ava
12.07.05,10:49
UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
č.1 Skúšali ste odpoveď najprv vyhľadať pomocou vyhľadávania?
č.2 Zadávate Vašu otázku (novú tému) v správnej Porade? Napríklad: Ak sa týka téma dani z príjmu, zadávate otázku do Porady s názvom Daň z príjmu? Ak nie, prosím choďte najprv na hlavnú stránku, vyberte si náležitú Poradu a tam zadajte otázku! Ak ste si istý, že ste vybrali správnu Poradu pre Vašu otázku, PROSÍM ZMAŽTE TOTO UPOZORNENIE a môžete napísať otázku - NOVÚ TÉMU.
ava
12.07.05,08:55
Kto mi pomoze.Mame budovu,kde volne priestory prenajimame.Polovicu tejto budovy sme v na zaklade kupno-predajnej zmluvy v maji predali.Zmena do katastra nehnutelnosti vsak prebehla az v juni.Kto mi poradi kedy mam posledne zdanitelne plnenie za najom /vyfakturovat najomnikom najomne/. V maji pri podpise zmluvy, alebo az v juni do datumu zmeny v KN.Moc dakujem.
Eva99
12.07.05,09:00
Myslím, že k dátumu uvedenom v zmluve, pretože vtedy sa skutočne budova predala a odvtedy je vlastníkom kupujúci. :rolleyes: Co na to ostatní?
Johanka
12.07.05,09:13
Vlastnícke právo nadobúda kupujúci až zápisom do katastra nehnuteľností, ale užívať nehnuteľnosť môže aj pred týmto zápisom. Kedy budovu prevzal?
ava
12.07.05,09:43
Budovu prevzal datumom podpisu zmluvy, len preberaci protokol nemam.Cize spravne som najomnikom fakturovala za najom posledny krat v maji?Dakujem.
urs
12.07.05,09:47
Ak s tým nový majiteľ budovy súhlasí, že on nedostane peniaze, tak správne. Predstav si situáciu, že zápis do katastra prebehne za tri mesiace. Budeš mať peniaze od nového majiteľa aj o nájomníkov?

Aj mne by sa to páčilo.
ava
12.07.05,10:27
Ale aj novy majitel je platcom DPH, a ak nevystavil faktury neodviedol ani DPH.A mam dojem, ze DPH moze uctovat u najomnikov len od datumu vkladu do KN.V tomto mam chaos.Kto vlastne ma zaplatit DPH.Cauko
Johanka
12.07.05,10:32
Ava, vy ste neprepisovali nájomné zmluvy ? Faktúrovať by mal ten, kto je v danom momente prenajímateľ.
ava
12.07.05,11:43
Ved prave, ze nie.To je tak, nas pravnik je sefov brat, kupujuci zase zat a doklady v nedohladne. Super robota, ze? Co maaaam robit? Odpoved na moje otazky co,kde,ako je: nebojte ved vsetko bude.
Johanka
12.07.05,11:58
Ja tiež niekedy urobím po svojom a dotyčnému predložím ako treba napísať zmluvy. V opačnom prípade by som sa nedožila ...
urs
12.07.05,13:45
Situácia je všade rovnaká . . .
Podobný problém som tiež riešila. Ale musíš si ich predstaviť ako cudzích ľudí. Ja som pripravila štandardné zmluvy a oznam nájomcom, že sa mení majiteľ a od nasledujúceho mesiaca fakturuj do druhého podniku. A keď nie tak nech spravia zmluvu o správe nehnuteľnosti a Ty máš pokoj. Fakturuješ všetko po starom.
dunaj
26.07.05,11:41
Ak s tým nový majiteľ budovy súhlasí, že on nedostane peniaze, tak správne. Predstav si situáciu, že zápis do katastra prebehne za tri mesiace. Budeš mať peniaze od nového majiteľa aj o nájomníkov?

Aj mne by sa to páčilo.
Kupovali sme budovu s najomnikmi od spravcu konkurznej podstaty. Zaplatili kupnu cenu a behali denne na kataster. Do zapisu inkasoval vsetky najmy spravca, t.j. zmena majitela nastala zapisom do katastra. Ci sa mu to pacilo neviem, ale bolo to v zmysle zakona.
kubranka
18.12.06,09:44
Chcela by som poprosiť všetkých, ktorí majú nejaké skúsenosti s účtovaním predaja budovy v JÚ, keby mi poradili. Mám takúto situáciu:
Budovu sme kúpili v r. 1995 od súkromnej osoby (bez DPH). V nasledujúcich dvoch rokoch sme vykonali technické zhodnotenie, pričom sme si ako platcovia DPH uplatňovali odpočítanie DPH z nakúpeného materiálu. Budovu sme odpisovali zrýchlenými odpismi.
Tento rok (30.11.) sme podpísali zmluvu o predaji tejto budovy (bez DPH) podnikateľovi (platcovi DPH) a podali návrh na vklad do KN. Vklad bol vykonaný dnes, avšak s kupujúcim sme sa dohodli, že nehnuteľnosť prevezme a začne užívať až 01.01.2007. Kúpna cena bola zaplatená len čiastočne. Zvyšok bude doplatený v januári 2007.
A teraz moje otázky:
1. Čo s DPH: musíme vrátiť DPH uplatnenú z technického zhodnotenia? Prípadne, ako sa táto transakcia dotkne, resp. ovplyvní DPH?
2. Daň z príjmu: máme ešte nárok na uplatnenie odpisu za rok 2006 alebo mám do výdavkov zahrnúť zostatkovú cenu budovy a do príjmov čiastočne zaplatnú kúpnu cenu a doplatok kúpnej ceny až do príjmov roka 2007?
Viem, že je to zamotané, ale ja si s tým neviem dať rady. Už som toho prečítala až-až, no už som si neni istá ničím.
Ďakujem.
kubranka
18.12.06,16:01
Prosím, nevedel by mi niekto poradiť? Ďakujem.