Stefan BB
07.04.09,17:59
Dobrý deň,
poprosil by som Vás o radu. Sme spoločnosť so zahraničnou majetkovou účasťou v Nemecku a materská spoločnosť už vyhlásila insolventnosť. Pracujem vo firme 2,5 roka a mám zmluvu v ktorej je uvedený aj nárok na odmeny na konci roka Táto odmena nebola vyplatená s prísľubom majiteľa, že bude vyplatená. Bohužiaľ zajtra príde vyhlásiť konateľ alebo majiteľ s.r.o. insolventnosť a následne konkurz. Ako sa v takomto prípade zachovať:
- Mám čakať na výpoveď od správcu konkurznej podstaty?
- Pri takejto výpovede mám nárok na odstupné a v akej výške – 2-4 mes. platov alebo vo výške 3-násobku priemernej mzdy v SR?
- Vypláca sa to z garančného fondu?
- Keď podám sám výpoveď mám vlastne na nejaké odstupné právo?
- Je šanca na získanie odmeny z konca roka, ktorá mala byť vyplatená podľa zmluvy a nebola vyplatená?
- Čie je nároky sa prednostne realizujú – nároky zamestnancov alebo ostatných veriteľov – banky, dodávatelia,...?
- Konateľ ma informoval, že nemám právo na nič.:-(

Vopred srdečná vďaka za radu!!!!!
brčko
07.04.09,17:03
Stefan BB
07.04.09,17:56
Prosím ŤA ako je to s tými výpoveďami - mám čakať na správcu konk. podstaty alebo si mám ju podať ja? Asi mám čakať na ofic. vyhlásenie platobnej neschopnosti a vyhlásenie konkurzu súdom?
Ako je to s tou odmenou - asi nič, že? Čie nároky sa uprednostňujú? Vopred dík za info.
brčko
07.04.09,19:42
podla mna nároky zamestnancov sú na roven ostatných veritelov, no nepozerala som do zákonov.

a nedá ti výpoved terajší šef? To ide zajtra podávať návrh na konkurz na súd??? Ak áno, asi by som počkala. No ťažko posudzovať.

Ak nikto nedá na firmu návrh na konkurz, tak nemožno nevyplatenú mzdu uplatnovať z garančného fondu, lebo len to sa považuje v zmysle zákona o sociálnom poistení za vznik platobnej neschopnosti (nemusí byť vyhlásený konkurz). No k uplatneniu nároku musí správca tiež urobiť zopár vecí, čo nebýva pravidlom. No a samozrejme ti firma musí dlžiť nejakú mzdu.

A tú odmenu by vám aj vyčíslili vo výplate, len nebola vyplatená? Dlžia vám nejaký plat? Ale to asi nie, lebo predpokladám vieš o možnosti ukončiť okamžite PP po 15dnoch od splatnosti mzdy. vid Zákonník práce § 69 ods.1 písm. b

ak dáš výpoved podla § 67 zákonník práce, tak nárok na odstupné nemáš.
mzdarka renca
07.04.09,19:47
Tu pridávam link z ústredného portálu verejnej správy, snáď pomôže a objasní niektoré otázky

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=991
estefano
28.04.09,18:56
Neviem, v akom stave si v sucasnosti, ale aj pre ostatnych. Ak je vas zamestnavatel pred vyhlasenim konkurzu, alebo v podobnych tazkostiach, nikdy nedavajte vypoved samy. Plnenie z garancneho fondu nastane po vyhlaseni konkurzu a tyka sa aj odstupneho. Pozor, ak ste dali vypoved a mzda vam nebola vyplatena a nasledne bol vyhlaseny konkurz, svoju pohladavku prihlasujete do 45 dni od vyhlasenia konkurzu na predpisanych tlacivach 2x spravcovi a 1x na sud. Ak cokolvek zabudnete alebo neviete, radsej sa spytajte ktorehokolvek spravcu, lebo v pripade chyby sa vasa prihlaska zamietne a v principe sa nikdy k peniazom nedostanente.
brčko
28.04.09,19:27
Neviem, v akom stave si v sucasnosti, ale aj pre ostatnych. Ak je vas zamestnavatel pred vyhlasenim konkurzu, alebo v podobnych tazkostiach, nikdy nedavajte vypoved samy. s tým "nikdy" by som nesúhlasilaPlnenie z garancneho fondu nastane po vyhlaseni konkurzu po podaní návrhu na konkurz na súd (konkurz nemusí byť ani vyhlásený), za určitých podmienok a tyka sa aj odstupneho. Pozor, ak ste dali vypoved a mzda vam nebola vyplatena a nasledne bol vyhlaseny konkurz, svoju pohladavku prihlasujete do 45 dni od vyhlasenia konkurzu na predpisanych tlacivach 2x spravcovi a 1x na sud. Ak cokolvek zabudnete alebo neviete, radsej sa spytajte ktorehokolvek spravcu, lebo v pripade chyby sa vasa prihlaska zamietne a v principe sa nikdy k peniazom nedostanente. ešte možno z garančného fondu, ak ...

Ak mala firma majetok, z ktorého je predpoklad, že sa bude niečo vyplácať veritelom, tak by mohol byť predpoklad, že sa im nejaké peniaze vyplatia z konkurznej podstaty. Správca/predbežný správca ukončuje so zamestnancami prac.pomer, takže by mali mať nárok na odstupné. V takomto prípade je asi rozumné vyčkať na výpoved od správcu/predb.správcu, ak nemá zamestnanec vysoký plat alebo je predpoklad vyplatenia z konkurznej podstaty.

Moja kolegyna prihlásila svoju pohladávku (nevyplatené odstupné) na súde a u správcu, ale vzhladom na to, že firma nemá vela penazí, tak asi nič nedostane (aj správca jej tak povedal), lebo to bude stačiť asi len pre správcu.
Ale na druhej strane si bohužial nepodala žiadosť na garančný fond do 60dní od podania návrhu na konkurz/resp. od ukončenia PP, takže z garančného fondu si už nárok uplatniť nemôže. Takže asi peniaze neuvidí. ( Inak smola v garančnom fonde je tá, že žiadosť o dávku GP síce nemusí potvrdiť správc/pred.správca, no záväzky voči zamestnancóvi musí potvrdiť na dalšom tlačive "Potvrdenie zamestnávatela na účely nároku na dávku GP" a aj musí na SP nahlásiť/"oznámiť vznik platobnej neschopnosti". Bez toho sa dávka vypláca len z minim.mzdy, resp. neviem, či hrozí, že nevyplatia nič. Takže to asi nebýva jednoduché a rýchle vybavovanie)

No a či ukončiť PP, ak je firma dlžná mzdu a je podaný na nu návrh na konkurz. V takom prípade, ak nevyplatili mzdu ani do 15dní po splatnosti a vyzerá to tak, že firma nebude mať vela penazí, z ktorých by sa vyplácali dlhy, tak by som ukončila PP podla § 69 ods.1 písm. b) ZP (okamžite s nárokom na dvojmesačnú mzdu). V sumáre z garančného fondu môžu t.č. vyplatiť aj tak maximálne niečo nad 2000eur, nie viac, čo pri dvojmesačnom plate + nevyplatenej mzde... Takže by som sa rozhodla podla výšky čistej mesačnej mzdy (za kolko mesiacov to vychádza na 2000eur), možnosti sa zamestnať/či mám nárok na podporu a rozdielu majetku firmy a dlhov a samozrejme dalších okolností.
estefano
29.04.09,15:56
Zámerne som použil slovo nikdy. lebo ak dáš výpoveď po vyhlásení konkurzu, tak potom plnenie vo výške mzdy a odstupného je pohľadávkou proti podstate, a tá má prednosť pred ostatnými pohľadávkami. A vtedy je aj na správcovi, aby si splnil povinnosti a žiadal jednak plnenie z garančného fondu, aspoň do max. výšky a ostatné doplatil z predaja majetku.
brčko
29.04.09,16:28
Zámerne som použil slovo nikdy. lebo ak dáš výpoveď po vyhlásení konkurzu, tak potom plnenie vo výške mzdy a odstupného je pohľadávkou proti podstate, a tá má prednosť pred ostatnými pohľadávkami. A vtedy je aj na správcovi, aby si splnil povinnosti a žiadal jednak plnenie z garančného fondu, aspoň do max. výšky a ostatné doplatil z predaja majetku.

Ak je tak, tak ocenujem novú info.
Takže treba ukončiť PP tak, aby sa stihla prihlásiť pohladávka voči podstate podla zákona o konkurze do tých 45dní od vyhlásenia konkurzu. A ako píšeš, treba ukončiť PP po vyhlásení konkurzu. Takže to ukončiť PP výpovedou s výpovednou lehotou by asi nešlo, asi si myslel to okamžité ukonč.PP. A vieš aj uviesť zákon a §, podla ktorého ide o prednostnú pohladávku v prípade ukonč.PP po vyhlásení konkurzu? Takže ak sa skončí PP až po tých 45dnoch po vyhlásení konkurzu, takže do tých 45dní nebola voči firme žiadna pohladávka, tak z konkurznej podstaty ju nemožno nejakým spôsobom získať. (môj PP totiž trvá)
estefano
29.04.09,18:02
Zákon č.7/2005 o konkurze a reštrukturalizácii.
Tu ešte rozlišujeme konkurzné konanie a konkurz. Ak súd nie je presvedčený o majetnosti dlžníka, tak najskôr začne konkurzné konanie a ustanoví predbežného správcu. Ten má lehotu 28 dní na podanie správ súdu a ten do 30 dní rozhodne o vyhlásení konkurzu. Samotné vyhlásenie je účinné deň po zverejnení v obchodnom vestníku. Od toho dňa sa rátajú lehoty (45 dní na prihlásenie pohľadávok, 30 na ich popieranie a 75. až 80. deň prvá schôdza veriteľov). Zároveň správca spisuje majetok a vysporiadáva aj zamestnanecké vzťahy, keďže konkurz je generálnou exekúciou smerujúcou k likvidácii firmy. Teraz závisí od toho, v ktorej fáze sa nachádzaš Predpokladajme, že konkurz vyhlásia v marci a ty nemáš výpatu vyplatenú od januára. Potom by som výpoveď nedával, dá ti ju správca, ja dávam okamžité rozviazanie pp dohodou s maximálnym odstupným. Zároveň mzdové nároky vzniknuté pred vyhlásením konkurzu uplatňujem z garančného fondu, po vyhlásení konkurzu akceptujem ako pohľadávku proti podstate. Tie vyplácam ihneď, ako sú k dispozícii finančné prostriedky.
Prepáč, nemám po ruke zákony, tak ti presné paragrafy nenapíšem, ale zajtra to môžem upresniť.
A prepáč, ak to vysvetľujem nejasne, celá problematika konkurzou je dosť obsiahla a ťažko ju zhrnúť v niekoľkých vetách. Preto sa pýtaj, ak viem, odpoviem.
brčko
30.04.09,20:52
Zákon č.7/2005 o konkurze a reštrukturalizácii.
Tu ešte rozlišujeme konkurzné konanie a konkurz. Ak súd nie je presvedčený o majetnosti dlžníka, tak najskôr začne konkurzné konanie a ustanoví predbežného správcu. Ten má lehotu 28 dní na podanie správ súdu a ten do 30 dní rozhodne o vyhlásení konkurzu. Samotné vyhlásenie je účinné deň po zverejnení v obchodnom vestníku. Od toho dňa sa rátajú lehoty (45 dní na prihlásenie pohľadávok, 30 na ich popieranie a 75. až 80. deň prvá schôdza veriteľov). Zároveň správca spisuje majetok a vysporiadáva aj zamestnanecké vzťahy, keďže konkurz je generálnou exekúciou smerujúcou k likvidácii firmy. Teraz závisí od toho, v ktorej fáze sa nachádzaš Predpokladajme, že konkurz vyhlásia v marci a ty nemáš výpatu vyplatenú od januára. Potom by som výpoveď nedával, dá ti ju správca, ja dávam okamžité rozviazanie pp dohodou s maximálnym odstupným. Zároveň mzdové nároky vzniknuté pred vyhlásením konkurzu uplatňujem z garančného fondu, po vyhlásení konkurzu akceptujem ako pohľadávku proti podstate. Tie vyplácam ihneď, ako sú k dispozícii finančné prostriedky. To záleží od teba alebo ti to prikazuje zákon (možno sa opakujem v otázke, no ozaj ma to zaujíma)
Prepáč, nemám po ruke zákony, tak ti presné paragrafy nenapíšem, ale zajtra to môžem upresniť.
A prepáč, ak to vysvetľujem nejasne, celá problematika konkurzou je dosť obsiahla a ťažko ju zhrnúť v niekoľkých vetách. Preto sa pýtaj, ak viem, odpoviem.
dakujem a tie § ma zaujímajú.
No asi píšeme v dvoch témach a neviem, v ktorej sa to viac hodí, asi v tejto. Tak pridám link na tú druhú a aj môj posledný príspevok:

http://www.porada.sk/t110013-p2-garancny-fond-ako-z-neh-dostat-peniaze.html

http://www.porada.sk/1032286-post13.html
brčko
09.08.09,15:19
Prosím Vás, ak firma je už cca rok v konkurze, má 2 zamestnankyne na RD, ktorým výpoved hned po vyhlásení konkurzu nedali. Nevykonáva sa žiadna činnosť, no prevádzka ešte nie je zrušená (teda sú 2 prevádzky) a tovar sa ponúka na predaj mimo dražbu (uverejnené v obch.vestníku). Ak správca umožní tejto zamestnankyni čerpanie zostatku dovolenky a následne plynutie výpovednej doby z výpovede (ktorú jej oznámil, zatial nenavrhol dohodu), tak tieto pohladávky= mzda sa pokladajú za pohladávky proti podstate alebo za pohladávky z prevádzkovania podniku? V takom prípade sa stávajú pohladávkami proti podstate až po zrušení prevádzky (ak medzitým neboli uspokojené zo výnosov prevádzky)?
Dakujem.

Ak by niekoho zaujímali tie §, tak je to § 87 Zákona o konkurze a reštrukturalizácii č.7/2005 v zn.n.p., príp. to vidieť aj z § 96 ods.1u, že pohladávky proti podstate sa uspokojujú podla splatnosti, ak sú peniaze.
brčko
30.09.09,19:58
Prosím Vás, ak firma je už cca rok v konkurze, má 2 zamestnankyne na RD, ktorým výpoved hned po vyhlásení konkurzu nedali. Nevykonáva sa žiadna činnosť, no prevádzka ešte nie je zrušená (teda sú 2 prevádzky) a tovar sa ponúka na predaj mimo dražbu (uverejnené v obch.vestníku). Ak správca umožní tejto zamestnankyni čerpanie zostatku dovolenky a následne plynutie výpovednej doby z výpovede (ktorú jej oznámil, zatial nenavrhol dohodu), tak tieto pohladávky= mzda sa pokladajú za pohladávky proti podstate alebo za pohladávky z prevádzkovania podniku? V takom prípade sa stávajú pohladávkami proti podstate až po zrušení prevádzky (ak medzitým neboli uspokojené zo výnosov prevádzky)?
Dakujem.

Ak by niekoho zaujímali tie §, tak je to § 87 Zákona o konkurze a reštrukturalizácii č.7/2005 v zn.n.p., príp. to vidieť aj z § 96 ods.1u, že pohladávky proti podstate sa uspokojujú podla splatnosti, ak sú peniaze.

takže odpoved na moje vyššiepoložené otázky je, že sú to pohladávky proti podstate.

Vždy si vymyslím nejakú teoriu, ako by sa to mohlo skomplikovať :rolleyes::rolleyes:

Teraz ak viete, prosím poradte.
Zamestnankyni bola daná výpoved cca pol roka pred podaním návrhu na konkurz. Vzhladom na to, že bola dlhodobo v ochrannej dobe, tak jej PP skončí až po cca trištvrteroku po vyhlásení konkurzu. Ide o pohladávku proti podstate (aj ked výpoved bola daná skôr, t.j. pred vyhlásením konkurzu a podaním návrhu na konkurz?)?