b_branik
07.04.09,15:38
Dobrý deň.
Chcel by som sa opýtať či majú vodárne právo fakturovať navŕtanie odbočky do potrubia a montáž vodomeru keď zákon 442/2002 hovorí že odbočka s ventilom, čo navrtávací pás je, a vodomer sa považujú za súčasť verejného vodovodu. Prečo mám ja ako zákazník platiť za montáž ich vlastného zariadenia?

s pozdravom, Braňo
wagner
07.04.09,16:04
Navŕtanie odbočky a montáž vodomeru nepotrebovali vodárne ale vlastník. Tak majú právo za to fakturovať - aj u nás sa za to platí. (Mne dávali vodomer pred desiatimi rokmi a platila som za to)
b_branik
07.04.09,16:37
Pred desiatimi rokmi neplatil uvedený zákon, keďže tento je z roku 2002, a netvrdil by som že vodárne tú odbočku nepotrebujú, potrebujú ju rovnako ako aj ja. Keď nebudú mať napojených ľudí nebudú mať z čoho žiť. Neviem odkiaľ ste Vy ale napr. Martinské a Východoslovenské vodárne túto službu zákazníkom nefakturujú.Podľa mňa ak sa v uvedenom zákone píše že uvedené armatúry su súčasťou verejného vodovodu tak ja ich nemám čo platiť. Pri poruche navrtávajúceho pásu oprava ide na trovy vodární keďže je to ich majetkom.
wagner
07.04.09,18:42
Som z okresu PD a aj teraz to novým vlastníkom fakturujú. Fakturujú za prácu na vrtaní odbočky a montáž vodomeru automaticky, pretože vodomer je už na súkromnom majetku. Vodomer zákazník nemusí mať, môže platiť podľa počtu osôb prihlásených na trvalý pobyt. V prípade poruchy na odbočke ide oprava na vrub vodárov.To je samozrejmé, pretože odbočka nie je na súkromnom pozemku. Neviem čo je na tom nepochopiteľné.
Darina1234
07.04.09,19:02
Nebolo by to tak, lenže vodarenske spoločnosti maju monopolne postavenie a preto, musí zakazník prijat ich podmienky.
b_branik
08.04.09,12:28
ale to že to fakturujú ešte neznamená že na to majú právo. A už vôbec to nemá nič spoločné s tým na čiom to je pozemku. Ja poznám pár vetiev vodovodov čo idú po súkromných pozemkov cez záhradky rod.domov a to by potom podľa vašej teorie mali znášať asi vlastníci tých pozemkov keďže je to na ich pozemku. v zákone sa píše že odbočka spolu s ventilom a vodomer sú súčasťou verejného vodovodu. Ja nie som vlastník verejného vodovodu a tak nemám čo platiť montáž ich majetku. Neviem čo na tomto nie pochopiteľné pre Vás. prečítajte si zákon 442/2002 §4 ods. 1 a 12
Darina1234
08.04.09,14:25
chceš vodu od nich, tak plať alebo ber zo studne, inu možnosť nemaš. ja sa vodarní nezastávam, len píšem, že je to tak, a nemaš inu možnosť, oni su pani a diktuju podmienky
b_branik
08.04.09,15:44
to je síce pekné ale ich podmienky musia byť v súlade so zákonom. proste im to nezaplatím a odvolám sa na menovaný zákon, som zvedavý na ich reakciu.
Darina1234
08.04.09,15:46
A nepýtali pri žiadosti o montaž vodomeru od teba už aj zalohu? Lebo viem, že napriklad v Poprade PVPS.as namontuje vodomer, až po uhradení zalohy a potom dostaneš vyučtovaciu fakturu.
b_branik
08.04.09,15:50
nie zálohu nepýtali. ako nie je to veľa korún. ale ide mi o princíp. preto to nezaplatím a odvolám sa na uvedený zákon. uvidím čo mi odpovedia.
MAGO
08.04.09,16:18
Daj potom vediet ako si pochodil.dik
tom_NR
08.04.09,18:12
Vodárne nerobia prípojky z vlastnej iniciatívy; položili tam už potrubie na vlastné náklady. Rovnako sú na tom elektrárne, plynári...
Podobný príklad: tabuľky s evidenčným číslom na autách. Tiež sú majetkom štátu, ale motorista za ne musí zaplatiť. Ak nechce, môže chodiť pešo... :)
Milan.Žiška
09.04.09,05:25
Áno, nemá to logiku , ale "na Slovensku je to TAK".:eek:

Monopol je sviňa, ale iná možnosť prakticky nie je. :eek:

"Oni nepotrebovali" tvoju prípojku, ale ty chceš ich vodu. Ak ju "nechceš" nepripájaj sa.:eek:

Celá vec a jej fungovanie je podstatne zložitejšie ,ale to je na inú tému.:)
b_branik
09.04.09,15:50
Vodárne nerobia prípojky z vlastnej iniciatívy; položili tam už potrubie na vlastné náklady. Rovnako sú na tom elektrárne, plynári...
Podobný príklad: tabuľky s evidenčným číslom na autách. Tiež sú majetkom štátu, ale motorista za ne musí zaplatiť. Ak nechce, môže chodiť pešo... :)
to je síce pekné ale keď sa na to ich potrubie nikto nenapojí tak ho tam majú vieš na čo. spýtaj sa východoslovenských vodární ako sú na tom v obciach čo budovali vodovody za peniaze EU a nikto sa nechce napojiť. teraz musia vrátiť peniaze EÚ.
tom_NR
09.04.09,18:21
Hej a Tvoj poplatok za napojenie poputuje Únii. Dotácie sa vyčerpali, tak plaťte občania!
Ale už sme mimotemy. Tiež ma zaujíma, ako sa k tomu postavia.
b_branik
10.04.09,04:30
ešte je zaujímavé že si neúčtujú za tú tvarovku ako materiál, to ide na ich trovy, účtujú si len ich namontovanie. no vrátil som faktúru ideme čakať na odpoveď. Potom Vám dám určite vedieť ako to dopadlo
b_branik
25.04.09,09:32
Tak mi to vodárne uznali a s faktúry odrátali položky súvisiace s napojením na ich potrubie. Neviem len či ma chceli mať z krku alebo si prosto uznali pochybenie. Neprišlo mi žiadne písomné vyjadrenie len opravená faktúra.