SMartina
07.04.09,08:22
Ahojte. Vedel by niekto poradiť aká je momentálne minimálna cena stravného lístka, ktoré má dostať zamestnanec od zamestnávateľa? Kde si to môžem pohľadať, v akom zákone to nájdem? :confused:Ďakujem.
jakon
07.04.09,06:48
Hodnota stravovacej poukážky je min. 75% z hodnoty stravného pri služ cestách t.j. od 1.4.2009 je nárok na stravné od 5 do 12 hod 3,6 EUR a 75% z toho je 2,7 EUR. Pekný deň.
Dada
08.04.09,07:19
Platí to len pri gastrolístkoch alebo aj pri "obyčajných" stravných lístkoch?
Tweety
08.04.09,07:23
Platí to len pri gastrolístkoch alebo aj pri "obyčajných" stravných lístkoch?
Nezaškodí trochu zákona. § 152 ZP

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
evika
09.04.09,06:21
Chcela by som si oddobriť ohľade stravných lískov, lístky sa dávajú mesiac dopredu/napr. v decembri za január/ a odčitujem neprítomnosť za december
ďakujem
mzdarka renca
09.04.09,06:41
Chcela by som si oddobriť ohľade stravných lískov, lístky sa dávajú mesiac dopredu/napr. v decembri za január/ a odčitujem neprítomnosť za december
ďakujem

Na začiatku januára dávaš lístky na január a vo februári znížíš počet podľa dochádzky - neprítomnosti za január.
Jana100
09.04.09,06:56
Minimálna cena stravného je od 01.01.2009 zvýšená na 80,- sk. Zamestnancovy musí zamestnávateľ hradiť minimálne 55% z ceny stravenky, teda 44,- sk na deň. Ostatné si potom hradí zamestnanec. Je to v Zákonníku práce § 152.
mzdarka renca
09.04.09,07:07
Minimálna cena stravného je od 01.01.2009 zvýšená na 80,- sk. Zamestnancovy musí zamestnávateľ hradiť minimálne 55% z ceny stravenky, teda 44,- sk na deň. Ostatné si potom hradí zamestnanec. Je to v Zákonníku práce § 152.

Od 1.1.2009 - 31.3.2009 je minimálna cena stravného lístka 2,48€

Od 1.4.2009 je minimálna cena stravného lístka 2,70€.
bacak
15.04.09,05:26
zdravim chcel by som sa opytat ako postupovat v pripade ze nakupujem pre zamestnancov listky do stravovacieho zariadenia za 2,2 Eur. Ako je to potom s tou minimalnou cenou ? Dakujem
Jana100
15.04.09,06:30
Ja si myslím, že od 01.04.2009 denne ukracuješ zamestnanca na stravnom o 0,50 €. Čo je teda dosť. Treba si dať pozor na Inšpektorát práce !!
abel
15.04.09,07:00
Minimálna cena stravného je od 01.01.2009 zvýšená na 80,- sk. Zamestnancovy musí zamestnávateľ hradiť minimálne 55% z ceny stravenky, teda 44,- sk na deň. Ostatné si potom hradí zamestnanec. Je to v Zákonníku práce § 152.
Janka, prosím ťa, vymaž príspevok 7.
bacak
16.04.09,08:52
Ja si myslím, že od 01.04.2009 denne ukracuješ zamestnanca na stravnom o 0,50 €. Čo je teda dosť. Treba si dať pozor na Inšpektorát práce !!
prave na to sa pytam ja mu za tych 2,2 zabezpecim normalny obed (teda konkretne dostane stravenku za ktoru si ten obed kupi), to mu mam ten rozdiel musim doplatit ? alebo navysit o ten rozdiel prispevok zamestnavatela ?
alebo ako to vlastne funguje, ved obed som mu zabezpecil zalezi na tom ze za nizsiu cenu ako to urcil stat ?
mzdarka renca
16.04.09,08:56
prave na to sa pytam ja mu za tych 2,2 zabezpecim normalny obed (teda konkretne dostane stravenku za ktoru si ten obed kupi), to mu mam ten rozdiel musim doplatit ? alebo navysit o ten rozdiel prispevok zamestnavatela ?
alebo ako to vlastne funguje, ved obed som mu zabezpecil zalezi na tom ze za nizsiu cenu ako to urcil stat ?

sú to klasické gastro lístky, alebo je to jedáleň s vlastnými lístkami?
bacak
16.04.09,08:58
su to listky do konkretneho stravovacieho zariadenia (konkretne firma ktora nosi obed na pracovisko) nie su to gastrolistky
mzdarka renca
16.04.09,09:00
su to listky do konkretneho stravovacieho zariadenia (konkretne firma ktora nosi obed na pracovisko) nie su to gastrolistky

Tak je všetko v najlepšom poriadku, nakoľko si si splnil ako zamestnávateľ povinnosť zabezpečiť zamestnancom jedno teplé jedlo denne.
Tweety
16.04.09,09:00
prave na to sa pytam ja mu za tych 2,2 zabezpecim normalny obed (teda konkretne dostane stravenku za ktoru si ten obed kupi), to mu mam ten rozdiel musim doplatit ? alebo navysit o ten rozdiel prispevok zamestnavatela ?
alebo ako to vlastne funguje, ved obed som mu zabezpecil zalezi na tom ze za nizsiu cenu ako to urcil stat ?
Áno, zabezpečil, nemáš žiadnu povinnosť mu niečo doplácať. Je to v poriadku. Teba sa minim. výška stravenky podľa § 152 ZP netýka. Prečítaj si aj tu prísp. č 9.

http://www.porada.sk/t109641-stravne.html
veronikasad
16.04.09,09:03
su to listky do konkretneho stravovacieho zariadenia (konkretne firma ktora nosi obed na pracovisko) nie su to gastrolistky
Ak zamestnávateľ zabezpečí stravovanie, hradí najmenej 55 % z ceny jedla. Daňovým výdavkom zamestnávateľa je max. 55 % z ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod, t.č. 55 % z 3,60€.
Zákonník práce neporušuješ, môžeš však zamestnancovi prispieť na stravovanie aj viac.
stavbár2
25.10.09,18:23
Ak zamestnancovi zabezpečím teplú stravu, priamo na mieste pracoviska, má právo túto odmietnuť a požadovať stravné lístky?
Ďakujem
doktor01
25.10.09,19:00
Pokiaľ zabezpečíš zamestnancom stravovanie tak líšky dávať nemusíš. Podľa ZP má zamestnávateľ povinnosť zabezpečiť pre zamestnancov stravovanie ak je to pre zamestnávateľa problém môže to riešiť gastolístkami. :cool:ffice:office" />
zjuz
04.02.10,13:50
dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu, kde by som nasla minimalnu výsku stravneho, ktore MUSI platit zamestnavatel zamestnancovi od roku 1999 az po sucasnost. Nejedna sa pri tom o sluzobnu cestu zamestnanca. Zamestnanec vykonava pracu na pracovisku. Potrebujem to k seminarnej praci, nie som mzdova uctovnicka tak sa v tom velmi nevyznam. :/ Ak spravne rozumiem tak od roku 2002 sa za minimalny prispevok zamestnanca urcuje ako 75% zo sadzby na sluzobnu cestu od 5-12 hod na uzemi SR?? alebo to je uplne nieco ine :confused:

dakujem velmi pekne
Mária27
04.02.10,14:39
Minimálna hodnota stravovacej poukážky je min. 75% z hodnoty stravného pri tuzem. služobných cestách od 5 do 12 hod.

Sumy stravného vyhlasuje Ministerstvo práce a sociálnych vecí opatrením, nemení sa to každý rok. Opatrenia si môžeš pozrieť tu:

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm
zjuz
04.02.10,16:20
Ahojte,
vedeli by ste mi poradit,. ci tych 75% bolo stale tak, ale sa tych 75% menilo. Potrebujem spracovat minimalnu vysku stravneho od roku 1999 a nejako si neviem dat rady. :/
tmhwk
04.02.10,17:21
Ahojte,
vedeli by ste mi poradit,. ci tych 75% bolo stale tak, ale sa tych 75% menilo. Potrebujem spracovat minimalnu vysku stravneho od roku 1999 a nejako si neviem dat rady. :/
"Minimálna hodnota stravnej poukážky" (§152 ZP) je výsledkom tvorivej iniciatívy s. Tomanovej a vošla do platnosti v roku 2007 s novelou Zákonníka práce. Vid napr. http://www.sme.sk/c/3585143/stat-urcil-cenu-stravneho-listka.html

Dovtedy platila iba povinnosť prispievať min. 55% z ceny jedla, čo je vlastne aj teraz. A cenou jedla sa myslel ten gastrolístok, pričom jeho nom. hodnota tak mohla byť teoreticky aj napr. 10 Sk /ale takáto nízka suma by v praxi bolo asi predmetom buzerácie zo strany Inšpektorátu práce/.

Ako to bolo v hlbokej minulosti v roku 1999 s určitosťou neviem, bolo by treba si pozrieť vždy Zákonník práce z tej doby. Ale myslím že táto problematika neprechádzala nejakým búrlivým legislatívnym vývojom, a menili sa len samotné sadzby stravného, ktoré nadväzne ovplyvňujú daňovú uznateľnosť poskytnutých lístkov.
pavol54
05.02.10,06:05
Prosím Vás mám niekoľko nejasností:
Ako postupuje zamestnávateľ ktorý má zabezpečené stravovanie v stravovacom zariadení v prípade, ak si zamestnanec neobjedná stravu v tomto stravovacom zariadení ( nie zo zdravotných dôvodov), musí mu poskytnúť gastrolístky pre ľubovolné stravovacie zariadenie?
Ak je zamestnanec vyslaný na služobnú cestu v trvaní 5 - 12 hodín, môže dostať gastrolístok , alebo mu musí byť preplatené stravné?
Tweety
05.02.10,06:25
Prosím Vás mám niekoľko nejasností:
Ako postupuje zamestnávateľ ktorý má zabezpečené stravovanie v stravovacom zariadení v prípade, ak si zamestnanec neobjedná stravu v tomto stravovacom zariadení ( nie zo zdravotných dôvodov), musí mu poskytnúť gastrolístky pre ľubovolné stravovacie zariadenie? NIe, nemusí, pretože on mu stravovanie zabezpečil.
Ak je zamestnanec vyslaný na služobnú cestu v trvaní 5 - 12 hodín, môže dostať gastrolístok , alebo mu musí byť preplatené stravné? Za čas na PC má nárok na diéty, v tomto prípade na 3,60€. Na zabezpečenie stravovanie je nárok len vtedy, ak za zmenu odpracuje viac ako 4 hod.
tmhwk
05.02.10,09:59
Prosím Vás mám niekoľko nejasností:
Ako postupuje zamestnávateľ ktorý má zabezpečené stravovanie v stravovacom zariadení v prípade, ak si zamestnanec neobjedná stravu v tomto stravovacom zariadení ( nie zo zdravotných dôvodov), musí mu poskytnúť gastrolístky pre ľubovolné stravovacie zariadenie?
Ak je zamestnanec vyslaný na služobnú cestu v trvaní 5 - 12 hodín, môže dostať gastrolístok , alebo mu musí byť preplatené stravné?
Ked má podľa zákona o cestovných náhradách nárok na stravné, musí ho dostať a nemožno dostať namiesto stravného gastrolístok. Zo strany inšpektorátu práce by to bolo chápané ako poškodzovanie zamestnanca.

Pokiaľ ide o prvú otázku, tak nemusí (ale môže) mu poskytovať stravu v inom zariadení, svoju zákonnú povinnosť si splní ak ju poskytne už v tom prvom zariadení.
andrea4211
09.02.10,13:20
Ahojte! Prosim Vas o radu. Zamestnavatel nakupuje stravne listky v minimnalnej hodnote 2,70 EUR. Zamestnanec nehradi nic. Ako to mam zauctovat v podvojnom uctovnictve. 55% z 2,70 t.j.1,49 ide do VOZD a zvysok?Dakujem.
Nutricia
09.02.10,13:38
Ahojte! Prosim Vas o radu. Zamestnavatel nakupuje stravne listky v minimnalnej hodnote 2,70 EUR. Zamestnanec nehradi nic. Ako to mam zauctovat v podvojnom uctovnictve. 55% z 2,70 t.j.1,49 ide do VOZD a zvysok?Dakujem.

tých 55% na účet 527 a zvyšok ak zamestnanec nedopláca nič tak pravdepodobne to hradíte vy ako zamestnávateľ zo soc.fondu tak ponížiš účet 472.
marienka3
15.02.10,08:20
Minimálna cena stravenky je 75% z 3,60 teda za 2,70 eur.
Príspevok zamestnávateľa je 55% z 3,60(1,98) alebo z 2,70(1,49)?
ďakujem za vysvetlenie
veronikasad
15.02.10,08:41
Minimálna cena stravenky je 75% z 3,60 teda za 2,70 eur.
Príspevok zamestnávateľa je 55% z 3,60(1,98) alebo z 2,70(1,49)?
ďakujem za vysvetlenie
minimálny príspevok zamestnávatela je 55 % z 2,70 €.

VOZD môže byť príspevok až 55 % zo sumy 3,60 €
marienka3
15.02.10,08:52
určí sa to teda nejakým vnútorným predpisom? teda z akej sumy sa počíta príspevok. alebo to závisí od ceny lístkov, ktoré kupujeme?
apropo, VOZD je ?
veronikasad
15.02.10,08:57
[QUOTE=marienka3;1298038]určí sa to teda nejakým vnútorným predpisom? minimum je stanovené v zákone, vyšší príspevok si určite v internej smernici teda z akej sumy sa počíta príspevok. alebo to závisí od ceny lístkov, ktoré kupujeme?
apropo, VOZD je ?výdavok ovpl.základ dane= daňový výdavokQUOTE]


odpoveď v texte
Zuzana B.
15.02.10,09:02
Na začiatku januára dávaš lístky na január a vo februári znížíš počet podľa dochádzky - neprítomnosti za január.
A ak ja na začiatku mesiaca dávam zamestnancom stravné lístky za predošlý mesiac, potom robím chybu a porušujem tým zákon?
marienka3
15.02.10,09:14
ďakujem veľmi pekne :-)
sybila3
24.02.10,10:19
u mna szčo trval aby sa SL dávali až k výplate po odrobení mesiaca, aj som vysvetlila, že to tak nemôže byť, dala som mu podpísať smernicu s tým kedy s SL vydávajú.
slavkavar
30.06.10,07:10
Poradi mi niekto? SZČO zamestnal pracovnika, chce mu poskytovať stravu ( stravnými lístkami) cena listka je 3,60, zamestnavateľ VOZD - 1,98 a ten zbytok čo zaplatí zamestnanec ( 1,62 ) kam? Socialny fond?
ccokoladecka
06.07.10,05:41
Minimálna cena stravenky je 75% z 3,60 teda za 2,70 eur.
Príspevok zamestnávateľa je 55% z 3,60(1,98) alebo z 2,70(1,49)?
ďakujem za vysvetlenie

ahojte, chcem sa spýtať, či daňovým výdavkom pre firmu je celých 1,98 €, ak ako zamestnávateľ túto výšku prispievame na stravenky, ale hodnota stravenky je u nás 3 €. Ďakujem za odpoveď.
Tweety
06.07.10,05:49
ahojte, chcem sa spýtať, či daňovým výdavkom pre firmu je celých 1,98 €, ak ako zamestnávateľ túto výšku prispievame na stravenky, ale hodnota stravenky je u nás 3 €. Ďakujem za odpoveď.
Áno, je, je to zároveň aj maximálna daňovo uznaná výška.
zuzanna
25.07.10,19:13
ahojte, chcem sa spýtať, či daňovým výdavkom pre firmu je celých 1,98 €, ak ako zamestnávateľ túto výšku prispievame na stravenky, ale hodnota stravenky je u nás 3 €. Ďakujem za odpoveď.

a moze zamestnavatel ten zbytok 1,02EUR doplacat zo socialneho fondu??? alebo to je obmedzene a musi si zamestnanec nieco doplacat???:mad:
VieraPopluharova
25.07.10,19:38
Zamestnavatel moze tolko prispievat, ak ma vytvoreny dostatocny socialny fond, ak nie, tak si to musite doplacat sami, a samozrejme to zalezi i od toho ako mate postavene smernice, alebo kolektivnu zmluvu kolko bude zamestnavatel prispievat na stravne zo socialneho fondu.Socialny fond mozno cerpat i na rekreacne vyuzitie, pripadne kulturu, a pod.
Stefan2005
25.07.10,19:46
Zamestnavatel moze tolko prispievat, ak ma vytvoreny dostatocny socialny fond, ak nie, tak si to musite doplacat sami,...

... nemusia si to doplácať ani v prípade, ak nemajú dostatočný SF - môže to ísť z nákladov - samozrejme ako pripočítateľná položka k ZD vo výške, čo presahuje 1,98 €....
zuzanna
27.07.10,12:35
a moze zamestnavatel ten zbytok 1,02EUR doplacat zo socialneho fondu??? alebo to je obmedzene a musi si zamestnanec nieco doplacat???:mad:
takže tych 1,02 môžem dat mimo danových nakladov a nemusim to doplacat zo socialneho fondu budem to mat takto dobre?