jezevcik88
08.04.09,16:05
Zdravim Vas,
chcem spravit na chate hromozvod, nie je to najvyssi bod su aj vyssie objekty stromy okolo. Chcem spravit hromozovd avsak otazka, ci aj ked nebude mat dostatocne maly odpor ci to bude lepsie ako ziadny. Dakujem
comodo
08.04.09,14:32
Jedno nemecke prislovie hovori : psi spia , nebudme ich. Ja by som len taky leda-aky nerobil. Vsak zatlcte tyc a zmerajte.
jezevcik88
08.04.09,14:37
Je to v kopci poda ilovita dve zemniaced tyce, ale myslim,ze to bude malo a ako to zmerame nemame na to pristroj. A keby to bolo miesto 10 ohmov 100 ohmov tak co radsej dat prec ten hromozvod alebo ako?
legolas
08.04.09,19:12
...je pravdepodobné, že tú chatu máš poistenú a ak by sa niečo prihodilo príklad udrel blesk a zhorela Ti chata tak poisťovňa sa bude všemožne brániť a dokazovať že si mal mať hromozvod a nič také by sa nestalo, takže rozmysli si to. Blesky sú nevypočitateľné hoci tvrdíš, že sú tam vyššie objekty a práve tu je pes zakopaný.
alla66
08.04.09,19:26
Nie je lepšie požiadať elektrikára o montáž hromozvodu, jeho kamarát urobí

revíznu prehliadku a máš na to papier? :confused:

Vraví sa, že blesk zasahuje vždy najvyššie položené miesta v teréne, teda

stromy, stožiare, komíny, strechy domov a pod. V prevažnej väčšine je to

pravda, ale sú známe aj prípady, kde blesk udrel do objektu oveľa nižšieho

ako okolité budovy.

Ak máš plechovú strechu a anténu....porozmýšľaj o tom.:rolleyes:

Búrková činnosť je v posledných rokoch častá a bude stále pribúdať.

Hromozvody sa robia hlavne kvôli poistke - bez hromozvodu ti škodu

po zásahu bleskom nepreplatia.
dad111
09.04.09,18:30
Nie je lepšie požiadať elektrikára o montáž romozvodu, jeho kamarát urobí revíznu prehliadku a máš na to papier? :confused:
bez hromozvodu ti škodu po zásahu bleskom nepreplatia.
To nikdy nerobte. Kamarát nekamarát. Ak to platíte, nájdite si revízaka toho najväčšieho psa. Len ten Vám odhalí každú fušerinu. Ide Vám predsa o bezpečnosť a správnu funkciu, nie o papier. Keď nebude bleskozvod v projekte, nemusíte ho ani robiť. Potom ani poisťovňa by nemala mať pripomienky. Aspoň ja som to tak mal. Bleskozvod som nemal v projekte. Od toho kamaráta revízaka som mal prehlásenie, že podľa normy ho mať nemusím. Projektant to tak nakreslil a projekty tak boli schválené.
Stanislav 1975
10.04.09,09:06
HROMOZVOD jednoznačne ŽIADNY, lebo hromozvod NEEXISTUJE!!! To čo vy myslíte, myslíte pravdepodobne zariadenie na prípadne zvedenie blesku do zeme a to sa volá BLESKOZVOD, takže hromozvod v žiadnom prípade, lebo načo by ste mali záujem o negáciu hromu? Hrom je len neškodný zvuk, nebezpečný je blesk- takže Bleskozvod...
alla66
10.04.09,13:28
To nikdy nerobte. Kamarát nekamarát. Ak to platíte, nájdite si revízaka toho najväčšieho psa. Len ten Vám odhalí každú fušerinu. Ide Vám predsa o bezpečnosť a správnu funkciu, nie o papier. Keď nebude bleskozvod v projekte, nemusíte ho ani robiť. Potom ani poisťovňa by nemala mať pripomienky. Aspoň ja som to tak mal. Bleskozvod som nemal v projekte. Od toho kamaráta revízaka som mal prehlásenie, že podľa normy ho mať nemusím. Projektant to tak nakreslil a projekty tak boli schválené.

Nebolo to myslené, že to revízak oflákne (privrie obe oči), ale netreba hľadať ďalšieho človeka, ktorý robí previerky. Poznajú sa vzájomne a určite si nedovolia spraviť zlú robotu.
V našom prípade som mala pocit, že revízny technik hľadal chyby na bleskozvode po svojom "kamarátovi" a navzájom sa provokovali. Žiadna protekcia tam nebola.....:---
alla66
10.04.09,13:34
HROMOZVOD jednoznačne ŽIADNY, lebo hromozvod NEEXISTUJE!!! To čo vy myslíte, myslíte pravdepodobne zariadenie na prípadne zvedenie blesku do zeme a to sa volá BLESKOZVOD, takže hromozvod v žiadnom prípade, lebo načo by ste mali záujem o negáciu hromu? Hrom je len neškodný zvuk, nebezpečný je blesk- takže Bleskozvod...


Výraz hromozvod je síce veľmi zaužívaný medzi ľuďmi, ale nesprávny ako si

uviedol. Ako je kto naučený rozprávať, tak rozpráva.....Občas niečo sa pritrafí

i tebe...:) to neva:---