Ali36
06.04.09,17:02
Ahojte poraďáci, FO účtuje v PÚ chce zobrať úver na nákup pozemku, úroky z takéhoto úveru je daňový náklad? Ďakujem.
Marianna01
07.04.09,13:00
ak chce pozemok zahrnúť do majetku firmy, úver bude na firmu, potom ano
a_je_to
15.04.09,15:11
Pozor, pozor! Úroky z úveru na nákup pozemku nejdú do daňových nákladov /562/, ale na 042. Po splatení úveru sa úroky priradia k cene pozemkov 031/042. Do nákladov by šli priamo iba vtedy, ak by sa pozemok predal pred splatením úveru. Do nákladov sa to dostane až pri predaji pozemku aj s jeho cenou 541/031, nezáleží, kedy to bude.
KEJKA
15.04.09,15:24
cituj §,prosím
a_je_to
18.04.09,14:52
cituj §,prosím
1. v § 35, osd. 2, písm. h postupov PÚ sa hovorí, že úroky z úverov na obstaranie DHM nie sú súčasťou obstarávacej ceny...ak sa do času uvedenia do používania nerozhodne, že budú súčasťou OC. To navádza pocit, že účtovná jednotka môže slobodne rozhodnúť. Buhužiaľ, je tu....
2. ďalší § 21, ods. 1 ZDP, ktorý hovorí, že ....daňovými výdavkami nie sú výdavky, ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď o nich daňovník účtoval....a ďalej...písm. a./ výdavky na obstaranie HM...
3. K úroku z úveru na nákup pozemku nie je paritným príjmom žiadny podnikateľský príjem, okrem príjmu z predaja toho konkrétneho pozemku. Svedčí o tom § 19, ods. 3, písm. e, ktorý hovorí, že vstupná cena majetku, vylúčeného z odpisovania /čo podľa § 23 ZDP je o.i. aj pozemok/ je výdavkom iba v prípade predaja pozemku. Ak by sa účtoval na 562, musel by sa uviesť do pripočítateľných ...R 130 dppo, alebo R40 dpfo...čím by sa znemožnilo uplatnenie výdavkov pri prípadnom neskoršom predaji pozemku. Preto úrok z úveru na pozemok apriori patrí na účet 042. Ostatnému dúfam už rozumieme....
4. Z toho všetkého mi vyplýva, že keby bol pozemok kúpený aj kvôli podnikaniu v parkovaní na zelenej lúke, nie je úrok z úveru paritným nákladom trebárs k tržbám z parkovného, ale iba k príjmu z prípadného predaja tohto pozemku. Na základe toho som si dovolil napísať to, čo som k príspevkom napísal.