dalilada
07.04.09,12:53
Chcem sa poradiť ako účtujete DPH uplatnené až v nasledujúcom období. Ide o to, že majiteľ firmy doniesol doklady z decembra 2008 v januári 2009 až po podaní priznania DPH. Náklady som zaúčtovala do roku 2008 a DPH je možné uplatniť teraz v 1.Q 2009. Ale aby som v tom mala poriadok, tak som si na na neuplatnenu DPH vytvorila analytiku 343AE, ktorá sa mi ocitla aj v súvahe za rok 2008 ako pohľadávka na 343. Nič lepšie mi nenapadlo. V roku 2009 si to preúčtujem na 343AE odpočítateľnú.
Môže sa to robiť takto, alebo som vôbec nemala účtovať 343 z dokladov, z ktorých nebola DPH uplatnená?
Ďakujem.
atka4
07.04.09,12:01
Chcem sa poradiť ako účtujete DPH uplatnené až v nasledujúcom období. Ide o to, že majiteľ firmy doniesol doklady z decembra 2008 v januári 2009 až po podaní priznania DPH. Náklady som zaúčtovala do roku 2008 a DPH je možné uplatniť teraz v 1.Q 2009. Ale aby som v tom mala poriadok, tak som si na na neuplatnenu DPH vytvorila analytiku 343AE, ktorá sa mi ocitla aj v súvahe za rok 2008 ako pohľadávka na 343. Nič lepšie mi nenapadlo. V roku 2009 si to preúčtujem na 343AE odpočítateľnú.
Môže sa to robiť takto, alebo som vôbec nemala účtovať 343 z dokladov, z ktorých nebola DPH uplatnená?
Ďakujem.
V roku 2008 si správne zúčtovala náklady do roku s ktorým súvisia, ale dph si účtovať nemala - skreslilo ti to výslednú dph v súvahe, nakoľko teraz sa už o neuplatnenej dph neúčtuje (ako to bolo kedysi, keď sa zaúčtovala dph napr. z prijatej faktúry, ale uplatnila sa až po úhrade.)

dph si mala správne zaúčtovať teda až v roku 2009, ale záleží tiež na tom, či doklad z roku 2008, kt. ti šéf dal, bol aj do firmy, t.j. aj šéfovi doručený až po vašej uzávierke DP dph za 4.q.2008. Lebo ak je to jeden z dokladov, kt. ostal tzv. šéfovi niekde v zásuvke, poprosila by som radšej dodávateľa o zaslanie konkrétneho dokladu poštou, aby ti došiel teraz, ale keďže je už apríl a ak ste Q. plátcovia dph, tak by ste si mohli uplatniť dph až za 2.Q.2009.
Prípadne, nech Vám dodávateľ vystaví opis dokladu - faktúry s niektorým dátumom z 1.q.2009, (nech tam ten dátum aj uvedú) s týmto dátumom si ho aj vy zaevidujete v knihe faktúr a uplatníte odpočet v 1.q.2009 - v deň doručenia a zaevidovania dokladu.
dalilada
07.04.09,12:10
ďakujem krásne. Ide však o telekomunikačných operátov - zdaniteľné plnenie 31.12. - takže už s tým nič. Doniesol to až po uzávierke. Ide o malé sumy - bude o 1 tis. skreslená súvaha. Asi to už nechám tak.
Ala
07.04.09,12:58
Podľa mojho nazoru je to spravne. Ja to uctujem tak isto, napr. došla faktura po 25. januári, ale tyka predchazdajuce roku, tak to zauctujem do spravneho roku a aj na ucet 343. Pri inventarizaciu uctu-zostatku viem z coho pochadza. Je to bezne, ze na ucte je zostatok, napriklad ak by si uctovala EU.