mirec2999
09.04.09,11:35
Chcem sa spýtať či existuje zákon o tom čo presne sa má nachádzať na výplatnej páske. Máme účtovníčku ktorá nám mesiac čo mesiac uvádza na výplatnej páske nesprávne údaje.

Napríklad :

V položke priemer pre pracovnoprávne účely uvádza stále ten istý na každej výplatnej páske. Som zamestnanec vo verejnom záujme pracujem v školstve a mám mesačnú mzdu. Viem ,že zo zákona sa nám počíta priemer pre PPU každý mesiac a nie kvartálne. Takže ani jeden mesiac mi nesedí na výplatnej páske dovolenka, priepustky aťď. Dovolenka, priepustky sú síce vypočítané správnym priemerom len to nesedí pokiaľ to počítam podľa výplatnej pásky. Takže páska mi je vlastne nanič pokiaľ sú na nej nesprávne údaje a priemer si musím počítať aj tak sám.

V druhej položke Základná nezdaniteľná časť uvádza môj čistý zárobok namiesto zákonne stanovenej nezdaniteľnej položky. Čiže v položke nezdaniteľná časť mám 280€. Vypočítané je to dobre len zase, keby som mal ísť podľa výplatnej pásky je to blbovina.

Takže zamestnanec, ktorý nemá prehľad o výpočte miezd si vôbec podľa výplatnej pásky mzdu neprepočíta.Účtovníčku sme na to upozornili no ignoruje nás. Preto sa pýtam dá sa niekde pozrieť zákon, čo má byť na výplatných páskach? Má tam byť nezdaniteľná položka a priemer PPU? A na koho sa obrátiť s týmto problémom?

Ďakujem Vám všetkým za odpovede.
katka50
09.04.09,09:39
Chcem sa spýtať či existuje zákon o tom čo presne sa má nachádzať na výplatnej páske. Máme účtovníčku ktorá nám mesiac čo mesiac uvádza na výplatnej páske nesprávne údaje.

Napríklad :

V položke priemer pre pracovnoprávne účely uvádza stále ten istý na každej výplatnej páske. Som zamestnanec vo verejnom záujme pracujem v školstve a mám mesačnú mzdu. Viem ,že zo zákona sa nám počíta priemer pre PPU každý mesiac a nie kvartálne. Takže ani jeden mesiac mi nesedí na výplatnej páske dovolenka, priepustky aťď. Dovolenka, priepustky sú síce vypočítané správnym priemerom len to nesedí pokiaľ to počítam podľa výplatnej pásky. Takže páska mi je vlastne nanič pokiaľ sú na nej nesprávne údaje a priemer si musím počítať aj tak sám.

V druhej položke Základná nezdaniteľná časť uvádza môj čistý zárobok namiesto zákonne stanovenej nezdaniteľnej položky. Čiže v položke nezdaniteľná časť mám 280€. Vypočítané je to dobre len zase, keby som mal ísť podľa výplatnej pásky je to blbovina.

Takže zamestnanec, ktorý nemá prehľad o výpočte miezd si vôbec podľa výplatnej pásky mzdu neprepočíta.Účtovníčku sme na to upozornili no ignoruje nás. Preto sa pýtam dá sa niekde pozrieť zákon, čo má byť na výplatných páskach? Má tam byť nezdaniteľná položka a priemer PPU? A na koho sa obrátiť s týmto problémom?

Ďakujem Vám všetkým za odpovede.
Zákonník práce § 130 ods. 5
(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.
mzdarka renca
09.04.09,09:45
Chcem sa spýtať či existuje zákon o tom čo presne sa má nachádzať na výplatnej páske. Máme účtovníčku ktorá nám mesiac čo mesiac uvádza na výplatnej páske nesprávne údaje.

Napríklad :

V položke priemer pre pracovnoprávne účely uvádza stále ten istý na každej výplatnej páske. Som zamestnanec vo verejnom záujme pracujem v školstve a mám mesačnú mzdu. Viem ,že zo zákona sa nám počíta priemer pre PPU každý mesiac a nie kvartálne. Takže ani jeden mesiac mi nesedí na výplatnej páske dovolenka, priepustky aťď. Dovolenka, priepustky sú síce vypočítané správnym priemerom len to nesedí pokiaľ to počítam podľa výplatnej pásky. Takže páska mi je vlastne nanič pokiaľ sú na nej nesprávne údaje a priemer si musím počítať aj tak sám. za toto vaša mzdárka nemôže, nakoľko softy na mzdy sú väčšinou nadstavené pre súkromný sektor.

V druhej položke Základná nezdaniteľná časť uvádza môj čistý zárobok namiesto zákonne stanovenej nezdaniteľnej položky. Čiže v položke nezdaniteľná časť mám 280€. Vypočítané je to dobre len zase, keby som mal ísť podľa výplatnej pásky je to blbovina. tu musí byť správna výška NČZD na daňovníka

Takže zamestnanec, ktorý nemá prehľad o výpočte miezd si vôbec podľa výplatnej pásky mzdu neprepočíta.Účtovníčku sme na to upozornili no ignoruje nás. Preto sa pýtam dá sa niekde pozrieť zákon, čo má byť na výplatných páskach? Má tam byť nezdaniteľná položka a priemer PPU? A na koho sa obrátiť s týmto problémom?

Ďakujem Vám všetkým za odpovede.

ako si napísal, si zamestnanec odmeňovaný podľa zákona 553/2003. Priemerná mzda v tvojom prípade nie je podstatná, nakoľko sa priemer na náhrady príjmu počítajú mesačne podľa výšky funkčného platu.
mirec2999
09.04.09,09:58
Renča ako to hovoríš priemer PPU je veľmi dôležitý i v tomto prípade pozri sa:

Pri mzde 338€

Výpočet 338/ počet prac dní/ denná prac. doba.

Január 338/22/7,5 priemer 2,0485

Február 338/20/7,5 priemer 2,2533

Marec 338/22/7,5 priemer 2,0485

Apríl 338/22/7,5 priemer 2,0485

Máj 338/21/7,5 priemer 2,1460

Priemer je vždy iný pre aktuálny mesiac a musí byť na výplatnej páske

Školy a štátne inštitúcie používajú vo väčšine prípadov softwér pre prácu vo verejnom záujme
mzdarka renca
09.04.09,10:02
Renča ako to hovoríš priemer PPU je veľmi dôležitý i v tomto prípade pozri sa:

Pri mzde 338€

Výpočet 338/ počet prac dní/ denná prac. doba.

Január 338/22/7,5 priemer 2,0485

Február 338/20/7,5 priemer 2,2533

Marec 338/22/7,5 priemer 2,0485

Apríl 338/22/7,5 priemer 2,0485

Máj 338/21/7,5 priemer 2,1460

Priemer je vždy iný pre aktuálny mesiac a musí byť na výplatnej páske

Aj ja robím výplaty pre zamestnancov vo verejnom záujme a súhlasím s tebou, ale ani si nevieš predstaviť, aké sú problémy s dodávateľmi softu, ak im tieto záležitosti reklamujeme, tak jednoducho nereagujú a mi časom rezignujeme, pokiaľ soft počíta v konečnom dôsledku výplaty správne.
mzdarka renca
09.04.09,10:04
A ešte doplním, často musíme riešiť dôležitejšie legislatívne veci a neraz sme v časovom strese, že nejaká priemerka nás v danom momente nerozhádže. Prepáč za úprimnosť.
mirec2999
09.04.09,10:12
Viem že si dobrá a máš dobré srdiečko.

Pracoval som na mzdovom a personálnom oddelení. No moja kolegynka mi neustále podrážala nohy. Keď som nastúpil nevedela ani odoslať mail ani písať v Exceli a ani vo Worde. Pomáhal som jej ako som vedel aj so mzdovým softwérom. No po čase sa s ňou nedalo vydržať a tak som požiadal o preradenie na druhé oddelenie. Po mojom odchode sa ukázalo ,že jednoducho svoju prácu nezvláda. Upozornil som ju na viaceré nedostatky no ona sa smeje do očí mne a i ostatným zamestnancom.Samozrejme, že mi nedovolí nahliadnuť do papierov a ani nemieni poopravovať niektoré chyby.Preto som sa rozhodol,že to bude najlepšie riešiť na vyžších miestach.:)
mzdarka renca
09.04.09,10:16
Viem že si dobrá a máš dobré srdiečko.

Pracoval som na mzdovom a personálnom oddelení. No moja kolegynka mi neustále podrážala nohy. Keď som nastúpil nevedela ani odoslať mail ani písať v Exceli a ani vo Worde. Pomáhal som jej ako som vedel aj so mzdovým softwérom. No po čase sa s ňou nedalo vydržať a tak som požiadal o preradenie na druhé oddelenie. Po mojom odchode sa ukázalo ,že jednoducho svoju prácu nezvláda. Upozornil som ju na viaceré nedostatky no ona sa smeje do očí mne a i ostatným zamestnancom.Samozrejme, že mi nedovolí nahliadnuť do papierov a ani nevieni poopravovať niektoré chyby.Preto som sa rozhodol,že to bude najlepšie riešiť na vyžších miestach.:)

Ak tento stav naďalej pretrváva, nekomunikuje a nie je ochotná zamestnancom nič vysvetľovať a robí chyby, tak sa obráť na jej nadriadeného a ak ani to nepomôže, tak na Inšpektorát práce, ale to by som volila iba ako krajnú možnosť.
mirec2999
09.04.09,10:23
Ďakujem za odpovede.

Vieš, čo mi napríklad za moju dobrotu a ochotu urobila.Keď som si súrne potreboval odskočiť na dve hodinky k lekárovi pre lieky na priepustku?Zavolala mu,že či som tam a informovala sa o mne. Samozrejme lekár ju natrel. A ludia v práci nechápali. Tak občas máme aj takýchto kolegov.;)
drobeceva
09.04.09,10:25
Ďakujem za odpovede.

Vieš, čo mi napríklad za moju dobrotu a ochotu urobila.Keď som si súrne potreboval odskočiť na dve hodinky k lekárovi pre lieky na priepustku?Zavolala mu,že či som tam a informovala sa o mne. Samozrejme lekár ju natrel. A ludia v práci nechápali. Tak občas máme aj takýchto kolegov.;)
Tak to je bonzáčka, nie kolegyňa
mzdarka renca
09.04.09,10:29
Ďakujem za odpovede.

Vieš, čo mi napríklad za moju dobrotu a ochotu urobila.Keď som si súrne potreboval odskočiť na dve hodinky k lekárovi pre lieky na priepustku?Zavolala mu,že či som tam a informovala sa o mne. Samozrejme lekár ju natrel. A ludia v práci nechápali. Tak občas máme aj takýchto kolegov.;)

Z tohoto jasne vyplýva, že máte medzi sebou veľmi naštrbené vzťahy a koleginka sa snaží o to, aby ťa sledovala na každom kroku a nachytala ťa "na hruškách".