caucico
09.04.09,07:04
Ahojte poraďáci,
v jednom bločku za február som nezúčtovala DPH. Môžem to urobiť tak,že dám bloček prijatý 26.3.09 a dám DPH na odpočet v mesiaci marec? dodatočné nechcem robiť. Ďakujem
UBIKA25
09.04.09,05:19
Skôr by som urobila dodatočné ...
Jana Acsová
09.04.09,05:45
Ahojte poraďáci,
v jednom bločku za február som nezúčtovala DPH. Môžem to urobiť tak,že dám bloček prijatý 26.3.09 a dám DPH na odpočet v mesiaci marec? dodatočné nechcem robiť. ĎakujemMOZETE! Bez akéhokoľvek porušenia zákona. A vôbec nemusíte nič posúvať - to by som skôr považovala za manipuláciu. Aj keď nie nevyhnutnú, záleží od obehu dokladov na firme. K DPH viď § 51 ods. 2 ZDPH a zároveň upozorňujem zaúčtovanie (nerovná sa) uplatnenie odpočítania. Jedno je podľa zákona o účtovníctve, druhé podľa zákona o DPH.

P.S.:
Sorry, ale ... never ending story. Viď vypracované otázky a veľmi, veľmi veľa príspevkov stále o tom istom v téme DPH. Presvedče sa cez vyhľadávanie.
caucico
09.04.09,05:46
Ďakujem. Tak urobim dodatočné :)
Jana Acsová
09.04.09,05:48
Skôr by som urobila dodatočné ...Nie je na to jediný dôvod. Uplatniť DPH si v prípade, že doklad obdržal do 25. 3. 2009 môže uplatniť vo februári alebo marci. Oba postupy sú správne. Dôležité je zaznamenať to v daňovej evidencii podľa § 70 ZDPH. Ak tak neurobil vo februári, môže tak urobiť v marci a vtedy uplatniť odpočítanie dane.

A ešte pre istotu:
zaúčtovanie x uplatnenie odpočítania dane = 2 rozdielne veci
Jana Acsová
09.04.09,05:49
Ďakujem. Tak urobim dodatočné :)... proti chuti žiaden dišputát.
Jana Acsová
09.04.09,05:56
UBIKA25
09.04.09,06:02
Nie je na to jediný dôvod. Uplatniť DPH si v prípade, že doklad obdržal do 25. 3. 2009 môže uplatniť vo februári alebo marci. Oba postupy sú správne. Dôležité je zaznamenať to v daňovej evidencii podľa § 70 ZDPH. Ak tak neurobil vo februári, môže tak urobiť v marci a vtedy uplatniť odpočítanie dane.

A ešte pre istotu:
zaúčtovanie x uplatnenie odpočítania dane = 2 rozdielne veci

a nie je to tak, že bloček je zaúčtovaný, len DPH nie je rozzúčtovaná?

neviem :rolleyes:,

súhlasím, aj s tým, že nemusi podať dodatočné.....preto je to tam to slovíčko "SKôR"..
Vladimír Ozimý
09.04.09,06:03
Ďakujem. Tak urobim dodatočné :)

nemusíte vôbec robiť dodatočné (§51 ods. 2 )...načo si to komplikujete. Jednoznačne by som to zahrnul do marca. Dokonca o 1.4.2009 novelizáciou zákona o DPH bude možnosť vykonať uplatnenie dane na vstupe až do konca kalendárneho roka nie len v nasledujúcom zdaňovacom období.
Jana Acsová
09.04.09,06:05
a nie je to tak, že bloček je zaúčtovaný, len DPH nie je rozzúčtovaná?

neviem :rolleyes:,

súhlasím, aj s tým, že nemusi podať dodatočné...Je úplne jedno či je DPH zaúčtovaná, rozúčtovaná, premietnutá v denníku, hlavnej knihe ... Dôležité je, kedy sa premietne v záznamoch podľa § 70 ZDPH. Tie sa nevyhotovujú podľa zákona o účtovníctve, ale zákona o DPH. Aj keď často sa stáva, že účtovníci v tom nevidia rozdiel. Ale rozdiel v tom je. Zákon o DPH neviaže možnosť odpočítania dane na jej zaúčtovanie tak, ako tomu bolo v minulosti.
Vladimír Ozimý
09.04.09,06:06
a nie je to tak, že bloček je zaúčtovaný, len DPH nie je rozzúčtovaná?

neviem :rolleyes:,

súhlasím, aj s tým, že nemusi podať dodatočné.....preto je to tam to slovíčko "SKôR"..

1) je dôležité si uvedomiť že DPH nemá nič spoločné s účtovníctvom, toto je problém ktorý stále sa mieša dohromady...Novým zákonom 222/2004 sa vypustilo z povinných ustanovení, že sme povinný o tom účtovať aby sme si mohli nárokovať DPH.
2) takže nie je problém zaúčtovať aj DPH do februára ale do evidencie si to dá za marec a sú splnené aj zákon o DPH aj zákon o účtovníctve a postupy...
UBIKA25
09.04.09,06:19
1) je dôležité si uvedomiť že DPH nemá nič spoločné s účtovníctvom, toto je problém ktorý stále sa mieša dohromady...Novým zákonom 222/2004 sa vypustilo z povinných ustanovení, že sme povinný o tom účtovať aby sme si mohli nárokovať DPH.
2) takže nie je problém zaúčtovať aj DPH do februára ale do evidencie si to dá za marec a sú splnené aj zákon o DPH aj zákon o účtovníctve a postupy...
mimotemy ja si to miešam priznávam...som múdrejšia...a zase vďaka porade...

to miešanie je červene
caucico
09.04.09,07:24
ďakujem Vám všetkým. a prajem príjemné veľkonočné sviatky..