dalilada
08.04.09,15:18
Ku dňu registrácie za platcov DPH spravila naša spoločnosť inventúru zásob na sklade, aby sme si mohli DPH zo zásob odpočítať. Zásoby však oceňujeme aritmetickým priemerom. Bude v poriadku, keď si ceny prepočítame matematicky za celú materiálovú položku na cenu bez DPH a DPH, podľa skladovej evidencie? Alebo ako?:confused:
Vladimír Ozimý
08.04.09,13:43
Ku dňu registrácie za platcov DPH spravila naša spoločnosť inventúru zásob na sklade, aby sme si mohli DPH zo zásob odpočítať. Zásoby však oceňujeme aritmetickým priemerom. Bude v poriadku, keď si ceny prepočítame matematicky za celú materiálovú položku na cenu bez DPH a DPH, podľa skladovej evidencie? Alebo ako?:confused:

DPH pri registrácii si máte nárokovať v takej výške ako bola odvedená do štátneho rozpočtu. takže nemusí platiť pravidlo že zo všetkých zásob si odpočítate daň, napr. ak ste kúpili zásoby od neplatiteľa nárok pri registrácii nevzniká. takže na účely DPH odpočítavate daň na faktúrach a knej priraďujete základ dane, ktorý je uvedený na Fa a nie ako to máte ocenené v účtovníctve. Účtovníctvo nemá nič spoločné so zákonom o DPH.
dalilada
09.04.09,12:33
Ďakujem za odpoveď. Mala som na mysli samozrejme len zásoby nadobudnuté od platcov DPH, nadobudnuté až v roku 2009. Ale chápem, takže ak nám prišiel ten istý materiál 3-x a stále v inej cene do doby a my sme ho mali na jednej skladovej karte a cena sa určila aritmetickým priemerom pre výdaj zo skladu, radšej si sklad prerobíme a každá cena bude mať vlastnú skladovú kartu, tak aby bolo zjavné priradenie faktúry k príslušnému materiálu. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím. Je mi jasné, že evidencia DPH je samostatná a nemá spoločné nič so skladom, resp. účtovníctvom, ale mám rada keď mi to tak pekne sedí spolu. Pokiaľ to ide....;)
JOFO128
16.04.09,11:17
snad nepisem v nespravnom vlakne ale chcel by som sa spytat, ci sa pri registracii uplatnuje DPH aj z tovaru nadobuteho predchadzajuce roky? Teda ak som minuly alebo predminuly rok nadobudol tovar, ktory mi stale lezi na sklade a teda nebol este predany, mozem si pri registracii uplatnit vratenie DPH z tohto tovaru? samozrejme mam na mysli tovar nadobudnuty od platcov DPH z tuzemska...
Anja111
16.04.09,11:25
snad nepisem v nespravnom vlakne ale chcel by som sa spytat, ci sa pri registracii uplatnuje DPH aj z tovaru nadobuteho predchadzajuce roky? Teda ak som minuly alebo predminuly rok nadobudol tovar, ktory mi stale lezi na sklade a teda nebol este predany, mozem si pri registracii uplatnit vratenie DPH z tohto tovaru? samozrejme mam na mysli tovar nadobudnuty od platcov DPH z tuzemska...
Áno môžeš...
dalilada
17.04.09,09:17
Áno môžeš...

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

To znamená, ak bola DPH považovaná za daňový výdavok v predchádzajúcich rokoch, tak nie je možné si už DPH odpočítať.
Ak to chápem zle, prosím, opravte ma.
Anja111
18.04.09,04:51
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

To znamená, ak bola DPH považovaná za daňový výdavok v predchádzajúcich rokoch, tak nie je možné si už DPH odpočítať.
Ak to chápem zle, prosím, opravte ma.
Ak bola DPH považovaná za daňový výdavok v predchádzajúcich rokoch, t.j. nakúpené zásoby tovaru na sklade, tak si môže platiteľ DPH uplatniť odpočet dane pri registrácii, pričom o túto uplatnenú DPH, na konci účtovného obdobia zníži VOZD, (v členení nákup tovaru)...
mekelek
18.04.09,15:39
Dobrý deň! Neviem,či niekto sleduje dnes túto tému, mala by som jednu otázočku:
Účtujem v Alfe a robím prvé DP k DPH.
Kde sa v Alfe nahráva DPH zo skladových zásob, aby mi program ťahal odpočet do DP? Skúšala som interným dokladom dať do evidencie DPH - odpočet dane, ale nerozlišuje,len spolu odpočet ťahá do r.19. Vypočítanú sumu za zásoby potrebujem dostať do r.24. Je to možné?
Poraďte mi prosím, ak máte skúsenosť s Alfou! Ďakujem!
veronikasad
18.04.09,17:07
Dobrý deň! Neviem,či niekto sleduje dnes túto tému, mala by som jednu otázočku:
Účtujem v Alfe a robím prvé DP k DPH.
Kde sa v Alfe nahráva DPH zo skladových zásob, aby mi program ťahal odpočet do DP? Skúšala som interným dokladom dať do evidencie DPH - odpočet dane, ale nerozlišuje,len spolu odpočet ťahá do r.19. Vypočítanú sumu za zásoby potrebujem dostať do r.24. Je to možné?
Poraďte mi prosím, ak máte skúsenosť s Alfou! Ďakujem!
Nemám vyskúšané, vyskúšaj :

Evidencia - DPH - pridaj - otvorí sa ti nový zápis do DPH a do r. 24 môžeš zapísať sumu

Hodila som to do skúšobného príkladu ALFy - funguje to ...
mekelek
18.04.09,17:24
Ďakujem!
Už len toto spravím a prvé DP k DPH (v živote) mám hotové.
Dúfam, že aj dobre.
dalilada
21.04.09,05:07
Ak bola DPH považovaná za daňový výdavok v predchádzajúcich rokoch, t.j. nakúpené zásoby tovaru na sklade, tak si môže platiteľ DPH uplatniť odpočet dane pri registrácii, pričom o túto uplatnenú DPH, na konci účtovného obdobia zníži VOZD, (v členení nákup tovaru)...

A ako je to s PÚ? (spôsob B) Akými zápismi sa zaúčtuje DPH - nárok na odpočet ku dňu inventúry ? a potomn následne na konci roka? Ďakujem.
:o
Anja111
21.04.09,06:21
A ako je to s PÚ? (spôsob B) Akými zápismi sa zaúčtuje DPH - nárok na odpočet ku dňu inventúry ? a potomn následne na konci roka? Ďakujem.
:o
Nárok na odpočet DPH z majetku pri registrácii za platiteľa DPH zaúčtuješ:
a) pri dlhodobom majetku 343/0xx (analytické členenie),
b) pri zásobách 343/1xx (analytické členenie).
giovanisk
25.04.09,18:40
MAM TIEZ PROBLEM S ODDANENIM ZASOB U PO.
POVINNOST VZNIKLA KU 02.03.2009
OTAZKA ZNIE-CO STRATIM AK SI NEUPLATNIM ODPOCITANIE DANE ZO ZASOB PODLA §55.
giovanisk
25.04.09,18:41
MAM TIEZ PROBLEM S ODDANENIM ZASOB U PO.
POVINNOST VZNIKLA KU 02.03.2009
OTAZKA ZNIE-CO STRATIM AK SI NEUPLATNIM ODPOCITANIE DANE ZO ZASOB PODLA §55.
Melnick
25.04.09,19:06
MAM TIEZ PROBLEM S ODDANENIM ZASOB U PO.
POVINNOST VZNIKLA KU 02.03.2009
OTAZKA ZNIE-CO STRATIM AK SI NEUPLATNIM ODPOCITANIE DANE ZO ZASOB PODLA §55.

DPH neuplatníš, ale do št. pokladnice odvedieš pri jeho predaji.
tuta
25.04.09,19:08
Stratíš 19 % DPH zo zásob,avšak iba z tých na ktoré máš nárok. Totiž oddanenie zásob ku dňu registrácie sa urobí len na tie zásoby a ostatný majetok, ktoré boli nadobudnuté od platiteľa DPH registrovaného pre daň v tuzemsku ( resp. DPH pri dovoze bola uhradená colnému orgánu) a máš k dispozícii faktúru s vyčíslenou DPH ku každej jednotlivej zásobe.
Uplatnenie nároku na odpočet DPH je právo nie povinnosť.
jozka56
25.04.09,19:13
Tuta uplatniť nárok sa dá len z FA, nie aj z dokladu z registračnej pokladne?
giovanisk
25.04.09,19:14
Stav zasob mame inventurou spraveny, ale nemame vycislenu sumu zaplatenej DPH. Je to nutne urobit odpocet DPH pri kazdom kuse tovaru, ak bol dodany od platitela?
tuta
25.04.09,19:18
Tuta uplatniť nárok sa dá len z FA, nie aj z dokladu z registračnej pokladne?


Dá sa aj z dokladu z registračnej pokladne vzťahujúcemu sa na danú zásobu.
giovanisk
25.04.09,19:22
DPH neuplatníš, ale do št. pokladnice odvedieš pri jeho predaji.

ale cely cas sa mi jedna o to,CO STRATIM AK SI NEUPLATNIM ODPOCITANIE DANE ZO ZASOB??????????,

co to pre mna znamena co sa tyka hospodarskeho vysledku??????????
ked neuplatnim DPH zo zasob, pri predaji vyska DPH zostava v nakladovom ucte.
ci nie?
poradte.
jozka56
25.04.09,19:47
ale cely cas sa mi jedna o to,CO STRATIM AK SI NEUPLATNIM ODPOCITANIE DANE ZO ZASOB??????????,

co to pre mna znamena co sa tyka hospodarskeho vysledku??????????
ked neuplatnim DPH zo zasob, pri predaji vyska DPH zostava v nakladovom ucte.
ci nie?
poradte.
mimotemy ty predávaš bez marže??????, nákupná a predajná dph sú rovnaké?????:rolleyes:
giovanisk
25.04.09,20:02
nie, to samozrejme nie.
mal som na mysli, ze terajsiu sumu zasob ktora je na 132 (s dph) pri predaji dam celu na 504. ide mi len o to, ze ak si neuplatnim dph pri registracii zo zasob, tak sa mi suma dph z nich nedostane na pripocitatelnu polozku
jozka56
25.04.09,20:10
nie, to samozrejme nie.
mal som na mysli, ze terajsiu sumu zasob ktora je na 132 (s dph) pri predaji dam celu na 504. ide mi len o to, ze ak si neuplatnim dph pri registracii zo zasob, tak sa mi suma dph z nich nedostane na pripocitatelnu polozku
A preto si ju tam musíš dať:--- na základe inventúry. Hádam nechceš dph len platiť, ale si aj odpočítať. T.j. daň na vstupe a výstupe.