Leila2006
07.04.09,10:35
Chcela by som poznať váš názor na predkladanie opravného mesačného výkazu poistného a príspevkov do SP. Keďže za január 2009 sa mi podarilo nesprávne vypočítať mzdu /zabudnutý odpracovaný 1/2deň/, a zistila som to až v nasledujúcom mesiaci, tak som mzdu opravila a následne keďže sa zmenil aj VZ, tak som podala opravný výkaz do SP. Aké však bolo moje prekvapenie, keď mi pred pár dňami výkaz SP vrátila so zdôvodnením, že opravný výkaz zamestnávateľ predkladá iba v prípade omylu pri vypisovaní, napr. prehodí čisla, vykáže údaje iného RO, vynechá údaje, uvedie nesprávne RČ. Ak je dôvodom zmeny iná skutočnosť, túto je potrebné premietnuť do mes. výkazu za aktuálne obdobie.
Neviem, či som niečo prehlíadla, ale mám pocit, že ani SP nemá na stránke uvedené nejaké poučenie k predkladaniu opr.výkazov, kde by sa o tom niečo hovorilo. Viete o tom niekto niečo? Budem rada, že sa opäť niečo nové dozviem.
Marianna01
07.04.09,08:44
Tak to je pre mňa novinka -ako môžeš zmeniť vymeriavací základ za predchádzajúci mesiac v nasledujúcom? :eek: Ja som robila opravné výkazy v minulom roku dokonca v decembri za 3 mesiace a mi ich nevrátili...
jaja8008
07.04.09,08:45
no ano, to je to iste ako ked zamestnanec sa neskor zobudi a oznami po pol roku ze si vlastne vybavil predcasny starobny dochodok. tiez ked som volala do socialky, tak mi povedali, ze taketo veci sa neopravuju v predoslych vykazoch, ale sa rozdiel vypocita a zahrnie do najblizsieho vykazu. A ani vyplaty sa nemenili.
Ja som tiez nic take nevidela na webe, preto si tam radsej vzdy zavolam.
Leila2006
07.04.09,10:23
No asi bol problém v tom, že to nebolo písomne zdôvodnené z mojej strany. Zavolala som si tam a bolo mi povedané, že keď vykonanú opravu písomne zdôvodním, tak mi ten opravný výkaz zgeneruje...Ale aj tak by k tomu mohli mať nejaké usmernenie na stránke.
mimabb
19.06.09,13:24
toto som nasla na stranke socialnej poistovne.

Postup pri vykazovaní vymeriavacieho základu a poistného na sociálne poistenie vo výkaze poistného na sociálne poistenie a príspevkov

Vymeriavací základ zamestnanca a sumu poistného vo výkaze poistného a príspevkov nie je možné vykazovať v mínusových hodnotách. Zamestnávateľ nevykonáva za predchádzajúce rozhodujúce obdobia vysporiadanie vymeriavacieho základu a poistného v aktuálnom výkaze poistného a príspevkov.

V prípade, ak za predchádzajúce rozhodujúce obdobia zamestnávateľ odviedol poistné, na ktorého platenie a odvod nebol právny dôvod, napríklad ak zamestnancovi bol spätne priznaný starobný dôchodok, považuje sa toto poistné za poistné zaplatené bez právneho dôvodu.

Zamestnávateľ, ako odvádzateľ poistného, požiada podľa § 145 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne o vrátenie poistného, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu prostredníctvom žiadosti.
Tlačivo „Žiadosť o vrátenie poistného, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu“.
Vzor vyplnenej žiadosti o vrátenie poistného.



Riadny výkaz poistného a príspevkov predkladá zamestnávateľ za príslušný kalendárny mesiac, za ktorý odvádza poistné. V riadnom výkaze poistného a príspevkov zamestnávateľ uvádza údaje o vymeriavacom základe na základe zúčtovaného príjmu zamestnanca za vykonanú prácu v rozhodujúcom období a údaje o poistnom, ktoré platí zamestnanec a zamestnávateľ za rozhodujúce obdobie.

Zamestnávateľom poskytnuté peňažné plnenie tvoriace vymeriavací základ zamestnanca, ktoré mal zamestnávateľ zamestnancovi zúčtovať v predchádzajúcich obdobiach, a ktoré zamestnávateľ doúčtováva v aktuálnom rozhodujúcom období, vykazuje zamestnávateľ v riadnom výkaze poistného a príspevkov za príslušný kalendárny mesiac, v ktorom toto plnenie zamestnávateľ zúčtoval.

Opravný výkaz poistného a príspevkov zamestnávateľ predkladá príslušnej pobočke iba v prípadoch omylu pri vypisovaní výkazu, napríklad

* vykáže omylom údaje z iného rozhodujúceho obdobia,
* prehodí číslice
* vynechá údaje
* uvedie nesprávne rodné číslo zamestnanca
* vykáže poistné z nesprávne určeného nižšieho vymeriavacieho základu.

Upozornenie



Ak zamestnávateľ vykáže nesprávne určený vyšší vymeriavací základ, údaje o vykázanom poistnom a vymeriavacom základe sa vysporiadajú prostredníctvom žiadosti o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu.

V prípade, ak zamestnávateľ predložil riadny výkaz poistného a príspevkov v papierovej forme, nemôže opravný výkaz poistného a príspevkov zaslať prostredníctvom EZU, ale opravný výkaz poistného a príspevkov predloží v papierovej forme. Rovnako sa postupuje, ak zamestnávateľ predložil riadny výkaz poistného a príspevkov prostredníctvom EZU a opravný výkaz poistného a príspevkov predložil v papierovej forme.

V prípade predloženia opravného výkazu poistného a príspevkov zamestnávateľom, ktorý výkaz poistného a príspevkov predkladá prostredníctvom EZU, je povinný predložiť kompletný opravný výkaz poistného a príspevkov, t. j. prvú stranu vrátane kompletných príloh.

V prípade, ak zamestnávateľ predkladá výkaz poistného a príspevkov v papierovej forme, opravný výkaz poistného a príspevkov obsahuje kompletnú prvú stranu a v prílohe zamestnávateľ uvedie v kompletne vyplnených riadkoch iba tých zamestnancov, ktorých sa oprava dotýka. Ak sa oprava dotýka zamestnanca, ktorý má u zamestnávateľa uzatvorených viac pracovných pomerov, v opravnom výkaze poistného a príspevkov zamestnávateľ vyplní všetky riadky, týkajúce sa tohto zamestnanca.

Pri oprave rodného čísla zamestnanca zamestnávateľ uvedie v prílohe k opravnému výkazu a príspevkov v papierovej podobe v jednom riadku pôvodné rodné číslo s mínusovými sumami vymeriavacích základov a poistného, a v druhom riadku uvedie správne rodné číslo s príslušnými údajmi o vymeriavacom základe a o poistnom.