nellka1
07.04.09,09:50
Dobry dne,

poprosim o radu, pracujem v statnej org. vo verejnej sluzbe. som darca plazmy a stale mam problem s personalnym. Po darovani mam podla zakona narok na cely den volna, ma sa tento den ratat ako P-cko? podla zakona mam narok na 10 P na seba a 10P na clena rodiny rocne, nie je nejaka vynimka pri takychto pripadoch? tych 10dni je potom skutocne nedostacujucich. Je tento den plne hradeny zamestnavatelom?

dakujem
Chobot
07.04.09,13:38
Dobry dne,

poprosim o radu, pracujem v statnej org. vo verejnej sluzbe. som darca plazmy a stale mam problem s personalnym. Po darovani mam podla zakona narok na cely den volna, ma sa tento den ratat ako P-cko?

Nie je to celý deň, ale môže byť. Zákon to definuje takto - §138 ods.2:

Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.



podla zakona mam narok na 10 P na seba a 10P na clena rodiny rocne, nie je nejaka vynimka pri takychto pripadoch? tych 10dni je potom skutocne nedostacujucich. Je tento den plne hradeny zamestnavatelom?

dakujem

Podľa akého zákona? ZP predsa určuje len 7 a 7 dní.

Darovanie krvi sa do tých 7 dní voľna na ošetrenie nepočíta. Takže môžeš byť na ošetrení 7 dní do roka a napr. 30 dní na odbere krvnej plazmy.
nellka1
07.04.09,17:10
od tohto roku je to vraj 10dni, nepozerala som to v zakone, ale je to priamo od nasho personalneho, tak by to malo platit.
mzdarka renca
07.04.09,17:20
od tohto roku je to vraj 10dni, nepozerala som to v zakone, ale je to priamo od nasho personalneho, tak by to malo platit.

vraj?

Nie, stále platí ako napísal Chobot 7 dní.

Jedine, ak by ste mali v kolektívnej zmluve tých 10 dní.
Melita Hatvanyiová
14.04.09,10:53
Mám otázku: keď zamestnanec pracuje v nepretržitej prevádzke a má nepravidelné striedanie zmien, môže si uplatniť pracovné voľno podľa § 138 v deň, keď nemal naplánovanú zmenu?
Tweety
14.04.09,10:57
Mám otázku: keď zamestnanec pracuje v nepretržitej prevádzke a má nepravidelné striedanie zmien, môže si uplatniť pracovné voľno podľa § 138 v deň, keď nemal naplánovanú zmenu?
Nie. Ak nemal smenu, tak to nie je žiadna prekážka v práci podľa § 141ZP.
ivka70
14.04.09,11:00
Mám otázku: keď zamestnanec pracuje v nepretržitej prevádzke a má nepravidelné striedanie zmien, môže si uplatniť pracovné voľno podľa § 138 v deň, keď nemal naplánovanú zmenu?
ak si ten paragraf precita, tak tam je vyslovene napisane:

... pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca

nakolko jemu do pracovneho casu nic nezasahuje, kedze nemal naplanovanu zmenu na tu dobu, nemoze si uplatinit ani volno ....
gypsynka
06.05.09,08:51
Nevie niekto, ako je to s nadrábaním paragrafu? Napríklad u nás v štátnej správe ak mám paragraf na celodenné ošetrenie, musím si nadrobiť 1,5 hod. na ten deň. Niekde nemusia paragraf nadrábať, takže neviem, ako to vlastne má byť. (ževraj preto, lebo máme pružný pracovný čas, ale veď ajtak každý deň robím 8 hod. ako každý iný, ktorý pružný čas nemá.)
VERONIKA6
06.05.09,08:53
Nevie niekto, ako je to s nadrábaním paragrafu? Napríklad u nás v štátnej správe ak mám paragraf na celodenné ošetrenie, musím si nadrobiť 1,5 hod. na ten deň. Niekde nemusia paragraf nadrábať, takže neviem, ako to vlastne má byť. (ževraj preto, lebo máme pružný pracovný čas, ale veď ajtak každý deň robím 8 hod. ako každý iný, ktorý pružný čas nemá.)
To som ešte nepočula, aby sa paragraf nadrábal. To je v akom zákone?:eek:
gypsynka
06.05.09,09:05
To som ešte nepočula, aby sa paragraf nadrábal. To je v akom zákone?:eek:
No to práve neviem, lebo som to všade hľadala a nikde som to nenašla. Ale u nás je to tak. Podľa mňa je to blbosť, že keď som chorá, tak si mám prísť najprv nadrobiť 1,5 hodiny a potom môžem ísť k lekárovi... Alebo si to nadrobiť potom.
Sabadka
06.05.09,09:39
No to práve neviem, lebo som to všade hľadala a nikde som to nenašla. Ale u nás je to tak. Podľa mňa je to blbosť, že keď som chorá, tak si mám prísť najprv nadrobiť 1,5 hodiny a potom môžem ísť k lekárovi... Alebo si to nadrobiť potom.

Trošku mimotemy, ale aj tak gypsynka nebude to v tom, že tvojmu nadriadenému prišiel ten vtipný mail s dodatkom k pracovným zmluvám a on to zobral vážne? nepamätám si už všetky body čo tam boli, ale viem, že ako prvý bod bol, že z-ľ neuznáva PN - kto vládze ísť k lekárovi, vládze ísť aj do práce. Tak možno že tam bolo niečo aj ohľadom p-čiek:D
Jara
06.05.09,10:44
Tvoj z-ľ má pravdu. V §143 ods. 1 ZP sa hovorí o prekážkach v práci na strane z-ca pri pružnom pracovnom čase, a to tak, že ako výkon práce sa posudzuje len čas, ktorý je základný pracovný čas stanovený v organizácii a za ten je zákonníkom určená náhrada mzdy. Čas, ktorý je voliteľný, je ospravedlnenou prekážkou v práci na strane zamestnanca, ale bez náhrady mzdy. Z-ľ ti teda dal na výber, alebo si odpracuješ ten čas, alebo ho budeš mať ospravedlnený ale neplatený, nakoľko si ho máš možnosť odpracovať iný pre teba výhodný deň.
Chobot
06.05.09,20:33
Tvoj z-ľ má pravdu. V §143 ods. 1 ZP sa hovorí o prekážkach v práci na strane z-ca pri pružnom pracovnom čase, a to tak, že ako výkon práce sa posudzuje len čas, ktorý je základný pracovný čas stanovený v organizácii a za ten je zákonníkom určená náhrada mzdy. Čas, ktorý je voliteľný, je ospravedlnenou prekážkou v práci na strane zamestnanca, ale bez náhrady mzdy. Z-ľ ti teda dal na výber, alebo si odpracuješ ten čas, alebo ho budeš mať ospravedlnený ale neplatený, nakoľko si ho máš možnosť odpracovať iný pre teba výhodný deň.

Nie je to tak jednoznačné, ako to zamestnávateľ podáva. Dá sa to vyložiť aj inak. Ja som toho názoru, že by to malo byť uznané na celú dennú pracovnú dobu, teda 8 hodín. Diskutovali sme o tom tu:

http://www.porada.sk/t87828-pruzny-pracovny-cas-a-navsteva-lekara.html

a aj tu:

http://www.porada.sk/t54650-celodenne-lekarske-osetrenie-a-pruzny-pracovny-cas.html

Ale jednoznačný záver neexistuje.
Jara
07.05.09,05:41
Súhlasím aj s Tvojim názorom, Chobot, ale stretla som sa s tým, že v podnikoch s pružným prac. časom to majú ešte ošetrené interným predpisom.
Chobot
07.05.09,16:32
Súhlasím aj s Tvojim názorom, Chobot, ale stretla som sa s tým, že v podnikoch s pružným prac. časom to majú ešte ošetrené interným predpisom.

Veď preto uvádzam, že podľa ZP to nie je jednoznačné a firmy si to môžu v interných predpisoch poriešiť tak, ako to so zástupcami zamestnancov dohodnú. Ide o to, či bude vedenie pro-sociálne alebo nekompromisné.

Preto treba uviesť, že sú možné obe riešenia, každý si môže vybrať.
alexa10
23.03.10,09:11
Dobry den poradte nam. Unas "P-cko" plati tak ze nie na cely den ale len na 6 hodin a 2 hodiny si musim nadrobit.Alebo pridem rano na 2 hodiny do prace a potom o 9.00 mozem ist na P-cko.Taktiez kolko krat idem k lekarovi potom sa hodiny spocitaju a stahuje sa mi z "P" je to normalne, existuje na to nejaky zakon. Nie je to porusovanie ZP?V kolektivnej zmluve tam nie je nic take napisane, kde to mame hladat v zakoniku.Ved P-cko plati na cely den a nie na 6 hodin.Alebo si zamestnavatel moze urcit ako chce on len kvoli tomu ze mame pruznu pracovnu dobu?Dakujem za odpoved.
Chobot
23.03.10,10:23
Dobry den poradte nam. Unas "P-cko" plati tak ze nie na cely den ale len na 6 hodin a 2 hodiny si musim nadrobit.Alebo pridem rano na 2 hodiny do prace a potom o 9.00 mozem ist na P-cko.Taktiez kolko krat idem k lekarovi potom sa hodiny spocitaju a stahuje sa mi z "P" je to normalne, existuje na to nejaky zakon. Nie je to porusovanie ZP?V kolektivnej zmluve tam nie je nic take napisane, kde to mame hladat v zakoniku.Ved P-cko plati na cely den a nie na 6 hodin.Alebo si zamestnavatel moze urcit ako chce on len kvoli tomu ze mame pruznu pracovnu dobu?Dakujem za odpoved.

Plha se nám hlásí... (od 5 min. ):

http://www.youtube.com/watch?v=tyzJj1u2Z0o&feature=related

Veď o tom je skoro celá táto téma, prečítaj si ju (aj odkazy v nej uvedené) a nájdeš svoju odpoveď.
Sabadka
23.03.10,12:40
Dobry den poradte nam. Unas "P-cko" plati tak ze nie na cely den ale len na 6 hodin a 2 hodiny si musim nadrobit.Alebo pridem rano na 2 hodiny do prace a potom o 9.00 mozem ist na P-cko.Taktiez kolko krat idem k lekarovi potom sa hodiny spocitaju a stahuje sa mi z "P" je to normalne, existuje na to nejaky zakon. Nie je to porusovanie ZP?V kolektivnej zmluve tam nie je nic take napisane, kde to mame hladat v zakoniku.Ved P-cko plati na cely den a nie na 6 hodin.Alebo si zamestnavatel moze urcit ako chce on len kvoli tomu ze mame pruznu pracovnu dobu?Dakujem za odpoved.

Pozri si § 143 ods. 1 Zákonníka práce, tvoj zamestnávateľ postupuje správne.
Melita Hatvanyiová
04.05.10,06:05
Ďalšia otázka:
Ako sa posudzuje p-čko na deň, kedy mal mať z-nec nočnú - od 22.00 do 6.00? Zamestnanec pracuje v nepretržitej trojzmennej prevádzke, poobede pred zmenou bol u lekára a ten uznal, že dotyčný nemôže nastúpiť nočnú službu. Čo v takomto prípade?
VERONIKA6
04.05.10,06:07
Ďalšia otázka:
Ako sa posudzuje p-čko na deň, kedy mal mať z-nec nočnú - od 22.00 do 6.00? Zamestnanec pracuje v nepretržitej trojzmennej prevádzke, poobede pred zmenou bol u lekára a ten uznal, že dotyčný nemôže nastúpiť nočnú službu. Čo v takomto prípade?
Pokiaľ to lekár napísal, tak by som to akceptovala.
Chobot
04.05.10,08:23
Ďalšia otázka:
Ako sa posudzuje p-čko na deň, kedy mal mať z-nec nočnú - od 22.00 do 6.00? Zamestnanec pracuje v nepretržitej trojzmennej prevádzke, poobede pred zmenou bol u lekára a ten uznal, že dotyčný nemôže nastúpiť nočnú službu. Čo v takomto prípade?


Pokiaľ to lekár napísal, tak by som to akceptovala.

Ja nie.

ZP jasne hovorí, že je to čas na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení, nie na vyliečenie, alebo odpočinok. Ak po zákroku nemôže nastúpiť, mal by byť vypísaný ako práceneschopný, alebo si musí zobrať dovolenku.

AK to natiahnem do extrému, tak čo v prípade, ak mu zubár vytrhne zub a povie mu, že má 2 dní ležať? Aj tedy mu uznáš 2 dni voľna ako návštevu lekára?

Viac som to popisoval tu:

http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html