mrs.0610
06.04.09,15:52
Ma niekto skusenost s kupou domu cez realitku,alebo mimo nej?nasli sme dom na webovej stranke realitky,a rozmyslam ci by ho majitelia nepredali lacnejsie mimo realitku.Urcite existuje zmluva,kde sa zavezuju realitke ale mozno ma nejaku dobu ked sa konci,ked dlho nenajdu zaujemcu, nie?
sd6666
06.04.09,14:31
Ma niekto skusenost s kupou domu cez realitku,alebo mimo nej?nasli sme dom na webovej stranke realitky,a rozmyslam ci by ho majitelia nepredali lacnejsie mimo realitku.Urcite existuje zmluva,kde sa zavezuju realitke ale mozno ma nejaku dobu ked sa konci,ked dlho nenajdu zaujemcu, nie?
treba vidiet zmluvu. Zmluvy od realitiek su velmi individualne riesene hlavne v bodoch tykajucich sa pokut pri odstupeni od zmluvy, predaji mimo realitnej cinnosti ci dohodneho obdobia platnosti zmluvy. Skor doporucujem preverit, ci dana ,,realitka" je naozaj realitna spolocnost ...
k.i.n.o.
06.04.09,18:45
Ma niekto skusenost s kupou domu cez realitku,alebo mimo nej?nasli sme dom na webovej stranke realitky,a rozmyslam ci by ho majitelia nepredali lacnejsie mimo realitku.Urcite existuje zmluva,kde sa zavezuju realitke ale mozno ma nejaku dobu ked sa konci,ked dlho nenajdu zaujemcu, nie?
Takže asi takto:
Sprostredkovateľskú zmluvu s realitkou môžu mať predávajúci buď exkluzívnu alebo neexkluzívnu. V prvom prípade má realitka nárok na províziu pri akomkoľvek predaji, čiže aj keď si dom predajú sami (resp. sami by si ho ani nemali predávať a už vôbec nie prostredníctvom ďalších realitiek). V druhom prípade má realitka nárok na províziu len v prípade, keď ona zoženie záujemcu. Ak si predávajúci zoženie záujemcu sám, províziu neplatí.
Prevažná väčšina zmlúv s realitkami sa uzatvára ako neexkluzívne zmluvy (vďaka tomu potom nájdeme väčšinu ponúkaných nehnuteľností v ponuke viacerých realitiek), predpokladám, že aj v tomto prípade to tak bude.
Takže ak vieš, kto je vlastníkom domu, môžeš jednať priamo s ním (ak on bude chcieť) a je pravdepodobné, že zníži cenu aspoň o "ušetrenú" províziu.
Na druhej strane ale uznaj, že dom ste našli práve vďaka realitke, takže je férové úplne ju obísť? Nie je vždy všetko len o peniazoch.
Píšeš, že si rozmýšľala, či by predávajúci nepredal dom lacnejšie mimo realitky. Porozmýšľaj, či by ho nepredali lacnejšie aj cez realitku. A možno práve vďaka realitnému maklérovi, s ktorým by si jednala a ktorý bude vedieť situáciu predávajúcemu - svojmu klientovi lepšie objasniť, získaš zaujímavú zľavu. Takisto realitka môže "popustiť" zo svojej provízie.
Trúfaš si zrealizovať celý obchod bez pomoci odborníka? A trúfne si predávajúci? Veď zmluvu s realitkou uzavrel možno aj z iných dôvodov, ako je získať inzerciu zdarma. Možno mu išlo hlavne o poradenstvo a právny servis.

Takže - áno, realitka sa dá obísť a nie je to vôbec ťažké (ani keď teraz nevieš, kto dom vlastní). Ale nie vždy to musí byť výhodnejšie. Samozrejme všetko treba posúdiť individuálne, platí aj to, že nie je realitka ako realitka...
durisovad
06.04.09,19:46
My sme cez jednu realitku predavali byt aj kupovali dom. Agent vybavil vsetko, co bolo treba, vc. katastra, prevodu penazi, prehlasenia elektriny, plynu atd. na novych majitelov. Cela tato sluzba nas stala 20 tisic korun, co sa mi nezdalo vela. Ale upozornujem, ze to bolo v roku 1997 a agent bol vseobecne znamy ako poriadny a poctivy clovek.
dolfort
09.04.09,13:38
My sme obišli realitnú kanceláriu. Viem aká je prax a nebol som ochotný zaplatiť xxxxxx SKK realitke iba za to že mi maklér, ktorý nemá šancu poznať stavbu čo predáva, ukáže tu je dom, tu je banka, tu je notár, tu je kataster. Trafím aj sám.
Máloktorá realitka naozaj pomôže s papierovačkami.
Mali sme šťastie aj to že majiteľ nemal zmluvu s nikým (môžu si za to aj realitky že si ho nezazmluvnili, ich chyba). Z ceny sme vďaka tomu skresali solídnu čiastku.

Zažil som aj to že som išiel s maklérkou pozerať pozemok na ktorom ona sama v živote nebola. Chvíľu sme to hľadali kým sme to vôbec našli, bolo to trápne. Informácie o pozemku žiadne, iba odpovede typu určite, samozrejme, možno, zaiste, zistím. Skrátka, pozri si a kúp alebo nekúp mačku vo vreci. Bohužiaľ veľa realitiek takto pracuje. Najlepšie info o kupovanej nehnuteľnosti sa dajú zistiť v miestnej krčme a u susedov, isto neváhaj zazvoniť a popýtať sa. Makléra v ancugu nepotrebuješ.
dolfort
09.04.09,13:39
My sme cez jednu realitku predavali byt aj kupovali dom. Agent vybavil vsetko, co bolo treba, vc. katastra, prevodu penazi, prehlasenia elektriny, plynu atd. na novych majitelov. Cela tato sluzba nas stala 20 tisic korun, co sa mi nezdalo vela. Ale upozornujem, ze to bolo v roku 1997 a agent bol vseobecne znamy ako poriadny a poctivy clovek.

Kiež by takých bolo viac. Takému by som neváhal zaplatiť.
kaco11
11.04.09,12:29
Ja ked som predávala byt tak som dala byt do rôznych realitiek, ale s tym, ze som im odmietla podpísať akúkoľvek zmluvu z toho dôvodu, ze som inzerovala aj na súkromnej inzercii. Nie je vzdy pravidlom, ze predavajuci ma podpisanu zmluvu s realitkou. Ja som sa odmietla viazat tym, ze musim predat byt vylucne cez nejaku realitku. Ja som povedala, ze sikovnejsi vyhrava:) Nakoniec som byt predala jednej znamej maklerky a ta bola ochotna zaplatit sumu aj realitke takze mne to bolo jedno.

Chcem tym len povedat, ze nemusia mat podpisanu zmluvu, takze beztrestne môzu realitku obist. Realitky to maju zase na druhej strane osetrene obcas tak, ze podpisuju papier s kupujucim /obhliadajucim/, ze ak si vyberie ten byt tak len cez nich sa bude kupovat.
babule
25.04.09,13:51
Chcela by som sa spytat, idem kupovat byt mimo realitku, na co si davat pozor. A hlavne existuje nejaka moznost ako si overit, ci predavajuci je skutocne predavajuci? teda okrem listu vlastnictva, na tom figuruje jeho meno, aj na obcianskom, ale obciansky moze byt falosny. Vie mi prosim niekto poradit, na co si davat najvacsi pozor?
Dakujem
kaco11
25.04.09,13:58
môj osobný názor je riešiť to cez notára. Notár je tak troška zárukou, napríklad toho, že ti nevezmú peniaze skôr než nebudeš na liste vlastníctva. K nemu dáš peniaze do úschovy. A čo sa týka bytu, treba si dobre skontrolovať veci na zmluve a reále. Mne sa stalo ked som chcela kupovať byt a to bolo cez realitku tak na zmluvu mi napísal 6 poschodie a ja som bolo na 8. Tak som sa ho pýtala či je to v poriadku. Na čo som dostala odpoveď že na obhliadke som bola na 6. Tak som asi blbec ja, ale peniaze za zálohu som si zobrala súdne späť. A to bolo cez realitku. :eek:
babule
25.04.09,14:15
Dakujem velmi pekne. S predavajucim som sa dohodla, ze uhradu kupnej ceny chcem robit cez vinkulaciu v banke. On s tym suhlasil. Cez realitku som nechcela ist, lebo servis okolo toho si viem zabezpecit aj sama, potrebujem usetrit nejake peniaze. Kebyze mozem verit na 100 perc. realitkam, tak si rada zaplatim sluzbu. Len si chcem overit ci skutocne vyuzila vsetky sposoby ako sa ochranit pred podpodnikom pri kupe bytu. Predavajuci ziada zalohu 50. tis korun, zvysok az po prevode vlastnickeho prava. Chce to dost rychlo realizovat, cca 4-5 tyzdnov, aby uz mal peniaze na ucte. Je to realne?
kyblik
25.04.09,19:29
Ano je to bez problemov. Len do kupnej zmluvy si dajte tu pozadovanu zalohu. Ak to pojde cez banku je tam doklad o prevode penazi. Prevod nehnutelnosti je mozny do jedneho mesiaca ak na katastri nie je na tento byt plomba alebo tarcha (treba si to overit).
air_p
16.05.09,11:12
asi uz pisem neskoro, ale aspon niekomu inemu to mozno otvori oci o realitkach. my sme pred dvoma rokmi kupovali byt a realitka zobrala 150000 iba za to, ze napisala zmluvu, na ktorej mi moj znamy pravnik musel opravit asi 10 zavaznych chyb a doviedla ma s predavajucimi k notarovi. To bolo vsetko!!! Hlavne, ze zalohu (akoby nahodou presne rovnaku, ako bola ich provizia) chceli do 1 pracovneho dna mat na ucte... asi nie su vsetky realitky rovnake, ale toto bola jedna z najvacsich v SR, takze som ocakaval profesionalnejsi pristup... K otazke - ak sa da, realitku kludne obid - ked sme kupovali byt (a teraz dom) som sa stretol asi s 15 real maklermi, ale ani jeden nevedel o danej nehnutelnosti nic viac, iba to, co som videl aj na vlastne oci...