scorp
08.04.09,08:52
Opat zdravim poradu. Doteraz som si vzdy vedel poradit s virusmi, ale teraz som v koncoch. Problem: bohuzial len sprostredkovane info, ze vraj na obrazovke sa objavila vyzva na update windows, uzivatel potvrdil a odvtedy vznikol problem. NOD rachol-chyba komunikacie s jadrom. Stav PC. Legalny Win,aktualizovany SP3 a dalej. Aktualny legalny NOD. Moje kroky: odinstalovanie NOD, nanovo instalovat nesiel. Instalovanie AVIRA-instalacia zbehla, antivirak som nerozbehal. Hijackthis nepustim. Vsetko plati aj v nudzovom rezime. Vopred diky za rady ?
bobino38
08.04.09,07:08
a ako prebehol update? až do konca a aj s následným reštartom PC?
Chobot
08.04.09,08:00
Opat zdravim poradu. Doteraz som si vzdy vedel poradit s virusmi, ale teraz som v koncoch. Problem: bohuzial len sprostredkovane info, ze vraj na obrazovke sa objavila vyzva na update windows, uzivatel potvrdil a odvtedy vznikol problem. NOD rachol-chyba komunikacie s jadrom. Stav PC. Legalny Win,aktualizovany SP3 a dalej. Aktualny legalny NOD. Moje kroky: odinstalovanie NOD, nanovo instalovat nesiel. Instalovanie AVIRA-instalacia zbehla, antivirak som nerozbehal. Hijackthis nepustim. Vsetko plati aj v nudzovom rezime. Vopred diky za rady ?

Síce nevidím, čo sa presne stalo, ale predpokladám, že užívateľ naletel nejakej podvodnej stránke alebo výzve na update, ktorý updatom vlastne ani nie je. Neoveril si pravosť stránky, z ktorej stiahol "update" a naištaloval si vlastnou vinou nejaký vírus či malware. Môže ísť o niečo oveľa závažnejšie, než len vírus, pretože on to inštaloval. Možno mal šťastie, že sa to prejavilo, lebo mohlo to byť aj niečo skryté, čo by mu mohlo neskôr uškodiť viac (napr. program na rozposielanie spamu z jeho schránky, kriminálna činnosť, mohol niekto cez nejaký program sledovať jeho činnosť na PC, odchytávať heslá,...)

Vrelo doporučujem urobiť zálohu dôležitých dokumentov a celý Windows nanovo nainštalovať na sformátovaný disk. NEskúšať liečenie, ten vírus, či čo to je môže byť infiltovaný všade. Raz som tiež chytil nejakú pliagu, našťastie to bol len adware. Odinštaloval som ho, odstránil z registra a pri ďalšom reštarte sa znovu sám naištaloval. Nevedel som prísť na to, odkiaľ sa inštaluje. Pomohla reinštalácia Windowsu.
scorp
08.04.09,08:57
Ano, naozaj naletel. Nieco podobne som zazil s tzv. Antivirus2008 a Antivirus2009. V tych pripadoch bol publikovany navod na odstranenie.
A samozrejme som zabudol, vcera: AVG 8 som nainstaloval na "dotycnom" a updatoval databazu. Uspesne. Supstil som test celeho PC. Kedze zatial nemam spatne info, tak cakam...
peanut
08.04.09,11:55
Vrelo doporučujem urobiť zálohu dôležitých dokumentov a celý Windows nanovo nainštalovať na sformátovaný disk. NEskúšať liečenie, ten vírus, či čo to je môže byť infiltovaný všade.

1. hlavne nezabudni potom poriadne preskenovat zalohovane dokumenty. Poznam pripady, kde si spokojny uzivatel spustil infikovane dokumenty po preinstalovani vsetkeho. :)

2. Neskusat liecenie, pokial na to nemas. Sam som si parkrat rucne odstranil malware, ktory nedokazal odstranit antivirak. Akurat to liecenie moze byt obcas pomalsie ako re-install (najma ak napr. pouzivas obrazy/zalohy).



mimotemy
3. pokial na bod 2.) mas, tak ako to, ze si sa infikoval? :rolleyes:
scorp
08.04.09,14:18
No, PC je sice mnou spravovany, ale iba som ho nastavil pred 1,5 rokom pri zakupeni. Je automaticky windows update, denna aktualizacia NOD. Test cca 1x mesacne. Pouzivatelia spolahlivi. (prevereni). Som sklamany-AVG nenasiel nic. Pomohol mi Combofix. Teraz zbehol test cez Avira. odinstaloval som ju a dal NOD. Bezi test, zatial vyzera byt vsetko O.K. Nechapem, ako mohol prejst virus cez NOD do PC. Posledny test cez NOD bol 1.4.2009. Spominana aktualizacia sa zdala byt legalna-aspon podla "vypocuvania". Dakujem vsetkym, prijemne sviatky.
mpca
08.04.09,15:44
Combofix a MBAM je veľmi dobra kombinacia proti malwaru...
vyse roka mi po pc bludil virtumonde.c s ktorym si nevedel dat rady NOD, spybot ani adaware...
uz stvrty rok sa tesim bes reinstalacie os :)
peanut
09.04.09,10:06
(podciarknute zvyraznujem)

No, PC je sice mnou spravovany, ale iba som ho nastavil pred 1,5 rokom pri zakupeni. Je automaticky windows update, denna aktualizacia NOD. Test cca 1x mesacne. Pouzivatelia spolahlivi. (prevereni). Som sklamany-AVG nenasiel nic. Pomohol mi Combofix. Teraz zbehol test cez Avira. odinstaloval som ju a dal NOD. Bezi test, zatial vyzera byt vsetko O.K. Nechapem, ako mohol prejst virus cez NOD do PC. Posledny test cez NOD bol 1.4.2009. Spominana aktualizacia sa zdala byt legalna-aspon podla "vypocuvania".
Ja to chapem velmi dobre. Antivirus + firewall + ine anti-malware programy su na znizenie rizika, nikdy nie su 100%. Cize:
1. antivir, firewall, ... su nutnostou.
2. legalny software ... nutnost; bez updatov windowsu si deravy ako emental; cracky su castokrat virusy; cracknute verzie windowsu sluzia castokrat ako penazna navnada pre uzivatelov, ktori su potom zombici pre hackerov
3. bezny uzivatel nema mat co administratorske prava (ach tie windows :mee:)
4. ked potrebujes 100% istotu, tak pouzivaj OpenBSD - (odkaz v cestine) http://www.openbsd.org/cs/index.html - za 10 rokov 2 diery v zakladnej instalacke, vhodne pre paranoikov ;), najdolezitejsie tajne vladne sifrovane dokumenty atd.
5. spominal si SP3, cize WinXP? Vista je oproti XP omnoho bezpecnejsia (ale aj pomalsia)
6. IMHO - proti adware (a ine podobne malware) som nikdy nepouzival software, ale zdravy rozum administratora - neinstalovat sprostosti