fiunko
09.04.09,13:48
Dobrý deň,
prosím vás, iste má niekto podobné skúsenosti ale chcel by som sa informovať. Mám dokončenú hrubú stavbu rodinného domu a chcem ju zapísať do katastra nehnuteľností kvôli úveru. Podal som žiadosť na kataster (senec) a pýtajú odo mňa geometrický plán zamerania (beriem bez výhrad, mám), právoplatné stavebné povolenie (beriem bez výhrad, mám) a "znalecký posudok, z ktorého je zrejmý stupeň rozostavanosti stavby a funkčné využitie prvého nadzemného podlažia".
Jedná mi o ten znalecký posudok a posúdenie 1. poschodia, toto celý mi vypracuje bežný znalec, ktorý oceňuje nehnuteľnosti?

Nevie niekto povedať ako to funguje pri vybavovaní úveru, jeho čerpaní a koľko % z požičanej sumy musím dokladovať?

Ďakujem veľmi pekne
ivka70
09.04.09,12:04
ak ziadas o uver, rovnaky posudok, predpokladam, bude chciet aj banka /pokial ides rucit tou stavbou/

Skus sa spytat v banke na znalca, aby si nemusel davat ocenovat znovu kvoli uveru.
deha
16.06.09,05:48
V prípade ak nejde o úver, treba každopadne znal. posudok pri vklade stavby, napr v našom prípade ide o rekr. objekt, chatičku do katastra, nestačí len goem. zameranie?
Candy
09.10.09,14:31
Koľko asi stojí taký znalecký posudok, resp. podľa čoho si znalec stanovuje cenu?
buchač
09.10.09,15:59
Koľko asi stojí taký znalecký posudok, resp. podľa čoho si znalec stanovuje cenu?

100 až 300 € , ja osobne som dal minulý mesiac 100 € , urobil mi cenu ...;)

Ale inak je to individuálne , záleží podľa veľkosti stavby a tým samozrejme aj od vypracovania samotného posudku , jeho náročnosti ...
Je rozdiel hodiť na papier posudok na záhradu / 2-5 ks papiera A4 /, kde je pár stromov alebo poriadny barák o dvoch poschodiach s príslušenstvom / tam je to tých strán A4 oveľa viac / ....
buchač
09.10.09,16:01
Nevie niekto povedať ako to funguje pri vybavovaní úveru, jeho čerpaní a koľko % z požičanej sumy musím dokladovať?

Ďakujem veľmi pekne

Nájdi si tú svoju banku na nete a verím , že nájdeš odpovede , tu je to nadlho..

Inak , moja banka požaduje 100 % zdokladovanie čerpania úveru ...:rolleyes:
DanielaSL
09.10.09,16:28
Koľko asi stojí taký znalecký posudok, resp. podľa čoho si znalec stanovuje cenu?

Znalec si cenu nestanovuje sám, urobí mu to jeho softvér a závisí to od rôznych faktorov, ale zhruba tak ako Juraj vyššie napísal. No a samozrejme závisí to aj od lokality, lebo niekde by asi sotva ľudia dali za znalecký posudok tak , ako to program vypočíta a ako zaň zaplatia vo veľkých mestách. Potom si môže upraviť cenu znalec tak, že ju zníži ..čiže urobí to ako odmenu dohodou. U nás je to zhruba 100 € za byt , 175 € za rodinný dom.
Candy
12.10.09,06:26
Ďakujem vám obom :)
Miroslava2401
14.10.09,10:49
U každej banky je to individuálne.Ak potrebujete viac informácii ohľadom takéhoto financovania rada poradím.
Johanka
14.10.09,11:32
Znalec si cenu nestanovuje sám, urobí mu to jeho softvér a závisí to od rôznych faktorov, ale zhruba tak ako Juraj vyššie napísal. No a samozrejme závisí to aj od lokality, lebo niekde by asi sotva ľudia dali za znalecký posudok tak , ako to program vypočíta a ako zaň zaplatia vo veľkých mestách. Potom si môže upraviť cenu znalec tak, že ju zníži ..čiže urobí to ako odmenu dohodou. U nás je to zhruba 100 € za byt , 175 € za rodinný dom.
Znalci stanovujú cenu podľa Vyhlášky Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o odmenách, náhradách výdavkov a náhradách za stratu času pre znalcov, tlmočníkov a prekladateľov (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=18137&FileName=04-z491&Rocnik=2004) v novelizovanom znení 565/2008 a 34/2009 Z.z.
stavar
29.12.09,22:15
Podľa katastrálneho zákona nezapíšu rozostavanú stavbu " len tak". Preto musí byť účel na zápis a tým je prevod, HYPO, dedičstvo , BSM a pod. Ceny za posudky sú podľa už uvedených zákonov, ale je aj individuálny prístup - hlavne podľa finančnej situácie zadávateľa.