jopo66
08.04.09,21:23
Našiel som tu síce pár tém, ktoré sa venujú chráneným dielňam a príspevkom na ich činnosť, ale keďže túto oblasť je možné rozdeliť na zamestnávanie občanov so ZŤP a chránenú dielňu (pracovisko), ktoré vykonáva ZŤP osoba ako SZČO. V tomto topicu by som si rád vymieňal rady a skúsenosti, ktoré sme všetci pri podnikaní nadobudli - obzvlášť v oblasti príspevkov od úradov práce v oblasti úhrady prevádzkových nákladov. Zákon síce existuje ale existuje aj mnoho výkladov, ktoré sa líšia okres od okresu.

Momentálne sa SZČO v §60 týka prevádzkových nákladov nasledovný odsek:

(3) Za prevádzkové náklady chránenej dielne alebo chráneného pracoviska zriadených občanom so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti, ktorému sa poskytuje príspevok, sa považujú

a) nájomné a náklady na služby spojené s nájomným, okrem nájomného za bytovú jednotku a nákladov na služby spojené s týmto nájomným,
b) náklady spojené s povinnými revíziami a náklady na poistenie objektu, v ktorom je prevádzkovaná chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak tento objekt vlastní občan so zdravotným postihnutím,
c) náklady na palivo a energiu,
d) vodné, stočné a náklady na odvoz a likvidáciu odpadu,
e) náklady na dopravu materiálu a hotových výrobkov,
f) náklady na opravu a údržbu objektu, v ktorom je prevádzkovaná chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak tento objekt vlastní občan so zdravotným postihnutím a ak tieto náklady súvisia s prevádzkovaním chránenej dielne alebo chráneného pracoviska,
g) náklady na opravu a údržbu zariadenia chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, ak toto zariadenie vlastní občan so zdravotným postihnutím,
h) náklady súvisiace so zabezpečovaním činnosti a administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.


Mojou prvou otázkou do diskusie je písmeno e)
Ja osobne používam pri podnikaní súkromné auto, ktoré mám prihlásené na daňovom úrade, zaplatenú cestnú daň, vediem knihu jázd a cestovné príkazy. Nevozím však materiál ani výrobky, ale konkrétne poskytujem služby v oblasti správy IT na mieste u zákazníka. Je teda možné žiadať preplácanie PHM tak ako sú vypočítané podľa účtovníctva?

Druhou otázkou je preplácanie nákladov za prenájom priestorov. Údajne nie je už možné, aby ste na základe nájomnej zmluvy dostali preplatený príspevok, ak sa nachádza v bytových priestoroch. Konkrétne ma napadá, prečo by nebolo možné preplácať náklady za nájomné, ak si napr. prenajmem miestnosť v rodinnom dome, kde si zriadim kanceláriu a ku tejto nehnuteľnosti nemám vlastnícky vzťah. Zaujímalo by ma ako sa na tento paragraf pozeráte a aké máte skúsenosti ostatní.

Dúfam, že môj topic nieje duplicitný, ak áno tak sa ospravedlňujem.
Manka7
14.04.09,07:58
Dobrý deň,
preštudovala som si rôzne príspevky- veľmi mi pomáhajú, ale momentálne nemám jasno:
manžel je nezamestnaný, chce začať podnikať (splnil už podmienku 3 mesiace, príspevok ešte nikdy nezobral, absolvoval už aj 3-týždenný kurz pre začiatok podnikania). Náhodne sme zistili, že je u neho pravdepodobnosť získania invalidného dôchodku (zatiaľ je to v štádiu vybavovania). Takže mám problém- má pokračovať vo vybavovaní príspevku pre SZČO, a keď mu medzitým uznajú ID tak získa ešte nejaké výhody, alebo má počkať či mu uznajú ID a vtedy je iný postup pri vybavovaní príspevku pre SZČO so zdravotným postihnutím? Dosť som toho preštudovala, ale ja ako laik, by som potrebovala vysvetlenie „po lopate“. Dúfam, že som to sformulovala dosť zrozumiteľne, pomôže mi niekto? Veľká vďaka...
rozimova
12.11.10,07:01
Dobrý deň,
včera som sa dozvedela na úrade, že nemajú peniaze na uhradenie prevádzkových nákladov za III.Q a do konca roka ani nebudú mať. Vraj balík, ktorý bol na to určený sa vyčerpal a peniaze nie sú. Od 1.11. som zamestnala ďalšieho ZPS - musím nakúpiť zariadenie čo mám uvedené v Dohode , dať mu mzdu atď. Som dosť skeptická, kedy budú peniaze a či vôbec. Ani vo vašich okresoch nie sú peniaze, nemáte nejaké informácie?