Llívia
26.01.12,11:06
Posúvam...
Llívia
27.01.12,05:32
Firma počas roka nekrátila DPH z PHM. Kontrolórky pri daňovej kontrole tvrdili, že nie je potrebné podávať spätne za každý mesiac dodatočné priznanie k DPH, ale že sa to dá vyrovnať v decembri za celý rok. Skutočne sa to dá? Ako?
Je možný taký postup, ako hovorili kontrolórky?
Stefan2005
27.01.12,07:16
Firma počas roka nekrátila DPH z PHM. Kontrolórky pri daňovej kontrole tvrdili, že nie je potrebné podávať spätne za každý mesiac dodatočné priznanie k DPH, ale že sa to dá vyrovnať v decembri za celý rok. Skutočne sa to dá? Ako?

... že ako, to mali povedať kontrolorky...
Vychádzam z obdoby používania koeficientu - aj ten používam priebežne a nie tak, že celý rok odpočítam 100% na vstupe a v decembri to dorovnám.
Okrem toho pomer 80:20 je daný ako maximálne možný, kľudne to môže byť (v závislosti od podmienok používania auta vo firme) aj 40:60 a vtedy doprady na DPH už môžu byť dosť významné.
Llívia
27.01.12,08:59
Nepovedali, nič som o tom nezistila, takže nakoniec sa to bude riešiť cez dodatočné priznanie.
Podmienky použivania sú 80 : 20.
Stefan2005
27.01.12,11:35
Nepovedali, nič som o tom nezistila, takže nakoniec sa to bude riešiť cez dodatočné priznanie....

z materiálu DRSR

"15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?

Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch. "

... zvýraznené tiež potvrdzuje, že plný odpočet nie je možný.
Llívia
27.01.12,23:54
... zvýraznené tiež potvrdzuje, že plný odpočet nie je možný...
Nepýtala som sa, či si môže firma uplatniť plný odpočet DPH pri nákupe PHM. Pýtala som sa, či sa to, čo si nemala uplatniť, dá "zrovnať" v daňovom priznaní za december:

Firma počas roka nekrátila DPH z PHM. Kontrolórky pri daňovej kontrole tvrdili, že nie je potrebné podávať spätne za každý mesiac dodatočné priznanie k DPH, ale že sa to dá vyrovnať v decembri za celý rok. Skutočne sa to dá? Ako?


... že ako, to mali povedať kontrolorky...


Nepovedali, nič som o tom nezistila, takže nakoniec sa to bude riešiť cez dodatočné priznanie...
Tým dodatočným priznaním som myslela za každý mesiac zvlášť.
Stefan2005
28.01.12,08:40
Nepýtala som sa, či si môže firma uplatniť plný odpočet DPH pri nákupe PHM. Pýtala som sa, či sa to, čo si nemala uplatniť, dá "zrovnať" v daňovom priznaní za december...

Ospravedlňujem sa, odpovedal som, ako som najlepšie vedel.
Ale dávam si záväzok, polepším sa - v budúcnosti budem obozretnejší a zvážim, či vôbec reagovať.
slavka124
09.02.12,08:38
ahojte, potrebujem poradiť so spotrebou- mám knihu jázd a počítam km, v technickom mám len jednu spotrebu uvedenú a to 7,3l na 100km. nijaká kombinovaná a po meste... mám počítať s tou čo je uvedená v technickom alebo nejakou priemernou? vidím, že min. roku dotyčnému počítala iná účtovníčka 7l na 100km a mal to isté auto.
Príroda
09.02.12,15:59
ahojte, potrebujem poradiť so spotrebou- mám knihu jázd a počítam km, v technickom mám len jednu spotrebu uvedenú a to 7,3l na 100km. nijaká kombinovaná a po meste... mám počítať s tou čo je uvedená v technickom alebo nejakou priemernou? vidím, že min. roku dotyčnému počítala iná účtovníčka 7l na 100km a mal to isté auto.

Myslím, že by to mal byť priemer z uvedených troch v TP.

A keď vedieš knihu jázd, dávaš do VOZD všetky bločky na PHM? Teda auto v obchodnom majetku používané na podnikanie. Môžem dávať všetko do výdaja a už nepočítať žiadnych 80 %,ak sú to bločky len z podnikania a na súkromné si dáva zvlášť? Stačí, ak je spotreba doložená knihou jázd a sedí presne počet najazdených km so spotrebovaným benzínom?
slavka124
09.02.12,16:29
ahoj, lenže ja v technickom mám len jednu hodnotu a to 7,3l na 100km. a k tvojím otázkam- ak máš knihu jázd, tak bločky phm 100% + náhrada za km
dogicka
10.02.12,05:53
ahoj, lenže ja v technickom mám len jednu hodnotu a to 7,3l na 100km. a k tvojím otázkam- ak máš knihu jázd, tak bločky phm 100% + náhrada za km

Ak sa jedná o auto zaradené v obchodnom majetku, tak si nemôže uplatňovať náhradu za km!
Ak má knihu jázd, tak urobiť prepočet podľa TP a prípadne zaúčtovať nadspotrebu.
Ak nemá knihu jázd, tak do nákladov môže dať 80% z celkovej sume pohonných látok, pričom musí sledovať stav tachometra na začiatku a na konci obdobia.
dogicka
10.02.12,05:54
ahojte, potrebujem poradiť so spotrebou- mám knihu jázd a počítam km, v technickom mám len jednu spotrebu uvedenú a to 7,3l na 100km. nijaká kombinovaná a po meste... mám počítať s tou čo je uvedená v technickom alebo nejakou priemernou? vidím, že min. roku dotyčnému počítala iná účtovníčka 7l na 100km a mal to isté auto.

Ak máš v technickom len jednu spotrebu, použiješ je na prepočet. Prečo účtovníčka pred tebou počítala s inou, to asi nezistíš.
slavka124
10.02.12,05:59
ďakujem dogicka
Janula1
20.02.12,11:24
Ahoj, prosím Vás, a ako je to, keď chcem zistiť spotrebu PHM pri motorovej píle? Stretol sa niekto s tým. Napr. ked potrebujem zistiť, koľko benzínu miniem na jeden kubik dreva? Stači to iba odsledovať alebo sú nejaké limity? Ďakujem
tanusik
23.02.12,07:44
Čaute,
mám asi podobný problém ako niektorí z Vás, ja počítam naftu na nákladné auto, v techničáku je uvedená spotreba 28l/100km, ale v skutočnosti, nakoľko je auto staré už vyše 25 rokov (takže je jasné, že sa nemôžem prikláňať k údaju v TP), je spotreba vyššia, šofér vraví, že plus mínus až 32 l/100km, podľa toho kde ide a či ide plynule...Tak teraz neviem, počítať podľa TP a zbytok dať ako nadspotrebu (ako nedaňový náklad), alebo si to spriemerniť podľa počtu kilometrov..?
Ďakujem...
Silkov
26.02.12,19:40
Klient zaplatil DzMV - súkromné auto používané na podnikanie. Nezbieral doklady z čerpania nafty, ale počet km prejazdených na podnikanie má spočítané dokonca rozpísané v knihe jázd. Môže si zarátať do výdavkov OZD len paušál bez nafty (80%)????
Luci
29.02.12,09:16
S.R.O. neplatiteľ DPH má v prenájme osobný automobil (existuje zmluva o prenájme a mesačne platí 50€ za prenájom)
Auto teda nemá zaradené v obchodnom majetku.

1. urobí knihu jázd a PHM dá do VOZD (ak bude nadspotreba, tak tú dá do VNZD) + Môže si uplatniť aj cestovné náhrady za každý odjazdený kilometer 0,183 €???
Ak si môže uplatniť aj cestovné náhrady (napriek tomu že existuje zmluva o prenájme) a auto sa používalo zväčša na presuny v rámci mesta (pošta, drobné nákupy, práčovňa ...) urobí klasické cesťáky, na ktorých budú vyčíslené cestovné náhrady ALE bez diét zamestnanca, keďže nešlo o cestu trvajúcu viac ako 12 hodín?

2. Knihu jázd neurobí a uplatní si len 80% paušál spotreby PHM ... neviem, či sa môže uplatniť aj tento postup, keďže auto nemá v OM.
Ak sa môže použiť tento postup, dá sa skombinovať s cestovnými náhradami za odjazdené kilometre?

Ďakujem.
Luci
Luci
29.02.12,17:31
S.R.O. neplatiteľ DPH má v prenájme osobný automobil (existuje zmluva o prenájme a mesačne platí 50€ za prenájom)
Auto teda nemá zaradené v obchodnom majetku.

1. urobí knihu jázd a PHM dá do VOZD (ak bude nadspotreba, tak tú dá do VNZD) + Môže si uplatniť aj cestovné náhrady za každý odjazdený kilometer 0,183 €???
Ak si môže uplatniť aj cestovné náhrady (napriek tomu že existuje zmluva o prenájme) a auto sa používalo zväčša na presuny v rámci mesta (pošta, drobné nákupy, práčovňa ...) urobí klasické cesťáky, na ktorých budú vyčíslené cestovné náhrady ALE bez diét zamestnanca, keďže nešlo o cestu trvajúcu viac ako 12 hodín?

2. Knihu jázd neurobí a uplatní si len 80% paušál spotreby PHM ... neviem, či sa môže uplatniť aj tento postup, keďže auto nemá v OM.
Ak sa môže použiť tento postup, dá sa skombinovať s cestovnými náhradami za odjazdené kilometre?

Ďakujem.
Luci

Viete mi, prosím napísať niekto svoj názor? Ďakujem.
babi2
29.02.12,17:53
S.R.O. neplatiteľ DPH má v prenájme osobný automobil (existuje zmluva o prenájme a mesačne platí 50€ za prenájom)
Auto teda nemá zaradené v obchodnom majetku.

1. urobí knihu jázd a PHM dá do VOZD (ak bude nadspotreba, tak tú dá do VNZD) + Môže si uplatniť aj cestovné náhrady za každý odjazdený kilometer 0,183 €???
Ak si môže uplatniť aj cestovné náhrady (napriek tomu že existuje zmluva o prenájme) a auto sa používalo zväčša na presuny v rámci mesta (pošta, drobné nákupy, práčovňa ...) urobí klasické cesťáky, na ktorých budú vyčíslené cestovné náhrady ALE bez diét zamestnanca, keďže nešlo o cestu trvajúcu viac ako 12 hodín?

2. Knihu jázd neurobí a uplatní si len 80% paušál spotreby PHM ... neviem, či sa môže uplatniť aj tento postup, keďže auto nemá v OM.
Ak sa môže použiť tento postup, dá sa skombinovať s cestovnými náhradami za odjazdené kilometre?

Ďakujem.
LuciPri prenajatom MV sa účtujú skutočné náklady ako keby bolo MV v majetku spoločnosti, môže sa tiež uplatniť 80% paušál PHM, ale nie paušálne náhrady
Silkov
01.03.12,20:46
Súkromné auto použité na podnikanie rok 2011:

1. spôsob účtovania:

1. spotreba PHM
- počet najazdených km / 100 x priemerná spotreba z TP x cena PHM
2. náhrada za používanie súkr,mot. vozidla
- počet najazdených km x 0,183
obidve sumy sa spočítajú a zaúčtujú na konci každého mesiaca cez interný doklad. Musí sa viesť kniha jázd!

2. spôsob účtovania:
80 % paušál PHM sa použije keď sa nevedie kniha jázd a uplatňuje sa len zo spotreby PHM.



Prosím je to správne?
babi2
02.03.12,07:00
Súkromné auto použité na podnikanie rok 2011:

1. spôsob účtovania:

1. spotreba PHM
- počet najazdených km / 100 x priemerná spotreba z TP x cena PHM
2. náhrada za používanie súkr,mot. vozidla
- počet najazdených km x 0,183
obidve sumy sa spočítajú a zaúčtujú na konci každého mesiaca cez interný doklad. Musí sa viesť kniha jázd!

2. spôsob účtovania:
80 % paušál PHM sa použije keď sa nevedie kniha jázd a uplatňuje sa len zo spotreby PHM.



Prosím je to správne?Správne je 1. spôsob účtovania. Pri súkromnom aute využívanom na podnikanie sa uplatňujú paušálne náhrady a treba viesť evidenciu jázd.
Silkov
02.03.12,14:18
Ak podnikateľ nezbieral doklady o kúpe PHM (má iba zopár blokov) iba si viedol knihu jázd budem postupovať:
1. spotreba PHM
- počet najazdených km / 100 x priemerná spotreba z TP x cena PHM (nezarátam cenu PHM)
2. náhrada za používanie súkr,mot. vozidla
- počet najazdených km x 0,183
obidve sumy sa spočítajú a zaúčtujú na konci každého mesiaca cez interný doklad.
Môžem účtovať takto????
veronikasad
02.03.12,14:27
Ak podnikateľ nezbieral doklady o kúpe PHM (má iba zopár blokov) iba si viedol knihu jázd budem postupovať:
1. spotreba PHM
- počet najazdených km / 100 x priemerná spotreba z TP x cena PHM (nezarátam cenu PHM)
2. náhrada za používanie súkr,mot. vozidla
- počet najazdených km x 0,183
obidve sumy sa spočítajú a zaúčtujú na konci každého mesiaca cez interný doklad.
Môžem účtovať takto????
auto má zaradené v obchodnom majetku alebo využíva súkromné mot.vozidlo na podnikanie ?
Silkov
02.03.12,23:24
súkromné auto používane na podnikanie.
babi2
03.03.12,06:58
Ak podnikateľ nezbieral doklady o kúpe PHM (má iba zopár blokov) iba si viedol knihu jázd budem postupovať:
1. spotreba PHM
- počet najazdených km / 100 x priemerná spotreba z TP x cena PHM (nezarátam cenu PHM)
2. náhrada za používanie súkr,mot. vozidla
- počet najazdených km x 0,183
obidve sumy sa spočítajú a zaúčtujú na konci každého mesiaca cez interný doklad.
Môžem účtovať takto????
((cena PHM x priemerná spotreba)/100 + 0,183) x najazdené kilometre
Silkov
04.03.12,05:10
Nemáme bločky o nákupe PHM t.z. cena PHM - môžem si to niekde zistiť?
Danielam
04.03.12,11:03
PHM 80% - účtovanie. Potrebovala by som poradiť.
V priebehu roka každý mesiac som účtovala:

Nákup PHM MD 501 008,343 111/ D 211 001 plný nákup 100%

20% som hned preučtovala takto:/analytiku 999 mám ako nedaňové/
MD 501 008 D 501 999 znamienko mínus
MD 343 111 D 548 999 znamienko mínus

Otázka znie mám s tým ešte niečo robiť na konci roka v rámci pripočítateľných položiek???
Danielam
04.03.12,13:45
PHM 80% - účtovanie. Potrebovala by som poradiť.
V priebehu roka každý mesiac som účtovala:

Nákup PHM MD 501 008,343 111/ D 211 001 plný nákup 100%

20% som hned preučtovala takto:/analytiku 999 mám ako nedaňové/
MD 501 008 D 501 999 znamienko mínus
MD 343 111 D 548 999 znamienko mínus

Otázka znie mám s tým ešte niečo robiť na konci roka v rámci pripočítateľných položiek???

Robím prvý krát uzávierku v PU ale ked som si vytlačila výsledok hospodárenia tak si myslím že 501999 a 548999 by som mala dať ako pripočítateľnú položku v DP.... Je to tak správne?
Stefan2005
04.03.12,13:55
... tak si myslím že 501999 a 548999 by som mala dať ako pripočítateľnú položku v DP.... Je to tak správne?

... áno, táto úvaha je správna.

Ovšem v naznačenom účtovaní nechápem zmysel účtovania mínusom na strane DAL nákladových účtov.
Kľudne mínus MD 501008, plus MD 501999
Danielam
04.03.12,14:12
... áno, táto úvaha je správna.

Ovšem v naznačenom účtovaní nechápem zmysel účtovania mínusom na strane DAL nákladových účtov.
Kľudne mínus MD 501008, plus MD 501999
ďakujem za odpoved. a ten mínus preto lebo ked chcem do DP DPH správne dostať DPH (odmínusovať tých 20% DPH) inak mi to soft nedovolí. ale ved v konečnom dôsledku mi vyjde ten istý výsledok. či?
lenkak
27.03.12,11:08
ja tiež mám dilemu, či správne uvažujem:
SZČO požičala dcéra jej osobné vozidlo na cesty.
Keďže szčo nezaplatila Daň z MV je vôbec možné písať si prac. cesty
a pritom použiť výpočet?
(cena PHM x priemerná spotreba)/100 ) x najazdené kilometre
bločky za phm má, a samozrejme bez základnej náhrady.
Manual
27.03.12,11:21
ja tiež mám dilemu, či správne uvažujem:
SZČO požičala dcéra jej osobné vozidlo na cesty.
Keďže szčo nezaplatila Daň z MV je vôbec možné písať si prac. cesty
a pritom použiť výpočet?
(cena PHM x priemerná spotreba)/100 ) x najazdené kilometre
bločky za phm má, a samozrejme bez základnej náhrady.
Používanie MV pre účely podnikania nie je podmienené zaplatením dane z MV. Za to bude sankcia od DU zvlášť ak na to príde.
Manual
27.03.12,11:23
Treba si spočítať, či je rentabilné zaplatiť daň aj spätne aj za cenu penále. Ak má vysoké "kilometrovné" tak sa mu oplatí daň z MV zaplatiť a aj penále čo mu vyrúbi DU.
lenkak
27.03.12,11:24
Janko to viem, s tým súhlasím, ale ja chcem aby to mal v súlade,
tak sa opýtam takto:
je povinný zaplatiť DzMV aj v prípade, že má vypočičané auto od dcéry a chce si uplatniť cesty nasledovne:
(cena PHM x priemerná spotreba)/100 ) x najazdené kilometre
bločky za phm má, a samozrejme bez základnej náhrady.

viem, že keby chcel dať do účta bločky za phm , tak aby to bolo kóšer tak mal zaplatiť dzmv.
Manual
27.03.12,11:29
Ano, musí zaplatiť, (aj keď napr. len na 3 mesiace na koľko ho bude používať) treba nejakú jednoduchú zmluvu, lebo ho použije na podnikanie na dosiahnutie príjmov
lenkak
27.03.12,11:33
Janko dík.
Takže mu to vôbec nepomôže, to potom mohol mať aj bločky a knihu jázd.
Nechám na ňom ako sa rozhodne, ja len poukážem na skutočnosť.

Uvažovanie bolo, nemám auto v podnikaní, môžem si robiť cesťáky, ale na DzMV sa nemyslelo...
Manual
27.03.12,11:40
Lenka asi nie, lebo DzM by bola podtatne vyššia, než si bločkami zvýši náklad tak, aby mal z toho nejaký prospech v podobe nižšej DzP.
ani1
09.10.12,07:58
Ahoj všetkým poraďákom, od 1.8 sme platcami dph, doteraz sme robili klasicky 80 - 20 bez knihy jázd, ak som po preštudovaní všetkých príspevkov dobre pochopila , mám dve možnosti:
1. od 1.8 začnem viesť knihu jázd a môžem si uplatniť 100 % dph
alebo
2. nebudem naďalej viesť knihu jázd ale uplatní si z dph len 80 %
Dobre som pochopila? Ďakujem za odpoveď
ani1
10.10.12,15:27
Prosím Vás môžem v peň. denníku účtovať PHL takýmto spôsobom?
2 - nákup materiálu základ 50 dph 20% - 8.- eur typ dph 40
v druhom riadku:
39 - neodčítat. pol. základ 0 dph 2,- typ dph 39

chcem totižto robiť účtovanie phl paušálom 80 % a uplatniť si z dph len 80%
základ dane budem upravovať na konci int. dokladom, kde odmínusujem tých 20 %

alebo ide to aj jednoduchšie? prosím môžete mi pomôcť?
Vadi
21.10.12,14:45
Zdravím vás, prečítal som si toto vlákno od začiatku - no dalo mi to poriadne zabrať :eek:. Nestretol som sa však s otázkou, či je možné a ako správne zargumentovať používanie prívesného vozíka pri uplatňovaní 80% paušál spotreby PHM ? Pri bežnom vedení KJ sa pripočítava 10% k spotrebe, ale pri použití tohoto paušálu na PHM sa to tiež dá použiť ?
Danielam
19.01.13,00:57
No nemala by som nervy každý doklad o nákupe takto rozpočítavať.
Mám malú firmu, kde sú 2 vozidlá a ide o mesačného platiteľa DPH.
Preto som si vymyslela tabuľku, do ktorej zapíšem rozhodujúce údaje o nákupe PHL podľa vozidiel za mesiac. Údaje z tabuľky použijem aj na konci roka na vyhodnotenie spotreby PHL.
Na sumu rovnajúcu sa 20% PHL aj DPH mám AÚ 999. Zaúčtujem jednou sumou na konci mesiaca cez interný doklad tak, aby vchádzal do príslušného riadku daň. priznania DPH.
Pôvodný doklad o nákupe zaúčtujem ako by k žiadnemu kráteniu nedošlo.
Používam na výpočet tvoju tabuľku za rok 2012 a aj predkontáciu (veľmi pomohla) ale otázka
ked účtujem mínusom ako to je v tabuľlke tak na konci roka musím 20% PHL zadať do DP ako pripočítateľnú položku? chápem dobre?
Martinaflo
20.01.13,18:02
Pekný večer všetkým,
mám jednu otázku, SZČO (JU v daňovej evidencii) má knihu jázd aj bločky...robím mu výpočet PHL podľa toho vtipného vzorca km x priem.spotreba x cena nafty / 100 + upltňujem km x 0,183€ za každý mesiac mám na to ID a zaratávam to do nákladov, ale mám ešte separátne každý jeden blok dávať do nákladov?
Ďakujem za poradenie.
wirgi
20.01.13,18:26
Nie, veď to máš v nákladoch v tom " vtipnom vzorci " , len bločky od PHM priložíš k ID
AndrejkaZ
21.01.13,23:07
No nemala by som nervy každý doklad o nákupe takto rozpočítavať.
Mám malú firmu, kde sú 2 vozidlá a ide o mesačného platiteľa DPH.
Preto som si vymyslela tabuľku, do ktorej zapíšem rozhodujúce údaje o nákupe PHL podľa vozidiel za mesiac. Údaje z tabuľky použijem aj na konci roka na vyhodnotenie spotreby PHL.
Na sumu rovnajúcu sa 20% PHL aj DPH mám AÚ 999. Zaúčtujem jednou sumou na konci mesiaca cez interný doklad tak, aby vchádzal do príslušného riadku daň. priznania DPH.
Pôvodný doklad o nákupe zaúčtujem ako by k žiadnemu kráteniu nedošlo.

Pekne prosim Liba...tabulka je super, pouzivam ju aj ja, ale prosim ta, trapim sa tu s tym uz vecnost. Ja robim v Pohode, neviem sice v com ty, ale skusim sa opytat, ako si prosim ta nastavis tu 20%-tnu neuznanu dan z PHL, aby ti ju ponizilo v spravnom riadku priznania DPH? Ze to zauctujem do nedanovych je mi jasne ale neviem to ani za nic dostat do riadku, v ktorom mi to ma odratat. (vies mi to nejako opisat, ci zadavas aj zaklad alebo len dan nasmerujes do spravneho riadku?) Dakujem ti, snad tuto temu este citas. Pripadne ak by mi nejaki Pohodaci, s tym vedeli pomoct budem velmi rada. Termin sa blizi. Dakujem krasne.
mariana11
05.02.13,11:24
Doteraz som nikde nepoužila možnosť 80% spotreby PHM. Až teraz to potrebujem , takže som si prešla celú tému. Sú tu niektoré nejednoznačné vysvetlenia. Skúsim zhrnúť ako som to pochopila. Niektorí tento spôsob používate už viac rokov, tak Vás poprosím o odsúhlasenie alebo vysvetlenie.

Ide o auto zaradené v majetku firmy a používané len na podnikateľské účely.

1. Platca DPH - PÚ . Doteraz sa viedla kniha jázd. Celý výdavok išiel do nákladov a aj DPH .Na konci roka sa vypočítala nadspotreba podľa TP a tá bola pripočitateľnou položkou v DP. DPH sa nekrátilo.

Pri 80% paušáli Je dvojaká možnosť. Budem ďalej viesť knihu jázd. V tom prípade si do nákladov dávam 100% , aj DPH bude 100%. Na konci roka 20% z PHM bude pripočitateľná položka v DP. Tu už neriešim nadspotrebu-to o tej nadspotrebe som niekde pri nejakej otázke na stránke drsr čítala - dúfam že je to tak správne.
Ak nebudem viesť knihu jázd, tak rozdiel je len v tom, že aj DPH sa musí krátiť na 80%.

2. Neplatca DPH - JU. Tu je jedno či budem viesť knihu jázd. Celý nákup PHM budem dávať do výdavkov, a na konci roka 20% odrátam v uzávierkových operáciach. Tu takisto neriešim nadspotrebu.
marjankaj
05.02.13,11:27
A čo tak aby tie bločky PHL súhlasili so stavom tachometra na začiatku a na konci roka pre každé vozidlo osobitne? §19/2L3
mariana11
05.02.13,11:30
A čo tak aby tie bločky PHL súhlasili so stavom tachometra na začiatku a na konci roka pre každé vozidlo osobitne? §19/2L3

Ak je to reakcia na môj príspevok, tak potom vôbec nerozumiem.
marjankaj
05.02.13,11:33
Pozri do zákona o dani z príjmov.
marjankaj
05.02.13,11:34
Ak je to reakcia na môj príspevok, tak potom vôbec nerozumiem.
No predsa do nákladov nemôžeš dať všetky bločky, ktoré sa ti podarí zohnať. Musí to byť primerane k najazdeným kilometrom.
mariana11
05.02.13,11:42
No predsa do nákladov nemôžeš dať všetky bločky, ktoré sa ti podarí zohnať. Musí to byť primerane k najazdeným kilometrom.

Veď ani nedávam, len naozaj tie spotrebované km podľa tachometra v podnikaní. Ale nikdy som nemala spotrebu podľa TP. Preto sa riešila tá nadspotreba. Keď sa 90% jázd uskutoční v meste, tak tá spotreba nikdy nebude ako je uvedená v TP. /Je tam len jedna uvedená/. Tak mi ide len o to či túto nadspotrebu už pri paušali neriešim.
mariana11
05.02.13,12:32
Prikladám jednu odpoveď zo stránky DRSR.

Ja z toho usudzujem, že nadspotreba, ktorá sa vykáže pri jazde, ktorá nebude zodpovedať spotrebe podľa TP, bude daňovo uznaná. Samozrejme myslím poctivého podnikateľa, ktorý auto používa len na podnikanie a do výdavkov dáva len PHM ktoré naozaj spotreboval do toho auta. Napríklad je v TP uvedená spotreba 4,3. mne ale výde 5,9 . To je podľa mňa reálna spotreba o ktorej sa píše v odpovedi. Nikde nie je napísané, že spotreba pri paušáli má vychádzať zo spotreby podľa TP. A reálna spotreba je podľa mňa taká , ktorú naozaj to auto má. Bez pridávania "zohnaných" dokladov o nákupe PHM.




20. Otázka:
Daňovník si bude uplatňovať paušálne výdavky na PHL 80 %. Spotreba uvedená v technickom preukaze bude pri tomto spôsobe vedenia evidencie prekročená. Bude táto nadspotreba uznaná za daňový výdavok ?
Odpoveď:
Aj pri tomto spôsobe preukazovania spotreby PHL je v plnej výške uznaným daňovým výdavkom len spotreba (nadspotreba) preukázaná na služobné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL a stavu tachometra. Ak bude nadspotreba PHL spôsobená z dôvodu súkromných jázd daňovníka, prípadne ak správca dane zistí, že počet kilometrov nezodpovedá reálnej spotrebe PHL, potom táto nadspotreba nebude uznaná za daňový výdavok.
Vypracovalo: Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
odbor služieb
marjankaj
05.02.13,12:41
Ale v zákone je to uvedené.
§19/2
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky


3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
mariana11
05.02.13,12:48
Ale v zákone je to uvedené.
§19/2
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky


3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

To ale podľa mňa nehovorí o tom , že počet km musí zodpovedať spotrebe podľa TP.
Ja som niekde čítala presne o tom , ale neviem to nájsť. Písalo tam, že pri paušáli sa nadspotreba nerieši.
Akosi tomu potom vôbec nerozumiem...
marjankaj
05.02.13,12:50
To ale podľa mňa nehovorí o tom , že počet km musí zodpovedať spotrebe podľa TP.
Ja som niekde čítala presne o tom , ale neviem to nájsť. Písalo tam, že pri paušáli sa nadspotreba nerieši.
Akosi tomu potom vôbec nerozumiem...
A čo si myslíš? Z akých údajov bude kontrola vychádzať? Zo spotreby helikoptéry?:eek:
Kontrola sa musí pridržiavať podľa zákona a nie čo sa "niekde" napíše.
mariana11
05.02.13,12:59
Prikladám ešte úryvok z tejto stránky, kde sa píše, že podľa prvého spôsobu sa vychádza zo spotreby podľa TP. Ale podľa tretieho spôsobu-paušálu, sa nadspotreba nevyratáva.
http://www.uad.sk/?cid=30288&justlogged=1


Od 1.3.2009 bol, okrem iného, upravený aj § 19 ods. 2 písm. l) tak, že od r. 2009 umožňuje daňovníkovi pri preukazovaní výdavkov na spotrebované pohonné látky výber jedného z 3 spôsobov uplatňovania výdavkov na PHL, pričom daňovník sám má možnosť rozhodnúť sa pre jednu z uvedených možností nasledovne:


uplatňovať postup, ktorý zachováva súčasný stav -podľa ktorého daňovník uplatňuje výdavky na spotrebované pohonné látky:

spotrebou uvedenou v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze,
dokladom – certifikátom vydaným autorizovanou skúšobňou (strediskom, organizáciou), ktorá je oprávnená podľa osobitného predpisu vykonávať takéto činnosti (napr. Výskumný ústav dopravný Žilina, Slovdekra s.r.o. Bratislava, Exakta s.r.o. Košice),
doplňujúcimi údajmi výrobcu, ktoré preukazujú inú spotrebu PHL (t.j. môže sa použiť aj postup podľa § 7 ods. 6 zákona o cestovných náhradách, na základe ktorého, ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, pre výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky).


Prípadná skutočná vyššia spotreba oproti spotrebe vypočítanej podľa údajov uvedených v technickom preukaze, resp. údajov uvádzaných výrobcom alebo certifikovanou skúšobňou, nie je uznaná za daňový výdavok,


preukazovať spotrebu PHL na základe dokladov o ich nákupe a systéme satelitného sledovania prevádzky vozidiel
používať paušál do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Táto možnosť spočíva v zavedení preukazovania spotreby PHL paušálom, pričom daňovník je povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov, ktoré zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby PHL ide o podstatné zjednodušenie preukazovania týchto výdavkov na účely zákona o dani z príjmov smerované hlavne na fyzické osoby – podnikateľov a menšie obchodné spoločnosti. Pri tomto spôsobe preukazovania výdavkov na spotrebu PHL nie je potrebné viesť knihu jázd a tým ani vykonávať zložitý prepočet spotreby PHL podľa údajov uvádzaných v technickom preukaze.
marjankaj
05.02.13,13:10
Ale kontrola si môže vyrátať spotrebu Predsa najazdené kilometre má a ak koľko benzínu prejazdilo auto(z bločkov). A kalkulačka im vyráta priemernú spotrebu. Ak vyjde napríklad 50 l/100km, tak to asi nebude PRIMERANÉ.
Čo je primerané asi nemusím vysvetľovať.

A o akej sume sa to vlastne bavíme? 5 € za rok? Alebo 20€?:eek: Teda tej nadspotreby?:rolleyes:
mariana11
05.02.13,14:07
Ale kontrola si môže vyrátať spotrebu Predsa najazdené kilometre má a ak koľko benzínu prejazdilo auto(z bločkov). A kalkulačka im vyráta priemernú spotrebu. Ak vyjde napríklad 50 l/100km, tak to asi nebude PRIMERANÉ.
Čo je primerané asi nemusím vysvetľovať.

A o akej sume sa to vlastne bavíme? 5 € za rok? Alebo 20€?:eek: Teda tej nadspotreby?:rolleyes:

Bavím sa o poctivom podnikateľovi, ktorý používa auto len a len na podnikanie!!!!!
Príklad: Počiatočný stav tachometra 100 000
Konečný stav tachometra 114 032
Ubehnuté : 14 032km
V TP je spotreba : 7,4l
Nakúpené a spotrebované PHM za rok : 1288.7l -1683€
Prepočet podľa TP : 1 038,4l - 1355€
Nadspotreba : 250,3l - 328€
Reálna spotreba : 9,1l
Je to staršie auto a väčšina jázd je v meste.

Čo mám teda v tomto prípade robiť? Výdavok bude teda podľa vás 80% z 1355€?
Antea
05.02.13,14:41
Ale kontrola si môže vyrátať spotrebu Predsa najazdené kilometre má a ak koľko benzínu prejazdilo auto(z bločkov). A kalkulačka im vyráta priemernú spotrebu. Ak vyjde napríklad 50 l/100km, tak to asi nebude PRIMERANÉ.
Čo je primerané asi nemusím vysvetľovať.

A o akej sume sa to vlastne bavíme? 5 € za rok? Alebo 20€?:eek: Teda tej nadspotreby?:rolleyes:
Presne na toto som sa pri kontrole pýtala. Kontrolór mi povedal, že prečo ma to vôbec zaujíma, nech to neriešim.
Lucia951
24.01.14,13:33
Ahojte, tiež by som sa chcela spýtať, ako postupujete v takomto prípade:
Celý rok uplatňujem 80% paušálne, ale na konci roka, keď mám stav tachometra k 31.12. zistím, že nakúpené má podnikateľ oveľa viac ako najazdil km (podľa mňa bločky od kamarátov). Mám na konci roka prepočítavať nadspotrebu? Zákon hovorí, že primerane najazdené km. Ale ako to zistím? jedine prepočtom podľa TP. A keď teda zistím vysokú nadspotrebu, dám ju do nedaňových nákladov a mám z toho odviesť aj DPH? Ďakujem
Lianka
31.01.14,10:59
Mam stav tachometra k 31.12. bezneho roka a k 31.12. predosleho roka, takze vie, kolko km pocas roka ubehol. V priebehu roka uplatnujem 80% z nakupu phm. Spotrebu podla technickeho preukazu prepocitavam k 31.12. a upravujem zaklad dane aj DPH. U mne tie rozdiely nie su velke, nakolko nemaju blocky od kamaratov - nema to vyznam, kedze kilometre nepustia.
katkap17
13.02.14,07:06
Ahojte chcem sa spýtať už som toho tu prečítala dosť ale každý má iný názor tak sa spýtam: Vlastné Auto nezaradené do obch. majetku akým spôsobom je možné uplatniť výdavky na PHM je možnosť aj 80% bez knihy jázd alebo kniha jázd a náhrada za km +zákl. náhrada? Niekto tvrdí že 80% paušál si môže uplatniť len ten kto má auto zaradené do OM. A akým spôsobom PHM pri prenajatom vozidle? Ďakujem
dogicka
14.02.14,08:28
Mam stav tachometra k 31.12. bezneho roka a k 31.12. predosleho roka, takze vie, kolko km pocas roka ubehol. V priebehu roka uplatnujem 80% z nakupu phm. Spotrebu podla technickeho preukazu prepocitavam k 31.12. a upravujem zaklad dane aj DPH. U mne tie rozdiely nie su velke, nakolko nemaju blocky od kamaratov - nema to vyznam, kedze kilometre nepustia.

Pri použití 80% už netreba upravovať základ dane podľa prepočtu, tým by vlastne ten paušál stratil zmysel. Alebo sa mýlim?
dogicka
14.02.14,08:29
Ahojte chcem sa spýtať už som toho tu prečítala dosť ale každý má iný názor tak sa spýtam: Vlastné Auto nezaradené do obch. majetku akým spôsobom je možné uplatniť výdavky na PHM je možnosť aj 80% bez knihy jázd alebo kniha jázd a náhrada za km +zákl. náhrada? Niekto tvrdí že 80% paušál si môže uplatniť len ten kto má auto zaradené do OM. A akým spôsobom PHM pri prenajatom vozidle? Ďakujem

80% môžeš uplatniť len pri OA zaradenom v OM. Ale od 1.1.2014 je už aj pri vlastnom vozidle možnosť paušálu, myslím, že 50% z celkového nákupu PHM.
katkap17
18.02.14,11:10
Ahojte prikladám link, podľa ktorého je to možné uplatniť 80% paušál aj na auto nezaradené do OA.
Vie sa mi k tomu niekto vyjadriť Ďakujem

https://www.pp.sk/7707/Pouzivanie-automobilu-nezaradeneho-v-obchodnom-majetku-v-podnikani_A-DUPP36260.aspx
marjankaj
18.02.14,11:42
Ahojte prikladám link, podľa ktorého je to možné uplatniť 80% paušál aj na auto nezaradené do OA.
Vie sa mi k tomu niekto vyjadriť Ďakujem

https://www.pp.sk/7707/Pouzivanie-automobilu-nezaradeneho-v-obchodnom-majetku-v-podnikani_A-DUPP36260.aspx
A v ktorom bode sa to píše? Nechce sa mi to hľadať.
Pri aute nezaradenom v OM sa neúčtujú doklady o nákupe PHL. Z čoho si chceš vyrátať tých 80%?
katkap17
18.02.14,11:49
1. Výdavky na pohonné látky

Výdavky na pohonné látky sa zahŕňajú do daňových výdavkov dvoma spôsobmi, a to:

a) priamo podľa § 19 ods. 2 písm. l)

Podľa tohto odseku postupujú daňovníci, ktorí používajú v podnikaní motorové vozidlo a toto majú zaradené v obchodnom majetku, a aj daňovníci, ktorí nemajú zaradené motorové vozidlo v obchodnom majetku


Zle som to pochopila?
marjankaj
18.02.14,12:37
1. Výdavky na pohonné látky

Výdavky na pohonné látky sa zahŕňajú do daňových výdavkov dvoma spôsobmi, a to:

a) priamo podľa § 19 ods. 2 písm. l)

Podľa tohto odseku postupujú daňovníci, ktorí používajú v podnikaní motorové vozidlo a toto majú zaradené v obchodnom majetku, a aj daňovníci, ktorí nemajú zaradené motorové vozidlo v obchodnom majetku


Zle som to pochopila?

A čo tak dočítať vetu do konca?:eek:
Podľa tohto odseku postupujú daňovníci, ktorí používajú v podnikaní motorové vozidlo a toto majú zaradené v obchodnom majetku, a aj daňovníci, ktorí nemajú zaradené motorové vozidlo v obchodnom majetku a


* vozidlo majú prenajaté na základe nájomnej zmluvy uzatvorenej podľa Obchodného alebo Občianskeho zákonníka,
* vozidlo používajú na základe zmluvy o výpožičke podľa Občianskeho zákonníka,
* podnikateľ, ktorý využíva v podnikaní cudzí osobný automobil, ktorý používa bez zmluvného vzťahu,
* podnikateľ, ktorý využíva v podnikaní vlastný nákladný automobil, ktorý nemá zaradený v obchodnom majetku.
Barbarka
05.03.14,21:09
Na skoleni o DPH Ing.Kozikova spominala, ze ako inak cheme dokazat, ze auto nepouzivame na iny ucel ako na podnikanie, ak nevedieme knihu jazd, alebo podobnu evidenciu... Hovorila to v suvislosti so zmenou ucelu pouzitia inv.majetku. Aj v materiali z DRSR, ktory tu uz bol spominany je uvedene:
"Ak daňovník využije možnosť uplatnenia výdavkov na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, nedeklaruje tým skutočnosť, že motorové vozidlo využíva na podnikanie na 80 %. Ostatné výdavky vynaložené na dosiahnutie zdaniteľného príjmu (napr. odpisy, nákup náhradných dielov, opravy) zahrnie do základu dane v takom pomere, v akom
preukázateľne (!)
motorové vozidlo využíva na podnikanie"

Ked nebudem mat knihu jazd, ani ziadnu inu evidenciu, len stav tachometra k 1.1. a 31.12., PHM uplatnim len 80%, DPH z PHM len 80%, a budem tvrdit, ze auto pouzivam len na firemne ucely a knihu nevediem lebo ... vymyslim si nieco, tak mi to obstoji? A ostatne naklady na auto si mozem kludne uplatnit v 100% vyske? Nestretli ste sa niekto s dokazovanim? Ja by som sa rada tej knihe jazd vyhla :o) aj za cenu kratenia nakladov a DPH z PHM, ale mne to stale vychadza, ze sa jej nevyhnem. Myslim samozrejme klasicky pripad, napr. konatelovo auto, auto obchodaka atd, nie prepravnu spolocnost, sledovanie GPS a podobne...
Dakujem
nikulik
13.05.14,08:20
Poprosim Vás o informáciu, moze sa z preukazat.vydavkov na 80% paušál zmenit aj v priebehu roka? Alebo to musí byť od 01.01.?
Tweety
13.05.14,08:37
Nie. nemôže to zmeniť v priebehu roka.
nikulik
13.05.14,09:29
Nie.
Nie bolo k tomu ze nemoze sa zmenit v priebehu roka??
avalik
13.05.14,09:39
Poprosim Vás o informáciu, moze sa z preukazat.vydavkov na 80% paušál zmenit aj v priebehu roka? Alebo to musí byť od 01.01.?

§ 19/2/l
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
nikulik
19.05.14,10:22
Nie. nemôže to zmeniť v priebehu roka.

ďakujem
ziv123
11.11.14,10:48
Mám otázku ako to bude od 1.1.2015. Kúpim si nový osobný automobil to povedzme 1.1.2014 , /zoberiem si ho na lízing/som SZČO, dám auto do obchodného majetku .môžem dať do daňových výdavkov. Slpátky lizingovej spoločnoasi , ale ako je to s paušalom 80%. Môžem ho uplatňovať ak si chcem celé auto dať do nákladov? Myslím na ti že čo Kažimír chcel zaviesť, že dávať iba do nákladov 80% na auto, ale mu to neprešlo, ale ako je to z 80% nákladmi na PHM.Uzná mi to daniar, že používam auto iba na firemné účely. ? Máme ešte jedno súkromne auto v rodine.Myslel som tak že či 80% na PHM nie sú v rozpore s tým čo teraz vznikol nový daňový zákon podľa Kažimíra že mám dokazovať , že auto používam iba pre firmu. Nemôže mi dańová kontrola povedať že ak si uplatňujem 80% nákladu na pohonné hmoty , tak si nemôžem dať celé auto do odpisu firmy? Prípadne celú výšku splátok pre lízingovú spoločnosť?
Betina2
18.01.15,14:58
ziv123 toto sa aj ja snažím rozlúsknuť... v znení zákona je jasne : v § 19 ods. 2 t) neviem ako si tých 80% mám vysvetlovať...., je tam

t) výdavky (náklady) na obstaranie, technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie majetku, okrem výdavkov na osobnú potrebu podľa § 21 ods. 1 písm. i), výdavkov súvisiacich s nehnuteľnosťami a zamestnávateľa, ktorý uplatňuje postup podľa § 5 ods. 3 písm. a), a to
1. vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely, alebo
2. v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na
zabezpečenie zdaniteľného príjmu.

samozrejme drvivá väčšina klientov a firiem si to chcela uľahčiť byrokraticky a časovo, takže používame 80% paušál. Vraj po novom by sa na 80% mali krátiť aj výdavky/náklady na opravu a údržbu, všetok spotrebný materiál a náhradné diely v súvislosti s daným vozidlom, potom ma logicky ale napadá al PZP a KAsko na 80%....a v tejto súvislosti sa hovorí aj o krátení daňových odpisov na 80%....samozrejme v tejto veci ak uplatním 80% daňovo z opravy a údržby, logicky by s mal aj nárok na odpočet DPH z danej služby krátiť na 80%-....je to des.... viete niekto jasne sa k tomu vyjadriť argumentmi ? Ja osobne mám prípady, ked viem, že auto sa používa na firemné účely, nie na súkromné, ale proste nemá kto písať knihu jázd, preto sa prešlo na 80% . Ja viem že vela firiem to zneužívalo aj na súkromné účely, ale papierovo to nikde nebolo podchytené. Teoreticky, pokial nikomu nevykážem na papieri, že použil firemné MV na súkromný účel a nebudem mu zrážať percento zo vstupnej ceny vozidla z platu, tak neviem ako inak sa dá preukázať, že išlo o súkromnú cestu. Naopak, tak isto si ale neviem predstaviť, že by som vedela dokázať, že sa nepoužilo na súkromné cesty, leda ak nejakým čestným prehlásením konateľa, resp. osoby, ktorá ho vrámci pracovného času má zverene do používania. Vidím to tak, že skutočne zrejme kto si chce ulahčiť prácu, príde o 20% zo všetkého, ja z DPH na veci k autu...ak chce niekto 100% musí všetko preukazovať. No potom sa ale možnosť uplatnenia 80% ako snaha pomôcť podnikateľom znížiť byrokratickú záťaž akosi vymkla účelu :( :( :( nemám slov. Zase raz opili národ rožkom a po roku dvoch ten rožok spred huby uchmatli.
Natty
19.01.15,10:17
Ale kontrola si môže vyrátať spotrebu Predsa najazdené kilometre má a ak koľko benzínu prejazdilo auto(z bločkov). A kalkulačka im vyráta priemernú spotrebu. Ak vyjde napríklad 50 l/100km, tak to asi nebude PRIMERANÉ.
Čo je primerané asi nemusím vysvetľovať.

A o akej sume sa to vlastne bavíme? 5 € za rok? Alebo 20€?:eek: Teda tej nadspotreby?:rolleyes:

Bavím sa o poctivom podnikateľovi, ktorý používa auto len a len na podnikanie!!!!!
Príklad: Počiatočný stav tachometra 100 000
Konečný stav tachometra 114 032
Ubehnuté : 14 032km
V TP je spotreba : 7,4l
Nakúpené a spotrebované PHM za rok : 1288.7l -1683€
Prepočet podľa TP : 1 038,4l - 1355€
Nadspotreba : 250,3l - 328€
Reálna spotreba : 9,1l
Je to staršie auto a väčšina jázd je v meste.

Čo mám teda v tomto prípade robiť? Výdavok bude teda podľa vás 80% z 1355€?

Konečne konkrétna otázka na veľmi reálny prípad a odpovede sa tu človek nedočká...:(
Ja osobne účtujem paušál podľa prepočtu spotreby uvedenej v TP, realita je však iná, auto má v skutočnosti vyššiu spotrebu. Doriešil sa tento problém k dnešnému dňu (01/2015), pozná niekto návod, ako to má poctivý účtovník poctivo zaúčtovať? Myslím tým konkrétne usmernenie, o ktoré sa môžem v prípade kontroly oprieť a je záväzné, nie dohady typu ja by som to takto, resp. podľa zákona takto (lebo ten konkrétny nie je) a pod....
katka s.
19.01.15,18:51
Môžte mi niekto potvrdiť toto rozdelenie.?


- SZČO auto NEMA zaradene v majetku - možnosť uplatniť 50% z celkoveho preukazateľného nakupu PHM (myslím, že platnosť od 1.1. 2014)



- SZČO auto MA zaradene v majetku - možnosť uplatniť 80% z celkového preukázateľného nákupu PHM.


Ide mi hlavne o tie percenta, viem že sú aj iné možnosti. Ďakujem.

marjankaj
19.01.15,19:11
Môžte mi niekto potvrdiť toto rozdelenie.?
- SZČO auto NEMA zaradene v majetku - možnosť uplatniť 50% z celkoveho preukazateľného nakupu PHM (myslím, že platnosť od 1.1. 2014)




Toto je blbosť. Ale dali to do zákona, tak nech to kompetentní vysvetlia. No veď sme si sami zvolili takýchto predstaviteľov. Zákony sa predsa nemajú písať spôsobom CTRL+C a CTRL+V.
A nejde o "preukázateľného" ale o "preukázaného".

Teda daňovník použije vlastné osobné motorové vozidlo na jednu pracovnú cestu cca 5 km. Na tachometri ale najazdí súkromne 50000 km(dovolenky a pod). K tomu doloží bločky, čo tankoval celý rok. A z tých bločkov si uplatní 50%.

Opýtaj sa finančnej správy, čo ti povedia na ten príklad.
katka s.
19.01.15,19:17
no dobre, ale v zákone ta možnosť je. Takže keď mám bločky z nákupu PHM za celý rok môžem z toho uplatniť 50 %. Auto má vlastné-nezaradené v OM. Hm a môžem ešte uplatniť aj iné výdavky na auto - umývanie, pneumatiky?
juliette666
12.05.16,09:02
Tiež práve riešim nadspotrebu auta pri využití 80% paušálu na PHM. Tu je odpoveď, ktorá mi dnes prišla z finančnej správy (druhá v poradí, prvá bola príliš všeobecná):

"Dobrý deň,

V tomto prípade sa skúma len to, či sú tieto výdavky na kúpu PHL( preukázané dokladom o kúpe), vynaložené v primeranej výške k samotnému rozsahu používania automobilu na výkon podnikateľskej činnosti, t. j. či nejde o používanie na súkromné účely a podobne.
Tak ako už bolo uvedené, pre tento účel sa neprepočítava spotreba podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, ale vychádza sa zo skutočnej spotreby, ktorá by mala byť primeraná k spôsobu používania automobilu na podnikanie, t.j. nemala by sa výrazne odlišovať od spotreby v technickom preukaze (určitá reálna odchýlka sa akceptuje). Pri daňovej kontrole môže správca dane skúmať ako bolo auto využívané (napríklad len v meste, kde je spotreba naozaj vyššia ako uvedená v technickom preukaze).

---
S pozdravom,
Ing. Erika Likavcová
Oddelenie služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica"

Moja otázka (druhá v poradí) bola:

"Prosim Vas,

pytala som sa na nadspotrebu. Ak sa pri pausali 80% na PHL prepocet podla technickeho preukazu nevykonava, tak potom auto moze mat skutocnu spotrebu 8l/100km (v technickom preukaze bude spotreba 5l/100km) a danovnik si uplatni v danovych vydavkoch 80% z celeho nakupu PHL = skutocnej vyssej spotreby?
V odpovedi uvadzate: "Správca dane ... môže skúmať, či vozidlo najazdilo taký počet kilometrov, ktorý po prepočte zodpovedá nákupu PHL preukázaného daňovníkom." Na zaklade akeho prepoctu postupuje spravca dane pri kontrole? Ktoru spotrebu bude brat do uvahy?
Rovnaka otazka je riesena v materiali DRSR:
"20. Otázka:
Daňovník si bude uplatňovať paušálne výdavky na PHL 80 %. Spotreba uvedená v technickom preukaze bude pri tomto spôsobe vedenia evidencie prekročená. Bude táto nadspotreba uznaná za daňový výdavok ?
Odpoveď:
Aj pri tomto spôsobe preukazovania spotreby PHL je v plnej výške uznaným daňovým výdavkom len spotreba (nadspotreba) preukázaná na služobné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL a stavu tachometra. Ak bude nadspotreba PHL spôsobená z dôvodu súkromných jázd daňovníka, prípadne ak správca dane zistí, že počet kilometrov nezodpovedá reálnej spotrebe PHL, potom táto nadspotreba nebude uznaná za daňový výdavok."
Co znamena v tejto odpovedi "nezodpoveda realnej spotrebe PHL"? To je spotreba podla technickeho preukazu, ci daka ina??

Za jasnu odpoved vopred dakujem!

S pozdravom..."