filer
06.04.09,11:16
Dobrý deň, v novostavbe, ktorú kupujeme, osadili časť plynovej rúry do steny. Plynová rúra je privedená z chodbovej stupačky popod strop (mimo steny) cez chodbu a komoru bytu, v komore je prevedená do kuchyne, kde je zapustená do steny. Rúra v stene vytvára L-ko s rozmermi cca 1,5m x 3m. Stena je tehlová a nie je nosná. Rúra je prikrytá maltou a omietkou.

Je takéto riešenie v súlade so zákonom/normami? Viete mi niekto povedať, kde nájdem nariadenia, ktoré definujú ako majú byť realizované vedenia plynových rúr? Kto je kompetentný (okrem SÚ pri kolaudácii) vyjadriť sa k bezpečnosti/legálnosti daného riešenia? Som ochotný aj zaplatiť za nejaký znalecký posudok, len neviem presne, kde sa mám obrátiť.

Čoho sa ja laicky obávam je, že v prípade netesnosti rúry nebude mať plyn kde unikať a bude sa hromadiť v dutinách tehiel. Esteticky je takéto riešenie krajšie, ale pri plyne určite uprednostňujem bezpečnosť pred estetikou.

Vopred ďakujem.
220870
06.04.09,16:40
Takto by vám to neskolaudovali.Nesmie to tak byť.Rozvod plynu musí prechádzať kolmo cez stenu a musí byť osadený v chráničke.Ale bez obáv.Plyn sa v tehlách hromediť nebude.Bolo by ho cíťiť.Skôr je nebezpečné to že nie je v chráničke.Najmä pri novostavbách dochádza k sadaniu domov .Pri nerovnomernom sadaní rôznych stavebných konštrukcií môže prísť k poškodeniu plynového systému.
filer
07.04.09,14:07
Ďakujem za odpoveď 220870. Mám pocit, že pri kolaudácii sa táto plynová prípojka môže prehliadnuť (ide o väčší bytový komplex, dobré medziľudské vzťahy :-) a pod.). Keďže ešte nie som vlastník bytu, tak predpokladám, že nijak nemôžem vstupovať do procesu kolaudácie. Kto mi teda môže poskytnúť pre stavebníka záväzné stanovisko, že prípojka je spravená ne/vyhovujúcim spôsobom?
petmar
07.04.09,18:53
Rúra-potrubie na zemný plyn sa podľa mojich info nemôže dávať pod omietku. Posúdiť to môže revízny technik PZ. No aj tí sú rôzni. Tento teraz to môže schváliť, o 3 roky príde iný a problém je na ceste. Daj pozor, aby pri kolaudácii riadne porovnali skutočnosť s projektom, pozreli revíznu správu, záväzné stanovisko dajú oni, záruka platí. Môžeš si to dať urobiť ďalšiemu nezávislému rt.
Rúrka musí byť viditeľná kôli kontrolám počas celej životnosti, údržbe , náterom a p. ale najviac zvary a spájané časti - kontroly úniku plynu napenením či meračom.