jankazb
08.04.09,08:22
Prosím o rýchlu radu. Na jesen sme (firma) osadili, odizolovali a zakopali vodotesnú žumpu. Máme vysokú spodnú vodu a dostala sa do žumpy. Je plná!!!! Teraz ju odkopali a boja sa z nej vytiahnuť vodu, vraj aby tá spodná voda žumpu nevytlačila hore. Argumenty že nedokážu odizolovať poklop tak, aby tam neprešla spodná voda sa mne vidia alibistické. http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gifVraj tam prejde vždy.
Viete mi poradiť spôsob ako, alebo čo s tým, aby som im to mohla otrepať o hlavu? Ďakujem veľmi za pomoc a konštruktívne rady.
Miloš Mičega - CIMOM TN
08.04.09,06:35
Prosím o rýchlu radu. Na jesen sme (firma) osadili, odizolovali a zakopali vodotesnú žumpu. Máme vysokú spodnú vodu a dostala sa do žumpy. Je plná!!!! Teraz ju odkopali a boja sa z nej vytiahnuť vodu, vraj aby tá spodná voda žumpu nevytlačila hore. Argumenty že nedokážu odizolovať poklop tak, aby tam neprešla spodná voda sa mne vidia alibistické. http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gifVraj tam prejde vždy.
Viete mi poradiť spôsob ako, alebo čo s tým, aby som im to mohla otrepať o hlavu? Ďakujem veľmi za pomoc a konštruktívne rady.

Nie rada priamo k žumpe, ale otázka.

Je ta spodná voda z presakovania do žumpy?
Nemôže sa dostávať do žumpy z dôvodu presaku do kanalizačného potrubia ?

Neviem, ale môže byť aj tak, že žumpa ako taká nemusí presakovať, ale voda sa do nej dostane potrubým, ktoré nie je dobre utesnené (v spojoch). Neviem. Len pripomínam.

CIMOM
jankazb
08.04.09,06:42
Potrubie skontroľované, je v poriadku. Presakuje niekde žumpa. Než sa zaplnila úplne, bolo počut "čvrkot" vody skoro ako z ríny.
kero64
08.04.09,09:08
Keď sa ukladá žumpa a na ňu poklop, mal by sa na miestach, kde sa spája poklop so žumpou prelepiť ipou. A to aspoň pol metra na na každú stranu. Teda pol metra na poklope a pol metra na žumpe. Potom by to malo byť utesnené. Vždy sa nájde medzierka, kadiaľ si voda cestu nájde, ale už to nieje tak enormné.
jankazb
08.04.09,09:30
Bola olepená, ale asi nie dostatočne. 15m3 za zimu, aj keď bolo snehu a dažďa hodne je asi riadny extrém. Neviem či ich donútiť to oškrabať a znova zaizolovať, alebo pána majstra rovno žaškrtiť.
Kero 64 - ďakujem
deli.
08.04.09,11:30
jankazb, 99% zump nie je vodotesnych, aj ked by mali byt.... a aj ked to garantuju...
a ked nieco odlepia a znova prilepia, uz nikdy to neprilepia tak, aby si tam voda cesticku nenasla...
kero64
08.04.09,17:59
Bola olepená, ale asi nie dostatočne. 15m3 za zimu, aj keď bolo snehu a dažďa hodne je asi riadny extrém. Neviem či ich donútiť to oškrabať a znova zaizolovať, alebo pána majstra rovno žaškrtiť.
Kero 64 - ďakujem
Neviem, za čo mi ďakuješ, ale ak sa ti aspoň uľavilo na duši, som rád. Tiež som pokladal žumpu, ešte v 99. roku. Ale ja ju mám 60cm pod povrchom a na nej ešte vybetónované parkovisko. A môžem ti povedať, že po tejto zime bola plná až po dekel. Takže, tu si nevyberieš. S takýmito extrémami treba rátať, hlavne keď je toľko snehu. Ale ta izolácia určite pomôže.
Milan.Žiška
09.04.09,05:38
Ak je problém len "netesnost žumpy", oprava by nemala byť až taký problém. "Firma", ktorá sa venuje tejto činnosti je povinná podľa ZoD vykonať opravy a zabezpečiť tesnosť. Diagnostika netesnoati a určenie miesta priesaku už dnes nie je neriešitelný problém. Len aby nebol problém vykonať opravu? Tak isto je riešitelný vodoizolačný poklop ( aj pri zlých klimatických podmienkach). Podľa môjho názoru je celá vec len vo finančných prostriedkoch na opravu. Po skúsenostiach s obdobnými stavbymi ( vyrovnávacie nádrže na bazénovú vodu) je to aj dosť nákladné, ale nie neriešiteľné.:)

Pritlač na firmu nech to dajú dokopy (dali predsa nejakú garanciu?) - že to postavia, že to nespadne a že to nebude tiecť ( platí to dnu a aj von), tak nech fungujú.:)
kero64
09.04.09,14:18
Pritlač na firmu nech to dajú dokopy (dali predsa nejakú garanciu?) - že to postavia, že to nespadne a že to nebude tiecť ( platí to dnu a aj von), tak nech fungujú.:)
Milan má pravdu, ak ti to robila firma, je to iba ich problém. Máš na to záruku, tak nech to urobia tak, aby to spĺňalo svoj účel. Veď si si za to zaplatila.
drozdm
21.02.12,19:54
mam otazku..včera nam v starom dome zamrzol odpad do žumpy..aby som sa takychto veci vyvaroval aj v novom dome ..ako môžem zaizolovať odpadove potrubie do čističky .Bude totiž len cca 30-35cm pod terenom , hlbšie sa neda . ak by som poukladal xps dosky 5cm nad rury pomôže to?
220870
22.02.12,07:05
Pomôže tak sa to bežne robí.Stačí aj fasádny polystyrén.
drozdm
22.02.12,18:11
Pomôže tak sa to bežne robí.Stačí aj fasádny polystyrén.
ok bude asi lepšie to položiť na širku ..teda 120cm aby to nepremrzlo z boku nie?
220870
22.02.12,18:23
Môžete aj na šírku.Ale mám to odskúšané po dĺžke a nezamrzlo.
Kes0
31.12.12,11:48
Vratim sa naspať k pôvodnej teme,

keďže tento rok bol pomerne suchý, zistili sme, že nám presakuje žumpa až po navození tatroviek makadamu a položení zámkovej dlažby. Žumpa je klasicky betonový prefabrikát. Vyzerá, že jemne tečie pri napojení kanalizácie ale este viac cez napojenie vrchneho dielcu na žumpu.

Tu je odkaz na to ako sme ju robili (mozno niekto podla fotiek povie kde je problem) http://montovanydom.wordpress.com/2012/06/29/14-06-zumpa a potom nasledne sme este museli zvysit "krk" to uz je na druhom prispevku http://montovanydom.wordpress.com/2012/07/07/07-07-krk-na-zumpu
Teraz tecie tak ze za 10 dni sa naplni uplne plna. Nastastie nebyvame takze je to len zrazkova voda a da sa vycerpat.

K polohe, pozemok ma hnusnu ilovitu zeminu a je pod upetim karpat. Takze ked je sucho tak je aj u nas sucho ale akonahle trosku prsi tak cca v 1m pod povrchom zacne prudit voda z karpat. tlakovu podzemnu vodu tam nemame.
lapejko
01.01.13,22:04
mam otazku..včera nam v starom dome zamrzol odpad do žumpy..aby som sa takychto veci vyvaroval aj v novom dome ..ako môžem zaizolovať odpadove potrubie do čističky .Bude totiž len cca 30-35cm pod terenom , hlbšie sa neda . ak by som poukladal xps dosky 5cm nad rury pomôže to?
že sa nedá dať hlbšie odpad do čističky je neužitočná informácia a takýchto výrobcov by som zverejnil na výstavách a odborných fórach, stavbárske pravidlá o uložení kanalizácie a vody do nezamŕzajúcej hĺbky nikto nezrušil, seriózni výrobcovia ponúkajú predĺžené šachty na čističky, izolácia síce môže ochrániť pred zamrznutím ale ťažké navlhnuté pôdy pri silných mrazoch výrazne pracujú a narušujú spoje a napojenia kanalizácie - skúsenosti z praxe. Ak bude potrubie izolované polystyrénom bolo by vhodné aby bolo uložené voľne v izolačnej krabici.
lapejko
01.01.13,22:27
Vratim sa naspať k pôvodnej teme,

keďže tento rok bol pomerne suchý, zistili sme, že nám presakuje žumpa až po navození tatroviek makadamu a položení zámkovej dlažby. Žumpa je klasicky betonový prefabrikát. Vyzerá, že jemne tečie pri napojení kanalizácie ale este viac cez napojenie vrchneho dielcu na žumpu.

Tu je odkaz na to ako sme ju robili (mozno niekto podla fotiek povie kde je problem) http://montovanydom.wordpress.com/2012/06/29/14-06-zumpa a potom nasledne sme este museli zvysit "krk" to uz je na druhom prispevku http://montovanydom.wordpress.com/2012/07/07/07-07-krk-na-zumpu
Teraz tecie tak ze za 10 dni sa naplni uplne plna. Nastastie nebyvame takze je to len zrazkova voda a da sa vycerpat.

K polohe, pozemok ma hnusnu ilovitu zeminu a je pod upetim karpat. Takze ked je sucho tak je aj u nas sucho ale akonahle trosku prsi tak cca v 1m pod povrchom zacne prudit voda z karpat. tlakovu podzemnu vodu tam nemame.
ale ten prefabrikát nie je nijako izolovaný, ten betón nebude až taký vodotesný ale spoje podlepené pur penou určite netesnia, stačí že sa vrchný diel priložil 2x alebo šmykol, bolo treba ho prelepiť izolačným pásom.
oondrejj
02.01.13,18:56
ale predsa nove žumpy majú mať certifikat tesnosti alebo niečo také. My máme tiež takto robénu doma ale prišla nam firma robila ake skušky kontroly aby nam mohli tenot certifikat vystaviť. K tomu Vášmu problému - jednoducho nech sa nevyhováraju ved je to ich chybou ak sa tam dostáva spodná voda nech si to opravia po sebe. Podľa mňa kvalitná firma si po sebe chyby opraví. Už len pre to že si takto na fórach, diskusiach, Stavreku, či icných stavebných stránkach spraví zlu reklamu. Teda v tom prípade že sa tam dostala ta spodná voda. Lebo ak urobili všetko správne...