Holubar
08.04.09,10:28
Zdravim. Chystam sa kupit fotak z CR a v jednom obchode ponukaju predaj priamo bez DPH ak sa jedna o firmu, ktora je platcom DPH. Ja som konatelom jednej sro,ktoru sme zakladali v minulom roku. V problematike sa takmer vobec nevyznam, tak by som sa tu rad spytal.

1/ Ako zistim, ci je nasa firma platcom DPH? Ak mame karticku z danoveho uradu, kde je DIC, znamena to, ze sme platcom?

2/Ako to bude s dph za ten fotak? Ja si to chcem kupit pre seba, no v tom obchode uvediem ako na firmu a teda to fime formalne aj ostane, nebude sa to predavat dalej. Ako to ovplyvni uctovnictvo? Treba tu dph potom platit tu na Slovensku, alebo sa to len nejak zahrnie do uctovnictva a ostane to v pohode?

Budem vdacny za kazdy hodnotny prispevok.
Vladimír Ozimý
08.04.09,10:54
Zdravim. Chystam sa kupit fotak z CR a v jednom obchode ponukaju predaj priamo bez DPH ak sa jedna o firmu, ktora je platcom DPH. Ja som konatelom jednej sro,ktoru sme zakladali v minulom roku. V problematike sa takmer vobec nevyznam, tak by som sa tu rad spytal.

1/ Ako zistim, ci je nasa firma platcom DPH? Ak mame karticku z danoveho uradu, kde je DIC, znamena to, ze sme platcom?

2/Ako to bude s dph za ten fotak? Ja si to chcem kupit pre seba, no v tom obchode uvediem ako na firmu a teda to fime formalne aj ostane, nebude sa to predavat dalej. Ako to ovplyvni uctovnictvo? Treba tu dph potom platit tu na Slovensku, alebo sa to len nejak zahrnie do uctovnictva a ostane to v pohode?

Budem vdacny za kazdy hodnotny prispevok.

na daňovom úrade sa registrujete z titulu výkonu podnikateľskej činnosti, kedy vám správca dane prideli DIČ. To vyjadruje že ste daňový subjekt na účely výberu daní nie však platiteľom DPH. ak chcete byť platiteľom DpH musíte mať registračnú kartičku s prefixom SK+DIČ = IČDPH. Ak máte takúto kartičku potom ste platiteľom v tuzemsku a ak nakúpite tovar v ČR od platiteľa DPH pričom ho preveziete do tuzemska potom tá spoločnosť je povinná vám to predať bez dane a vy máte povinnosť vykonať tzv "samozdanenie". POdľa § 69 ods. 6 ste osobou povinnou platiť daň, t.j. odvediete DPH v tuzemsku ale na druhej strane ak ste platiteľom DPh ktorý nedodáva oslobodené plnenia bez dane potom vám vzniká aj nárok na odpočítanie DPH čím vzniká vlastne nulový dopad na štátny rozpočet. To čo odvediete si hneĎ aj uplatníte na odpočet.

takže si zistite či ste alebo nie ste platiteľom DPH. ak nie ste potom česká spoločnosť vám predá fotoaparát s českou daňou, ktorú si môžte ako zahraničná osoba narokovať od finančného úradu praha 1.
Holubar
08.04.09,12:13
Podla toho, co pisete platcom DPH nie sme, cize to ostatne ani netreba riesit. Velmi pekne dakujem za odpoved, velmi si to cenim.