Ejo
07.04.09,07:28
Dobrý deň. Listujem na porade ohľadne účtovania v JU automobil. Potrebovala by som iba uistiť, či to chápem správne po prečítaní toľkých príspevkov:
1. ak SZČO kúpy v hotovosti auto a nezaradí do OM - uplatňuje si náhrady za PHL podľa TP a knihy jázd+ paušál 6,2 za km. A mala by byť zaplatená cest.daň.
2. ak tento automobil zaradí, uplatňuje si odpisy a všetky náklady spojené s prevádzkou auta. PHL sa uplatňujú podľa knihy jázd a TP.

Ak je auto nakúpené na leasing:
1. ak ho nezaradí a využíva na podnikanie, uplatňuje si iba náhrady za PHL podľa knihy jázd a TP, v prípade plátcu DPH má nárok na odpočet? a paušál 6,2?
2. ak ho zaradí, uplatňuje si odpisy, náhrady za PHL, opravy a zo všetkého má nárok na odpočet? A ako so splátkami?
Ďakujem za odpovede.
Vladimír Ozimý
07.04.09,05:44
Dobrý deň. Listujem na porade ohľadne účtovania v JU automobil. Potrebovala by som iba uistiť, či to chápem správne po prečítaní toľkých príspevkov:
1. ak SZČO kúpy v hotovosti auto a nezaradí do OM - uplatňuje si náhrady za PHL podľa TP a knihy jázd+ paušál 6,2 za km. A mala by byť zaplatená cest.daň.
teraz je náhrada za km 0,183 EUR, inak uvažujete správne
2. ak tento automobil zaradí, uplatňuje si odpisy a všetky náklady spojené s prevádzkou auta. PHL sa uplatňujú podľa knihy jázd a TP.
správne, dokonca od 1.3.2009 je možné uplatniť 80% paušálnych výdavkov z PHL ak nechcete evidovať knihu jázd (§ 19 ods. 2 písm. l) bod 3)
Ak je auto nakúpené na leasing:
1. ak ho nezaradí a využíva na podnikanie, uplatňuje si iba náhrady za PHL podľa knihy jázd a TP, v prípade plátcu DPH má nárok na odpočet? a paušál 6,2? na náhradu nevzniká nárok pretože nejde o vlastné osobné motorové vozidlo, nárok na odpočet DPH vzniká ak preukážete že spotreba nastala s výkonom činnosti, t.j. na prijali ste tovar na dodávku tovarov a služieb ako platiteľ
2. ak ho zaradí, uplatňuje si odpisy, náhrady za PHL, opravy a zo všetkého má nárok na odpočet? A ako so splátkami? ano ak ho zaradí, odpisuje auto (§ 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov), daňový výdavok vo výške spotreby PHL (§ 19 ods. 2 písm. l), odpočet DPH len ak nejde o osobný automobil, a splátky - istina nedaňový výdavok, lebo sa dostáva do výdavkov cez odpisy, finančný úrok je prevádzková réžia a DPH ak vzniká na odpočet potom ide o nedaňový výdavok ak nevzniká nárok na odpočítanie ide o prevázdkovú réžiu.
Ďakujem za odpovede.


...............................
Ejo
07.04.09,06:24
80 % paušálnych výdavkov rozumiem tak, že zo všetkých bločkov z nákupu PHL dám do VOZD 80%?
Ak sa používa leasingové auto aj na podnikanie, paušál 0,183 EUR nie. Tu sa može tiež využiť tých 80%?

Som veľmi vďačná za odpovede, naozaj ste mi pomohli!!!!!!!!
Lenka1979
07.04.09,06:30
80 % paušálnych výdavkov rozumiem tak, že zo všetkých bločkov z nákupu PHL dám do VOZD 80%? áno, z celkovej preukázateľnej spotreby pohonných látok.
Ak sa používa leasingové auto aj na podnikanie, paušál 0,183 EUR nie. Tu sa može tiež využiť tých 80%? ak ho máš zaradené v majetku-t.zn.používaš ho na podnikanie, nedávaš paušál ale skutočnú spotrebu pohonných látok (bločky), čiže tu tých 80% nevyužívaš. To len keby si používala automobil-ako nezaradený v majetku.

Som veľmi vďačná za odpovede, naozaj ste mi pomohli!!!!!!!!

Odpovede modrým... neviem,či už z toho nie si dopletená.
Vladimír Ozimý
07.04.09,06:34
Odpovede modrým... neviem,či už z toho nie si dopletená.

nie je pravda paušál 80% sa používa práve pri automobile zaradenom do obchodného majetku.
Ejo
07.04.09,06:41
Samozrejme, že už som dopletená.
Ak používam nezaradené osobné vozidlo aj na podnikanie 20% aj na osobné účely 80%. Mám všetky bločky za jeden mesiac. Z týchto bločkov je iba 20% na podnikanie a z toho si dám do výdavkov 80% bez evidencie knihy jázd?
Leasingové auto nie je zaradené do podnikania, takže 80% si uplatním tak isto?
Ďakujem za trpezlivosť!!!!
Ejo
07.04.09,06:42
Už som naozaj dopletená.................
Lenka1979
07.04.09,06:43
nie je pravda paušál 80% sa používa práve pri automobile zaradenom do obchodného majetku.
OK, Vladimír, ďakujem, opravujem...
§ 19 ods.2 písm. l):
- výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky:
1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby v TP
......
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel

alebo

3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80% z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu ťachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia pre každé motor. vozidlo samostatne.
Lenka1979
07.04.09,06:46
Už som naozaj dopletená.................
Ejo, Vladimír Ti v príspevku č. 2 pekne vysvetlil, čo si môžeš dať a čo nie. Čítaj ešte raz, a veľmi pomaly. Popravde, ja teraz neviem, či máš automobil zaradený alebo nie, ale v tom príspevku od Vladimíra je pekne popísané.
Ejo
07.04.09,07:21
Ďakujem Vám pekne za rady. Tak sa do toho pustím, aby som mala jasno. Ešte raz ďakujem!!!!!!
dalilada
09.04.09,13:27
nie je pravda paušál 80% sa používa práve pri automobile zaradenom do obchodného majetku.

Ja som dopletená. 80% nie je možné využiť pri OA nezaradenom v majetku? Stále je potrebné písať knihu jázd? Ak si uplatňujeme nárok na odpočet DPH z PHL, tak radšej viesť knihu jázd, aby bol preukázaný nárok na odpočet DPH???? :confused:
dalilada
17.04.09,09:09
Ja som dopletená. 80% nie je možné využiť pri OA nezaradenom v majetku? Stále je potrebné písať knihu jázd? Ak si uplatňujeme nárok na odpočet DPH z PHL, tak radšej viesť knihu jázd, aby bol preukázaný nárok na odpočet DPH???? :confused:

Posúvam dopredu.