zuzkic
07.04.09,19:27
chcela by som sa spýtať SZČO po 2 rokoch obnovil prerušenú živnosť, je povinný platiť ZP z min VZ alebo z toho posledného pred prerušením živnosti.
A ako to je so SP ??

ďakujem všetkým za pomoc
sea
06.07.09,18:25
podobný príspevok som dala prednedávnom aj ja a stále nikto neodpovedá - asi je to nejaká zakliata téma ... ?
babi2
06.07.09,18:33
Nakoľko na platenie odvodov do SP sa vychádza z DP za minulý rok a on teda príjem nemal tak nemá povinnosť platiť poistné, môže ale platiť dobrovoľne.

Opravujem:
SZČO ak nemal v predchádzajúcom roku príjem z ktorého by sa mu vypočítali odvody na ZP je povinný platiť minimálny preddavok stanovený sadzbou poistného z minimálnej mzdy platnej k 1. 1. kalendárneho roka. SZČO ak zároveň aj zamestanec si v súbehu určuje preddavok sám, ak si určí menej ako 3 €, nemusí platiť preddavok vôbec, ZP vyrovná v RZZP v r.2010
Mária.K.
06.07.09,18:48
Nakoľko na platenie odvodov do SP sa vychádza z DP za minulý rok a on teda príjem nemal tak nemá povinnosť platiť poistné, môže ale platiť dobrovoľne. Tak isto poistné do ZP sa vychádza z DP za rok 2008, nakoľko nemal príjem nemusí platiť a potom si ZP doplatí v ročnom zúčtovaní v r.2010
Ak celý rok 2007 nepodnikal, do sociálnej poisťovne môže platiť poistné od 1.7.2009 dobrovoľne, ale do zdravotnej poisťovne musí SZČO po obnovení živnosti po 2 rokoch platiť poistné minimálne z minimálnej mzdy. Ak podniká popri zamestnaní a zamestnávateľ odvádza poistné na zdravotné poistenie, postačuje ak poistné na zdravotné poistenie za rok 2009 doplatí pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2009 v r. 2010.
babi2
06.07.09,19:03
Ak celý rok 2007 nepodnikal, do sociálnej poisťovne môže platiť poistné od 1.7.2009 dobrovoľne, ale do zdravotnej poisťovne musí SZČO po obnovení živnosti po 2 rokoch platiť poistné minimálne z minimálnej mzdy. Ak podniká popri zamestnaní a zamestnávateľ odvádza poistné na zdravotné poistenie, postačuje ak poistné na zdravotné poistenie za rok 2009 doplatí pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2009 v r. 2010.
Súhlasím, opravila som svoj príspevok aby som nezavádzala
sea
13.07.09,05:11
Ďakujem, ďakujem , ďakujem ....
veronikasad
13.07.09,05:27
podobný príspevok som dala prednedávnom aj ja a stále nikto neodpovedá - asi je to nejaká zakliata téma ... ?
odpoveď tu

http://www.porada.sk/1097653-post9.html

sea, k tej zakliatej téme. Na PORADE si už 5 rokov, predpokladám, že ovládaš vyhladávanie. Platenie odvodov po pozastavenej živnosti je tu rozoberané niekolkokrát.