IVEB
08.04.09,14:01
Poraďáci , dovoľujem si upriamiť Vašu pozornosť na § 231 ods.1 písm.o ., a § 228ods.6 / pre SZČO/ zákona o soc.poistení na registračnú povinnosť v súvislosti s vyslaním zamestnancov na služobnú cestu do zahraničia.
o) oznámiť pobočke pri plnení povinnosti podľa písmena b) štát, na ktorého území zamestnanec vykonáva prácu, ak prácu vykonáva mimo územia Slovenskej republiky; zamestnávateľ je povinný oznámiť pobočke zmenu štátu, na ktorého území zamestnanec vykonáva prácu, do ôsmich dní od zmeny tejto skutočnosti.(Táto zmena nadobúda účinnosť 1. januára 2009)

Aj keď tento § hovorí o práci , a prácou je aj služobná cesta / aj jednodňová/ je potrebné si splniť registračnú povinnosť.

O tejto povinnosti je písané aj na stránke SP ako Poistenie a zárobková činnosť v EÚ.Je tam rozpísané , čo všetko ste povinný predložiť SP , aby bol zamestnancovi následne vystavený formulár E101. Pred 1. januárom táto registračná povinnosť nebola daná zákonom o SP/ nikde som to nenašla/ a ani sa za to nedávali pokuty. Píšem Vám o tom hlavne preto , že na školení , ktoré organizovala SP V KE bola upriamená pozornosť práve na to. Absolvovala som nejedno školenie zákona o soc.poistení , ale ani na jednom sa táto téma nikdy nepreberala. Zaujíma ma či ste sa skúsené mzdárky / aj keď si myslím , že nie je to celkom povinnosť práve mzdárov / stretli s touto povinnosť , či ju realizujete a pod. Prosím vyjadrite sa k tejto téme.
IVEB
12.04.09,11:40
Ja viem , že dnes väčšina z Vás odpočíva a na prácu nemyslí, ale to vážne nikto z Vás ešte takúto záležitosť na SP neriešil ?
Aďka S
14.05.09,12:12
Aj moji kolegovia boli na školení a tiež im bola táto informácia dávaná do pozornosti. My sme firma, v ktorej sa bežne vybehne na deň-dva do materskej alebo inej dcérskej spoločnosti a tak to vyzerá, že každý týždeň pôjdem na SP s E101. Ja by som však rada vedela čosi o sankciách za nepodanie žiadosti o E101, ak sa nič počas služobky nestane.
KEJKA
14.05.09,12:17
neviem nič bližšie, ale podľa mňa treba rozlišovať medzi služobnou cestou a vyslaním na prácu do iného štátu.......
IVEB
14.05.09,15:45
Od 01.01.2009 je sankcia taká istá ako pri iných registračných povinnostiach. Tu vôbec nejde o to či sa na ten služobnej ceste niečo stane alebo nie, ide o riadnu registračnú povinnosť , ktorá vyplýva zamestnávateľovi a SZČO . My sme na SP odniesli všetky papiere , ktoré od nás žiadali a nebolo ich málo už viac ako pred mesiacom , včera sme tam boli opäť s iným zamestnancom a výsledok je taký , že tú pôvodnú žiadosť ešte ich šéfka ani nevidela. Takže vytvorte si svoj názor o čom to celé je. Asi by im trebalo nosiť tie papiere denne a som zvedavá koľko zase úradníkov budú musieť prijímať , aby to stíhali. A tie pokuty sú tam jednoznačne preto , aby SP získala ďalšie peniaze. Hnevá ma to , pretože nevidím v tejto legislatívnej povinnosti žiadny význam. Pochopila by som to , ak by som s tým formulárom vycestovala do zahraničia a nie , že oni po mesiaci sa na to ešte ani pozreli. A vôbec nejde o to či na tej pracovnej ceste pracujete , alebo idete do materskej firmy napr. na školenie.
Aďka S
18.05.09,10:31
Chcela by som reagovať na dve veci:
1. rozlišovanie služobnej cesty od výkonu práce - naši ľudia sa chodia do materskej spoločnosti zväčša školiť alebo idú na poradu. Podľa §154 ods. 3 Zákonníka práce "...účasť na vzdelávaní je výkonom práce..." Takže nesúhlasím s Kejkou a dávam za pravdu IVEB.
2. IVEB, tiež mi kypí žlč, keď mám písať žiadosť o E101, pretože nám ľudia idú na 1 deň von, urobia mi cesťák, využijem zákon retroaktiviy a až po ppríchode (do 8 dní) požiadam o E101 a SP mi ju do 30 dní vydá. Zabijem tým pol dňa (za posledný týždeň 5 žiadostí s rpílohami), musím tam ísť osobne (ďalší 1/2deň v keli), aby si mohli overiť originál prac.zmluvy a cesťáku... A k čomu je to všetko dobré. Začala som sa s tým zmierovať a dnes mi v SP BA začali rozprávať, načo to v takýchto prípadoch žiadam...
Šéf mi kázal zistiť pokuty za nenahlasovanie. Ak budú motivačné, budeme to robiť. Ak to bude malá suma, budeme to ignorovať. Viete ma niekto navigovať k legislatíve, ktorá hovorí o týchto pokutách?
IVEB
18.05.09,16:12
Pozri si stránku SP , dať si vyhľadať pokuty a tam je to presne uvedené . Od 01.01.2009 je to pokuta aj za to o čom sa tu bavíme §231 ods.1 písm.o. Je to šialenstvo.
kkllc
21.05.09,14:38
To budem mať prechodné pracovisko na SP? Každý týždeň niekto vybehne do zahraničia.
Ako to budú kontrolovať? Ak si nebude SZČO robiť cesťák?
Dáša_
25.05.09,12:01
Mna by zaujímalo, čo toto bude znamenať v súvislosti s už uskutočnenými SC a neprihlásením zamestnancov, respektíve konateľov v SP.

Čo s tým teraz - riskovať pokutu zo SP. Alebo nevyúčtovať z opatrnosti SC ? Alebo ako, má niekto nejaký nápad?
kkllc
25.05.09,18:25
Ako sa SP dozvie, že bol zamestnanec na služobke? Nie je to len preto, že ak by sa mu v zahraničí niečo stalo - pracovný úraz - tak mu nevyplatia nemocenské?
jales
26.05.09,09:41
Ja by som veľmi rada vidieť nejaké stanovisko SP k tomuto problému. Oni vždy všetko vedia až keď prídu na kontrolu. A najradšej už mám ich vyjadrenie, že my máme k tomu interný predpis, len škoda, že o tom ich internom predpise nie je informovaná aj verejnosť. A pritom majú čas sa mesiac na doklady ani nepozrieť, len my máme povinnosti do 3 dní, do 8 dní atď.
Chobot
27.05.09,09:39
Podľa môjho názoru si to Sociálna poisťovňa zle vysvetlila a aplikovala to v praxi najhorším spôsobom.

Veď pokiaľ je zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu, nevidím dôvod, prečo by mal podliehať poisteniu v zahraničí. Veď zamestnávateľ mu platí soc. poistenie na Slovensku, hoci sa dočasne zdržuje v zahraničí.

Ale zo znenia zákona je to skutočne nejasné, o čo vlastne ide.
alušik
27.05.09,10:12
Ach, jooo... No, nepotešili ste ma, ani ja Vás nepoteším...:D:o:o:o
Chcela som vedieť, ako to skutočne je, lebo my vysielame zamestnancov na zahraničné pracovné cesty určite každý týždeň, tak som zdvihla telefón a zavolala na pobočku SP u nás. No a je to skutočne tak. Je potrebné vystaviť registračný list na každého zamestnanca, ktorý bude vyslaný na služobnú cestu do zahraničia a to z akéhokoľvek dôvodu (školenie, odvoz-dovoz materiálu a pod.) a požiadať zároveň o vystavenie formulára E101.
Registračný list je potrebné vypísať tak, že vypíšem v odd. 10 štát, do ktorého je zamestnanec vyslaný a v dolnej časti dátum zmeny uvediem na jednom RL začiatok SC a na druhom RL koniec práce v danom štáte.
Povinnosť máme do 8 dní, takže oba RL môžem vyhotoviť aj po skončení SC a formulár E101 bude vyhotovený aj spätne. Nie je to síce takto správne, lebo formulár by mal mať zamestnanec so sebou pri ceste v zahraničí, čiže najideálnejšie by bolo nahlásiť začiatok SC vopred. K žiadosti o vystavenie formulára E101 je potrebné doložiť pracovnú zmluvu zamestnanca, výpis z OR a tiež príkaz na zahraničnú pracovnú cestu. Formulár E101 sa dá vybaviť aj na dlhšiu dobu ako je samotná jedna jediná služobná cesta, ale žiadosť by mala byť podložená nejakou zmluvou o dlhodobejšej spolupráci s obchodným partnerom.

Poraďáci moji zlatí, mám z toho hlavu v smútku. :o:o:o
IVEB
27.05.09,10:13
Súhlasím s Chobotom , lenže asi väčšina našich zákonov je postavená na tom , aby vznikali dohady a každý si to potom vysvetľuje po svojom. My sme dnes obdržali od SP formulár E101 nimi potvrdený a to sme im doklady doručili týždeň pred nástupom zamestnanca na SC / 10.4.2009/ čiže určite to nie je 30 dňová lehota a teraz sa pýtam , čo mám s tými formulármi robiť , načo sú mi teraz , veď zamestnanec už aj zabudol , že na nejakej SC bol. Len si založím nový šanón s názvom SP- E101. Tak asi k tomu to celé je.
alušik
27.05.09,10:23
Je to naozaj celé choré... Ešte som zabudla napísať, že ma upozornili na to, že nesmieme mať žiadne nedoplatky na sociálnom poistení, aby nám ten formulár bol vystavený. :eek:
tuta
27.05.09,10:50
Je to naozaj celé choré... Ešte som zabudla napísať, že ma upozornili na to, že nesmieme mať žiadne nedoplatky na sociálnom poistení, aby nám ten formulár bol vystavený. :eek:

:eek: A čo v prípade, že zamestnávateľ bude mať nedoplatky? To zamestnanec
nemôže ísť na služobnú cestu, lebo nedostane formulár?
Je to choré.
mimotemy Že by aj toto súviselo s hospodárskou krízou?
alušik
27.05.09,13:35
Podľa mňa sa tu treba zamyslieť nad tým, že sa riešia zase dve samostatné veci:
1) registračný list FO - tam nie je povinnosť nahlásiť SC vopred, stačí do 8 dní, tak v tomto podľa mňa nemôže mať zamestnávateľ až taký problém s oznámením zmeny miesta výkonu práce, keď asi už väčšia časť zamestnávateľov má vybavený prístup cez internet - EZU
2) formulár E101 („Potvrdenie o uplatniteľnej legislatíve“ ) - ten je možné vybaviť aj spätne ("keby sa náhodou niečo stalo v zahraničí" - to je info zo SP), a teda nie je nevyhnutné mať ho so sebou priamo na služobnej ceste
Mne to teda nedáva vôbec žiadny zmysel vybavovať vôbec tento formulár v prípade krátkodobých služobných ciest. Dáva mi to zmysel u ľudí, ktorí pracujú nejakú dobu na stavbe v inom štáte EÚ, alebo proste vykonávajú inú dlhodobejšiu prácu.
Tak nad tým uvažujem, že čo je vlastne zo strany Sociálnej poisťovne pokutovateľné...? Pokutovateľná je podľa môjho názoru len tá prvá oblasť - t.j. nezaslanie registračného listu. To, či ja som žiadala alebo nežiadala o formulár E101 pokutovať nemôžu.

Takže to, že nemôžeme mať v čase podania žiadosti o vyhotovenie formulára E101 žiadne nedoplatky na SP, sa mi zdá aj vcelku logické, keďže formulár mi je potrebný hlavne vtedy, ak by sa niečo v zahraničí udialo a muselo by sa to riešiť. Ten formulár hovorí o tom, že náš zamestnanec vyslaný na cestu mimo nášho územia podlieha našej legislatíve - aspoň tak som to teda pochopila ja. ;)
IVEB
28.05.09,04:44
Je to síce registračná povinnosť , ale vôbec sa to nerobí cez registračné listy - EZU . My sme len išli na SP a dali nám tlačivá Žiadosť o vystavenie formuláru E101 ...... a kopu ďalších vecí , ktoré sme mali predložiť. Robili ste to niekto inak ? Takže ak by to malo fungovať len cez registráciu tak nepoviem nič , ale toto čo tu popisujem je len o papierovaní a o ničom inom . Nedáva mi to vôbec zmysel.
alušik
28.05.09,08:41
Ivka, robíš z toho akoby len polovicu (podľa mňa tú "zbytočnejšiu") ... Jedna povinnosť je vyplnenie registračného listu - vyplýva priamo zo zákona o soc.poistení (sama si úplne v prvom príspevku citovala toto ustanovenie) a druhé je podanie žiadosti o formulár E101 (toto naozaj nejde cez EZU). Možno sa prednášajúca na školení, ktoré si absolvovala zamerala prevažne na časť o formulári E101, pretože vyplnenie registračného listu už zvláda každý zamestnávateľ a ten formulár E101 je pre väčšinu neznámy. Pozri sa na tlačivo registračného listu v časti 10. Práve tam od januára pribula ďalšia kolonka "Výkon práce v štáte".;)
Eulaly
28.05.09,10:52
Prosím Vás, na aké prípady sa táto povinnosť vlastne vzťahuje? Čím viac o tom čítam, tým som z toho blbšia. Náhodou som na toto dnes natrafila, dodnes som o niečom takom ani len netušila... Firma po rokoch prvykrát vyslala niekoľko zamestnancov vykonávať stavebné práce do ČR, preto ma to zaujalo... Máme aj mi túto povinnosť? Našla som si tento formulár na stránke SP, aspoň narýchlo to prebehla, ale stále mi to nie je jasné. A ešte viac ma poplietli podmienky a znaky inštitútu vyslania... viď:
"Charakteristickými znakmi vyslania vo vzťahu vysielajúceho zamestnávateľa a vysielaného zamestnanca sú najmä:
• pracovnoprávny vzťah k vysielajúcemu zamestnávateľovi trvá po celú dobu vyslania (ak je vyslaný zamestnanec daný k dispozícii tretiemu zamestnávateľovi, už nemôže existovať žiadna záruka zachovania priameho vzťahu a teda nie je splnený tento charakteristický znak vyslania),atď...
(Nejde mi tu vložiť stiahnutý súbor zo SP vo formáte RTF, ale nájdeme to na stránke SP vo formulároch E 101:
http://www.socpoist.sk/616/1567s
tretí dokument a je to uvedené v pokynoch a informáciách za daným formulárom v časti "Podmienky využitia inštitútu vyslania, článok 14 (1) (a) Nariadenia a jeho charakteristické znaky")

Ako je to myslené? Je dôležité, ak naši zamestnanci vykonávajú prácu pre zahraničného odberateľa v zahraničí na základe objednávky s inou slovenskou firmou? Teda vlastne pracujú pre túto slovenskú firmu, ktorej aj prácu budeme fakturovať? Máme tento formulár tiež žiadať? Ak áno, ak v priebehu mesiaca idú na 10-dňovku, potom majú voľno (v SR), potom opäť vycestujú... atď, stačí to požiadať iba 1x alebo sa to musí robiť zakaždým? A ako je to potom s RLZ??? Som z toho načisto blbá, takže ďakujem za každú radu...
skonline
28.05.09,13:17
pripajam odpoved, ktoru som prave obdrzal po zadani otazky do poradne na webe socialnej poistovne:

Otazka:
Zamestnavatel prevadzkuje medzinarodnu nakladnu cestnu prepravu a z charakteru tejto cinnosti vyplyva ze zamestnancov pravidelne vysiela na pracovne cesty mimo Slovenskej republiky a pracuju tak v priebehu mesiaca v niekolkych statoch EU. Akym sposobom si ma zamestnavatel plnit povinnost podla § 231 ods.1 písm.o zakona o socialnom poisteni v praci? Ked pracovna cesta trva 14dni, ma kazdy den oznamovat soc.poistovni stat ktorym zamestnanec prechadza?

Odpoveď:

Dobrý deň Vám želáme,



zamestnanci, ktorí vykonávajú zvyčajne svoju činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov, napr. vodiči vykonávajúci činnosť v medzinárodnej preprave, oznamujú svoju situáciu príslušnej inštitúcii štátu bydliska podaním žiadosti na posúdenie a určenie príslušnosti k právnym predpisom sociálneho zabezpečenia. Ak sa posúdi, že zamestnanec podlieha legislatíve SR, bude mu vystavený formulár E 101 SK, ktorý potvrdzuje jeho príslušnosť k právnym predpisom sociálneho zabezpečenia SR počas celej doby, na ktorú bol vydaný. V tomto prípade zamestnávateľ neoznamuje prostredníctvom RLFO zakaždým zmenu štátu výkonu práce, nakoľko tieto štáty budú uvedené na formulári E 101.



Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva zamestnanca pre medzinárodné dopravné služby, uvedie na Registračnom liste FO kód prvého štátu v poradí, v ktorom zamestnanec začne vykonávať prácu. Ak prvým štátom v poradí je územie členského štátu EÚ, EHP, Švajčiarska, oznamovacia povinnosť sa ďalej nevyžaduje. Ak prvým štátom v poradí je Slovenská republika, uvedie zamestnávateľ na tlačive Registračný list FO pri prihlasovaní zamestnanca kód SK. Ak tento zamestnanec začne vykonávať prácu mimo územia Slovenskej republiky, oznámi zamestnávateľ zmenu územia štátu raz, a ďalšie zmeny územia štátu, v ktorom zamestnanec vykonáva prácu, zamestnávateľ neoznamuje.



V prípade potreby Vám ďalšie informácie poskytne pobočka Sociálnej poisťovne.
Dáša_
28.05.09,13:27
Mna by zaujímalo, ako je to v prípade konateľov, ktorí nie sú v pracovnom pomere a idú na zanraničnú SC. Respektíve, možno aj su v pracovnom pomere, ale na SC idu z pozície konateľa. A na túto pozíciu nemajú podpísanú žiadnu dohodu.

No nič, zajtra skúsim navštíviť socialku osobne, snád sa niečo dozviem
Dáša_
29.05.09,08:10
Mna by zaujímalo, ako je to v prípade konateľov, ktorí nie sú v pracovnom pomere a idú na zanraničnú SC. Respektíve, možno aj su v pracovnom pomere, ale na SC idu z pozície konateľa. A na túto pozíciu nemajú podpísanú žiadnu dohodu.

No nič, zajtra skúsim navštíviť socialku osobne, snád sa niečo dozviem

no tak si odpovedam čiastočne sama - konateľa nemusím nahlasovať v prípade zahraničnej SC

tu http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s je vraj kopec informácii

a z tohto http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s#vyslanie-zamestnancov vyplýva, že pre zamestnávateľov s jedným zamestnancom sa to ani nedá urobiť.

Ale pojdeme tam osobne, lebo po pravde, nerozumiem tomu ani za mak.

Teda nechapem celkom na čo to je dobré.
alušik
29.05.09,09:48
Dáška - tiež mám pocit, že čím viac o tom formulári E101 čítam, tým som hlúpejšia... :o

skonline - áno, u zamestnancov medzinárodnej nákladnej cestnej preprave je to s registračnými listami trošku inak ako u iných vysielaných zamestnancoch. Povedala by som, že prepravcovia majú s registračnými listami "vyhraté" - robia ich naozaj len raz...

Len si treba uvedomiť, že tu stále riešime 2 rôzne veci:
1) formuláre E101
2) registračné listy FO...
Dáša_
29.05.09,09:52
Dáška - tiež mám pocit, že čím viac o tom formulári E101 čítam, tým som hlúpejšia... :o

skonline - áno, u zamestnancov medzinárodnej nákladnej cestnej preprave je to s registračnými listami trošku inak ako u iných vysielaných zamestnancoch. Povedala by som, že prepravcovia majú s registračnými listami "vyhraté" - robia ich naozaj len raz...

Len si treba uvedomiť, že tu stále riešime 2 rôzne veci:
1) formuláre E101
2) registračné listy FO...

Ja si myslím, že si musíme položiť základnú otázku: o čo tu ide? Zrejme je zámerom, aby ak pracovníci pracujú napríklad v nemecku, vyslala ich tam firma, tak boli prihlásení do nemeckej socialnej poistovne? A platí sa stále do našej poisťovne? Oni si to potom nejak kompenzujú? Alebo čo je cieľom?
alušik
29.05.09,10:22
mimotemy
Dáška, ak sa teda bavíme konkrétne len o formulároch E101, tak zámerom určite je, aby sa poistné vyberalo na území toho štátu EÚ, kde sa fyzicky práca vykonáva. Aby napríklad slovenský zamestnávateľ pri vyslaní zamestnanca na prácu do zahraničia nemusel platiť poistné na území iného štátu, vystavením formulára E101 sa tomu vlastne vyhne, lebo ním sa určí príslušnosť k legislatíve nášho štátu. V prípade, že človek vykonáva prácu pre viacerých zamestnávateľov v rôznych štátoch EÚ, či EHP, je asi zámerom to, aby sa poistné sústredilo do toho štátu, kde má ten zamestnanec bydlisko (stredisko záujmov). No možno sa mýlim... Zatiaľ som to teda ja takto nejako pochopila.;)
Ing. Pavol Zúber
29.05.09,11:40
My sme volali na SP do Bratislavy, tam nám povedali že pri pravidelnom vysielaní zamestnancov na SC do zahraničia napr. pri preprave tovaru môže nahradiť E101 komerčné úrazové poistenie zametnancov.
vema
29.05.09,16:34
Môže byť z tejto situácie problém? Prijali sme zamestnanca, ktorý nemal ešte ukončený pracovný pomer v predchádzajúcej firme. My sme ho zaregistrovali 15.2.2009 a on si ešte čerpal dovolenku v predchádzajúcej firme do 20.2.2009. On to bral ako skončenie pracovného pomeru, dovolenku nebral do úvahy a ja som si to všimla až teraz. Čo sa môže stať. Má niekto takúto skúsenosť? Do osobného dotazníka si uviedol skonč. prac. pomeru 14.2.2009.
Andyke
29.05.09,16:39
Prečo si taká ustráchaná? Veď zamestnanec môže mať naraz viac pracovných pomerov súbežne (nie je to zakázané). A vo Vašom prípade v 1. zamestnaní čerpal dovolenku, takže nič Vám nehrozí.
vema
29.05.09,16:51
Prečo si taká ustráchaná? Veď zamestnanec môže mať naraz viac pracovných pomerov súbežne (nie je to zakázané). A vo Vašom prípade v 1. zamestnaní čerpal dovolenku, takže nič Vám nehrozí. Ach, Andyke, ďakujem za odpoveď, až mi prišlo z toho zle. Hneď mi odľahlo.
IVEB
01.06.09,06:55
Na podnet prísp.č. 13 od alušik som dnes volala do SP v KE , kde sme vybavovali formulár E101 pre našich zamestnancov a po porade pracovníčok / asi s vedením v BA/ mi bol potvrdený presný postup , ktorý uviedla alušik v príspevku č. 13 . Čiže výsledok je presne taký , aký bol rozobratý na porade , že , u zamestnanca , ktorý ide na služobnú cestu do zahraničia , je povinnosť zaslať registračný list a zároveň vybaviť formulár E101. Zarážajúce na tom je práve to , že práve pracovníci SP o tom , že to podlieha registrácii nevedeli. Takže pekne vypisujme Registračné listy a žiadajme o vystavenie formuláru E101.
nadka1
02.06.09,12:03
Dobrý deň prajem,
týka sa prosím táto diskusia aj SZČO? Upresním: živnostník vykonáva na základe zmluvy prácu, ktorú si potom vyfakturuje, určitý čas v zahraničí,do SP zatiaľ odvody neplatí,nevznikla mu povinnosť,má povinnosť registrovať sa v SP?
Ďakujem
alušik
03.06.09,06:12
Určite sa táto diskusia týka aj SZČO, minimálne, čo sa týka formulára E101 a to v prípade:
ak samostatne zárobkovo činná osoba dočasne vykonáva svoju činnosť na území iného členského štátu (vyslanie),
ak samostatne zárobkovo činná osoba vykonáva svoju činnosť súčasne na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ,
ak osoba vykonáva súčasne zamestnanie na území SR a samostatnú zárobkovú činnosť v inom členskom štáte EÚ...
Ohľadom registračného listu však v tomto prípade neporadím, skús zavolať priamo na pobočku SP.
nadka1
03.06.09,16:37
Ďakujem za reakciu,budem zisťovať priamo na pobočke.
nadka1
05.06.09,11:15
Dnes som bola zisťovať na našej pobočke SP, či má SZČO povinnosť registrovať sa v súvislosti v prácou v zahraničí, odpoveď znela, že podľa našich zákonov nemá povinnosť. Ak by si platil odvody do SP, môže mať vystavený formulár E101, ak neplatí nič, formulár nebude mať. Odpoveď bola síce trochu neistá,ale z toho mi vyplýva,že pokiaľ od neho nebudú niečo požadovať v zahraničí, u nás nemá žiadnu povinnosť voči SP.
Máte iné skúsenosti?
Aďka S
05.06.09,11:32
reakcia na Ing. Zúbera, príspevok č. 27: Mne to povedali tiež, ale mám taký pocit, že túto informáciu dámy prezentujú len preto, že sa im nechce plniť ust. ich zákona. Veď je to navádzanie na porušovanie zákona. Počuli ste už niekto resp. použili ste už niekto zjednodušený postup podľa rozhodnutia 1484 Správnej komisie.

Podľa tohto postupu môžu príslušné inštitúcie vysielajúceho štátu vydať zúčastneným podnikom, ktorí o to požiadajú, primeraný počet formulárov E 101, v ktorých je posledná rubrika vopred vyplnená (názov kancelárie s adresou, pečiatkou, dátumom a podpisom), na ktorých sú uvedené poradové čísla a nasledujúce zdôvodnenie: „Vysielanie na dobu nepresahujúcu tri mesiace na základe rozhodnutia Správnej komisie ES č. 148 z 25. júna 1992“. Čo si o tom myslíte?
Aďka S
05.06.09,11:45
Pozri si stránku SP , dať si vyhľadať pokuty a tam je to presne uvedené . Od 01.01.2009 je to pokuta aj za to o čom sa tu bavíme §231 ods.1 písm.o. Je to šialenstvo.
Ďakujem za radu. Myslím, že tie pokuty sú dosť motivačné a zrejme si budeme plniť svoje povinnosti.
Aďka S
05.06.09,12:11
Podľa môjho názoru si to Sociálna poisťovňa zle vysvetlila a aplikovala to v praxi najhorším spôsobom.

Veď pokiaľ je zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu, nevidím dôvod, prečo by mal podliehať poisteniu v zahraničí. Veď zamestnávateľ mu platí soc. poistenie na Slovensku, hoci sa dočasne zdržuje v zahraničí.

Ale zo znenia zákona je to skutočne nejasné, o čo vlastne ide.
S týmto názorom sa úplne stotožňujem. Najmä po prečítaní článku 14 ods. 1 písm. a) nariadenia rady (EHS) č. 1408/71 (pôvodca tejto povinnosti):
"Osoba, ktorá je zamestnaná na území členského štátu podnikom, pre ktorý zvyčajne pracuje, a ktorá je vyslaná týmto podnikom na územie iného členského štátu, aby tam vykonávala prácu pre tento podnik, naďalej podlieha právnym predpisom prvého členského štátu za predpokladu, že predpokladané trvanie tejto práce neprekročí 12 mesiacov a že nie je vyslaná s cieľom, aby nahradila inú osobu, ktorá ukončila dobu svojho vyslania"

Školenie, konferencie či exkurzie tým, podľa mňa, autorom myslené neboli. :confused:
Ester plus
08.07.09,12:38
Dnes som zisťovala v SP ako je to v prípade SZČO keď ide na služobnú cestu do krajín EU na konferenciu, školenie ... . Bolo mi povedané, že v týchto prípadoch nejde o vyslanie takže na to sa formulár E 101 nevydáva, lebo chýba zmluva s iným členským štátom o výkone práce v príslušnej krajine. Na otázku či sa potom má takáta SC oznamovať na RLFO ako zmena výkonu v štáte som jednoznačnú odpoveď nedostala. Aké máte vy skúsenosti?
Aďka S
29.07.09,04:54
Dnes som zisťovala v SP ako je to v prípade SZČO keď ide na služobnú cestu do krajín EU na konferenciu, školenie ... . Bolo mi povedané, že v týchto prípadoch nejde o vyslanie takže na to sa formulár E 101 nevydáva, lebo chýba zmluva s iným členským štátom o výkone práce v príslušnej krajine. Na otázku či sa potom má takáta SC oznamovať na RLFO ako zmena výkonu v štáte som jednoznačnú odpoveď nedostala. Aké máte vy skúsenosti?

Ktorá SP to bola? Mne v BA v jednej kancelárii vravia, že aj pri jednodňovej služobke treba E101 a v druhej kancelárii mi povedia, že "to sa tak nerobí... to tak ostatní nerobia... to by sme len E101 vydávali..." Tak neviem.