nellka1
06.04.09,10:44
Dobry den,

poprosim Vas o radu, pracujem v statnej organizacii vo verejnej sluzbe. V statnej sluzbe je umoznena zamestnancom praca na doma (tzv. home office). V zakonniku prace, ani v zakone o verejnej sluzbe som nikde nenasla, ci by to bolo mozne vyuzit aj vo verejnej sluzbe. Mozte mi prosim v tomto poradit? dakujem
mzdarka renca
06.04.09,08:50
Dobry den,

poprosim Vas o radu, pracujem v statnej organizacii vo verejnej sluzbe. V statnej sluzbe je umoznena zamestnancom praca na doma (tzv. home office). V zakonniku prace, ani v zakone o verejnej sluzbe som nikde nenasla, ci by to bolo mozne vyuzit aj vo verejnej sluzbe. Mozte mi prosim v tomto poradit? dakujem

Ak nie je niečo v zákone o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujem č.553/2003, tak sa riadiš Zákonníkom práce. Možné to je, ak s tým súhlasia obe zmluvné strany.
V zákonníku práce to ošetruje § 52

§ 52
Domácka práca a telepráca


(1) Pracovný pomer zamestnanca, ktorý vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste (ďalej len "domácka práca") alebo vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií (ďalej len "telepráca") v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje, sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:

a) nevzťahujú sa na neho ustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch,
b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka,
c) nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce.

(2) Zamestnávateľ prijme pri telepráci vhodné opatrenia, najmä

a) zabezpečí, nainštaluje a pravidelne udržiava technické a programové vybavenie potrebné na výkon telepráce okrem prípadov, keď zamestnanec vykonávajúci teleprácu používa svoje vlastné vybavenie,
b) zabezpečuje, najmä pokiaľ ide o softvér, ochranu údajov, ktoré sa spracúvajú a používajú pri telepráci,
c) informuje zamestnanca o všetkých obmedzeniach používania technického vybavenia a programového vybavenia, ako aj o sankciách v prípade porušenia týchto obmedzení.

(3) Zamestnávateľ prijme opatrenia, ktoré predchádzajú izolácii zamestnanca vykonávajúceho domácku prácu alebo teleprácu od ostatných zamestnancov a dávajú mu možnosť stretávať sa s ostatnými zamestnancami.

(4) Pracovné podmienky zamestnanca pri domáckej práci a telepráci nesmú znevýhodňovať zamestnanca v porovnaní s porovnateľným zamestnancom na pracovisku zamestnávateľa.

(5) Za domácku prácu alebo teleprácu sa nepovažuje práca, ktorú zamestnanec vykonáva príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním doma alebo na inom ako zvyčajnom mieste výkonu práce za predpokladu, že druh práce, ktorý zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy, to umožňuje.