Inuska17
06.04.09,09:02
prosím Vás ako to je s platením dph s prijatého preddavku? Ktorý to je § v zákone?
cloe
06.04.09,07:09
prosím Vás ako to je s platením dph s prijatého preddavku? Ktorý to je § v zákone?

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

....

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
martina100
07.04.09,05:47
Ahojte poradaci, uz dlho som nevystavovala zalohovu fa, chcem sa uistit, ci sa nieco v zakone nezmenilo. Odberatel mi 30.3.2009 uhradil zalohu 5.000 Eur. Objednali sme material, ale jeho montaz sa uskutocni az v mesiacoch april, maj. Som povinna do 14.4. vystavit odberatelovi fakturu v sume 4201,68 + DPH 798,32 Eur kvoli DPH a suma na uhradu bude Nula? Zdan. plnenie bude v marci, takze ja si DPH zahrniem do DP za 1. kvartal? Po dodani materialu niekedy v maji, vystavim celkovu fakkturu a odpocitam uz vyfakturovanu sumu? Dikes.
azla
07.04.09,06:08
Presne tak ako píšeš:)

Dátum dodania z titulu prijatého preddavku je marec, Dph odvedieš v 1.Q.
Po uskutočnení dodávky vystavíš "ostrú fa", odpočítaš prijatý preddavok.
Dph v II. Q Ti bude už ovplyvňovať iba čiastka z ostrej fa, ktorá by presahovala výšku prijatého preddavku.
martina100
07.04.09,06:18
Dakujem velmi pekne za odpoved. A faktura, ktoru vystavim teraz kvoli marcovemu datumu zdan. plnenia bude tiez "ostra"? Co treba uviest do textu? Totiz zalohovu fa som im poslala v sume 5.000,- bez DPH.
evina
07.04.09,06:52
Dakujem velmi pekne za odpoved. A faktura, ktoru vystavim teraz kvoli marcovemu datumu zdan. plnenia bude tiez "ostra"? Co treba uviest do textu? Totiz zalohovu fa som im poslala v sume 5.000,- bez DPH.

Na základe prijatej platby Vám fakturujem zálohu na materiál.....

Z hľadiska účtovného ide stále o zálohovú faktúru
martina100
07.04.09,06:56
Aha, takze je to stale zalohova faktura. Ja som myslela, ze uz "normalna". Dakujem za pomoc.
azla
07.04.09,07:02
Dakujem velmi pekne za odpoved. A faktura, ktoru vystavim teraz kvoli marcovemu datumu zdan. plnenia bude tiez "ostra"? Co treba uviest do textu? Totiz zalohovu fa som im poslala v sume 5.000,- bez DPH.

Poslali Ste zálohovú faktúru - správne bez dane. Je to akoby výzva na zaplatenie zálohy. Zálohová faktúra sa v účtovníctve neučtuje. Zákazník Vám môže zaplatiť zálohu aj bez zálohovej faktúry.
Prijatú záloh v účtovníctve mate zaúčt. napr. 221/324zf .....119 Eur

Zalohová faktúra k prijatému preddavku - Zálohová faktúra daňová je už povinný doklad kvôli dani.
ZFD v účtovníctve likvidujem - účtujem vo výške dane. 324zfd/343yy. ...19 Eur
Text môže byť (napr.)
Na základe úhrady preddavku na dodávku ......... v sume xxxx Eur vystavujeme Vám doklad na účely Dph.

"Ostrá faktúra" sa už rozumie Faktúra za dodanie tovaru, služby a v nej sa vyúčtuje (odpočíta) vystavená zálohová faktúra daňová.
dod.tovaru napr. ................................2.000 + 380 = 2.380 Eur
odpocet zál.fa daňovej..........................-100 -19 = -119 Eur
---------------------------------------------------------------
1900 + 361 = 2.261 Eur

dod.tovaru napr. ........311/604,343
odpocet zfd ...............343/324zfd ...............................19 Eur
odpočet zf................. 324zf/311 ...............................119 Eur


K úhrade ostane na účte 311 už iba rozdiel (ak bola záloha nižšia). ....2.261 Eur

V každom programe môžu byť nejaké odchýlky, ale princíp by mal byť rovnaký.
martina100
07.04.09,07:17
Ja uctujem v jednoduchom uctovnictve. Prave som to skusala, ale moj program mi vytvori zalohovu fakturu, kde je uvedena suma bez DPH a suma s DPH. DPH samostatne nevycisli a tuto fakturu mi ani nepreberie do evidencie DPH. Takze asi budem musiet vystavit "normalnu", nie opat zalohovu fakturu.
simka999
07.04.09,09:28
ćo vtedy keď mi dodávateľ nechce po zaplatení zálohy vystaviť fa na odpočet DPH. vystavil mi až teraz po 2 mesiacoch pri dodávke ostrú fa. Kedy mám odpočítať dph?
Julča
07.04.09,09:42
Je to zodpovednosť dodávateľa aby ti vystavil fa na prijatú zálohu, ak to neurobí, tak by som odpočítala DPH až na základe faktúry ktorú dostaneš od dodávateľa.
nikolett007
15.04.09,10:39
Ahoj Poraďáci, ja mám torchu iný prípad. My sme kupovali stroj z CZ. Platili sme zálohu, na ktorú nám vystavili faktúru, kde je uvedené - daňový doklad k prijatej platbe - Môžme si na túto sumu uplatniť dph?
Luba
15.04.09,12:47
Nie, pretože pri nadobudnutí tovaru platí:

Ak je faktúra vyhotovená dodávateľom tovaru z dôvodu prijatia platby predtým, ako dôjde k dodaniu tovaru, na takto vyhotovenú faktúru sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti podľa § 20 zákona o DPH neprihliada.Ak je faktúra vyhotovená dodávateľom tovaru z dôvodu prijatia platby predtým, ako dôjde k dodaniu tovaru, na takto vyhotovenú faktúru sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti podľa § 20 zákona o DPH neprihliada.

celé usmernenie drsr:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/tuztovar_20.pdf
nikolett007
16.04.09,06:57
Ďakujem krásne za odpoveď ;)