scarabeo
07.04.09,19:49
Prosim poradte mi do zakladneho imania s.r.o. som vlozila osobny automobil (znaleckym posudkom). Teraz by som automobil chcela predat, len neviem ako postupovat. Ci je potrebne urobit zmenu na obchodnom registri? Ci je potrebne cenu za aku bolo vlozene auto vlozit v peniazoch do firmy. A tiez ci pri predaji musim odvadzat DPH ak auto bolo vkladom a neuplatnovala sa nan DPH. Dakujem
azla
08.04.09,09:46
Prosim poradte mi do zakladneho imania s.r.o. som vlozila osobny automobil (znaleckym posudkom). Teraz by som automobil chcela predat, len neviem ako postupovat. Ci je potrebne urobit zmenu na obchodnom registri? Ci je potrebne cenu za aku bolo vlozene auto vlozit v peniazoch do firmy. A tiez ci pri predaji musim odvadzat DPH ak auto bolo vkladom a neuplatnovala sa nan DPH. Dakujem

ZI bolo upísané, nepeňažný vklad ohodnotený, splatený.
Auto je majetkom spoločnosti. (ako každý iný majetok - napr. taký, ak by bolo ZI splatené v peniazoch a za tieto peniaze by sa bolo kúpilo auto.).

Z hľadiska zmeny vlastníctava sa majetok spoločnosti (auto) sa môže predať, bez ohľadu na to ako bolo nadobudnuté. Nijaké zmeny v OR sa nerobia.
Auto vyfakturujete, zinkasujete tržbu a namiesto auta máte peniaze.

Z hľadiska Dph sa domnievam, že tu sa nemôže uplatniť oslobodenie od Dph podľa § 42, lebo pri nadobudnutí nebol doklad od platiteľa s vyčíslenou Dph , ktorá sa nemohla odpočítať podľa § 49/7a.

Je to situácia podobná tej, na ktorú je odpoveď na stránke drsr.

Otázka
V prípade, ak spoločnosť, ktorá nie je obchodníkom s použitým tovarom kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa, t.j. nebola voči nemu uplatnená daň a po určitom čase sa ho rozhodne predať, je povinná pri predaji uplatniť daň?

Odpoveď
Pokiaľ spoločnosť kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa nie je voči nemu uplatnená daň, a preto pri kúpe vozidla nemôže uplatniť postup podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH. Ak sa spoločnosť - platiteľ dane rozhodne predmetné vozidlo po určitom čase predať, pri jeho predaji neuplatní § 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 42 zákona o DPH oslobodzuje predaje, pri ktorých nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH a preto pri predaji tohto osobného motorového vozidla platiteľ uplatní DPH k celej predajnej cene v súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH.
Ing.Dana
04.01.10,08:34
Mozem sa aj ja pridat k tejto teme? Chcela by som sa opytat na uctovanie zvysenia ZI vkladom auta a jeho predaj. Moze sa auto vlozene do imania odpisovat a ak dobre tomu rozumiem, tak auto sa bezne preda a vyradi. Uctovanie bude pri zaradeni 022/419 a pri vyradeni 082/022? Samozrejme, faktura pri predaji bude 311/641? Ako je mozne, ze vyska imania po predaji sa v obchodnom registri nezmeni? Ak sa preda vozidlo za cenu nizsiu ako bola v znaleckom posudku, rozdiel sa prejavi vo vyske hospodarskeho vysledku, t.j. dodani sa rozdiel? Vopred dakujem za odpoved. Ing.Dana