nika.sum
12.07.05,10:55
Prosim o radu.
Mam prijem oslobodeny od dane (odmena za loteriove cinnosti) a tiez prijem z predaja tovaru a sluzieb s DPH.

Niekedy sa to pocitalo takze sa koeficientom prepocitala dan na vstupe, aspon pokial si pamatam ako ma to ucili.

Teraz som si vsimla ze sa tu pise o prepocitavani faktur. To znamena ze ked mam dod. faktury za tovar a material co sa tyka cisto prijmu s odpoc. DPH, tam sa DPH nekrati a pri fakturach napr. za elektrinu, najom, telefon, vodu sa DPH krati priamo vo fakturach al. vydavkovych dokladoch?
Ako je to potom na konci roka?
Johanka
12.07.05,09:18
Pozri si staré príspevky napr. ešte raz koeficient , tam je toho veľa vysvetlené. Ak Ti to nebude stačiť, tak sa ozvi!
bea
12.07.05,09:38
nika.sum
12.07.05,09:50
Dakujem Johanka,
viem si vypocitat koeficient.Len nerozumiem toto: Tym koeficientom kratim tu DPH co sa tyka nakladov, ktore pouzivam aj na prijmy s odpoctom aj na oslobodene?
Niekedy sa kratila cela DPH na vstupe nie?
Anairda
12.07.05,09:55
Tiež mám lotériové činnosti a koeficientom krátim len DPH z prenájmu miestnosti, kde sa táto činnosť vykonáva.
Ostatné fa týkajúce sa iných činností nechávam s plným odpočtom DPH.
Johanka
12.07.05,10:00
Dakujem Johanka,
viem si vypocitat koeficient.Len nerozumiem toto: Tym koeficientom kratim tu DPH co sa tyka nakladov, ktore pouzivam aj na prijmy s odpoctom aj na oslobodene?
Niekedy sa kratila cela DPH na vstupe nie?Koeficientom sa prepočítavajú iba plnenia, ktoré súvisia s plneniami oslobodenými od dane. Prepočítavaš to iba v rámci evidencie DPH, na prvotných dokladoch účtuješ DPH celú. V evidencii si treba označovať , ktoré plnenia sú z nárokom na odpočet, bez nároku a ktoré sa budú prepočítavať koeficientom.
nika.sum
12.07.05,10:13
Dakujem velmi pekne Johanka, medzi casom som sa dovolala aj znamej z DU a konecne som pochopila spravne v MRP win aj typy DPH. Myslela som si to tak, ale kedze som to nepotrebovala nevenovala som tomu pozornost. Viem ze sa to robilo davnejsie inak, ale takto je to logickejsie. :))
nika.sum
12.07.05,10:15
Tiež mám lotériové činnosti a koeficientom krátim len DPH z prenájmu miestnosti, kde sa táto činnosť vykonáva.
Ostatné fa týkajúce sa iných činností nechávam s plným odpočtom DPH.
volala som na DU, bolo mi povedane ze sa krati najom, elektrina, voda - proste co súvisi aj s lot.cinnostami. Neviem, ci by to mal byt aj telefon, lebo ten naozaj pouzivam kvoli lot.velmi zriedka
Anairda
12.07.05,11:57
Ja používam bezplatnú linku, takže telefón nekrátim.
nika.sum
12.07.05,12:39
Ja používam bezplatnú linku, takže telefón nekrátim.
vidis to ma nenapadlo. dakujem za radu
dstancikova
13.07.05,05:42
koeficientom prepočítavaš len dph na tých faktúrach ktoré súvisia s činnosťou oslobodenou od dph (§ 28 - 41)
nika.sum
14.07.05,11:02
Dakujem vsetkym za odpovede.
Paula
16.07.05,20:12
Obdivujem , naozaj len a len v dobrom každého, kto dokáže prepočítať vstupy, čo sa týka koeficientu....Určite závisí od predmetu podnikania. Donedávna som s koeficientom mala do činenia (obchod s očnou optikou) a všetky vstupy som komplet prepočítavala (teda PC prepočítaval :) ). Pretože mi pripadalo nemožné zistiť, koľko pohonných hmôt, koľko tel.hovorov, koľko kancel.potrieb, koľko el.enrgie, koľko z nákladov na nájomné....atd,atd..... sa týka práve oslobodených výstupov (pre zdr.poisťovne). Mne nejaký "odhad" pripadal nemožný a možno to bola len moja neschpnosť.
Marína
17.07.05,19:43
Nie Pauli, to nebola tvoja neschopnosť. To je ťažko zadefinovateľný a priraditeľný vstup do koeficientu. Mala som tiež s tým skúsenosti. Nemám rada umývanie okien a koeficient.
Anairda
19.07.05,09:41
Paula, určite záleží na tom, aké oslobodené služby vykonávaš. Pokiaľ má niekto Tipos ako my, jediné náklady, čo s tým súvisia, je časť prenajatého priestoru. Koli Tiposu nikam nechodím autom, všetko mi prinesú, nekupujem kancelárske potreby pretože terminál tlačí všetko sám, nepožívam firemný telefón, ale bezpatnú linku. Jedine platím poštovné, ale to je bez DPH, takže asi tak...