tinkas
07.04.09,20:27
ahojte mám otázočku...kolegyna čo účtovala pokladne odišla z firmy z jedného dňa na druhý a ja som po nej dostala jej prácu...chcem sa informovat, našla som po mesiaci ešte jedne nezaúčtovaný doklad - kupa kancelárskych potrieb z 02/2009 a taktiež FA z 01/2009. DPHčku za 01/2009 a 02/2009 sme uz odviedli. Bude problém ak to zaúčtujem s dátumom daňovej povinnosti 03/2009? ĎAKUJEM :)
Zoltán Kovács
07.04.09,18:32
ahojte mám otázočku...kolegyna čo účtovala pokladne odišla z firmy z jedného dňa na druhý a ja som po nej dostala jej prácu...chcem sa informovat, našla som po mesiaci ešte jedne nezaúčtovaný doklad - kupa kancelárskych potrieb z 02/2009 a taktiež FA z 01/2009. DPHčku za 01/2009 a 02/2009 sme uz odviedli. Bude problém ak to zaúčtujem s dátumom daňovej povinnosti 03/2009? ĎAKUJEM :)

Doklad z februára môžeš, ale z januára už nie. Jedine DDP ak ide o vyššiu sumu, alebo DPH neuplatniť a zaúčtovať ako nedaňový náklad. (pozri § 51 zákona o DPH, kedy sa môže uplaniť nárok).
skaspa
09.04.09,12:41
kľudne si DPH uplatnite v 3 mesiaci a zbytočne nepodávajte DDP k DPH;
§ 51 ods. 2 zákona o DPH: ...ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).
veľa krát sa stane, že sa faktúra niekde stratí (na pošte, zamestnanec ju neodovzdá vo firme tomu komu má...) a spoločnosť o uvedenej faktúre ani nevie, čiže ju "nedostala"; ak ste Vy objavili faktúru z januára v marci a v marci ste ju aj prvýkrát účtovali, nie je to pred daňovým úradom neobhájiteľné /aj keď sa tým podľa mňa ani nebudú zaoberať/; navyše z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že daňový úrad sa pri kontrole DPH nezaoberá /aspoň moja skúsenosť/ dátumami pri dokladoch na vstupe; pre štátny rozpočet je dôležité, aby DPH bola riadne a včas odvedená /čiže dátumy a odvody DPH sú dôležité hlavne na výstupe/;
a hlavne, aj v zákone o DPH je jasne napísané vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad