Coosom
08.04.09,06:47
Ahojte,
chcel by som sa informovať k spôsobu účtovania v JU (Alfa).
Mám živnosť a zaregistroval som sa na daňovom úrade aj pre príjmy podľa par. 6 (autorstvo).
Podľa tohto paragrafu chcem cez JU vystavovať faktúry odberateľom za predaj programov (moje dielo).
Faktúry samozrejme budem vystavovať bez IČO a budem tam uvádzať vetu (Na základe autorstva...).

Zaujíma ma, akým spôsobom si oddeľujete tieto príjmy tak, aby ste ich vedeli potom uviesť v DP ?
Napadá ma cez strediská, ale oni sa potom sčítavajú spolu so živnosťou..
Som aj platcom DPH a predpokladám, že tým, že mám živnosť sa mi tieto príjmy budú započítavať do vymeriavacieho základu do SP a ZP.
Ako to účtujete ?

Môžem na svojej strane zraziť 2% do LITA ?
Zákazníci nechápu čo to je, a ja im programy nepredávam na základe “Zmluve o vytvorení diela” ale na základe “Licenčnej zmluvy”.
To znamená, že im dávam len právo na používanie programu..
Keď som volal do Lita, pani mi povedala, že prečo silou mocou chcem platiť do LITA.

Ešte ma napadala možnosť, že ako autor vytvorím zmluvu zo svojou živnosťou o predaji diela za odmenu a diela budem pedávať cez svoju živnosť.

Čo myslíte ?
mzdarka renca
08.04.09,21:49
Podľa môjho názoru, máš dve možnosti:
1. viesť účtovníctvo zvlášť pre živnosť a zvlášť pre tvorbu a predaj programov
2. rozšíriť živnosť ešte aj o tvorbu a predaj programov
Coosom
03.05.09,18:01
Vie mi prosím ešte niekto poradíť ?

Osobne som nič zaujímavé v programe Alfa nenašiel, neviem či je to správne,
ale príjem podľa §6 (autorstvo) účtujem ako "Iný zdaniteľný príjem" v ktorom som si vytvoril členenie "Autorstvo".
Predpokladám, že takto účtujete všetci ?

Pri DP tieto príjmy odčítam od príjmov podľa §6/1 a vložím ich v DP do príslušného riadku ako príjmy §6/2..

Je to takto správne ?

Ešte ma zaujíma, či mi tieto príjmy sa budú započítavať aj do SP ?

Všetkým vopred ďakujem.
mzdarka renca
03.05.09,18:35
Aké príjmy podľa § 5 odčítaš? Tie snáď neúčtuješ? To sú príjmy zo závislej činnosti.
Coosom
03.05.09,18:56
Aké príjmy podľa § 5 odčítaš? Tie snáď neúčtuješ? To sú príjmy zo závislej činnosti.

Ospravedlňujem sa, opravil som to ako príjem §6/1 - živnosť a §6/2 - príjem z duševného vlastníctva a autorstva..