mvlko
08.04.09,12:11
Dobry den,

kupili sme novu miesacku a nulu ma vyvedenu na konstrukcii. V dokumentacii sa pise, ze sa musi cez tento vyvod uzemnit. Vie mi nekto poradit ako sa spravne uzemnenie vykona?

Dakujem!
220870
08.04.09,15:54
Oceľová konštrukcia miechačky musí byť priamo el káblom o spojená zo zemou.Robí sa to tak že na tú konštrukciu v tom vývode sa pevne priskrutkuje el. kábel ktorý sa pevne prichytí o oceľový kolík ktorý sa pribije do zeme.
mvlko
08.04.09,17:09
Dakujem pekne za radu! Viem bola to primitivna otazka, ale kto sa nepyta nevie :) ...
Miloš Mičega - CIMOM TN
08.04.09,17:47
Oceľová konštrukcia miechačky musí byť priamo el káblom o spojená zo zemou.Robí sa to tak že na tú konštrukciu v tom vývode sa pevne priskrutkuje el. kábel ktorý sa pevne prichytí o oceľový kolík ktorý sa pribije do zeme.


Poznámka : mimotemy
Ako mladý majster som v 93 takto kázal chlapom na stavbe uzemniť miešačku. Na prvýkrát, im to nešlo zaraziť. Na druhý tiež. Podarilo sa im to na tretí krát.
Výsledok. Pod zemou boli 2 káble telekomunikácií - oba 800 "párové". Pri uzemňovaní trafili tieto dva káble. Časť mesta bola bez telefónov.
:confused::---

CIMOM
Dovetok : bezpečnosť nadovšetko.
petmar
09.04.09,06:40
Len pre úplnosť - v nových inštaláciach - norma platí už asi 4 rokyči viac, musia byť zásuvky vo vonkajšom prostredí zapojené cez prúdový chránič. 3-fázový kábel k zásuvke ale aj k miešačke musí mať 5 žíl, zásuvka+zástrčka 5 kontaktov. V tomto prípade je uzemnenie miešačky zbytočné.
mvlko
09.04.09,07:09
Len pre úplnosť - v nových inštaláciach - norma platí už asi 4 rokyči viac, musia byť zásuvky vo vonkajšom prostredí zapojené cez prúdový chránič. 3-fázový kábel k zásuvke ale aj k miešačke musí mať 5 žíl, zásuvka+zástrčka 5 kontaktov. V tomto prípade je uzemnenie miešačky zbytočné.
To je asi ale iba pravda pokial miesacka funguje na 380V nie? Ta nasa ide na 220V a ma vyvod trojkolik (asi bezpecnostna zasuvka na 220V).
petmar
09.04.09,07:16
Prúdový chránič je umiestneý v rozvádzači ako istič. Ochrana má byť aj pre 230V zásuvky. Len či ju tam máte?
Milan.Žiška
09.04.09,09:49
Ak miešačku po starom uzemníš, nemôžeš tým nič pokaziť. Ak by bol problém prúdový chránič predradený hlavnému ističu prívodu pre zdrojový rozvádzač to vyrieši, ak ho tam nemáš rieši to zemnenie.