anjelik1112
08.04.09,19:37
Chcela by som vedieť, či mám nárok na stravný lístok v prípade ak:

- môj pracovný čas je od 7.30 do 16.00.Do práce prídem o 7.20 a o 12.00 odídem k lekárovi.Do práce sa už nevrátim. Zamestnávateľ mi ale odráta pol hodiny na obed a neprizná mi ani stravný lístok. Je to správne?

Obedňajšiu prestávku pritom nemám, nakoľko na dverách máme vypísaný obed od 12.30 do 13.00 hod./ mimochodom tento určený čas na obed, kedy má byť prevádzka zatvorená nie je, ale musím byť k dispozícií zákazníkom.Obedujem resp. niečo zjem v čase, ak sa na prevádzke nenachádza žiaden zákazník.Zamestnávateľ nedovolí zatvoriť prevádzku v tento čas obedu. /

- druhý prípad je ten, keď do práce od lekára prídem o 11.40. Obedňajšiu prestávku samozrejme nemám. Od tejto doby až do skončenia práce 16.00 iba pracujem bez prestávky. Zamestnávateľ mi ale strhne z prac.času pol hodinu na obed a nedá stravný lístok.

Na prevádzke existuje dochádzková kniha. Je potrebné do nej zapisovať čas odchodu na obed a príchod z obeda? Zamestnávateľ to totiž nerobí a za celý pracovný pomer u neho takáto skutočnosť nie je zaznačená, nakoľko na obed sa chodiť nedá.

Chcem ešte podotknúť, že zamestnávateľ mi sám od seba nenariaďuje kedy mám resp.môžem opustiť pracovisko a ísť na obed, okrem toho, že to máme uvedené v otváracích hodinách. Pretože tak ako som písala, prevádzku nemôžem zatvoriť.
7lienka
08.04.09,17:52
U nás má zamestnanec nárok na stravný lístok po odpracovaní viac ako 1/2 pracovného času.
mzdarka renca
08.04.09,17:55
Chcela by som vedieť, či mám nárok na stravný lístok v prípade ak:

- môj pracovný čas je od 7.30 do 16.00.Do práce prídem o 7.20 a o 12.00 odídem k lekárovi.Do práce sa už nevrátim. Zamestnávateľ mi ale odráta pol hodiny na obed a neprizná mi ani stravný lístok. Je to správne? V zmysle Zákonníka práce máš nárok na stravný lístok, nakoľko si odpracovala viac ako 4 hod. Ak je stanovená prestávka na obed v čase od 12.30, tak ti zamestnávateľ nemal odrátať z tvojho prac. času pol hodinu, nakoľko si ju odpracovala .

Obedňajšiu prestávku pritom nemám, nakoľko na dverách máme vypísaný obed od 12.30 do 13.00 hod./ mimochodom tento určený čas na obed, kedy má byť prevádzka zatvorená nie je, ale musím byť k dispozícií zákazníkom.Obedujem resp. niečo zjem v čase, ak sa na prevádzke nenachádza žiaden zákazník.Zamestnávateľ nedovolí zatvoriť prevádzku v tento čas obedu. /

- druhý prípad je ten, keď do práce od lekára prídem o 11.40. Obedňajšiu prestávku samozrejme nemám. Od tejto doby až do skončenia práce 16.00 iba pracujem bez prestávky. Zamestnávateľ mi ale strhne z prac.času pol hodinu na obed a nedá stravný lístok. Tu je to v poriadku, nemáš nárok na stravný lístok a tá pol hodina je tiež v poriadku, nakoľko je tam oficiálna prestávka.

Na prevádzke existuje dochádzková kniha. Je potrebné do nej zapisovať čas odchodu na obed a príchod z obeda? Zamestnávateľ to totiž nerobí a za celý pracovný pomer u neho takáto skutočnosť nie je zaznačená, nakoľko na obed sa chodiť nedá. Je to potrebné zapisovať, nedávno nám to vytkol Inšpektorát práce, nakoľko sme to do dochádzkovej knihy nezapisovali.

Chcem ešte podotknúť, že zamestnávateľ mi sám od seba nenariaďuje kedy mám resp.môžem opustiť pracovisko a ísť na obed, okrem toho, že to máme uvedené v otváracích hodinách. Pretože tak ako som písala, prevádzku nemôžem zatvoriť.

§ 91
Prestávky v práci


(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.


§ 152
Stravovanie zamestnancov


(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.
anjelik1112
08.04.09,18:16
Ďakujem aj za takúto odpoveď.Zákonník som si prečítala a rozumiem mu. No len chcem vedieť či môže odrátavať tú pol hodinu na obed, keď som na ňom ani vlastne nebola. Robí to až na konci mesiaca pri spracovaní dochádzky.Za každý deň odráta pol hodiny na obed a je dokonca jedno, či odpracujem v daný deň 9 alebo 3 hodiny. Stalo sa napríklad, že do práce som prišla o 7.00 hod ráno, aj ke´d moja prac.doba začínala o 7.30 z dôvodu, že v daný deň som mala absolvovať lekárske vyšetrenie a z práce som potrebovala odísť o 10.00 hod. Zamestnávateľ mi aj z tohto časi odrátal pol hodinu.
mzdarka renca
08.04.09,18:22
Ďakujem aj za takúto odpoveď.Zákonník som si prečítala a rozumiem mu. No len chcem vedieť či môže odrátavať tú pol hodinu na obed, keď som na ňom ani vlastne nebola. Robí to až na konci mesiaca pri spracovaní dochádzky.Za každý deň odráta pol hodiny na obed a je dokonca jedno, či odpracujem v daný deň 9 alebo 3 hodiny. Stalo sa napríklad, že do práce som prišla o 7.00 hod ráno, aj ke´d moja prac.doba začínala o 7.30 z dôvodu, že v daný deň som mala absolvovať lekárske vyšetrenie a z práce som potrebovala odísť o 10.00 hod. Zamestnávateľ mi aj z tohto časi odrátal pol hodinu.

Pol hodinu ti môže odrátať, ako som už napísala iba v čase od 12.30-13.00. Aj keď v skutočnosti na obed nechodíš, táto skutočnosť nemá vplyv na to, že ti musí odrátať pol hodiny na prestávku. Na prestávku by si mala ísť v stanovenom čase.
altt
06.05.09,04:58
Zdravím...viete aj mne pomôcť?
Ako to je so sťahovaním 30 min. za prestávku, ak máme stanovený čas na prestávku od 12.00 do 14.00 a zamestnanec:

1. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a vrátil sa až po 14-stej
2. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a vrátil sa o 13-stej
3. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a už sa nevrátil ale mal odpracované 4 hodiny, takže nárok na str. lístok má.
4. odišiel o cca 12.30 k lekarovi a už sa nevrátil.

Mám im odrátať tú pol hodinu? kedže na obed nešiel.

Ďakujemmmmmm za odpovede.
mzdarka renca
06.05.09,06:25
Zdravím...viete aj mne pomôcť?
Ako to je so sťahovaním 30 min. za prestávku, ak máme stanovený čas na prestávku od 12.00 do 14.00 a zamestnanec:

1. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a vrátil sa až po 14-stej 1,5 hod. lekár
2. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a vrátil sa o 13-stej 0,5 hod. lekár
3. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a už sa nevrátil ale mal odpracované 4 hodiny, takže nárok na str. lístok má. nárok nemá, nakoľko jeho smena netrvala viac ako 4 hod., ale iba 4 hod. a to v zmysle § 152 odst.2
4. odišiel o cca 12.30 k lekarovi a už sa nevrátil. prepaltíš od 13.00

Mám im odrátať tú pol hodinu? kedže na obed nešiel. áno, veď ani ja niekedy nejdem na obed a aj tak mi 0,5 hod. nikto nezaplatí.

Ďakujemmmmmm za odpovede.

§ 152 odst. 2 - časť

Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
altt
06.05.09,07:59
Ďakujem za odpoveď :)
Gabriele
25.08.09,14:50
majú nárok na obed /na obedňajšiu prestávku/ naše učiteľky kedže nastúpia na pracovisko o 7.00 a odchádzajú o 12,00 hod.
Sme Materská škola s právnou subjektivitou - verejná správa.
mzdarka renca
25.08.09,15:31
majú nárok na obed /na obedňajšiu prestávku/ naše učiteľky kedže nastúpia na pracovisko o 7.00 a odchádzajú o 12,00 hod.
Sme Materská škola s právnou subjektivitou - verejná správa.

Aj keď ste verejná správa, v tomto prípade sa riadite ZP a to § 91, viď príspevok č.3.
Zuzanak1
22.10.10,07:43
Ahojte. Je treba visť Knihu dochádzky ?
Tweety
22.10.10,07:44
Ahojte. Je treba visť Knihu dochádzky ?
ÁNo, samozrejme, že evidencia dochádzky je potrebná.
Zuzanak1
25.10.10,10:26
ďakujem. Kde je to presne v zákone uvedené ? Keď príde kontrola, tak kontroluje Dochádzkovú knihu ako sa zamestnanci zapisujú ? Keď len vytlačenú dochádzku priložím k podkladom k mzdám ?
Chobot
25.10.10,10:44
ďakujem. Kde je to presne v zákone uvedené ? Keď príde kontrola, tak kontroluje Dochádzkovú knihu ako sa zamestnanci zapisujú ? Keď len vytlačenú dochádzku priložím k podkladom k mzdám ?

§ 99 - Evidencia


Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.
jarkra
10.11.10,06:47
Musí sa viesť v evidencii pracovného času aj prestávka na obed - kedy som odišla a vrátila sa z obeda?
Tweety
10.11.10,06:57
Musí sa viesť v evidencii pracovného času aj prestávka na obed - kedy som odišla a vrátila sa z obeda?
Obedňajšia prestávka sa do pracovného času neráta a je na ňu len pol hodina, takže čas na obede, ktorý je nad tento limit a je platený, takže by sa mal nadpracovať. Z uvedeného teda je jasné, že sa má sledovať. §99 ZP
truch
10.11.10,06:58
Musí sa viesť v evidencii pracovného času aj prestávka na obed - kedy som odišla a vrátila sa z obeda?
Musí, keby sa ti náhodou na ceste na obed, alebo z obedu, niečo stalo, neberie sa to ako pracovný úraz, preto je evidencia dôležitá.
Lubica92
12.05.11,12:43
Na prevádzke existuje dochádzková kniha. Je potrebné do nej zapisovať čas odchodu na obed a príchod z obeda? Alebo sa obedňajšia prestávka zapisuje len do evidencie dochádzky, ktorú robí účtovníčka? Ďakujem.
Chobot
13.05.11,07:07
Na prevádzke existuje dochádzková kniha. Je potrebné do nej zapisovať čas odchodu na obed a príchod z obeda? Alebo sa obedňajšia prestávka zapisuje len do evidencie dochádzky, ktorú robí účtovníčka? Ďakujem.

ZP § 99:

Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.


V zmysle tohto je potrebné viesť evidenciu času, kedy zamestnanec vykonával prácu, teda ak počas obeda nepracoval, tak to musí byť v evidencii, kedy nevykonával prácu. Teda nestačí len napísať, že dňa 13.5. mal 30 mi. obedovú prestávku. Treba v evidencii dochádzky presne uviesť čas.
Rasti.ma
31.12.11,12:00
Zdravim Vas,

este sa vratim otazkou k naroku na stravu. Precital som § 152 ods 2, kde sa pise, ze nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. Zamestnanec je ale v praci presne 4 hodiny. Ma narok na stravu? Matematicky viac >, nie je rovna sa, vsak?

Dakujem.
Mila123
31.12.11,12:09
ak iba 4 hodiny denne nevzniká nárok na stravné lístky....
Tweety
31.12.11,13:32
Zdravim Vas,

este sa vratim otazkou k naroku na stravu. Precital som § 152 ods 2, kde sa pise, ze nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. Zamestnanec je ale v praci presne 4 hodiny. Ma narok na stravu? Matematicky viac >, nie je rovna sa, vsak? Dakujem.
Áno, taká je matematika. Zákon tu nepustí.
Rasti.ma
05.01.12,17:49
Ďakujem za odpovede a ešte jeden prípad, ktorý sa mi stal. Zamestnanec mal nariadenú 4 hod. zmenu. Situácia vyžadovala, že ostal pol hod. dlhšie, čo schvaľujem. Má teda nárok na stravu a pol hodiny mu odrátam za prestávku, v konečnom dôsledku 4 odprac. hodiny + strava?
veronikasad
05.01.12,18:04
Ďakujem za odpovede a ešte jeden prípad, ktorý sa mi stal. Zamestnanec mal nariadenú 4 hod. zmenu. Situácia vyžadovala, že ostal pol hod. dlhšie, čo schvaľujem. Má teda nárok na stravu a pol hodiny mu odrátam za prestávku, v konečnom dôsledku 4 odprac. hodiny + strava?
ak z tých 4,5 hod. 1/2 hod. obedoval, jeho výkon práce netrval viac ako 4 hod. nemá nárok na SL.
Kleine
07.02.12,15:13
Zdravím.
Tiež by som mal otázku v podobnom duchu. U nás vo firme je pracovný čas 7.00 - 15.30, prestávka na obed je 12.00 - 12.30. Tu je moja otázka: strhnúť 1/2 hodinu na obed zamestnanca, ktorý ukončil prácu o 12.00, čiže pracoval nepretržite od 7.00 do 12.00 ? Podľa ZP má nárok na stravný lístok, ak odpracoval viac ako 4 hodiny. Ale vtip je v tom, že ak sa mu tá 1/2 hodina na obed nestrhne, nemá vlastne (podľa vedúcej) nárok na stravný lístok. Vraj to je v ZP (ak sa mu nestrhne prestávka na obed, nemá nárok na SL). Ako to teda je ?
Mila123
08.02.12,05:01
Zdravím.
Tiež by som mal otázku v podobnom duchu. U nás vo firme je pracovný čas 7.00 - 15.30, prestávka na obed je 12.00 - 12.30. Tu je moja otázka: strhnúť 1/2 hodinu na obed zamestnanca, ktorý ukončil prácu o 12.00, čiže pracoval nepretržite od 7.00 do 12.00 ? Podľa ZP má nárok na stravný lístok, ak odpracoval viac ako 4 hodiny. Ale vtip je v tom, že ak sa mu tá 1/2 hodina na obed nestrhne, nemá vlastne (podľa vedúcej) nárok na stravný lístok. Vraj to je v ZP (ak sa mu nestrhne prestávka na obed, nemá nárok na SL). Ako to teda je ?
nárok na str. lístok má, odpracuje viac ako 4 hodiny....a prestávku na obed bude mať individuálnu....
Kleine
08.02.12,19:55
a prestávku na obed bude mať individuálnu....
čo myslíš pod pojmom individuálnu?
Mila123
08.02.12,20:03
napríklad od 11.00 do 11.30 a pol hod. dopracuje do ukončenia prac. zmeny.....
avalik
08.02.12,20:30
ked odpracoval od 7,00 do 12,00 bez prestavky, nemoze mat napisany odchod 12,30 s tym ze prestavka na obed napr. tak ako pisala Mila123 od 11,00 do 11,30? ved 5 hodin odpracoval, preco mu kratit o pol hodinu?
Kleine
09.02.12,10:00
... má teda (keď pracoval od 7.00 do 12.00) dostať SL a počítať odpracovaných 5 hodín bez odpočítavania prestávky (ktorú reálne nemal). Ide mi o túto kombináciu, či je to podľa ZP oukej, podľa vedúcej nie...
avalik
09.02.12,17:59
... má teda (keď pracoval od 7.00 do 12.00) dostať SL a počítať odpracovaných 5 hodín bez odpočítavania prestávky (ktorú reálne nemal). Ide mi o túto kombináciu, či je to podľa ZP oukej, podľa vedúcej nie...

§ 152

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

takze v tvojom pripade, zamestnanec odpracoval 5 hodin - narok na zabezpecenie stravovania (SL) mal, narok na prestavku nemal lebo neodpracoval 6 hodin.

nenasla som v zakone aby bola zamestnavatelovi dana vynimka z povinnosti zabezpecit stravovanie ak zamestnanec nemal prestavku v praci. ak to tam niekde je, opravte ma prosim.
Kleine
09.02.12,19:43
Vdaka za odpoved, uz mi to je jasne. Len sa mi zdaju tie dva paragrafy (§ 91 a § 152) protichodne. Ked si ich dam dohromady, tak mi vychadza, ze mam po 4 odpracovanych hodinach narok sa najest (podla § 91), ale narok na prestavku mam az po 6 hodinach:confused:, takze je to presne ten moj pripad - SL ano, prestavka nie ...
avalik
09.02.12,19:51
Vdaka za odpoved, uz mi to je jasne. Len sa mi zdaju tie dva paragrafy (§ 91 a § 152) protichodne. Ked si ich dam dohromady, tak mi vychadza, ze mam po 4 odpracovanych hodinach narok sa najest (podla § 91), ale narok na prestavku mam az po 6 hodinach:confused:, takze je to presne ten moj pripad - SL ano, prestavka nie ...

nieeee :)

ak je tvoja pracovna zmena dlhsia ako 6 hodin mas narok na prestavku, teda napriklad uz aj po hodine prace - ak vsak ale nepracujes viac ako 6 hodin, nemas narok na prestavku a najes sa az ked skoncis

zamestnavatel ti ale musi zabezpecit stravovanie ak je tvoja pracovna zmena dlhsia ako 4 hodiny
Kleine
09.02.12,19:54
nieeee :)

ak je tvoja pracovna zmena dlhsia ako 6 hodin mas narok na prestavku, teda napriklad uz aj po hodine prace - ak vsak ale nepracujes viac ako 6 hodin, nemas narok na prestavku a najes sa az ked skoncis

zamestnavatel ti ale musi zabezpecit stravovanie ak je tvoja pracovna zmena dlhsia ako 4 hodiny

... myslel som si, ze to tak je, ale nedalo mi :);)...
P.S. Vďaka
falconpatrol
10.02.12,13:11
ahojte,vyuzijem tuto sekciu a rad by som sa dozvedel ako je to na pracovisku s rizikovym stupnom 3 kde je hlucnost cca 95 db,jedna sa o prestavky,ci tu plati klasicky 30 minut a dovidenia alebo sa to moze delit ta prestavka a ci nahodov zakon nepovoluje aj prestavku naviac koly hluku...Je to nepretrzita prevadzka v osem hodinovych smenach,dakujem.
avalik
10.02.12,18:20
ahojte,vyuzijem tuto sekciu a rad by som sa dozvedel ako je to na pracovisku s rizikovym stupnom 3 kde je hlucnost cca 95 db,jedna sa o prestavky,ci tu plati klasicky 30 minut a dovidenia alebo sa to moze delit ta prestavka a ci nahodov zakon nepovoluje aj prestavku naviac koly hluku...Je to nepretrzita prevadzka v osem hodinovych smenach,dakujem.,

toto uz spada do problematiky BOZP ... kontaktuj vasho technika BOZP, uprava organizacie prace je tiez jednou z moznosti eliminacie expozicie nadmernym hlukom, pripadne si vyziadaj od nadriadeneho smernice BOZP
falconpatrol
10.02.12,18:31
dakujem za odpoved,je to dost komplikovane pretoze ten nas nadriadeny zneuziva svoje postavenie a psychickymi natlakmi drbe ludi,prestavky nie su nijak urcene kedy a kolko ale zakazdym kazdeho (teda ma vytypovanych par jedincov) snori a ma nemiestne komentare,snazi sa u noveho konatela spravit dojem a riesi situaciu okolo nejakych prestavok,ktore esteraz podotykam za 14 rokov existencii firmi nikdy neurcili kedy a kolko....On je karierista zasrany takze nepripada do uvahy od neho nejake info,tak sa snazim ziskat nejake cez vas... :)
avalik
10.02.12,18:49
vyziadaj si BOZP smernice ustne, ak ich nepredlozi, napis ziadost priamo na vedenie firmy - kde uvedies aj, ze priamy nadriadeny v tejto oblasti s tebou nekomunikuje

tu ma nieco na studium:
124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov
115/2006 Z.z. o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou hluku
Zimama
16.02.12,18:59
Pridám aj ja svoju otázku k tejto téme. :)

Kedysi sme aj my mali "problém" s obedňajšími prestávkami - niektorí kolegovia tvrdili, že oni v robote neobedujú = že túto prestávku nečerpajú, a tak by sa im mal rátať celý čas ako odpracovaný, teda bez odrátania pol hodiny na obed. Preštudovala som si zákony a odvtedy pri pracovnej smene dlhšej ako 6 hodín (§ 91 (1) Z.P.) sa nikoho nepýtam:---, či v robote obedoval alebo nie, a tú polhodinu mu automaticky odrátam. Stále ale neviem, ako je to napríklad v takomto prípade:

Zamestnanec pracuje od 7.00 do 12.00 (=5 hodín) a od 12.00 do 14.00 je u lekára - celkovo mu pracovný čas zarátam 7 hodín, teda podľa vyššie uvedeného by som automaticky odrátala pol hodiny na obed (takže "odpracované" by mal celkovo len 6,5 hodiny), ale skutočný výkon práce bol len 5 hodín, zvyšok bola prekážka v práci s náhradou mzdy (a nemusí si tie 2 hodiny ani nadrábať, pokiaľ si nevyčerpá celých 52,5 hodiny na lekára), tak si nie som istá, či tú polhodinu mám alebo nemám odrátať... :confused:

(Ak by som ju musela odrátať, tak by si mohol napísať, napr. že od 7.00 do 12.00 pracoval, od 12.00 do 12.30 čerpal obedňajšiu prestávku, a od 12.30 do 14.00 bol u lekára = ušetril by polhodinu z času na lekára, či...?) (A ak by som ju v takomto prípade nemusela odrátať, tak by mal v ten deň o polhodinu viac odpracované, hoci na lekárovi by "neušetril" nič.)
avalik
16.02.12,19:39
ja by som tu pol hodinu odratala ... za predpokladu, ze pracovna zmena je od 7:00 do 14:00

vzhladom na to, ze zakon hovori o povinnosti poskytnut prestavku pri pracovnej zmene dlhsej ako 6 hodin, neobstoji argument zamestnancov, ze neobeduju a teda necerpaju prestavku
mimosin
17.02.12,14:06
Pridám aj ja svoju otázku k tejto téme. :)

Kedysi sme aj my mali "problém" s obedňajšími prestávkami - niektorí kolegovia tvrdili, že oni v robote neobedujú = že túto prestávku nečerpajú, a tak by sa im mal rátať celý čas ako odpracovaný, teda bez odrátania pol hodiny na obed. Preštudovala som si zákony a odvtedy pri pracovnej smene dlhšej ako 6 hodín (§ 91 (1) Z.P.) sa nikoho nepýtam:---, či v robote obedoval alebo nie, a tú polhodinu mu automaticky odrátam. Stále ale neviem, ako je to napríklad v takomto prípade:

Zamestnanec pracuje od 7.00 do 12.00 (=5 hodín) a od 12.00 do 14.00 je u lekára - celkovo mu pracovný čas zarátam 7 hodín, teda podľa vyššie uvedeného by som automaticky odrátala pol hodiny na obed (takže "odpracované" by mal celkovo len 6,5 hodiny), ale skutočný výkon práce bol len 5 hodín, zvyšok bola prekážka v práci s náhradou mzdy (a nemusí si tie 2 hodiny ani nadrábať, pokiaľ si nevyčerpá celých 52,5 hodiny na lekára), tak si nie som istá, či tú polhodinu mám alebo nemám odrátať... :confused:

(Ak by som ju musela odrátať, tak by si mohol napísať, napr. že od 7.00 do 12.00 pracoval, od 12.00 do 12.30 čerpal obedňajšiu prestávku, a od 12.30 do 14.00 bol u lekára = ušetril by polhodinu z času na lekára, či...?) (A ak by som ju v takomto prípade nemusela odrátať, tak by mal v ten deň o polhodinu viac odpracované, hoci na lekárovi by "neušetril" nič.)

Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie.
Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

V pracovnom poriadku, ale vnútornom predpise sa stanoví časové obdobie na túto prestávku. V rámci stanoveného časového rozpätia, vedúci pracoviska určí prestávku na odpočinok a jedenie a kontroluje dodržiavanie čerpania tejto prestávky.


Aj kontrola z inšpektorátu práce vyžaduje presnú evidenciu prestávok zamestnancov, ako aj evidenciu príchody a odchody.
Zamestnávateľ musí preukázateľne dokázať, že prestávky poskytuje podľa ZP a taktiež aj dodržiavanie pracovnej doby.
Zimama
18.02.12,12:08
ja by som tu pol hodinu odratala ... za predpokladu, ze pracovna zmena je od 7:00 do 14:00

vzhladom na to, ze zakon hovori o povinnosti poskytnut prestavku pri pracovnej zmene dlhsej ako 6 hodin, neobstoji argument zamestnancov, ze neobeduju a teda necerpaju prestavku

To 1Dara: Ďakujem za Tvoj názor :) - aj mne sa to stále "nakláňa" k tomu, že by som tú prestávku mala odpočítať, lebo celá pracovná smena je naozaj od 7.00 do 14.00, teda viac ako 6 hodín.


Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie.
Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

V pracovnom poriadku, ale vnútornom predpise sa stanoví časové obdobie na túto prestávku. V rámci stanoveného časového rozpätia, vedúci pracoviska určí prestávku na odpočinok a jedenie a kontroluje dodržiavanie čerpania tejto prestávky.

Aj kontrola z inšpektorátu práce vyžaduje presnú evidenciu prestávok zamestnancov, ako aj evidenciu príchody a odchody.
Zamestnávateľ musí preukázateľne dokázať, že prestávky poskytuje podľa ZP a taktiež aj dodržiavanie pracovnej doby.

To mimosin: Aj Teba vďaka za odpoveď, ale - bohužiaľ - nepovedal(a) si mi nič nového, čo by som už nevedela, a hlavne - neodpovedal(a) si na moju pôvodnú otázku, s ktorou si celkom neviem rady...

Akurát ma to inšpirovalo k ďalším otázkam ;):--- na základe Tvojej odpovede: Napr. - ak by v mnou uvádzanom príklade (práca + návšteva lekára) bola obedňajšia prestávka zamestnávateľom stanovená napr. v čase od 12.00 do 13.00, ale zamestnanec by práve trebárs od 11.00 do 14.00 bol u lekára, tak čo s tým, keď si nemohol prestávku vybrať v čase stanovenom zamestnávateľom??? Aj tak sa mu má odrátať? :confused:
79kiko
04.06.12,07:04
Viem že ak pracovná zmena presiahne 11 hodin zamestnávateľ môže dať lístok na obed,ale chcem sa spýtat či toto ustanovenie platí ak je 14 hodinová zmena.
Normálne máme 12 hodinové zmeny a vyrovnávanie hodín máme raz za 4 mesiace a teraz mi vyšlo že mi chýbyju tieto dve hodiny,tak musím ma dlhšiu zmenu.
Ako je to zo stravným lístkom?
xStefanx
28.04.13,15:33
Prac. doba: 08:00 - 16:30
Obed 12:00 - 12:30
Potrebujem pol dna (poobede) dovolenku alebo tzv. Péčko.
------------------------------------------------

Narok na obed po odpracovani VIAC ako styroch hodin.
Cize o 12-tej nemozem mat narok na obed lebo som neodpracoval VIAC ako 4 hodiny.

Ked pridem na 07:30, t.j. odpracovane budem mat VIAC ako 4 hodiny, narok na obed uz budem mat. Cize tym padom odidem poobede a zvysne styry hodiny budem mat dovolenku alebo tzv. Péčko.

No, ale potom vyvstava otazka, ze co s tou polhodinou nadčas od 07:30 do 08:00 co bola?
Lebo ked sa to spocita, tak do 12-tej je to 4 1/2 hodiny a potom styry hodiny dovolenka alebo Péčko.
Čize dokopy je to 07:30 - 12:00 = 4 1/2 hod.
Dovolenka (Péčko) 12:30 - 16:30 = 4 hod.
Spolu 8 1/2 hod.
Zaratavaju nám 8 hodinovy prac. čas, nie 8 1/2 hod.

Takže ako to je potom s tym obedom?

Ďakujem.
Tweety
28.04.13,16:23
Prac. doba: 08:00 - 16:30
Obed 12:00 - 12:30
Potrebujem pol dna (poobede) dovolenku alebo tzv. Péčko.
------------------------------------------------

Narok na obed po odpracovani VIAC ako styroch hodin. Ak je zmena dlhšia ako 4 hod., tu je rozdiel v tom, čo píšeš Ty.
Cize o 12-tej nemozem mat narok na obed lebo som neodpracoval VIAC ako 4 hodiny.

Ked pridem na 07:30, t.j. odpracovane budem mat VIAC ako 4 hodiny, narok na obed uz budem mat. Cize tym padom odidem poobede a zvysne styry hodiny budem mat dovolenku alebo tzv. Péčko.

No, ale potom vyvstava otazka, ze co s tou polhodinou nadčas od 07:30 do 08:00 co bola?
Lebo ked sa to spocita, tak do 12-tej je to 4 1/2 hodiny a potom styry hodiny dovolenka alebo Péčko.
Čize dokopy je to 07:30 - 12:00 = 4 1/2 hod.
Dovolenka (Péčko) 12:30 - 16:30 = 4 hod.
Spolu 8 1/2 hod.
Zaratavaju nám 8 hodinovy prac. čas, nie 8 1/2 hod.

Takže ako to je potom s tym obedom?

Ďakujem. 8 hod. odpracovaných, pretože obed. prestávka sa neráta do PČ, takže rátajú správne, v súlade so ZP. V texte.
avalik
28.04.13,16:26
Prac. doba: 08:00 - 16:30
Obed 12:00 - 12:30
Potrebujem pol dna (poobede) dovolenku alebo tzv. Péčko.
------------------------------------------------

Narok na obed po odpracovani VIAC ako styroch hodin.
Cize o 12-tej nemozem mat narok na obed lebo som neodpracoval VIAC ako 4 hodiny.

Ked pridem na 07:30, t.j. odpracovane budem mat VIAC ako 4 hodiny, narok na obed uz budem mat. Cize tym padom odidem poobede a zvysne styry hodiny budem mat dovolenku alebo tzv. Péčko.

No, ale potom vyvstava otazka, ze co s tou polhodinou nadčas od 07:30 do 08:00 co bola?
Lebo ked sa to spocita, tak do 12-tej je to 4 1/2 hodiny a potom styry hodiny dovolenka alebo Péčko.
Čize dokopy je to 07:30 - 12:00 = 4 1/2 hod.
Dovolenka (Péčko) 12:30 - 16:30 = 4 hod.
Spolu 8 1/2 hod.
Zaratavaju nám 8 hodinovy prac. čas, nie 8 1/2 hod.

Takže ako to je potom s tym obedom?

Ďakujem.

pozri aj http://www.porada.sk/t109346-narok-na-stravne-a-obednajsia-prestavka.html#post1975173

je rozdiel medzi narokom na zabezpecenie stravovania a narokom na prestavku na odpocinok a jedenie
xStefanx
28.04.13,18:12
tweety, to ja viem, to ma nezaujima obed. prestavka pol hodinu. Bez nej je to 8 1/2 hod. Uz je pol hodina nadcas.

avalik, to viem ako to je, ale nejak sa to bije, ked mam odpracovat VIAC ako styry hodiny aby som mohol obedovat.
Preto som pisal, ze spolu je to 8,5 hod., cize pol hodina nadcas.

Nejak sa nerozumime asi vsetci.
Takze prax:
chcem mat proste dnes obed, ale idem na polovicu Péčka alebo pol dovolenky.
Pridem na 07:30. Do obeda je to VIAC, cize 4,5 hod., takze mozem obedovat.
Od 12:30 do 16:30 je to 4 hod, cize spolu je to 8,5 hodiny .... 4,5 odpracovane + pol dna P(alebo dovolenka) = 8,5hod.
Ked mam prac. dobu 8 hodin, tak pol dna dovolenky je 4 hodiny.

A ide teraz o to, ze z toho je vlastne pol hodina nadcas ... nie?
Keby bolo, ze narok na obed mam po styroch hodinach, vsetko je v poriadku. 4 hod. robim, naobedujem sa, od poljednej dovolenka a spolu je osem hodin. Vsetko OK. Ale odrobit VIAC ako 4, to uz znamena pol hodina nadcas. Alebo pol dna dovolenky mi zapocitaju potom 3,5 hodiny iba?

Cize ja o tom vravim, nie narok na obed kedy je, ale o hodinach dokopy alebo tak nejak.
Ja moc zlozito asi pisem.
avalik
28.04.13,18:27
tweety, to ja viem, to ma nezaujima obed. prestavka pol hodinu. Bez nej je to 8 1/2 hod. Uz je pol hodina nadcas.

avalik, to viem ako to je, ale nejak sa to bije, ked mam odpracovat VIAC ako styry hodiny aby som mohol obedovat.
Preto som pisal, ze spolu je to 8,5 hod., cize pol hodina nadcas.

Nejak sa nerozumime asi vsetci.
Takze prax:
chcem mat proste dnes obed, ale idem na polovicu Péčka alebo pol dovolenky.
Pridem na 07:30. Do obeda je to VIAC, cize 4,5 hod., takze mozem obedovat.
Od 12:30 do 16:30 je to 4 hod, cize spolu je to 8,5 hodiny .... 4,5 odpracovane + pol dna P(alebo dovolenka) = 8,5hod.
Ked mam prac. dobu 8 hodin, tak pol dna dovolenky je 4 hodiny.

A ide teraz o to, ze z toho je vlastne pol hodina nadcas ... nie?
Keby bolo, ze narok na obed mam po styroch hodinach, vsetko je v poriadku. 4 hod. robim, naobedujem sa, od poljednej dovolenka a spolu je osem hodin. Vsetko OK. Ale odrobit VIAC ako 4, to uz znamena pol hodina nadcas. Alebo pol dna dovolenky mi zapocitaju potom 3,5 hodiny iba?

Cize ja o tom vravim, nie narok na obed kedy je, ale o hodinach dokopy alebo tak nejak.
Ja moc zlozito asi pisem.

mas pracovnu dobu od 8mej ... zbytocne sa tu budeme dotahovat, pracu nadcas ti urcuje nadriadeny, dohodni sa v robote, ci ti to umozni a budes mat narok na obed/gastrac ... alebo nie a budes robit od 8 do 12 a pol dna budes mat dovolenku/Pcko
pavol54
28.04.13,18:55
aký nadčas? 8 + pol hodiny na obed