Adrika76
08.04.09,23:50
Minulý rok som si kúpila auto a zobrala prostredníctvom ČSOB leasingu. Pri podpisovaní zmluvy som si ju samozrejme pozorne prečítala s tým, že som sa aj zamerala na časť "Predčasné splatenie leasingu", (keďže som mala v pláne auto po roku predčasne splatiť) v ktorej sa píše, že poplatok max. 4% zo zostávajúcej istiny. Špeciálne na toto som sa zamerala s utvrdením zamestnanca lízingovky, že to je celý poplatok tie 4%.
Dnes chcem úver predčasne splatiť a dozvedám sa, že okrem tých 4%, musím zaplatiť aj 25% zmluvnú pokutu, ktorá sa síce na zmluve nenachádza, ale na nejakých oxeroxovaných všeobecných podmienkach, ktoré mi podstrčili podpísať medzi papiermi o havarijnom poistení a tento papier je mimochodom bez akýchkoľvek právnych náležitostí, akými sú medzi inými zmluvné strany, predmet kúpy, atď.
Som z toho dosť nešťastná, pretože toto %-uálne navýšenie presahuje môj finančný rozpočet.
Poraďte prosím, ak niekto viete, majú právo odo mňa žiadať túto "zmluvnú pokutu"? Čítala som si v zákone, ale tam je práve uvedený len ten maximálny poplatok 4% a o žiadnej pokute som tam nič nenašla.
Ďakujem za každú reakciu.
ecc
30.04.10,19:52
Chcem sa ta spytat, ako a ci si vyriesila tento problem. Bral som auto na leasing na jesen roku 2008. Dnes prakticky po roku a pol mi ostavaju este dake necele tri roky, no ak obchody pojdu ako maju, rad by som to predcasne splatil a kupil nieco nove. Dlza suma je tam mozno nieco okolo 450 tisic korun, cize tak 15 tisic eur. No a zaujima ma co s tym, lebo 4 percenta su v norme a pocital som s niecim takym, ale tymi 25 percentami si ma zaskocila.

Dakujem.
kyblik
01.05.10,04:09
Vsetko je to o tom ako je formulovana lizingova zmluva - teda hlavne cast predcasneho splatenia. Oni to totiž vzdy vypocitaju tak aby im siel prijem dlhodobo.
misoft
01.05.10,14:42
Podľa môjho "sedliackeho" rozumu: platí to, čo je napísané na origináli zmluvy. Nejaké oxeroxované papiere, ktoré nie sú súčasťou leazingovej zmluvy, nemajú právny podklad na vymáhanie 25% "pokuty".

Predčasné splatenie leasingu", (keďže som mala v pláne auto po roku predčasne splatiť) v ktorej sa píše, že poplatok max. 4% zo zostávajúcej istiny.
Pokiaľ je toto na zmluve napísané, tak to musí platiť! Dobrý právnik by leazingovú spoločnosť rozniesol na kopytách.
ivka70
02.05.10,06:16
Podľa môjho "sedliackeho" rozumu: platí to, čo je napísané na origináli zmluvy. Nejaké oxeroxované papiere, ktoré nie sú súčasťou leazingovej zmluvy, nemajú právny podklad na vymáhanie 25% "pokuty".

Pokiaľ je toto na zmluve napísané, tak to musí platiť! Dobrý právnik by leazingovú spoločnosť rozniesol na kopytách.

Pokila je v zmluve, ze sa riadi vseobecne zavaznymi podmienkami a firma ma podpisane, ze ich zakaznik prijal a bol s nimi oboznameny, tak s tym nepohne ani dobry pravnik.
A leazingovky maju taketo veci osetrene velmi dobre, najma tie, ktore su prepojene na bankove skupiny.