cito
06.04.09,19:27
Pri prvom pracovnom pomere uzavretom so zamestnancom na dobu určitú, môžem dohodnúť skúšobnú dobu. Ak by som po skončení určitej doby PP predĺžil na ďalšiu dobu určitú, pri tomto (druhom) PP by som už skúšobnú dobu dohodnúť nemohol, to je jasne, ale ako by to bolo, ak by som predĺžil PP na dobu neurčitú, mohol by som v takom prípade dohodnúř ďalšiu skúšobnú dobu na 3 mesiace ?

Ďakujem.
Tweety
06.04.09,17:50
Pri prvom pracovnom pomere uzavretom so zamestnancom na dobu určitú, môžem dohodnúť skúšobnú dobu. Ak by som po skončení určitej doby PP predĺžil na ďalšiu dobu určitú, pri tomto (druhom) PP by som už skúšobnú dobu dohodnúť nemohol, to je jasne, ale ako by to bolo, ak by som predĺžil PP na dobu neurčitú, mohol by som v takom prípade dohodnúř ďalšiu skúšobnú dobu na 3 mesiace ?

Ďakujem.
Podľa § 45 ZP to možné je pri opätovnom uzatvorení PP, nie predlžení už uzatvoreného .
(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
cito
07.04.09,05:28
Je niekde uvedené , že nie pri predlžení ? Ak sa pracovníkovi končí PP na dobu určitú napr. k 31.12. a ja s ním spíšem dodatok k prac. zmluve, s tým, že ho beriem na dobu neurčitú a on súhlasí v dodatku so skuš. dobou na 3 mesiace, je to tak správne ?
gabriela2579
07.04.09,05:31
Je niekde uvedené , že nie pri predlžení ? Ak sa pracovníkovi končí PP na dobu určitú napr. k 31.12. a ja s ním spíšem dodatok k prac. zmluve, s tým, že ho beriem na dobu neurčitú a on súhlasí v dodatku so skuš. dobou na 3 mesiace, je to tak správne ?

ak spíšete dodatok, berie sa to ako predĺženie PP, aj keď mal pôvodnú zmluvu na dobu určitú.
Ak v dodatku figuruje, že pracovný pomer uzatvorený pracovnou zmluvou zo dňa.... sa týmto dodatkom v bode XX mení nasledovne: pracovný pomer sa uzatvára na dobu neurčitú - v tom prípade nemôžete opätovne dávať skúšobnú dobu.
ivka70
07.04.09,05:33
Je niekde uvedené , že nie pri predlžení ? Ak sa pracovníkovi končí PP na dobu určitú napr. k 31.12. a ja s ním spíšem dodatok k prac. zmluve, s tým, že ho beriem na dobu neurčitú a on súhlasí v dodatku so skuš. dobou na 3 mesiace, je to tak správne ?
Myslim, ze by si mala ukoncit PP a uzavriet novy na dobu neurcitu, ak chces mat v nom slusobnu dobu.

Pri zmene pracovnej zmluvy /predlzenie dodatkom/ je to stale jeden pracovny pomer a v jednom PP nemozno dohodnut skusobnu dobu viackrat.
gabriela2579
07.04.09,05:37
Ja by som si to rozmyslela s tou skúšobnou dobou
Veď pracovník naďalej zotrvá na tom istom mieste a bude vykonávať tú istú robotu
Pravdaže ZP dovoľuje skúšobnú dobu, ak jeden pracovný pomer ukončíš a nasledujúci deň dáš novú pracovnú zmluvu. Len by som si dala pozor na odhlásenie a prihlásenie do SP a ZP.
Ale podľa mňa ak pracovník bude naďalej vykonávať tú istú prácu, je to mierne povedané diskriminujúce, veď už u vás tú prácu vykonával, tak prečo opätovne skúšobnú dobu???
terezamaria
07.04.09,06:13
Cito o skončení pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu hovorí § 71, ods.2 ZP.Ak pracovník pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas. To znamená, pokiaľ Ty dovolíš pracovníkovi po skončení doby určitej prísť na pracovisko a ďalej vykonávať tú istú prácu,mení sa automaticky doba určitá na dobu neurčitú, kde o skúšobnej dobe sa nedá už rozprávať, lebo už jednu mal.
cito
07.04.09,06:42
Ten pracovník bol dodatkom k PP preradený na inú prácu, preto som chcel skúšobnú dobu a nechcel som ho prepustiť, potom zase prijať, tak som to riešil takto.
mzdarka renca
07.04.09,06:50
Ten pracovník bol dodatkom k PP preradený na inú prácu, preto som chcel skúšobnú dobu a nechcel som ho prepustiť, potom zase prijať, tak som to riešil takto.

Na tom nezáleží, že bol preradený na inú prácu, to je len zmena pracovného zaradenia, resp. zmena pracovnej náplne
cito
08.04.09,07:06
ďakujem
SILVIA54
30.07.09,08:35
Ahojte, máme zamestnankyňu,ktorá má pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú do konca septembra.Od 1.8.by sme ju chceli preložiť na iné pracovné miesto a tiež by sa jej zmenil aj pracovný úväzok.Je to možné urobiť dodatkom k PZ aj keď má pôvodnú zmluvu až do konca septembra?Ďalej by sme chceli ju nechať na dobe určitej.Ďakujem
VERONIKA6
30.07.09,09:01
Ahojte, máme zamestnankyňu,ktorá má pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú do konca septembra.Od 1.8.by sme ju chceli preložiť na iné pracovné miesto a tiež by sa jej zmenil aj pracovný úväzok.Je to možné urobiť dodatkom k PZ aj keď má pôvodnú zmluvu až do konca septembra?Ďalej by sme chceli ju nechať na dobe určitej.Ďakujem
Pracovnú zmluvu môžeš meniť dodatkami, tie podpisuje na znak súhlasu aj zamestnanec. Doba určitá sa môže predĺžiť iba raz, pozri §.
§ 48 ZP:
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.
Pozri si celý zákon, existujú výnimky, kedy sa môže doba určitá predlžovať.
SILVIA54
30.07.09,11:54
Ďakujem pekne;-):)
SILVIA54
30.07.09,12:06
Prečítala som si § 48 ZP a keď som to správne pochopila tak môj prípad je predĺženie prac.pomeru na dobu určitú a to je už poslednýkrát čo jej môžeme dať dobu určitú?(Je to zamestnankyňa,ktorá nastúpila 1.4.do 30.9.na dobu určitú a teraz ju chceme od 1.8. tiež na dobu určitú ale už bude mať inú funkciu).
mzdarka renca
30.07.09,12:09
Prečítala som si § 48 ZP a keď som to správne pochopila tak môj prípad je predĺženie prac.pomeru na dobu určitú a to je už poslednýkrát čo jej môžeme dať dobu určitú?(Je to zamestnankyňa,ktorá nastúpila 1.4.do 30.9.na dobu určitú a teraz ju chceme od 1.8. tiež na dobu určitú ale už bude mať inú funkciu).
to, že bude mať inú funkciu na to nemá žiaden vplyv. Ide o to, že je stále u toho istého zamestnávateľa.
SILVIA54
30.07.09,12:19
Ste poklady;-) ďakujem a prajem pekný deň:)
SILVIA54
05.08.09,08:20
Ahojte,chcela by som sa opýtať či je potrebné uviesť dôvod pokiaľ chcem predĺžiť pracovný pomer na dobu určitú podľa §48 odst.5 ZP. Ani jeden z dôvodov sa nevzťahuje na daného zamestnanca,keďže tú dobu určitú berieme ako poistku.
Ďakujem
Chobot
05.08.09,08:24
Ahojte,chcela by som sa opýtať či je potrebné uviesť dôvod pokiaľ chcem predĺžiť pracovný pomer na dobu určitú podľa §48 odst.5 ZP. Ani jeden z dôvodov sa nevzťahuje na daného zamestnanca,keďže tú dobu určitú berieme ako poistku.
Ďakujem

Pokiaľ predlžuješ PP prvý krát a je to predĺženie v rámci 3 rokov, tak dôvod nemusíš uvádzať. Dôvod sa uvádza, keď sa predlžuje PP druhý alebo ďalší krát, alebo keď predĺženie doby určitej presahuje 3 roky.
SILVIA54
05.08.09,08:28
Ďakujem :)
majoneza
05.08.09,10:55
Cito, ak mas menej ako 20 zamestnancov, mozes mat v praxi nieco ako skusobnu dobu druhykrat, tym ze predlzis urcitu dobu ale iba o tri mesiace. Ak nebude dobry zamestnanec tak nemusi ostat ked 3 mesiace skoncia.

Hlavny rozdiel pri takomto postupe je, ze nemas tu moznost okamzite skoncit bez uvedenia dovodov pocas tych 3 mesiacov, len na konci tych 3 mesiacov - ale ak naozaj nevladne novu pracu mozes mu najst nejaku robotu (povodnu?) na zbytok tej doby.

Mozes zvolit aj iny pocet mesiacov.

Mam ja otazku, ak firma ma menej ako 20 zamestnancov, moze ako politika opakovne predlzit zmluvy iba o jeden mesiac? Takto by sa dalo robit nieco ako hromadne prepustenie od dna do dna.
bsp1
05.08.09,11:17
Ano, moze byt politikou firmy predlozovat zmluvy o 1 mesiac (avsak pozor na obmedzenie ZP). Na druhej strane predpokladam, ze zamestnanec, ktoremu toto ponunete sa bude snazit cim skor si najst ine pracovne miesto a jeho vykonnost asi nebude velmi vysoka (je to velky stres cakat kazdy mesiac, ci zamestnavatel predlzi zmluvu alebo nie). Moze to byt dvojsecna zbran. Za hromadne prepustanie sa to nebude povazovat, lebo to nie je prepustanie.
majoneza
05.08.09,11:33
Ano, moze byt politikou firmy predlozovat zmluvy o 1 mesiac (avsak pozor na obmedzenie ZP). Na druhej strane predpokladam, ze zamestnanec, ktoremu toto ponunete sa bude snazit cim skor si najst ine pracovne miesto a jeho vykonnost asi nebude velmi vysoka (je to velky stres cakat kazdy mesiac, ci zamestnavatel predlzi zmluvu alebo nie). Moze to byt dvojsecna zbran. Za hromadne prepustanie sa to nebude povazovat, lebo to nie je prepustanie.

To je velmi zaujimave. Tak ak je menej ako 20 zamestancov tak vela je mozne.

Mate pravdu, ze nie je hromadne prepustanie podla zakonu, ale v praxi to je, a to bez rokovania so zastupcami zamestnancov, odstupne atd. Jednoducho zamestnanec moze povedat ze nebude predlzene zmluvy pre polovicu zamestnancov. To iste plati, co sa tyka vypoved, zakon moze hovorit o 2 mesacnu vypovednu lehotu uvedenim dovodov, ale ak doba urcita skonci buduci tyzden tak tu cast zakona sa nemusi pouzivat.

Mate pravdu, ze zamestnanci by chceli mat viac istoty a by vacsina pracovala lepsie s perspektivou (ale su aj taki, ktori by pracovali lepsie s hrozbou prepustania), formuloval som otazku tak, aby som zistil kde su limity. Hovorite pozor na obmedzenie zp - myslite, ze sa ma predlzovat iba raz a to v ramci 3 roky ak neplati vynimka (napr. menej ako 20 zamestnancov)?

V tom pripade, moje odporucanie pre p. Cita, ktory chce (ale nemoze mat) druhu skusobnu dobu pre konkretneho zamestnanca, ktory bude robit uplne inu pracu, je robit 3x 1-mesacne predlzene, ak p Cito ma menej ako 20 zamestnancov.
Ivuchak
22.12.09,12:49
Zdravím. Môže sa ukončiť PP na dobu neurčitú v skúšobnej dobe a následne uzavrieť nový PP na dobu neurčitú so skúšobnou dobou?
katka50
22.12.09,13:22
Zdravím. Môže sa ukončiť PP na dobu neurčitú v skúšobnej dobe a následne uzavrieť nový PP na dobu neurčitú so skúšobnou dobou?
Aký to má význam ?
Ivuchak
22.12.09,13:30
Ide o skúšobnú dobu. Zamestnávateľ nevie, ako sa vzťah so zamestnancom vyvynie, skúšobná mu končí a takto "získa" dalšie 3 mesiace, aby sa rozhodol.
Tweety
23.12.09,06:06
Zdravím. Môže sa ukončiť PP na dobu neurčitú v skúšobnej dobe a následne uzavrieť nový PP na dobu neurčitú so skúšobnou dobou?
Môže.
veronikasad
23.12.09,10:16
Ide o skúšobnú dobu. Zamestnávateľ nevie, ako sa vzťah so zamestnancom vyvynie, skúšobná mu končí a takto "získa" dalšie 3 mesiace, aby sa rozhodol.
prečo radšej neuzatvoril so zamestnancom dohodu o zmene pracovnej zmluvy na dobu určitú? Nie som si istá, či sa bude IP takýto postup páčiť.
Istiť sa ďalšie 3 mesiace, že môže zamestnanca kedykolvek bez dôvodu vyhodiť asi nie je fér hra.
Ivuchak
23.12.09,11:44
Pracovná pozícia zamestnanca je taká, že nemá možnosť dokázať, že sa na ňu hodí, obchodný zástupca - tam by som pochopila aj 6-mesačnú skúšobnú lehotu, keby to šlo.Súhlasím, že je to špekulatívne, opakovane uzátvarať PP. Na druhej strane, chápem aj zamestnávateľa, pretože ludia sme rôzny a nie každý si uzná, že sa na určitú prácu nehodí...potom, po skúšobnej dohode klasická výpoveď, dôvody,odstupné...A tohto sa zamestnávateľ bojí .
Ďakujem za názory a želám Vám pekné sviatky:)
Chobot
25.12.09,23:35
Pracovná pozícia zamestnanca je taká, že nemá možnosť dokázať, že sa na ňu hodí, obchodný zástupca - tam by som pochopila aj 6-mesačnú skúšobnú lehotu, keby to šlo.Súhlasím, že je to špekulatívne, opakovane uzátvarať PP. Na druhej strane, chápem aj zamestnávateľa, pretože ludia sme rôzny a nie každý si uzná, že sa na určitú prácu nehodí...potom, po skúšobnej dohode klasická výpoveď, dôvody,odstupné...A tohto sa zamestnávateľ bojí .
Ďakujem za názory a želám Vám pekné sviatky:)

Tak prečo mu neporadíš, aby uzatváral pri nových zamestnancoch pracovné pomery na dobu určitú (napr. 12 mesiacov, či 6 mesiacov) so skúšobnou dobou 3 mesiace.

Tak máte 3 mesiace na otestovanie zamestnanca a ak je to málo, tak máte ešte ďalších 3 či 9 mesiacov na to, aby ste zistili, čo je zač. Ak sa osvedčí, tak jednoducho zmeníte dobu určitú (po 6 či 12 mesiacoch) na neurčitú a ak sa neosvedčí, tak PP zanikne uplynutím doby určitej bez toho, aby ste museli vyplácať nejaké odstupné.

Je to elegantné, jednoduché a zákonné riešenie a nemusíte to komplikovať ukončovaním jedného PP a následným uzatváraním nového.
Ivuchak
28.12.09,07:15
Tak to mu poradím;) Ďakujem.
Chobot
28.12.09,09:27
Tak to mu poradím;) Ďakujem.


A keby nestačilo tých 12 či 6 mesiacov, tak stále máte zákonnú možnosť 1x predĺžiť dobu určitú napr. o ďalších 6 alebo 12 mesiacov, je to absolútne v súlade so ZP.