misomiso
07.04.09,12:19
http://spravy.pravda.sk/uhrik-zo-srotovneho-je-politicka-fraska-fdc-/sk_ekonomika.asp?c=A090407_123729_sk_ekonomika_p01

Pripajam link na clanok Pravdy. Tentoraz mi nejde ani tak o text (ktory je tiez zaujimavy), ale o prilozenu fotku.

Ked sa startovalo srotovne, vsetci kompetentni uistovali, aky ekologicky vyznam bude mat. Vraj sa obnovi park a stare auta sa ekologicky zlikviduju. Suroviny sa recykluju. Opisovali tam, kolko to da prace, ze sa najprv musia vypustit kvapaliny (olej, brzd. kvapalina, cladiaca zmes), vybrat baterka, odmontovat plasty, sedadla, skla, vybrat kable, odseparovat hlinik... Na zabere v TV chlapik poctivo pajsrom odlamoval tie tenke hlinikove listy zo strechy Š- 105. Vraj najviac prace da vybrat pristrojovu dosku. Az potom ide odstrojena karoseria "do srotu"...

Ked sa pozriete na fotku, je evidentne, ze sa to robi v tomto chaose, (ktory sposobilo srotovne) uplne inak. Srotuju sa auta tak, ako ich privezu. Skodovka, ktoru zeriav naklada ma plastove narazniky, svetla, dokonca pnaumatiky. Je uplne zpucena, nech mi niekto hovori, ze z takto spuceneho auta este niekto niekde nasledne bude vymontovavat napr. pristrojovu dosku. Ked sa pozeram na to fotku, tak neverim, ze si niekto dal vobec pracu s tym, aby vypustil olej z motora a vybral baterku.

Co sa stane, ked sa taketo auto roztavi? No v podstate nic, ibaze do ovzdusia uniknu vsetky jedovate plyny z spalovana vsetkych plastov a calunenia, tiez z prevadzkovych kvapalin, pripadne baterie a tiez gumy (pneumatiky). Kedze sa zmiesa zelezo s hlinikom a medou, stane sa takato zmes nepouzitelna na mnohe aplikacie. O vyuziti nejakych druhotnych surovin nemoze byt ani reci. To Cigani, ktori rozrezavali stare Skodovky a vozili ich na karicke do beznych zbernych surovin, to mali uplne krasne rozseparovane, inak by im to nezobrali. Teraz sa to uz neda robit, kazdy musi auto odhlasit tak, ze ho odovzda autorizovanemu stredisku. Ako to v praxi vyzera vidite na fotografii...
misomiso
07.04.09,10:27
Dalsia fotka

http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/foto.phtml?id=964406&cid=1179181

hovori o tom, ze sa nesrotuju zdaleka len najstarsie auta...
Ingrid Ondruskova
07.04.09,10:40
Mňa zaujal článok "Šrotovné vydrží do stredy -ľudia sú zúfalí"
Myslím, že zúfalí budú, ak bude treba posplácať pôžičky na to auto, oni budú napr. bez práce a nebudú mať na to... Stále mi nevychádza moja štatistika-kde na to zobral priemerný občan peniaze, veď predsa kto má celé roky to isté auto, asi nebude dvakrát najsolventnejší...
misomiso
07.04.09,10:48
Mňa zaujal článok "Šrotovné vydrží do stredy -ľudia sú zúfalí"
Myslím, že zúfalí budú, ak bude treba posplácať pôžičky na to auto, oni budú napr. bez práce a nebudú mať na to... Stále mi nevychádza moja štatistika-kde na to zobral priemerný občan peniaze, veď predsa kto má celé roky to isté auto, asi nebude dakrát najsolventnejší...
No ono je to casto tak, ze srotuje dedusko, a auto kupuje da facto vnuk, ktory deduskovi slubi, ze mu auto pozicia ak bude potrebovat na nakup alebo k lekarovi. Ako to bude ale naozaj vyzerat v paxi,...
duves
07.04.09,12:05
tutiola
08.04.09,06:27
.........Stále mi nevychádza moja štatistika-kde na to zobral priemerný občan peniaze, veď predsa kto má celé roky to isté auto, asi nebude dvakrát najsolventnejší...
Priemerny občan, ktorý má minimálne 10 rokov staré auto a teraz ho da zošrotovať, je podľa môjho názoru rozumnejší ako celá naša vláda, ktorá svojím príspevkom na kúpu nového auta pomáha tak akurát predajcom aut. Podľa toho aké auta sa teraz nakupujú, tak pomáhame cudzím ekonomikám a nie vlastnej. Ale nie to som chcela rozoberať.
Finančne slabý občan by si nemohol kúpiť nové auto bez tohto daru od štátu, len by stále opravoval to svoje staré auto. Teraz si kúpi za 5000€ auto v hodnote 10000€. A bol by hlúpy, keby to nevyužil. A kde zoberie tých 5000 eur? Verte, že takúto rezervu ľudia maju aj keď si myslím, že najhoršia investícia je investícia do auta, kde hodnota peňazi každým dňom sa znehodnocuje.

Súhlasím aj s misomiso, že staré auta vyraďujú jední a po prihlasení do evidencie ich prepisujú na iných majiteľov. Veď šrotovné nemôžu využiť podnikatelia, alebo solventní ľudia, lebo oní vlastnia nové auta.
Preto si teraz menej solventní ľudia kupujú mot. vozidla.
milkami
08.04.09,09:40
ja som dala zošrotovať v pondelok, ale tie najlacnejšie autá už nie sú. Aké auto kúpiš za 5000? Poraď, lebo ja o takom neviem. Najlacnejšia Thalia je za 6200. V prvom kole bol iný typ za 5500, ale "už ho nevyrábajú", lebo by museli dať 1000 šrotovné, tak Ti ponúknu drahšiu. A aj na ňu treba čakať 3 mesiace.
Ingrid Ondruskova
08.04.09,10:13
Áno plne súhlasím...najhoršia investícia je do auta, beriem aj to, že niektorí ľudia /len neviem odhadnúť percento/, vypratali svoje úspory, aby si kúpili auto, ale to je riešenie? Beriem, kto na "to" má, nech si urobí radosť a nech to ako systém využije/ak keď sa mi to 2xkrát nepáči/, ale ísť nadoraz s úsporami alebo sa kvôli tomu zadlžovať, je absolútny nerozum. Aj tak potom tí istí ľudia
pravdepodobne niekoľko rokov nepôjdu ani na"lacnú" dovolenku, nekúpia si nábytok alebo bielu techniku...Alebo si opäť požičajú?
A treba si uvedomiť, že nové auto je omnoho nákladnejšie na financie pri prevádzke /zdroj www.dolezite.sk/ , čo je vlastne irónia... Keď som mala 18.rokov moje prvé auto bola malá fiatka,môžem zodpovedne povedať, že šróbovákom môj otec a trajší manžel vedeli opraviť všetko za pár korún, o 10 rokov neskôr sme už mali Peugeot-a a kuk ho, nabehali sme cca 100.000KM a vybuchla nám úplne malá súčiastka ako náprstok a zrazu bolo treba na opravu skoro 15.000,-Sk, okrem toho sme absolvovali pravidelné garančné prehliadky /čo išlo tiež do peňazí/
a to nehovorím, že nové auto by bolo dobré pripoistiť!!!
Izuzan
08.04.09,12:21
Je to super pre ľudí ktorí plánovali kúpu nového auta, alebo to odkladali.. štát im prispel, prečo to nevyužiť.
Ale aby som sa zadlžila, len preto aby som to využila, alebo minula rodinné úspory v tejto dobe to je odvaha.
Možno do roka-dvoch budú plne bazáre týchto aut.
Nezačala takto nejak hypotekárna kríza v USA.
tutiola
08.04.09,15:38
ja som dala zošrotovať v pondelok, ale tie najlacnejšie autá už nie sú. Aké auto kúpiš za 5000? Poraď, lebo ja o takom neviem. Najlacnejšia Thalia je za 6200. V prvom kole bol iný typ za 5500, ale "už ho nevyrábajú", lebo by museli dať 1000 šrotovné, tak Ti ponúknu drahšiu. A aj na ňu treba čakať 3 mesiace.
Prepáč, ale to mal byť iba príklad, že je rozdiel či zaplatím za auto 5000 alebo10 000 eur. Dosť ma však hnevá, prečo niektorí ľudia dostanú od štátu takýto darček v podobe šrotovného (1000 eur) a iní, ktorí si museli utrhať od úst, aby si kúpili auto napríklad do doby, kým vstúpilo platnosť šrotovné nedostanú nič. Ja mám napríklad opotrebovaný nábytok, alebo dom by potreboval novú fasádu. Prečo nám ostatným štát neprispeje takýmto darom? Veď je to z našich spoločných peňazi. Takto by som mohla pokračovať a vy so mnou, lebo nie som jediná, ktorá ma na to takýto názor. Nič to však na veci nemení, že sú to rozumní ľudia, ktorí mohli a využili tento dar. Zľavu, ktorú poskytuje predajca, alebo výrobca, to je niečo iné.

Čo sa týka zadlženia, to si musí uvážiť každý sám. Ľudia,( na rozdiel od vlády, ktorá vykáže napr. niekolko miliardový schodok a ešte o sebe vyhlasuje ako úspešne hospodárila) musia gazdovať len so svojími financiami.
gogina
08.04.09,16:15
Dnes vydalo Danové riaditelstvo usmernenie o účtovaní šrotovného, takže máme o zábavu postarané.
buchač
09.04.09,12:25
Nie je všetkým dňom koniec , alebo

" nešťastie nechodí po horách / po svete / , ale po Slovensku !!!

Šrotovné si dá pauzu. Ďalšie kolo nie je vylúčené .


Najhlasnejším obhajcom šrotovného je Združenie automobilového priemyslu (ZAP). "Nielenže očakávame aj tretiu vlnu, my to vidíme ako seriál," povedal v utorok výkonný viceprezident združenia Ľudovít Ujhely, pričom argumentoval samonosnosťou systém...

http://aktualne.centrum.sk/
misomiso
10.04.09,09:11