martinez
09.04.09,13:44
Ahojte, prosim o nazor k §19,2,l,bod 3. Zakona o dani z prijmov platny od 1.3.2009, ktory znie takto:
"Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ".

Otazka :
1/ ked si neurobim knihu jazd a mam preukazane nakupeny benzin vo vyske 100 litrov, ale na zaklade spotreby z Tech.Pr. a rozdielu konecneho a pociatocneho stavu tachometra by som mal minut len 90 litrov, tak 10 litrov mam nadspotrebu a z tych 90 litrov si uplatnim 80% ???.. t.j. celkove moje danove vydavky na PHM su 72 litrov ?

2/ Alebo mozem 80% pocitat uz hned z tych 100 litrov a danovo si uplatnit 80litrov...?

Dakujem

M.
Orsz
09.04.09,11:50
Ahojte, prosim o nazor k §19,2,l,bod 3. Zakona o dani z prijmov platny od 1.3.2009, ktory znie takto:
"Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ".

Otazka :
1/ ked si neurobim knihu jazd a mam preukazane nakupeny benzin vo vyske 100 litrov, ale na zaklade spotreby z Tech.Pr. a rozdielu konecneho a pociatocneho stavu tachometra by som mal minut len 90 litrov, tak 10 litrov mam nadspotrebu a z tych 90 litrov si uplatnim 80% ???.. t.j. celkove moje danove vydavky na PHM su 72 litrov ?

2/ Alebo mozem 80% pocitat uz hned z tych 100 litrov a danovo si uplatnit 80litrov...?

Dakujem

M.

Počítaš 80% z celkových skutočne spotrebovaných PHL. Prepočet nadspotreby je už druhá vec..... takže podľa mňa bod 1/. bod 2/
Onko
09.04.09,12:10
Počítaš 80% z celkových skutočne spotrebovaných PHL. Prepočet nadspotreby je už druhá vec..... takže podľa mňa bod 1/.

Ak som dobre pochopil, tak skutočne spotrebovaných bolo 100l (i keď podľa spotreby v TP by malo byť menej). Nemyslel si teda, že podľa Teba bod 2/?
martinez
09.04.09,12:11
Dakujem za nazor, no moc sa mi nepozdava....

Ak je nadspotreba jedna vec a pausal druha vec, tak ako mam postupovat ?

1/ Ak by som bral cisto 80% z nakupeneho benzinu a nebral ohlad na nadspotrebu podla bodu 1 toho isteho pismena, tak si poberiem bloky od kamaratov, nahadzem tam tisice litrov benzinu a vypocitam danovych 80%

2/ Alebo si vypocitam danovych 80% a tie porovnam so spotrebou vypocitanou podla technickeho preukazu... a ak je tych 80% viac ako spotreba podla TP, tak sa musim ustrihnut na spotrebu podla TP...

3/ Alebo najskor si odstrihnem nadspotrebu podla TP a potom z takto ziskanej sumy pocitam 80% ?

co je spravne ? bod 1? 2 ?3 ?
lenkam68
09.04.09,21:45
Výklad k uplatňovaniu výdavkov (nákladov) na spotrebované PHL, uvedený v eNoviny - informačný servis:

Používať paušál do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Táto možnosť spočíva v zavedení preukazovania spotreby PHL paušálom, pričom daňovník je povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov, ktoré zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby PHL ide o podstatné zjednodušenie preukazovania týchto výdavkov na účely zákona o dani z príjmov smerované hlavne na fyzické osoby – podnikateľov a menšie obchodné spoločnosti. Pri tomto spôsobe preukazovania výdavkov na spotrebu PHL nie je potrebné viesť knihu jázd a tým ani vykonávať zložitý prepočet spotreby PHL podľa údajov uvádzaných v technickom preukaze.

Daňovník, právnická osoba alebo fyzická osoba si môže sám určiť, ako bude uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky na spotrebované PHL, t.j. vyberie si jeden z možných spôsobov ustanovených v prvom až treťom bode.
OlgaM
10.04.09,08:57
Ahojte, chcem sa opýtať,SZČO je plátca DPH a pri uplatňovaní paušálu 80 % PHM neviem ako je to s odpočtom DPH ?
Rozalka
10.04.09,11:34
Zákon o DPH nebol ustanovením o 80% "paušále"dotknutý, DPH si uplatňuješ podľa dokladu.
alexis
10.04.09,12:47
Ahoj poradaci,

chcem sa spytat, ako to vlastne plati, ked auto nemame v majetku. Mozeme si uplatnovat tiez 80% z blokov, alebo robime ako teraz prepocet spotrebovanej PHM a opotrebenie. neviem najst predpis ako to je po novom v euro. Poradte prosim, diky.
japis
10.04.09,14:41
zdravim, nie je mi jasne ci tento 80% pausal moze vyuzit napr aj SZCO, ktory ma auto zaradene do firmy, ale pouziva ho aj na sukromne cesty (cesta z bydliska na pracovisko v blízkom meste a spat- co je nedanový náklad) a ktorý musel doteraz sledovat km na fi a sukromne jazdy a v zodpovedajucom podiele aj prepocitat na konci roka ostatné výdavky na automobil. Alebo ci je uz v tych 20% zohladnený aj predpokladaný podiel súkromných jazd a pripadne prekrocenie normovanej spotreby PHM. Alebo SZČO zacne klamat a tvrdit, ze auto pouziva iba na podnikanie, ved knihu jazd nebude musiet robit a nik ho tak neusvedci, ze sa denne vozi do prace a nie je to SC.
Rada si precitam Vase nazory na tento problem, lebo sa obavam, ze zbytocne som sa tesila, ze konecne mi ubudnu pracne prepocty z lajdackych evidencii mojich zakaznikov a pouzijem pausal. Kedze ale vascina pouziva auto aj sukromne, tak neviem ci si ulahcim.
OlgaM
10.04.09,16:49
Tak dobre chápem - mám bočky na PH uplatnim DPH z celej sumy a dám do nákladov 80 % z ceny bez DPH???
Orsz
11.04.09,19:39
Tak dobre chápem - mám bočky na PH uplatnim DPH z celej sumy a dám do nákladov 80 % z ceny bez DPH???

Zatiaľ je to takto, ale keď som sa bavila o tom s daňovým poradcom, povedal mi, že bude aj o tomto usmernenie .... a je možné, že sa to bude vyčleňovať aj z DPH - no uvidíme.
SAIVI
14.04.09,07:19
http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=5&cid=30288&wa=W0915ENUD07&uid=36589877&e=260559&odkial=EUD

Od 1.3.2009 bol upravený § 19 ods. 2 písm. l) tak, že od r. 2009 umožňuje daňovníkovi pri preukazovaní výdavkov na spotrebované pohonné látky výber jedného z 3 spôsobov uplatňovania výdavkov na PHL, pričom daňovník sám má možnosť rozhodnúť sa pre jednu z uvedených možností nasledovne:

1. uplatňovať postup, ktorý zachováva súčasný stav - podľa ktorého daňovník uplatňuje výdavky na spotrebované pohonné látky:
* spotrebou uvedenou v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze,
* dokladom – certifikátom vydaným autorizovanou skúšobňou (strediskom, organizáciou), ktorá je oprávnená podľa osobitného predpisu vykonávať takéto činnosti (napr. Výskumný ústav dopravný Žilina, Slovdekra s.r.o. Bratislava, Exakta s.r.o. Košice),
* doplňujúcimi údajmi výrobcu, ktoré preukazujú inú spotrebu PHL (t.j. môže sa použiť aj postup podľa § 7 ods. 6 zákona o cestovných náhradách, na základe ktorého, ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, pre výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky).

Prípadná skutočná vyššia spotreba oproti spotrebe vypočítanej podľa údajov uvedených v technickom preukaze, resp. údajov uvádzaných výrobcom alebo certifikovanou skúšobňou, nie je uznaná za daňový výdavok,
2. preukazovať spotrebu PHL na základe dokladov o ich nákupe a systéme satelitného sledovania prevádzky vozidiel - od 1.3.2009 ide o novú možnosť preukazovania spotreby PHL výhodnú najmä pre väčšie spoločnosti – daňové subjekty s rozsiahlym vozovým parkom, založenú na presnom sledovaní evidencie jázd v členení na súkromné a služobné účely vrátane zdokumentovania spotreby PHL na základe vybavenia vozidla zariadením satelitného sledovania pohybu vozidla, evidencie jázd a spotreby PHL. Pri existencii takéhoto zariadenia všetky výdavky na spotrebované pohonné látky pri cestách na služobné účely sú v plnej výške (vrátane zdokumentovanej nadspotreby) uznaným daňovým výdavkom. Daňovník nie je povinný od r. 2009 vykonávať zložitý prepočet podľa predchádzajúceho ustanovenia a prepočítavať spotrebu na základe údajov uvedených v technickom preukaze, resp. v doklade – certifikáte vydanom štátnou skúšobňou alebo údajov výrobcu,
3. používať paušál do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Táto možnosť spočíva v zavedení preukazovania spotreby PHL paušálom, pričom daňovník je povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov, ktoré zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby PHL ide o podstatné zjednodušenie preukazovania týchto výdavkov na účely zákona o dani z príjmov smerované hlavne na fyzické osoby – podnikateľov a menšie obchodné spoločnosti. Pri tomto spôsobe preukazovania výdavkov na spotrebu PHL nie je potrebné viesť knihu jázd a tým ani vykonávať zložitý prepočet spotreby PHL podľa údajov uvádzaných v technickom preukaze.

Daňovník, právnická osoba alebo fyzická osoba si môže sám určiť, ako bude uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky na spotrebované PHL, t.j. vyberie si jeden z možných spôsobov ustanovených v prvom až treťom bode.

V tejto súvislosti upozorňujeme, že postup zistenia spotreby podľa „Oznámenia MF SR č. 8029/2000-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu pohonných látok motorového vozidla určeného na prepravu 10 a viac osôb, motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a motorového vozidla určeného na špeciálne použitie“, ktoré bolo uverejnené vo FS č. 12/2000, ostáva naďalej zachovaný.

Podľa tohto oznámenia je možné postupovať pri určení spotreby PHL u tohto okruhu motorových vozidiel:

* motorové vozidlá určené na prepravu 10 a viac osôb (kód KP 34.10.3),
* motorové vozidlá určené na nákladnú dopravu (kód KP 34.10.4),
* motorové vozidlá určené na špeciálne použitie (kód KP 34.10.5), ktoré nemajú v technickom preukaze uvedenú spotrebu pohonných látok, s výnimkou nákladných terénnych vozidiel.

Záznamy o spotrebe pohonných látok, tankovaných množstvách a čase, podmienkach prevádzky vozidla musí daňovník viesť tak, aby boli súhrne spracované za vykazované zdaňovacie obdobie, resp. 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.
Aldan
14.04.09,07:40
po všetkých debatách mi aj tak nie je jasné : ak som SZČO oplatí sa mi lepšie dávať si auto do podnikania a robiť cesťaky s náhradami kilom.

Ak som podnikateľ a "poriadne " si budem nakupovať benzín t.j.čerp. stanice + bločky od mojich kamarátov - budem si uplatňovať 80% dokáže mi vôbec niekto keď prevážam tovar že som nemohol minúť toľko PHM na počet km, ktoré som prešiel v danom mesiaci? Ako poznám slovenký národ má tam krásne pole pôsobnosti. Ďakujem za názor.:D
veronikasad
14.04.09,07:52
po všetkých debatách mi aj tak nie je jasné : ak som SZČO oplatí sa mi lepšie dávať si auto do podnikania a robiť cesťaky s náhradami kilom.

Ak som podnikateľ a "poriadne " si budem nakupovať benzín t.j.čerp. stanice + bločky od mojich kamarátov - budem si uplatňovať 80% dokáže mi vôbec niekto keď prevážam tovar že som nemohol minúť toľko PHM na počet km, ktoré som prešiel v danom mesiaci? Ako poznám slovenký národ má tam krásne pole pôsobnosti. Ďakujem za názor.:D
Nie vždy sa dá klamať tak, aby ti na to neprišli. Musíš uvádzať počiatočný a konečný stav tachometra. Nie som vodič, ale neuvádza sa stav tachometra aj pri servisných prehliadkach ?
Aldan
14.04.09,09:44
sú servisy a servisy - takže ak chceš sa neuvádza stav tachometra
L-M
15.04.09,06:55
Pekný deň,

chcela by som sa opýtať, či náhodou neviete poradiť ,ak firma vlastní viac MV a strojov- dá sa kombinovať uplatňovanie za PHM ? - napr. 1 MV 80% a ostatné kniha jázd ?

ďakujem
lenkam68
15.04.09,07:09
Podľa mňa ano, nikde sa neuvádza, že keď sa rozhodnem pre jeden zo spôsobov uplatňovania výdavkov na PHM, musím týmto spôsobom uplatňovať výdavky na PHM pri všetkých MV, ktoré mám v majetku. Uvádza sa len, že uplatňovať výdavky na PHM sa musí za každé MV zvlášť.
alderonka
15.04.09,07:18
Ahojte,
prešla som si túto tému a akosi sa pozabudlo na vplyv tohto paušálu na DPH.
Práve som dovolala s jedným daňovákom a ten mi tvrdí, že táto možnosť je zatiaľ len pre neplatcov DPH, nakoľko zatiaľ nevyšlo žiadne usmernenie k uplatňovaniu DPH. Čiže ak si chceš nárokovať na DPH z poh.hmôt, musíš viesť aj riadnu evidenciu jázd.
lenkam68
15.04.09,07:33
Pozri v tejto téme http://www.porada.sk/t105286-zrusenie-knihy-jazd-ale.htmlk, je to tam riešené a nájdeš tam aj odpoveď z DRSR.
Petosev
22.04.09,04:40
Ahojte,
prešla som si túto tému a akosi sa pozabudlo na vplyv tohto paušálu na DPH.
Práve som dovolala s jedným daňovákom a ten mi tvrdí, že táto možnosť je zatiaľ len pre neplatcov DPH, nakoľko zatiaľ nevyšlo žiadne usmernenie k uplatňovaniu DPH. Čiže ak si chceš nárokovať na DPH z poh.hmôt, musíš viesť aj riadnu evidenciu jázd.
Pokiaľ budeš, Alderonka, viesť riadnu evidenciu pre účely DPH, v súlade s § 70 platného zákona o DPH, i napriek tomu, že pre účely dane z príjmov využiješ nové ustanovenie, t.j. budeš si uplatňovať 80% paušálne výdavky z celkového objemu nakúpených a spotrebovaných PHM, v platných cenách, môžeš si odpočítať DPH pri nákupe PHM v pomere zodpovedajúcom použitiu na účely dodaní tovarov a služieb s daňou, t.j. v pomere zodpovedajúcom podnikaniu.
katkap17
22.04.09,09:51
Ahojte chcela by som sa spýtať či nemá niekto skúsenosti s tým že . mám klienta ktorý má nákladnú dopravu doteraz jazdil a riadne som mu podla kilometrov dávala do nákladov spotrebu PHM. Lenže teraz napr. stojí pod bágrom a robí na hodinu, ale vyváža hlinu kúsok od stavby je tam celý den a spotreba PHM tam je tak isto,podla čoho mám dať spotrebu PHM? Ďakujem
Braňo
22.04.09,10:48
smernicou si urči spotrebu na normohodinu.
katkap17
23.04.09,06:00
Môžeš mi to prosím podrobnejšie vysvetliť v príklade ďakujem
Martin Mocko
23.04.09,06:30
Môžeš mi to prosím podrobnejšie vysvetliť v príklade ďakujem
Pozri Usmernenie MF SR č. 8029/200-72.

Pri nákladnách vozidlách (kat. N1) a stavebnych strojoch (báger, VzV...) máš možnosť určiť optimálnu spotrebu na km (pri vozidlách) alebo motohodinu (pri pracovných strojoch) pomocou vnútroorganizačnej smernice.
V nej určíš spotrebu pri jazde a spotrebu pri "čakaní". Avšak pozor..spotreba musí byť primeraná.
katkap17
23.04.09,07:07
Nemôžem to nájsť je nejaká tabuľka podla ktorej by som to mohla zistiť je nákladné auto Tatra 148 spotreba 31,5l/100km
Martin Mocko
23.04.09,09:39
Nemôžem to nájsť je nejaká tabuľka podla ktorej by som to mohla zistiť je nákladné auto Tatra 148 spotreba 31,5l/100km

Nie..tabuľka neexistuje. To usmernenie hovorí o tom, že ak máš vozidlo kategórie N1 alebo pracovný stroj - tak mu určíš priemernú spotrebu smernicou. V tomto prípade odporúčam urobiť priemerku za nejaké obdobie a vytvoriť smernicu.
Do smernice pekne napíšeš napr. 35lit/100km pri jazde. Pri výkone 25lit/1motohodinu (ak ide o pracovný stroj). Hodnota, ktorú určíš je tvojou hodnotou.
sybila3
23.04.09,11:57
ahojte, čítam o 80 % paušále a vôbec neviem ako to mám urobiť, doteraz mi nosili bločky na PHM, z ktorých som uplatnila dph a dala všetky do N. Že knihu jázd si budú oni dorábať........No a teraz aký postup má byť od 1.3., napr. mám platené kartou PHM, takže z BU 261/221=100€, ID-501,343/261=84,03zákl, dph=15,97€=to by bolo po starom. A čo teraz, majú si opísať stav tachometra k 1.3. z každého auta zvlášť, ale neviem kam sa to bude evidovať a môžu si uplatniť 80% z toho základu napr. 84,03? Prosím o radu?
sybila3
23.04.09,13:08
nevie nikto poradiť?
Martin Mocko
24.04.09,05:00
ahojte, čítam o 80 % paušále a vôbec neviem ako to mám urobiť, doteraz mi nosili bločky na PHM, z ktorých som uplatnila dph a dala všetky do N. Že knihu jázd si budú oni dorábať........No a teraz aký postup má byť od 1.3., napr. mám platené kartou PHM, takže z BU 261/221=100€, ID-501,343/261=84,03zákl, dph=15,97€=to by bolo po starom. A čo teraz, majú si opísať stav tachometra k 1.3. z každého auta zvlášť, ale neviem kam sa to bude evidovať a môžu si uplatniť 80% z toho základu napr. 84,03? Prosím o radu?

Musíš sa rozhodnúť, akým postupom pôjdeš odteraz. V zákone sú tri možnosti, ktorými môžeš postupovať.
Ak sa rozhodneš pre "80%" - tak v prípade, že vozidlá sú 100% využívané na firemné účely:
1. DPH uplatníš v plnej výške
2. vytvoríš analytiku k účtu 501 - kde budú evidované výdavky na PHM. V daňovom priznaní zohľadníš nákladový 80% nárok.

3. Nie je povinnosť všetky vozidlá evidovať rovnakým spôsobom. Môžeš mať jedno vozidlo na 80% a druhé klasickým spôsobom priemernej spotreby.

4. Zatiaľ je to otázkou diskusie - ale daňový poradcovia zatiaľ predpokladajú, že spomínaná zmena nebude platiť od 1.3. ako je účinnosť zákona. Ale od 1.1., pretože sa posudzuje celé zdaňovacie obdobie.
andrejuska
01.06.09,08:44
Zákon o DPH nebol ustanovením o 80% "paušále"dotknutý, DPH si uplatňuješ podľa dokladu.
Ahoj, ale zákon o DPH vyžaduje evidenciu jázd a práve preto, že nebol o 80% paušál upravený, táto povinnosť ostáva. Podľa DÚ SNV si buď:
1. Uplatníš 80% paušál z nákupu PHM, nebudeš viesť knihu jázd, ale vlastne sa vzdávaš možnosti uplatniť si DPH na vstupe, alebo
2. ak si chceš uplatniť DPH na vstupe z nákupu PHM musíš viesť knihu jázd a 80% paušál stráca význam.

Je to podľa Teba správny názor?
Bibiana_77
26.06.09,08:34
Ahoj, ale zákon o DPH vyžaduje evidenciu jázd a práve preto, že nebol o 80% paušál upravený, táto povinnosť ostáva. Podľa DÚ SNV si buď:
1. Uplatníš 80% paušál z nákupu PHM, nebudeš viesť knihu jázd, ale vlastne sa vzdávaš možnosti uplatniť si DPH na vstupe, alebo
2. ak si chceš uplatniť DPH na vstupe z nákupu PHM musíš viesť knihu jázd a 80% paušál stráca význam.

Je to podľa Teba správny názor?

Ja by som skôr súhlasila s Rozalkou. Nikde sa v zákone o dph neuvádza, že sa musí viesť kniha jázd, alebo som ho zle čítala. Keď áno, tak mi prosím povedz v ktorom §. Preto mi logicky vyplýva, že i platiteľ dph si môže uplatňovať paušálne 80 % phm do nákladov s tým, že si uplatní celú dph.
Anja111
26.06.09,08:41
Ja by som skôr súhlasila s Rozalkou. Nikde sa v zákone o dph neuvádza, že sa musí viesť kniha jázd, alebo som ho zle čítala. Keď áno, tak mi prosím povedz v ktorom §. Preto mi logicky vyplýva, že i platiteľ dph si môže uplatňovať paušálne 80 % phm do nákladov s tým, že si uplatní celú dph.
Skús si pozrieť aj toto:
http://www.porada.sk/t105286-p10-zrusenie-knihy-jazd-ale.html
JankaO
26.06.09,08:43
Ja by som skôr súhlasila s Rozalkou. Nikde sa v zákone o dph neuvádza, že sa musí viesť kniha jázd, alebo som ho zle čítala. Keď áno, tak mi prosím povedz v ktorom §. Preto mi logicky vyplýva, že i platiteľ dph si môže uplatňovať paušálne 80 % phm do nákladov s tým, že si uplatní celú dph.

Je tu odpoveď DR SR a tema, kde sa to aj rozoberalo. Platiteľ DPH si môže uplatniť paušálne 80% vo vzťahu k dani z príjmov. Vo vzťahu k DPH má nárok na odpočet celej DPH, ak splní podmienky stanovené v DPH, najmä § 49. ( evidencia jázd je potrebná).Tu je to vyjadrenie DRSR:
http://www.porada.sk/1025880-post84.html
Kvietocek
20.07.09,08:38
Prosim Vas ako postupovat u neplatcu DPH ktory natankoval za mesiac 100 litrov PHM a chce 80 % pausalom.

1. Tankované 100 litrov 335/211
2. Spotreba 80% = 80 litrov 501/335

Co v pripade ked spotreba vychadza nizsia podla KM ako tych 80% t.j. 80 litrov. Ktoru spotrebu mam pouzit?
Kvietocek
21.07.09,07:22
Tych 80% do uznanych nakladov pocitam z tankovanych PHM alebo zo skutocnej spotreby?
Manual
21.07.09,09:16
Tych 80% do uznanych nakladov pocitam z tankovanych PHM alebo zo skutocnej spotreby?
Treba sa na to pozerať z pohľadu celého zdaňovacieho obdobia. Viď citáciu zo zákona:
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Ak v r. 2008 najazdil za rok napr. 15.000 km, tak v bode 3 a hovorí o primeranom počte najazdených km. Ja to chápem tak, že ak v r. 2009 najazdí cca 18.000 km mohlo by to byť v poriadku. Ale ak by vykázal napr. 45.000 km bolo by to pri obhajovaní možno trošku problematické. Aby nebol dojem, že paušál 80% sa zneužíva... Primeraný počet km chápem ako obvyklý napr. ako jazdil v r. 2006, 2007, 2008, prípadne priemer týchto rokov. Je na každom aký spôsob si zvolí a aký obháji.

Osobne by som teraz mesačne dával všetko do nákladov a na konci roka cez ID upravil náklady za PHL podľa počtu najazdených km za zdaňovacie obdobie.
babi2
21.07.09,09:31
Prosim Vas ako postupovat u neplatcu DPH ktory natankoval za mesiac 100 litrov PHM a chce 80 % pausalom.

1. Tankované 100 litrov 335/211
2. Spotreba 80% = 80 litrov 501/335

Co v pripade ked spotreba vychadza nizsia podla KM ako tych 80% t.j. 80 litrov. Ktoru spotrebu mam pouzit?
Tankované 100 litrov 501.../211...
na konci roku 20% teda 20 litrov preúčtovať z 501 daňového účtu na 501 nedaňový, napr. 501.099
evinka33
25.07.09,19:35
Môže si ten paušál 80% uplatniť aj SZČO, ktorý bude mať auto zaradené do majetku od 01.08.2009? Aký prepočet má potom pri uplatnení si týchto pauš.výdavkov použiť? 80% z celkového nákupu od 1.8. do 31.12. ?
(stav tachometra bude teda evidovaný tiež k 1.8. a 31.12.?)
Ak si uplatní tieto výdavky, môže auto využívať aj na súkromné účely alebo je to v nejakom usmernení vylúčené?
Príroda
27.07.09,17:03
Ahoj! Nie je mi stále jasné uplatňovnie nákladov na PHM. Zaujíma ma, pokiaľ si SZČO riadne vedie knihu jázd a má doložené najazdené km k bločkom PHM, môže si uplatniť do nákladov celú sumu na blokoch, pokiaľ toto množstvo PHM teda skutočne spotreboval? Je povinný si dávať len paušál 80%? Robí to tak , že zvlášť si kupuje PHM na účely podnikania- má zaradené auto a zvlášť na súkromné účely- má druhé auto. Za rady vopred ďakujem.
Manual
27.07.09,17:27
Ahoj! Nie je mi stále jasné uplatňovnie nákladov na PHM. Zaujíma ma, pokiaľ si SZČO riadne vedie knihu jázd a má doložené najazdené km k bločkom PHM, môže si uplatniť do nákladov celú sumu na blokoch, pokiaľ toto množstvo PHM teda skutočne spotreboval? Je povinný si dávať len paušál 80%? Robí to tak , že zvlášť si kupuje PHM na účely podnikania- má zaradené auto a zvlášť na súkromné účely- má druhé auto. Za rady vopred ďakujem.
Ak je auto v majetku firmy, tak sú 2 možnosti:
a) vedie KJ tak ako sa má (vrátane stavu tachometra) a do nákladov idú bločky PHL
b) nevedie KJ tak do nákladov ide 80% z ceny nakúpených PHL.
Ak auto nie je v majetku firmy, tak sa počítajú paušálne náhrady podľa známeho vzorca a vedie sa KJ ale nesleduje sa stav tachometra.
Je treba si prečítať celú tému aby boli známe náväznosti, všetko je už tu rozobraté alebo v iných témach. Treba aj pohľadať.
Lenka1979
27.07.09,17:30
Ahoj! Nie je mi stále jasné uplatňovnie nákladov na PHM. Zaujíma ma, pokiaľ si SZČO riadne vedie knihu jázd a má doložené najazdené km k bločkom PHM, môže si uplatniť do nákladov celú sumu na blokoch, pokiaľ toto množstvo PHM teda skutočne spotreboval? áno, môže, pokiaľ o ňom riadne účtuje, nevidím problém v PHM ak vedie evidenciu jázd a spotreby. Je povinný si dávať len paušál 80%? nie je povinný, je to voľba, buď si dáva paušál alebo skutočná spotreba za najazdené km. Robí to tak , že zvlášť si kupuje PHM na účely podnikania- má zaradené auto a zvlášť na súkromné účely- má druhé auto. to, čo skutočne spotreboval za účelom dosahovania príjmu je skutočná jeho spotreba, ktorú riadne vykáže v evidencii jázd, zvyšok je osobná spotreba- VNZD alebo 501 AÚ-nedaňová. Za rady vopred ďakujem.
modrým v texte.
skovinko
07.08.09,07:09
Dovolim si maly priklad pre zhrnutie k povodnej otazke a na potvrdenie, ze to chapem spravne:

Za zdanovacie obdobie som nakupil pohonne hmoty za 100 Eur = 100 litrov (pre zjednodusenie)
Na tachometri mam 1 000 km ( takze priemerna spotreba je 10 litrov / 100 km)
Takze bez ohladu na ine veci si do danovo uznanych nakladov dam 80% nakupenych PHL teda 80Eur.
Minuly rok som podla knihy jazd najazdil 970 km , takze 1000 km je rozumne a vsetko je OK:).
A vobec ma netrapi, ze podla technickeho preukazu je spotreba 6 litrov/ 100 Km, takze pri 1 000 km by to malo byt len 60 litrov = 60 Eur (to by bolo danovo uznanych len 48 Eur)
Je to takto OK?
oriana
21.08.09,08:25
uputal ma prispevok c. 29, bod 4 a na zaklade toho som pisala dopyt na drsr, tu je odpoved:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Na vyčíslenie základu dane z príjmov za zdaňovacie obdobie 2009 sa už použijú ustanovenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1.3.2009 s výnimkou prílohy č. 1, čo vyplýva z prechodného ustanovenia § 52g ods. 4 zákona. To znamená, že ak sa daňovník rozhodne uplatňovať výdavky na spotrebu PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona, potom tento spôsob uplatní za celé zdaňovacie obdobie pre príslušné motorové vozidlo.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobry den, prosim o odpoved na otazku:

od 1.3.09 je v platnosti zakon c 60/2009, kde sa pojednava v §19, ods.2 pism.l o moznosti zahrnut 80% pausal vydavkov na preukazatelne nakupene PHM.

chcem sa spytat:
Zakon je v platnosti od 1.3.09, v prechodnych ustanoveniach , ze zmeny mozno vyuzit za zdanovacie obdobie konciace po 28.2.2009. Kedy mozno vyuzivat zmenu ohladom 80% pausalu? Od 1.3.09 s tym, ze januar, februar 2009 sa vedie kniha jazd po "starom" a az od 1.3.09 sa zacne evidovat stav tachometru do 31.12.09, alebo sa upravi cele zdanovacie obdobie podla tohoto paragrafu, tj. od 1.1.09?
thalia13
24.09.09,06:27
Ahojte Poraďáci prečítala soms si tu veľa diskusii prosím Vás o radu či dedukujem správne. od 1.3.09 je zakon ze si môžem uplatniť 80% PHM a nemusim viesť knihu jázd, zapíšem si počiatočný a konečný stav tachometra za zdanovacie obdobie, ale tým strácam nárok na odpočer DPH, pretože DPH si môžem odpočítať iba ak sa vedie kniha jázd
kolega mi hovoril ze jeho ekonomka využiva paušal.. on fir auto používa aj na sukromne učely.. myslím ze vedie knihu jázd ale podla môjho názoru tých 20 % nie je počítane ako ze su to sukromne jazdy alebo sa mýlim?
knihu jázd vedie kvôli DPH a nie kvôli sukromným jazdám
na sukromne jazdy som našla spôsob ze by sa mu mal navyšiť základ dane vo výplate o 1% z OC vozidla a mal by si viesť sukromne jazdy odovzdať bločky a z toho by sa malo vypočítať kolko ma doplatit.... dakujem za pomoc
boza1
01.10.09,07:13
Dobrý deň, prosila by som o radu ešte k tejto téme, či si môže uplatňovať paušálne výdavky 80% na spotrebu PHM aj s.r.o., ktorá má MV prenajaté od FO.
Alexandra777
08.10.09,10:40
Neviete mi prosím vás poradiť, či si môže firma uplatňovať náklady na PHL, ktoré prepláca živnostníkovi po ich vzájomnej dohode?
veronikasad
08.10.09,10:46
Neviete mi prosím vás poradiť, či si môže firma uplatňovať náklady na PHL, ktoré prepláca živnostníkovi po ich vzájomnej dohode?
Firma si môže uplatniť 80% paušál ak :
- má vlastné motorové vozidlo v majetku firmy
- nie je platitelom DPH

So živnostníkom máte uzatvorenú nejakú dohodu o prenájme motorového vozidla ?
ivuska1212
19.10.09,15:15
Poradte mi prosim, do nákladov na PHM dávam 80% z ceny, ktoru realne zaplatím, teda z blockov za nákup, alebo z priemernej ceny za PHM uvádzanej na stránke ŠÚSR. Nie som platiteľ DPH. Dakujem
Manual
19.10.09,15:54
Poradte mi prosim, do nákladov na PHM dávam 80% z ceny, ktoru realne zaplatím, teda z blockov za nákup, alebo z priemernej ceny za PHM uvádzanej na stránke ŠÚSR. Nie som platiteľ DPH. Dakujem
Zo skutočne nakúpených PHL, okrem toho treba mať na mysli aj primeranosť o čom hovorí Zákon o dani z príjmu §19 citujem:
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
Treba sa držať aj primeranosti, pretože ak sa v minulých rokoch v priemere ročne najazdilo napr. 20.000 km a teraz v r. 2009 si uplatníš paušál 80% z počtu najazdených napr. 60.000 km, možno by to bolo pritiahnuté za vlasy a možno pri prípadnej kontrole by sa ťa na niečo niekto pýtal.
ivuska1212
20.10.09,10:41
Dakujem
palčo
25.10.09,11:43
Všetko o účtovaní nákladov by som chápal (snáď), len mi nie je jasné (kdesi som to aj čítal, len to nemôžem nájsť), či tento spôsob môžem využívať aj pri aute na leasing. Tam je majiteľom leasingová spoločnosť a ja budem len držiteľom auta.
ekopo
25.10.09,12:18
JankaO
11.11.09,11:48
DR SR zverejnilo ohľadom uplatňovanie 80% výdavkov na PHL priložený dokument.
Aljok
11.11.09,15:18
Kvietocek
14.12.09,12:49
Firma nakupila 50 litrov benzinu za November. 80% chce riesit pausalom aky je postup uctovania?

501 - danove = 40 litrov x 1,00 = 40 € bude danovych
501 - nedanové = cca 10 € dam do nedanových nákladov?
Kvietocek
14.12.09,12:59
Tankované 100 litrov 501.../211...
na konci roku 20% teda 20 litrov preúčtovať z 501 daňového účtu na 501 nedaňový, napr. 501.099


Takze mam nakup davat priamo cez 501/211? A na konci roka si spocitam 501 a z toho dam 20% do nedanovych a tym je vec ukoncena?
Kvietocek
14.12.09,13:17
Stale rozmyslam nad tymi 80% a neviem ci tomu dobre rozumiem

V januari sa urobil
nakup PHM 100 litrov
spotreba 80 litrov
zostatok 20 litrov

Vo februari
PS z Januára 20 litrov
nakupili PHM za 80 litrov
spotrebovali sa za 65 litrov
zostatok 35 litrov

Uctovanie:
Nákup PHM: 335/211 spolu: 180 litrov
Spotreba PHM 501/335 spolu: 145 litrov
nespotrebované PHM ostanú na úcte 335 = 35 litrov(cca 35 €)

Ako mam vypocitat tych 80% ? Alebo mam vsetko hodit na 501/211 cely nakup kazdy mesiac a v decembri spocitat celu 501 a odpocitat 20% do nedanovych nakladov?

A ako zauctovat spotrebu :confused:
Zlata
14.12.09,14:57
Stale rozmyslam nad tymi 80% a neviem ci tomu dobre rozumiem

V januari sa urobil
nakup PHM 100 litrov
spotreba 80 litrov
zostatok 20 litrov

Vo februari
PS z Januára 20 litrov
nakupili PHM za 80 litrov
spotrebovali sa za 65 litrov
zostatok 35 litrov

Uctovanie:
Nákup PHM: 335/211 spolu: 180 litrov
Spotreba PHM 501/335 spolu: 145 litrov
nespotrebované PHM ostanú na úcte 335 = 35 litrov(cca 35 €)

Ako mam vypocitat tych 80% ? Alebo mam vsetko hodit na 501/211 cely nakup kazdy mesiac a v decembri spocitat celu 501 a odpocitat 20% do nedanovych nakladov?

A ako zauctovat spotrebu :confused:

Podľa mňa je toto správne - farebne označené
Kvietocek
14.12.09,18:36
S čoho sa vlastne pocita tych 80 % z nakupu PHM alebo zo spotreby? Nejak nemam v tom jasno :confused:
501/211 je nakup PHM a co spotreba? Nejak ma stale myli ta spotreba.
Zlata
14.12.09,19:05
S čoho sa vlastne pocita tych 80 % z nakupu PHM alebo zo spotreby? Nejak nemam v tom jasno :confused:
501/211 je nakup PHM a co spotreba? Nejak ma stale myli ta spotreba.

vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

t.j. spotreba sa neprerátava podľa tech.preukazu, ako sme boli zvyknutí,
účtuješ na 501 celý rok a k 31.12. pripočítaš 20% k HV
Kvietocek
08.01.10,08:58
Mozem cely rok uctovat na 501/211, na konci roka dam do nakladov 80% a do nedanovych 20%? Pytam sa preto, ze nariadenie vyslo niekedy v Marci tusim, tak ci aj tie prve 2 mesiace mozem robit podla toho nariadenia, alebo nie?
lenkam68
08.01.10,09:10
Môžeš si uplatniť 80 % PHM za celý rok 2009
Forsttimber
11.01.10,08:53
som SZCO a nie som platca dane. Chcem si uplatni 80% pausal a nechcem KJ mozem si odpisat zakladnu sadzbu za km (amortizaciu 5,20 myslim) alebo tu by som si mohol odpisat len ak by som robil KJ
babi2
11.01.10,10:08
som SZCO a nie som platca dane. Chcem si uplatni 80% pausal a nechcem KJ mozem si odpisat zakladnu sadzbu za km (amortizaciu 5,20 myslim) alebo tu by som si mohol odpisat len ak by som robil KJ
80% paušál z PHM si môžeš uplatniť a nemusíš robiť knihu jázd, ak máš auto v obchodnom majetku. Ak nemáš auto zaradené v OM, vtedy si uplatňuješ amortizáciu a eviduješ jazdy, za ktoré si amortizačné uplatníš.
Kvietocek
22.01.10,09:24
Auto v OM firmy, cely rok sa robi nakup PHM (501/211), na konci roka sa urobi 80% danove naklady a 20% nedanove naklady.
Ten nakup PHM je zaroven aj spotreba PHM alebo sa spotreba PHM musi urobit este zvlast?
Kvietocek
22.01.10,13:22
Nik mi nevie poradit?
Kvietocek
22.01.10,14:03
Nejak stale nerozumiem tym 80 % spotreby PHM a nerada by som dostala skolne od danoveho uradu, preto Vas prosim o vysvetlenie.
K 1.1.2009 bol stav tachometra 1000
K 31.12.2009 bol stav tachometra 2000

Ubehnute KM za cely rok 2009 bolo 1000 km

Na 501 mam nakup PHM za cely rok 98 litrov
Spotreba podla TP je 9 litrov na 100 km

na ubehnutych 1000 km potrebujem 90 litrov PHM.
Co so zvysními 8 litrami?
Preuctujem ich do nedanovych alebo ich preuctujem na 335 ako zostatok PHM?
Z 90 litrov mam pocitat 80 % PHM?
Bude to spravne uctovanie ked 80% t.j. 72 budem mat na 501 ako danovy naklad a 18 ako nedanovy?
So spotrebou sa v tomto prípade uz nic nerobi?

Nerozumiem tomu dost dobre tak sa pytam.
Dakujem
Silvia123
23.01.10,11:06
A môže sa aj kombinovať? Vysvetlím čo tým myslím:
-máme nákladné autá -evidencia jázd sa robí satelitným systémom -uplatńujeme PHL v plnej výške podľa bločkov od vodičov -väčšinou ide o bločky zo Shell.
- máme zopár menších aut zaradených v majetku, vrátane osobných na ktorých nemáme satelitný systém -na tieto by som uplatnila spomínaný paušál 80% z bločkov? -väčšinou ide o bločky v hotovosti.
Je to možné?
Silvia123
23.01.10,11:30
[QUOTE=oriana;1130539]
Na vyčíslenie základu dane z príjmov za zdaňovacie obdobie 2009 sa už použijú ustanovenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1.3.2009 s výnimkou prílohy č. 1, čo vyplýva z prechodného ustanovenia § 52g ods. 4 zákona. To znamená, že ak sa daňovník rozhodne uplatňovať výdavky na spotrebu PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona, potom tento spôsob uplatní za celé zdaňovacie obdobie pre príslušné motorové vozidlo.

Ja to chápem tak, že každé vozidlo sa posudzuje zvlášť, teda môžem pri tých nákladných autách dávať všetky výdavky na PHL do spotreby, keďže mám satelitný systém -budem ich účtovať napríklad na 501.001 PHL v 100% výške a tie malé autá na ktorých nemám satelitný systém budem účtovať PHL na účet 501.002 v 80% výške -myslím tým účtovanie od roka 2010, kedy sa aj DPH môže odpočítať iba z 80% výdavkov na PHL, tak bude lepšie ich tak asi aj hneď zaúčtovať nie?
Silvia123
23.01.10,21:30
Môže mi to len niekto odklepnúť? Či si môžem uplatniť na jedno auto paušál a na druhé mať knihu jázda a uplatniť 100% výdavky? ÁNO/NIE?
tinaM
24.01.10,05:58
Môže mi to len niekto odklepnúť? Či si môžem uplatniť na jedno auto paušál a na druhé mať knihu jázda a uplatniť 100% výdavky? ÁNO/NIE?
Áno.
Monika C.
24.01.10,10:05
Poradáci prečítala som všetky príspevky ohľadom použitia paušálu 80% na PHM. Rozmýšlam správne keď budem tvrdiť toto : firmy ktoré majú auto zaradené vo firme môžu to využiť ale napr. SZČO, ktorý síce má zaplatenú cestnú daň ale auto nemá zaradené do majetku firmy nemôže použiť 80 % ale normálne viesť knihu jázd , bločky a opotrebenie vozidla / podľa vzorca /.
Rozmýšlam správne ?
Monika C.
24.01.10,16:25
Ďakujem pekne dievčatá za súhlas. :):):)
Kvietocek
25.01.10,07:07
Prosim Vas ake podmienky musim splnit, aby som si mohla uplatnit 80% pausal na PHM?
tinaM
26.01.10,06:25
Prosim Vas ake podmienky musim splnit, aby som si mohla uplatnit 80% pausal na PHM?
Automobil musí byť evidovaný v účtovníctve na karte DM /teda nie vlastné mot.vozidlo/ a treba uviesť stav tachometra na začiatku zdaň.obdobia a na konci.
truch
27.01.10,12:33
Z mater.DÚ: Upozorňujeme daňové subjekty, že pokiaľ ide o daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, títo postupujú pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť využívajú iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku.

Znamená to, že FO-živnostník nemôže použiť paušál 80% v prípade ak jazdí svojim vlastným autom?
margaretka71
14.02.10,08:18
80% paušálne výdaje za PHM môžem urobiť spolu jednou sumou za celý rok súmárne, alebo je potrebné rozúčtovať každý bloček osobitne hneď pri zúčtovaní na 80% ako nákup PHM a 20% ako neoplyvňujúce daň z príjmu. Tak som to totiť čítala na daňovom portály.
margaretka71
14.02.10,08:50
80% paušálne výdaje za PHM môžem urobiť spolu jednou sumou za celý rok súmárne, alebo je potrebné rozúčtovať každý bloček osobitne hneď pri zúčtovaní na 80% ako nákup PHM a 20% ako neoplyvňujúce daň z príjmu. Tak som to totiť čítala na daňovom portály.

Nevie niekto poradiť?
zuzana164
21.02.10,16:43
Tiež by ma zaujímalo ako v JU zaučtujem ten rozdiel 20% z PHM.
Počas roka učtujem vsetky bločky ako Výd. ovpl. zákl dane (VOZD) 100%
A na konci roka zaučtujem cez ID tu sumu 20% s mínusom VOZD aby som ponížila tu réžiu na PHM, alebo ako pripočítateľnú položku do denníka v uzavierkových operácii ako príjem zahr. do zákl. dane?
truch
21.02.10,20:09
Platí následovné:
1. Auto musíte mať v majetku firmy - nemôže to byť auto súkromné používané na podnikanie.
2. Podľa zákona evidujete stav tachometra na začiatku a na konci obdobia (obvykle kalendárny rok).
3. KM, teda knihu jázd nevediete, ale DÚ pri kontrole bude vychádzať z Vašej obvyklej spotreby pri porovnaní, teda pri zachovaní tej istej činnosti z minulého roka alebo s porovnateľnou činnosťou (neviem si to predstaviť).Počet km z bodu 2. krát priem.spotreba z TP deleno 100 vám musí sedieť s objemom (v litroch) PHM zaúčtovanými v peňažnom denníku.
4. Nie je zatiaľ žiadne usmernenie na techniku výpočtu (aspoň o ňom neviem), ale keďže sa ceny PHM menia, vidím dve možnosti:
A - rozdeliť každý blok na 80%-výdavok na materiál, príp.réžiu-teda ovplyvňujúci základ dane a 20% - výdavok neovplyvňujúci základ dane - dá sa robiť priebežne, ale je to pracne
B - sčítať všetky bloky PHM, ktoré ste zaúčtovala v plnej sume ako výdavok na materiál,
príp.réžiu-teda ovplyvňujúci základ dane, vypočítať 20% a interným dokladom v rámci
uzávierkových úprav mínusom znížiť ten istý stĺpec peňažného denníka v sume
zodpovedajúcej 20%.

A niečo pre platiteľov DPH:

Od 1.1.2010 novelizáciou sa do uvedeného ustanovenia dopĺňa text, podľa ktorého : ak si platiteľ DPH uplatňuje výdavky na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa §19 ods.2 písm.l bod3 zákona o dani z príjmov (t.j. vo výške do 80% z nakúpených pohonných látok bez povinnosti viesť evidenciu jázd) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely podnikania (zvyčajne sa preukazuje knihou jázd) a na iný účel ako na podnikanie, môže si odpočítať daň z nakúpených pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov
Jelena
23.02.10,07:52
Môže mi prosím niekto toto odobriť?
- automobil na sro
- spotreba PHM t.j. konečný stav 501AE = 2046,88 € čo je cca o 3000,- SKK oproti minulému roka viac, takže rozdiel nie je markantný ... a teraz, použijem paušál 80% t.j. 1637,50 € daňovo uznateľné náklady a 20% t.j. 409,38 € ako pripočítateľná položka v DP ... OK?
amoo
23.02.10,21:07
Teraz co? uplatnil som 80%, som krôcik pred uzavierkou 2009.
Lenze z uvedenych debat vyplyva kedze nemam auto zaradene v OM nemozem si uplatnit 80% (tych 80% aj tak nie je pre mna nic moc pri zdokladovanych 500EUR/2009)
Ako konatel jednoosobovej sro. vyuzivam svoje osobne auto pre ucely sro. Mam zacat vytvarat cestaky atd... a uplatnit si tam aj amortizaciu?
vikinka
24.02.10,05:13
Teraz co? uplatnil som 80%, som krôcik pred uzavierkou 2009.
Lenze z uvedenych debat vyplyva kedze nemam auto zaradene v OM nemozem si uplatnit 80% (tych 80% aj tak nie je pre mna nic moc pri zdokladovanych 500EUR/2009)
Ako konatel jednoosobovej sro. vyuzivam svoje osobne auto pre ucely sro. Mam zacat vytvarat cestaky atd... a uplatnit si tam aj amortizaciu?
ÁNo presne tak,ak sa využíva automobil,ktorý nie je zaradený v majetku,nie je možnosť uplatnenia 80%,treba urobiť cesťáky,kde sa vypočíta paušálna náhrada + spotreba PL.
truch
24.02.10,06:48
Teraz co? uplatnil som 80%, som krôcik pred uzavierkou 2009.
Lenze z uvedenych debat vyplyva kedze nemam auto zaradene v OM nemozem si uplatnit 80% (tych 80% aj tak nie je pre mna nic moc pri zdokladovanych 500EUR/2009)
Ako konatel jednoosobovej sro. vyuzivam svoje osobne auto pre ucely sro. Mam zacat vytvarat cestaky atd... a uplatnit si tam aj amortizaciu?
Auto musíte mať v majetku firmy - nemôže to byť auto súkromné používané na podnikanie. Musel by si ho mať zaradené v majetku a napísané na s.r.o. /prepis u policajtov/. Spätne sa prepísať nedá, tak ti neostáva nič iné ako urobiť cesťáky. Našťastie je ešte dosť času:):)
amoo
24.02.10,18:14
Ste zlaty, dakujem za odpovede, Napriek preslapu som este na tom lepsie, kedze si zaklad dane ponizim o vyssiu ciastku: paušálna náhrada + spotreba PHL.
amoo
03.03.10,07:13
Vyrobil som cestak, tabulku v excel, pomocou nej som mal KJ/1 mesiac hotové za 10 minút, dal som tam aj navod na pseugeneraciu urychlenia vkladania udajov. Prikladam ju, len by to mal niekto znaly odobriť ci vyhovovať kriteriam, rsp. na vase podnety urobitm zmeny, vdaka, mozno sa niekomu zide.
Mimochodom v mojom pripade vid prdchadz. prispevky, paušálna náhrada + spotreba PHL je nakladom v sro na poniženie ZD, to je vsetko? alebo je nutne este nahrady preučtovat sukromnej osobe majitelovi vozidla teda mne co by mi vec skomplikovalo... Ja som uz ako FO jediny zamestnanec sro. podal DP2009 este raz vdaka.
halimino
03.03.10,16:39
Je možné v JÚ zaúčtovať náklady na spotrebu PHL súhrnne prostredníctvom ID v uzávierkových operáciach??? K uvedenému ID priložím všetky doklady o nákupe PHL a z celkovej sumy uplatním 80 % jednou sumou a nebudem účtovať každý doklad počas roka.
Čo myslíte je to takto možné???
DABA
04.03.10,21:03
To by určite nebolo správne. Načo by potom bolo učtovníctvo. To by postačili len robiť kôpky dokladon a koncom roka ich sčítať a jedným zápisom dať do peňažného denníka. Však už jeho názov hovorí o tom že je to denník. Ale už to ani nejdem ďalej komentovať. Určite nie. Čo doklad to zápis .
majusina
08.03.10,10:19
Ahojte všetci, po prečítaní týchto príspevkov zisťujem, že knihu jázd som robila zbytočne, pretože auto nemám v OM a mám robiť cesťáky, cestnú daň som zaplatila, som SZČO? Čo je paušálna náhrada, amortizácia, ako sa to vypočíta? Potrebujem to vysvetliť polopate asi som vedľa.
babi2
08.03.10,10:30
Ahojte všetci, po prečítaní týchto príspevkov zisťujem, že knihu jázd som robila zbytočne, pretože auto nemám v OM a mám robiť cesťáky, cestnú daň som zaplatila, som SZČO? Čo je paušálna náhrada, amortizácia, ako sa to vypočíta? Potrebujem to vysvetliť polopate asi som vedľa. Skús pozrieť tu
http://www.porada.sk/t106352-ako-vypocitat-pausalne-nahrady-surne-dakujem.html
amoo
11.03.10,18:02
Zhrniem vid hore
Otazka 1: Z uvedenych debat vyplyva kedze nemam auto zaradene v OM nemozem si uplatnit 80% . Ako konatel jednoosobovej sro. vyuzivam svoje osobne auto pre ucely sro. Mam zacat vytvarat cestaky atd... a uplatnit si tam aj amortizaciu?

Odpoveď: ÁNo presne tak, ak sa využíva automobil, ktorý nie je zaradený v majetku, nie je možnosť uplatnenia 80%,treba urobiť cesťáky, kde sa vypočíta paušálna náhrada + spotreba PL.

Otazka 2: paušálna náhrada + spotreba PHL je nakladom sro a koniec?
Alebo je nutne este nahrady preučtovat sukromnej osobe majitelovi vozidla, teda mne jedinemu zamestnanecovi v sro? ,
Co bude moj prijem FO, teda si povysim zaklad dane ako zamestnanec?

(Uvedene svoje auto som bezplatne prenajal do svojej sro)

Nasledujuci podobny prispevok z porady ma zneistil citujem:
Aby si SZČO mohol uplatniť sadzbu základnej náhrady a spotrebu PHM, musí isť o auto vlastne alebo v BSM, nevložené do obchodného majetku živnostníka. V tomto prípade ide o prenajaté mot.vozidlo. VOZD bude dohodnutá cena prenájmu + spotreba PHM.
truch
11.03.10,18:11
Vyrobil som cestak, tabulku v excel, pomocou nej som mal KJ/1 mesiac hotové za 10 minút, dal som tam aj navod na pseugeneraciu urychlenia vkladania udajov. Prikladam ju, len by to mal niekto znaly odobriť ci vyhovovať kriteriam, rsp. na vase podnety urobitm zmeny, vdaka, mozno sa niekomu zide.
Mimochodom v mojom pripade vid prdchadz. prispevky, paušálna náhrada + spotreba PHL je nakladom v sro na poniženie ZD, to je vsetko? alebo je nutne este nahrady preučtovat sukromnej osobe majitelovi vozidla teda mne co by mi vec skomplikovalo... Ja som uz ako FO jediny zamestnanec sro. podal DP2009 este raz vdaka.
Neviem za koľko si kúpil tých 42,75l, ak by za 42€, potom je cena za liter 0,98€. Výpočet: (6,2x305/100)*0,98 =18,53€+55,82€
Náhrady súkromnej osobe nepreúčtuješ,z akého dôvodu by si to robil? Veď auto je tvoje.
amoo
13.03.10,14:07
Tých 42,75l, tam nepatrí ide o omyl, zial uz ma nepusti aby som to opravil. Dakujem za upozornenie a odpoved
(pripojim v nasledujucom prispevku opravene a za 12 mesiacov, len prosim aby to niekto odobril aby to nepocitalo nezmysly v tychto uctovnych veciach som neznaly)
amoo
14.03.10,11:44
Prikladam Knihu jazd (namiesto predchadzajucej)
Je za kazdy mesiac samostatne so sumarom za cely rok. Prosim kto sa v tom vyzna nech to odobry, ak su tam nejake zakladne nezrovnalosti dajte prosim vediet.
bobo1
16.03.10,15:07
Má vplyv 80% paušál spotreby PHM na percento odpisu auta?
Zdenka175
16.03.10,15:10
Má vplyv 80% paušál spotreby PHM na percento odpisu auta?
Nie odpis je odpis a nákup PHM je iný náklad.
bobo1
16.03.10,15:57
Ďakujem za odpoveď. Stále som ponižovala sumu odpisu o súkromné jazdy. Teraz od marca nemám vedenú knihu jázd a som na pochybách pri odpise auta - odpísať od marca 100% ročného odpisu ?
Kvietocek
17.03.10,07:43
Prosim Vas tych 80% PHM co si dam do nakladov a 20% co si dam do nedanovych - tento predpis plati dokedy?
lenkam68
17.03.10,08:43
Prosim Vas tych 80% PHM co si dam do nakladov a 20% co si dam do nedanovych - tento predpis plati dokedy?
Ak sa pýtaš odkedy, novela č. 60/2009 zákona 595/2003 Z.z. je platná od 1.3.2009 a ak sa pýtaš dokedy, tak dovtedy, pokým naše múdre hlavy v parlamente nevymyslia zase niečo prevratné:D
Kvietocek
17.03.10,11:46
Dakujem :)
seda
17.03.10,12:11
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. SZČO si robila sama Q.DPH, s tým že si z nákupov PHM uplatňovala celú DPH. Samozrejme počula o možnosti 80% do nákladov bez knihy jázd, tak už ju nepísala. Z toho všetkého čo som čítala, jej to chcem dať do poriadku. Rozmýšľam správne, že urobím na všetky 4 Q DPH dodatočné a z každého bločku PHM uplatním len 80 % DPH? Paušál sa môže uplatniť od 1-12/2009, však?
DABA
18.03.10,09:10
Nie nerozmýšľaš správne. Je to tak že Platiteľ dane si môže odpočítať DPH na zakúpené pohonné hmoty do mot.voz.ktoré používa na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu, v akom použije prijaté pohonné hmoty na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou §49 ods 3 Zák o DPH.
Jedniduchšie: Uplatnenie PV 80% do nákladov neovplyvňuje možnosť odpočtu DPH z nakúpených PHL.
blondy
18.03.10,09:19
Nie nerozmýšľaš správne. Je to tak že Platiteľ dane si môže odpočítať DPH na zakúpené pohonné hmoty do mot.voz.ktoré používa na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu, v akom použije prijaté pohonné hmoty na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou §49 ods 3 Zák o DPH.
Jedniduchšie: Uplatnenie PV 80% do nákladov neovplyvňuje možnosť odpočtu DPH z nakúpených PHL.
Áno je to tak ako píšeš, ale len do 31.12.2009.
Od 1.1.2010 sa novelizáciou zákona o DPH sa zmenil § 49 odsek 5: ak si platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) uplatňuje výdavky na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa §19 ods.2 písm. l bod3 zákona o dani z príjmov (t.j. vo výške do 80% z nakúpených pohonných látok bez povinnosti viesť evidenciu jázd) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely podnikania (zvyčajne sa preukazuje knihou jázd) a na iný účel ako na podnikanie, môže si odpočítať daň z nakúpených pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov!
Ivenka
18.03.10,09:28
Súhlasím s blondy, len ja by som potrebovala vedieť, či taketo odpočítanie DPH robím mesačne alebo minulý rok bola výnimka, že som DPH krátila až na konci roka. Neviem to vyčítať z tých príspevkov. Ďakujem.
blondy
18.03.10,09:32
Súhlasím s blondy, len ja by som potrebovala vedieť, či taketo odpočítanie DPH robím mesačne alebo minulý rok bola výnimka, že som DPH krátila až na konci roka. Neviem to vyčítať z tých príspevkov. Ďakujem.
Minulý rok uplatnenie 80% výdavkov nijako neovplyvnilo nárok na odpočet DPH z phm.
od 1.1.2010 pokiaľ nevedieš knihu jázd a budeš si uplatňovať 80% náklad, z dokladov PHM si môžeš uplatniť odpočet len do výšky 80%
Ivenka
18.03.10,09:34
Idem pozrieť na drsr, lebo som to asi nepochopila. A tento rok robím upravu mesačne alebo ročne ? Pomóóóc.
blondy
18.03.10,09:37
Idem pozrieť na drsr, lebo som to asi nepochopila. A tento rok robím upravu mesačne alebo ročne ? Pomóóóc.
ročne? no neviem, máš nárok na DPH do výšky paušálneho výdavku. Teda z jedného dokladu uplatníš len 80% DPH. Aspoň ja tomu tak rozumiem...
Ivenka
18.03.10,09:51
Toto bolo uverejnené na drsr. Neviem to nájsť ale mám to vytlačené:
Ak sa daňovník rozhodne uplatniť pauš.výdavky na spotrebované PHL,nemusí viesť knihu jázd. Ak si však platiteľ dane uplatní nárok na odpočet DPH z nakúpených PHL, musí viesť knihu jázd?
Odpoveď: Keď platiteľ dane vie preukázať nákup PHL aj iným spôsobom ako v knihe jázd napr.evidencia o cestách môže si odpočítať DPH /nie je postačujúci stav tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia.
Tak mi to prosím vysvetlite, prečo som minulý rok nemala krátiť?
Veľmi Vám ďakujem, ktorý sledujete túto tému.
blondy
18.03.10,10:32
Toto bolo uverejnené na drsr. Neviem to nájsť ale mám to vytlačené:
Ak sa daňovník rozhodne uplatniť pauš.výdavky na spotrebované PHL,nemusí viesť knihu jázd. Ak si však platiteľ dane uplatní nárok na odpočet DPH z nakúpených PHL, musí viesť knihu jázd?
Odpoveď: Keď platiteľ dane vie preukázať nákup PHL aj iným spôsobom ako v knihe jázd napr.evidencia o cestách môže si odpočítať DPH /nie je postačujúci stav tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia.
Tak mi to prosím vysvetlite, prečo som minulý rok nemala krátiť?
Veľmi Vám ďakujem, ktorý sledujete túto tému.
otázka č. 14 v prílohe ...
Jana Acsová
19.03.10,07:46
Neviem sa zorientovať, či tento problém bol uspokojivo doriešený. Nakoľko obsahuje kombinovanú problematiku zhrniem aj ja:


Zhrniem vid hore
Otazka 1: Z uvedenych debat vyplyva kedze nemam auto zaradene v OM nemozem si uplatnit 80% . Ako konatel jednoosobovej sro. vyuzivam svoje osobne auto pre ucely sro. Mam zacat vytvarat cestaky atd... a uplatnit si tam aj amortizaciu?

Odpoveď: ÁNo presne tak, ak sa využíva automobil, ktorý nie je zaradený v majetku, nie je možnosť uplatnenia 80%,treba urobiť cesťáky, kde sa vypočíta paušálna náhrada + spotreba PL. V prípade, že sa nejedná o automobil poskytnutý zamestnávateľom, zamestnancovi (konateľovi) vzniká nárok na vyúčtovanie cestovných náhrad podľa zákona o cestovných náhradách.



Otazka 2: paušálna náhrada + spotreba PHL je nakladom sro a koniec?
Alebo je nutne este nahrady preučtovat sukromnej osobe majitelovi vozidla, teda mne jedinemu zamestnanecovi v sro? ,
Co bude moj prijem FO, teda si povysim zaklad dane ako zamestnanec? Zákonná cestovná náhrada zamestnanca (konateľa) je daňovým výdavkom s.r.o.. U fyzickej osoby sa jedná o oslobodený príjem podľa § 5 ods. 5 písm. a ZoDP.


Z
(Uvedene svoje auto som bezplatne prenajal do svojej sro)
Toto diametrálne mení situáciu. Už by sa jednalo o vozidlo poskytnuté zamestnávateľom bez možnosti vyúčtovania cestovných náhrad.



Nasledujuci podobny prispevok z porady ma zneistil citujem:
Aby si SZČO mohol uplatniť sadzbu základnej náhrady a spotrebu PHM, musí isť o auto vlastne alebo v BSM, nevložené do obchodného majetku živnostníka. V tomto prípade ide o prenajaté mot.vozidlo. VOZD bude dohodnutá cena prenájmu + spotreba PHM.Všetky vyššie uvedené otázky sa netýkajú príjmu SZČO. Pre zamestnanca toto obmedzenie neplatí.

Je potrebné rozlišovať, o aký právny stav vlastne pôjde. SZČO nie je zamestnanec, cestovná náhrada sa neviaže k prenajatému vozidlu právnickej osoby a podobne.
amoo
20.03.10,12:20
Este raz uctivo prosim o podrobnejsi dovysvetlenie (vid spät)
Moje sukromne osobne auto (nie je v OM sro) vyuzivam ho v jednoosobovej sro-cke ako konatel.
Na DU som oznamil vznik Dan. Povinnosti z MV k 1.3.2009. na sro.
(Od 1.7.2009. som zamestnany ako jediny zamestnanec v mojej sro-cke)
Dan Priz. FO teda za seba ako zamestnanca som uz podal s tym, ze som si uplatnil zamestnanecku premiu!
Citujem z predosleho prispevku:.... "Uvedene svoje auto som bezplatne prenajal do svojej sro"
Odpoved:.... Toto diametrálne mení situáciu. Už by sa jednalo o vozidlo poskytnuté zamestnávateľom bez možnosti vyúčtovania cestovných náhrad. mam to zmenit za odplatu?
Teda ako to vsetko ukocirovat kedze som zaplatil DzMV aby som si vedel efektivne ponizit ZD v sro? existuje mozmo lepsi sposob?
Aku vsetku evidenciu v sro vypracovat (KJ...) ?
A ake vsetky naklady mozem uplatnit v sro (paušálna náhrada + spotreba PHL) ?
Jana Acsová
23.03.10,06:12
Citujem z predosleho prispevku:.... "Uvedene svoje auto som bezplatne prenajal do svojej sro"
Odpoved:.... Toto diametrálne mení situáciu. Už by sa jednalo o vozidlo poskytnuté zamestnávateľom bez možnosti vyúčtovania cestovných náhrad. mam to zmenit za odplatu? Nie. To nerieši situáciu v aplikácii zákonov, ktoré uvádzam a ktoré sa mi zdajú pre Vás najvýhodnejšie. Z Vášho zadania rezonuje, že máte záujem o vyúčtovanie cestovných náhrad t.j. základná náhrada za každý km jazdy plus náhrada za spotrebované PHL (ostatné podľa podmienok pracovnej cesty). Nepotrebujete žiadnu zmluvu O NÁJME (písomnú, či ústnu). Predpokladám, že auto používate pri plnení svojich pracovných úloh (nielen konateľských) a spadáte so svojim nárokom pod zákon o cestovných náhradách. Písomná dohoda so zamestnávateľom o použití vozidla zamestnanca, v tomto prípade súkromného osobného rieši situáciu. Je to dohoda o použití vozidla na služobné účely uzatvorená podľa § 7 ods. 1 zákona o cestovných náhradách. Predmetné môže prebiehať iba so súhlasom aj v prípade, že zamestnanec a štatutár je tá istá osoba (že si dohodu podpíše konateľ sám sebe).

V prípade nájomného vzťahu by sa jednalo už o vozidlo zamestnávateľa bez možnosti vyúčtovania cestovných náhrad zamestnanca (tie sa viažu k vozidlu bez nájomného vzťahu). A vtedy je postup iný. Náklady s.r.o. by vznikli do výšky nákladov, ktoré za obvyklých podmienok nájomca môže znášať.
Jana Acsová
23.03.10,06:23
Teda ako to vsetko ukocirovat kedze som zaplatil DzMV aby som si vedel efektivne ponizit ZD v sro? existuje mozmo lepsi sposob?
Zamestnávateľovi daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel vzniká aj v súvislosti s pracovnými cestami zamestnanca. Bližšie riešte v sekcii iných daní.
Efektívne ponížiť základ dane možno cez spomínané cestovné náhrady.



Aku vsetku evidenciu v sro vypracovat (KJ...) ?
A ake vsetky naklady mozem uplatnit v sro (paušálna náhrada + spotreba PHL) ?Ak sme v rovine cestovných náhrad tak áno. Evidencia jázd bude na cestovných príkazoch (súčasť vyúčtovania).

Len si ujasnite, čo chcete riešiť. Prenájom alebo cestovné náhrady. Nezadávajte v iných sekciách kombinovane. Nemusia Vás pochopiť, alebo dostanete nesprávnu odpoveď.

P.S.: v kontexte Vašej otázky v tomto momente odporúčam riešiť cestovné náhrady.
amoo
24.03.10,11:39
Dakujem vrele za mimoriadnu ochotu a vysvetlenie:)
Prenajom je pre mna nepodstatny, prioritne budem riesit cestovne nahrady, t.j. základná náhrada za každý km jazdy plus náhrada za spotrebované PHL. Auto naozaj pouzivam pri plnení svojich pracovných úloh. Písomná dohoda so zamestnávateľom o použití vozidla zamestnanca, v tomto prípade súkromného osobného rieši situáciu, vyborne. Zamestnanec a štatutár je tá istá osoba Ano.
Este raz vdaka
janka.mo
25.03.10,07:52
dobry den, precitala som si o uplatnovani pausalu na phm snad vsetko, ale stale som si nie ista, ci tomu rozumiem spravne.

jedna sa o s.r.o., auto je v majetku firmy, platitel dph.
za cely rok sa blocky za benzin uctovali 501/211 a uplatnoval sa odpocet na celu dph. teraz na konci roka vypocitam 20% z 501 a tie dam ako pripocitatelnu polozku v DP. Auto bolo vyuzivane len na firemne ucely, o com mame aj knihu jazd. ale ked vypocitam spotrebu a najazdene kilometre, tak podla technickeho preukazu mi vykazuje dost velku nadspotrebu cca 2-3l na 100 km. neviem, ci uvazujem spravne, ked budem pocitat s 80% pausalom, tak nadspotrebu neriesim. a kedze budem mat knihu jazd, tak mam v poriadku aj vztah k dph. uvazujem spravne?
dakujem
janka.mo
25.03.10,10:03
dobry den, precitala som si o uplatnovani pausalu na phm snad vsetko, ale stale som si nie ista, ci tomu rozumiem spravne.

jedna sa o s.r.o., auto je v majetku firmy, platitel dph.
za cely rok sa blocky za benzin uctovali 501/211 a uplatnoval sa odpocet na celu dph. teraz na konci roka vypocitam 20% z 501 a tie dam ako pripocitatelnu polozku v DP. Auto bolo vyuzivane len na firemne ucely, o com mame aj knihu jazd. ale ked vypocitam spotrebu a najazdene kilometre, tak podla technickeho preukazu mi vykazuje dost velku nadspotrebu cca 2-3l na 100 km. neviem, ci uvazujem spravne, ked budem pocitat s 80% pausalom, tak nadspotrebu neriesim. a kedze budem mat knihu jazd, tak mam v poriadku aj vztah k dph. uvazujem spravne?
dakujem
mozte mi prosim napisat vas nazor?
dakujem
blondy
25.03.10,10:59
dobry den, precitala som si o uplatnovani pausalu na phm snad vsetko, ale stale som si nie ista, ci tomu rozumiem spravne.

jedna sa o s.r.o., auto je v majetku firmy, platitel dph.
za cely rok sa blocky za benzin uctovali 501/211 a uplatnoval sa odpocet na celu dph. teraz na konci roka vypocitam 20% z 501 a tie dam ako pripocitatelnu polozku v DP. Auto bolo vyuzivane len na firemne ucely, o com mame aj knihu jazd. ale ked vypocitam spotrebu a najazdene kilometre, tak podla technickeho preukazu mi vykazuje dost velku nadspotrebu cca 2-3l na 100 km. neviem, ci uvazujem spravne, ked budem pocitat s 80% pausalom, tak nadspotrebu neriesim. a kedze budem mat knihu jazd, tak mam v poriadku aj vztah k dph. uvazujem spravne?
dakujem
Pre rok 2009 buď 80% paušál s plným uplatnením DPH bez knihy jázd, alebo spotreba podľa TP s knihou jázd, s uplatením DPH . Od 1.1.2010 už nebude v poriadku DPH, pokiaľ budeš mať 80% paušál, tak aj z DPH si môžeš uplatniť len 80%
janka.mo
25.03.10,11:43
dakujem...
tak to ste ma potesili, rok 2009 poriesim pausalom a rok 2010 budem robit na zaklade knihy jazd, aby som nemusela ponizovat dph. este raz dakujem, ulahci mi to za rok 2009 robotu, ze nemusim pocitat spotrebu....
L-M
01.04.10,09:40
Pre rok 2009 buď 80% paušál s plným uplatnením DPH bez knihy jázd, alebo spotreba podľa TP s knihou jázd, s uplatením DPH . Od 1.1.2010 už nebude v poriadku DPH, pokiaľ budeš mať 80% paušál, tak aj z DPH si môžeš uplatniť len 80%
Bola som na školení - novela zákona o DPH a tam nám hovorila, že percentuálne uplatnenie DPH je myslené ,ak by ste auto nevyúživali len na podnikateľské účely, ale aj na súkromné a to krátenie by potom bolo samozrejme na všetky výdaje súvisiace s automobilom.
Tak teraz som z toho jeleň (ica):confused:.

Vyjadrí sa ešte niekto prosím k uplatneniu DPH pri 80% paušál spotreby od 1.1.2010??
Zita5
01.04.10,09:47
Bola som na školení - novela zákona o DPH a tam nám hovorila, že percentuálne uplatnenie DPH je myslené ,ak by ste auto nevyúživali len na podnikateľské účely, ale aj na súkromné a to krátenie by potom bolo samozrejme na všetky výdaje súvisiace s automobilom.
Tak teraz som z toho jeleň (ica):confused:.

Vyjadrí sa ešte niekto prosím k uplatneniu DPH pri 80% paušál spotreby od 1.1.2010??

Prikladám

15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.
L-M
01.04.10,10:05
Prikladám

15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.
Ďakujem Zitka, toto všetko som si už študovala.Len na tom školení to bolo povedané v tom zmysle, že tak nech kontrola dokaže, že sme automobil nevyúživali len na služobné účely.....
JANULA999
06.04.10,19:10
Dobrý večer, prosím Vás čiže ak sme sro a máme vozidlo v OM a splátci DPH. A ak sme sa rozhodlo že sa bude využívať podľa paušalných výdavkov 80% tak napr. 100 € s dph = 84,04 € bez dph a 19% dph 15,97€ tak to budem účtovať takto 501xx 67,23 € (z 84,04 € 80%
343xx 12,78 € (z 15,97 € 80%
na aký účet tých 20% 19,99 € ( z 100 € 20%
ak by bol niekto taký milý a poradil mi. díky moc
liba2
08.04.10,04:10
Dobrý večer, prosím Vás čiže ak sme sro a máme vozidlo v OM a splátci DPH. A ak sme sa rozhodlo že sa bude využívať podľa paušalných výdavkov 80% tak napr. 100 € s dph = 84,04 € bez dph a 19% dph 15,97€ tak to budem účtovať takto 501xx 67,23 € (z 84,04 € 80%
343xx 12,78 € (z 15,97 € 80%
na aký účet tých 20% 19,99 € ( z 100 € 20%
ak by bol niekto taký milý a poradil mi. díky moc
No nemala by som nervy každý doklad o nákupe takto rozpočítavať.
Mám malú firmu, kde sú 2 vozidlá a ide o mesačného platiteľa DPH.
Preto som si vymyslela tabuľku, do ktorej zapíšem rozhodujúce údaje o nákupe PHL podľa vozidiel za mesiac. Údaje z tabuľky použijem aj na konci roka na vyhodnotenie spotreby PHL.
Na sumu rovnajúcu sa 20% PHL aj DPH mám AÚ 999. Zaúčtujem jednou sumou na konci mesiaca cez interný doklad tak, aby vchádzal do príslušného riadku daň. priznania DPH.
Pôvodný doklad o nákupe zaúčtujem ako by k žiadnemu kráteniu nedošlo.
LUBY
08.04.10,04:32
Ja dávam ten zvyšok na 501 nedaňovú, ale tiež až na konci mesiaca zo sumáru všetkých dokladov o nákupe PHL
L-M
09.04.10,08:22
Prosím Vás môže to byť takto zaúčtované v JÚ-mesačný platca DPH?

Súhrn blokov za 2 autá za mesiac -ZD-215,23 DPH 40,89 spolu 256,12
účtujem 80% ZD 172,18 -VOZD a DPH 32,71 spolu 204,89 a potom jednou sumou 20% zo ZD + neupl.DPH = 51,23 ako VNZD-iné.
Alebo máte jednoduchší, alebo iný spôsob na zaúčtovanie, rada sa nechám poučiť.
A ešte by som sa rada opýtala- v zákone o DzP je písané 80% z celkovo preukázateľného nákupu za zdaňovacie obdobie.....- môžu potom vzniknúť dajaké centové rozdiely pri mesačnom účtovaní a pri ročnom zúčtovaní sumy do VOZD za PHM samozrejme z pohľadu zákona o DzP. Čo potom s nimi?

Vopred ďakujem za každú radu
LUBY
09.04.10,10:59
Ja to účtujem v Jú tak isto, ibaže na každé auto zvlášť.
branuska
09.04.10,17:04
Konecne je mi to jasne :-))) a ako to je s tym stavom tachometra??? To si mam napriklad u SZCO, ktory je platca znacit napriklad zaciatok stavu tachometra na zaciatku Q a koniec na konci Q? alebo to staci na zac. roka a na konci a podla toho vypocitat, ci mal primerane mnozstvo spotreby PHM???? Ako sa to vlastne pocita?
Stefan2005
09.04.10,18:43
... znacit napriklad zaciatok stavu tachometra na zaciatku Q a koniec na konci Q? alebo to staci na zac. roka a na konci a podla toho vypocitat, ci mal primerane mnozstvo spotreby PHM???? Ako sa to vlastne pocita?

... čítala si ten materiál DRSR ? - píše sa v ňom:

"je povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov za príslušný rok, ktoré sa zistia zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Celkový počet najazdených kilometrov (ktorý vyplýva zo stavu záznamu tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia) musí byť primeraný"

... príslušným rokom sa rozumie účtovný rok podnikateľa - pokiaľ je zhodný s kalendárnym rokom, tak k 1.1. a k 31.12. ....
branuska
09.04.10,19:01
jasneeeeeeeee...nekomentujem.....ale moc dakujem :-)
lubenaj
11.04.10,08:29
No nemala by som nervy každý doklad o nákupe takto rozpočítavať.
Mám malú firmu, kde sú 2 vozidlá a ide o mesačného platiteľa DPH.
Preto som si vymyslela tabuľku, do ktorej zapíšem rozhodujúce údaje o nákupe PHL podľa vozidiel za mesiac. Údaje z tabuľky použijem aj na konci roka na vyhodnotenie spotreby PHL.
Na sumu rovnajúcu sa 20% PHL aj DPH mám AÚ 999. Zaúčtujem jednou sumou na konci mesiaca cez interný doklad tak, aby vchádzal do príslušného riadku daň. priznania DPH.
Pôvodný doklad o nákupe zaúčtujem ako by k žiadnemu kráteniu nedošlo.

Veľmi sa mi páči tvoja tabuľka tiež by som zvolila tvoju verziu len mi nie je jasne to účtovanie. Mam na spotrebu PHL AU 501500, a chcem si vytvoriť nedaňovú spotrebu AU 501999 pre tých 20 %. A teraz účtovanie
Pri každom nákupe:
CBD 501500 MD
DPH 343100 MD
Spolu 211000 D

a teraz si na konci mesiaca spočitam všetky nákupy PHL a mam napr.
ĆBD 100, DPH 19, Spolu 119, tak cez ID zúčtujem:

zúčtovanie 20 % - 20 EUR 501999/501500 (prenesiem do nedaňových)
DPH 20 % z 20 - t. j. 3,80 /343100 (a čo dam na MD - vytvorim si nejaky AU alebo ako???
Dakujem za odpoved.
Uz tu nad tym dlho dumam aby to bolo košér.
Tiež ide o s.r.o., auto v majetku firmy, paušálne výdavky.
LUBY
11.04.10,08:37
Na konci mesiaca vsetky blocky za naftu za jedno auto nalepis na jeden papier, zratas na kalkulacke a zauctujes
celkova suma 80% zakladu 501xxx
celkova suma 80% DPH 343 xxx
celkova suma zvysku 20% 501 xxxnedanovy - pripocitatelna polozka, nastavim si ho rovno vo vykazoch na smerovanie
voci pokladni - suma spolu, ak je to v hotovosti

robim v Omege, kazdy riadok si nastavim, ci je suma spolu, alebo danovy zaklad, alebo dan, alebo volny zaklad

Ak sa mylim, prosim opravte ma, ale myslim, ze nie je ziadny predpis poruseny
Stefan2005
11.04.10,08:48
Veľmi sa mi páči tvoja tabuľka tiež by som zvolila tvoju verziu len mi nie je jasne to účtovanie....

Máš pravdu, tá tabuľka je pekná. Ale treba si ju a prečítať - je tam všetko, aj účtovanie. Pár poznámok:

a) už účtovanie pri nákupe 501.500 a 343.100 / 211.100 - členenie 343.100 je nepraktické - tak ako je v tabuľke 343.019 je praktickejšie

b) nedaňové preúčtovanie 501.999 / 501.500 je v poriadku

c) na konci mesiaca netreba nič spočítávať, spočíta to tabuľka (excel) od Liba2 - len to treba do tabuľky nahodiť

d) akože čo dáš na MD pri účtovaní 3,80 ? Veď je jasne predkontované v tabuľke MD -343.019 a Dal -548.999. Ale môžem to účtovať i MD -343.019 a MD +548.999 - mne sa to javí lepšie - náklad účtujem na MD a zároveň si na MD ponížim DPH na vstupe...
liba2
11.04.10,13:31
Veľmi sa mi páči tvoja tabuľka tiež by som zvolila tvoju verziu len mi nie je jasne to účtovanie. Mam na spotrebu PHL AU 501500, a chcem si vytvoriť nedaňovú spotrebu AU 501999 pre tých 20 %. A teraz účtovanie
Pri každom nákupe:
CBD 501500 MD
DPH 343100 MD
Spolu 211000 D

a teraz si na konci mesiaca spočitam všetky nákupy PHL a mam napr.
ĆBD 100, DPH 19, Spolu 119, tak cez ID zúčtujem:

zúčtovanie 20 % - 20 EUR 501999/501500 (prenesiem do nedaňových)
DPH 20 % z 19 20 - t. j. 3,80 /343100 (a čo dam na MD - vytvorim si nejaky AU alebo ako???
Dakujem za odpoved.
Uz tu nad tym dlho dumam aby to bolo košér.
Tiež ide o s.r.o., auto v majetku firmy, paušálne výdavky.
V tabuľke máš aj účtovací predpis. O sumu 3,80 € znížiš svoje účtovanie na 343-100 MD oproti 548-999 nedaňový AU Dal mínusom.
Ale tiež môžeš zapísať 548-999 na MD plusom ( to už záleží od teba a tvojho programu akú techniku zvolíš) .
lubenaj
11.04.10,17:04
Dakujem všetkým za rýchle odpovede este raz cmuk.:) už som si to upresnila. Este ked som štvrťročným platcom mohla by som to robiť raz za štvrťrok?.
Stefan2005
11.04.10,17:36
... ked som štvrťročným platcom mohla by som to robiť raz za štvrťrok?.

Áno, stačí to raz za štvrťrok - účtujem to k poslednému dňu štvrťroka.
Manual
11.04.10,18:05
Čítam tu, že každý dáva 80%. Ale v zákone je písané:
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu...
Nemalo by sa dať napr. suma prislúchajúca hodnote napr. 79,9% % ? Alebo sa to myslí vrátane 80% ?
Stefan2005
11.04.10,18:13
Čítam tu, že každý dáva 80%. Ale v zákone je písané:
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu...
Nemalo by sa dať napr. suma prislúchajúca hodnote napr. 79,9% % ? Alebo sa to myslí vrátane 80% ?

Mám za to, že je to 80%, tak ako drobný majetok do 1700 EUR, teda včítane, lebo dlhodobý je nad 1700 EUR, t.j. 1.700,00 je drobný, ale 1.700,01 už dlhodobý.
babi2
12.04.10,05:16
Čítam tu, že každý dáva 80%. Ale v zákone je písané:
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu...
Nemalo by sa dať napr. suma prislúchajúca hodnote napr. 79,9% % ? Alebo sa to myslí vrátane 80% ?
Je to 80 %, pozri tu príspevok č.6
http://www.porada.sk/t133568-nakup-phm.html
sattelitka
12.04.10,12:13
Mám pochybnosti ohľadne uplatňovania týchto 80%, pretože to by si každý zohnal bločiky z nákupu PHM do "aleluja" a bez zdokladovania km v knihe jázd dával do nákladov 80%! Alebo je tam ešte aj iná podmienka?
Stefan2005
12.04.10,13:13
Mám pochybnosti ohľadne uplatňovania týchto 80%, pretože to by si každý zohnal bločiky z nákupu PHM do "aleluja" a bez zdokladovania km v knihe jázd dával do nákladov 80%! Alebo je tam ešte aj iná podmienka?

Áno - celkový počet najazdených kilometrov, ktorý vyplýva zo stavu záznamu tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia - a celkový počet km musí byť primeraný.

Na základe ubehnutých km za účtovné obdobie nie je problém prepočítať spotrebu podľa technického preukazu a porovnať ich na zaúčtované litre....
sattelitka
15.04.10,07:03
Áno - celkový počet najazdených kilometrov, ktorý vyplýva zo stavu záznamu tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia - a celkový počet km musí byť primeraný.

Na základe ubehnutých km za účtovné obdobie nie je problém prepočítať spotrebu podľa technického preukazu a porovnať ich na zaúčtované litre....
Aha, takže v prvom rade evidovať začiatočný stav tachometra a na konci zdaňovacieho obdobia konečný stav,z toho vyrátam -ale len na konci obdobia- počet km, že? možno som trocha zabrzdená, no
1, ak si počas roka z každého bločka PHM dám do nákladov 80% (a predpokladám že DPH celú -nie len 80%), tak potom na konci zdaň.obdobia prepočítam podľa spotreby z TP, či to sedí? A čo ak nie, zasa rozdiel v rámci uzávierkových operácii odúčtovať?

2, Knihu jázd nemusím priebežne počas roka viesť, ale cesťák budem aj tak prepočítavať (v rámci diet )
LUBY
15.04.10,07:34
aj DPH len 80%
dogicka
15.04.10,08:04
aj DPH len 80%

Nesúhlasím, pozri príspevok od Zitky č. 120 a priložený pokyn z DRSR.
Stefan2005
15.04.10,09:05
Nesúhlasím, pozri príspevok od Zitky č. 120 a priložený pokyn z DRSR.

ja zase súhlasím, pozri príspevok č. 120 a priložený pokyn z DRSR - ale i zadanie otázky od sattelitka...
dogicka
15.04.10,12:19
ja zase súhlasím, pozri príspevok č. 120 a priložený pokyn z DRSR - ale i zadanie otázky od sattelitka...

Asi som dnes pribrzdená, ale nechápem...:)
Jana Acsová
15.04.10,12:41
Aha, takže v prvom rade evidovať začiatočný stav tachometra a na konci zdaňovacieho obdobia konečný stav,z toho vyrátam -ale len na konci obdobia- počet km, že? možno som trocha zabrzdená, no
1, ak si počas roka z každého bločka PHM dám do nákladov 80% (a predpokladám že DPH celú - nie len 80%), tak potom na konci zdaň.obdobia prepočítam podľa spotreby z TP, či to sedí? A čo ak nie, zasa rozdiel v rámci uzávierkových operácii odúčtovať??!?! Ak účtujeme o dokladoch, na základe ktorých sme čerpali, tak nemáme čo odúčtovávať. V paušálnych výdavkoch do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu je obsiahnutá NADSPOTREBA, ale nie "čerpanie do nádrže auta starého otca". Parafrázujem, ale niekedy mám z otázok dojem, že nevieme, čo sa myslí celkovým preukázateľným nákupom, primerane najazdeným km podľa stavu tachometra v súvislostiach bežnej prevádzky auta. Jedná sa o evidenciu adresnú jednému automobilu, jednému zdaňovaciemu obdobiu, PHL do jedného auta.


A čo ak nie, zasa rozdiel v rámci uzávierkových operácii odúčtovať?Čo chcete odúčtovávať, keď uvádzate, že DPH uplatníte celú, t.j. predpokladáte 100 %-né využitie auta na podnikanie (s povinným preukázaním účelu jázd - forma nie je predpísaná). Cez UÚO v JÚ môžete odúčtovať spomínaných 20 %. Napríklad. A dosť. Zo zadania iné nevyplýva.



2, Knihu jázd nemusím priebežne počas roka viesť, ale cesťák budem aj tak prepočítavať (v rámci diet )Cesťák? Predpokladám, že z dôvodu cestovných náhrad a nie prepočtu spotreby PHL. Prepočet spotreby PHL sa netýka náhrad za spotrebované PHL, ale preukázateľných výdavkov na spotrebované PHL.
Jana Acsová
15.04.10,12:45
aj DPH len 80%


Nesúhlasím, pozri príspevok od Zitky č. 120 a priložený pokyn z DRSR.


ja zase súhlasím, pozri príspevok č. 120 a priložený pokyn z DRSR - ale i zadanie otázky od sattelitka...

V príspevku DRSR a všeobecne nie je spájaná paušalizácia výdavkov s právom na odpočet DPH. Spája sa iba v prípade, že subjekt nevie preukázať účel spotrebovaných PHL. Ak uplatňuje paušálne výdavky a zároveň vie preukázať účel spotrebovaných PHL, právo na odpočítanie dane pri 100 %-nom využití auta na zdaňované činnosti nie je dotknuté.
maotao
15.04.10,17:49
Chcela by som sa zapojiť do debaty o 80% paušálnych výdavkoch na PHM, ale pridávam otázku: Osoba, účtujúca v JU, sa od 25.3.10 stala platcom DPH. 26.3.10 zakúpila a zaradila do podnikania automobil. Výdavky na PHM sa rozhodla uplatňovať vo výške 80%. V akej výške si uplatní DPH za automobil? Týka sa aj obstaranie automobilu paušálnej časti do 80% (par.49 odst.5). Ďakujem.
Jana Acsová
16.04.10,05:49
Chcela by som sa zapojiť do debaty o 80% paušálnych výdavkoch na PHM, ale pridávam otázku: Osoba, účtujúca v JU, sa od 25.3.10 stala platcom DPH. 26.3.10 zakúpila a zaradila do podnikania automobil. Výdavky na PHM sa rozhodla uplatňovať vo výške 80%. Prečo? Lebo uplatňuje postup podľa § 19/2/l/3? Prečo kráti výdavky? Z dôvodu štandardného uplatnenia ustanovenia a 100 %-ného využitia auta na podnikanie? Alebo z dôvodu 20 %-ného súkromného využitia?


V akej výške si uplatní DPH za automobil? V akej ho používa (plánuje používať) na podnikanie. Aj evidencia za prvé zdaňovacie obdobie niečo napovie.



Týka sa aj obstaranie automobilu paušálnej časti do 80% (par.49 odst.5).Nie priamo. Ak sa výdavky paušalizujú z dôvodu zjednodušenia evidencie a zároveň sa automobil používa služobne na 100 %, nie je dôvod krátenia odpočítanej dane. Iný je prípad súkromného využitia.

V každom prípade kontrolná prax ukáže, čo bude pre správu dane rozhodujúce k preukázaniu služobného využitia automobilu. A to preto, lebo podľa môjho názoru pôvodny zámer predmetného ustanovenia týkajúceho sa paušalizácie výdavkov na spotrebu PHL nie je úplne totožný s konečným "produktom".
maotao
17.04.10,11:51
Ďakujem za odpoveď. Len som chcela počuť aj iný ako svoj osobný názor na problematiku.

Výdavky kráti z dôvodu "lenivosti viesť knihu o prevádzke vozidla".
Automobil bude účtovať ako 100% využitý na podnikanie.
LUBY
19.04.10,08:39
Prečo? Lebo uplatňuje postup podľa § 19/2/l/3? Prečo kráti výdavky? Z dôvodu štandardného uplatnenia ustanovenia a 100 %-ného využitia auta na podnikanie? Alebo z dôvodu 20 %-ného súkromného využitia?

V akej ho používa (plánuje používať) na podnikanie. Aj evidencia za prvé zdaňovacie obdobie niečo napovie.


Nie priamo. Ak sa výdavky paušalizujú z dôvodu zjednodušenia evidencie a zároveň sa automobil používa služobne na 100 %, nie je dôvod krátenia odpočítanej dane. Iný je prípad súkromného využitia.

V každom prípade kontrolná prax ukáže, čo bude pre správu dane rozhodujúce k preukázaniu služobného využitia automobilu. A to preto, lebo podľa môjho názoru pôvodny zámer predmetného ustanovenia týkajúceho sa paušalizácie výdavkov na spotrebu PHL nie je úplne totožný s konečným "produktom".

Ale ak sa výdavky paušalizujú z dôvodu zjednodušenia evidencie a podnikateľ chce uplatniť celú DPH, k zjednodušeniu evidencie vlastne nedochádza, keďže musí viesť knihu jázd. V tom prípade môže dať do nákladov aj celú spotrebu paliva podloženú knihou jázd a bločkami a nie len 80%. Mýlim sa? Ja to chápem tak, že ak podnikateľ používa automobil len na podnikanie a nechce sa mu viesť kniha jázd, používa 80% aj na náklady aj na DPH. Ak používa auto aj na súkromné účely a nechce sa mu viesť kniha jázd, dá do nákladov menej ako 80%.
Jana Acsová
20.04.10,14:40
Ale ak sa výdavky paušalizujú z dôvodu zjednodušenia evidencie a podnikateľ chce uplatniť celú DPH, k zjednodušeniu evidencie vlastne nedochádza, keďže musí viesť knihu jázd. V tom prípade môže dať do nákladov aj celú spotrebu paliva podloženú knihou jázd a bločkami a nie len 80%. Mýlim sa? V praxi nastávajú variácie, o akých sa nám ani nezdá. Dôvody sa rôznia. Ostať pri jednom nemôžeme. Niekto napríklad volí nižšie daňové riziko z pohľadu dane z príjmu, ale o DPH nechce prísť. Neprináleží mi riešiť "prečo". Ale či je to možné.
Jana Acsová
20.04.10,14:52
...keďže musí viesť knihu jázd.
Preukázanie jázd nezužujeme len a len na túto evidenciu. Aj keď je v praxi možno najrozšírenejšia.
m.aj.a
21.04.10,16:48
Preukázanie jázd nezužujeme len a len na túto evidenciu. Aj keď je v praxi možno najrozšírenejšia.

Dobrý večer. K tomu prikladám príklad zo svojej praxe. Podnikateľ-rozvoz tovaru, platca DPH, si na túto činnosť obstaral v tomto roku N mot.vozidlo, ktoré využíva na túto činnosť. Chce využiť neviesť KJ, pretože km, ktoré fakturuje má rozpísané v prílohe k vystavenej faktúre firme, pre ktorú vykonáva rozvoz, to znamená, že má presnú evidenciu o prejazdených km. Takže v tomto prípade, aj keď nebude viesť KJ, môže preukázateľne dokázať 100 % využitie nakúpených PHL na podnikanie, a tým aj právo na odpočítanie DPH v plnej výške.
veronkaj
06.05.10,10:54
kto mi poradí či tomu rozumieme správne?? szčo platca dph kvartálny

ak si szčo uplatní 100 % do nákladov a 100 % dph = viesť evidenciu

ak si szčo uplatní 80% do nákladov a 100 % dph = viesť evidenciu

ak si szčo uplatní 80% do nákladov a 80 % dph = nemusí viesť evidenciu - len odpíše zač. a stav km.

ak szčo už za 1q/2010 uplatnil vo výkaze dph plných 100 % dph za nakúpené phm už nemôže prejsť na systém 80 % z dph aby nemusel preukazovať jazdy.

prosím je to správne???
Heni
06.05.10,11:59
kto mi poradí či tomu rozumieme správne?? szčo platca dph kvartálny

ak si szčo uplatní 100 % do nákladov a 100 % dph = viesť evidenciu

ak si szčo uplatní 80% do nákladov a 100 % dph = viesť evidenciu
ak si szčo uplatní 80% do nákladov a 80 % dph = nemusí viesť evidenciu - len odpíše zač. a stav km. - mal by viesť evidenciu

ak szčo už za 1q/2010 uplatnil vo výkaze dph plných 100 % dph za nakúpené phm už nemôže prejsť na systém 80 % z dph aby nemusel preukazovať jazdy.

prosím je to správne???

do 31.12.2009 - podľa usmernenia na drsr.sk to malo byť tak, že akonáhle si chceš uplatniť DPH (nezáleží na tom, či 80% dph-čky alebo celých 100% dph z nákupu phl) - musíš viesť evidenciu prac. ciest, alebo knihu jázd.
DPH si si totiž mohla uplatniť vtedy, ak si tieto plnenia použila na podnikateľské účely - a to dokážeš práve tou evidenciou alebo knihou jázd.
a od 1.1.2010 je to tak, ako píše lenka v nasl. príspevku.
lenkam68
07.05.10,06:22
Od 1.1.2010 je v platnosti § 49 ods. 5 :
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
Keďže nevie preukázať rozsah použitia PHM, nevedie žiadnu evidenciu o spotrebe PHM.
Dovolím si priložiť usmernenie DÚ pre uplatňovanie pašálnych výdavkov na PHM pre r. 2010, ktoré v príspevku č. 120 tejto témy priložila Zita5:
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=52278&d=1269334261
janina.p
17.05.10,09:53
Ahojte Poraďáci,
chcem sa spýtať, s.r.o. nie je majiteľom vozidla a je plátcom DPH. Vozidlo využíva na podnikateľské účely a preto ho prihlásila na daň z MV.
Spotrebu PHM účtuje tak, že všetky bločky na PHM normálne rozúčtuje na 501.aú a 343.aú a na konci roka dá 20% z 501.aú ako pripočítateľnú položku, teda uplatní si iba 80% PHM. Musí aj z DPH uplatniť iba 80%??? Doteraz sme uplatňovali DPH v 100% výške.
Navyše sme sa teraz dozvedeli, že si vraj nemôžeme uplatňovať PHM ani vo výške 80%, keď vozidlo nie je firemné???? To je nejaká hlúposť, nie?
Tweety
17.05.10,09:56
Ahojte Poraďáci,
chcem sa spýtať, s.r.o. nie je majiteľom vozidla a je plátcom DPH. Vozidlo využíva na podnikateľské účely a preto ho prihlásila na daň z MV.
Spotrebu PHM účtuje tak, že všetky bločky na PHM normálne rozúčtuje na 501.aú a 343.aú a na konci roka dá 20% z 501.aú ako pripočítateľnú položku, teda uplatní si iba 80% PHM. Musí aj z DPH uplatniť iba 80%??? Doteraz sme uplatňovali DPH v 100% výške.
Navyše sme sa teraz dozvedeli, že si vraj nemôžeme uplatňovať PHM ani vo výške 80%, keď vozidlo nie je firemné???? To je nejaká hlúposť, nie?
NIe, nie je to hlúposť, je to tak, ak nemáte vozidlo v majetku spoločnosti, o nákupe PHM nemôžete ani účtovať. A už vôbec si nemôžete uplatňovať odpočet dph. Na základe akého zákona si ju teda uplatňujete?
babi2
17.05.10,10:11
Ahojte Poraďáci,
chcem sa spýtať, s.r.o. nie je majiteľom vozidla a je plátcom DPH. Vozidlo využíva na podnikateľské účely a preto ho prihlásila na daň z MV.
Spotrebu PHM účtuje tak, že všetky bločky na PHM normálne rozúčtuje na 501.aú a 343.aú a na konci roka dá 20% z 501.aú ako pripočítateľnú položku, teda uplatní si iba 80% PHM. Musí aj z DPH uplatniť iba 80%??? Doteraz sme uplatňovali DPH v 100% výške.
Navyše sme sa teraz dozvedeli, že si vraj nemôžeme uplatňovať PHM ani vo výške 80%, keď vozidlo nie je firemné???? To je nejaká hlúposť, nie?
Dávať si PHM do nákladov a uplatňovať DPH z PHM, je možné ak je zmluva o prenájme MV, ak zmluva o nájme nie je, do nákladov môžu ísť iba paušálne náhrady tzv. kilometrovné
Jana Acsová
17.05.10,10:31
Navyše sme sa teraz dozvedeli, že si vraj nemôžeme uplatňovať PHM ani vo výške 80%, keď vozidlo nie je firemné?Ak sa jedná o súkromný osobný automobil vo vlastníctve SZČO alebo súkromný automobil zamestnanca použitý pri pracovnej ceste (iný automobil ako automobil poskytnutý zamestnávateľom), vtedy sa počítajú cestovné náhrady, ktorých súčasťou je náhrada za spotrebované PHL nie preukázané výdavky na spotrebované PHL. Jednoducho je rozdiel v tom, či sa jedná o náhradu alebo výdavky. K nesprávnemu riešeniu sa spravidla dostávame pre nedostatok poskytnutých informácií. Napríklad vo Vašom prípade, je skutočne veľa možností, čo myslíte tým, že vozidlo nie je firemné.
janina.p
17.05.10,11:11
Zmluva o prenájme MV je spísaná, môžeme si teda dávať do nákladov 80% z PHM?
janina.p
17.05.10,11:14
Vozidlo je vo vlastníctve zamestnanca, ale používa ho na služobné účely. A nechceme viesť knihu jázd, hľadáme najjednoduchší spôsob, preto sme doteraz používali spôsob normálneho účtovania PHM a na konci roka 20% z nákladov ako pripočítateľná položka.
nela07
17.05.10,13:38
Ahojte, ak chceme uplatniť paušál 80% daňových výdavkov na PHM v tomto roku, ale za predchádzajúce mesiace sme si uplatňovali 100% DPH z PHM (sme mesačný platca). Môžem to riešiť tak, že dám za predchádzajúce mesiace opravné daňové priznanie DPH a dodaním tých 20%? Ďakujem.
Jana Acsová
17.05.10,13:38
Vozidlo je vo vlastníctve zamestnanca, ale používa ho na služobné účely. A nechceme viesť knihu jázd, hľadáme najjednoduchší spôsob, preto sme doteraz používali spôsob normálneho účtovania PHM a na konci roka 20% z nákladov ako pripočítateľná položka.Prečítali ste čo som napísala? Ak má zamestnanec nárok na cestovné náhrady z titulu použitia vozidla, nepočítate výdavky na spotrebované PHL podľa § 19/2/l ale postupujete podľa § 19/2/d a počítate cestovné náhrady podľa zákona 283/2002 Z.z.. Podľa tohto zákona sa výdavky nepaušalizujú do výšky 80 % preukázateľných nákupov.

Tu je citát zo zákona o CN:
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky; ak zamestnanec použije cestné motorové vozidlo na žiadosť zamestnávateľa, odsek 10 sa nepoužije.

(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6) Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %.

(3) Sumu základnej náhrady pre nákladné automobily, autobusy a traktory dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.

(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla alebo v osvedčení o evidencii cestného motorového vozidla (ďalej len "technický preukaz").

(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").

(6) Spotreba podľa technického preukazu sa použije takto:
a) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu Európskej hospodárskej komisie alebo len podľa predpisu Európskej hospodárskej komisie, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu Európskej hospodárskej komisie vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba podľa osobitného predpisu8a) v členení na mestský cyklus, mimomestský cyklus a kombinovaný cyklus, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa osobitného predpisu8a) bez členenia na cykly, na výpočet sa použije spotreba podľa tohto osobitného predpisu; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba zvýši o 20 %.

(7) Ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky za jednotlivé pohonné látky dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na základe podmienok pracovnej cesty, cien pohonných látok a spotreby. Ak je v technickom preukaze uvedená spotreba oboch pohonných látok podľa osobitného predpisu, 8a) pri dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa prihliadne aj na túto spotrebu.

(8) Ak sa spotreba v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou alebo sa spotreba v technickom preukaze neuvádza, pre výpočet náhrady za spotrebované pohonné látky sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky, alebo spotreba preukázaná dokladom vydaným osobou, ktorej bola udelená autorizácia podľa osobitného predpisu, 8b) alebo doplňujúce údaje výrobcu, dovozcu alebo predajcu preukazujúce spotrebu alebo inú spotrebu.

(9) Výsledná suma základnej náhrady sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor. Výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky vypočítaná podľa odsekov 4 až 8 sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

(10) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.
Jana Acsová
17.05.10,13:41
Zmluva o prenájme MV je spísaná, môžeme si teda dávať do nákladov 80% z PHM?
Prenájom? Ak Vás pomýlili predchádzajúce príspevky, tak odporúčam zvážiť o čo tu vlastne ide. Ak o cestovné náhrady, tak postupujete podľa predchádzajúceho príspevku.

Použitie vozidla sa štandardne nerieši nájomnou zmluvou. To by pre zamestnanca mohli vyplynúť ďalšie súvislosti, ktoré momentálne neviete ani odhadnúť. Porozmýšľajte, čo vlastne riešite. Ak vzťah zamestnanec x zamestnávateľ x pracovná cesta x automobil zamestnanca, odporúčam cestovné náhrady.

Ak Vám ide o iné, skúste naformulovať otázku. A nie iba fakt, že sa jedná o vozidlo zamestnanca.
Jana Acsová
17.05.10,13:43
Ahojte, ak chceme uplatniť paušál 80% daňových výdavkov na PHM v tomto roku, ale za predchádzajúce mesiace sme si uplatňovali 100% DPH z PHM (sme mesačný platca). Môžem to riešiť tak, že dám za predchádzajúce mesiace opravné daňové priznanie DPH a dodaním tých 20%? Ďakujem.Netreba nič opravovať. Paušálne výdavky na spotrebované PHL môžete uplatniť ak zdaňovacie obdobie ešte neskončilo. Ak viete preukázať použitie PHL, tak môžete uplatňovať aj plný odpočet DPH. Pozrite si predchádzajúce príspevky, tam sa tento prípad uvádza a rieši. To že uplatníte paušálne výdavky nemusí nevyhnutne znamenať pomerné krátenie DPH na vstupe. Ale samozrejme môže, ak subjekt nevie preukázať použitie PHL.
Jana Acsová
17.05.10,13:45
Zmluva o prenájme MV je spísaná, môžeme si teda dávať do nákladov 80% z PHM?Pri štandardnom prenájme áno.
liba2
17.05.10,15:31
Ahojte Poraďáci,
chcem sa spýtať, s.r.o. nie je majiteľom vozidla a je plátcom DPH. Vozidlo využíva na podnikateľské účely a preto ho prihlásila na daň z MV.
Spotrebu PHM účtuje tak, že všetky bločky na PHM normálne rozúčtuje na 501.aú a 343.aú a na konci roka dá 20% z 501.aú ako pripočítateľnú položku, teda uplatní si iba 80% PHM. Musí aj z DPH uplatniť iba 80%??? Doteraz sme uplatňovali DPH v 100% výške.
Navyše sme sa teraz dozvedeli, že si vraj nemôžeme uplatňovať PHM ani vo výške 80%, keď vozidlo nie je firemné???? To je nejaká hlúposť, nie?
Ak ide o vozidlo zamestnanca (konateľa, spoločníka) a vozidlo sa využíva na pracovné cesty, postupujete podľa zákona o cestovných náhradách:
1. nie je povinnosť viesť knihu jázd, iba evidenciu tých jázd, ktoré boli realizované na pracovnej ceste;
2. vypočíta sa spotreba PL na vykázané km týkajúce sa pracovnej cesty a uplatní sa náhrada v 100% výške spotrebovaných litrov (vypočítaných z normovanej spotreby);
3. DPH sa neodpočítava, nie je z čoho, PL zakúpil zamestnanec pred jazdou a doklad o nákupe PL priloží k vyúčtovaniu;
4. takéto vozidlo zamestnanca sa neoznamuje na DÚ za účelom platenia DzMV, ale po skončení roka s.r.o. zaplatí DzMV (lebo s.r.o. využíva toto vozidlo na služobné účely - nie zamestnanec).
osh
21.05.10,05:43
Môžem začať uplatňovať paušál 80% z nákupu PHL aj napr. od 1.6.2010?
liba2
21.05.10,06:26
Môžem začať uplatňovať paušál 80% z nákupu PHL aj napr. od 1.6.2010?Ak je do 31.5.2010 dôsledne vedená Kniha jázd, tak áno.
nela07
25.05.10,08:21
Ak je do 31.5.2010 dôsledne vedená Kniha jázd, tak áno.

Ja si myslím, že z usmernenia daňového riaditeľstva vyplýva, že nie.


2. Otázka:

Je možné v priebehu zdaňovacieho obdobia meniť spôsoby uplatnenia výdavkov na spotrebované PHL ? Napríklad časť roka bude daňovník uplatňovať výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov a časť roka prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze ?

Odpoveď:
Ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) tretí bod zákona o dani z príjmov umožňuje uplatňovať spotrebu PHL do daňových výdavkov vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Z uvedeného vyplýva, že tento spôsob spotreby PHL môže daňovník uplatniť do daňových výdavkov len za celé zdaňovacie obdobie.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/images/pdf.jpg
macula
28.05.10,07:20
Ahojte,
mám takú otázku, že keď sa rozhodnem uplatňovať paušál 80% z PHM môžem si uplatniť odpisy na OA v plnej výške?
free_cool_in
26.06.10,11:01
Zdravim vas, mili a vazeni poradaci!
Som SZCO, platca DPH, podnikam od 2.6.2010. Dna 9.6.2010 som kupil motor. vozidlo, ktore som zaradil do dlhodobeho hmotneho majetku. Toto vozidlo bude vyuzivane vylucne na podnik. ucely. Zaujima ma nasledovne, ak sa rozhodnem pre uplatnovanie 80% pausalnych vydavkov na PHL:
1. Mozem motor. vozidlo normalne odpisovat, ci musim uplatnovat len prislusnu cast odpisov - tzn. tiez 80%?
2. Mozem dat plnych 19% DPH ako odpocet DPH?
3. Musim, ak su odpovede na 1. a 2. otazku ano, viest knihu jazd?
4. Ak uplatnujem tie 80% pausalne vydavky, tak si vzdy za stvrtrok (som stvrtrocnym platcom DPH) urobim "poriadok" v blockoch od PHL, pricom do uctovnictva (JU) ich evidujem nasledovne?:
- 80% zo sumy bez DPH uctujem ako material
- 80% z DPH uctujem ako DPH?
Trochu mam v tom mozno zmatok a mozno som to nejasne napisal, ale hadam mi niekto bude vediet poradit. Dakujeeeem§
babi2
26.06.10,16:26
Zdravim vas, mili a vazeni poradaci!
Som SZCO, platca DPH, podnikam od 2.6.2010. Dna 9.6.2010 som kupil motor. vozidlo, ktore som zaradil do dlhodobeho hmotneho majetku. Toto vozidlo bude vyuzivane vylucne na podnik. ucely. Zaujima ma nasledovne, ak sa rozhodnem pre uplatnovanie 80% pausalnych vydavkov na PHL:
1. Mozem motor. vozidlo normalne odpisovat, ci musim uplatnovat len prislusnu cast odpisov - tzn. tiez 80%? odpisy uplatňuješ v plnej výške podľa zákona o DZP
2. Mozem dat plnych 19% DPH ako odpocet DPH? Ak vieš preukázať, že nakúpené PHM boli použité 100% na účely svojho podnikania, môžeš si uplatniť 100% DPH, ak to nevieš preukázať, tak si uplatníš DPH vo výške paušálnych výdavkov .
3. Musim, ak su odpovede na 1. a 2. otazku ano, viest knihu jazd? /O
4. Ak uplatnujem tie 80% pausalne vydavky, tak si vzdy za stvrtrok (som stvrtrocnym platcom DPH) urobim "poriadok" v blockoch od PHL, pricom do uctovnictva (JU) ich evidujem nasledovne?:
- 80% zo sumy bez DPH uctujem ako material
- 80% z DPH uctujem ako DPH? Účtuješ o výdavkoch v celej sume na konci štvrťroku dáš mínus 20% náklad za PHM a mínus 20% DPH/ toto ak sa rohodneš uplatňovať DPH vo výške paušálnych nákladovTrochu mam v tom mozno zmatok a mozno som to nejasne napisal, ale hadam mi niekto bude vediet poradit. Dakujeeeem§
Ja by som uplatňovala odpočet DPH vo výške paušálnych nákladov PHM /ak nechceš robiť knihu jázd/, lebo neviem ako ináč ako knihou jázd sa dá preukázať, že boli tieto náklady na PHM využívané na 100% za účelom podnikania

Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
palčo
18.08.10,17:12
Daňové riaditeľstvo píše:
7. Otázka:
Daňovník uplatňuje paušálne výdavky na PHL. Je v paušálnych výdavkoch zahrnutá už aj spotreba PHL za súkromne najazdené kilometre ?
Odpoveď:
Pri uplatňovaní výdavkov na spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov sa v súlade s § 19 ods. 2 písm. l) tretí bod zákona o dani z príjmov vychádza z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov, ktoré sa zistia z tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Ak daňovník využíva motorové vozidlo aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Napríklad ak daňovník využíva motorové vozidlo v pomere 50 % na podnikanie a 50 % na súkromné účely, potom aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť do daňových výdavkov len vo výške 50 % z celkového preukázateľného nákupu PHL, pričom naďalej platí, že daňovník nemusí viesť evidenciu jázd.

Mám to chápať tak, že ak používam auto zaradené do majetku firmy na 20% súkromných jázd, potom aj odpisy a náklady na auto (poistky, zimné obutie, opravy,...) budem uplatňovať v tomto pomere? Myslené 80% z tých nákladov?
palčo
18.08.10,18:13
A keby som používal auto len na podnikanie, tak 80% PHM a 100% ostatných nákladov?
babi2
19.08.10,05:44
A keby som používal auto len na podnikanie, tak 80% PHM a 100% ostatných nákladov?
Áno
evuš
24.08.10,06:28
Ahojte, už som prečítala o 80% paušálnych výdavkoch na PHL snáď všetko, ale....
Sme mesačný plátca DPH, chceme si uplatniť na PHL 80% paušál. Nebudeme viesť evidenciu, takže DPH si môžeme uplatniť tiež len do výšky 80%. Píše sa však, že v PÚ pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad /spotreba materiálu/ suma vo výške 100% preukázeteľného nákupu PHL a suma vo výške 20% sa uvedie ako pripočitateľná položka len v DP k dani z príjmov PO.... Ja som od začiatku roka účtovala všetko do nákladov s tým, že suma vo výške 20% bude pripočitateľná položka len v DP.
Ale čo s DPH ? Môžem 20% DPH odpočítať až v DP DPH 12/2010, alebo musím podať dodatočné DP za všetky predchádzajúce mesiace ?! Vďaka !!!
Som z toho už vážne jeleň :mee:, pretože tu ste to rozúčtovávali všetko buď mesačne alebo kvartálne....:mee:
babi2
24.08.10,06:41
Ahojte, už som prečítala o 80% paušálnych výdavkoch na PHL snáď všetko, ale....
Sme mesačný plátca DPH, chceme si uplatniť na PHL 80% paušál. Nebudeme viesť evidenciu, takže DPH si môžeme uplatniť tiež len do výšky 80%. Píše sa však, že v PÚ pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad /spotreba materiálu/ suma vo výške 100% preukázeteľného nákupu PHL a suma vo výške 20% sa uvedie ako pripočitateľná položka len v DP k dani z príjmov PO.... Ja som od začiatku roka účtovala všetko do nákladov s tým, že suma vo výške 20% bude pripočitateľná položka len v DP.
Ale čo s DPH ? Môžem 20% DPH odpočítať až v DP DPH 12/2010, alebo musím podať dodatočné DP za všetky predchádzajúce mesiace ?! Vďaka !!!
Som z toho už vážne jeleň :mee:, pretože tu ste to rozúčtovávali všetko buď mesačne alebo kvartálne....:mee:
Nakoľko nevediete žiadnu evidenciu jázd, máte nárok na uplatnenie 80% DPH, podľa mňa nie je možné uplatňovať v roku 100% odpočet DPH z PHM a v 12/2010 odpočítať 20%, čiže v tomto prípade by som dala DDP za všetky predchádzajúce mesiace
evuš
24.08.10,06:52
Nakoľko nevediete žiadnu evidenciu jázd, máte nárok na uplatnenie 80% DPH, podľa mňa nie je možné uplatňovať v roku 100% odpočet DPH z PHM a v 12/2010 odpočítať 20%, čiže v tomto prípade by som dala DDP za všetky predchádzajúce mesiace

Vďaka, no mám čo robiť...:mee: Ale stále ma mýli to, že účtujeme 100%, na konci roka v DP bude tých 20% pripočitateľná položka.... Prečo to tak nemôže byť i pri DPH ? Dala som dopyt na DRSR, ale akosi odpoveď neprichádza...
babi2
24.08.10,06:57
Vďaka, no mám čo robiť...:mee: Ale stále ma mýli to, že účtujeme 100%, na konci roka v DP bude tých 20% pripočitateľná položka.... Prečo to tak nemôže byť i pri DPH ? Dala som dopyt na DRSR, ale akosi odpoveď neprichádza...
Odpoveď z DRSR môže prísť aj o 14 dní. 20 % ako pripočítateľná položka v DP môže byť, ale v prípade odpočtu DPH si v takomto prípade nárokujem na odpočet, na ktorý nemám nárok
evuš
24.08.10,07:05
Odpoveď z DRSR môže prísť aj o 14 dní. 20 % ako pripočítateľná položka v DP môže byť, ale v prípade odpočtu DPH si v takomto prípade nárokujem na odpočet, na ktorý nemám nárok

babi2, ešte raz vďaka. Takže idem prerábať. Ešte jedna otázka :
Počas mesiaca môžem účtovať na základe bločkov /100%/ a tých 20% DPH môžem potom zaúčtovať na konci každého mesiaca cez jeden ID ako 538/343, alebo inak ? a 20% na konci roka ako pripočitateľnú položku.... /Máme viac aút a bločky účtujem priebežne, za mesiac ich je aj 25 /.... Dík
Stefan2005
24.08.10,09:39
babi2, ešte raz vďaka. Takže idem prerábať. Ešte jedna otázka :
Počas mesiaca môžem účtovať na základe bločkov /100%/ a tých 20% DPH môžem potom zaúčtovať na konci každého mesiaca cez jeden ID ako 538/343, alebo inak ? a 20% na konci roka ako pripočitateľnú položku.... /Máme viac aút a bločky účtujem priebežne, za mesiac ich je aj 25 /.... Dík

A prečítala sa túto tému? Mám dojem že nie...
Konkrétne príspevok #123 http://www.porada.sk/1366090-post123.html
liba2 opísala postup, pripojala peknú tabuľku ako podklad i ID...

P.S. účet 538 sú poplatky... tam sa to určite neúčtuje
evuš
24.08.10,10:52
A prečítala sa túto tému? Mám dojem že nie...
Konkrétne príspevok #123 http://www.porada.sk/1366090-post123.html
liba2 opísala postup, pripojala peknú tabuľku ako podklad i ID...

P.S. účet 538 sú poplatky... tam sa to určite neúčtuje

Stefan, áno samozrejme, že to má byť 548... A všetko som prečítala, ale prečo sa potom všade píše, že 20% nákupu PHL /nedaňový výdavok/ sa neúčtuje počas roka, ale sa to iba pripočíta ako pripočitateľná položka v DP ?! Tým pádom, liba2 to účtuje na konci každého mesiaca a nie iba pri DP ! Ale keď tvrdíte, že je to OK, dám si poradiť... :D

inak - viď vyjadrenie drsr :
Daňovník bude uplatňovať paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 %. Ako bude tento daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva účtovať o 80 % a 20 % pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na PHL ?
Odpoveď:
Daňovník môže uznať za daňový výdavok spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovompriznaní k dani z príjmov právnickej osoby. U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:

vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo
ako výdavky ovplyvňujúce základ dane (80% z preukázaného nákupu PHL) a výdavky neovplyvňujúce základ dane (20% z preukázaného nákupu PHL).
evuš
24.08.10,11:30
A podľa akého paragrafu a do ktorého riadku DP k DPH potom dávate tých 20% DPH ?
babi2
24.08.10,11:50
A podľa akého paragrafu a do ktorého riadku DP k DPH potom dávate tých 20% DPH ?
čo myslíš 20% DPH? do odpočtu DPH si uplatníš len 80% aj to tak uvedieš v DP, a neuplatnených 20% v DP k DPH neuvádzaš nikde
evuš
24.08.10,12:01
čo myslíš 20% DPH? do odpočtu DPH si uplatníš len 80% aj to tak uvedieš v DP, a neuplatnených 20% v DP k DPH neuvádzaš nikde

babi2, už som z toho totálne domotaná... Takže ešte raz to zhrniem :
účtovala som všetky bločky 100% PHL i celú DPH /s tým, že 20% pripočítam v DP za rok 2010 ako pripočitateľnú položku/ , teraz som zistila, že sa jazdy neevidujú /nevieme zdokladovať, že sa autá používajú len na podnikateľské účely/, takže sme si od 01-07/10 nemali uplatňovať celú DPH, ale len tých 80% ... a to je ten problém. Ako to správne zaúčtovať a
urobiť opravné DDP, aby tam nebolo 100% DPH ale len tých 80% ?
grammatika
24.08.10,12:06
babi2, už som z toho totálne domotaná... Takže ešte raz to zhrniem :
účtovala som všetky bločky 100% PHL i celú DPH /s tým, že 20% pripočítam v DP za rok 2010 ako pripočitateľnú položku/ , teraz som zistila, že sa jazdy neevidujú /nevieme zdokladovať, že sa autá používajú len na podnikateľské účely/, takže sme si od 01-07/10 nemali uplatňovať celú DPH, ale len tých 80% ... a to je ten problém. Ako to správne zaúčtovať a
urobiť opravné DDP, aby tam nebolo 100% DPH ale len tých 80% ?

v prípade, že ste si uplatňovali "celú" DPH, tak treba podať dodatočné DPH.
(budú vám vyčíslené úroky z nezaplatenej DPH, kt.ste mali odviesť-odpočítali ste si viac ako bolo možné)
v tom linku od stefana je pekná tabuľka, myslím, že pomôže.
Stefan2005
24.08.10,12:17
vyjadrenie drsr :
...V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby....

Ak to zoberieme doslovne, tak máš pravdu. Ale aj DRSR sa môže mýliť, najmä keď sú to otázky ohľadne metodiky účtovania.

Preukázanú spotrebu PHL účtujem vždy v čase nákupu ako náklad - teda spotrebu materiálu. Riadim sa pritom aj Postupmi účtovania v PÚ, kde v §4 - vytváranie AÚ k syntetickým účtom sa v píše písmene h): "členenie podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní"

Osobne nikdy neuvádzam údaje len tak do daňového priznania - tie mi vždy naväzujú (pokiaľ sú predmetom účtovania!) na účtovníctvo.

A v prípade PHL sú predmetom účtovania - náklad na spotrebu materiálu to je vždy, aj keď je členený na daňovo uznanú, alebo neuznanú (teda pripočítateľnú) spotrebu!

Nenamietam, v prípade neplátcu DPH to stačí urobiť raz ročne, v rámci závierkových prác, ale v prípade plátcu DPH musím vziať do úvahy okrem zákona o DzP i zákon o DPH. A keď nepreukazujem oprávnenosť 100% odpočtu, ale idem na paušálne percento (max. do 80%), tak sa riadim podľa toho, aký je klient plátca - mesačný, alebo štvrťročný - a v tých intervaloch zúčtovávam (t.j. rozčleňujem analyticky) spotrebu na daňovú a nedaňovú a zároveň ponižujem nárok na odpočet DPH...
palčo
28.08.10,19:28
Daňové riaditeľstvo píše:
7. Otázka:
Daňovník uplatňuje paušálne výdavky na PHL. Je v paušálnych výdavkoch zahrnutá už aj spotreba PHL za súkromne najazdené kilometre ?
Odpoveď:
Pri uplatňovaní výdavkov na spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov sa v súlade s § 19 ods. 2 písm. l) tretí bod zákona o dani z príjmov vychádza z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov, ktoré sa zistia z tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Ak daňovník využíva motorové vozidlo aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Napríklad ak daňovník využíva motorové vozidlo v pomere 50 % na podnikanie a 50 % na súkromné účely, potom aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť do daňových výdavkov len vo výške 50 % z celkového preukázateľného nákupu PHL, pričom naďalej platí, že daňovník nemusí viesť evidenciu jázd.

Mám to chápať tak, že ak používam auto zaradené do majetku firmy, tak tých 20% (80% z nákupu dávam do nákladov) je už započítané na súkromné jazdy?

Dobre to chápem?
Stefan2005
29.08.10,07:24
Dobre to chápem?

Pre lepšie pochopenie ešte ďalšia odpoveď z toho istého materiálu:

9. Otázka:
Daňovník používa motorové vozidlo na podnikanie (60 %) a na súkromné účely (40 %). Môže si daňovník uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 % ?
Odpoveď:
Ak daňovník využíva motorové vozidlo na podnikanie a aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Ak daňovník využíva motorové vozidlo v pomere 60 % na podnikanie a 40 % na súkromné účely, potom výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť do daňových výdavkov len vo výške 60 % z celkového preukázateľného nákupu PHL.
palčo
29.08.10,11:37
Srdečná vďaka za odpoveď.
Takže, percento sa použije také, aké je na podnikanie voči súkromným jazdám, až po 80%, kedy je auto len na podnikanie? Ináč položím otázku: používam auto 80% na podnikanie a 20% súkromne. Ako mám použiť percentá na výpočet?
Stefan2005
29.08.10,12:52
Srdečná vďaka za odpoveď.
Takže, percento sa použije také, aké je na podnikanie voči súkromným jazdám, až po 80%, kedy je auto len na podnikanie? Ináč položím otázku: používam auto 80% na podnikanie a 20% súkromne. Ako mám použiť percentá na výpočet?

...takže fakt nedáš pokoja :).

POUŽIJEŠ PERCENTÁ TAK ISTO, ako TEN, KTO POUŽÍVA AUTO 100% IBA NA PODNIKANIE - teda 80%:20% - t.j. krátenie daňovej spotreby o 20% !

Stačí takáto odpoveď?
palčo
29.08.10,13:02
Ďakujem veľmi pekne. Toto som chcel počuť.
Valinka7758
10.01.11,08:11
súkromné auto u FO nezaradené v OM, vedená kniha jazd, môžem si uplatnit dph z nakupených phm?
grammatika
10.01.11,08:44
súkromné auto u FO nezaradené v OM, vedená kniha jazd, môžem si uplatnit dph z nakupených phm?

ak nie je zaradené v OM, tak máš nárok na cestovné náhrady - 0,183€/km + spotrebov.phm.

DPH z phm - nie, nakoľko PHM nie je daň.výdavok
wasko
20.01.11,21:14
zdravím, chcela by som si odobriť či tomu dobre rozumiem.
Ak si uplatňujem 80% paušál z PHM a nerobím knihu jázd, autá mám v majetku firmy, tak 80% z bločkov PHM zo základu dane je daňovým výdavkom a 20% je nedaňový výdavok. DPH si uplatňujem taktiež do výšky 80% pokiaľ auto využívam plne na podnikateľské účely. Opíšem stav tachometra na začiatku roka a stav na konci roka a čo s nadspotrebou??? Počítam aj nadspotrebu alebo nie???
Prosím vedel by mi to niekto odsúhlasiť????
Vopred pekne ďakujem
dogicka
21.01.11,05:59
zdravím, chcela by som si odobriť či tomu dobre rozumiem.
Ak si uplatňujem 80% paušál z PHM a nerobím knihu jázd, autá mám v majetku firmy, tak 80% z bločkov PHM zo základu dane je daňovým výdavkom a 20% je nedaňový výdavok. DPH si uplatňujem taktiež do výšky 80% pokiaľ auto využívam plne na podnikateľské účely. Opíšem stav tachometra na začiatku roka a stav na konci roka a čo s nadspotrebou??? Počítam aj nadspotrebu alebo nie???
Prosím vedel by mi to niekto odsúhlasiť????
Vopred pekne ďakujem

Nič nepočítaš, žiadnu nadspotrebu. Eviduješ len stav tachometra na začiatku a na konci roka, nevedieš knihu jázd, 80% z celkovo nakúpených PHM je tvoj daňový výdavok 20% nedaňový výdavok.
DPH si môžeš uplatniť celú, ak nejakou evidenciou ciest (nemusí to byť kniha jázd) vieš preukázať použitie PHM.
Ak nevedieš nič, DPH odpočítaš tiež len 80%.
wasko
21.01.11,12:55
Ďakujem pekne za odpoveď
smia
23.01.11,18:22
Tiez lustim informacie okolo PHL...dostala som sa k takejto vete a ako si ju citam, nechapem co tym chcel autor povedat:
Na uplatňovanie výdavkov na spotrebované PHL do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona od dani z príjmov majú nárok daňovníci (podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú zárobkovú činnosť využívajú iné ako vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, čiže automobil, ktorý je zahrnutý v obchodnom majetku (firemný automobil) alebo auto požičané, či prenajaté.
Kedy vlastne mozem uplatnit 80% vydavky na PHL? Len ak mam auto vedene v majetku firmy, alebo aj ak som SZCO a pouzivam vlastne auto aj na podnikanie? Alebo aj u prenajateho auta?
Ked sa rozhodnem uplatnit si 80% vydavky na PHL, ako je to dalej s nahradami a dietami?
Prosim, poradi mi niekto?
Ako co vypocitat a spravne zaradit do dennika?
Vopred dakujem.
marjankaj
23.01.11,18:41
Tiez lustim informacie okolo PHL...dostala som sa k takejto vete a ako si ju citam, nechapem co tym chcel autor povedat:
Na uplatňovanie výdavkov na spotrebované PHL do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona od dani z príjmov majú nárok daňovníci (podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú zárobkovú činnosť využívajú iné ako vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, čiže automobil, ktorý je zahrnutý v obchodnom majetku (firemný automobil) alebo auto požičané, či prenajaté.
Kedy vlastne mozem uplatnit 80% vydavky na PHL? Len ak mam auto vedene v majetku firmy, alebo aj ak som SZCO a pouzivam vlastne auto aj na podnikanie? Alebo aj u prenajateho auta?
Ked sa rozhodnem uplatnit si 80% vydavky na PHL, ako je to dalej s nahradami a dietami?
Prosim, poradi mi niekto?
Ako co vypocitat a spravne zaradit do dennika?
Vopred dakujem.

Z tohto ti musí byť jasné, že ide o "firemné vozidlo"



§19 ods.2)
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Na pracovné cesty sa vzťahuje


d) výdavky (náklady) na pracovné cesty, 87) na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov, 87)

Pričom 87) je zákon o cestovných náhradách 283/2002
L-M
27.01.11,08:37
Dobrý deň, poprosím o radu- uplatňujeme si 80% paušál na spotrebu PHM- v účtovníctve to mám evidované mesačne, keďže ide o mes.platcov DPH. Robila som si aj tabuľku pre kontrolu- kde som si uviedla 100% výdavkov na PHM - mesačne a z toho vyrátala 80%.
Výsledok je ten, že mi vychádza číslo napr.1200,768. Uplatnené máme v účtovníctve 1200,77. Ako je to so zaokrúhľovaním. Ak tam nechám tých 1200,77- už to nie je 80% ,ale viac. Ponížiť radšej výdavky o v uzáv.operáciach o ten 0,01 €? Viem, že je to smiešna suma- ale ide mi o to, aby náhodou pri kontrole nepovedali, že to nie je 80% .
Za radu vopred ďakujem
L-M
27.01.11,09:43
Dobrý deň, poprosím o radu- uplatňujeme si 80% paušál na spotrebu PHM- v účtovníctve to mám evidované mesačne, keďže ide o mes.platcov DPH. Robila som si aj tabuľku pre kontrolu- kde som si uviedla 100% výdavkov na PHM - mesačne a z toho vyrátala 80%.
Výsledok je ten, že mi vychádza číslo napr.1200,768. Uplatnené máme v účtovníctve 1200,77. Ako je to so zaokrúhľovaním. Ak tam nechám tých 1200,77- už to nie je 80% ,ale viac. Ponížiť radšej výdavky o v uzáv.operáciach o ten 0,01 €? Viem, že je to smiešna suma- ale ide mi o to, aby náhodou pri kontrole nepovedali, že to nie je 80% .
Za radu vopred ďakujem
posúvam
Tabitha
31.01.11,14:22
ahojte ,možte mi poradiť ,ak vedieme evidenciu o tom že sme každy prac. deň auto odovzdali zamestnancovi a po ukončení prac.dňa oproti podpisu zase auto prevzali od zamestnanca a v evidncii sa uvazda kam v daný deň auto bolo vyslané resp.každý deň máme výjazdy k zakazníkom čiže sa uvádza daný zákazník nie trasa, mohla by táto evidencia služiť na účely dokazovania daň.uradu o preukázaní rozsahu použitia phm výhradne na služob.účely a ide mi o uplatnenie paušálnych výdavkov na phm a uplatnenie CELEHO dph nie iba tých 80 % z dph teda či by som si mohla na základe takejto evidencie uplatnovať celu sumu dph ako je uvedena na bloku, zaujimaju ma vaše subjektívne názory čim viac tým lepšie:D dakujem
janka.mo
28.03.11,05:55
chcela by som sa len uistit v otazke ohladom phm. s.r.o. ma auto v majetku firmy, do nakladov si davala vsetky blocky za phm a uplatnovala odpocet dph. kedze nieco mame s autom,tak by nam vysla velka nadspotreba, je pre nas vyhodnejsie uplatnit si 80%. kedze mame knihu jazd, tak si potom mozem uplatnit tie percenta, 20 % dam ako pripocitatelnu polozku a dph mi zostava uplatnene cele.
rozumiem tomu dobre?
dakujem.....
blondy
28.03.11,06:38
chcela by som sa len uistit v otazke ohladom phm. s.r.o. ma auto v majetku firmy, do nakladov si davala vsetky blocky za phm a uplatnovala odpocet dph. kedze nieco mame s autom,tak by nam vysla velka nadspotreba, je pre nas vyhodnejsie uplatnit si 80%. kedze mame knihu jazd, tak si potom mozem uplatnit tie percenta, 20 % dam ako pripocitatelnu polozku a dph mi zostava uplatnene cele.
rozumiem tomu dobre?
dakujem.....
nie takto to nemôžeš urobiť. nakoľko od 1.1.2010 bola zmena aj v zákone o DPH, pri uplatnení paušálu 80%, môžeš DPH uplatniť tiež len do výšky 80%
S účinnosťou od 1.1.2010 sa ustanovenie § 49 ods. 5 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) dopĺňa v nadväznosti na ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona o dani z príjmov. Ak platiteľ dane, uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky v zmysle cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a pre účely zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako podnikanie, potom si môže uplatniť odpočítanie dane z nakúpených pohonných látok len do výšky paušálnych výdavkov podľa cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov, t.j. daň si môže odpočítať len do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok po splnení podmienok stanovených v § 49 – 51 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html). Ostatné ustanovenia § 49 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) týmto zostávajú nedotknuté.
dogicka
28.03.11,07:21
nie takto to nemôžeš urobiť. nakoľko od 1.1.2010 bola zmena aj v zákone o DPH, pri uplatnení paušálu 80%, môžeš DPH uplatniť tiež len do výšky 80%
S účinnosťou od 1.1.2010 sa ustanovenie § 49 ods. 5 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) dopĺňa v nadväznosti na ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona o dani z príjmov. Ak platiteľ dane, uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky v zmysle cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a pre účely zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako podnikanie, potom si môže uplatniť odpočítanie dane z nakúpených pohonných látok len do výšky paušálnych výdavkov podľa cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov, t.j. daň si môže odpočítať len do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok po splnení podmienok stanovených v § 49 – 51 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html). Ostatné ustanovenia § 49 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) týmto zostávajú nedotknuté.

Nesúhlasím. Sama si to predsa citovala, viď červeným. Teda aj vieš preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania, uplatníš DPH v plnej výške.
janulka
12.04.11,19:04
Dobrý večer, na úvod sa ospravedlňujem ak som zle zaradila otázku:
- szčo od 01.02.2011 sa stáva platiteľom dph, chcela by si uplatňovať 80 % náhrad z nákupu phl, platiteľ dph, kvartálny, vedie si ako - tak evidenciu približnú o jazdách.
Ale, nastal mi probllem - teraz naraz mi dala papiere za 01/02/03 2011 a v technickom preukaze som zistila ze nemá uvedenú spotrebu na 100 km. Prosím vás akou cestou by som sa mala dať , aby som sa dopátrala k potrebnému údaje a mohla tak zosúladiť natankované phl, najazdené km so spotrebou príslušného osobného automobilu.

- osobný automobil zaradila k 01.02.2011 do majetku

ďakujem za rady a trpezlivosť
mizu24
12.04.11,19:32
Dobrý večer, na úvod sa ospravedlňujem ak som zle zaradila otázku:
- szčo od 01.02.2011 sa stáva platiteľom dph, chcela by si uplatňovať 80 % náhrad z nákupu phl, platiteľ dph, kvartálny, vedie si ako - tak evidenciu približnú o jazdách.
Ale, nastal mi probllem - teraz naraz mi dala papiere za 01/02/03 2011 a v technickom preukaze som zistila ze nemá uvedenú spotrebu na 100 km. Prosím vás akou cestou by som sa mala dať , aby som sa dopátrala k potrebnému údaje a mohla tak zosúladiť natankované phl, najazdené km so spotrebou príslušného osobného automobilu.

- osobný automobil zaradila k 01.02.2011 do majetku

ďakujem za rady a trpezlivosť

§ 19 ods. 2 písm. l:

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
janulka
12.04.11,19:46
Ďakujem krásne za reakciu teda sa musím vydať za citujem:
"osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok..."
mizu24
13.04.11,06:16
Ďakujem krásne za reakciu teda sa musím vydať za citujem:
"osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok..."

tak to vyzerá...:o
janka.mo
14.04.11,06:57
Nesúhlasím. Sama si to predsa citovala, viď červeným. Teda aj vieš preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania, uplatníš DPH v plnej výške.
chcem sa ospravedlnit dogicke, za to, ze pri jej prispevku som omylom stlacila tlacitko nevhodne.... chcela by som to zmenit, ale pise mi tam, ze uplynul cas na zmenu hodnotenia.....
velmi ma to mrzi, pretoze jej prispevok mi naozaj velmi pomohol....
prepac....
dogicka
14.04.11,07:33
chcem sa ospravedlnit dogicke, za to, ze pri jej prispevku som omylom stlacila tlacitko nevhodne.... chcela by som to zmenit, ale pise mi tam, ze uplynul cas na zmenu hodnotenia.....
velmi ma to mrzi, pretoze jej prispevok mi naozaj velmi pomohol....
prepac....


Janka v pohode :):):):):):):):)
palčo
01.05.11,10:29
Mám jednu otázku, jedná sa mi o: Pri účtovaní nákladov za PHM vo výške 100% sa účtujú náhrady za kilometer jazdy 0,183€. Tieto náhrady sa môžu použiť aj pri paušálnej spotrebe 80%, kedy sa nevedie kniha jázd?
Stefan2005
01.05.11,11:22
Mám jednu otázku, jedná sa mi o: Pri účtovaní nákladov za PHM vo výške 100% sa účtujú náhrady za kilometer jazdy 0,183€. Tieto náhrady sa môžu použiť aj pri paušálnej spotrebe 80%, kedy sa nevedie kniha jázd?

výdavky na PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky a náhrady za km jazdy sú dve zcela odlišné veci...
palčo
01.05.11,11:33
výdavky na PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky a náhrady za km jazdy sú dve zcela odlišné veci...

Ja som mal na mysli, či je možné v oboch prípadoch dávať do nákladov aj náhrady na kilometer (0,183€). Neviem, či som sa správne vyjadril.
JankaO
01.05.11,11:43
Mám jednu otázku, jedná sa mi o: Pri účtovaní nákladov za PHM vo výške 100% sa účtujú náhrady za kilometer jazdy 0,183€. Tieto náhrady sa môžu použiť aj pri paušálnej spotrebe 80%, kedy sa nevedie kniha jázd?
Ak uplatňujete výdavky na PHL podľa § 19, nie je možné uplatňovať aj náhradu za kilometer (0,183). A je jedno, či výdavky na PHL sú 100% alebo 80%.
veronikasad
01.05.11,11:44
Ja som mal na mysli, či je možné v oboch prípadoch dávať do nákladov aj náhrady na kilometer (0,183€). Neviem, či som sa správne vyjadril.
VOZD vo výške 80 % spotreby PHM si uplatňuješ, ak máš auto vložené v obchodnom majetku a nevedieš knihu jázd.

Sadzbu základnej náhrady 0,183€/km + spotrebu PHM si uplatňuješ ako VOZD, ak auto nie je vložené do obchodného majetku a využívaš ho na podnikanie. Musíš viesť knihu jázd (ako inak chceš preukázať počet km na podnikanie).
palčo
01.05.11,11:54
Ja ako s.r.o. si budem auto prenajímať od seba, ako fyzickej osoby a budem ho používať ako zamestnanec vlastnej s.r.o.-čky. Aký môžem použiť postup uplatňovania nákladov na PHM?
veronikasad
01.05.11,11:58
Ja ako s.r.o. si budem auto prenajímať od seba, ako fyzickej osoby a budem ho používať ako zamestnanec vlastnej s.r.o.-čky. Aký môžem použiť postup uplatňovania nákladov na PHM?
nekomplikuj si život, načo prenájom. Ako zamestnanec môžeš využívať súkr.mot.vozidlo na pracovnú cestu. Uplatňuješ si sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM v zmysle zákona o cest.náhradách. Musíš viesť evidenciu jázd.
JankaO
01.05.11,12:02
Veronika uviedla jednu možnosť a druhá je tá, že ak chceš auto prenajať s.r.o., tak uplatňuješ v nákladoch spotrebu PHL, prípadný nájom za auto, opravy a údržby. Pri 100% PHL v nákladoch vedieš knihu jázd, pri 80% PHL nevedieš.
palčo
01.05.11,12:03
Uvažoval som, že by som sa vyhol vedeniu knihy jázd. Len v tom prípade, by som si mohol dať do nákladov asi len 80% nákupu PHM, ale navyše by som si uplatnil ďalšie náklady spojené s autom, ako napr. opravy, pneumatiky,...
Mila123
01.05.11,12:41
Ja ako s.r.o. si budem auto prenajímať od seba, ako fyzickej osoby a budem ho používať ako zamestnanec vlastnej s.r.o.-čky. Aký môžem použiť postup uplatňovania nákladov na PHM?
základná náhrada + PHL+evidencia jázd.....
palčo
01.05.11,15:51
Ďakujem.
marjankaj
01.05.11,16:14
Ja ako s.r.o. si budem auto prenajímať od seba, ako fyzickej osoby a budem ho používať ako zamestnanec vlastnej s.r.o.-čky. Aký môžem použiť postup uplatňovania nákladov na PHM?


Uvažoval som, že by som sa vyhol vedeniu knihy jázd. Len v tom prípade, by som si mohol dať do nákladov asi len 80% nákupu PHM, ale navyše by som si uplatnil ďalšie náklady spojené s autom, ako napr. opravy, pneumatiky,...

Najprv si ujasni pojmy. FO a PO sú dva rôzne subjekty.
Ty nie si s.r.o.:cool:
Buď budeš používať auto v s.r.o. ako zamestnanec a budeš evidovať jazdy.S.r.o si dá do nákladov náhrady PHL za prejazdené km + paušálne náhrady 0,183 €/km.

alebo ako FO prenajmeš auto s.r.o.. Vtedy ako FO musíš zdaniť príjem z prenájmu a s.r.o. si dá do nákladov nájomné, prípadne podľa zmluvy aj opravy a vtedy si budeš môcť dať do nákladov 80% z bločkov za nákup PHL. Pričom toto množstvo musí zodpovedať stavu tachometra na začiaku a na konci roka.
V tomto prípade nemusíš viesť knihu jázd.
palčo
01.05.11,17:31
V tom druhom prípade musím mať ako FO živnosť na požičiavanie áut? A ak zisk z prenájmu neprekročí 500,-€ ročne, tiež treba zdaňovať?
marjankaj
02.05.11,07:16
V tom druhom prípade musím mať ako FO živnosť na požičiavanie áut? A ak zisk z prenájmu neprekročí 500,-€ ročne, tiež treba zdaňovať?

Áno patrí to medzi voľné živnosti. V tom prípade zdaňuješ podľa §6 a nie §8.
palčo
03.05.11,15:12
Alebo ho s.r.o.-čke prenajmem bezodplatne. Už to tu niekde bolo písané.
zuzu1105
22.07.11,11:12
Dobrý deň, chcela by som sa po prečítaní príspevkov ujistiť, že postupujem správne. Ako súkromná osoba nepodnikateľ bezodplatným prenájmom poskytnem osobný automobil, ktorý nepoužívam na súkromné osoby, jednoosobovej s.r.o. kde som spoločník aj konateľ. Toto prenajaté auto prihlásim ako s.r.o. na daňový úrad a do konca januára 2012 zaplatím daň za mesiace, v ktorých som ho mala prenajaté. Keďže nechcem písať knihu jázd a s.r.o. nie je plátca DPH, tak 80% z celkovej ceny bločkov za tankovanie dám do daňových nákladov. Takisto dám do daňových nákladov 100% bločkov súvisiacich s údržbou automobilu (umyvárka, autopríslušenstvo, servis, diaľničné poplatky...) Miesto knihy jázd len zaznamenám stav tachometra na začiatku prenájmu a na konci roka. Môžem takto postupovať, alebo treba niečo zmeniť? Za pomoc veľmi pekne ďakujem!
Fany
10.08.11,10:37
Toto by aj mňa zaujímalo.
Máme v prenájme motorové nákladné vozidlo, teda my ako sro od fyzickej osoby. Môžme si ako sro-čka uplatniť 80% paušálne výdavky na spotrebu na toto vozidlo? A teda 80% sa počíta, predpokladám, z ceny bez DPH. A okrem toho platby za prenájom, údržbu, opravu...?
Ďakujem,
maartin
14.09.11,13:11
ahojte,
my sme mala srocka, vyuzivame motorove vozidlo (nezaradene do majetku) na jazdu po meste ked treba ist na postu, po uradoch, ci ku klientom. Zamestnanec ktory s nim jazdi ale nie je zapisany v technicaku, auto je pisane na jeho otca.

Doteraz som to riesil cestakmi, ibaze sa mi agenda dost rozrasta, ked sa ide napr 3x do tyzdna na postu. V novom cisle DUPP som cital, ze je moznost vyuzit pausal na spotrebu PHM. Myslite si ze by som to mohol v uctovnictve vyuzit tiez?
katka 23
14.09.11,14:34
áno, ale je potrebné urobiť zmluvu o prenájme motorového vozidla s otcom zamestnanca , ak v zmluve dohodnete , že s.r.o. bude financovať aj náklady na údržbu a opravu vozidla tak si to môžete dať do výdavkov tiež .
angelina.007
29.09.11,14:05
Ahojte ,

prosím o radu. Este som neuctovala PHL . Citala som celu diskusiu len nie som si ista ci som to vsetko spravne pochopila.

Od 1.10.2011 bude osobne auto zaradene do majetku s.r.o.(Platci DPH)
-klasicky budem účtovať bločky za PHL na 501/PHL, odpisovat si DPHčko
- budem viest knihu jazd
- a na konci roka ako z uctu 501/PHL odpocitam 20%???

priklad: blocky za PHL za 4.Q2011 budem mat v hodonote 1 000 eur -z toho DPH 200Eur odpisem
a potom na konci roka z toho zakladu 800 eur (na učte 501/PHL) odpočitam ešte 20% to je 160 eur - a vyslednych 640 eur su opravnene naklady PHL ktore si mozem uplatnit a ktore mi aj pripadna danova kontrola uzna?

Takato je spravna evidencia??? Ak som nieco nespravne pochopila prosim usmernite ma

Ďakujem

K.
marjankaj
29.09.11,14:10
Prečo si chceš odpočítavať 20% z ceny PHL? A ako ho zaradíš do majetku s.r.o.? To ho tá s.r.o. kúpi?
angelina.007
29.09.11,14:14
Kupi ho od FO za 3000eur....no tak som si to vysvetlila...mam z toho vsetkeho co som tu citala trochu gulas
marjankaj
29.09.11,14:18
Ak bude viesť knihu jázd, tak si môže uplatniť celých 100%. Prečo to krátiť?
angelina.007
29.09.11,14:33
Dakujem Dakujem Dakujem ...toto som potrebovala vediet. Takže mozem klasicky odpisovat blocky,DPH, viest knihu jazd. Nic ine??? Este raz dakujem..Konecne v tom mam asi jasno:)


a nahodou mi neviete poradit ako to je s vystavenim faktury za sluzby vykonavane v rakusku konkretne stavebne a elektroistalacne prace vykonavane vo Viedni?

Dakujem
angelina.007
29.09.11,14:33
pre Rakusku spolocnost
zk24
01.10.11,08:31
Ahojte,

potrebovala by som pomoct s uctovanim PHM a DPH ked uplatnujeme pausál 80%.


Základ DPH: 41,67 €
DPH: 8,33 €
---------------------------------
Celková cena bloku: 50 €

Uctovanie:

Základ DPH rozpocítam na 80% a 20%:
33,33 € = 501.100 - danové PHM
8,34 € = 501.900 - nedanové PHM
Spolu: 41,67 €

DPH rozpocítam 80% a 20%
6,66 € - 343.100 - uplatnená DPH
1,67 € - ??????? - neuplatnená DPH. Kam s nou? 501.900?
Spolu: 8,33 €

Ako to prosim Vás uctujete presne vy?

Velmi pekne dakujem,

Zuzana
Stefan2005
01.10.11,09:00
Ahojte, potrebovala by som pomoct s uctovanim PHM a DPH ked uplatnujeme pausál 80%.
....
Ako to prosim Vás uctujete presne vy? ...Zuzana

... v tejto téme je to pekne rozobraté - v príspevku http://www.porada.sk/t109389-p4-80-pausal-spotreby-phm.html#post1366090

(príspevok #122 od Liba2) je aj pekná tabuľka, tiež ju používam....
Rozalka
01.10.11,09:29
Pre zk24 (# 240)
neuplatnená DPH = nedaňový náklad; ak je 501 900 taký účet, tak potom je to správne.
Na konci roka treba vypočítať skutočnú spotrebu podľa prírastku km od 1.1., vyčísliť 80%, porovnať na 501 (treba viesť podľa ŠPZ) a upraviť, rozdiel tiež na 501 900.
zk24
01.10.11,09:32
Pre zk24 (# 240)
neuplatnená DPH = nedaňový náklad; ak je 501 900 taký účet, tak potom je to správne.
Na konci roka treba vypočítať skutočnú spotrebu podľa prírastku km od 1.1., vyčísliť 80%, porovnať na 501 (treba viesť podľa ŠPZ) a upraviť, rozdiel tiež na 501 900.

Ano ano 501,900 mam nedanovy. Tam som davala doteraz 20% neuplatnenych nakladov z PHM a 20% neuplatnenej DPH.
Ale pozeram ze v tej tabulke, na ktoru poslal Stefan okaz, je na 20% neuplatnenej DPH ucet 548....

Tak neviem ci to mam prerobit na 548-cku (nedanovu) alebo to mozem nechat na 501.900
Tweety
01.10.11,09:41
Ano ano 501,900 mam nedanovy. Tam som davala doteraz 20% neuplatnenych nakladov z PHM a 20% neuplatnenej DPH.
Ale pozeram ze v tej tabulke, na ktoru poslal Stefan okaz, je na 20% neuplatnenej DPH ucet 548....

Tak neviem ci to mam prerobit na 548-cku (nedanovu) alebo to mozem nechat na 501.900
Podľa účtovných postupov je správne účtovanie rozdielov z pomerného odpočtu dph na 548.
Stefan2005
01.10.11,09:47
Podľa účtovných postupov je správne účtovanie rozdielov z pomerného odpočtu dph na 548.

... okrem toho je vhodné mať phl v porovnateľných údajoch - napr. pre potreby štatistiky, výpočtu spotreby, .... - ak by som mal jednu analytiku bez DPH a druhu s DPH, tak by ju bolo treba pre takéto účely vždy očisťovať.
SPECTRUM
20.01.12,08:41
Prosím Vás, podľa usmernenia DRSR zo dňa 29.12.2011 , si môže dať daňovník 80% PHM do nákladov, ak nevedie knihu jázd. Má auto alebo autá, ktoré používa len na podnikanie, akurát nevie knihu. No a v usmernení je taká vec, neviem, či som to pochopila správne, že do nákladov si môže dať len 80% z výdavkov súvisiacich s autom (opravy, zimné pneu; poistné a daň z motorových vozidiel síce nespomínajú-to neviem ) a tým pádom aj DPH z celého roka, ktorú si uplatnili z opráv a nákladov - musia odviesť v poslednom zdaňovacom období či už december alebo 4.Q 2011). Známa auditorka bola na školení auditorov, takéto "novinky" tam spomínali. Co vy poraďaci na toto ? dikes
SPECTRUM
20.01.12,09:21
Prosím Vás, podľa usmernenia DRSR zo dňa 29.12.2011 , si môže dať daňovník 80% PHM do nákladov, ak nevedie knihu jázd. Má auto alebo autá, ktoré používa len na podnikanie, akurát nevie knihu. No a v usmernení je taká vec, neviem, či som to pochopila správne, že do nákladov si môže dať len 80% z výdavkov súvisiacich s autom (opravy, zimné pneu; poistné a daň z motorových vozidiel síce nespomínajú-to neviem ) a tým pádom aj DPH z celého roka, ktorú si uplatnili z opráv a nákladov - musia odviesť v poslednom zdaňovacom období či už december alebo 4.Q 2011). Známa auditorka bola na školení auditorov, takéto "novinky" tam spomínali. Co vy poraďaci na toto ? dikes
posúvam...
ekopo
20.01.12,09:43
uvedený dokument (ak hovoríme o tom istom) hovorí o používaní auta aj na súkromný účel a následne o odpočítaní DPH napr. opravy, nákup pneu.....kde je možné uplatniť DPH len v pomernej časti....
Nie je tu zmienka o 80% uplatnenia PHM v nákladoch.....
80% neznamená, že 20 % používam na súkromné účely - len ma zbavuje povinnosti viesť knihu jázd......

aj nadpis v dokumente znie: Užívanie motorového vozidla aj na súkromný účel a správne uplatňovanie zákona o DPH
SPECTRUM
20.01.12,09:50
Ďakujem, tiež som to nejak nebrala, ked som videla, že využívanie aj na súkromné účely ... len tá auditorka ma trošku zmiatla.
Llívia
26.01.12,06:48
Firma počas roka nekrátila DPH z PHM. Kontrolórky pri daňovej kontrole tvrdili, že nie je potrebné podávať spätne za každý mesiac dodatočné priznanie k DPH, ale že sa to dá vyrovnať v decembri za celý rok. Skutočne sa to dá? Ako?