zuzanah3
09.04.09,15:09
Prosím Vás o pomoc!!!


chcem Vás poprosiť o radu, keď živnostník, registrovaný pre daň z príjmu v tuzemsku, ale neplatca DPH nadobúda tovar z členského štátu - ČR od podnikateľa registrovaného v ČR ako platcu DPH, ide o nadobudnutie tovaru s miestom dodania - SR. Keby bol slovenský nadobúdateľ platcom DPH, išlo by podľa § 69 Zákona o dani z pridanej hodnoty o samozdanenie tovaru, ale keďže slovenský podnikateľ nie je platcom DPH, čo z toho vyplýva? Má nejakú povinnosť, čo sa týka DPH?

Dávala som si otázku na daňové riaditeľstvo a tam mi odpovedali toto:

Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:
V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. To znamená, že osoby uvedené v § 7 ods. 1 zákona o DPH majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu len vtedy, ak v príslušnom kalendárnom roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného členského štátu, dosiahne sumu 13 941,45 eura bez DPH. Pri dosiahnutí tejto hodnoty bez DPH sú povinné požiadať o registráciu pre daň. Na základe registrácie im bude pridelené identifikačné číslo DPH. Po pridelení identifikačného čísla DPH si dodanie tovaru z iného členského štátu budú objednávať pod týmto číslom. Dodávateľ z iného členského štátu v takomto prípade nebude účtovať k cene DPH. Tieto osoby budú len povinné platiť daň z nadobudnutia tovarov a nebudú mať právo na odpočítanie zaplatenej dane z nadobudnutia tovaru.


Poraďte mi prosím Vás, či by sa môjmu zákazníkovi neoplatilo registrovať sa ako platca DPH, aby mohol robiť samozdanenie a nemusel platiť daň z nadobudnutia tovaru... ale keby sa registroval, musel by zase platiť daň na výstupe, pri predaji tohoto tovaru, čo je podľa vás výhodnejšie?? Keby bol platiteľ, mohol by si tú zaplatenú daň vyžiadať v ČR??

Ďakujem

Prosííííííím poraďte mi, dosť ma to súri !!!!!!!!!!!§§
Dáša_
09.04.09,13:27
A za koľko ide dovážať? Je to jednorazova akcia alebo opakovane.
Aká je činnosť sk firmy?

Neda sa odpovedať paušálne.
zuzanah3
09.04.09,13:41
No bude to dovoz väčší ako tých 420,000. Oni budu dovážať oblečenie a to tak 800,000 mesačne...
Predmet činnosti je nákup tovaru za účelom predaja.. maloobchod
Dáša_
09.04.09,13:46
V tom prípade sa treba zaregistrovať ako dobrovoľný platca, aj tak by čoskoro presiahli hranicu.

A takto budu môcť nakupovať v zahraničí bez DPH, čiže budú potrebovať menej financii na nákup
zuzanah3
09.04.09,13:53
Ako si to myslela? Ze nebudú platiť dan z nadobudnutia, ale bude sa robit samozdanenie? Ale zase budú platiť dan na výstupe... mám v tom zmätok
Dáša_
09.04.09,14:40
Ako si to myslela? Ze nebudú platiť dan z nadobudnutia, ale bude sa robit samozdanenie? Ale zase budú platiť dan na výstupe... mám v tom zmätok


nakupujes v zahranici tovar za 119 €, z toho 100 je základ, 19 dan

Ked nie si platca dph, tak nakupis ten tovar za 119, t.j. na nákup 1000 kusov potrebujes 119.000,- €

Ked si platcom dph, tak na nakup 1000 kusov daneho tovaru potrebujes 100.000 €

Pri danovom priznani k dph (neviem, co je dan z nadobudnutia) pouzijes samozdanie a na vstupe aj na vystupe budes mat ciastku 19000€, t.j. danove priznanie k DPH to nijak neovplyvni.

Je samozrejme, ze ale dph budes mat aj na vsetkych ostatnych vystupoch na sk - ale zase na druhú stranu si odpocitas dph zo vsetkych (teda az na par vynimiek, ale na to treba studovat zakon) nákupov.

Vo vseobecnosti, ak chcu dovazat za 800.000 mesacne, stejne hranicu na povinnu registraciu prekrocia, takze podla mojho nie je o čom uvažovať.
andreaS
09.04.09,14:41
http://www.porada.sk/968719-post4.html - tu som napisala ako to je s dph a nakupom zo zahranicia :-)
zuzanah3
10.04.09,10:38
Dakujem pekne, začínam tomu chápať :o)
zuzanah3
10.04.09,10:41
Andrea, ak tomu správne chápem, keby sa neregistroval ako dobrovoľný platiteľ, bol by ako neplatca, musel by zaplatiť 19 % z nadobudnutého tovaru, ktoré si nemôže nikde odpočítať ... Ale keby bol ako dobrovoľný platca DPH, mohol by na nadobudnutý tovar urobiť samozdanenie, tým pádom dan na vstupe neplatí, ale samozrejme tovar by musel predávať s DPH a tú aj zaplatiť, ale tá by mu bola zaplatená zákazníkom v cene tovaru. jediná nevýhoda je zvýšená cena pre zákazníka...
zuzanah3
10.04.09,10:43
Dáška ale vieš na vstupe si neodpočíta skoro žiadnu daň, lebo všetok tovar vozí z čiech, preto bude mať daň iba na výstupe.
Dáša_
10.04.09,11:45
Dáška ale vieš na vstupe si neodpočíta skoro žiadnu daň, lebo všetok tovar vozí z čiech, preto bude mať daň iba na výstupe.
dph je napriklad na telefonoch, pri doprave, niekedy aj pri prenájme.

Pri obrate, aký plánuje aj tak bude musieť byť platcom zo zákona. Otázka krátkej doby.
Naviac, tu dph na výstupe mu vlastne zaplatia tí, ktorí budú od neho nakupovať, koncoví zakaznici.
Dáša_
10.04.09,11:57
Andrea, ak tomu správne chápem, keby sa neregistroval ako dobrovoľný platiteľ, bol by ako neplatca, musel by zaplatiť 19 % z nadobudnutého tovaru, ktoré si nemôže nikde odpočítať ... Ale keby bol ako dobrovoľný platca DPH, mohol by na nadobudnutý tovar urobiť samozdanenie, tým pádom dan na vstupe neplatí, ale samozrejme tovar by musel predávať s DPH a tú aj zaplatiť, ale tá by mu bola zaplatená zákazníkom v cene tovaru. jediná nevýhoda je zvýšená cena pre zákazníka...


Tá vyšia cena pre zákazníka vôbec nemusí byť. Na príklade.
Nakupiš v čechách za 119€, 100 je cena tovaru 19 je DPH. Tvoj rabat je 30%

1. prípad, nie si platca dph, takze vyslednu cenu pocitas z celkovej ceny 119€
vysledna cena s 30% rabatom = 119*1,3= 154,7 €
2. si platca dph
vysledna cena s 30% rabat a 19% dph - vychádzaš samozrejme z ceny bez DPH.
100*1,3=130*1,19= 154,7

Iné by bolo, keby si v zahranici nakupovala u neplatci DPH, tam by sa to predrazilo.
zuzanah3
10.04.09,12:53
nákup sa robí u platcu, ale dodávateľ to fakturuje bez DPH, lebo je to vývoz do zahraničia, miesto dodania je SR.
Dáša_
10.04.09,12:54
nákup sa robí u platcu, ale dodávateľ to fakturuje bez DPH, lebo je to vývoz do zahraničia, miesto dodania je SR.

no ale ak ty nebudes platca dph na sk, tak ti nemoze fakturovat bez DPH.
zuzanah3
10.04.09,13:03
no on asi bude fakturovať bez DPH ale ja budem znášať DPH tak, že budem platiť daňovému úradu 19 % z dovozu ... aj ked budem neplatca..

oprav ma ak sa mýlim ...

díky
Dáša_
10.04.09,13:06
no on asi bude fakturovať bez DPH ale ja budem znášať DPH tak, že budem platiť daňovému úradu 19 % z dovozu ... aj ked budem neplatca..

oprav ma ak sa mýlim ...

díky

no to sa mýliš, ak nie si platca, oni ti musia fakturovat s dph, teda v mojom priklade im budeš platit 119€. So slovenskym danovym uradom, kym nie si platca dph, ohladom dph nic nemas. Sme v unii.
zuzanah3
10.04.09,16:22
to som si aj ja myslela, a ked som písala na danové riaditeľstvo, odpísali mi toto:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:
V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. To znamená, že osoby uvedené v § 7 ods. 1 zákona o DPH majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu len vtedy, ak v príslušnom kalendárnom roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného členského štátu, dosiahne sumu 13 941,45 eura bez DPH. Pri dosiahnutí tejto hodnoty bez DPH sú povinné požiadať o registráciu pre daň. Na základe registrácie im bude pridelené identifikačné číslo DPH. Po pridelení identifikačného čísla DPH si dodanie tovaru z iného členského štátu budú objednávať pod týmto číslom. Dodávateľ z iného členského štátu v takomto prípade nebude účtovať k cene DPH. Tieto osoby budú len povinné platiť daň z nadobudnutia tovarov a nebudú mať právo na odpočítanie zaplatenej dane z nadobudnutia tovaru.


Už tomu vôbec nechápem :o((
Dáša_
10.04.09,16:32
to som si aj ja myslela, a ked som písala na danové riaditeľstvo, odpísali mi toto:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:
V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. To znamená, že osoby uvedené v § 7 ods. 1 zákona o DPH majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu len vtedy, ak v príslušnom kalendárnom roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného členského štátu, dosiahne sumu 13 941,45 eura bez DPH. Pri dosiahnutí tejto hodnoty bez DPH sú povinné požiadať o registráciu pre daň. Na základe registrácie im bude pridelené identifikačné číslo DPH. Po pridelení identifikačného čísla DPH si dodanie tovaru z iného členského štátu budú objednávať pod týmto číslom. Dodávateľ z iného členského štátu v takomto prípade nebude účtovať k cene DPH. Tieto osoby budú len povinné platiť daň z nadobudnutia tovarov a nebudú mať právo na odpočítanie zaplatenej dane z nadobudnutia tovaru.


Už tomu vôbec nechápem :o((


no to platí v prípade, že dovezieš za rok za viac ako 13941,45, po starom 420tisíc.

Jednoducho v tvojom prípade, ked sa jedná o tak vysoké dovozy ako si uvádzala, absolutne nie je dôvod uvažovať o tom, že nebudete platci DPH. Od začiatku.
zuzanah3
10.04.09,16:42
Ďakujem, si zlatá, vieš, vôbec nemám skúsenosti s DPH, čo sa týka zahraničia, preto možno toľko otázok stále dokola :

Takže, ak tomu chápem:

1, ak by boli neplatcovia, tak pokiaľ by dosiahli dovoz za 13. 941,45 museli by zaplatiť DÚ na Slovensku 19 %, ktoré by si nemohli odpočítať.. ako mi to napísali aj z riaditeľstva

2, ked budú platcovia, tak sa urobí samozdanenie - efekt 0 ?
A z predaného tovaru samozrejme odvedú daň na výstupe

Ale chcela by som ešte vedieť ako to je s daňou u toho českého dodávateľa... keďže je to vývoz do krajiny EU, je to oslobodené u neho od dane, nie? V akom prípade by on musel vyfakturovať s daňou?? ešte tomuto nechápem... to by bolo vtedy, keby sme my nepresiahli dovoz za tých 13.941,45 €? a daň by musel znášať on??

Díky moc za trpezlivosť
Dáša_
10.04.09,17:02
Ďakujem, si zlatá, vieš, vôbec nemám skúsenosti s DPH, čo sa týka zahraničia, preto možno toľko otázok stále dokola :

Takže, ak tomu chápem:

1, ak by boli neplatcovia, tak pokiaľ by dosiahli dovoz za 13. 941,45 museli by zaplatiť DÚ na Slovensku 19 %, ktoré by si nemohli odpočítať.. ako mi to napísali aj z riaditeľstva

2, ked budú platcovia, tak sa urobí samozdanenie - efekt 0 ?
A z predaného tovaru samozrejme odvedú daň na výstupe

Ale chcela by som ešte vedieť ako to je s daňou u toho českého dodávateľa... keďže je to vývoz do krajiny EU, je to oslobodené u neho od dane, nie? V akom prípade by on musel vyfakturovať s daňou?? ešte tomuto nechápem... to by bolo vtedy, keby sme my nepresiahli dovoz za tých 13.941,45 €? a daň by musel znášať on??

Díky moc za trpezlivosť

ked vy budete platcovia dph na slovensku, tak oni vam musia fakturovat bez dph. Uvadzajú to vo svojom výkaze dph. A do ŠR sa cez vás dostane na slovensku.

Ak vy nie ste platitelia dph na sk, oni musia fakturovat s DPH - dan zaplatíte vy a oni ju odvedú do českého ŠR.

Ale výraz že daň by musel znášať on je trochu divný - daň by ste mu zaplatili vy a putovala by do českého štátneho rozpočtu.
zuzanah3
10.04.09,17:10
Díky, konečne tomu chápem, ale pokiaľ by bol dovoz vyšší ako tých 13.941,45, tak by ony fakturovali bez dane, nie?
Dáša_
10.04.09,17:17
Díky, konečne tomu chápem, ale pokiaľ by bol dovoz vyšší ako tých 13.941,45, tak by ony fakturovali bez dane, nie?

Oni môžu fakturovať bez dane v tom momente, ked im predložíte slovenske IČ DPH.
O to musíte požiadať ešte skôr, ako nadobudnete tovar za 13941,45 €
(V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura.)
Takže ak dnes viete, že budete dovážať mesačne za 800t, musíte podať žiadosť o registráciu. A podľa môjho názoru je to aj výhodnejšie pre vás.

V podstate ide o to, aby sa DPH dostala do rozpočtu SR, lebo tu sa spotrebováva daný tovar.
zuzanah3
10.04.09,17:22
no tak to je prúser, lebo ony už doviezli tovar nad ten limit a nepožiadali... čo majú teraz robiť? požiadať teraz?
a ešte jednému nechápem.. ako sa tá daň dostane do štátneho rozpočtu SR, ked sa robí na to samozdanenie a efekt DPH je týmto 0?
Dáša_
10.04.09,17:25
no tak to je prúser, lebo ony už doviezli tovar nad ten limit a nepožiadali... čo majú teraz robiť? požiadať teraz?
a ešte jednému nechápem.. ako sa tá daň dostane do štátneho rozpočtu SR, ked sa robí na to samozdanenie a efekt DPH je týmto 0?


lebo si platca dph a predávaš svojim zákazníkom s dph a tú dan odvedieš štátu.

ak by si nebol platca dph, tak celá dať, ktorú ty zaplatíš, ide do rozpočtu ČR. Na sk uz by si koncovým zakazníkom predával bez dane, takže by si nič neodvádzal, čo sa dph týka.

No teraz už môžu urobiť jediné - požiadať o registráciu. Nestretla som sa doteraz s takymto prípadom, tak ani neviem, ako by sa to riešilo.
zuzanah3
10.04.09,17:30
Si strašne zlatá a moc si mi pomohla, dúfam, že sa ti to raz vráti.

Ešte raz díky moc
zuzanah3
10.04.09,19:00
Dáška predsa ešte posledná otázka:

Doviezli tovar za 200.000,- takže to ešte neprešvihli, dodávateľ im to musí vyfakturovať s DPH, keďže nie su platcovia. Lenže teraz ked sa zaregistrujú ako platcovia, tak zaplatia 2x dan z týchto tovarov, lebo na vstupe ju zaplatili dodávateľovi a na výstupe z týchto predaných tovarova zaplatia daň ... Díky
Dáša_
11.04.09,05:39
Dáška predsa ešte posledná otázka:

Doviezli tovar za 200.000,- takže to ešte neprešvihli, dodávateľ im to musí vyfakturovať s DPH, keďže nie su platcovia. Lenže teraz ked sa zaregistrujú ako platcovia, tak zaplatia 2x dan z týchto tovarov, lebo na vstupe ju zaplatili dodávateľovi a na výstupe z týchto predaných tovarova zaplatia daň ... Díky

priznám sa, s týmto nemám úplne skúsenosť. Keby ste boli nakupovali na sk, tak pri registrácii môžete požiadať o vratenie dph daňový úrad. Ale v tomto prípade iba ak by sa dala dph žiadať od českého DU a to teda nemam skusenost.

Samozrejme, je otazka, kolko toho uz stihli na sk predat. Ak ešte nepredali nič, či sa neda dohodnúť na vratení celej zásielky a kúpiť to znova ako platci dph.
Alebo ak sa už tovar predáva, tak počkať s registráciou na poslednú možnú chvíľu, kým sa tovaru predá maximálne množstvo. A potom požiadať o registráciu - len si treba zistit, aké sú termíny pri registrácii, t.j. koľko to bude trvať.
zuzanah3
11.04.09,11:00
díky moc :-)
nika.sum
07.07.09,12:52
Ahoj, ako je to ak platitel DPH na slovensku nadobudol tovar z Madarska tiez od platitela DPH v Madarsku, ale akosi sa nedopatrenim stalo, ze IC DPH sa k dodavatelovi nedostala a faktura za tovar je vystavena s DPH. Skusime vypytat opravenu fakturu nakolko je to z konca min.mesiaca, ale ak by to nahodou neslo, ako to zauctovat? Celu sume aj s madarskou DPH dam na 504 do nakladov alebo ta DPH musi ist na iny ucet? Dakujem
matovinka
07.07.09,14:04
Podla § 51 mas pravo na odpocitanie dane v obdobi, kedy doklad dostanes. Ja by som doklad vratila Madarskemu dodavatelovi a potom zaevidovala a zauctovala opraveny doklad.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
dopravca
07.07.09,14:05
Prosím, ako mám postupovať, ak doveziem tovar, náhradné diely na kamión, pre vlastnú spotrebu, jednorázovo z Poľska a som platcom DPH? Ďakujem
mandula
07.07.09,15:45
Prosím, ako mám postupovať, ak doveziem tovar, náhradné diely na kamión, pre vlastnú spotrebu, jednorázovo z Poľska a som platcom DPH? Ďakujem

Je to nadobudnutie tovaru z iného čl.štátu EÚ, vykonáš samozdanenie. Nezabudni Poliakovi oznámiť, že si platcom dph.
nika.sum
07.07.09,21:22
[QUOTE=matovinka;1093383]Podla § 51 mas pravo na odpocitanie dane v obdobi, kedy doklad dostanes. Ja by som doklad vratila Madarskemu dodavatelovi a potom zaevidovala a zauctovala opraveny doklad......

To je sice pekne, len ja som potrebovala vediet, ak z nejakeho dôvodu sa nedostanem k opravenemu dokladu (faktura je uz aj uhradena), ako tu DPH na doklade zauctovat. A ta suma DPH nie je taka velka aby zruinovala firmu:).
chudaska
07.08.09,07:06
ahojte poradaci,ked odberatel je platca DPH a nakupi tovar z Čiech od neplatcu DPH, tak sa DPH nikde neuvadza? Nie je to samozdanenie?
Vladimír Ozimý
07.08.09,07:46
ahojte poradaci,ked odberatel je platca DPH a nakupi tovar z Čiech od neplatcu DPH, tak sa DPH nikde neuvadza? Nie je to samozdanenie?

presne tak. Aby Vám vznikla povinnosť vykonať samozdanenie, musíte nakúpiť tovar od platiteľa DPH. Vo Vašom prípade nejde o prenos daňovej povinnosti a preto nebudete robiť z pohľadu DPH nič...
nika.sum
25.08.09,10:40
Ahoj. Ako je to ked nakupim nejaky tovar v maloobchode v inom state EU a potom ho predam vo svojej predajni v pripade, ze aj predajca a ja ako nakupca som platitel DPH. Ja si dam DPH vycislenu na tom blocku ako danovy naklad ?
Marttys
03.09.09,10:24
Podla § 51 mas pravo na odpocitanie dane v obdobi, kedy doklad dostanes. Ja by som doklad vratila Madarskemu dodavatelovi a potom zaevidovala a zauctovala opraveny doklad.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Ahojky, prosim ako to robite ked mi doniesli zahranicne faktury na zauctovanie a u poloviny chyba CMR?? Mam si to dopisovat sama?
Prosim poradte poradaci.
ZuzanaP
03.09.09,12:20
Poraďáci stala sa mi takáto vec: účtujem jednu predajňu nábytku, nábytok sa objednáva na základe konkr. požiadaviek zákazníka z ČR. ČR vystavuje faktury krížom krážom, rovnako aj príjmové doklady .... Ostali mi visieť dve faktúry ako neuhradené. Po mnohých urgenciách sa mi dostalo odpovede, že vlastne tá druhá faktúra je vystavená ako nová za prvú a tá platí.

Musím podať dodatočné priznanie k DPH. Myslíte, že môžeme očakávať kontrolu z DÚ? Daňová povinnosť bude rovnaká.
Tamila
03.09.09,12:54
Ahojky, prosim ako to robite ked mi doniesli zahranicne faktury na zauctovanie a u poloviny chyba CMR?? Mam si to dopisovat sama?
Prosim poradte poradaci.
CMR by som sama nedopisovala, tam musí byť predsa potvrdenie od prepravcu. Ak sú to menšie veci, dala by som si potvrdiť dodací list, na ktorom by bolo uvedené, kým bol tovar prevzatý.
Tamila
03.09.09,12:57
Poraďáci stala sa mi takáto vec: účtujem jednu predajňu nábytku, nábytok sa objednáva na základe konkr. požiadaviek zákazníka z ČR. ČR vystavuje faktury krížom krážom, rovnako aj príjmové doklady .... Ostali mi visieť dve faktúry ako neuhradené. Po mnohých urgenciách sa mi dostalo odpovede, že vlastne tá druhá faktúra je vystavená ako nová za prvú a tá platí.

Musím podať dodatočné priznanie k DPH. Myslíte, že môžeme očakávať kontrolu z DÚ? Daňová povinnosť bude rovnaká.
Ja si myslím, že daňová kontrola nepríde hneď po každom DDP.:)
ZuzanaP
03.09.09,15:29
Ja si myslím, že daňová kontrola nepríde hneď po každom DDP.:)


Nemám obavy z daňovej kontroly ako takej, len by to bolo trošku komplikované, lebo ja som aj s dokladmi v PB a prevádzka je v Senci a určite by to bolo nepríjemné aj majiteľovi. Ale pre kľud duše a správnosť účtovania určite podáme dodatočné a nech sa stane, čo sa má.
nika.sum
05.09.09,05:43
Ahoj. Ako je to ked nakupim nejaky tovar v maloobchode v inom state EU a potom ho predam vo svojej predajni v pripade, ze aj predajca a ja ako nakupca som platitel DPH. Ja si dam DPH vycislenu na tom blocku ako danovy naklad ?

prosim viete mi poradit?
betka
05.09.09,19:26
prosim viete mi poradit?

Nika.
Príklad.
Kúpili ste počítač v DE. Nemec Vám vystavil v maloobchode FA v režime DPH
Rozhodnite sa, či je DPH pre Vás vysoká položka, a či budete žiadať o vrátenie na príslušnom DU v Nemecku (prečítajte si u nás par. 56, a toto by mali mať zakomponované v zákone i Nemci)
- ak je položka pre Vás významná, požiadate o vrátenie dane, pretože ste identifik. pre daň v SR SK123456
- nemali ste v DE sídlo, miesto podnikania....
- nedodávali ste tovar, alebo služby v DE.....
- atď......, info nájdete na internete,
- DU v DE Vám opečiatkuje pri overovaní žiadosti na vrátenie dane FA, dokumenty aby neboli viacnásobne použité, ...

U nás v SR, tak či onak urobíte samozdanenie, vznikne Vám DP podla par. 19, ako i nárok na odpočítanie v zmysle 49, ak splnate podmienky a počítač využívate na podnikanie. Riadite sa par. 69..... Nemeckú DPH zaučtujete do nákladov, ak Vám ju vrátia, potom vrátenie doúčtujete.
nika.sum
07.09.09,18:51
praveze ide uplne o nizku sumu, ziadat vratenie nebudeme, len som nevedela ako je to u nas v tomto pripade so samozdanenim. Takze vykonam samozdanenie a nemecku DPH dam do nakladov. Tuto ide o potraviny. Dakujem velmi pekne
frigo64
17.09.09,09:43
Mne v zahraniči aj ked som platca DPH nechceli predaŤ tovar bez dph na fakturu, dovod ze vraj nie som registrovaný na nákup tovaru v eu. pomoc!!!!
adabirk
17.09.09,10:05
- platiteľ z iného ČŠ je povinný pri dodaní tovaru do iného ČS platiteľovi dane v inom ČŠ predať tovar bez DPH, za podmienky, že je si istý, že ten tovar opustí hranice a bude dodaný skutočne do iného členského štátu,
- prax je taká (hlavne v PL a CZ), že pre nich je jednoduchšie predať tovar s DPH a majú po starostiach, oslobodenie musia dokladovať nejakým dokladom, že tovar bol skutočne dodaný do iného ČŠ,
- ak ste platiteľ DPH na Slovensku máte právo pri nákupe tovaru žiadať od platiteľa v inom ČŠ faktúru bez DPH - tu na Slovensku nákup "samozdaníte" a zároveň si uplatniť odpočítanie dane v zmysle zákona o DPH.
saskia26
29.09.09,08:49
Podnikateľ neplatca DPH nakúpil ešte v marci 2009 tovar v ČR, dodávateľ registrovaný v ČR, faktúru vystavil bez DPH - uviedol § 64 českého zákona. Teraz mi doniesol doklady, lebo sa od 09/2009 registroval za platcu DPH. Táto faktúra z ČR bola teda vystavená nesprávne, mala byť fakturovaná s DPH.
Čo mám s tým urobiť - mám na to upozorniť dodávateľa, že si neoveril odberateľa a nech vystaví správne doklad?
Alebo ako to uviesť v daňovom priznaní (pri registrácii a uplatení podľa § 55) ?
ichromekova
29.09.09,19:26
Dobrý deň, potrebovala by som aj ja poradiť. Živnostník, FO, neplatiteľ DPH chce kúpiť ojazdené úžitkové auto v rámci EÚ do 13000,- €.
Aký je postup čo sa týka DPH, pri kúpe ojazdeného auta a aký je tam rozdiel či kupuje od platiteľa DPH, alebo neplatiteľa DPH?
Ďakujem
adabirk
29.09.09,19:47
- je to chyba dodávateľa, že si neoveril odberateľa v inom ČŠ,
pre vás žiadna povinnosť z uvedeného nevyplýva,
- § 55 zákona o DPH sa vás netýka, lebo ste nakúpila tovar bez DPH,
- druhá vec je však, že ako dobrý obchodný partner, asi by ste dodávateľa mali na jeho chybu upozorniť, počítajte však s tým, že CZ DPH budete musieť zaplatiť, nebudete si ju však môcť uplatniť v zmysle § 55 zákon o DPH pretože bude zaplatená do iného ŠR.
adabirk
29.09.09,22:16
- neplatiteľ DPH nemá žiadnu povinnosť odvodu DPH z nákupu ojazdeného vozidla z ČŠ, teba však dať pozor aby hranica nákupu neprevýšila hodnotu 13 941 EUR - viď § 7 zákona o DPH ,
- čo sa týka výhody nákupu od platiteľa, alebo neplatiteľa, všetko asi závisí od ceny vozidla.
marko.ba
30.09.09,09:08
Ahojte poradaci mate tu dalsieho neznaleho zaciatocnika :)

Cital som vsetky prispevky k tejto teme, ale asi stale v tom nemam jasno.

1. Som zivnostnik, neplatca DPH a budem dovazat (resp. nechat si posielat) tovar od dodavatela (vyrobcu) z clenskej krajiny EU. Fakturovat mi bude bez DPH. V tomto pripade by som musel dodavatela poziadat, aby mi fakturoval s DPH (do statneho rozpočtu ineho clena EU) a nasledne zaplatit DPH aj slovenskemu rozpoctu pri predaji konecnemu spotrebitelovi, cize by som tovar zdanil dvakrat?

2. Je v takomto pripade pre mna vhodne zaregistrovat sa ako dobrovolny platca DPH, aj ked predpokladam, ze objem dovezeneho tovaru (zatial) nepresiahne zakonom stanoveny limit?

Dakujem za vysvetlenie
adabirk
30.09.09,11:28
- mám otázku o aký objem nákupov za rok sa jedná ?
- ak by sa jednalo o nákupy za rok pod hranicu (§7 zákona o DPH) 13 941 EUR, na vašom mieste by som ostala neplatiteľom, nakupovali by ste od českého dodávateľa s českou DPH (predpokladám, že dodávateľ je platiteľ DPH v Česku) a predávali tu na Slovensku bez DPH, nakoľko by ste nebol platiteľom DPH,
- ak však by ste prekročili hore uvedenú hranicu, na vašom mieste by som sa registrovala za riadneho platiteľa DPH (§4 zákona o DPH), nakupovali by ste od českého dodávateľa bez DPH, na Slovensku by ste nákup "samozdanili" a zároveň si uplatnili odpočítanie dane (boli by ste na nule), konečnému zákazníkovi by ste však tovar predávali už s DPH.
marko.ba
30.09.09,12:00
V nasledujucich mesiacoch objem zrejme 13 941 eur nepresiahne.
Cize ak by som zaplatil dodavatelovi aj s DPH, v SR by mi nevznikala ziadna danova povinnost? (okrem dani z prijmov samozrejme). Hrabal som sa este na google a TREND este 13.5.2004 pisal, ze: „Povinnosť odvodu DPH pri nákupe tovaru z iného členského štátu sa netýka len platiteľov DPH, ale aj podnikateľov, ktorí nie sú platiteľmi dane, a právnických osôb, ktoré nie sú zdaniteľnými osobami. Ak takéto subjekty nadobúdajú tovar z iných členských štátov, majú povinnosť registrácie pred dosiahnutím hodnoty nakúpeného tovaru 420-tisíc korún v kalendárnom roku. Hoci im daňový úrad pridelí IČ DPH, nestanú sa platiteľmi dane. Znamená to, že z iných členských štátov budú nakupovať tovar oslobodený od DPH a platiť daň z nadobudnutia v SR. Nebudú mať však právo takúto DPH odpočítať.“
Mal autor nepresne info alebo sa odvtedy nieco menilo?

Inak v mojom pripade je to vyrobca z Rakuska, tam je na predmetny tovar DPH 20 %, takze by som pri samozdaneni a platbe DPH v SR mohol percento usetrit?

Vopred dakujem este raz
ichromekova
30.09.09,12:27
Ďakujem krásne, pomohlo.
adabirk
30.09.09,13:15
- keď stanovený obrat za rok nepresiahnete môžete ostať neplatiteľom a ako píšete zdaníte iba príjem daňou z príjmov a v Česku budete kupovať s českou DPH,
- ak však pred plánovaným nákupom budete vedieť, že citovaný obrat prekročíte mali by ste sa v zmysle § 7 zákona o DPH registrovať (to čo ste čítali na internete), nebudete však mať postavenie platiteľa, t. z. nakúpite tovar v Česku bez DPH, na Slovensku budete musieť nákup "samozdaniť", ale nárok na odpočítanie dane nebudete mať (nebudete mať postavenie platiteľa), a tovar budete môcť predávať na Slovensku bez DPH, lebo platiteľom nebudete,
- máte však aj ďalšiu možnosť a to takú, že ak však pred plánovaným nákupom budete vedieť, že obrat prekročíte sa zaregistrujete za platiteľa DPH podľa § 4 zákona DPH, budete potom nakupovať tovar v Česku bez DPH, na Slovensku nákup tovaru "samozdaníte", nárok na odpočítanie dane z nákupu budete mať (budete platiteľom DPH), tým budete pri nákupe čo sa týka DPH na nule, avšak predávať na Slovensku budete musieť už s DPH.
zuzanask
21.10.09,07:08
Chcela by som vás poprosiť o cennú radu. Naša firma má príjmy oslobodené od dane. Do konca roka však musime byť evidovaný ako platci DPH. Máme zo zahraničia faktúru na spracovanie analýz a poradenstvo. Faktura je bez DPH. Máme povinnosť vypočítať dph a odviesť ho DU na Slovensku?, keďže nárok na odpočet nemáme.
petra:-)
21.10.09,08:12
Chcela by som vás poprosiť o cennú radu. Naša firma má príjmy oslobodené od dane. Do konca roka však musime byť evidovaný ako platci DPH. Máme zo zahraničia faktúru na spracovanie analýz a poradenstvo. Faktura je bez DPH. Máme povinnosť vypočítať dph a odviesť ho DU na Slovensku?, keďže nárok na odpočet nemáme.

Podľa všetkého sa jedná o službu podľa § 15 ods. 7 (ods.8 b)), ktorý horoví, že ak je táto služba dodaná osobe, ktorá podniká, v inom členskom štáte, ako je štát dodávateľa, miestom dodania je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania. V tomto prípade to je SR.
Ak je Vaša firma podľa § 3 ods.1 a 2 považovaná za zdaniteľnú osobu, vzťahuje sa na Vás § 69 ods. 3, podľa ktorého máte povinnosť takúto službu zdaniť a vypočítanú daň odviesť, aj keď Vám nevznikne nárok na jej odpočet.
lula291
29.07.10,07:13
Dobrý deň, som tiež nováčik v tejto oblasti. Prečítala som si všetky príspevky k tejto téme, ktoré mi dosť pomohli ale napriek tomu mám jednu otázku. Mám firmu, ktorá nakupovala tovar z ČR (pneumatiky) a je neplatcom DPH, česká firma mu fakturovala bez DPH. Viem, že to malo byť z DPH ale tak majiteľa to nejak netrápilo. Teraz mu však prišlo od českej firmy, že chcú doplatiť tú DPH, lebo zistili, že je neplatca DPH (nechápem, že predtým to nevedeli).Jedná sa tu o doplatenie DPH ešte aj za faktúry z roku 2008. Majú na to právo, žiadať doplatenie?A ak ano tak aj za ten rok 2008?Nie je tam nejaké obmadzenie?napr. max. rok dozadu?
mordechaj
04.08.10,16:24
Nemalo by to byť obmedzené. Ide o omyl, nesprávne uplatnenú DPH na ktorú má nárok ČR. Dá sa to vyriešiť tým, že vyhotovia opravnú faktúru a požadovanú sumu uhradíte.
matka7
10.08.10,10:05
prosim o radu:
neziskovka, neplatca dph nakupila z cr reklamny tovar (pera) v hodnote 500eur. limit 13941e neprekroci.
faktura je vystavena z cr bez dph, je tam napisane ze prijemca tovaru je v sr, dodavatel je platca dph v cr. Text na fakture je: No Czech VAT due by aplication od the Sixth Directiv Art. 9 (2) and in accordance with the Czech legislation, Act. No. 235/2005 Sb., §10. The service is subject to the "reverse charge mechanism".

ako neziskovka nie sme registrovani pre dph, ani sa nemusime registrovat lebo neprijimame sluzby podla §7a?
nemusim spravit samozdanenie?
mne z toho vychadza ze nemusime ani samozdanit ani sa neprihlasovat, ale chapem to dobre?
nika.sum
10.08.10,18:51
prosim o radu:
neziskovka, neplatca dph nakupila z cr reklamny tovar (pera) v hodnote 500eur. limit 13941e neprekroci.
faktura je vystavena z cr bez dph, je tam napisane ze prijemca tovaru je v sr, dodavatel je platca dph v cr. Text na fakture je: No Czech VAT due by aplication od the Sixth Directiv Art. 9 (2) and in accordance with the Czech legislation, Act. No. 235/2005 Sb., §10. The service is subject to the "reverse charge mechanism".

ako neziskovka nie sme registrovani pre dph, ani sa nemusime registrovat lebo neprijimame sluzby podla §7a?
nemusim spravit samozdanenie?
mne z toho vychadza ze nemusime ani samozdanit ani sa neprihlasovat, ale chapem to dobre?
treba ich upozornit, ze nie ste platitelmi DPH a ak uviedli Vase IC DPH, tak ich upozornit, ze nie je platne, nakolko nie ste registrovany. Nech Vam opravia fakturu s vycislenou DPH.
kluara
12.08.10,15:12
ahojte!

môžete mi poradiť?
kamarátka SZČO,neplatca DPH nakúpila v Poľsku od platcu dane tovar - 2x po 1000€, obe faktúry sú vystavené bez DPH. ako má postupovať? ..... nemali byť náhodou tie faktúry vystavené s poľskou DPH a tým pádom ju mal poľský predajca odviesť?
kluara
23.08.10,09:59
nikto mi nevie poradiť? :((
nika.sum
23.08.10,20:23
ahojte!

môžete mi poradiť?
kamarátka SZČO,neplatca DPH nakúpila v Poľsku od platcu dane tovar - 2x po 1000€, obe faktúry sú vystavené bez DPH. ako má postupovať? ..... nemali byť náhodou tie faktúry vystavené s poľskou DPH a tým pádom ju mal poľský predajca odviesť?

To iste sa riesilo v prispevku pred vasim. Ano ked kamaratka platitel DPH, nemoze predsa udat IC DPH, tak mal polsky dodavatel vystavit fakturu s polskou DPH, treba ziadat opravu a DPH im bude musiet doplatit.
Zuzanak1
25.08.10,09:19
Ahojte. Potrebujem poradiť. SK spoločnosť platca DPH, ide pracovať do ČR a tam si aj priamo nakupuje tovar na túto montáž, v ČR kedže tovar neprešiel hranice SR, vyfakturujú tento tovar s ich DPH ? SK spoločnosť si potom bude musieť túto DPH vyžiadať od DU v ČR ?
Ďakujem za radu.
Eva Póčová
27.08.10,09:10
ahojte,
mohol by mi niekto pomôcť ohľadom dph? Źivnostník platca dph nakupuje tovar v maďarsku bez ich dph a predáva ho na Slovensku a potom ho tu na slovensku samozdaní. Čo by bolo v prípade, keď ten tovar bude predávať aj v maďarsku? Bude mať nejaké povinnosti v maďarsku? (napr. registrácia na dph)
Ak si zakúpi reg.pokladňu v maďarsku môže ju naprogramovať na Forinty ale s 19 % - nou dph? - potom by som tržbu prerátala na euro a dph by som takisto samozdanila ako doteraz.
Mám v tom riadny zmätok, prosím pomôžte mi. ďakujem
nika.sum
27.08.10,13:59
ahojte,
mohol by mi niekto pomôcť ohľadom dph? Źivnostník platca dph nakupuje tovar v maďarsku bez ich dph a predáva ho na Slovensku a potom ho tu na slovensku samozdaní. Čo by bolo v prípade, keď ten tovar bude predávať aj v maďarsku? Bude mať nejaké povinnosti v maďarsku? (napr. registrácia na dph)
Ak si zakúpi reg.pokladňu v maďarsku môže ju naprogramovať na Forinty ale s 19 % - nou dph? - potom by som tržbu prerátala na euro a dph by som takisto samozdanila ako doteraz.
Mám v tom riadny zmätok, prosím pomôžte mi. ďakujem

Ja sice s tymto osobne nemam skusenost, ani s tym ake ma povinnosti zivnostnik ked predava tovar v inom clenskom state, ale podla zakona o DPH si myslim, ze za tovar kt. neopustil Madarsko, by mala DPH byt odvedena v Madarsku, tak som to aspon ja pochopila :
§ 17
Miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Miestom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi.

(2) Ak nadobúdateľ tovaru objedná tovar pod identifikačným číslom pre daň, ktoré mu pridelil členský štát iný, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, za miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu sa považuje členský štát, ktorý nadobúdateľovi pridelil identifikačné číslo pre daň, ak nadobúdateľ nepreukáže, že toto nadobudnutie bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava tovaru. Odsek 1 týmto nie je dotknutý.

Nemyslim, ze by mohol len tak niekto prist, zakupit si ERP len tak v Madarsku a predavat tovar. Na slovensku musite mat predsa riadne zaevidovanu na DU a to iste musi fungovat aj v Madarsku.
Eva Póčová
28.08.10,06:26
Ďakujem za tvoju reakciu na môj problém, ktorý už trvá celý týždeň a nikto mi nevie pomôcť - ani na DÚ v SR ani v MR.
To s tou ERP máš pravdu to mi nenapadlo. Valastne on by ten tovar doviezol na Slovensko lebo najprv musí si spraviť ceny, ale nemá nahlásenú prevádzku ako sklad. A nemohol by náhodou zaregistrovať tu ERP tu na DÚ vadí, že je naprogramovaný na HUF?
Zuzanak1
06.09.10,07:06
Ahojte. Potrebujem poradiť. SK spoločnosť platca DPH, ide pracovať do ČR a tam si aj priamo nakupuje tovar na túto montáž, v ČR kedže tovar neprešiel hranice SR, vyfakturujú tento tovar s ich DPH ? SK spoločnosť si potom bude musieť túto DPH vyžiadať od DU v ČR ?
Ďakujem za radu.

Poradí mi niekto ?
Lubo44
06.09.10,07:29
Myslím, že je to tak ako píšeš. Keďže sa nejedná o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, malo by to byť podľa českého zákona dodanie tovaru v tuzemsku (v Čechách). U nás by sa tento prípad asi posudzoval podľa § 13, ods. 1, písm. c). Takže mali by fakturovať s českou DPH a firma si potom bude žiadať od ČR vrátenie DPH-čky. Treba si tiež zistiť na českom daňovom úrade, či nie je potrebné sa v registrovať na DPH priamo tam v Čechách.
nika.sum
06.09.10,11:53
Ďakujem za tvoju reakciu na môj problém, ktorý už trvá celý týždeň a nikto mi nevie pomôcť - ani na DÚ v SR ani v MR.
To s tou ERP máš pravdu to mi nenapadlo. Valastne on by ten tovar doviezol na Slovensko lebo najprv musí si spraviť ceny, ale nemá nahlásenú prevádzku ako sklad. A nemohol by náhodou zaregistrovať tu ERP tu na DÚ vadí, že je naprogramovaný na HUF?

Vidim, ze sa stale nikto nevyjadruje, ale myslim, ze ked chce predavat tovar v Madarsku, tak sa neda vyriesit len tym ze naprogramujete ERP na HUF, ide o podnikanie v Madarsku. Mal by podla mna evidovany ako podnikatel v Madarsku, ale uz som raz pisala, ze to je moj nazor, ale aspon sa Vam posunie otazka a niekto mi to potvrdi alebo ma opravi.
Eva Póčová
07.09.10,11:06
Ďakujem si milá. Už som dostala odpoveď z firmy Poradca, s.r.o. áno máš pravdu musí sa zaregistrovať v Maďarsku a vysporiadať DPH tam z nákupu aj z tržieb. ERP si musí kúpiť aj naprogramovať v maďarsku podľa maďarských predpisov.
Nemá náhodou niekto skúsenosť s priznaním DPH v maďarsku? Aké tlačivo, v akých intervaloch (asi tiež štvrťročne), či sa dá aj elektronicky?????
Prosím ak niekto vie niečo nech sa mi ozve. Ďakujem
nYcol
04.07.11,09:10
Mili poradaci PORADTE :)
Som platcom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) na SR, dodavatel z UK mi poslal FA aj s jeho ich DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) a ja som si to nevsimla a uhradila som to. Ako mam teraz postupovat, ked dodavatel mi odmieta vratit DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) a vystavit opravenu Fakturu bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) aby som si to mohla samozdanit na SR??? Ako tuto sumu zauctovat?
Uctujem v jednoduchom uct.
Suma bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) nakup tovaru
DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) na FA bude nedanovy vydavok neoplyvnujuci ani DzP.
a samozdanim si to?

Ci som mimo??? :D
nika.sum
04.07.11,09:26
Mili poradaci PORADTE :)
Som platcom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) na SR, dodavatel z UK mi poslal FA aj s jeho ich DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) a ja som si to nevsimla a uhradila som to. Ako mam teraz postupovat, ked dodavatel mi odmieta vratit DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) a vystavit opravenu Fakturu bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) aby som si to mohla samozdanit na SR??? Ako tuto sumu zauctovat?
Uctujem v jednoduchom uct.
Suma bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) nakup tovaru
DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) na FA bude nedanovy vydavok neoplyvnujuci ani DzP.
a samozdanim si to?

Ci som mimo??? :D

Poskytli ste dodavatelovi IC DPH a aj napriek tomu Vam vystavil fa s DPH?
Urcite by som samozdanila. Co sa tyka DPH na fakture? priznam sa ze neviem ci by ste si ju nemohli dat VOZD. snad sa k tomu este niekto vyjadri. Ak bude ako VNZD - nikto Vam to nebude moct vycitat. Ale ak ide o vyssiu sumu bola by to skoda, ak by sa to dalo odpocitat zo zakladu.