jozef jezko
09.04.09,08:17
Uloha c.1
-trvale bydlisko mam na SR
-pracoval som cely rok 2008 iba v CR(Praha) (asi to znamena ze som tam rezidentom?), kde mam aj pracovnu zmluvu
-danove priznanie za rok 2008 pre CR mi automaticky vyhotovuje a podava zamestnavatel CR v CR

Otazka c1.:
Je potrebne podat danove priznanie aj na(v) SR?
Vladimír Ozimý
09.04.09,07:35
Uloha c.1
-trvale bydlisko mam na SR
-pracoval som cely rok 2008 iba v CR(Praha) (asi to znamena ze som tam rezidentom?), kde mam aj pracovnu zmluvu
-danove priznanie za rok 2008 pre CR mi automaticky vyhotovuje a podava zamestnavatel CR v CR

Otazka c1.:
Je potrebne podat danove priznanie aj na(v) SR?

z našich vnutroštátnych predpisov ste jednoznačne rezidentom SR. Ale medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia má prednosť. Stredisko vašich životných záujmov je predpokladám ČR keďže tam celý rok pracujete. Ale aby ste sa nedostali do rozporu so štátnou správou SR dajte si potvrdiť daňovú rezidenciu v ČR. Potom nemusíte podávať daňové priznanie. Ak to nepreukážete správca dane vás bude z titulu trvalého bydliska stále považovať za rezidenta SR a vyzve vás podať daňové priznanie ak na Vás príde.
jozef jezko
09.04.09,08:53
Vdaka za rychlu odpoved pan Ozimy.

Uloha c.2
-som slobodny, ziadne splatky, ziadna hypoteka, ziadna zivnost
-trvale bydlisko mam na SR
-v roku 2007 som zil a pracoval na SR (zavisla cinnost, riadna pracovna zmluva) pre SR firmu do konca oktobra (? 31.10.2007)
-v roku 2007 od 5.11.2007 do konca roka 2007 som zil a pracoval (a pracujem az doteraz) v CR(Praha) pre CR firmu (zavisla cinnost) kde mam aj pracovnu zmluvu
-danove priznanie za rok 2007 som nepodal (nevedel som ze sa nico take robi)
-z oboch pracovnych pomerov (na SR aj na(v) CR) mam z financneho oddelenia danej firmy potvrdenie o zdanitelnych prijmoch zo zavislej cinnosti pre fyzicke osoby

z vypisu v CR:
-Uhrn zuctovanych prijmov 72 469,-(Kc)
-Uhrn pojistneho z prijmu 9 084,-
-Zaklad dane 63 385,-
-Skutecne srazena zaloha na dan 12 258,-

Otazka c1.:
Aku pokutu zaplatim za to ze som nepodal danove priznanie za rok 2007 na SR?

Otazka c2:
Ktore danove priznanie podavam kde(SR, CR)?

Otazka c3: (fiktivne, hypoteticky)
Akym pravnym dokladom(pisomna zmluva/dohoda medzi SR a jednotlivym obcanom) moze SR dokazovat sudu(?) ze pracujuci obcan-fyzicka osoba bola spravne informovana o tom ze je povinna kazdorocne podat danove priznannie zo zavislej cinnosti, alebo ze si ma prestudovat zakon?
alušik
09.04.09,09:35
1. Minimálna pokuta za nepodanie daňového priznania fyzickej osoby je 1000 Sk, alebo teda aktuálne 33,19€.
2. Daňové priznanie podávaš v SR - v ČR si nebol rezidentom, lebo podľa zákona platného v ČR sa tiež rezidencia môže priznávať pri pobyte viac ako 180 dní v príslušnom roku.
3. Neznalosť zákona neospravedňuje... ;)
jozef jezko
10.04.09,05:58
Vdaka za odpoved.

K otazke c2 (z ulohy c2):
Z ktorych prijmov podavam daňové priznanie na SR:
a) iba z prijmov zo SR
b) z prijmov na SR aj z prijmov v CR


K otazke c2 (z ulohy c3):
Ma SR voci obcanovy SR daku zmluvu/pisomne potvrdeni(cokolvek), ze svojho obcana riadne informovala o tom ze ma vediet zakon a ze neznalost zakona neospravedlnuje?
jozef jezko
16.04.09,07:38
Vie niekto odpoved na hore uvedenu otazku z dna 10.04.09 ("K otazke c2 (z ulohy c2):")?
Marína
16.04.09,07:55
Vdaka za odpoved.

K otazke c2 (z ulohy c2):
Z ktorych prijmov podavam daňové priznanie na SR:
a) iba z prijmov zo SR
b) z prijmov na SR aj z prijmov v CR
Daňovník s neobmedzenou povinnosťou(rezident) podáva daňové priznanie z celosvetových zdaniteľných príjmov, v tomto prípade zo SR a ČR

K otazke c2 (z ulohy c3):
Ma SR voci obcanovy SR daku zmluvu/pisomne potvrdeni(cokolvek), ze svojho obcana riadne informovala o tom ze ma vediet zakon a ze neznalost zakona neospravedlnuje?
Nie, nemá.
modrá
jozef jezko
21.04.09,09:37
Uloha c.3
Potrebujem spravne vyplnit danove priznanie za rok 2007.
K mojim vyssie spominanym udajom
(
-ziadna zivnost,
-slobodny,
-ziadne splatky,
-ziadne deti,
-pracoval januar-oktober SR,
-pracoval 5.11-do konca roka 2007 v CR
)
prikladam potvrdenia o prijmoch zo zavislej cinnosti SR+CR:
__________________________________________________ ___________________________
SR
__________________________________________________ ___________________________
Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti, o preddavkoch na dan, o dani vybranej zrazkou a o danovom bonuse na vyzivovane deti za kalendarny rok: 2007

1. Uhrn zuctovanych a vyplatenych prij ov zo zavislej cinnosti, (par.5 zakona) vratenie doplatkov za minule roky, okrem prijmov ktore niesu predmetom dane a prijmov od dane oslobodenych a prijmov z ktorych sa dan vybera zrazkou podla paragr.43 zakona: 276885,-
2. Zuctovane a vyplatene v mesiacoch: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
3. Poistne a prispevky (par.5 oddst.8 zakona) celkom (v Sk): 36872,-
- z toho poistne na verejne zdravotne poistenie(v Sk): 11081,-
4. Ciastkovy zklad dane (r.01 - r.03) (v Sk): 240013,-
5. Uhrn zrazenych preddavkov na dan podla parag.35 zakona bez DB: 30460,-

#Znizenie zakladu dane podla parag11 zakona
6. na danovnika 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10: 79680,-

#Priznany a vyplateny danovy bonus podla parag 33 zakona
7. nic
8. Spolu 7:nic
9. Zrazene prispevky na dopl.doch.sporenie (par11 ods.1 pism.c): nic
10. Prispevky na DDS, US a ZP zamestnavatela (par19 ods.3 pism.1):nic
11. Zohladnena nizsia minimalna mzda pre DB: nic
Dan vyberana zrazkou podla par46 ods.3 pism.j) zakona
12. Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijov zo zavislej cinnosti,z ktorych sa dan vybera zrazkou podla par43 zakona: nic
13. Piostne a prispevky (par5 ods. 8 zakona) celkom - z toho poistne na verejne zdravotne poistenie: nic
14. Uhrnna suma dane vybrana zrazkou podla par43 zakona: nic


__________________________________________________ ___________________________
CR
__________________________________________________ ___________________________
Potvrzeni o zdanitelnych prijmech ze zavisle cinnosti a z funkcnich pozitku, srazenych zalohach na dan a
danovem zvyhodneni
-zdanovaci obdobi 2007
-na mesice 11, 12

1. Uhrn zuctovanych prijmu ze zavisle cinnosti a z funkcnich pozitku: 72469,-
2. Z r. 1 prijmy vyplacene nebo obdrzene do 31.ledna 2008 (par.5 odst. 4 zakona): 72469,-
3. Zuctovano v mesicich(ciselne oznaceni): 11, 12
4. Doplatky prijmu podle pargr.5 odst.4 zakona zuctovanych v minulych zdanovacich obdobich:
nic
5. Uhrn pojistneho z prijmu uvedenych na r. 1(paragraf 6 odst. 13 zakona): 9084,-
6. Pojistne srazene nebo uhrazene poplatnikem z prijmu na r.2: 9084,-
7. Pojistne srazene nebo uhrazene poplatnikem z priju na r.4: nic
8. Zaklad dane (r.2 + r.4 - r.6 - r.7): 63385,-
9. Skutecne srazena zaloha na dan z prijmu uvedenych na r.1: 12258,-
10. Skutecne srazena zaloha na dan z prijmu uvedenych na r.2: 12258,-
11. Skutecne srazena zaloha na dan z prijmu uvedenych na r.4: nic
12. Danove zvyhodneni - uhrn vyplacenych mesicnich danovych bonusu: nic
13. Deti...: nic
14. Invalidita (ZTP/P) poplatnika ...: nic
15. Soustavna priprava na budouci...: nic
16. Rocni zuctovani zaloh a danoveho zvyhodneni - bylo provedeno s timto vysledkem:
- Predplatek na dani z rocniho zuctovani zaloh (parag 38 odst. 5 zakona)ve vysi 11862 Kc byla vracena
poplatnikovy dne : nic
- Doplatek ze zuctovani (paragraf 35b odst. 8 zakona) ve vysi: nic Kc byl vracen polplatnikovy dne: nic
z toho cini priplatek na dani po sleve: nic Kc
- Z toho cini doplatek na danovem bonusu / preplacena caastka na danovem bonusu: nic Kc
__________________________________________________ ___________________________

Otazka c.1:
a)Pri prepocte zo zahranicnej(CR) meny na slovensku sa pouzije celorocny kurz za rok 2007 (alebo stvrtrocny...)?
b)Ak ano, kde sa da najst celorocny kurz Kc/Ks pre rok 2007
(stvrtrocne som nasiel tu:nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/kurzovy-listok/priemerne-mesacne-stvrtrocne-a-kumulativne-stvrtrocne-kurzy-skk-voci-vybranym-menam/data-za-zvolene-obdobie/_kl-ksk-ksks2007
).

Otazka c.2:
Nasla by sa daka dobra dusa ktora by mi z tychto udajov dokazala vyplnit danove priznanieza rok 2007 typu:
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb (typ:A)
uverejneneho na stranke:drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/vzorydp07.html
riadky 32 az 70?

Vdaka.
michelle84
21.04.09,15:34
Dobrý deň, známa pracovala v roku 2008 aj u nás a aj v ČR. Prvé 3 mesiace pracovala na Slovensku a potom zvyšok roka v Čechách. V ČR jej spravili daňové priznanie. Mala si aj na Slovensku podať daňové priznanie?
Marína
21.04.09,18:47
Ak je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR, je povinná podať DP v SR z celosvetových príjmov.
Či je rezidentom SR alebo ČR, posúď podľa rozhraničovacích kritérii. Čítaj tu http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
jozef jezko
22.04.09,05:32
Zopakujem moj dotaz.

Uloha c.3
Potrebujem spravne vyplnit danove priznanie za rok 2007.
K mojim vyssie spominanym udajom
(
-ziadna zivnost, -slobodny, -ziadne splatky, -ziadne deti, -pracoval januar-oktober SR, -pracoval 5.11-do konca roka 2007 v CR)
prikladam potvrdenia o prijmoch zo zavislej cinnosti SR+CR:
__________________________________________________ ___________________________SR_____________________ _____________________________ ___________________________Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti, o preddavkoch na dan, o dani vybranej zrazkou a o danovom bonuse na vyzivovane deti za kalendarny rok: 20071. Uhrn zuctovanych a vyplatenych prij ov zo zavislej cinnosti, (par.5 zakona) vratenie doplatkov za minule roky, okrem prijmov ktore niesu predmetom dane a prijmov od dane oslobodenych a prijmov z ktorych sa dan vybera zrazkou podla paragr.43 zakona: 276885,-2. Zuctovane a vyplatene v mesiacoch: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,103. Poistne a prispevky (par.5 oddst.8 zakona) celkom (v Sk): 36872,-- z toho poistne na verejne zdravotne poistenie(v Sk): 11081,-4. Ciastkovy zklad dane (r.01 - r.03) (v Sk): 240013,-5. Uhrn zrazenych preddavkov na dan podla parag.35 zakona bez DB: 30460,-#Znizenie zakladu dane podla parag11 zakona6. na danovnika 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10: 79680,-#Priznany a vyplateny danovy bonus podla parag 33 zakona7. nic8. Spolu 7:nic9. Zrazene prispevky na dopl.doch.sporenie (par11 ods.1 pism.c): nic10. Prispevky na DDS, US a ZP zamestnavatela (par19 ods.3 pism.1):nic11. Zohladnena nizsia minimalna mzda pre DB: nicDan vyberana zrazkou podla par46 ods.3 pism.j) zakona12. Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijov zo zavislej cinnosti,z ktorych sa dan vybera zrazkou podla par43 zakona: nic13. Piostne a prispevky (par5 ods. 8 zakona) celkom - z toho poistne na verejne zdravotne poistenie: nic14. Uhrnna suma dane vybrana zrazkou podla par43 zakona: nic_______________________________________________ ___ ___________________________CR_____________________ _____________________________ ___________________________Potvrzeni o zdanitelnych prijmech ze zavisle cinnosti a z funkcnich pozitku, srazenych zalohach na dan a danovem zvyhodneni-zdanovaci obdobi 2007-na mesice 11, 121. Uhrn zuctovanych prijmu ze zavisle cinnosti a z funkcnich pozitku: 72469,-2. Z r. 1 prijmy vyplacene nebo obdrzene do 31.ledna 2008 (par.5 odst. 4 zakona): 72469,-
3. Zuctovano v mesicich(ciselne oznaceni): 11, 12
4. Doplatky prijmu podle pargr.5 odst.4 zakona zuctovanych v minulych zdanovacich obdobich:
nic5. Uhrn pojistneho z prijmu uvedenych na r. 1(paragraf 6 odst. 13 zakona): 9084,-6. Pojistne srazene nebo uhrazene poplatnikem z prijmu na r.2: 9084,-7. Pojistne srazene nebo uhrazene poplatnikem z priju na r.4: nic8. Zaklad dane (r.2 + r.4 - r.6 - r.7): 63385,-9. Skutecne srazena zaloha na dan z prijmu uvedenych na r.1: 12258,-10. Skutecne srazena zaloha na dan z prijmu uvedenych na r.2: 12258,-11. Skutecne srazena zaloha na dan z prijmu uvedenych na r.4: nic12. Danove zvyhodneni - uhrn vyplacenych mesicnich danovych bonusu: nic13. Deti...: nic14. Invalidita (ZTP/P) poplatnika ...: nic15. Soustavna priprava na budouci...: nic16. Rocni zuctovani zaloh a danoveho zvyhodneni - bylo provedeno s timto vysledkem:- Predplatek na dani z rocniho zuctovani zaloh (parag 38 odst. 5 zakona)ve vysi 11862 Kc byla vracena poplatnikovy dne : nic- Doplatek ze zuctovani (paragraf 35b odst. 8 zakona) ve vysi: nic Kc byl vracen polplatnikovy dne: nicz toho cini priplatek na dani po sleve: nic Kc- Z toho cini doplatek na danovem bonusu / preplacena caastka na danovem bonusu: nic Kc________________________________________________ __ ___________________________Otazka c.1:a)Pri prepocte zo zahranicnej(CR) meny na slovensku sa pouzije celorocny kurz za rok 2007 (alebo stvrtrocny...)?
b)Ak ano, kde sa da najst celorocny kurz Kc/Ks pre rok 2007
(stvrtrocne som nasiel tu:nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/kurzovy-listok/priemerne-mesacne-stvrtrocne-a-kumulativne-stvrtrocne-kurzy-skk-voci-vybranym-menam/data-za-zvolene-obdobie/_kl-ksk-ksks2007
).

Otazka c.2:
Nasla by sa daka dobra dusa ktora by mi z tychto udajov dokazala vyplnit danove priznanieza rok 2007 typu:
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb (typ:A)
uverejneneho na stranke:drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/vzorydp07.html
riadky 32 az 70?

Vdaka.