Sandra.25
06.04.09,09:01
na aký výnosový účet účtujem príjem finančných prostriedkov získaných z predaja 15 ročného nákladného auta? ani odpis ani zostatková cena tu nie je.
azla
06.04.09,07:16
na aký výnosový účet účtujem príjem finančných prostriedkov získaných z predaja 15 ročného nákladného auta? ani odpis ani zostatková cena tu nie je.

Predpis tržieb z predaja dlhodobého hmotného majetku........311,315;/641;343

Prijem finančných prostriedkov...................................... ..211,221/311,315
betka
21.04.09,13:27
Súhlasím s Azlou, až na to, že účet 311 nie je správny. Pri predaji DHM používame účet 315. Podklad: Postupy účtovanie v PU.


§ 49
Účtovanie pohľadávok

(1) Na účte 311 – Odberatelia sa účtuje pohľadávka voči odberateľovi pri splnení dodávky voči odberateľovi. Na tomto účte sa neúčtujú zmenkové pohľadávky.

(2) Na účte 312 - Zmenky na inkaso sa účtuje príjem zmeniek cudzích, zmeniek cudzích na vlastný rad a zmeniek vlastných prijatých od odberateľov a od iných dlžníkov.

(3) Na účte 313 - Pohľadávky za eskontované cenné papiere sa účtujú pohľadávky za zmenky odovzdané banke na zaplatenie do doby splatnosti zmenky, ako aj iné cenné papiere odovzdané k eskontu banke. V prospech účtu sa účtujú zmenky a iné cenné papiere zinkasované bankou, ako aj zmenky a iné cenné papiere nezaplatené, bankou vrátené.

(4) Na účte 314 - Poskytnuté preddavky sa účtujú poskytnuté dlhodobé a krátkodobé preddavky dodávateľom, okrem preddavkov poskytnutých na dlhodobý majetok.

(5) Na účte 315 - Ostatné pohľadávky sa účtujú ostatné pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu.
azla
22.04.09,05:27
Betka, nesúhlasím s tým, že účet 311 nie je správny.

Stojím si za svojim názorom, že je možné použiť aj účet 311 aj účet 315.


V praxi to zvyknem používať podľa toho, aký doklad mám pri predaji. Ak účtujem tržby pri faktúre za predaj - vtedy používam pri vystavených faktúrach na zaúčtovanie pohľadávky účet 311.

Ak by sa účtovala pohľadávka iba na základe zmluvy, nevystavuje sa faktúra (napr. je oslobodený predaj), vtedy účtujem pohľadávku cez účet 315.
Ale radšej používam systém cez faktúry, mám pocit, že to je na jednom mieste (ked sa niečo hľadá:rolleyes:).

Napr. aj Cenigová pri účtovaní na účte 641, uvádza zaúčtovanie pohľadávky cez účet 311 aj účet 315.

Chcela som si pre zaujímavosť nájsť nejaké príspevky, ako to učtujú iní Poraďaci, a naozaj ,( asi mi neuveríš:rolleyes::)), na prvý na ktorý som natrafila je tento Tvoj (tiež sa tam predáva dlhodobý majetok) :

FA spolu: 311 (http://www.porada.sk/t59193-311-odberatelia.html)/641,384,343

http://www.porada.sk/490106-post2.html
betka
22.04.09,07:42
Betka, nesúhlasím s tým, že účet 311 nie je správny.

Stojím si za svojim názorom, že je možné použiť aj účet 311 aj účet 315.


V praxi to zvyknem používať podľa toho, aký doklad mám pri predaji. Ak účtujem tržby pri faktúre za predaj - vtedy používam pri vystavených faktúrach na zaúčtovanie pohľadávky účet 311.

Ak by sa účtovala pohľadávka iba na základe zmluvy, nevystavuje sa faktúra (napr. je oslobodený predaj), vtedy účtujem pohľadávku cez účet 315.
Ale radšej používam systém cez faktúry, mám pocit, že to je na jednom mieste (ked sa niečo hľadá:rolleyes:).

Napr. aj Cenigová pri účtovaní na účte 641, uvádza zaúčtovanie pohľadávky cez účet 311 aj účet 315.

Chcela som si pre zaujímavosť nájsť nejaké príspevky, ako to učtujú iní Poraďaci, a naozaj ,( asi mi neuveríš:rolleyes::)), na prvý na ktorý som natrafila je tento Tvoj (tiež sa tam predáva dlhodobý majetok) :

FA spolu: 311 (http://www.porada.sk/t59193-311-odberatelia.html)/641,384,343

http://www.porada.sk/490106-post2.html

Ten príspevok o účtovaní považujem za nesprávny, sú tu moje príspevky, s kt. nesúhlasím, a sú staré. Ako každý, i ja som sa za dva roky dosť zdokonalila v zákonoch. A mám ešte na sebe čo pracovať, kým sa na mňa niečo nalepí. Uvidím, ako dopadne expert v skcu.:), DP, a asistent na kt. sa chystám tento rok.

Akurát v rokoch 2008 spoločnosť, pre kt. pracujem, predávala nejaké DHM, a chcela som použiť 311, ale použila som 315. Potom som popstup prekonzultovala s auditorom, a odsúhlasil mi 315.

Mne je to vlastne jedno.:)