Pagy20
09.04.09,16:35
Dobrý deň, potreboval by som poradiť:
So zamestnávateľom mám uzavretú pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.9.2009. Neoddeliteľnou súčasťou zmluvy je aj príloha k pracovnej zmluve (tarifná zmluva - časť mzdová oblasť), ktorej platnosť vypršala 31.12.2008. Zamestnávateľ mi vystavil novú prílohu k pracovnej zmluve oneskorene (cca o 2,5 mesiaca) so spätným dátumom vystavenia od 1.1.2009 s nezmenenými mzdovými podmienkami, s ktorými som po vypršaní skúšobnej doby (31.12.2008) nesúhlasil, nakoľko pri nástupe do zamestnania bol prísľub o navýšení platu po skončení skúšobnej doby. Z toho dôvodu som doteraz prílohu nepodpísal.
Je táto pracovná zmluva bez podpísanej prílohy platná?? Ak sa v budúcnosti so zamestnávateľom nedohodnem na mzdových podmienkach, aké mám možnosti a aké možnosti má zamestnávateľ?
Ako mám postupovať ďalej???
Chobot
09.04.09,20:33
Dobrý deň, potreboval by som poradiť:
So zamestnávateľom mám uzavretú pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.9.2009. Neoddeliteľnou súčasťou zmluvy je aj príloha k pracovnej zmluve (tarifná zmluva - časť mzdová oblasť), ktorej platnosť vypršala 31.12.2008. Zamestnávateľ mi vystavil novú prílohu k pracovnej zmluve oneskorene (cca o 2,5 mesiaca) so spätným dátumom vystavenia od 1.1.2009 s nezmenenými mzdovými podmienkami, s ktorými som po vypršaní skúšobnej doby (31.12.2008) nesúhlasil, nakoľko pri nástupe do zamestnania bol prísľub o navýšení platu po skončení skúšobnej doby. Z toho dôvodu som doteraz prílohu nepodpísal.

Vieš koľkokrát už zamestnávatelia sľúbili pri nástupe zvýšenie platu po skúšobnej dobe a koľko krát to už nedodržali? Ja som jednoznačným odporcom takého postupu (nižší plat cez skúšobnú dobu). Ak som aj na pohovoroch, tak žiadam už počas skúšobnej dobe normálny plat, veď som riadny zamestnanec, za tie 3 mesiace sa kvalifikačne nezmemím. Pokiaľ chcú argumentovať, že si ma chcú odskúšať, tak môžu a ak im za tie peniaze nebudem vyhovovať, tak sa so mnou môžu rozlúčiť počas tých 3 mesiacov.


Je táto pracovná zmluva bez podpísanej prílohy platná??

Áno je. Dokonca si v nevýhode, pretože ak skutočne bola platnosť prílohy o mzdových podmienkach platná do 31.12.2008, tak teraz nemáš dohodnutý plat a kľudne ti môžu platiť minimálnu mzdu. Ty by si sa nemal na čo odvolať, že ti patrí vyššia mzda. Na druhej strane, podľa ZP prac. zmluva musí obsahovať mzdové dojednania.


Ak sa v budúcnosti so zamestnávateľom nedohodnem na mzdových podmienkach, aké mám možnosti a aké možnosti má zamestnávateľ?

Môžeš žiadať vyšší plat, ak nedostaneš, môžeš k 30.9.2009 odísť. ALebo aj skôr môžeš dať výpoveď, ak si nespokojný s platom.

Zamestnávateľ tak isto sa s tebou môže rozlúčiť k 30.9.2009, ak nebudeš ochotný pracovať za súčasný plat. Ale možno ti ho zvýšia.


Ako mám postupovať ďalej???

Pýtaj si vyšší plat od najbližšieho mesiaca.