aky mas zbytocne velky dom :D
ciners
19.01.10,08:57
Ak chces velmi to podkrovie,tak kasli na dreveny strop. Zelezobeton+ nadmurovka s vystuznymi stlpikmy+ nezabudni na schodisko. Schodisko ti zrusi dole priestor cca 2x3m, s tym by si mal uz teraz ratat.
alltracboy
19.01.10,08:58
ja som to skor myslel tak ze ked sa ten tenky beton previaze s vencom, tak to bude staticky lepsie ako len tramy ktore budu len volne polozene. Este jedna alternativa ma napadla, ze kombinovat beronove preklady a drevo. Po sirke domu by sa spravili betonove preklady ktore by boli previazene s prvym vencom a stlpikmi s druhym vencom. Cize ked su v projekte 3 stlpiky medzi vencami a previazene s keramickym stropom, tak by neboli previazene so stropom, ale len s prekladmi. cize by sa dalo userit na betonovom lebo keramickom strope a v podstate by to bol drevenny tramovy strop, a nemusel by som sa bat, ze mi padne strecha na hlavu.

chcem podkrovie len pripravit, nevravim , ze ho budem potrebovat, bude to minimalne odkladaci priestor. Len ked ho tam nedam, tak neskor ho uz nedorobim. PS: obytna plocha je 57m2 uzitkova 83
alltracboy
19.01.10,15:13
alltracboy
01.02.10,06:09
Aka by mala byt vyska betonu (roznasacieho) v zakladoch? Zakladovy pas mam v projekte 750mm. chcel by som kvoly zatepleniu zakladu dat co najviac debniacich tvarnic (na beton naliaty do vykopu si neviem prestavit lepit XPS).
220870
01.02.10,06:17
Teraz ste presne trafili klinec po hlavičke.Pekne to vyzerá nakreslené na papieri ,ale urobiť to je iná sranda.A to ešte styrodur musíte oddeliť od okolitého terénu nopovou foliou.
alltracboy
01.02.10,06:43
podla projektu by som musel vykopat aspon metrovu jamu ma sirku, spravit debenie, odliat zaklad-presne na obvodove mury, potom to izolovat a zasypat- nereralne. Viem, ze ked tu pri BA dam len 30cm pod teren+ sokel, tak to bude dobre izolovat, alebo tu mrazy niesu navyse sa to da riesit aj horizontalnou izolaciou, ale ten projekt je proste blby. Ten kto ten dom spravy presne podla projektu a bude splnat aspon zaklady zdraveho rozumu, tak by mal dostat zlatu medailu.
220870
01.02.10,07:57
Urobiť sa to dá .Poznáme systémové debnenia DOKA a pod aj klasickým šalungom sa to dá urobiť....len potom cena takéhoto domu vyletí strmo hore.Navyše izolácie základov pod úrovňou terénu sú podľa mňa vyhodené peniaze ,ktoré sa nikdy nevrátia.

Robí sa to tak .Vykopete tú metrovú jamu zašalujete vložíte nopovú fóliu ,styrodur a zalejete .Potom to stačí odšalovať.
borbi
02.02.10,16:03
Pôvodca textu príspevku: alltracboy
ale zasa si pisal , ze su tam velke rozpony medzi stlpmi. Skoda, ze ten dom kazdy stava s drevennym stropom.. by ma zaujimlo kolko stoji keramicky. Vlastne neviem ani kolko priblizne stoji drevenny, kedze ty si pisal cenu za komplet strechu.

ak si dobre pamätam tak pred tromi rokmi.robili sme ho u stryka.60-tisic stropnice + vlozky na to betonovy zalev 8-9 kubikov+ zelezo do venca a vencovky
borbi
02.02.10,16:59
a co tak drevenny strop so zaklopom a na to beton alebo skvarobeton s karirohozou?

presne takto si to predstavujem aj ja.iba ze.beton nad tramovy strop by som prelozil az cez obvodove murivo aby bola deka viac menej samonosna.cize normal monoliticky strop.niekedy sa pouzivaly spriahnute stropy ako pisal ciners ale tie sa pouzivali pri stropoch starych uz postavenych budov a tam beton nezasahoval do obvodoveho muriva.cize stal len na tramoch co bolo dost zatazujuce preto sa takato deka spojila pomocou "budto klincov alebo skob" v presne stanovenych odstupoch.naviac odpada praca s rozoberanim debnenia pod monol. strop,dalej to plmi svoju esteticku funkciu(kedze by som chcel nechat priznane tramy),hlavne zvukovo izolacnu funkciu(pretoze fakt cisto dreveny strop prenasa dost zvuku) a v neposlednom rade aj tepelnoizolacnu kedze sa ti stupajuce teplo zastavi "aspon ciastocne" na drevenom strope a neprenikne ho tolko do bet.dosky.
bjuty smis
20.02.10,17:15
páni,
na moju Alfu 105 mám ponuku na :
-sádrokartonový podlad na konštrukciu pod stropnými trámami
-izolácia stropu 20cm Nobasil Knauf - medzi stropné trámy
čiže cca 100 m2 za 4315 € ( 130 000, v Senci )) . Nie je to vela ?
pivko
20.02.10,18:00
páni,
na moju Alfu 105 mám ponuku na :
-sádrokartonový podlad na konštrukciu pod stropnými trámami
-izolácia stropu 20cm Nobasil Knauf - medzi stropné trámy
čiže cca 100 m2 za 4315 € ( 130 000, v Senci )) . Nie je to vela ?
Tak ja ti neviem ,ale nakoľko v Senci je najlacnejší:eek: betón v SR tak by aj ten sadrokartón mohol byť lacnejší:D
alltracboy
20.02.10,19:33
to je k...a vela. Material na to moze stat tak 50tis a to aj prehanam.
bjuty smis
20.02.10,20:05
pivko,
skôr som čakal názor od ludí, čo tomu aspoň trochu rozumejú...
a ked stále neveríš tomu betonu, tak si len pozri oficiálnu stránku eurobeton.sk ..a domysli si, čo sa dá z tej oficiálnej ceny dojednať....
220870
20.02.10,21:32
páni,
na moju Alfu 105 mám ponuku na :
-sádrokartonový podlad na konštrukciu pod stropnými trámami
-izolácia stropu 20cm Nobasil Knauf - medzi stropné trámy
čiže cca 100 m2 za 4315 € ( 130 000, v Senci )) . Nie je to vela ?
vata 5€/m2
SDk 2€/m2
konštrukciaSDK 3€/m2
Folia 4-6€/m2
pár skrutiek, sadra +5% odpad (podľa zložitosti)
ciners
20.02.10,21:51
Tu vatu za 5 eur si sa nesekol? nejako s mi to zda malo
alltracboy
20.02.10,22:31
v internetovom obchode stoji nobasil 160 4,5eura.

da sa ako nosny preklad pouzit tie nosniky z keramickeho stropu? Potreboval by som nosny preklad ponad 4m otvor -velke presklenie z obyvacky
220870
20.02.10,22:43
Mám ju za 3,8€ len si za svätého neviem spomenúť či to bolo za 100mmm alebo 200
bjuty smis
21.02.10,08:24
220870


a celková je to cena primeraná ? myslím, že ty máš stavebnú fy
bjuty smis
21.02.10,08:25
220870


a celková je to cena primeraná ? myslím, že ty máš stavebnú fy
alltracboy
21.02.10,09:08
pisal ze za material. Ale aj tak brat 2500-3500 eur za pracu na podkrovie je asi dost.
220870
21.02.10,09:17
Práca je v podkroví dosť ošemetná záležitosť.Ťažko to naceniť bez konkrétnych požiadaviek investora a bez toho aby som videl projekt cca od 10€ väčšinou sa zmestíte do 15€/m2.Za tých 100m2 1000-1500€.
ciners
21.02.10,09:36
v internetovom obchode stoji nobasil 160 4,5eura.

da sa ako nosny preklad pouzit tie nosniky z keramickeho stropu? Potreboval by som nosny preklad ponad 4m otvor -velke presklenie z obyvacky

A co ma niest? Neviem si to uplne predstavit, hod obrazok.
alltracboy
21.02.10,09:40
ja teraz riesim obvodovy mur na alfu
rozdiel medzi 38+8FDK a 30+16EPS je necelych 840eur na cely dom za material, tak neviem co vybrat. 38 STI bude trochu drahsia na pracu, ma nizsi tepelny odpor asi o R 1,6 a ziadna kondenzacna zona nehrozi. Fak tneviem co vybrat. Nechcem plesnive steny a a ten cenovy rozdiel je maly, ale zasa vyssi tepelny odpor nieje na zahodenie.
cloe22
21.02.10,09:49
rodicom sa pacil praktik 415, kupili si projekt, no nakoniec ho dali prerobit inemu architektovi a zvacsit o 10percent, stoji v Kucissdorfskej v Pezinku, dojdi sa pozriet, aj dnu ta pustime:O)
alltracboy
21.02.10,09:51
A co ma niest? Neviem si to uplne predstavit, hod obrazok.

No malo by to niest, strop potom dva rady tehal veniec, pomurnicu a strechu :D
http://www.upnito.sk/0/m4gs8gaguw44en7dhwxyhcgv5ffd4xrw.jpg
ciners
21.02.10,09:57
Strop chces ten dreveny, ci iny?
alltracboy
21.02.10,12:59
cakam na cenovu ponuku, pokial bude betonovy v prijatelnej cene( rozdiel + max 1600eur) tak betonovy.
ciners
21.02.10,13:06
Pokial betonovy, tak tam nie je dovod davat preklad, vystuzi sa to v ramci stropnej dosky.
alltracboy
03.03.10,07:24
cize betonovy asi nebude.. vraj je moc drahy. na tramovy strop mam ponuku 3900eur -strop, morenie, konstrukcia, kotvenie +dosky. 96,5m2

ak by bol tramovy, tak daju sa pouzit tie nosniky ako preklad?
alltracboy
04.03.10,08:42
rozmyslam nad tym, ako vyriesit roletu a zateplenie pri 30cm mure ak by som posunul okno na kraj muriva a na to izolaciu. Keby som robil preklady na 38cm mur, tak by som vynechal v preklade priestor na roletu a nebol by problem, ale pri 30cm murive nemam ponatia ako by sa to malo spravne spravit.
http://www.porada.sk/picture.php?albumid=561&pictureid=7672
alltracboy
11.03.10,08:35
da sa ako nosny preklad pouzit tie nosniky z keramickeho stropu? Potreboval by som nosny preklad ponad 4m otvor -velke presklenie z obyvacky v pripade drevenneho stropu.
http://www.upnito.sk/0/m4gs8gaguw44e...gv5ffd4xrw.jpg

Normalne by som to chcel polozit cez otvor, zasalovat, pridat nejake zelezo a zaliat. Tie nosniky su vystuzene od vyroby, a je pohodlnejsie tam dat 2-3 nosniky ako salovat cele korytko.. alebo je to total blbost?
ciners
11.03.10,10:55
alebo je to total blbost?

plati alebo...:)
ked budem mat cas, popisem preco, zatial ber, ze nie nie a nie
bettylou
11.03.10,17:45
čím by sa dali odizolovať základy na Alfe okrem polystyrénu?
alltracboy
11.03.10,18:15
vyvody kanalizacie cez zakladovu dosku mam podla projektu v strede prieckovych murov, je to tak normalne? Ze priecka je dajme tomu 112mm a odpadova rura zo zakladov 100mm? Geberit sa aj tak obmuruje, takze neviem preco by mala byt rura v stene..a keby som nedaval geberit tak co? normalnu misu do steny asi nepripojim.
ciners
11.03.10,19:46
Projekt plati za predpokladu, ze vsetko spravis tak, ako tam je popisane a zakreslene. Ked chces cosi menit, musis niektore ostatne veci prisposobit.
220870
11.03.10,19:53
rozmyslam nad tym, ako vyriesit roletu a zateplenie pri 30cm mure ak by som posunul okno na kraj muriva a na to izolaciu. Keby som robil preklady na 38cm mur, tak by som vynechal v preklade priestor na roletu a nebol by problem, ale pri 30cm murive nemam ponatia ako by sa to malo spravne spravit.
http://www.porada.sk/picture.php?albumid=561&pictureid=7672správne je jedno aj druhé.záleží od tipu roliet.