xena
12.07.05,11:36
Ako na to?


Pracovníkovi sa vypláca v zmysle par.134 ZP provízia za 1/2 rok. Základná mzda je 7.000,-Sk provízia za 1/2 roka 73921,-Sk. Odpracoval v 1.Q. 456 hodín a v 2.Q. 456 hodín.
Aký má byť postup výpočtu v takomto prípade, aby nebol skreslený výpočet?
A ako v ďalších obdobiach/ kvartáloch/
bea
12.07.05,09:52
Polročná provízia sa rozdelí na 2 štvrťroky, to zn., že sa bude brať 1/2 do priemeru za 3. štvrťrok a 1/2 za 4. štvrťrok.
xena
12.07.05,13:25
Polročná provízia sa rozdelí na 2 štvrťroky, to zn., že sa bude brať 1/2 do priemeru za 3. štvrťrok a 1/2 za 4. štvrťrok.
Nemôžem celkom súhlasiť. Keď sa pozrieš do Zák.práce konkrétne par.134 ods.7-ten hovorí, že je potrebné urobiť výpočet tak ,aby boli zohľadnený aj podiel obdobia odpracovaného zamestanancom /viď par.134 ods.7/ ......Práve preto my to robí problém vypočítať. Celkom tomu nerozumiem.
Maňaska
12.07.05,13:39
V obidvoch predchádzajúcich rozhodných obdobiach odpracoval rovnaký počet hodín. Rozdelenie 1/2 ročnej odmeny pre 3.Q a 4.Q na polovicu je správne.
Ja tomuto odstavcu v zákone rozumiem tak, že keby išlo zjavne o vyplatenie 1/2 ročnej odmeny a zamestnanec by pracoval iba v mesiacoch 4,5,6 - t.j. v druhom Q - celú výšku "polročnej odmeny" by som dala do 3.Q.2005. Ale môžem sa mýliť.
bea
12.07.05,13:40
Nemôžem celkom súhlasiť. Keď sa pozrieš do Zák.práce konkrétne par.134 ods.7-ten hovorí, že je potrebné urobiť výpočet tak ,aby boli zohľadnený aj podiel obdobia odpracovaného zamestanancom /viď par.134 ods.7/ ......Práve preto my to robí problém vypočítať. Celkom tomu nerozumiem.Určite máš pravdu, ja som nepopisovala presne výpočet, išlo mi len o tú províziu. Ale pripnem sem vzorový výpočet, ja to robím v jednej firme ručne, lebo v SW sa nedá ročná, príp. polročná odmena zadať. U mňa sú aj vzorce, neviem, prečo po skopírovaní zmiznú a sú tam len sumy. Ale možno Ti to pomôže. Je tam počítaný koeficient podľa skutočne odprac. hodín v období.
Palino
12.07.05,15:55
Tak ako Xena píše v Zákonníku práce sa uvádza v § 134 ods. 7)
" Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie."

Preto aj v priemere z provízie je nutné zohľadniť odpracované hodiny v rozhodujúcom období, ktorým je predchádzajúci štvrťrok. Myslím si, že ten príklad, ktorý uviedla Bea, je O.K.
xena
13.07.05,12:32
Určite máš pravdu, ja som nepopisovala presne výpočet, išlo mi len o tú províziu. Ale pripnem sem vzorový výpočet, ja to robím v jednej firme ručne, lebo v SW sa nedá ročná, príp. polročná odmena zadať. U mňa sú aj vzorce, neviem, prečo po skopírovaní zmiznú a sú tam len sumy. Ale možno Ti to pomôže. Je tam počítaný koeficient podľa skutočne odprac. hodín v období.
Vďaka. Pokúsim sa použiť tento vzorec a uvidím, čo mi vyjde.
gjana
30.09.05,04:54
Dobrý deň, čo robiť v prípade zvýšenia mzdy? Treba prerátať dovolenkový priemer, alebo nie? Konkrétny príklad: Zamestnacovi bola v septembri zvýšená mzda a aj v tomto mesiaci čerpal dovolenku 1 deň. Použije sa priemer za 2.Q. Ale v tedy mal ešte nižšiu mzdu. Takže príde o nejaké korunky. A tiež sa mu potom neoplatí čerpať dovolenku v 4.Q, keďže sa bude vychádzať z mesiacov júl, august, keď ešte nemal vyššiu mzdu. Takže chápem tomu dobre, keď si myslím, že aj napriek tomu sa dovolenkový priemer nepreráta?
Oľa
30.09.05,05:03
Áno, dovolenkový priemer sa neprepočíta.
gjana
30.09.05,05:37
Ďakujem za rýchlu odpoveď.