akrestanova
06.04.09,17:26
Ahojte fšetci!
Môj klient sa teraz unúval a dal mi faktúry z minulého roka. Čo sa s tým dá robiť, okrem podania dodatočného DP? Neodpočítaná DPH môže íst do nákladov? Ďakujem!
Tweety
06.04.09,15:48
Ahojte fšetci!
Môj klient sa teraz unúval a dal mi faktúry z minulého roka. Čo sa s tým dá robiť, okrem podania dodatočného DP? Neodpočítaná DPH môže íst do nákladov? Ďakujem!
Môžeš ich zaúčtovať do roka 2009, ale náklady budú pripoč. položkou k ZD. Neodpočít. daň, na ktorú vznikol nárok na odpočet, bude tiež pripočít. položkou k ZD.
azla
06.04.09,17:33
Ahojte fšetci!
Môj klient sa teraz unúval a dal mi faktúry z minulého roka. Čo sa s tým dá robiť, okrem podania dodatočného DP? Neodpočítaná DPH môže íst do nákladov? Ďakujem!

Ak faktúry z minulého roku neboli zahrnuté v účtovníctve r.2008, účtovníctvo je skreslené. Treba zvážiť o akú veľkú chybu ide.
Ak sú už účtovné knihy uzavreté, opravu účtovania urobíte v r. 2009. Náklady, ktoré sa týkaju r.2008 nie sú daňovým výdavkom r.2009.
Uplatniť v daňových výdavkoch si ich môžte iba podaním DDP k dani z príjmov za rok 2008.

Z pohľadu dane z pridanej hodnoty mám iný názor ako Tweety v príspevku č.2.
Je pravda, že neodpočítana daň na ktorú vznikol nárok a neuplatnil sa zúčtuje do nákladov (nedaňových).

Avšak podľa § 51, odst. 2 je možnosť uplatniť právo na odpočítanie dane v období, kedy platiteľ dostane doklad.
Vo vašom prípade nemusíte sa tohto nároku na odpočet Dph "vzdať".
Tweety
06.04.09,17:46
Ak faktúry z minulého roku neboli zahrnuté v účtovníctve r.2008, účtovníctvo je skreslené. Treba zvážiť o akú veľkú chybu ide.
Ak sú už účtovné knihy uzavreté, opravu účtovania urobíte v r. 2009. Náklady, ktoré sa týkaju r.2008 nie sú daňovým výdavkom r.2009.
Uplatniť v daňových výdavkoch si ich môžte iba podaním DDP k dani z príjmov za rok 2008.

Z pohľadu dane z pridanej hodnoty mám iný názor ako Tweety v príspevku č.2.
Je pravda, že neodpočítana daň na ktorú vznikol nárok a neuplatnil sa zúčtuje do nákladov (nedaňových).

Avšak podľa § 51, odst. 2 je možnosť uplatniť právo na odpočítanie dane v období, kedy platiteľ dostane doklad.
Vo vašom prípade nemusíte sa tohto nároku na odpočet Dph "vzdať".
Ale veď platiteľ tie faktúry mal.:) Takže nárok na odpočet si uplatniť mohol.
jarkra
06.06.09,13:41
Ak faktúry z minulého roku neboli zahrnuté v účtovníctve r.2008, účtovníctvo je skreslené. Treba zvážiť o akú veľkú chybu ide.
Ak sú už účtovné knihy uzavreté, opravu účtovania urobíte v r. 2009. Náklady, ktoré sa týkaju r.2008 nie sú daňovým výdavkom r.2009.
Uplatniť v daňových výdavkoch si ich môžte iba podaním DDP k dani z príjmov za rok 2008.


Musí sa podávať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov, ak opravujem nevýznamnú chybu roku 2008? Ide o nezaúčtované náklady roku 2008, stačí ak ich zaúčtujem do roku 2009 ako opravu chyby a tým aj ako pripočítateľnú položku k základu dane. Za rok 2008 nám navyše nevznikla žiadna daňová povinnosť.
Iwett
06.06.09,13:43
Nieje povinnosť podávať DDP ak ide o nezaúčtované náklady. Iba ak by išlo o nezaúčtované výnosy.
marians
03.11.09,20:19
Ak opravujem nevýznamnú chybu roku 2008, (mám uzatvorené účtovníctvo roku 2008, ide o nezaúčtované náklady roku 2008), zaúčtujem ich do roku 2009 podľa Zákona o účtovníctve.....

Čo sa týka daňového zaradenia - čo ak by som použil §17 ods. 31 ZDP?

31) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
azla
06.11.09,06:22
Áno, ak ide o opravu chýb minulých období (s dopadom na zníženie dane) môže sa použiť § 17, odst.31 ZDP.

V čase keď som písala príspevok č. 4 (apríl), ešte som neprihliadala na nový odst. 31. - novela od 1.3.2009.:rolleyes:
free_cool_in
11.04.11,09:25
Mohli by ste mi, prosím Vás, vysvetliť polopatisticky ako na to?
Klient mi teraz dal faktúry, ktoré spadajú ešte do roka 2010. Klient je štvrťročným plátcom DPH a teda tieto faktúry mali byť zaúčtované a nárok na odpočet DPH uplatnený ešte v roku 2010. Ale čo s tým teraz? Môžem ich normálne zaúčtovať v 2011? Čo so sadzbou DPH, keďže minulý rok bola nižšia? Skúste mi, prosím, poradiť konkrétne, prípadne aj s predkontáciami a dopadom na VH a daň. priznanie DPH.
ĎAKUJEM srdečne
KEJKA
11.04.11,09:54
účtovať vieš, tak nechápem otázku,......ešte že nepýtaš šibeničky......

Podstatné je, že zaúčtovať môžeš, ale na 5xx.AU - nedaňové náklady 2011 v prípade, že za rok 2010 bola daňová strata.
Ak bol daňový zisk, môžeš použiť bežné účty a budú to daňové náklady 2011. To je z pohľadu DPPO.
Z pohľadu DPH - klient ich neskoro doniesol, ale ich pravdepodobne mal. Ak nevie preukázať, že ich dostal po 25.1.2011, tak treba zaúčtovať DPH na 343, ale podať dodatočné DPH. V prípade,. že DPH si nechce nárokovať formou dodatočného DP DPH, zaúčtuješ do nákladov - účet 548.AU-nedaňová DPH.
zk24
11.04.11,10:07
Ja by som sa chcela spytat nasledovne:

S.r.o. si prenajima miesto kde ma sidlo spolocnosti. Teraz doslo vyuctovanie zalohovych platieb na energie za rok 2010 (vodne, stocne, el.energia, kurenie....).

Mozem to kludne zapocitat do vydavkov roku 2011 (kedze ta FA dosla az teraz, ale tyka sa roku 2010) ? Co s tym ze je tam 19% DPH?

Dakujem krasne.
KEJKA
11.04.11,12:11
z hľadiska DPH nevadí, je to vyúčtovanie a odpočítaš DPH, akú máš na faktúre, zodpovednosť za jej správnosť nesie dodávateľ.
Z hľadiska nákladov je to diskutabilné - bolo treba tvoriť rezervu na náklady 2010 - vyúčtovanie sa dalo očakávať.
free_cool_in
11.04.11,16:27
účtovať vieš, tak nechápem otázku,......ešte že nepýtaš šibeničky......

Podstatné je, že zaúčtovať môžeš, ale na 5xx.AU - nedaňové náklady 2011 v prípade, že za rok 2010 bola daňová strata.
Ak bol daňový zisk, môžeš použiť bežné účty a budú to daňové náklady 2011. To je z pohľadu DPPO.
Z pohľadu DPH - klient ich neskoro doniesol, ale ich pravdepodobne mal. Ak nevie preukázať, že ich dostal po 25.1.2011, tak treba zaúčtovať DPH na 343, ale podať dodatočné DPH. V prípade,. že DPH si nechce nárokovať formou dodatočného DP DPH, zaúčtuješ do nákladov - účet 548.AU-nedaňová DPH.

Jeee, dakujem, Lydka (ak Vas tak mozem volat). Pri niektorych fakturach vsak klient dolozil aj obalku, kde je peciatka posty, ze napr. faktura bola odoslana az 28. 1. 2011 napr. Co s takou fakturou? Mozem normalne uctovat, ked vie dokazat, ze ju dostal az po 25. 1. 2011? Je toto preukazanie dostacujuce? Vdaka!
KEJKA
11.04.11,16:45
z hľadiska nároku na odpočítanie DPH za 01/2011 resp. 1.Q.2011 je to dostačujúce.
Z hľadiska dane z príjmov tak ako som uviedla vyššie.
free_cool_in
11.04.11,19:17
Predpokladam, ze rezerva nebola vytvorena, kedze spolocnost vznikla viacmenej tym, ze k 01.01.2011 kupila FO - zivnostnika. Trochu komplikovanejsie. KEJKA, aj tak vdaka za radu. Len by ma este zaujimalo - ako riesit to, ze minuly rok bola 19% DPH?
KEJKA
12.04.11,04:29
môžeš odpočítať 19% DPH aj v r.2011, ak splňuješ podmienky pre jej odpočítanie.
Ale ak sro vznikla 1.1.2011, ťažko môže riešiť náklady minulého roka, či ako?
zk24
12.04.11,05:38
z hľadiska DPH nevadí, je to vyúčtovanie a odpočítaš DPH, akú máš na faktúre, zodpovednosť za jej správnosť nesie dodávateľ.
Z hľadiska nákladov je to diskutabilné - bolo treba tvoriť rezervu na náklady 2010 - vyúčtovanie sa dalo očakávať.


Dakujem krasne. Dam teda naklady ako pripocitatelnu polozku. Je to len par eur.
free_cool_in
12.04.11,08:42
môžeš odpočítať 19% DPH aj v r.2011, ak splňuješ podmienky pre jej odpočítanie.
Ale ak sro vznikla 1.1.2011, ťažko môže riešiť náklady minulého roka, či ako?

Nie-nie, ta sro bola zalozena este v septembri. Avsak k 1.1.2011 kupila podnik - FO (inymi slovami transformacia FO na PO). A tym, ze kupila FO, tak prebrala aj vsetky jeho zavazky, pohladavky, atd. Ci nie?