sunbeam7
06.04.09,20:37
ako vymenit vypinac na svetlo normalne v byte? co k tomu potrebujem? poprosila by som co najpodrobnejsi navod, lebo nemam ani najmensiu predstavu ako sa to robi a nerada by som prisla k nejakemu urazu... :cool:
vopred dakujem
marjankaj
06.04.09,18:48
ako vymenit vypinac na svetlo normalne v byte? co k tomu potrebujem? poprosila by som co najpodrobnejsi navod, lebo nemam ani najmensiu predstavu ako sa to robi a nerada by som prisla k nejakemu urazu... :cool:
vopred dakujem


A čo tak zavolať nejakého elektrikára?
kero64
06.04.09,18:57
Obyčajne na to stačí skrutkovač, poprípade skúšačka, ale mala by si to skutočne zveriť elektrikárovi. Alebo aspoň niekomu, kto to už robil. Vymeniť vypínač by mohol zvládnuť každý, trochu šikovnejší chlap. Ak sa do toho pustíš, nezabudni si pred výmenou vypnúť istič.
sunbeam7
06.04.09,19:19
keby som mala moznost dat to urobit niekomu inemu, tak tu nepisem... na co mi je potrebna skusacka? ja len potrebujem vymenit stary vypinac za novy, lebo stary je stary a nepaci sa mi :) a ked idem zapnut svetlo, tak mam stlacit na vypinaci hore ci dole? neviem ktora poloha je pre zapnutie a vypnutie. ostatne vypinace v byte mame tiez zapojene kadejako.
JarkaL
06.04.09,19:22
Môj kamarát vyštudoval elektrotechnickú školu a on mi povedal, že nikto sa tak nebojí elektriny ako elektrikár. Iba on vie, čo všetko sa môže stať... Ja by som nemala odvahu urobiť to sama.
sarasara
06.04.09,19:32
Som žena a vymeniť vypínač viem a robila som to. Poradím ti.
Vypni ističe, aby si nemala elektrinu. Tenkým skrutkovačom (šróbovákom) vyskrutkuj skrutky (šróbky). Odtiahni kryt vypínača. Niekedy nie je kryt priskrutkovaný, ale len nasunutý, to znamená, ak nevidíš na vypínači žiadne skrutky, kryt miernym tlakom tlač smerom k sebe. Keď už je kryt dole, dôkladne si prezri, ako sú drôtiky pripevnené skrutkami v samotnom vypínači. zober si nový vypínač a daj dole kryt. Prezri si, kde sú podobné skrutky, ako tie, ktoré držia drôtiky. Ak máš rovnaký typ vypínača, ako je ten starý, je to jednoduchšie, lebo porovnávaním vidíš, kde patria drôtiky. Skrutkovačom povoľ skrutky, ktoré držia drôtiky.Na každej strane vypínača sú dve skrutky v podlhovastých otvoroch. Len trošku ich povoľ, trošku potoč vypínačom a vytiahni. Mala by ti zostať prázdna krabica, kde trčia dva drôtiky, ktoré jemne vytoč dohora. Nový vypínač vlož do krabice. Tak, ako si dala dole starý vypínač, teraz opačným postupom na povolené skrutky na boku krabice nasuň nový vypínač, jemne potoč a skrutky zatiahni. Musíš potočiť tak, aby bol vypínač vodorovný, lebo inak by si ho mala nakrivo. Povoľ trošku skrutky, ktoré držia drôtiky a nasuň pod skrutky drôtiky. Pritiahni. Daj kryt. Skús zasvietiť. Ak ti vyhodí istič, niečo nie je dobre. Ale ak sa jedná o obyčajný vypínač na jedno svetlo, nemalo by sa to stať. Rob to pomaly, hlavne pred prácou VYPNI ISTIČE.
Zapnutie je hore.
JarkaL
06.04.09,19:40
Sarasara, máš môj obdiv. Ja viem namiešať betón, dokonca som s mužom murovala, stierkovala, kopala základy na plot, fúrikovala zeminu atď pri stavbe nášho domu, ale vymieňať vypínač, žiarovku alebo dolievať olej do auta, to už naozaj prenechávam manželovi. Ja sa rada učím nové veci, ale elektriny sa bojím.
Petra Nová
06.04.09,19:43
No , Sarasara, klobúk dole. Za ten podrobný popis a návod by si si zaslúžila bod. Škoda, že sa tu oceňovať nedá. Tak aspoň takto.
sunbeam7
06.04.09,19:46
dakujem ti velmi pekne. som rada, ze normalnu radu som dostala prave od teba - zeny. chlapi sa evidentne nemaju k cinu :D a nedoveruju nasim schopnostiam. ze vraj trochu sikovnejsi chlap by to mal zvladnut. tak potom ja, sikovna zena :D:D:D, by som s tym nemala mat problem :---
zajtra to urcite vyskusam...
sarasara
06.04.09,20:44
Ďakujem vám za uznanie, ale sme ženy a dokážeme veľa vecí. A ak sunbeam7 nemá inú možnosť, len si to urobiť sama, ona si to aj sama urobí.
marjankaj
06.04.09,20:52
Ďakujem vám za uznanie, ale sme ženy a dokážeme veľa vecí. A ak sunbeam7 nemá inú možnosť, len si to urobiť sama, ona si to aj sama urobí.


Neodbočila si trochu?
iriska
07.04.09,05:19
ešte by sa aj sunbeam7 mala ozvať, či sa jej to podarilo, teda dúfajme, že sa ozve :eek:
kero64
07.04.09,16:52
chlapi sa evidentne nemaju k cinu :D a nedoveruju nasim schopnostiam. ze vraj trochu sikovnejsi chlap by to mal zvladnut. tak potom ja, sikovna zena :D:D:D, by som s tym nemala mat problem :---
zajtra to urcite vyskusam...
Ja sa ti veľmi ospravedlňujem, nechcel som sa teba a ani inej dámy dotknúť. Nemyslel som to tak, že by si to nedokázala. Verím, že si šikovná a zvládneš to. Držím palce.
sunbeam7
07.04.09,22:00
takze dnes som to vyskusala... zistila som, ze najprv treba dat dole len pohyblivu cas vypinaca. chcela som to dat dole cele a dosiahla som to, ze som tak trosku polamala vypinac. potom som zistila, ze to ma v stene nejaky... kryt alebo co to je. ten som nevedela vybrat zo steny a kedze som nechcela poskodit stenu a nasledne ju platat sadrou, tak som sa na to vykaslala. takze sa musim zmierit so starym vypinacom :( ale aj tak este raz dakujem za radu.
marjankaj
07.04.09,22:43
takze dnes som to vyskusala... zistila som, ze najprv treba dat dole len pohyblivu cas vypinaca. chcela som to dat dole cele a dosiahla som to, ze som tak trosku polamala vypinac. potom som zistila, ze to ma v stene nejaky... kryt alebo co to je. ten som nevedela vybrat zo steny a kedze som nechcela poskodit stenu a nasledne ju platat sadrou, tak som sa na to vykaslala. takze sa musim zmierit so starym vypinacom :( ale aj tak este raz dakujem za radu.

Ak to chceš naozaj sama opravovať, prilož fotku toho vypínača. Potom sa bude dať viac poradiť.