Sarah
12.07.05,12:38
Ahojte, aj ked som už prečítala všetko možné, nenašla som čo som chcela. Chcem uzatvoriť zmluvu medzi SZČO a SZČO. Ide o firmu ktorá sa zaoberá prevažne pokrývaním stavieb. Spolupracujeme s ďalšími živnotníkmi. Títo pre nás vykonávajú iba práce, nedodávajú nám žiadny materiál. Chceli by sme im tieto práce raz mesačne vyfakturovať, ale neviem na základe akej zmluvy. Ide o mandátnu zmluvu, alebo zmluvu o sprostredkovaní služieb, .....????? Prosím, ak vie niekto o čo ide, kde by som nasla vzor takejto zmluvy?
Vevey
12.07.05,11:23
Ak pre vas zivnostnici vykonavaju prace, budu fakturovat oni vam a nie vy im.
Mandatna zmluva je o zastupovani, podpisovani zmluv, uzatvarani obchodov, tento typ pre vas vhodny nie je. Ani charakter sprostredkovania v tom nevidim.
Johanka
12.07.05,11:32
Zmluva o dielo, kde vy ste objednávateľ a SZĆO je zhotoviteľ diela. Bližšie Obchodný zákonník § 536 a nasl.
Jara
12.07.05,11:36
K súhlasu ešte pripájam, že tlačivo zmluvy o dielo určite je priložené v tlačivách a dokumentoch, pretože už tu bolo viackrát na Porade...
Sarah
12.07.05,12:03
Ja som pochopila, že zmluva o dielo sa uzatvára ak ide napr. o presne určenú stavbu. Ale tí živnostníci u nás pokrývajú v mesiaci aj na rôznych strechách, nejedná sa len o jednu. Robia vlastne len u nás. Fakturujú len nám a robia práce podľa našich pokynov. Sú akoby našimi zamestnancami, ale prácu si fakturujú ako živnotníci. Nejedná sa náhodou o zmluvu o poskytovaní služieb? (s tým sprostredkovaním som sa pomýlila).
via
12.07.05,12:13
ja by som to skor dala ako zmluvu o dielo, s tym, ze budes mat specifikovany druh prac, bez uvedenia miesta (dohodou, prip. podla poziadaviek objednavatela). k fakture by ti potom mali prikladat supis prac s uvedenym rozsahom (neviem ci platite za hodinu alebo m2) a uvedenim konkretnej stavby.
mirec28
12.07.05,15:17
ja by som to skor dala ako zmluvu o dielo, s tym, ze budes mat specifikovany druh prac, bez uvedenia miesta. A nebola by lepsia "Zmluva o vzajomnej spolupraci" ?
Angelika1
12.07.05,15:55
Ahoj,
vedel by mi niekto poradit kde by som nasla vzor na zmluvu medzi SZČO uctovnikom a dalsou firmou? O aky druh zmluvy ide? Je nejaka zmluva potrebna? Vopred dakujem
rada
12.07.05,16:44
Ja by som si asi vytvorila zmluvu podľa Obch.z. § 269 ods. 2 nepomenovanú a pomenovala by som si ju napr. aj zmluva o spolupráci alebo inak - pomenovanie nie je až také podstatné. Dôležité je v nej upraviť si presne predmet zmluvy - to je to, čo pre Vás budú robiť a Vy im za to budete platiť. Dala by som :
1. Zmluvné strany
2.Predmet zmluvy
3.Doba trvania zmluvy.
4.Práva a povinnosti zmluvných strán
5.odmena + spôsob fakturovania
6.popr. nejaké sankcie
7.spôsob skončenia
8.spoločné a záverečné ustanovenia
9. popr. ďalšie
Toľko asi o nepomenovanej zmluve ak to čo chcem dojednať nedokážem skryť pod niektorú v zákone pomenovanú zmluvu. Vzory na nepomenované zmluvy žiaľ neexistujú.
Angelika1
12.07.05,16:55
A je potrebne mat spravenu zmluvu alebo sa to da aj bez zmluvy?
rada
12.07.05,16:55
Možno Ti nižšie uvedená zmluva trocha pomôže.

Zmluva o poskytovaní účtovných služieb
podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka č. 513/91 Zb.

Zmluvné strany:

obchodné meno:
sídlo:
IČO:
bankové spojenie:
ďalej len „dodávateľ“

a

obchodné meno:
sídlo:
v zastúpení:
IČO:
DRČ:
bankové spojenie:
zapísaná v Obchodnom registri
ďalej len „odberateľ“

uzavreli nasledujúcu zmluvu:

čl. I Predmet zmluvy

1. Dodávateľ zabezpečí vedenie účtovníctva a mzdovej agendy odberateľa v súlade so zákonom o účtovníctve a ostatnými platnými zákonmi a predpismi Slovenskej republiky. Vedenie účtovníctva bude zahŕňať služby uvedené v bodoch 2. a 3. tohto článku. Výška odplaty a spôsob úhrady sú dohodnuté v článku III tejto zmluvy.

2. Vedenie účtovníctva bude pozostávať najmä z nasledujúcich činností:
a) vedenie účtovníctva vrátane účtovania v hlavnej knihe a analytickej evidencii,
b) spracovanie a zatriedenie účtovných podkladov (došlé a odoslané faktúry, pokladničné doklady, bankové výpisy, interné doklady, cestovné príkazy a pod.),
c) vypracovanie mesačnej súvahy a výkazu ziskov a strát,
d) vypracovanie daňového priznania k DPH a vedenie záznamov na daňové účely,
e) vypracovanie hlásení daňovému úradu, literárnemu fondu a pod.,
f) príprava mesačných zostáv transakcií (denníka) usporiadaných z časového hľadiska,
g) príprava mesačných zostáv transakcií (denníka) usporiadaných z vecného hľadiska,
h) saldokonto dodávateľov a odberateľov,
i) vypracovanie podkladov pre postupovanie pohľadávok a vzájomné zápočty pohľadávok,
j) kontrola a zaúčtovanie cestovných príkazov,
k) zastupovanie pri kontrolách daňových úradov a poisťovní,
l) zastupovanie pri daňových previerkach a auditoch,
m) evidencia hmotného a nehmotného investičného majetku,
n) príprava podkladov na inventarizácie pokladne, pohľadávok, záväzkov, majetku a pod.,
o) príprava účtovnej závierky na konci roka, listy na odsúhlasenie stavu pohľadávok,
p) vypracovanie ročnej účtovnej závierky, ktorá pozostáva zo súvahy, výkazu ziskov a strát a prílohy v predpísanej forme,
q) vypracovanie mimoriadnych závierok,
r) vypracovanie daňového priznania s prílohami,
s) vypracovanie výkazov pre Štatistický úrad a NBS.

3. Vedenie mzdovej agendy bude pozostávať najmä z nasledujúcich činností:
a) spracovanie miezd,
b) vedenie mzdových listov a výplatných listín,
c) vypracovanie rekapitulácie výplatných listín za kalendárny mesiac a rok,
d) vypracovanie výkazov do Sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní a úradu práce,
e) vypracovanie prihlášok a odhlášok do Sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní a úradu práce,
f) vypracovanie štvrťročných prehľadov o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti a ročných hlásení o vyúčtovaní dane,
g) vystavenie potvrdení o vyplatenej mzde a zrazených preddavkoch pre všetkých zamestnancov za príslušné zdaňovacie obdobie a vykonanie ročného zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti v zmysle zákona o dani z príjmov, zápočty rokov a potvrdenia pri ukončení pracovného pomeru,
h) vypracovanie výkazov poistného na poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze a pri chorobe z povolania,
i) výpočet povinného prídelu do sociálneho fondu.

4. Odberateľ si zabezpečí na vlastné náklady nasledujúce činnosti, ktoré nie sú predmetom činnosti dodávateľa:
a) vedenie pokladne,
b) styk s bankou, úhrady prevodnými príkazmi,
c) vypracovanie obchodných zmlúv,
d) daňové, účtovné a právne poradenstvo,
e) daňové previerky a audit,
f) personálnu agendu.

čl. II Čas plnenia

1. Služby podľa tejto zmluvy budú poskytované od termínu 1.1.2003 na dobu neurčitú.

čl. III Cena poskytovaných služieb

1. Cena poskytovaných služieb je zmluvnými stranami dohodnutá vo výške Sk mesačne,

2. Táto cena bude splatná na základe faktúry vystavenej dodávateľom do 5 dňa nasledujúceho mesiaca za obdobie predchádzajúceho mesiaca so splatnosťou 14 dní.

čl. IV Poskytovanie informácií

1. Pre riadne vedenie účtovníctva poskytne odberateľ dodávateľovi všetky potrebné doklady a informácie o spoločnosti, obchodné zmluvy, registrácie, interné smernice a pod.

2. Odberateľ si individuálne zabezpečí vedenie potrebných evidencií, ako napr. pokladničnú knihu, evidenciu došlých a vyšlých faktúr, skladovú evidenciu, evidenciu dochádzky, evidenciu prevádzky motorových vozidiel a pod.

3. Odberateľ bude dodávateľovi predkladať v dohodnutých intervaloch, najneskôr do 20.-ho v mesiaci všetky doklady potrebné pre vedenie účtovníctva, ako napr. originály došlých a vyšlých faktúr, informácie o stave pokladničnej hotovosti, originály príjmových a výdavkových dokladov, mzdovú agendu, bankové výpisy, skladovú evidenciu, evidenciu prevádzky motorových vozidiel a pod., ako aj všetky ostatné podklady potrebné pre účely DPH.

čl. V Práva a povinnosti zmluvných strán

1. Dodávateľ je povinný poskytovať uvedené služby v súlade s príslušnými právnymi predpismi riadne a včas, pričom ich plnenie je podmienené poskytnutím potrebnej súčinnosti zo strany odberateľa, najmä včasným poskytnutím všetkých potrebných podkladov a informácií k nim.

2. Povinnosťou dodávateľa je zaobchádzať s každou informáciou, ktorú obdrží počas svojej práce, ako s dôvernou a zabezpečiť, aby táto dôverná informácia bola oznámená tretej strane iba na základe pokynu odberateľa alebo v súlade s príslušnými predpismi.

3. Dodávateľ sa zaväzuje bez písomného súhlasu odberateľa neposkytovať dôverné informácie tretím osobám ani neumožňovať tretím osobám prístup k takýmto dôverným informáciám s výnimkou tých zamestnancov a spolupracujúcich osôb dodávateľa, ktorých informovanosť je nevyhnutná pre riadne plnenie dodávateľa. Dodávateľ a jeho zamestnanci sú povinní zachovávať mlčanlivosť o týchto dôverných informáciách. Táto povinnosť trvá aj po ukončení vzájomného zmluvného vzťahu. Dodávateľ sa zaväzuje uzatvoriť za týmto účelom so svojimi zamestnancami a spolupracujúcimi osobami dohody o zachovaní mlčanlivosti.

4. Povinnosťou dodávateľa je zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach uvedených v tejto zmluve a to aj po zániku zmluvného vzťahu.

5. Povinnosťou dodávateľa je do termínu ukončenia platnosti tejto zmluvy riadne doúčtovať predchádzajúce obdobie a odovzdať kompletnú agendu.

6. Dodávateľ sa zaväzuje nezaobstarávať si kópie software vo vlastníctve odberateľa ani žiadnych dát týkajúcich sa odberateľa.

7. Dodávateľ po zaúčtovaní všetkých účtovných dokladov týkajúcich sa príslušného mesačného obdobia odovzdá na požiadanie odberateľovi spolu s účtovnými dokladmi vybrané výstupné zostavy, ako napr. účtovný denník, hlavnú knihu, prehľad nákladov a výnosov s vyčíslením hrubého hospodárskeho výsledku, evidenciu pohľadávok a záväzkov a pod.

8. Dodávateľ zodpovedá za škody spôsobené úmyselným porušením alebo hrubým zanedbaním povinností podľa tejto zmluvy. Zmluvné strany si dohodou určili, že celková vymáhateľná výška náhrady škody sa určuje na sumu vo výške trojnásobku mesačnej odplaty.



9. V prípade omeškania odberateľa pri odovzdávaní účtovných dokladov nezodpovedá dodávateľ za prípadný vznik škody v dôsledku ich oneskoreného spracovania alebo oneskoreného odovzdania výkazov.

10. V prípade, že účtovné a iné doklady odberateľa budú vykazovať nedostatky týkajúce sa ich obsahu alebo formy z hľadiska platného zákona o účtovníctve, resp. platných daňových predpisov, sú zmluvné strany povinné zabezpečiť osobné prejednanie zistených nedostatkov, pričom sa odberateľ zaväzuje rešpektovať pripomienky dodávateľa týkajúce sa predkladaných účtovných dokladov.

11. Konečnú zodpovednosť zo zákona za vedenie účtovníctva má odberateľ.

12. Pokiaľ upozorní dodávateľ odberateľa na potrebu konzultácie s daňovým poradcom, zabezpečí odberateľ takúto konzultáciu na vlastné náklady.

13. Odberateľ je povinný na vlastné náklady zabezpečiť pre dodávateľa kancelárske priestory, základné kancelárske vybavenie a výpočtovú techniku vrátane programového vybavenia, potrebné na zabezpečenie povinností dodávateľa podľa tejto zmluvy.

14. Dodávateľ je povinný si na vlastné náklady zabezpečiť odbornú literatúru, právne normy a predpisy vrátane účasti na školeniach pre všetkých svojich pracovníkov zabezpečujúcich plnenie dodávateľa podľa tejto zmluvy tak, aby činnosť dodávateľa zodpovedala aktuálnym právnym normám, predpisom a štandartným účtovným postupom.


čl. VI Platnosť zmluvy

1. Zmluva nadobúda účinnosť dňom jej podpísania oboma zmluvnými stranami.

2. Zmluva sa uzatvára na dobu neurčitú.

3. Zmluvný vzťah založený touto zmluvou možno zrušiť dohodou zmluvných strán alebo výpoveďou. Výpovedná lehota je trojmesačná a začína plynúť prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola písomná výpoveď doručená. Počas prvých dvoch mesiacov výpovednej lehoty dodávateľ riadne účtuje podľa čl. I tejto zmluvy, posledný mesiac výpovednej lehoty slúži na doúčtovanie predchádzajúceho obdobia, odovzdanie agendy a vysporiadanie vzájomných zmluvných vzťahov.


čl. VII Záverečné ustanovenia

1. Osoba zodpovedná za vykonanie práce a zabezpečenie vzájomnej súčinnosti pri plnení tejto zmluvy za dodávateľa je.

2. Osoby zodpovedné za vykonanie práce a zabezpečenie vzájomnej súčinnosti pri plnení tejto zmluvy za odberateľa sú

3. Všetky vzťahy, ktoré nerieši táto zmluva, sa budú riadiť slovenským Obchodným zákonníkom v platnom znení.




V Bratislave, dňa





Dodávateľ: Odberateľ:
Angelika1
12.07.05,17:14
Dakujem rada, velmi ste mi pomohla.
rada
12.07.05,17:40
To akože oni predložia faktúru a Vy im ju preplatíte ?
Možno niekto z účastníkov porady má iný názor ale ja by som predsa nejakú zmluvu urobila.
Vevey
13.07.05,06:04
Tak toto ma velmi zaujima, ci musi byt kazda faktura podlozena predtym podpisanou zmluvou. Z uctovneho hladiska asi nie, ale co z pravneho?
Johanka
13.07.05,07:32
Zdravý rozum mi hovorí, že nemusí, však by sme sa uzmluvovali. Ale ktovie?
Vevey
13.07.05,11:32
Aj objednavka je kupno-predajna zmluva, ak ma vsetky nalezitosti. Hlavne ak je podpisana oboma stranami.
rada
13.07.05,13:58
Takto. Ak mi niekto bude poskytovať pravidelne mesačne nejakú službu alebo práce a bude to trvať dlhšie či už doba určitá (napr. 6 mesiacov) alebo neurčitá urobila by som to zmluvou. Ale súhlasím s Vevey ak je to na základe objednávky a nechcem sa dohodnúť s tou istou osobou na dlhšiu dobu (aspoň niekoľko mesiacov) tak by som ani ja nedávala zmluvu. Jeden dá objednávku s presne definovanou požiadavkou druhý faktúru , jeden odovzdá predmet objednávky, druhý zaplatí a mohlo by to byť v poriadku. To je odo mňa všetko, tak všeobecne.
Pekný zvyšok dňa.
hron
13.07.05,14:21
Takto. Ak mi niekto bude poskytovať pravidelne mesačne nejakú alebo neurčitá urobila by som to zmluvou. Ale súhlasím s Vevey ak je to na základe objednávky a nechcem sa dohodnúť s tou istou osobou na dlhšiu dobu (aspoň niekoľko mesiacov) tak by som ani ja nedávala zmluvu. Jeden dá Pekný zvyšok dňa.
Zabuda sa na jednu vec. Zmluva nie je len o uctovnictve - to naozaj staci objednavka. Zmluva je o specifikacii diela a hlavne podmienok obchodu - datumove, vecne, zaruka, splatnost, sankcie.

Podnikatel sa sice moze akoze zvysoka...na nejaku zmluvu, ale pri takomto obchodnom vztahu je to dvojsecna zbran. Mozu mu vybuchnut terminy, lebo nema zmluvu. Tak nech si potom trha vlasy...
laur12
22.07.05,20:51
Podnikatel, ktory ma potvrdenu objednavku (a tu pred dodavkou musi mat), tak ma tymto potvrdeny zmluvny vztah. Je povinny dodrzat vsetky podmienky v objednavke oboma stranami schvalene. Nepotrebuje zmluvu. Napr. na jednorazove dodanie tovaru. To by sme sa uzmluvovali. Povinnost mat zmluvu ku kazdemu obchodu nie je v ziadnom zakone stanovena.
nikulik
05.09.05,05:57
Ahojte, viete mi niekto poradit v mojom probleme? Nasa firma sa zaobera textilom, sitie textilnych vyrobkov, a robime vo vyrobe stavebne upravy, najprv nam to robili na cierno, ale teraz by sme chceli uzatvorit nejaku zmluvu, takze by to bola zmluva medzi zivnostníkom a našou firmou, co by ste doporucovali? Nejaku zmluvu o poskytovani stavebných prac, alebo len nejaku objednávku?
liba2
05.09.05,06:08
Ahojte, viete mi niekto poradit v mojom probleme? Nasa firma sa zaobera textilom, sitie textilnych vyrobkov, a robime vo vyrobe stavebne upravy, najprv nam to robili na cierno, ale teraz by sme chceli uzatvorit nejaku zmluvu, takze by to bola zmluva medzi zivnostníkom a našou firmou, co by ste doporucovali? Nejaku zmluvu o poskytovani stavebných prac, alebo len nejaku objednávku?Pokiaľ ide o dielčie stavebné práce, riešila by som to objednávkou.
nikulik
05.09.05,06:14
Co to znamena dielčie stavebne prace? Nerozumiem...
liba2
05.09.05,06:19
Co to znamena dielčie stavebne prace? Nerozumiem...Ak by tieto práce navzájom spolu nevytvárali nejaký celok, napr. stavbu.

co by ste doporucovali? Nejaku zmluvu o poskytovani stavebných prac, alebo len nejaku objednávku?Môžeš sa rozhodnúť aj pre zmluvu aj pre objednávku. V zmluve je možné podrobnejšie a presnejšie určiť podmienky spolupráce.
nikulik
05.09.05,06:27
A nenajde sa tu nejaky vzor alebo co tam ma byt vsetko?
benecon
05.09.05,08:33
Treba si uvedomiť, aby nebola zmluva a práce vykonávané na ten istý predmet činnosti, teda aby pokrývačskej firme nefakturovala pokrývačská firma tie isté práce, ktoré bude faktúrovať konečnému odberateľovi. Jedná sa o tzv. "Švarcsystém" a daniari po tom idú. Treba urobiť zmluvu na nejaké iné práce, pravda aby boli v súlade s výkonom živnosti a vykonaných prác.
Dávaj si pozor aby to nebolo akoby boli Vaši zamestnanci a fakturovali Vám. Oni musia byť úplne samostatní - bez príkazov...
Viem že sa to vo veľkom takto robí ale nie je to dobre. V ČR po tom ide už aj vláda.
Pepa
05.09.05,08:54
Treba si uvedomiť, aby nebola zmluva a práce vykonávané na ten istý predmet činnosti, teda aby pokrývačskej firme nefakturovala pokrývačská firma tie isté práce, ktoré bude faktúrovať konečnému odberateľovi. Jedná sa o tzv. "Švarcsystém" a daniari po tom idú. Treba urobiť zmluvu na nejaké iné práce, pravda aby boli v súlade s výkonom živnosti a vykonaných prác.
Dávaj si pozor aby to nebolo akoby boli Vaši zamestnanci a fakturovali Vám. Oni musia byť úplne samostatní - bez príkazov...
Viem že sa to vo veľkom takto robí ale nie je to dobre. V ČR po tom ide už aj vláda.
Ak vykonávam nejakú činnosť a ako subdodávateľ mi "vypomôže" a vyfaktúruje tú istú činnosť. Niečo bolo porušené? Ak áno, čo? Čo mi môže DÚ napadnúť?
ala13
05.09.05,09:04
Podla nasho pravnika nesulad so zivnostenskym zakonom, ked zivnostnik ma vykonavat svoju cinnost nezavisle, cize bez prikazov nejakej osoby, inak sa jedna o cinnost zavislu. Vraj je za porusenie ZZ pokuta do 100tisic.
eav77
05.09.05,09:08
Treba si uvedomiť, aby nebola zmluva a práce vykonávané na ten istý predmet činnosti, teda aby pokrývačskej firme nefakturovala pokrývačská firma tie isté práce, ktoré bude faktúrovať konečnému odberateľovi. Jedná sa o tzv. "Švarcsystém" a daniari po tom idú. Treba urobiť zmluvu na nejaké iné práce, pravda aby boli v súlade s výkonom živnosti a vykonaných prác.
Dávaj si pozor aby to nebolo akoby boli Vaši zamestnanci a fakturovali Vám. Oni musia byť úplne samostatní - bez príkazov...
Viem že sa to vo veľkom takto robí ale nie je to dobre. V ČR po tom ide už aj vláda.
To nemoze povedzme : stavebna firma zamestnať SZČO - keď každý mesiac vyfakturujú práce?
ala13
05.09.05,09:10
Sama si si odpovedala, mas v tej vete i zamestnat i vyfakturuju. Nie nemoze byt zaroven zamestnany a fakturovat prace. Alebo si to myslela inak?
liba2
05.09.05,09:13
To nemoze povedzme : stavebna firma zamestnať SZČO - keď každý mesiac vyfakturujú práce?SZČO je pre vás buď obchodný partner a vtedy faktúruje práce ktoré vykonal, teda je váš dodávateľ,
alebo môže byť zamestnaný u vás ale musí mať pracovnú zmluvu! a vy platíte všetky odvody!
Pepa
05.09.05,09:15
To nemoze povedzme : stavebna firma zamestnať SZČO - keď každý mesiac vyfakturujú práce?Zamestnať SZČO určite nie resp. môžeš, ale nemôže ti fakturovať - tak som to myslela.
Tým že má pouzatvárané dohody o poskytnutí služieb s nejakými SZČO na práce, ktoré sú zhodné s predmetom jeho činnosti porušuje zákon? Živnostník má svoju činnosť vykonávať nezávisle - to akože nikto nemôže pre neho vykonávať práce, ktoré sú totožné s predmetom jeho činnosti?
liba2
05.09.05,09:20
Zamestnať SZČO určite nie resp. môžeš, ale nemôže ti fakturovať - tak som to myslela.
Tým že má pouzatvárané dohody o poskytnutí služieb s nejakými SZČO na práce, ktoré sú zhodné s predmetom jeho činnosti porušuje zákon? Živnostník má svoju činnosť vykonávať nezávisle - to akože nikto nemôže pre neho vykonávať práce, ktoré sú totožné s predmetom jeho činnosti?Ani mne sa to celkom nezdá, lebo aj my účtovníčky SZĆO, ak nestíhame prácu, môžme si objednať a zaplatiť inú osobu SZČO na účtovnícke práce. To predsa nemôže byť v rozpore so zákonom.
ala13
05.09.05,09:21
Zamestnať SZČO určite nie resp. môžeš, ale nemôže ti fakturovať - tak som to myslela.
Tým že má pouzatvárané dohody o poskytnutí služieb s nejakými SZČO na práce, ktoré sú zhodné s predmetom jeho činnosti porušuje zákon? Živnostník má svoju činnosť vykonávať nezávisle - to akože nikto nemôže pre neho vykonávať práce, ktoré sú totožné s predmetom jeho činnosti?
Nie, zivnostnik ma vykonavat svoju cinnost nezavisle, cize pre nikoho nesmie pracovat len na zaklade jeho prikazov, napr. robotnik na stavbe ma byt zamestnanec a nie fakturujuci zivnostnik.
ala13
05.09.05,09:23
Ani mne sa to celkom nezdá, lebo aj my účtovníčky SZĆO, ak nestíhame prácu, môžme si objednať a zaplatiť inú osobu SZČO na účtovnícke práce. To predsa nemôže byť v rozpore so zákonom.
Aj uctovnicka keby potrebovala vypomoc, mala by si (co je blbost, lebo na odvodoch zaplatime majland) najat zamestnankynu a nie szco.
Ja som napisala, ze co tvdi nas pravnik. Zas ale ked mu polozime otazku, ze kto uz tu pokutu dostal, odpovie, ze nikoho takeho nepozna:)
eav77
05.09.05,09:49
Sama si si odpovedala, mas v tej vete i zamestnat i vyfakturuju. Nie nemoze byt zaroven zamestnany a fakturovat prace. Alebo si to myslela inak?
Myslela som to takto: Firma sa dohodne s murárom že vymuruje hrubu stavbu.Pomocníci sú zamestnaní vo firme. Fakturovať bude práce resp.hodiny ktoré odpracoval za celý mesiac. Je to závislá činnosť, keď ho treba kontrolovať, vysvetliť mu kade tie múry pôjdu? Toto sa robí bežne - nie každý murár vie čo je to rovná stena :rolleyes:. Veď keď si objednám maliara, aby mi vymaľoval byt, tiež ho budem komandovať, akú chcem farbu, že chcem v rohu nejaký tvar inou farbou a tak...a dá mi faktúru.
nikulik
06.09.05,05:12
Fuuuha, pozeram, ze sa tu rozputala zaujimava diskusia...

No s tym, ze ked je zamestnany tak nemoze fakturovat-s tym suhlasim, ved to nedava ani logiku, ved to je to iste ako keby moj zamestnanec usil nejake nohavice a vystavil mi fakturu, to je hlupost. U nas je to ale takto: robime stavebné upravy v budove výroby, robi nam to zivnostnik, ktory zamestnava este 2 pracovnikov, proste nas zaujima len to, ze je to medzi nasou firmou a zivnostnikom, urobi sa zmluva a ten zivnostnik nam vzdy vystavi fakturu, my mu ju uhradime a ide to tak dalej.
hron
06.09.05,06:20
Fuuuha, pozeram, ze sa tu rozputala zaujimava diskusia...

No s tym, ze ked je zamestnany tak nemoze fakturovat-s tym suhlasim, ved to nedava ani logiku, ved to je to iste ako keby moj zamestnanec usil nejake nohavice a vystavil mi fakturu, to je hlupost. U nas je to ale takto: robime stavebné upravy v budove výroby, robi nam to zivnostnik, ktory zamestnava este 2 pracovnikov, proste nas zaujima len to, ze je to medzi nasou firmou a zivnostnikom, urobi sa zmluva a ten zivnostnik nam vzdy vystavi fakturu, my mu ju uhradime a ide to tak dalej.

Jeeeeesis, ja bysom tiez bral takuto fakturaciu. Vystavim fakturu, a hned mi ju uhradia, bez kontroly ci je za co...a ci je to v sulade s poziadavkou...mnam. Nechcete nahodou fakturky aj odomna ? Robim kvalitne faktury :-)
nikulik
06.09.05,06:45
To je jasne, ze sa skontroluje ci to sedi, ci to je spravne, ale pointa bola niekde inde...
Pepa
06.09.05,06:51
Jeeeeesis, ja bysom tiez bral takuto fakturaciu. Vystavim fakturu, a hned mi ju uhradia, bez kontroly ci je za co...a ci je to v sulade s poziadavkou...mnam. Nechcete nahodou fakturky aj odomna ? Robim kvalitne faktury :-)
http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif .
nikulik
06.09.05,09:35
Nakoniec sme to vyriesili, dali sme vypracovat zmluvu o dielo jednej právničke.Ale dakujem za vase prispevky.