pánkoj
06.04.09,15:17
Dobrý deň, je pravdou, že pri životných poistkách - ak túto zruším - musím vrátiť sumu, ktorú som dostala pri odpočte na dani? Keď som si uplatnila napr. tých 12.000,-?
Jedná sa o všetky poisťovne?
Chobot
06.04.09,13:29
Dobrý deň, je pravdou, že pri životných poistkách - ak túto zruším - musím vrátiť sumu, ktorú som dostala pri odpočte na dani? Keď som si uplatnila napr. tých 12.000,-?
Jedná sa o všetky poisťovne?

Áno je. Nie je to vecou poisťovne, ale daňového úradu.
atka4
06.04.09,13:49
(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) /životné poistenie/musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.
(14) Ak daňovník, ktorý si uplatňoval zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 4 písm. a), b) alebo c), zomrie, táto skutočnosť sa nepovažuje za nedodržanie podmienok ustanovených v odsekoch 10 a 11. V tomto prípade sa základ dane nezvyšuje.
pánkoj
06.04.09,16:00
Áno je. Nie je to vecou poisťovne, ale daňového úradu.

... a ako to DÚ zisťuje ?
alencek
06.04.09,16:12
Áno je. Nie je to vecou poisťovne, ale daňového úradu.

A čo v prípade, keď pôvodnú poistku zruším, nakoľko nebola pre mňa výhodná a zároveň uzavriem novú???
Chobot
07.04.09,08:15
A čo v prípade, keď pôvodnú poistku zruším, nakoľko nebola pre mňa výhodná a zároveň uzavriem novú???

Aj vtedy musíš vrátiť uplatnené zníženie dane. Tú zníženú položku si si uplatnila na pôvodnú poistku, na novú si môžeš uplatniť až od toho roka, v ktorom si si tú novú uzatvorila. Všetky položky uplatnené na starú poistku musíš dodaniť.
Chobot
07.04.09,08:17
... a ako to DÚ zisťuje ?

Kontrolou.

Napr. vyššie sumy vyplatené v hotovosti poisťovňa je povinná hlásiť dňovému úradu.

ALebo ak si si 5 rokov uplatňoval opočítateľnú položku, a zrazu si ju neuplatníš, tak to môže byť pre DÚ indíciou, že niečo sa s tvojou poistkou stalo a môžu ti prísť na kontrolu.

Ale môže sa stať, že na to vôbec neprídu, všetkých nedokážu kontrolovať. Ale spoliehať sa na to je príliš riskantné.