tatramat
09.04.09,12:51
Dobrý deň prajem,

rád by som sa spýtal skúsenejších, ktorí by vedeli správne poradiť.

Mám teraz zlé finančné problémy, a ani práca vôbec nie je.
V zdravotnej poisťovni som bol zaregistrovaný ako samoplatiteľ , ale ani tie odvody som neplatil. Najskôr musíte zaplatiť nutné veci, až potom potrebné.
Dlhy sa kopili a prišlo mi oznámenie o neuhradených záväzkoch zo zdravotnej poisťovne vo výške viac ako 700 euro (2007,2008,2009 + tie zúčtovania)

Od 10/2006 som si založil sro, a naivne si myslel, že si polepším. Dodnes som tam konateľ ale dostal som sa len z dažďa pod odkvap.

Viete mi pomôcť / poradiť čo by som mohol urobiť, aby som nejako ponížil tento viac ako 700 eurový dlh. V zdravotnej poisťovni má stále vedú ako samoplatiteľa?

Vopred srdečná vďaka.
veronikasad
09.04.09,10:55
Dobrý deň prajem,

rád by som sa spýtal skúsenejších, ktorí by vedeli správne poradiť.

Mám teraz zlé finančné problémy, a ani práca vôbec nie je.
V zdravotnej poisťovni som bol zaregistrovaný ako samoplatiteľ , ale ani tie odvody som neplatil. Najskôr musíte zaplatiť nutné veci, až potom potrebné.
Dlhy sa kopili a prišlo mi oznámenie o neuhradených záväzkoch zo zdravotnej poisťovne vo výške viac ako 700 euro (2007,2008,2009 + tie zúčtovania)

Od 10/2006 som si založil sro, a naivne si myslel, že si polepším. Dodnes som tam konateľ ale dostal som sa len z dažďa pod odkvap.

Viete mi pomôcť / poradiť čo by som mohol urobiť, aby som nejako ponížil tento viac ako 700 eurový dlh. V zdravotnej poisťovni má stále vedú ako samoplatiteľa?

Vopred srdečná vďaka.
Ak nemáš s s.r.o. uzatvorený pracovný pomer, musíš byť v zdr.poisťovni prihlásený ako samoplatitel.
S dlžnym poistením nič nenarobíš, nedá sa odpustiť. Na oznámenie zdr.poisťovne treba reagovať a dohodnúť si splátkový kalendár. Inak sa veľmi ľahko môže stať, že poisťovňa svoju pohľadávku voči tebe predá a narobíš si kopec zbytočných problémov, ak neberiem do úvahy, že dlh potom bude oveľa vyšší.
Jozef Mihál
11.04.09,08:04
Ako konateľ si vyplácajte v s.r.o. každý mesiac odmenu 0,01 €, s.r.o. vás ako zamestnanca prihlási do ZP a vaše preddavky budú 0.00 €, preddavky zamestnávateľa 0,00 € (preddavky sa zaokrúhľujú na celé €c nadol). Vy sa súčasne odhlásite ako samoplatiteľ, lebo sa stanete zamestnancom.
DueFratelli
14.04.09,07:17
ahoj,
chcem sa spytat na takuto situaciu: sme s.r.o. 2 konatelia a sucasne zamestnanci vyplacame si ako zamestnanci min. mzdu pricom platime min. odvody... Daju sa nejakym sposobom znizit odvody??? Viem ze su pre mna odvody do SP trochu pritazou pretoze na starobu nic nedostanem...

Dakujem za odpoved

Rado
veronikasad
14.04.09,07:35
ahoj,
chcem sa spytat na takuto situaciu: sme s.r.o. 2 konatelia a sucasne zamestnanci vyplacame si ako zamestnanci min. mzdu pricom platime min. odvody... Daju sa nejakym sposobom znizit odvody??? Viem ze su pre mna odvody do SP trochu pritazou pretoze na starobu nic nedostanem...

Dakujem za odpoved

Rado
Odpoveď máš v prísp. č. 3 od p. Mihála - odvody sa dajú znížiť skrátením pracovného úväzku
DueFratelli
14.04.09,07:54
Odpoveď máš v prísp. č. 3 od p. Mihála - odvody sa dajú znížiť skrátením pracovného úväzku

ak tomu spravne rozumiem nemusim byt zamestnanec staci ze si ako konatel vyplatim nejku malu odmneu??? To ale riesi len preddavky nie? co potom s rocnym zuctovanim? ide mi o to ci potom nebudem musiet doplacat do min. vysky... dakujem velmi pekne za skoru odpoved na moju otazku
Prajem pekny den.
Rado
veronikasad
14.04.09,07:57
ak tomu spravne rozumiem nemusim byt zamestnanec staci ze si ako konatel vyplatim nejku malu odmneu??? To ale riesi len preddavky nie? co potom s rocnym zuctovanim? ide mi o to ci potom nebudem musiet doplacat do min. vysky... dakujem velmi pekne za skoru odpoved na moju otazku
Prajem pekny den.
Rado
práve že, ak nechceš platiť odvody do zdr.poisťovne, musíš byť zamestnanec, ale stačí ti minimálny pracovný úväzok.
Ak by si nebol zamestnancom, ale vyplácal si len odmenu konatela, musíš sa prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatiteľ.
Ty si sa síce pýtal na odvody do sociálky, ale jedno s druhým súvisí.
DueFratelli
14.04.09,08:08
Dakujem a este raz pekny den
tatramat
14.04.09,08:12
Ďakujem p. Miháľ za dobrú radu.

Takže stále by malo platiť toto:
www . vzsp . sk / sjpwdpc.do?docid=125


A je čo sa stane, ak to urobím spätne.
Vzor:

v sro som od 10/2006 a odmenu som si vyplácal od 10/2006 vo výške mesačne 50 Sk. Ale som túto informáciu o zmene stavu nezaslal do zdravotnej poisťovne?
Jana Motyčková
14.04.09,09:41
práve že, ak nechceš platiť odvody do zdr.poisťovne, musíš byť zamestnanec, ale stačí ti minimálny pracovný úväzok.
Ak by si nebol zamestnancom, ale vyplácal si len odmenu konatela, musíš sa prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatiteľ.
Ty si sa síce pýtal na odvody do sociálky, ale jedno s druhým súvisí.
Nesúhlasím. Ako konateľ s odmenou je považovaný pre zdravotné poistenie za zamestnanca.
Jana Motyčková
14.04.09,09:43
ak tomu spravne rozumiem nemusim byt zamestnanec staci ze si ako konatel vyplatim nejku malu odmneu??? To ale riesi len preddavky nie? co potom s rocnym zuctovanim? ide mi o to ci potom nebudem musiet doplacat do min. vysky... dakujem velmi pekne za skoru odpoved na moju otazku
Prajem pekny den.
Rado
U konateľa s odmenou je minimálny základ 0, pri ročnom zúčtovaní sa odmena porovná s minimálnym základom, čo je 0. Takže v ročnom zúčtovaní žiaden doplatok nebude, pokiaľ konateľ nemá v niektorom mesiaci odmenu vyššiu ako maximálny mesačný VZ.
veronikasad
14.04.09,09:44
Nesúhlasím. Ako konateľ s odmenou je považovaný pre zdravotné poistenie za zamestnanca.
Ďakujem za upozornenie, opravila som príspevok
Jana Motyčková
14.04.09,09:49
Ďakujem p. Miháľ za dobrú radu.

Takže stále by malo platiť toto:
www . vzsp . sk / sjpwdpc.do?docid=125


A je čo sa stane, ak to urobím spätne.
Vzor:

v sro som od 10/2006 a odmenu som si vyplácal od 10/2006 vo výške mesačne 50 Sk. Ale som túto informáciu o zmene stavu nezaslal do zdravotnej poisťovne?
Spätne ťažko -
1. ide o zdaniteľný príjem, aj keby sa využila nezdaniteľná čiastka aby preddavky boli nulové, potom by boli zlé hlásenia pre DÚ, ročné zúčtovanie dane alebo daňové priznanie - za každé tlačivo pokuta 2000 Sk, plus dáke penále.
2. neboli platené preddavky na ZP - do decembra 2008 sa preddavky zaokrúhľovali na Sk nahor, takže aj z 1 Sk odmeny bol preddavok 1 Sk zamestnanec a 1 Sk zamestnávateľ - z toho vyplýva minimálne oprava všetkých výkazov do ZP, možno bez pokuty - to závisí od ZP.
tatramat
22.04.09,11:37
Spätne ťažko -
1. ide o zdaniteľný príjem, aj keby sa využila nezdaniteľná čiastka aby preddavky boli nulové, potom by boli zlé hlásenia pre DÚ, ročné zúčtovanie dane alebo daňové priznanie - za každé tlačivo pokuta 2000 Sk, plus dáke penále.
2. neboli platené preddavky na ZP - do decembra 2008 sa preddavky zaokrúhľovali na Sk nahor, takže aj z 1 Sk odmeny bol preddavok 1 Sk zamestnanec a 1 Sk zamestnávateľ - z toho vyplýva minimálne oprava všetkých výkazov do ZP, možno bez pokuty - to závisí od ZP. __________________


k 1.

za každé tlačivo za každý rok (2006, 2007, 2008, 2009)?

k 2. preddavy FO boli platené ako samoplatiteľ (niektoré mesiace), takže by sa pri mne ako FO dali chápať ako zaplatené preddavky z odmeny 50 Sk, ktorá je vyplácana podľa zmluvy o výkone funkcie konateľa.

3. Môžete mi napísať, čo všetko je potrebné urobiť ( hoci len v krátkosti ) resp. aké doklady je potrebné odovzdať daň úradu a zdravotnej poisťovni?
Vopred ďakujem.
Jana Motyčková
22.04.09,11:55
1. Pre DÚ budú zlé štvrťročné hlásenia, ročné hlásenie, daňové priznanie (s.r.o.), ročné zúčtovanie a daňové priznanie konateľa. Za čo všetko dá pokutu DÚ si netrúfam odhadnúť.
2. Keďže preddavky ste platili ako samoplatiteľ, sú evidované ako preddavky vás ako osoby, zatiaľčo preddavky z odmeny konateľa by mal platiť zamestnávateľ - iný subjekt. Preddavky dvoch rôznych subjektov nemôže ZP navzájom započítať.
3. viď bod 1., plus pre ZP - odhláška samoplatiteľa, prihlásenie zamestnanca (príp. zamestnávateľa), výkazy (opravné) za celé to obdobie. Plus vo firme treba za tie roky evidovať "mzdový list"

Ja by som to určite nerobila.
zuzanask
27.04.09,10:49
Som konatelom spolocnosti a platim si ZP ako samoplatitel. Mala by som zaujem toto ZP zahrnut do nakladov v s.r.o. teda nejako znizit ZD. Co je pre mna ako konatela najlepsie? Vytvorit si nejaky skrateny pracovny uvazok a zaregistrovat zamestnavatela a zamestnanca v SP a ZP?
mata12
02.11.09,22:15
Chcem sa opytat.Som SZCO ale zivnost som nezrusil a z VZ odvadzam odvody,zalozil son s.r.o v ktorej som konatelom a zamestnancom a je my vzplacana mzda. Musim platit odvody sa aj ako SZcO ked ich platim ako zamestnec. Robi mi to ekonomka a vychadzaju mi vysoke odvody.Potrebujem to nejako znizit kedye zamestnavam aj zamestnancou a pomaly robim len na odvody. Dakujem
mata12
02.11.09,22:18
Chcem sa opytat.Som SZCO ale zivnost som nezrusil a z VZ odvadzam odvody,zalozil som s.r.o v ktorej som konatelom a zamestnancom a je my vyplacana mzda. Musim platit odvody aj ako SZcO ked ich platim ako zamestnec. Robi mi to ekonomka a vychadzaju mi vysoke odvody.Potrebujem to nejako znizit kedye zamestnavam aj zamestnancou a pomaly robim len na odvody. Dakujem
Jana Motyčková
04.11.09,10:28
Ako SZČO musíš platiť preddavky na ZP vo výške, v akej ti vyšli v ročnom zúčtovní, neplatí na teba minimálny základ.
Pokiaľ ide o SP, tu si tiež povinný ako SZČO naďalej platiť odvody, ale tu platí, že úhrný VZ zo zamestnania+zo SZČO nesmie presiahnuť maximálny VZ, a teda zo SZČO platíš maximálne z rozdielu medzi maximálnym VZ a VZ zo zamestnania v danom mesiaci. Maximálny VZ pre nemocenské poistenie je 1084,55, pre starobné, invalidné a rezervný fond 2892,12€.
karcoolka1
25.08.10,14:08
Odmena konateľa za výkon funkcie je mesačne 200 EUR.

Odvody do ZP zam% a org% sa platia z 200 EUR alebo z minimálneho VZ 307,70 EUR?

Ďakujem za odpoveď.
mysimis
25.08.10,15:09
Odmena konateľa za výkon funkcie je mesačne 200 EUR.

Odvody do ZP zam% a org% sa platia z 200 EUR alebo z minimálneho VZ 307,70 EUR?

Ďakujem za odpoveď.

Platia sa z 200 €.
IvetaH
08.09.10,19:03
A keď je konateľ so zmluvou na výkon funkcie odmena 350€ a zároveň je zamestnanec na 1 hod denne.
Platí ako konateľ ZP 14% a ako zamestnanec všetky odvody z toho úväzku 1 hod denne. Rozmýšľam nad tým, že zmluva o výkone funkcie je zbytočná. Dobre rozmýšľam? Je to jednoosobová sro, iný príjem nemá.
Ďakujem
Fany
24.09.10,10:00
Ak chceš zvýšiť výdavky vo firme, ale platiť čo najmenšie odvody, potom je zmluva o výkone funkcie výhodná, z nej sa platí prakticky len ZP, príp.daň. Skôr sa mi vidí zbytočná pracovná zmluva, hlavne ak si jednoosobová sro.
Fany
24.09.10,10:02
Ak je osoba SZČO, platí si odvody a je aj spoločníkom a konateľom sro. V sro si nevyplaca žiadne odmeny, ani pracovný pomer tam nieje. Iba na konci roka si vyplatí jednorazovo odmenu napr. 2000 € Má sa na tento jeden mesiac prihlásiť a odhlásiť v ZP ako zamestnanec?
zk24
24.09.10,10:11
Ak je osoba SZČO, platí si odvody a je aj spoločníkom a konateľom sro. V sro si nevyplaca žiadne odmeny, ani pracovný pomer tam nieje. Iba na konci roka si vyplatí jednorazovo odmenu napr. 2000 € Má sa na tento jeden mesiac prihlásiť a odhlásiť v ZP ako zamestnanec?


Ak sa nemylim, konatel je v tomto pripade povazovany za zamestnanca (pobral odmenu), a teda zamestnavatel je povinny odviest do ZP prislusne preddavky.

Takisto dan z prijmu.

Ak sa mylim, opravte ma :)