Sojka 007
09.04.09,08:04
Chcem sa opýtať, či niekto z vás má skúsenosti so založením sociálneho podniku. Naša obec to chce uskutočniť, ale sme ešte len v začiatkoch. Vie mi niekto z vás povedať ako to funguje, či sú tie podniky úspešné, alebo len prežívajú, aké sú problémy okolo toho a tak. Za každý príspevok vopred ďakujem.
wagner
09.04.09,15:44
Podľa mňa nie je umenie založiť sociálny podnik, ale aby naň obec nedoplácala, musí byť ziskový. To znamená, nájsť pracovnú náplň pre zamestnancov tak, aby si na seba zarobili. Pokiaľ máte pre zamestnancov dosť práce a nebude to príťaž pre rozpočet obce, tak nie je problém. Pozri si ZP, aby si vedela čo to obnáša pre ÚP, aby ste mohli dostať príspevok.
Sojka 007
15.04.09,04:39
Podľa mňa nie je umenie založiť sociálny podnik, ale aby naň obec nedoplácala, musí byť ziskový. To znamená, nájsť pracovnú náplň pre zamestnancov tak, aby si na seba zarobili. Pokiaľ máte pre zamestnancov dosť práce a nebude to príťaž pre rozpočet obce, tak nie je problém. Pozri si ZP, aby si vedela čo to obnáša pre ÚP, aby ste mohli dostať príspevok.
Potrebujem vedieť čo je to ZP a ÚP. Kde to mám hľadať? Vopred ďakujem.
Sojka 007
20.04.09,09:36
Potrebujem vedieť čo je to ZP a ÚP. Kde to mám hľadať? Vopred ďakujem.

Nevie nik čo je to ZP?
Rubrika
20.04.09,10:09
ZP - môže to byť Zákonník práce ? Len som si tipla.
ÚP - asi Úrad práce - tiež len tip z mojej strany
wagner
21.04.09,12:55
Prepáč, myslela som si že skratka ZP a ÚP je dostatočne známa pre každého. ZP - zákonník práce, ÚP - úrad práce.
Sojka 007
24.04.09,04:31
Prepáč, myslela som si že skratka ZP a ÚP je dostatočne známa pre každého. ZP - zákonník práce, ÚP - úrad práce.
Vôbec som si nemyslela, že Zákonník práce má niečo spoločné so sociálnym podnikom. Ale skúsim sa pozrieť. Ďakujem.
Milka22
27.04.09,08:17
Ahojte. Nemam skúsenosti so sociálnym podnikom, ale aj nasa obec s tým za
cina. Chcela by som sa spýtat, ci môzu prejst nezamestaný obcania, ktorý pracujú teraz na aktivacnej cinnosti do sociálneho podniku.
A náhodou ci neviete ci musí byt dodrzaných 30% teraz zamestaných, ktorý boli predtým znevýhodnenými uchádzacmi o zamestnanie.
wagner
28.04.09,16:04
Obec má podpísanú zmluvu na nezamestnaných na aktivačné práce pre obec a nie pre sociálny podnik. SOciálny podnik ak patrí medzi organizácie, kde sa môžu vykonávať aktivačné práce, tak si musí uzatvoriť samostatnú zmluvu s Úradom práce. Sociálny podnik je predsa samostatný právny subjekt, či nie?
Sojka 007
30.04.09,08:15
Obec má podpísanú zmluvu na nezamestnaných na aktivačné práce pre obec a nie pre sociálny podnik. SOciálny podnik ak patrí medzi organizácie, kde sa môžu vykonávať aktivačné práce, tak si musí uzatvoriť samostatnú zmluvu s Úradom práce. Sociálny podnik je predsa samostatný právny subjekt, či nie?
Vážne? To som netušila, že je samostatný právny subjekt. Myslela som že patrí pod obec ako napr. škôlka.Môžem sa opýtať? Ten podnik má byť rozpočtová alebo príspevková organizácia? A čo účtovníctvo? Robí si ho samo alebo účtovníctvo patrí pod obecný úrad? Šéfuje mu jeden človek- štatutárny zástupca tak ako na základnej škole alebo obecné zastupiteľstvo obce ako pri škôlke? Ak niekto má skúsenosti ako to pri sociálnom podniku funguje, rada sa nechám poučiť. Len tak zo zaujímavosti.Akosi sa v našich zákonoch neviem vyznať a vždy je lepší jeden príklad z praxe ako päťhodinové študovanie zákonov. Nie som právnička a často si ich zle vysvetlím.Potom ,keď zistím čo všetko som si zle vysvetlila a ako to má po správnosti byť len gúľam očami. Takže ak niekto vie poradiť vopred mu ďakujem. Ahojte.
slimak
30.04.09,08:41
Doteraz sa socialnym podnikom najviac venovali v trende.
http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/podniky-podla-potemkina/142527.html

http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/podniky-podla-potemkina/142527.html

Ja to ale za socialny podnik nepovazujem. Je to mafianstvo.

Vcera som ale zachytil v TV, ze v Dolnom Kubine planuju zalozit socialny podnik. Planuju zamestnat 11-12 ludi na zaciatku a budu udrziavat poriadok v meste ci cistit potoky. To je OK, ale som zvedavy kto im za to bude platit.
Ale keby dostali take dotacie ako firmy v pilotnom programe bude to urcite uspesne.
Sojka 007
30.04.09,09:35
Ďakujem slimak bolo to veľmi poučné a zaujímavé. V podstate tam bolo v kocke zhrnuté ako to tu v tomto štáte za tejto koaličnej vlády funguje vo všetkom. Možno som naivná ,ale dúfam, že nie všetky podniky boli vytvorené len na to, aby si zo štátu urobili dojnú kravu.Nezačneme s tým ak po našom tovare nebude dopyt.U nás v dedine nie je núdza o vyškolených ľudí dokonca aj inžinierov, pretože máme vysokú nezamestnanosť, len chýba nám návod ako postupovať. Aj môj manžel je momentálne nezamestnaný a v tom soc. podniku vidím možnosť ako ho zamestnať. Už je fakt zúfalý.
tiga22
30.04.09,10:14
na stránke www.zmos.sk je metodický postup pri zakladaní sociálnych podnikov v obciach... možno ti pomôže, aj keď predsa len musíš čítať ... prax momentálne ešte asi nie je veľká :-)
Sojka 007
30.04.09,10:53
na stránke www.zmos.sk (http://www.zmos.sk) je metodický postup pri zakladaní sociálnych podnikov v obciach... možno ti pomôže, aj keď predsa len musíš čítať ... prax momentálne ešte asi nie je veľká :-)

Čítanie mi nevadí. Len tie právnické slučky v zákonoch.:D
Je zaujímavé ako sa tu človek rýchlo dostane k informáciám. Som rada, že vás všetkých mám. Ste super.