bonita
07.04.09,22:35
Zadavam tuto temu, lebo ma zaujimaju vase nazory na toto vysetrenie. Odporucam aj zadat do google: riziko mamografie a precitat si clanky na prvej strane. Mna presvedcili natolko, ze na tioto vysetrenie nikdy nepojdem.

Sedliacky rozum mi vravi, ze na zvyseny vyskyt rakoviny prsnika moze mat vplyv aj toto vysetrenie.

Nechem opakovat clanky, tak iba strucne - radiacia je 1000x vacsia nez pri normalnom RTG.
- prsnikove tkanivo je velmi citlive / zvlast na radiaciu a stlacanie/
- stlacenim mozu popraskat cievky a rozniest rakovinu do okoliteho tkaniva
- casto sa stane, ze po negativnom vysetreni, za par tyzdnov, ci mesiacov sa objavi rakovina / vplyvom stlacenia - narusenia ohraniceneho a nie nebezpecneho nadoru, radiacie
- nador, ktory mamograf zachyti v tom case uz rastie prinajmenej 8 rokov
- mamograf identifikuje nadory, ktore nemetastazuju a clovek by mohol s nimi aj zomriet, ale takto zomrie na nasledky liecby

atd, atd.

Ja osobne som na mamografe este nebola - ked som mala ist , natrafila som na tieto clanky a tak som cuvla - a som rozhodnuta ani neist. Ak bude treba, volim radsej sono alebo MR, alebo je neico nove , na zaklade teploty nadoru - termo.... nieco.

Aky je vas nazor? Skusenost?
wagner
08.04.09,05:00
Ja som už vo veku kedy som mala mamografiu absolvovať aspoň 2x. Zatiaľ som tiež nebola a o tých článkoch viem. Tiež som ich čítala. Či je to pravda alebo nie, nechám na vlastnom uvážení. Každý sa rozhoduje sám za seba, ja som sa rozhodla neísť.
Barbara
08.04.09,05:22
ja som to videla v telke, že ako to robia, a keď som videla, že tie prsia ako stlačia, až mi zle prišlo.:mad:
súhlasím s Vami, ani ja by som nato nešla.
Považujem to za veľmi nebezpečné práve z tých dôvodov, ktoré tu už Bonita spomenula.
A ešte toľko, že to ani jeden lekár Vám nepovie, že je to nebezpečné a nechodte nato.:rolleyes: to je isté.
Bionda
08.04.09,05:31
Ja som prvé toto vyšetrenie absolvovala asi v 25-ke a napriek opakovania, nie je to také strašné, len to možno tak hrozne vyzerá, ale ako preventívne vyšetrenie- určite doporučujem. Bez neho by možno mnohé ženy z nás už nežili:)
Ale je fakt, je to na každej z nás či to absolvuje alebo nie.
Myslím si, že prevencia je vždy menej invazívna ako následná liečba, keď možno musia odstrániť celý prsník. Je to zhodou okolností prevencia ako gynekologické vyšetrenie a priznajme si- že pre väčšinu z nás, hrozné.:)
Jara
08.04.09,05:36
Ja chodím každý polrok, a to už 6 rokov. Ak to je nutné sledovať, tak nevidím dôvod aby sa človek bránil tomuto vyšetreniu. Zo skúsenosti môžem povedať, že vyšetrenia ktoré mi robili pred rokmi boli aj bolestivé, ale teraz majú nový mamograf a vôbec to necítim ako bolestivé. Osobne som rada, že som pod kontrolou, no a tiež si myslím, že keď mám nariadené kontroly tak často tak je to nutnosť a každý je strojcom svojho šťastia.
syrik
08.04.09,06:28
Nemôžem si pomôcť, ale táto téma mi pripomenula inú tému, v ktorej sa tu jeden "fanatik" snažil na základe nejakého pochybného článku presviedčať ľudí o škodlivosti povinného očkovania...mamografia síce nie je povinná, ale ako tu už niekto spomínal, každý je strojcom svojho šťastia...je to jediné vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť nádor už v počiatočných štádiach a tá chvíľka, ktorá je síce nepríjemná počas vyšetrenia, je určite nič oproti tomu, čo musia podstúpiť ženy na onkológii...A zase, pokiaľ sa to robí preventívne, tak sa to nerobí tak často, že by to malo negatívny vplyv na organizmus...To sa tu môže kľudne objaviť niekto, kto bude prezentovať škodlivosť rentgenového žiarenia na organizmus...čo je oveľa škodlivejšie, ako mamografia a v prípade napr. zlomenín sa robí často...no neviem si predstaviť diagnostiku bez rtg. Niekedy je možno lepšie voliť to menšie zlo...
wegamizi
08.04.09,07:34
Ja tiez mamografiu nemusim, hoci chodim. Ked je uz tato debata, tak sa opytam: " Nestaci vysetrenie ultrazvukom?"
syrik
08.04.09,07:37
Ja tiez mamografiu nemusim, hoci chodim. Ked je uz tato debata, tak sa opytam: " Nestaci vysetrenie ultrazvukom?"

Keby stačilo vyšetrenie ultrazvukom, nevymysleli by mamografiu...určite nie...aj keď myslím, že u žien, ktoré majú príliš malé prsia, tzv. plochý hrudník, je to možno jediné vyšetrenie,,,ultrazvuk...
ludmilla
08.04.09,08:43
Ja tiez mamografiu nemusim, hoci chodim. Ked je uz tato debata, tak sa opytam: " Nestaci vysetrenie ultrazvukom?"

Ultrazvuk je len doplnková vyšetrovacia metóda, ale neodhalí žiaľ skoré štádia rakoviny prsníka. MR je tiež len doplnková metóda. Mamografia je najpresnejšia zobrazovacia metóda v diagnostike karcinómu prsníka. Čiže ani ultrazvuk ani MR mamografiu nenahradí. Tá je totiž jedinou uznávanou metódou v screeningu, čiže odhaleniach skorých štádií. Odhalia sa ňou štádia, ktoré ešte nemetastázujú, nebolia a nedajú sa nahmatať a hlavne sú liečiteľné.
KeĎže mamografia je rentgenové vyšetrenie, prichádza k rentgenovému žiareniu. Preto toto vyšetrenie nie je vhodné pred 40 rokom. Mladšie ženy by ho nemali absolvovať ako preventívne vyšetrenie, malo by byť medicínsky podložené, čiže napr. podozrivý výsledok ultrazvukového vyššetrenia a podobne.Čiže pre tieto ženy je dôležité pravidelné samovyšetrenie prsníkov a práve ultrazvuk je prvou vyšetrovacou metódou po nahmataní si hrčky.
U žien 50 - 69 ročných je najčastejší výskyt karcinómu prsníka, preto práve táto skupina by mala myslieť na pravidelné samovyšetrenia a mamografie.
Ženy nad 40 rokov sú tiež veľmi rizikovou skupinou, nesmie sa zabúdať na fakt, že v mladšom veku sú karcinómy oveľa agresívnejšie, preto je dôležité zasa samovyšetrovanie a pravidelná mamografia, dá sa z nej len profitovať
bonita
08.04.09,09:11
ja som si neprecitala iba jeden ten clanok, ale viacere - prave preto, ze som tam mala tiez ist. Nie som typ, ktory nieco precita a hned tomu veri. Hladam a uvazujem.
A zaraza ma v rokoch, od pouzivania maografu, zvyseny pocet rakoviny prsnikov. A nie je to len tym, ze mamograf ich odhalil. Je to aj tym, ze sa operovali a liecili nadory, ktore by zostali neskodne po cely zvysok zivota - tzv. duktalne carcinomy - ohranicene, nemetastazujuce. A tym, ze stlacenim a ozarovanim aktivoval mamograf nove nadory - a preto ak je aj nalez negativny, po par mesiacoch je zrazu nalez - hrcka.
Spolahlivost metody tiez nie je taka super - ked odhali az nadory, ktore su uz v prsniku niekolko rokov. A mozno keby ich neodhalil, zena zomrie na nieco celkom ine - raz. Takto, tymto zasahom sa nador aktivuje, riztrusi do okoliteho tkaniva, odreze prsnik, nasadi chemoterapia - nasleduje psychicke utrpenie, atd.

RTG ziarenie je pri mamografii 1000 x silnejsie nez pri normalnom snimku - robia sa 4 snimky, v inych statoch iba dva. Cim castejsie mamografia, tym vacsie ziarenie, tym castejsie stlacanie citliveho tkaniva - tym niekolko 10 nasobne vacsie riziko rakoviny.

Zeny do 40 chodia na ultrazvuk aj preto, ze maju zdurenejsie zlazy vdaka hormonom a mamograf nie je schopny nieco zaznamenat.

Upozornujem, ze len citujem z tych clankov - ale citujem veci, ktore mna presvedcili. A vykonavali sa statistiky, ktore vyznam mamografu popreli.

Jedna veta tiez - nador ma vyssiu teplotu, preto je najistejsie to termo vysetrenie a bez rizika poskodenia prsnika. Platene. Ide o to, ze su bolestive vysetrovacie metody a preplacane poistovnou. A nebolestive, nepreplacane - tym su ludia nuteni ist na tie bolestive a mnohe aj skodlive / kolonoskopia, endoskopia, ap/.

Kedze mnohe zeny o alternativach ani netusia, preto som sem dala tuto temu. Nie kvoli presvedcovaniu, ale kvoli uvazovaniu a vyberu vhodnej metody.
bonita
08.04.09,09:19
Nemôžem si pomôcť, ale táto téma mi pripomenula inú tému, v ktorej sa tu jeden "fanatik" snažil na základe nejakého pochybného článku presviedčať ľudí o škodlivosti povinného očkovania...mamografia síce nie je povinná, ale ako tu už niekto spomínal, každý je strojcom svojho šťastia...je to jediné vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť nádor už v počiatočných štádiach a tá chvíľka, ktorá je síce nepríjemná počas vyšetrenia, je určite nič oproti tomu, čo musia podstúpiť ženy na onkológii...A zase, pokiaľ sa to robí preventívne, tak sa to nerobí tak často, že by to malo negatívny vplyv na organizmus...To sa tu môže kľudne objaviť niekto, kto bude prezentovať škodlivosť rentgenového žiarenia na organizmus...čo je oveľa škodlivejšie, ako mamografia a v prípade napr. zlomenín sa robí často...no neviem si predstaviť diagnostiku bez rtg. Niekedy je možno lepšie voliť to menšie zlo...


Smutne, ze ma prirovnavas k fanatikovi, len preto, ze som si pozrela statistiky ktore su robene z pouzivania mamografie.

Ako casto je vhodne a ako casto uz skodlive? Mamografia raz za rok - a o 10 rokov mas 100 nasobne vyssie riziko dostat rakovinu prsnika, nez ta ktora na nej nikdy nebola. Jara chodi raz za pol roka - ja by som sa bala.
nemozes porovnat RTG nohy - 1 rad / jednotka ziarenia/ a oziarenie prsnika 1000 radov. A uz vobec nie konzistenciu nohy a prsnej zlazy.

Ja ako mensie zlo vidim , naucit sa samovysetrovanie prsnikov, + rocne vysetrenie u gynekologa , v pripade nutnosti sono a v pripade podozrenia si radsej poziciam peniaze na termo vysetrenie.
syrik
08.04.09,09:21
ja som si neprecitala iba jeden ten clanok, ale viacere - prave preto, ze som tam mala tiez ist. Nie som typ, ktory nieco precita a hned tomu veri. Hladam a uvazujem.
A zaraza ma v rokoch, od pouzivania maografu, zvyseny pocet rakoviny prsnikov. A nie je to len tym, ze mamograf ich odhalil. Je to aj tym, ze sa operovali a liecili nadory, ktore by zostali neskodne po cely zvysok zivota - tzv. duktalne carcinomy - ohranicene, nemetastazujuce. A tym, ze stlacenim a ozarovanim aktivoval mamograf nove nadory - a preto ak je aj nalez negativny, po par mesiacoch je zrazu nalez - hrcka.
Spolahlivost metody tiez nie je taka super - ked odhali az nadory, ktore su uz v prsniku niekolko rokov. A mozno keby ich neodhalil, zena zomrie na nieco celkom ine - raz. Takto, tymto zasahom sa nador aktivuje, riztrusi do okoliteho tkaniva, odreze prsnik, nasadi chemoterapia - nasleduje psychicke utrpenie, atd.

RTG ziarenie je pri mamografii 1000 x silnejsie nez pri normalnom snimku - robia sa 4 snimky, v inych statoch iba dva. Cim castejsie mamografia, tym vacsie ziarenie, tym castejsie stlacanie citliveho tkaniva - tym niekolko 10 nasobne vacsie riziko rakoviny.

Zeny do 40 chodia na ultrazvuk aj preto, ze maju zdurenejsie zlazy vdaka hormonom a mamograf nie je schopny nieco zaznamenat.

Upozornujem, ze len citujem z tych clankov - ale citujem veci, ktore mna presvedcili. A vykonavali sa statistiky, ktore vyznam mamografu popreli.

Jedna veta tiez - nador ma vyssiu teplotu, preto je najistejsie to termo vysetrenie a bez rizika poskodenia prsnika. Platene. Ide o to, ze su bolestive vysetrovacie metody a preplacane poistovnou. A nebolestive, nepreplacane - tym su ludia nuteni ist na tie bolestive a mnohe aj skodlive / kolonoskopia, endoskopia, ap/.

Kedze mnohe zeny o alternativach ani netusia, preto som sem dala tuto temu. Nie kvoli presvedcovaniu, ale kvoli uvazovaniu a vyberu vhodnej metody.

Je možné, že sa zvýšil počet žien s rakovinou prsníka, ale určite nesúhlasím s tým, že vinou mamografu...práveže vďaka mamografu sa rakovina odhalila a práce vďaka mamografu u mnohých žien sa zistila rakovina v počiatočnom štádiu, kedy ešte nemuselo dôjť až tak ďaleko, ako je amputácia prsníka...To, že sa zvýšil počet chorých má aj iné príčiny...napríklad dlhodobé užívanie HAK, strava atď. Aj obyčajný rentgen je škodlivý...a koľko ľudí a aj opakovane tam chodí...a aj detí...ale lekári vedia, koľkokrát maximálne nás tam môžu poslať...
A čo sa týka tých bezbolestných metód, ale platených, ktoré nahradia gastro alebo kolonoskopiu? Áno, je to príjemneľší spôsob...ale ak napríklad v čreve niečo nájdu (polyp, nádor, atď), tak či onak podstúpiš kolonoskopiu...tá metóda vôbec nie je zbytočná...pri endoskopickom vyšetrení sa môže automaticky odstrániť napríklad polyp, kdežto pri iných metódach nie...
Treba sa na to pozrieť aj z opačnej strany ;)
syrik
08.04.09,09:23
A ešte čosi...k tým bezbolestným metódam...sú to príliš drahé vyšetrenia na to, aby mohli byť bezplatné...
syrik
08.04.09,09:51
Smutne, ze ma prirovnavas k fanatikovi, len preto, ze som si pozrela statistiky ktore su robene z pouzivania mamografie.

Ako casto je vhodne a ako casto uz skodlive? Mamografia raz za rok - a o 10 rokov mas 100 nasobne vyssie riziko dostat rakovinu prsnika, nez ta ktora na nej nikdy nebola. Jara chodi raz za pol roka - ja by som sa bala.
nemozes porovnat RTG nohy - 1 rad / jednotka ziarenia/ a oziarenie prsnika 1000 radov. A uz vobec nie konzistenciu nohy a prsnej zlazy.

Ja ako mensie zlo vidim , naucit sa samovysetrovanie prsnikov, + rocne vysetrenie u gynekologa , v pripade nutnosti sono a v pripade podozrenia si radsej poziciam peniaze na termo vysetrenie.

A mne pripadá smutné to, že si slovo "fanatik" zobrala osobne...a pritom to na Teba myslené ani nebolo...:rolleyes:
iriska
08.04.09,09:57
Čo je to termo vyšetrenie? Ešte som to nepočula.
bonita
08.04.09,10:16
syrik, velmi vela nadorov objavenych mamografom je nezhubnych. Ale asi sivie kazdy predstavit zenu prezivajucu obrovsky strach, kym sa dozvie konecny vysledok o nezhubnosti nadoru.

Zastanci mamografu / myslim tym aj financne zucastnenych/ nikdy nepriznaju jeho skodlivost aj z toho dovodu, ze sa obavaju zalob od zien, ktore prisli o prsnik zbytocne. lebo napr. DCIS - duktalny carcinom in situ je ohraniceny karcinom, ktory nemetastazuje a i tak mnohym zenam odrezali prsnik - zbytocne.

A druha strana je , ze su za tym velke peniaze. V USA chceli mamograficke prehliadky zrusit, lebo su rizikove, ale na tlak kongresu a lobistov za nim sa po troch mesiacoch zase obnovili.
Ale do toho ake peniaze su za mnohymi liekmi a procedurami sa mi nechce az zabiehat.

Iriska - narazila som na tu metodu v niektorom google odkaze, aj s prilozenymi foto. Nador - zhubny - sa farebne, prave vdaka vyssej teplote, dobre zobrazi. Myslim, ze je uz aj u nas - samozrejme platena.
Tweety
08.04.09,10:26
syrik, velmi vela nadorov objavenych mamografom je nezhubnych. Ale asi sivie kazdy predstavit zenu prezivajucu obrovsky strach, kym sa dozvie konecny vysledok o nezhubnosti nadoru.

.
Aj nezhubný nádor sa môže žiaľbohu zvrhnúť na zhubný.
syrik
08.04.09,10:28
syrik, velmi vela nadorov objavenych mamografom je nezhubnych. Ale asi sivie kazdy predstavit zenu prezivajucu obrovsky strach, kym sa dozvie konecny vysledok o nezhubnosti nadoru.

Zastanci mamografu / myslim tym aj financne zucastnenych/ nikdy nepriznaju jeho skodlivost aj z toho dovodu, ze sa obavaju zalob od zien, ktore prisli o prsnik zbytocne. lebo napr. DCIS - duktalny carcinom in situ je ohraniceny karcinom, ktory nemetastazuje a i tak mnohym zenam odrezali prsnik - zbytocne.

A druha strana je , ze su za tym velke peniaze. V USA chceli mamograficke prehliadky zrusit, lebo su rizikove, ale na tlak kongresu a lobistov za nim sa po troch mesiacoch zase obnovili.
Ale do toho ake peniaze su za mnohymi liekmi a procedurami sa mi nechce az zabiehat.

Iriska - narazila som na tu metodu v niektorom google odkaze, aj s prilozenymi foto. Nador - zhubny - sa farebne, prave vdaka vyssej teplote, dobre zobrazi. Myslim, ze je uz aj u nas - samozrejme platena.

No vďaka Bohu, že je väčšina nezhubných :rolleyes: A vieš si predstaviť strach žien, ktoré majú na prsníku hrčku a nikto im nepovie, či je to zhubné alebo nie, keďže iné metódy sú na to nespoľahlivé? No ja teda nie...čakanie na výsledok mamografie a čakanie bez mamografie s tým, že mám hrčku a nikto mi nevie povedať, čo to je, musí byť nepredstaviteľné!!
Pozri bonita..ktorý lekár Ti povie, neužívajte HAK, lebo to má viac negatív ako pozitív?? že môžete ostať neplodná alebo sa vám mimochodom práve vďaka HAK vytvorí rakovina prsníka (keď si prečítaš príbalový leták, je to tam úvedené na mnohých)?? Nikto Ti to nepovie...lebo je to biznis...každý lekár má za každú pacientku užívajúcu HAK nejakú "odmenu"..
Ktorý lekár Ti povie, neužívajte ten a ten liek, ktorý Ti mimochodom sám predpíše, pretože Vám môže spôsobiť pretrhnutie žalúdočnej steny, neplodnosť, slepotu, krvácanie stolice a mnohé príznaky vyúsťujúce až do životaohrozujúceho stavu?? Ani jeden...A prečo? pretože sú presvedčení, že ten liek Ti pomôže...aj keď tie vedľajšie účinky Ťa možno zabijú..ver mi, že nejeden liek skončil po prečítaní príbalového letáčiku v koši..za všetkým sú peniaze...a aj na termovízii...to mi ver ;)
ludmilla
08.04.09,10:51
Myslím si, že týmto smerom by sa téma odvíjať nemala, Bonita prejavila strach z mamografie a hľadala inú možnosť zdravotne menej rizikovú, respektíve bez rizika. a položila otázku áno či nie? Bonita spomenula si Termografiu tá máš pravdu je z hľadiska škodlivého vplyvu na organizmus ďaleko šetrnejšia metóda pretože tu odpadá to žiarenie a naozaj sa dá o nej diskutovať ako o alternatíve k mamografii. Netreba však zabúdať, že pri termografii práve aj nezhubné nádory ukazujú odchýlky v rozložení tepla v tkanive, čiže neprináša jednoznačné výsledky a tým stráca výpovednú hodnotu.
ludmilla
08.04.09,10:55
syrik, velmi vela nadorov objavenych mamografom je nezhubnych. Ale asi sivie kazdy predstavit zenu prezivajucu obrovsky strach, kym sa dozvie konecny vysledok o nezhubnosti nadoru.

Zastanci mamografu / myslim tym aj financne zucastnenych/ nikdy nepriznaju jeho skodlivost aj z toho dovodu, ze sa obavaju zalob od zien, ktore prisli o prsnik zbytocne. lebo napr. DCIS - duktalny carcinom in situ je ohraniceny karcinom, ktory nemetastazuje a i tak mnohym zenam odrezali prsnik - zbytocne.

A druha strana je , ze su za tym velke peniaze. V USA chceli mamograficke prehliadky zrusit, lebo su rizikove, ale na tlak kongresu a lobistov za nim sa po troch mesiacoch zase obnovili.
Ale do toho ake peniaze su za mnohymi liekmi a procedurami sa mi nechce az zabiehat.

Iriska - narazila som na tu metodu v niektorom google odkaze, aj s prilozenymi foto. Nador - zhubny - sa farebne, prave vdaka vyssej teplote, dobre zobrazi. Myslim, ze je uz aj u nas - samozrejme platena.


...platená práve preto, lebo nemá výpovednú hodnotu ako mamografia...
bonita
08.04.09,11:23
Mamografické vyšetření nemusí být vždy spolehlivé

Před časem se věřilo, že mamografické vyšetření prsu dokáže spolehlivě rozpoznat bující nádor. Teď už jsou lékaři na taková prohlášení opatrnější.
úterý 23. září 2008, 8:30
Mamograf umí prohlédnout typickým prsem a rozeznat v jeho tkáních abnormality, ale to je vlastně všechno. Nepozná, zda jde o zhoubný nádor, tukovou bulku nebo jiné benigní (neškodné) zhuštění tkáně, a selhává u mladších žen s pevnými prsy a vůbec u těch, které mají pro rentgenové záření hůře prostupnou tkáň.

Podle současných statistik dosahuje klasická mamografie více jak 40procentní úspěšnosti, jinými slovy ze stovky nálezů se ukáže více než polovina tzv. falešně pozitivních. Falešné nálezy hlásí zejména u oné čtvrtiny žen, jejichž prsy obsahují vysoký podíl neprostupné tkáně. V poslední době se objevily nejméně dvě nové „chytřejší“ metody vyšetření prsu.
Rakovinné buňky se prozradí světlem

Podstatou americké experimentální metody, označované MBI (molekulární zobrazení prsou), je radioaktivní kontrastní látka, která doslova rozzáří rakovinové bujení v neprostupných prsních žlázách. Metoda oproti mamografům dokáže takovou tkáň překonat a objevit více nádorů a poskytuje menší riziko falešného poplachu.
„MBI je slibná technologie,“ věří Carrie Hrusková, inženýrka biomedicíny na slavné klinice Mayo v Rochesteru.
Metodu představila počátkem září na konferenci Americké společnosti klinické onkologie ve Washingtonu. Rovněž MBI pracuje s rentgenovým zářením, ale „aktivněji“. Hledá abnormality v prsní tkáni pomocí speciální kontrastní látky, kterou před vyšetřením injektuje do krevního oběhu. Látku ochotněji absorbují netypické buňky, zatímco ve zdravé tkáni se neusazuje.
Pak už je postup podobný mamografii – přístroj snímá záření kontrastní látky, nahromaděné v postižených buňkách.
Hrusková informovala o srovnávací studii klasického a MBI vyšetření prsu. Šlo o specifickou skupinu 940 žen ve středním a vyšším věku s neprostupnými prsními žlázami a vysokým genetickým rizikem rakoviny.
U dvanácti žen bylo objeveno dohromady třináct nádorů. Osm odhalila metoda MBI, jeden mamograf, k prokázání dalších dvou tumorů bylo nutné použít kombinaci obou technik. Zbývající dvě ložiska nerozpoznal ani mamograf, ani MBI, ale teprve jiné zobrazovací postupy v kombinaci s fyzickým vyšetřením.
Ze třinácti případů byla metoda MBI úspěšná desetkrát a neúčinná třikrát, u mamografu to bylo přesně obráceně.
„Je to jistě působivá statistika. Ukazuje, jak je samotný mamograf často slepý,“ shrnula Hrusková. Dlužno ale připomenout, že testovaná skupina s neprostupnou prsní tkání představuje jen asi čtvrtinu žen nad 40 let, takže v reprezentativnější skupině by bilance mamografu byla zřejmě úspěšnější.
Ortel z přístroje přijme jen část žen

Na podobně specifické skupině testovali úspěšnost další detekční metody, zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) nizozemští lékaři. V časopise Annals of Oncology informovali o výsledcích u necelých dvou stovek žen s mutací genů BRCA1 a BRCA2, které údajně až o 82 procenta zvyšují riziko rakoviny prsu.
Metoda MRI se jeví jako mimořádně citlivá, ovšem v tom je i její slabina – zachytí množství abnormalit, takže může hlásit mnoho falešně pozitivních nálezů.

Lékaři se otázali žen s rizikovým genem, jestli by souhlasily s profylaktickou mastektomií, tedy preventivním odnětím prsu nebo jeho části, nebo zda dají přednost dlouhodobému pravidelnému sledování svého zdravotního stavu. S preventivní operací souhlasila třetina, ostatní ženy zvolily pravidelná vyšetření.
Poté všech 196 pacientek podstoupilo skenování metodou MRI. Po oznámení pozitivního nálezu téměř všechny ženy z těch, které předběžně volily preventivní operaci, zákrok podstoupily, jen desetina z nich žádala odklad a další testy. Naopak z těch, které preventivní zákrok odmítly a nyní musely čelit pozitivnímu nálezu, na bezodkladnou operaci přistoupilo necelých třicet procent.
„Ženy se nakonec rozhodovaly o mastektomii spíše podle předchozího postoje, jaký k problému zaujaly ještě před zjištěním nádoru,“ uvedla Nicoline Hoogerbruggeová z onkologické kliniky nemocnice v Nijmegenu.
Plané poplachy

Po provedených operacích se ale ukázalo, že 83 procent nálezů bylo tzv. falešně pozitivních, tedy že abnormality v prsou, zaznamenané metodou MRI, nebyly rakovinné nádory.
Autoři článku připomněli, že testovaná skupina se skládala z mladších žen, jejichž prsní tkáň je hustší a neprostupnější – a to ovlivnilo počet domněle pozitivních nálezů při použití velice citlivé zobrazovací metody. V „normální“ populaci žen je z nálezů MRI falešně pozitivních v průměru jen 40 procent.
:. „I když MRI může podat falešně pozitivní výsledek, je to nejcitlivější metoda a v kombinaci s klasickou mamografií jedinečná,“ komentovala nizozemskou studii Sarah Rawlingsová z britské nadace rakoviny prsu. „Tyto falešné poplachy jsou zanedbatelné ve srovnání se schopností MRI včas poznat počínající bujení u vysoce rizikových skupin žen,“ dodala její kolegyně Emma Penneryová.







Myslim si, ze pride cas, ked lekari aj vedci odhalia plnu pravdu o mamografii. Az bude v prevadzke bezpecnejsi a spolahlivejsi pristroj a - az budu za nim stat silnejsie financne skupiny nez ake stoja za mamografom.
Bionda
08.04.09,13:33
Nuž ohľadom týchto polemík, čo je škodlivé a čo nie je....... v každom prípade mamografia ako vyšetrenie prináša úspešnosť ohľadom včasnej diagnostiky.... tie čo majú alebo mali problém, sú radi, že čosi takéto je a vedia byť sledované.
Dajme si druhú stranu- škodlivosť... a čo dnes už neškodí? Bohužiaľ keby sme mali žiť tak , aby sme neboli vystavovaný aj škodlivinám, museli by sme sa vrátiť o pár storočí späť, ale vo všetkom a žiť natur život:) ( veď nedávno písali , že častým umývaním sa poškodzuje prirodzenosť kože, nehovoria o tom, že antiperspiranty škodia- a priznajme si úprimne , kto z nás nepoužíva antiperspirant a smrdí? Asi skoro nikto..)
Dám taký príklad, kedy boli slogany: Jedno vajce denne. Dnes sa povie, že vajcia obsahujú škodlivé látky- lebo slepice sú chované smeskami, na báze kostných múčok a rastových hormónov ..a neviem čo ešte, okrem toho ešte spomeňme cholesterol.
Takže len toľko som chcela na margo fobie - strach je preoblečený nepriateľ.:)
Jedno je fakt: Nikto ťa nútiť nebude, ak odmietneš vyšetrenie, je to tvoje zdravie, rozhodnúť sa musíš ty. Vždy tu budú zástancovia a odporcovia.
Prajem veľa šťastia.
Janurka
08.04.09,17:29
Prečítala som si všetky príspevky k tejto téme a chcem poznamenať jedno. Neviem, či my - laici sme tí, ktorí môžu hodnotiť škodlivosť jednotlivých vyšetrení. Každé vážne vyšetrenie nesie so sebou určité riziká. Toť napr. taká kolonoskopia. Ale pýtam sa: ak už je na základe CT vyšetrenia evidentné, že v hrubom čreve bol zistený polyp, čo je vhodnejšie? Absolvovať kolonoskopiu s 0,1 - 0,2 % rizikom komplikácií, alebo na základe nejakých článkov sa rozhodnúť, že vyšetrenie neabsolvujem. A čo potom s tým "čudom", čo v organizme nemá čo robiť? Podstúpiť operáciu? To hádam nie. Pritom počas kolonoskopického vyšetrenia sa polyp odstráni, odošle na histologické vyšetrenie a ak je to negatívne, je po probléme. A ešte raz k škodlivosti: po zistení karcinómu nasleduje operácia a následne chemoterapia, alebo aj rádioterapia. Obidve sú škodlivé, ničia aj zdravé bunky, ale na druhej strane mnohým zachránili, alebo aspoň predĺžili život. Želám všetkým čo najmenej vyšetrení a čo najviac zdravíčka.
Gabhus
09.04.09,06:56
Rozprávala som sa s onkológom aj gastroentrológom ohľadom vyšetrenia čriev tzv. kamerou, ktorá bola propagovaná dosť v časopisoch a mala nahradiť kolonoskopiu. Obaja mi povedali, že to nie je presné vyšetrenie, že zatiaľ najpresnejšou metódou je kolonoskopia. Neviem, nie som lekár, posúvam ďalej len to, čo mi povedali odborníci. A rakovina je príliš vážne ochorenie na to, aby som verila nepresným metódam. Osobne verím lekárom a neriskovala by som.
bonita
09.04.09,07:06
mimotemy- lenze ja by som vo vlastnom zaujme mala ist na kolonoskopiu po 40 tke a len kvoli strachu z vysetrenia nejdem. Ja som o tom citala, ze vraj to ale vidi aj take useky kam sa uz kolonoskop nedostane. nepovedali ti co stoji to vysetrenie kamerou?
syrik
09.04.09,08:54
mimotemy- lenze ja by som vo vlastnom zaujme mala ist na kolonoskopiu po 40 tke a len kvoli strachu z vysetrenia nejdem. Ja som o tom citala, ze vraj to ale vidi aj take useky kam sa uz kolonoskop nedostane. nepovedali ti co stoji to vysetrenie kamerou?

No takých 30 tisíc určite...tipujem...tiež som to tuším dakde čítala..
Gabhus
10.04.09,04:25
Ja som čítala že nejak okolo 100 €. Ale zas doktor vravel, že jedine kolonoskopia ukáže aj zmeny na sliznici, a že to je začiatok niečoho. Zmena na sliznici. Ono sa toho neboj, bola som viackrát - a vďaka tomu žijem - je to veľmi nepríjemné, povedala by som že až nedôstojné vyšetrenie, ale nie bolestivé. Záleží od personálu - väčšinou sú veľmi príjemní, sú zvyknutí na rôznych pacientov a ak by to už inak nešlo, vždy sa dá vypýtať injekcia proti bolesti alebo strachu, skrátka taký oblbovák. Ľudia nebojte sa vyšetrení, ak sa aj niečo nájde, veľa človek (a žena dvakrát) vydrží, ale MUSÍ CHCIEŤ ŽIŤ. Celé je to o tom.
SofiaV
14.07.09,06:02
Minulý týždeň som bola tiež na mamografii a to po prvýkrát. Po prečítaní týchto názorov som mala trochu obavy a nedôveru k tomuto vyšetreniu. Tá nedôvera ešte stúpla potom, keď mi dali po zrengenovaní podpísať papier, že som si vedomá, že bolo použité rengenové žiarenie! Aj tak mi potom museli urobiť ešte sono, lebo mi našli cystičku. Tak neviem, či nabudúce nebuden žiadať už iba sono.
JarkaL
14.07.09,06:37
mimotemy- lenze ja by som vo vlastnom zaujme mala ist na kolonoskopiu po 40 tke a len kvoli strachu z vysetrenia nejdem. Ja som o tom citala, ze vraj to ale vidi aj take useky kam sa uz kolonoskop nedostane. nepovedali ti co stoji to vysetrenie kamerou?

Bonita, neviem odkaľ si, ale ja som z BA a na kolonoskopii som bola 2x v NOU na Klenovej, vždy mi dali oblbovaciu injekciu, lekár aj sestrička boli fajn, nebolo to príjemné, ale nebolelo to, skôr mi bola nepríjemná predpríprava - pitie tej šaratice deň pred tým. Pokiaľ máš strach z vyšetrenia, kamarátka si to dala urobiť U Milosrdných bratov v BA, tam to robia pod ľahkou narkózou za cca 20 EUR. Ak máš nejký dôvod na tú prehliadku, určite tam choď, môže to aj zachrániť život.
PS: Mne bolo nepríjemnejšie vyšetrenie žalúdka (gastroskopia) ako kolonoskopia.
willma
14.07.09,06:38
ja idem na toto vyšetrenie v piatok, ale väčší strach mám z toho, že to nie je v rámci preventívky ale indikované vyšetrenie s termínom okamžite. V každom prípade plne dôverujem môjmu lekárovi a RTG žiarenie je to najmenej z čoho mám obavu.
Tweety
14.07.09,06:47
)
ja idem na toto vyšetrenie v piatok, ale väčší strach mám z toho, že to nie je v rámci preventívky ale indikované vyšetrenie s termínom okamžite. V každom prípade plne dôverujem môjmu lekárovi a RTG žiarenie je to najmenej z čoho mám obavu.
Držím prsty, prstíky.:):):)
willma
14.07.09,07:24
baby ďakujem :)
osky
15.07.09,06:21
sme si vedomi,ze vsetky lieky maju aj vedlajsie ucinky-ked sme vsak v koncoch,uzivame.
rovnako i vsetky metody röntgenov,sono a pod.maju i negativa a podstupujeme ich len v nevyhnutnych pripadoch,ale podstupujeme.

nevyvraciam nazor,ze mamografia nemoze byt zla.iste skodliva je ale nemyslim ze az natolko.
ked si to vezmeme z inej stranky-je to veeeelmi drahe vysetrenie,takze lekari setria poctom vysetreni-maju to nariadene z poistovni.
keby teda nebol dovod poslat tam niekoho,iste by to len tak nerobili.
vezmime si len,kolko sa na take vysetrenie caka.kazdy pol rok sa mi zda vela ale myslim ze zena po 40-dke ma nan raz za rok ist,ak sa lekarovi cosi nezda.
v dnesnej dobe nenajdeme veci kt.nam pomozu a zaroven aj nieco neposramotia:mee:
aj samotne liecive bylinky maju vedlajsie ucinky!!!!!!treba vediet s nimi narabat.a tak je to zo vsetkych.vsetkeho vela skodi ale prevencia je lepsia ako liecba;)
silviaz
15.07.09,06:45
Ja som prvé toto vyšetrenie absolvovala asi v 25-ke a napriek opakovania, nie je to také strašné, len to možno tak hrozne vyzerá, ale ako preventívne vyšetrenie- určite doporučujem. Bez neho by možno mnohé ženy z nás už nežili:)
Ale je fakt, je to na každej z nás či to absolvuje alebo nie.
Myslím si, že prevencia je vždy menej invazívna ako následná liečba, keď možno musia odstrániť celý prsník. Je to zhodou okolností prevencia ako gynekologické vyšetrenie a priznajme si- že pre väčšinu z nás, hrozné.:)

plne suhlasim
ja som na mamografii este nebola ale urcite by som sla. chodim ku gynekologicke minimalne dva krat rocne, absolvujem vsetky preventivne vysetrenia. Uprimne my nerobi nijaku velku radost tam chodit a nechat sa vysetrovat ale je to par minut ktore rozhodne stoja za to ak sa tym predide vaznemu ochoreniu. Ja som bola zatial vzdy na sono prsnikov. Mam 33 rokov a aj ked ma moja gykologicka poslala na mamograf tak na klinike my vysvetlili ze minimalne do 35 rokov uprednostnuju lekari sono pretoze prsia su este pevne a je v nich dost vaziva takze by mamograf mohol byt velmi bolestivy. A ze aj po tom sa to posudzuje podla kvality vaziva v prsinku, ze mamografia sa robi v obdobi ked prsia uz stracaju na tuku aby stlacenie bolo co najmenej bolestive a rizikove.
Cez to vsetko ze vela zien ma skusenost s bolestou a moze to byt aj nebezpecne by som ja urcite nevahala a isla. Su mnohe krajiny kde sa o lekasrkej starostilosti len sniva a ked si pozriete statistiky tak krajiny s velkou osvetou na rakovinu prsnika a prevenciu maju aj mensiu umrtnost.
A som si ista ze my mamograficke vysetrenie uskodi menej ako chemoterapia a ozarovanie keby uz bolo nekoro.
amoo
15.07.09,08:12
Moja svagrina 50r. nedavno zomrela na rakovinu prsnika a metastazy s tym spojene, manzelke vcas odhalila tato metoda, nezabudnut aj na kvalitne vysetrenie maternice a vajecnikov, zial stavaju sa veci ze az pri operacii zistia dalsie loziska. urcite skôr ako 40r kazdorocne a najmenej u dvoch specialistov a minimalne preventivne spojene s ultrazvukom a jadnoznacne s rotgenom-monografiou. Potom pri liecbe radioterapiou sa mimochodom liecba pouzitim linear. urychlovac usmerneny castic ziareni na lozisko je mnohonasobne s vysim ziarenim no su to cielene kontrolovane ukony.
kukučka
22.12.09,21:46
skôr než sa rozhodnete, prečítajte si tento článok
http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=9808
Rozalka
23.12.09,16:00
Vďaka za článok, je dobrý.
No netreba z neho nasať všetky informácie.
Ak ide niekto na mamograf 1* za dva roky, to nie je určite to isté, ako keď si zlomí nohu a RTG absolvuje každé 2 týždne.

Je pravda, že asi práve farmaceutický priemysel je najlepší biznis poobzerajte sa okolo seba, koľko obchodov zatvára, pretože z marže nevedia pokryť nájomné, nieto ešte mzdy. Ale lekární stále pribúda.

Ako mladá som bývala v meste s 20 tis. obyvateľmi, lekáreň bola jedna jediná.
Bývam na sídlisku s cca 20 tis. obyvateľmi, lekární je - ak dobre počítam - 7.
To svedčí o mnohom.

Ale aj my pacienti k tomu prispievame, pretože sa dopujeme - niekedy až nezmyselne - rôznymi liekmi.
Už sa mi stalo, a nie raz, že som si prečítala príbalový leták veľmi propagovaného "lieku" v médiách, našťastie ešte pred zaplatením.

Treba veľmi dobre zvážiť, čo dá človek do tela.
kimart
12.02.10,10:44
Dobrý deň, zaujímal by ma Váš názor. Mám čerstvo po 40-ke a gynekológ ma núti ísť na mamografiu, vraj je to povinné? Ja nato, že čo keď odmietnem... vraj by som neskôr mohla mať problém s poisťovňami, a na otázku škodlivosti sa vraj so mnou nebude baviť. čo by ste urobili vy, išli by ste? no ja už vyše týždňa nespávam. Tiež si myslím, že každé ožarovanie je škodlivé, veď prečo sa zrušilo aj povinné snímkovani pľúc?
plada
12.02.10,11:09
Prevencia je vec každého z nás, ja som bola prvýkrát na mamografii pred dvomi rokmi, mala som 49 rokov, minulý rok mi zistili na ultrazvuku nejakú cystu, tak chodím každý rok na kontrolu. A čo sa týka tej prevencie, len vďaka kolegyni som chodila na preventívne gynekologické prehliadky, zistili mi zlé výsledky, išla som na operáciu, prežila som. Tá kamarátka prekonala tri druhy rakoviny, naposledy to nezvládla. Tak ja vždy myslím na ňu, radšej chvíľu nepríjemnej bolesti, ako pobyt na Klenovej, viem, o čom hovorím, ležala som tam dvakrát.
Plada
kimart
12.02.10,12:15
ďakujem za odpoveď, no stále váham či to má vlastne význam. Mama mi zomrela na rakovinu pre 15-timi rokmi. 8 rokov bojovala -trápila sa, myslím, že to nechcem vedieť ak by niečo našli.
Fanny.G
12.02.10,12:44
Ja som prvé toto vyšetrenie absolvovala asi v 25-ke a napriek opakovania, nie je to také strašné, len to možno tak hrozne vyzerá, ale ako preventívne vyšetrenie- určite doporučujem. Bez neho by možno mnohé ženy z nás už nežili:)
Ale je fakt, je to na každej z nás či to absolvuje alebo nie.
Myslím si, že prevencia je vždy menej invazívna ako následná liečba, keď možno musia odstrániť celý prsník. Je to zhodou okolností prevencia ako gynekologické vyšetrenie a priznajme si- že pre väčšinu z nás, hrozné.:)

Ja som na vyšetrení tiež bola vo veku 26 rokov,chodím k onko gynekológovi a bola to prvá vec,ktorú mi spravil.Popritom sa hovorí,že až ženy po štyridsiatke by mali ísť prvý krát,ale lekár mi povedal že je to lepšie v mladšom veku,aspoň sa skôr zistí nejaký problém.Mne to tiež neprišlo hrozné,bolo to vyšetrenie v pohode,takže s tebou súhlasím:)
bonita
12.02.10,21:41
Nie je to povinne. Alternativou je aj USG alebo ta nova metoda / neviem nazov, doplnte, kto vite, prosim/, ale ta sa vraj plati. Ja som na mamografiu tiez nesla.

Aky druh rakoviny mala mama?
kimart
15.02.10,05:22
Rakovinu vaječníkov. To si ma prekvapila stým, že nie je povinná mamografia. Tak prečo na mňa tak zareagoval doktor? Vraj keď nepôjdem, tak by som mala podpísať reverz? to som myslela, že sa podpisuje len keď sa jedná o odchod z nemocnice na vlastné riziko? Poprosím, aké sú to iné alternatívy vyšetrenia prsníkov? Možno by som skôr nato šla..som z okresu TN, poprosím ak môžete poraďte. Som dosť z toho vystrašená okrem nachystaného listu na mamografiu mi už sestrička volala že mám ísť aj na sono. kčomu toto je tak uháňať pacienta. Len ma vystrašil.
betrix
15.02.10,18:18
Mne lekárka vysvetlila, že isté veci, tkanivo vidieť na ultrazvuku a iné zase na mamografii. Tiež sa mi tam nechce, lebo , keďže som dosť chudá, je to pre mňa bolestivé, ale Dr. mi vysvetlila, že treba aj toto vyšetrenie.
digehe1
27.02.11,16:01
ahojte, i ja som objednaná na mamografiu, môže mi prosím niekto povedať, či sa má ísť pred,počas alebo po menštruácii,alebo tam nie je určený čas, ked som sa bola objednať, tak na toto sa ma nikto nepýtal a teraz mám s toho dilemu, lebo na vyšetrenie som čakala 4mesiace.dakujem:confused::confused::confused:
Tweety
27.02.11,16:03
ahojte, i ja som objednaná na mamografiu, môže mi prosím niekto povedať, či sa má ísť pred,počas alebo po menštruácii,alebo tam nie je určený čas, ked som sa bola objednať, tak na toto sa ma nikto nepýtal a teraz mám s toho dilemu, lebo na vyšetrenie som čakala 4mesiace.dakujem:confused::confused::confused:
Ak si už objednaná, už to nechaj tak, ale najlepšie je, ak to výjde ihneď po tých návštevných:o dňoch.
digehe1
27.02.11,16:14
Ak si už objednaná, už to nechaj tak, ale najlepšie je, ak to výjde ihneď po tých návštevných:o dňoch.


dakujem,idem na preventívku, 1x,takže uvidím,či sa ma bude sestrička na to pýtať,,,,,,,,,,,,
Kika69
27.02.11,16:17
ahojte, i ja som objednaná na mamografiu, môže mi prosím niekto povedať, či sa má ísť pred,počas alebo po menštruácii,alebo tam nie je určený čas, ked som sa bola objednať, tak na toto sa ma nikto nepýtal a teraz mám s toho dilemu, lebo na vyšetrenie som čakala 4mesiace.dakujem:confused::confused::confused:

Tak ja som bola nedávno na mamografii v 4. deň "mojich" dní a vyslovene som sa na to spýtala, či to nie je problém, bolo mi povedané, že na tom nezáleží, max. sú prsia pred menštruáciou a počas nej citlivejšie a tak môže byť vyšetrenie bolestivejšie, ale inak výsledky neovplyvňuje. No ale napr. na gynekologické UZV vyšetrenie sa odporúča tesne po menštruácii, to mi vyslovene napísal aj lekár do papierov, aby som vtedy šla na kontrolu.
digehe1
27.02.11,16:27
,,,
digehe1
27.02.11,16:29
Tak ja som bola nedávno na mamografii v 4. deň "mojich" dní a vyslovene som sa na to spýtala, či to nie je problém, bolo mi povedané, že na tom nezáleží, max. sú prsia pred menštruáciou a počas nej citlivejšie a tak môže byť vyšetrenie bolestivejšie, ale inak výsledky neovplyvňuje. No ale napr. na gynekologické UZV vyšetrenie sa odporúča tesne po menštruácii, to mi vyslovene napísal aj lekár do papierov, aby som vtedy šla na kontrolu.


uf, to si ma potešila,viem, že na gynek.vyšetrenie to mám od lekára sa má ísť do 12.dní od začiatku menšt.dakujemmmm
ps: bolelo?
Sony
27.02.11,17:46
ahojte, i ja som objednaná na mamografiu, môže mi prosím niekto povedať, či sa má ísť pred,počas alebo po menštruácii,alebo tam nie je určený čas, ked som sa bola objednať, tak na toto sa ma nikto nepýtal a teraz mám s toho dilemu, lebo na vyšetrenie som čakala 4mesiace.dakujem:confused::confused::confused:
Mamografiu je treba absolvovať 1-10 deň menštruačného cyklu. Chodím na ňu pravidelne každé 2 roky a dá sa to vydržať v pohode.
digehe1
27.02.11,18:48
Mamografiu je treba absolvovať 1-10 deň menštruačného cyklu. Chodím na ňu pravidelne každé 2 roky a dá sa to vydržať v pohode.



dakujem vmestim sa do toho .....:):):)
delonka
28.02.11,07:00
Kimart,poviem ti príbeh z môjho blízkeho okolia,moja kolegyňa mala rakovinu uzlín pod pazuchou, operovali ju, úspešne, lekár jej však doporučil vybrať aj vaječníky a maternicu., ona odmietla, že je ešte mladá, nechce stratiť svoje ženstvo, mala už 40 rokov a napriek tomu odmietla jeho doporučenia., Kimart, od operácie uzlín uplynulo 7 rokov a rakovina sa vrátila a hádaj kde? do maternice., Katke už nepomohlo nič a nikto., nedožila sa ani 50 rokov., určite je to mimoriadny prípad, ale treba zvážiť všetko.,

prosím, odpusť mi, rozhodni sa správne., držím palce
Kika69
28.02.11,08:16
uf, to si ma potešila,viem, že na gynek.vyšetrenie to mám od lekára sa má ísť do 12.dní od začiatku menšt.dakujemmmm
ps: bolelo?

Ja osobne hodnotím mamografiu ani nie ako bolestivé skôr ako nepríjemné vyšetrenie. Dá sa to v pohode vydržať, ten najhorší tlak trvá len chvíľku, no pravdu povediac, keby som si mala vybrať napr. medzi vyšetrením u zubára a mamografiou, tak si vyberiem radšej toho zubára. :D
digehe1
03.03.11,07:46
Ja osobne hodnotím mamografiu ani nie ako bolestivé skôr ako nepríjemné vyšetrenie. Dá sa to v pohode vydržať, ten najhorší tlak trvá len chvíľku, no pravdu povediac, keby som si mala vybrať napr. medzi vyšetrením u zubára a mamografiou, tak si vyberiem radšej toho zubára. :D


dalo sa to vydržať, ja by som si určite vybrala zubára na druhom mieste,,dakujem za odozvy,,,,takže za dva roky viem čo ma čaká....:):):)
digehe1
03.03.11,07:48
Mamografiu je treba absolvovať 1-10 deň menštruačného cyklu. Chodím na ňu pravidelne každé 2 roky a dá sa to vydržať v pohode.


áno bolo to v pohode,aj mna to čaká každe dva roky, určite to absolvujem,;)
evaj63
05.03.11,19:04
Mamografiu absolvujem raz za rok, a k tomu ešte aj ultrazvuk raz ročne. Som rada, že to majú lekári pekne pod kontrolou, človek nikdy nevie, kedy sa to može zvrhnút'.
neva19
06.03.11,13:58
Ja chodím na mamografiu raz za 2 roky a na ultrazvuk každých 6 mesiacov. Rakoviny bolo v rodine až-až. Nechcem sa nechať prekvapiť.
Zimama
06.03.11,17:03
Ja som bola na mamografii už asi 3x v rámci preventívy, a nikdy som nezapochybovala, či ísť alebo nie - až táto téma ma trocha zneistila, ale šla som...
Čo ma ale mätie - moja gynekologička mi vždy dá aj výsledky z minulého vyšetrenia, keď sa idem objednať, a keď som si ich teraz porovnávala s tohtoročnými výsledkami, tak nebyť iného mena lekára, myslela by som si, že je to okopírovaný výsledok z r. 2009, ešte aj kontrolu mi tam napísali že rok 2011, čo tak poctivo opisovali, lebo teraz tam už mal byť rok 2013 - nemáte niekto podobné skúsenosti? Nechce sa mi veriť, že by aj ten istý lekár napísal dve správy úplne rovnako - akým slovom končí riadok na jednej správe, takým končí aj na druhej... nepáči sa mi to, chcem to spomenúť aj mojej gynekologičke, keď k nej pôjdem s tými výsledkami (možno už zajtra...).
lujza.j
06.03.11,17:39
mám ale od internistu na začiatku napísané stále to isté /5r/ nadváha .... napriek tomu že som schudla 25-30kg:)
Zimama
06.03.11,19:21
... nemal by ísť ten internista ku kolegovi na očné??? ... ;):---
Kvaka
06.03.11,19:27
Ja som bola na mamografii už asi 3x v rámci preventívy, a nikdy som nezapochybovala, či ísť alebo nie - až táto téma ma trocha zneistila, ale šla som...
Čo ma ale mätie - moja gynekologička mi vždy dá aj výsledky z minulého vyšetrenia, keď sa idem objednať, a keď som si ich teraz porovnávala s tohtoročnými výsledkami, tak nebyť iného mena lekára, myslela by som si, že je to okopírovaný výsledok z r. 2009, ešte aj kontrolu mi tam napísali že rok 2011, čo tak poctivo opisovali, lebo teraz tam už mal byť rok 2013 - nemáte niekto podobné skúsenosti? Nechce sa mi veriť, že by aj ten istý lekár napísal dve správy úplne rovnako - akým slovom končí riadok na jednej správe, takým končí aj na druhej... nepáči sa mi to, chcem to spomenúť aj mojej gynekologičke, keď k nej pôjdem s tými výsledkami (možno už zajtra...).
Odkedy sa píšu lekárske správy cez počítač, všetko je tam uložené. Ak si bola na tom istom pracovisku, pod tvojim menom tam taká správa bola, len ju nanovo vytlačili. Občas sa s tým udejú čudné veci, treba si to kontrolovať.
Zimama
06.03.11,19:31
Odkedy sa píšu lekárske správy cez počítač, všetko je tam uložené. Ak si bola na tom istom pracovisku, pod tvojim menom tam taká správa bola, len ju nanovo vytlačili. Občas sa s tým udejú čudné veci, treba si to kontrolovať.

Hej, stále chodím na to isté miesto - a čo by som s tým teda mala urobiť? Jednoducho sa mi to nepáči, takto si zľahčovať robotu. :o Ako im mám potom veriť, že je to naozaj "bpn" (bez pozitívneho nálezu) ? :confused:
Kvaka
06.03.11,19:41
Hej, stále chodím na to isté miesto - a čo by som s tým teda mala urobiť? Jednoducho sa mi to nepáči, takto si zľahčovať robotu. :o Ako im mám potom veriť, že je to naozaj "bpn" (bez pozitívneho nálezu) ? :confused:
Myslím, že keby si mala niečo nové v náleze, tak by to tam dopísali. Takto, keďže sa nič nezmenilo, napísali rovnako.
Zimama
06.03.11,20:36
No... pevne verím, že máš pravdu...! ;):):o
Zimama
08.03.11,18:42
No, s doktorkou sme sa zhodli s Kvakiným názorom ;):), že si to asi zjednodušili opísaním starého nálezu, ale aj pri kopírovaní treba rozmýšľať - aspoň ten rok ďalšej kontroly mohli zmeniť na 2013... :rolleyes::---

Čo ma ale dorazilo viac, je toto:
http://www.porada.sk/1679079-post20154.html
gardenia
08.03.11,21:24
Prečítala som celú diskusiu a trochu som zneistela, doteraz som vôbec nerozmýšľala, či je mamografia škodlivá a ako veľmi.
Ja mám 57 r. a už vyše 20 rokov chodím pravidelne na preventívne prehliadky, po 40-ke aj na mamograf každé 2 roky. Pred 2 rokmi mi zistili rakovinu v počiatočnom štádiu, operácia,CHT,RT, zatiaľ žiadne problémy - chcem tým povedať, že keby som nechodila na preventívne prehliadky, ktovie, ako by som dopadla............... Asi tak.
Silvernola
09.03.11,03:27
Odkedy sa píšu lekárske správy cez počítač, všetko je tam uložené. Ak si bola na tom istom pracovisku, pod tvojim menom tam taká správa bola, len ju nanovo vytlačili. Občas sa s tým udejú čudné veci, treba si to kontrolovať.
V počítači majú uložené rôzne varianty nálezov. Nevypisuje tam všetko ako na stroji, len klikne na vhodnú možnosť a hotovo. Ďalšia pacientka s rovnakým nálezom dostane ten istý text so svojimi nacionálami
Kvaka
09.03.11,07:56
V počítači majú uložené rôzne varianty nálezov. Nevypisuje tam všetko ako na stroji, len klikne na vhodnú možnosť a hotovo. Ďalšia pacientka s rovnakým nálezom dostane ten istý text ss svojimi nacionálami
Horšie je, ak pacientovi mužovi napíšu nález pacientky ženy, kliknú omylom a už má pacient muž nález, že má prsné žľazy v poriadku.
Tweety
09.03.11,08:00
Horšie je, ak pacientovi mužovi napíšu nález pacientky ženy, kliknú omylom a už má pacient muž nález, že má prsné žľazy v poriadku.
Na tom by nebolo nič zvláštne, veď aj muži majú prsné žľazy a aj na nich teda môžu byť nedajbože novotvary.
ludmilla
09.03.11,08:05
Na tom by nebolo nič zvláštne, veď aj muži majú prsné žľazy a aj na nich teda môžu byť nedajbože novotvary.

... presne tak, len u mužov je priebeh agresívnejší.
osky
15.04.11,17:21
presla som celu temu.
veru ,mam chrobaka v hlave.
vcera som bola u zenskeho koli roznym odberom pre umele oplodnenie a tak som mu spomenula aj moje bolesti prsnikov.
poslal ma na sono ale i na mamo.
mam len 33 rokov,neviem ci na mamo ist ,hlavne sa bojim,ci to boli.
inak mi je v podstate jedno ci to ozaruje-ved aj sono ozaruje,hlavne ze to odhali zavadu.bojim sa len bolesti...
aky je to asi pocit?
Rozalka
15.04.11,17:28
Mamo by sa malo robiť po cykle, pred cyklom sú prsníky citlivejšie. Je to nepríjemný tlak na prsia, ale sú aj horšie vyšetrenia.
Zdenka 0705
15.04.11,18:38
Mamo by sa malo robiť po cykle, pred cyklom sú prsníky citlivejšie. Je to nepríjemný tlak na prsia, ale sú aj horšie vyšetrenia.
... a trvá to len chvíľku, čo si myslím, stojí za ten pocit istoty
Rozalka
15.04.11,18:52
PS: pred mamografickým vyšetrením žiadne spreje pod pazuchu!
Zdenka 0705
16.04.11,04:58
neodporúča sa ani telové mlieko, žiadne sticky, resp. guličky proti poteniu ...
bonita
17.04.11,20:05
mamo pred 40 tkou nema takmer ziadny vyznam. Sono je presnejsie. Ja by som sla na mamo, az by sono ukazalo daco podozrive. A ked sa ide obcas, neskodi ani to rtg ziarenie, ale ten tlak na prsne zlazy, lebo ak je tam nadorcek, tak ho rozprskne do okolia a mozno ohraniceny nador, co by nikdy nerobil problemy, zacne sa sirit do okolia a bujniet. Ja viem, ze vacsina mate iny nazor, ale toto je moj a na mamo som nikdy nebola, ani nepojdem, aj ked som uz pozvank mala. Pre mna je mamo zdraviu skodlive.
6791zuza
24.04.11,18:34
bola som nedávno na mamografe,mám podozrenie na ca prsníka,vtedy som ani nerozmýšlala o škodlivosti
mamografie,len som to chcela mat za sebou a vediet výsledok,toto čaká každá žena,ktorá je sklúčená od strachu pred tým,a čím viac sa prsník stlačí,žiarenie je menej škodlivejšie,predtým som počúvala aké je to bolestivé a nepríjemné,no osobne ten pocit nemám,nič v porovnaní so strachom z choroby,naopak si myslím,že ženy ktoré toto vyšetrenie odmietajú ,hazardujú so svojím životom,a taký nádor,ktorý rastie už 8 rokov ,a je maličký,sono nikdy neodhalí,budeme čakat až ho odhalí za 20 rokov a v tele plno metastáz,možno táto dávka rtg žiarenia námpráve život zachráni..
marianased
27.04.11,15:19
presla som celu temu.
veru ,mam chrobaka v hlave.
vcera som bola u zenskeho koli roznym odberom pre umele oplodnenie a tak som mu spomenula aj moje bolesti prsnikov.
poslal ma na sono ale i na mamo.
mam len 33 rokov,neviem ci na mamo ist ,hlavne sa bojim,ci to boli.
inak mi je v podstate jedno ci to ozaruje-ved aj sono ozaruje,hlavne ze to odhali zavadu.bojim sa len bolesti...
aky je to asi pocit?
Mám 61 rokov,na mamografiu chodím pravidelne od 48 rokov-každý druhý rok-idem i teraz v máji.Myslím si,že veľa záleží na prevencii,a aký je to pocit? Ako každé vyšetrenie-každý ho znáša inak,toto vyšetrenie nepokladám za bolestivé,nepríjemné,ťažké a pod.Jedine čakanie na výsledok je nervózne-či to bude OK.Sú oveľa horšie vyšetrenia ako je toto,len na mamo choďte,držím palce!!
lienkam
14.05.11,14:29
mamografia? to urcite nie...je to velmi skodlive
gardenia
14.05.11,19:40
mamografia? to urcite nie...je to velmi skodlive

Áno? Ako to vieš? Keď budeš umierať od strachu, či nemáš rakovinu, potom napíš.
beba13
14.05.11,19:50
..na mamografiu ozaj už len v krajnom a nevyhnutnom prípade,ale ked som sa vlani pýtala jednej známej sestričky čo robí na mamografii,tá povedala že aby som to ani neskúšala,ona tiež nebola,má 58 rokov, ale vraj vie o čom hovorí že je to škodlivé,že ak nemám rakovinu tak po mamografii ju určite dostanem
Valcake
14.05.11,22:25
http://www.zdravie.sk/sz/510/t232443/p1/mamografia-tragicka-pravda.html

Pozor!!! Nech to nikoho neodradí, lebo niekomu práve takto sa odhalí tumor a zachráni sa...aj život. Kamarátkynej sestre práve tak zistili tumor. Mala ísť skôr. Prsník jej odobrali, no hádam sa z toho dostane. No nech každý si zváži sám či ísť na mamo., alebo nie. Ak raz pôjdete z toho rakovinu nie je pravdepodobné, že dostanete/ Ja by som povedala určite nie/, ale zaručiť vám nikto nič nezaručí. Ja som tiež bola niekoľkokrát a teraz ma Dr. posielal zas, no odmietla som. Idem na sono...tak uvidím...
Tara1
15.05.11,16:26
..na mamografiu ozaj už len v krajnom a nevyhnutnom prípade,ale ked som sa vlani pýtala jednej známej sestričky čo robí na mamografii,tá povedala že aby som to ani neskúšala,ona tiež nebola,má 58 rokov, ale vraj vie o čom hovorí že je to škodlivé,že ak nemám rakovinu tak po mamografii ju určite dostanem
Takto môže hovoriť žena, ktorá nemá žiadne príznaky (aj keď to ešte neznamená, že je zdravá). Ale čo keď cítiš hrbolčeky, zatvrdlinky a neviem čo ešte, aj vtedy budeš hovoriť - mamografiu nikdy?Už 10 rokov chodím pravidelne každých 6 mesiacov striedavo sono a mamo a niet lepšieho pocitu, keď ti lekárka povie - je to v norme.
betka631
15.05.11,18:02
Tesne po 40 - tke som si nahmatala na ľavom prsníku hrčku, ktorú mi na sono diagnostikovali ako fibroadénom, ale nakoľko sa v rodine vyskytlo viac prípadov rakoviny prsníka ( babka, teta, dve sesternice) tak sa lekár rozhodol, že ma pošle pre istotu na mamograf. A tam mi zistili na pravom prsníku zhubný 1,9 cm nádor. Nenahmatala som si na ňom žiadnu hrčku, nemala som žiadne typické príznaky, ktoré sa pre tieto nádory popisujú a dokonca ho neobjavili ani na sone. Takže ja sama za seba môžem povedať, že mne mamografia...možno troška nadnesené... ale zachránila život. Neriešim, či je vyšetrenie mamografom škodlivé alebo nie, jednoducho ho poctivo, ak mi lekár odporúča absolvujem. Neberiem ho ani ako nejaké nepríjemné vyšetrenie spojené s bolesťou, zažila som už aj nepríjemnejšie a oveľa horšie vyšetrenia.
Zdenka 0705
16.05.11,05:20
Betka631, ospravedlňujem sa za to"zábavné" :( ... samozrejme že malo byť užitočné, ale už ma nepúšťa to opraviť... mrzí ma to ...
betka631
16.05.11,05:26
Zdenka, nič strašne sa našťastie nestalo, takže pohodička.;):)
beba13
17.05.11,20:33
Takto môže hovoriť žena, ktorá nemá žiadne príznaky (aj keď to ešte neznamená, že je zdravá). Ale čo keď cítiš hrbolčeky, zatvrdlinky a neviem čo ešte, aj vtedy budeš hovoriť - mamografiu nikdy?Už 10 rokov chodím pravidelne každých 6 mesiacov striedavo sono a mamo a niet lepšieho pocitu, keď ti lekárka povie - je to v norme.
..ale nemysli,že nemám nič aj já chodím na sono,..vieš kamarátka bola na mamo a jej povedli že je všetko v norme,minulí týžden mala pohreb,mala len 48 rokov:mee:
Tara1
17.05.11,21:27
je mi to ľúto, mladá žena...aj mne sestra zomrela ako 33 ročná, ale aj tak sa to nedá zovšeobecniť ako že mamo nie...ľudia sme rôzni a je pravda, že u niekoho je to dlho v poriadku a odrazu sa ten proces spustí a nedá sa zastaviť...ja tomu hovorím osud
Zdenka 0705
18.05.11,07:05
Chodím na mamografiu teraz už každý rok. Môj gynekológ povedal, že je nový zákon, takže každoročne. Sono absolvujem rovnako často, ako mamo. Pre ten dobrý pocit mi za to stojí chvíľa nepohody na mamo.
betka631
18.05.11,12:52
..ale nemysli,že nemám nič aj já chodím na sono,..vieš kamarátka bola na mamo a jej povedli že je všetko v norme,minulí týžden mala pohreb,mala len 48 rokov:mee:

Beba, je mi ľúto tvojej priateľky,sama som v marci stratila priateľku a trvalo to len 5 mesiacov.
Ťažko na to niečo povedať, ale pokúsim sa. Nádor sa u nej mohol vytvoriť až po vyšetrení mamografom(nie ako jeho dôsledok) a veľa záviselo od toho o aký nádor išlo.

Existujú 3 stupne rýchlosti rastú nádoru - tzv. grade.
Grade 1 - nádor obsahuje bunky, ktoré sú relatívne normálneho vzhľadu. Nízky grade znamená pomaly rastúci nádor.
Grade 2 - tieto nádory sa vyskytujú najčastejšie.
Grade 3 - patrí k rýchlo rastúcim nádorom, bunkám chýbajú normálne vlastnosti a majú tendenciu rasť rýchlejšie.

U žien s rakovinou prsníka je dôležitý aj stav nádorových receptorov HER2.
HER2 pozitívna rakovina prsníka si vyžaduje špeciálnu a okamžitú pozornosť, pretože HER2 pozitívne nádory sú rýchlo rastúce.

Ja som mala to šťastie, že som bola HER2 negatívna, čo pre mňa znamenalo, ako mi moja onkológička zvykne povedať, tú"lepšiu" rakovinu prsníka. Od roku 2004 chodím na mamograf pravidelne každý rok + sono. Absolvovala som ho už 7x a i keď to minulý rok vyzeralo zle, tak napokon sa návrat choroby nepotvrdil a ja dúfam, že už sa ku mne ani nebude hlásiť.;)
Ako som už napísala o pár príspevkov vyššie, neriešim či je vyšetrenie mamografom škodlivé alebo nie. Netvrdím, že na 100% je škodlivé, ale ani to, že na 100% škodlivé nie je.
Ja si však nedovolím tak hazardovať so svojim životom, aby som ho jednoznačne odmietla a povedala, že z tohto určite dostanem rakovinu, tak ho neabsolvujem. Po vlastných skúsenostiach, ktoré mám, ho absolvujem bez akýchkoľvek výhrad a ver, že ten pocit istoty a vnútorného uspokojenia, že je všetko OK mi za to stojí.
Oľga100
20.05.11,08:50
Súhlasím s bonitou. Je to naozaj otázka, či ísť na mamografiu alebo nie?
Ja som na nej bola viackrát, ale posledné dva roky som odmietla. Je to jedno brutálne vyšetrenie, ktoré každá žena - samozrejme toleruje v inej miere. Ja teda vôbec. Ale nielen bolesť je príčinou, prečo som odmietla tam ísť, ale presne aj tie dôvody, ktoré sú uvedené v úvodnom príspevku. Myslím si, že také násilné stlačenie a ožiarenie prsníka nemôže byť na prospech. Môj gynekológ mi vôbec nevyhováral moje rozhodnutie neísť na mamografiu, ani ma nepresviedčal o tom, že to nie je škodlivé. Ale na iné vyšetrenia - napr. sono neodmietam ísť. Dúfam, že v blízskej budúcnosti medicína pokročí natoľko, že sa zavedú také vyšetrenia, ktoré budú v prijateľnej miere znesiteľné, podľa možností neškodné ale hlavne spoľahlivo informujúce.
osky
28.05.11,17:10
Súhlasím s bonitou. Je to naozaj otázka, či ísť na mamografiu alebo nie?
Ja som na nej bola viackrát, ale posledné dva roky som odmietla. Je to jedno brutálne vyšetrenie, ktoré každá žena - samozrejme toleruje v inej miere. Ja teda vôbec. Ale nielen bolesť je príčinou, prečo som odmietla tam ísť, ale presne aj tie dôvody, ktoré sú uvedené v úvodnom príspevku. Myslím si, že také násilné stlačenie a ožiarenie prsníka nemôže byť na prospech. Môj gynekológ mi vôbec nevyhováral moje rozhodnutie neísť na mamografiu, ani ma nepresviedčal o tom, že to nie je škodlivé. Ale na iné vyšetrenia - napr. sono neodmietam ísť. Dúfam, že v blízskej budúcnosti medicína pokročí natoľko, že sa zavedú také vyšetrenia, ktoré budú v prijateľnej miere znesiteľné, podľa možností neškodné ale hlavne spoľahlivo informujúce.

tak som vcera podstupila svoje prve mamograficke vysetrenie.
vdaka podobnym prispevkom ako tento,ktory citujem,som sa na to skoro neodhodlala.
ake nasilne stlacenie?!normalne mi vsunuli prsnik medzi dve plasticke platne a stlacili ho len tolko,kolko sa mi aj samej podari pomocou dvoch ruk.neprijemne bolo len to,ze som sa nemohla hybat,pretoze som bola zacviknuta do mamografu.
aka bolest!?neboli to vobec.je to slaby tlak,ako ked sa napriklad pritlacim o stenu alebo ako ked ma moj muz pevnejsie zovrie v naruci od tolkej lasky....:D
nie je to vobec brutalne.pristroj posuvaju len tolko aby vas mohli odskenovat,ale nic sa nestlaca nasilne.
jedine co ma bolelo,bolo rameno,ked mi robili snimok na lymfaticke uzliny v podpazusi,pretoze mam s tym ramenom dlho problemy,mam tam zacviknuty nerv,preto ma to bolelo.bolelo ma vsak rameno!!!!skratka,ramenny klb,nie prsnik.

velmi som vahala ci na toto vysetrenie ist.dnes som stastna,ze som sa odhodlala.nalez je uplne negativny,urobili mi aj sono a som v poriadku.
mam velke prsia a nebolelo ma nic.takze neviem,o com tu pisu tie,ktore hovoria o brutalnom,nasilnom a bolestivom vysetreni.
kazdopadne by som isla radsej 3 razy za sebou na mamo,ako raz za rok k zubarovi.....
marianased
28.05.11,20:54
tak som vcera podstupila svoje prve mamograficke vysetrenie.
vdaka podobnym prispevkom ako tento,ktory citujem,som sa na to skoro neodhodlala.
ake nasilne stlacenie?!normalne mi vsunuli prsnik medzi dve plasticke platne a stlacili ho len tolko,kolko sa mi aj samej podari pomocou dvoch ruk.neprijemne bolo len to,ze som sa nemohla hybat,pretoze som bola zacviknuta do mamografu.
aka bolest!?neboli to vobec.je to slaby tlak,ako ked sa napriklad pritlacim o stenu alebo ako ked ma moj muz pevnejsie zovrie v naruci od tolkej lasky....:D
nie je to vobec brutalne.pristroj posuvaju len tolko aby vas mohli odskenovat,ale nic sa nestlaca nasilne.
jedine co ma bolelo,bolo rameno,ked mi robili snimok na lymfaticke uzliny v podpazusi,pretoze mam s tym ramenom dlho problemy,mam tam zacviknuty nerv,preto ma to bolelo.bolelo ma vsak rameno!!!!skratka,ramenny klb,nie prsnik.

velmi som vahala ci na toto vysetrenie ist.dnes som stastna,ze som sa odhodlala.nalez je uplne negativny,urobili mi aj sono a som v poriadku.
mam velke prsia a nebolelo ma nic.takze neviem,o com tu pisu tie,ktore hovoria o brutalnom,nasilnom a bolestivom vysetreni.
kazdopadne by som isla radsej 3 razy za sebou na mamo,ako raz za rok k zubarovi.....
Súhlasím,chodím na pravidelné kontroly každé 2 roky,bola som teraz 18.5.,mala som dostať výsledok do 3 dní,ale nič...začínam mať obavy,či to nie je negat.,neviem,čo mám robiť,som už nervózna,mám 61 rokov!
Tara1
29.05.11,10:26
Súhlasím,chodím na pravidelné kontroly každé 2 roky,bola som teraz 18.5.,mala som dostať výsledok do 3 dní,ale nič...začínam mať obavy,či to nie je negat.,neviem,čo mám robiť,som už nervózna,mám 61 rokov!
zavolaj si k svojmu lekárovi - výsledky sa posielajú lekárovi , nie pacientovi...a hlavne kľud...keby to nebolo dobre tak už ťa volajú..
osky
29.05.11,15:28
Súhlasím,chodím na pravidelné kontroly každé 2 roky,bola som teraz 18.5.,mala som dostať výsledok do 3 dní,ale nič...začínam mať obavy,či to nie je negat.,neviem,čo mám robiť,som už nervózna,mám 61 rokov!

zaujimave.ja som dostala vysledky na pockanie.ani som dlho necakala.
Rozalka
29.05.11,15:47
Súhlasím,chodím na pravidelné kontroly každé 2 roky,bola som teraz 18.5.,mala som dostať výsledok do 3 dní,ale nič...začínam mať obavy,či to nie je negat.,neviem,čo mám robiť,som už nervózna,mám 61 rokov!

Radšej dúfaj, že je negat!
Možno šetria na poštovnom, radím zavolať a budeš mať istotu.
evuš
30.05.11,05:30
Súhlasím,chodím na pravidelné kontroly každé 2 roky,bola som teraz 18.5.,mala som dostať výsledok do 3 dní,ale nič...začínam mať obavy,či to nie je negat.,neviem,čo mám robiť,som už nervózna,mám 61 rokov!

Negativ = znamená, že si OK.
Pozitiv = je tam problém ...

Neboj sa, zavolaj !
mzdarka renca
04.09.11,13:33
Bola som na mamografií teraz v piatok a ak by som to tu čítala predtým, tak nejdem nikam, ja totiž vôbec nezvládam bolesť. Som šťastná, že som na to tu narazila až dnes.
Vyšetrenie bola pohodička, len tlak na prsníky, ktoré sa dali vydržať, žiadna bolesť.

Bolo by fajn, ak by ste tu nestrašili ženy, ktoré to ešte neabsolvovali a zo strachu z bolesti by tam ani nezašli.

Uvedomujete si vôbec, čo by ste im v prípade, že majú nedajbože nález mohli spôsobiť?
babade
05.09.11,11:14
Bola som na mamografií teraz v piatok a ak by som to tu čítala predtým, tak nejdem nikam, ja totiž vôbec nezvládam bolesť. Som šťastná, že som na to tu narazila až dnes.
Vyšetrenie bola pohodička, len tlak na prsníky, ktoré sa dali vydržať, žiadna bolesť.

Bolo by fajn, ak by ste tu nestrašili ženy, ktoré to ešte neabsolvovali a zo strachu z bolesti by tam ani nezašli.

Uvedomujete si vôbec, čo by ste im v prípade, že majú nedajbože nález mohli spôsobiť?
S tým,aby sa ženy nestrašili mamografickým vyšetrením,úplne súhlasím! Chodím na toto vyšetrenie každý druhý rok a že by ma to bolelo?To teda nie!A ak by sa objavil nález a bolo by nutné ísť na toto vyšetrenie potom by to už nebolelo?
luja5
16.09.11,06:16
Želám Vám pekný deň,
chcem sa opýtať žien, ktoré chodia dlhšie na mamografiu, či majú podobné skúsenosti s hodnotením výsledkov, ako sa stalo mne.
Už niekoľko rokov som mala hodnotenia bi-rads 2. Teraz mám v hodnotení prvýkrát bi-rads 0. Bola som v tom istom zdrav.zariadení, v porovnaní s 3 rokmi dozadu, aj s minulým rokom hodnotili tí istí lekári. Zníženie bi-rads by ma mohlo tešiť, ale nerozumiem tomu, lebo popis nálezov sa mi nezdá výrazne lepší (pre informáciu: jeden nález v HLQ je vykázaný zmenšený zo 7mm na 6mm za 3 roky, u jedného bola prvýkrát špecifikovaná veľkosť 1.dex v HMQ 8mm a u ďalšieho na r-DQ až DLQ došlo k zmene popisu z polosýtej opacity 9mm na hrubo kalcifikovanú opacitu 12mm za 12 rokov, kvôli ktorej odporučili ešte cielené USG, roky predtým mi takéto vyšetrenie nebolo dopĺňané).
Myslíte si, že mohlo dôjsť k zmene postupu pri hodnotení nálezov? Stretli ste sa s takouto zmenou hodnotenia?
Ďakujem všetkým, ktorí si nájdu čas na odpoveď.
betka631
16.09.11,06:32
Želám Vám pekný deň,
chcem sa opýtať žien, ktoré chodia dlhšie na mamografiu, či majú podobné skúsenosti s hodnotením výsledkov, ako sa stalo mne.
Už niekoľko rokov som mala hodnotenia bi-rads 2. Teraz mám v hodnotení prvýkrát bi-rads 0. Bola som v tom istom zdrav.zariadení, v porovnaní s 3 rokmi dozadu, aj s minulým rokom hodnotili tí istí lekári. Zníženie bi-rads by ma mohlo tešiť, ale nerozumiem tomu, lebo popis nálezov sa mi nezdá výrazne lepší (pre informáciu: jeden nález v HLQ je vykázaný zmenšený zo 7mm na 6mm za 3 roky, u jedného bola prvýkrát špecifikovaná veľkosť 1.dex v HMQ 8mm a u ďalšieho na r-DQ až DLQ došlo k zmene popisu z polosýtej opacity 9mm na hrubo kalcifikovanú opacitu 12mm za 12 rokov, kvôli ktorej odporučili ešte cielené USG, roky predtým mi takéto vyšetrenie nebolo dopĺňané).
Myslíte si, že mohlo dôjsť k zmene postupu pri hodnotení nálezov? Stretli ste sa s takouto zmenou hodnotenia?
Ďakujem všetkým, ktorí si nájdu čas na odpoveď.


Systém BI-RADS rozlišuje 6 kategórií:

Kategória 0 - hodnotenie nie je dokončené, nutnosť ďalšieho vyšetrenia ( sonografia)

Kategória 1 - hodnotenie je dokončené - negatívny nález, ďaľšie kontroly podľa zásad preventívneho vyšetrenia

Kategória 2 - benigny( nezhubný nález), napr. kalcifikaty typicky benigneho charakteru, typické intramamarne uzliny a pod. Pravidelne sledovanie podľa zasad preventívnych vyšetrení.

Kategória 3 - pravdepodobne benígny nález s nutnosťou sledovania dynamiky ( kontrola v kratšom časovom intervale ako 12 mesiacov).

Kategória 4 - podozrivý nález vyžadujúci biopsiu (zatvorenú, otvorenú)

Kategória 5 - abnormalita budiaca dojem malignity.

Kategória 6 - dokázaná malignita so známou biopsiou - zvolí sa vhodný postup definitívnej terapie.

Ak ti doporučujú ešte vyšetrenie USG, tak to hodnotenie BI-RADS 0 by bolo správne.
Za rok sa toho môže veľa zmeniť, ja som takto skočila z 2 do 6.:)
luja5
16.09.11,10:44
Systém BI-RADS rozlišuje 6 kategórií:

Kategória 0 - hodnotenie nie je dokončené, nutnosť ďalšieho vyšetrenia ( sonografia)

Kategória 1 - hodnotenie je dokončené - negatívny nález, ďaľšie kontroly podľa zásad preventívneho vyšetrenia

Kategória 2 - benigny( nezhubný nález), napr. kalcifikaty typicky benigneho charakteru, typické intramamarne uzliny a pod. Pravidelne sledovanie podľa zasad preventívnych vyšetrení.

Kategória 3 - pravdepodobne benígny nález s nutnosťou sledovania dynamiky ( kontrola v kratšom časovom intervale ako 12 mesiacov).

Kategória 4 - podozrivý nález vyžadujúci biopsiu (zatvorenú, otvorenú)

Kategória 5 - abnormalita budiaca dojem malignity.

Kategória 6 - dokázaná malignita so známou biopsiou - zvolí sa vhodný postup definitívnej terapie.

Ak ti doporučujú ešte vyšetrenie USG, tak to hodnotenie BI-RADS 0 by bolo správne.
Za rok sa toho môže veľa zmeniť, ja som takto skočila z 2 do 6.:)

Ach jaj, dúfam, že ja tak neposkočím :rolleyes:.
Ďakujem Betka za prehľadnú informáciu, veľmi mi pomohla zorientovať sa, poznačila som si to a pripojila k mojej dokumentácii, aby som to prípadne v budúcnosti nemusela hľadať ;):).
lienocka001
16.09.11,11:21
Systém BI-RADS rozlišuje 6 kategórií:

Kategória 0 - hodnotenie nie je dokončené, nutnosť ďalšieho vyšetrenia ( sonografia)

Kategória 1 - hodnotenie je dokončené - negatívny nález, ďaľšie kontroly podľa zásad preventívneho vyšetrenia

Kategória 2 - benigny( nezhubný nález), napr. kalcifikaty typicky benigneho charakteru, typické intramamarne uzliny a pod. Pravidelne sledovanie podľa zasad preventívnych vyšetrení.

Kategória 3 - pravdepodobne benígny nález s nutnosťou sledovania dynamiky ( kontrola v kratšom časovom intervale ako 12 mesiacov).

Kategória 4 - podozrivý nález vyžadujúci biopsiu (zatvorenú, otvorenú)

Kategória 5 - abnormalita budiaca dojem malignity.

Kategória 6 - dokázaná malignita so známou biopsiou - zvolí sa vhodný postup definitívnej terapie.

Ak ti doporučujú ešte vyšetrenie USG, tak to hodnotenie BI-RADS 0 by bolo správne.
Za rok sa toho môže veľa zmeniť, ja som takto skočila z 2 do 6.:)
aj ja dakujem za vysvetlenie.... ja som bola na sone zaciatkom septembra /na prvom / a mne dali BIRADS 3 a nevedela som co to znamena...
Euphoric
16.07.12,19:31
Na túto tému sa dá odpovedať veľmi jednoducho.

Kto z Vás, čo tu píšete je lekár alebo ešte lepšie rádiologický technik, ktorý ma vyštudovanú školu a vie k téme žiarenie a riziká nejakej vyšetrovacej metódy niečo povedať?
Alebo ste všetci len ľudia, ktorí si načítali články na internete a istých druhoch pochybných kníh a na základe toho hodnotíte.
Odporúčam všetkým prečítať si skutočnú odbornú literatúru, z ktorej sa vyučujú rádiologický technici alebo laboranti a potom hodnotiť.

P.S.: "RTG ziarenie je pri mamografii 1000 x silnejsie nez pri normalnom snimku" - toto ma celkom pobavilo :D

P.P.S.: A lekári, ktorí tvrdia podobné veci a píšu tie druhy kníh sú podobného charakteru ako ten z reklamy na jednu zubnú pastu, ktorú popisuje ako "prelomové riešenie". :D :D
osky
17.07.12,03:20
euphoric,ja suhlasim z casti aj s tebou,mas pravdu,nie sme lekari.
ale prave z tych nastudovanych clankov,vdaka netu a tv sme konecne aj my dosli k informaciam,ktore boli dl´he roky farmaceutickym priemyslom a podobnymi spolocnostami zatajovane.
vies dobre,ze biznis je ovela silnejsi ako pravda.ta je asi kdesi uprostred.
nevravim,ze treba verit tomu,co je na nete,ale kolko veci sa ukazala v medicine ako hlupych,napriek ´tomu sa stale pouzivaju.
ked si vezmes cinsku medicinu,pouzivaju ine metody a su zdravi.nepotrebuju tolko chodit k doktorom a preto nemusia ani tolko poistovne vyplacat...je to kruhova reakcia.ale je uz dlhsie zname,ze zapadna medicina nie je taka super,ako sa prezentuje.
kazdy hlada alternativu,co najblizsiu k prirode....
Zdenka 0705
17.07.12,04:39
Chodím na mamografiu už pravidelne, ale čo ma zarazilo, že vlani to bolo už po roku. Na moju otázku, že prečo už po roku mi lekár odpovedal, že už to ZP prepláca v určitom veku aj po roku. Môj výsledok je č.1 a vždy absolvujem aj sono. Pre mňa osobne je to dosť bolestivý úkon, ale ak je treba, vydržím.
Len mi vŕta v hlave, prečo chodiť každoročne, keď nález je negatívny a absolvovať ešte aj sono. ... či len preto, že poisťovňa prepláca???? ... tak som si povedala, že tento rok nepôjdem, nie je to hazard, ale dávať sa ožarovať každoročne pri známkovaní č. 1 sa mi zdá ozaj prehnané... a možno aj "hazard".
willma
17.07.12,09:12
včera v nejakej relácii sa pani doktorka vyjadrila, že mamograf je naozaj rizikový, ale to by musela žena chodiť na neho denne 25 rokov a v 26 roku sa prejaví rakovina. Tak si prepočítajte výšku rizika pri návšteve raz za rok.
Valcake
17.07.12,16:01
Zdenka, ja som odmietla chodiť každý rok,keďže som na tom tak ako ty...lekár mi ani neoponoval...
Euphoric
17.07.12,18:31
Na svete je o mnoho viac vecí, ktoré sú rizikové mnohonásobne viac a my ako ľudia to vôbec nevnímame, že je to rizikové. Či už preto, že s tým nemôžeme nič urobiť, alebo nedbáme na to, že je to rizikové, pretože nám to tak vyhovuje.

Však keď si zoberieme len bežný deň -

- Riziko zvýšeného žiarenia: Televízory, Mobilné telefóny, Mikrovlnky a iné zariadenia v bežnej domácnosti. A mnohí ľudia pretelefonujú denne aj niekoľko hodín (na mamografiu idete raz ročne a ročne pretelefonujete stovky hodín a to nikomu nevadí)
- Bežne keď ideme po ulici dýchame exhaláty z áut, ktoré obsahujú nejednu škodlivú látku vrátane olova u starších áut
- Potraviny ktoré jeme obsahujú množstvo škodlivých pesticídov, dochucovadiel alebo farbív a taktiež sa pri kupovaní fľašky CocaColy nezamýšľame nad tým ako sa bude správať k nášmu žalúdku
- A podobné ďalšie desiatky príkladov z bežného života..
- Nehovoriac o cigaretách, alkohole, drogách a iných návykových látkach, napríklad aj liekov ako je Ibalgin alebo iné voľne dostupné..

Týmto samozrejme nechcem povedať, že niektoré vyšetrovacie metódy v zdravotníctve sú bez rizika, ale poukazujem na toto: Nebuďte veľmi "múdry" keď Vám lekár navrhne nejaké vyšetrenie, a vy poviete, že ste čítali že je škodlivé, že chcete niečo iné.. Radšej sa zamyslite nad tým, že to čo robíte denne je oveľa škodlivejšie..

P.S.: Aspoň k mobilu si kúpte handsfree
Zdenka 0705
18.07.12,03:58
presne tak, mňav tom utvrdila aj pracovníčka na mamo, tiež vravela, že netreba každoročne pri negat. náleze
Tweety
18.07.12,06:21
Ak ide o klasickú prehliadku, postačuje vyšetrenie raz za dva roky, skúsený lekár to vie, aj tak aj posiela
jazzy
13.11.12,10:33
Pred mesiacom som bola na preventívnej prehliadke a gynekológ ma objednal aj na mamografiu, keďže na poslednej som bola pred 3 rokmi, medzitým len na sone. Keďže som si aj ja všeličo na nete prečítala, opýtala som sa, či to je nutné, či by nestačilo zase len sono. Pán doktor významne zdvihol obočie (mimochodom výborný gynekológ, mám 49 rokov a 3 deti, takže som ich už niekoľko vystriedala) a spýtal sa, či verím všetkému, čo je na internete. Ubezpečil ma, že žiarenie rozhodne nie je škodlivé a ani krátke stlačenie nemôže vyvolať rakovinu. Mamograf dokáže odhaliť 1-2 mm nádor, kým sono niekedy neukáže ani 10 milimetrový. Takže za týždeň idem na mamografiu a som úplne kľudná.
Osky, farmaceutický priemysel je síce mimoriadne výnosný, ale nespájala by som to práve s mamografiou. Oni skôr zarábajú na obrovskom množstve liekov a "vitamínov", ktoré do seba veľká väčšina ľudí nezmyselne sype.
Gabhus
14.11.12,04:06
Presne toto mi povedala lekárka, keď ma z onko ambulancie poslali na sono - že sono neukáže to, čo mamograf. Osobne si myslím, že skúsený lekár vie, na aké vyšetrenie treba poslať. Ja som bola na mamo tohoto roku a povedali, že stačí o dva roky, tak som happy:)
osky
14.11.12,06:02
to jazzy:
ja uz som tu pisala,ze proti mamo-vysetreniu nie som.
len som sa vyjadrila aj k druhej strane zadrhelu....
vsak napokon,co ine nam ostava,ved aj na röntgen ideme,ked na s poslu.....
mna zaraza len jedina vec-mam uz dlhsie po prsiach take cervene flaky,ako popraskane zilky ale su to take nepekne mapy....asi2.rok.prsia bolestive.
2 roky po sebe mamo plus sono a nalez negativny.
gynekolog ma karha,ze darmo chodim na mamo,som este mkada aby som nepanikarila.
ale co su to potom za flaky,nikdy pred tym som nic take nemala.....
Andy Kralik
14.11.12,06:32
..mna zaraza len jedina vec-mam uz dlhsie po prsiach take cervene flaky,..ale su to take nepekne mapy....2 roky po sebe mamo plus sono a nalez negativny...gynekolog ma karha,ze darmo chodim na mamo Prepáč ale ak je to tak, tak potom to čo máš za gynekológa? On predsa indikuje vyšetrenie.. nie ty.. ...ale co su to potom za flaky,nikdy pred tym som nic take nemala.....
Mamografia ti nepovie čo za fľaky máš na koži. Ak si z gynekologického hľadiska v poriadku tak potom treba ísť na kožné. A keď ani oni nebudú vedieť, môžu odobrať histológiu a povedia ti presne čo za fľaky to máš..
osky
15.11.12,08:13
gynekolog je v poriadku,to ja vzdy na tom nastojim,pretoze sa obavam.....ale tentoraz ma uz neposle,kedze nalez je stale negativny.....
nemyslim si ze to ma nieco s koznym,su to akoby popraskane zilky,ale take zvlastne.no nic,uz som na ceste na iste vysetrenie,kde mi snad povedia nieco aj k tomuto.
alaya1
15.11.12,08:16
nemas ty nahodou strie na prsnikoch?
Valcake
15.11.12,11:24
..osky píše o mapách a strie sú čiarky, nie žilky...či..
arizona
27.11.12,11:23
JAJA11
09.07.13,05:42
Mám ísť na mamo, tak som si začala hľadať nejaké informácie.... Nie že by som ešte na mame nebola, už to mám v rámci preventívnych prehliadok viackrát za sebou, chcela som si len pozrieť nejaké informácie, pretože ani ja toto vyšetrenie nemám rada, je pre mňa bolestivé a nepríjemné. Vydržať sa to dá, ale radšej by som sa bez toho obišla. Hlavne keď ma po každom mamografe pošlú ešte na sono. Tak sa zamýšľam, či by nebolo jednoduchšie ísť len na to sono...
Sú tu nejaké informácie, že mamograf objaví aj to, čo by sono neobjavilo, ale potom nerozumiem tomu poradiu, že najskôr mamograf a až potom sono..... Čo chcú zisťovať na sono, keď to nezistí všetko to čo objaví mamograf?
Tým americkým výskumom neverím ani zamak, keď ich čítam, tak mi je to smiešne, čo všetko dokážu financovať američania a aké výskumy..... a hlavne ako ich vôbec robia, ja z môjho okolia mám úplne iné skúsenosti .....
Jednoducho, niekto za veľké peniaze napíše to o čo ho nejaká lobby požiada..... mamografov je už po svete toľko, že ich už nik nekupuje..... teraz treba urobiť bububu a povedať, že lepšie sú iné prístroje.... a mamografy zostarnú nevyužité a budú sa vyrábať a predávať iné prístroje.... keď zaplnia trh, bude potrebné znovu urobiť bububu a vymyslieť niečo iné, možno sa vrátiť k mamografom, ale tie staré už nebudú dobré a zas sa budú musieť vyrábať nové.....
a o to tu vždy ide ..... o obchod a peniaze, nie o zdravie človeka.....
Tweety
09.07.13,06:01
Myslím si, že tu nie je nad čím špekulovať. Mamo a potom sono, to je potrebné v tomto poradí.
Betina2
26.02.18,14:17
Stará, ale stále aktuálna téma...Poznáte toto vyšetrenie ? Neuhrádza to poistovňa, ale to mi nevadi, nie je to nejaka strašná položka a vraj to má možno aj lepšiu vypovedaciu schopnosť, je to na uplne inom principe ako termogriafia aj rtg mamograf a je to bezpečné http://ncds.sk/diagnostika-prsnikov/ ...
lujza.j
26.02.18,17:20
Alamanda
12.03.18,12:16
Nadväzujem na tému mamografie a verím, že moje poznatky môžu niektorým z vás pomôcť pri výbere zdravotníckeho zariadenia, keď budete uvažovať o tomto vyšetrení. Po viacerých podstúpených preventívnych vyšetreniach na klasickom mamografe som začala uvažovať, ako sa vyhnúť škodlivému RTG žiareniu a hľadala som alternatívne možnosti. Lekári akceptujú len klasické spôsoby vyšetrení, hoci niektorí pripúšťajú, že ani mamograf či ultrazvuk nie je vždy celkom spoľahlivý. Napriek v tomto smere nie prílišnej zhovievavosti mojej lekárky, rozhodla som sa pre termovíziu a elektroimpedančný mamograf. V lokalite Bratislavy nie je veľa zariadení, ktoré robia takúto diagnostiku a do jedného z nich som sa objednala. Zaslanie výsledkov mi bolo prisľúbené mailom, no tie vôbec neprišli, ani po urgencii. Dôvodom je alibizmus. Nemôže si predsa vziať na zodpovednosť vystavenie odbornej správy niekto, kto nie je lekár - špecialista v danom odbore, keď už samotné ústne podanie výsledkov bolo značne rozporuplné. Týmto som nechcela znevážiť uvedené vyšetrenia a najmä termografiu, ktorú podľa mojich skúseností uznávajú aj niektorí lekári. No zároveň zdôrazňujú, že je potrebné, aby vyšetrenie vyhodnotil v termografii skúsený lekár, inak môže prísť k chybnej interpretácii termozáznamov, ako sa to stalo v mojom prípade. Na prvý pohľad dôveryhodne pôsobiace súkromné zdravotnícke zariadenie, ktoré deklaruje na svojej stránke vyšetrenia a liečebnú starostlivosť v rôznych medicínskych odboroch, nebolo v skutočnosti až také seriózne. Z toho vyplýva ponaučenie, že je dôležité vopred si overiť zdravotnícke zariadenie a najmä, či bude predmetné vyšetrenie skutočne vykonávať lekár - špecialista (absolvent lekárskej fakulty s titulom MUDr., nie žiadny iný Dr.). Nie je lekár každý, kto si dá okolo krku fonendoskop a zverejnené mená lekárov v tíme môžu byť len z dôvodu zvýšenia dôveryhodnosti, no ktorí sa tam fyzicky nenachádzajú a nerobia vyšetrenia. Ak by aj niekomu v takomto zariadení našli určitý "nález", musel by tak či tak absolvovať klasické vyšetrenia a liečiť sa u špecialistov. Tu by sa ho mohli snažiť liečiť iba ak drahými výživovými doplnkami. Nie je tiež na škodu pozrieť si obchodný register, čo má to - ktoré zariadenie uvedené v popise činnosti. A ak už niekto navštívi podobné zariadenie, mal by si pýtať doklad o zaplatení (nie malej sumy), pretože nie všade je to samozrejmosťou, čo tiež o niečom svedčí. Prajem všetkým pevné zdravie.