Kate.Iv
09.04.09,20:47
ahojte,
som živnostnička prvy rok a mala som čo robiť s danovým a myslela som si že to stači zaplatiť do konca aprila a teraz som sa dozvedela že nie že to mala byť zaplatene do konca marca, vraj su zato neake penale...........
dakujem...............
Dáša_
09.04.09,18:55
ahojte,
som živnostnička prvy rok a mala som čo robiť s danovým a myslela som si že to stači zaplatiť do konca aprila a teraz som sa dozvedela že nie že to mala byť zaplatene do konca marca, vraj su zato neake penale...........
dakujem...............

no to sú (tie penále), ale čo sa dá robiť, myliť sa môže každý.
Čím skôr zaplať a podaj DP.

Teraz ti nariekanie nepomôže, ber to ako fakt, z ktorého sa poučíš.

Ja som v začiatkoch aj dan vypočítala, aj zaplatila. Teda som si myslela, že som zaplatila. Pomylila som sa v čísle účtu a prišla som na to až po pár dňoch. Dnes si už účrt preverím aj tri krát. Ale zase sa mi prihodia iné veci, každý je omylný.
Nejde o život, iba o peniaze.
durisovad
09.04.09,18:59
Nuz, penale budu urcite, doporucovala by som zaplatit co najskor.
Kate.Iv
09.04.09,19:06
a kolko su tie penale
srska
09.04.09,19:18
a kolko su tie penale
nie penále ale sankčný úrok
podľa mňa platí §35b ods. 1 písm. a + výška sankčného úroku je daná podľa §35b ods. 2 zákona 511/1992 Z.z.
§ 35b
Sankčný úrok

(1) Sankčný úrok vyrubí správca dane

a) daňovému subjektu, ak daň priznanú v daňovom priznaní alebo hlásení alebo vlastnú daňovú povinnosť11ac) priznanú v daňovom priznaní nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona, 11af)

(2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
Kate.Iv
09.04.09,19:22
a tak že pre človeka ktory tomu nerozumie?
mzdarka renca
09.04.09,19:24
tu ti prikladám link, prečítaj si to, je to tam prehľadne vysvetlené, aj so vzorcom na výpočet penálov-sankčného úroku z omeškania

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-36564190-nestihli-ste-zaplatit-dan-dostanete-pokutu
Kate.Iv
09.04.09,19:35
dakujem......:)
m.hladka
09.04.09,19:37
avava
09.04.09,19:40
Tu je link priamo na stránku daňového úradu na výpočet sankčných úrokov tam to aj vypočíta
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTH1B8mB2I76ke hCQLYfkqivR35uKlAu0hwoYuhj7uuiH5WTmp6YXK
srska
09.04.09,19:48
keď si mala zaplatiť daň 31.03.09 napr. 1000EUR a zaplatíš ju 30.04.09 tak sankčný úrok je 4,93 EUR a takýto sankčný úrok sa nevyrubí lebo je menší ako 16,60 EUR

Vzorec:
(4x0,015x1000x30)/365
Robina
10.04.09,05:52
Presne tak, všetko záleží od výšky daňovej povinnosti a ak ti vyjde sankčný úrok nižší ako 500,- Sk teda 16.60 Eur - tak sa nevyrubí, len dostaneš platobný výmer, ale nemusíš platiť - niekde ani neposielajú PV. Moja rada do budúcna: nestalo by sa ti to keby si to zverila dobrej účtovníčke a mohla si si pár nervov ušetriť a možno aj pár eur. Lebo aj sa venovať podnik. činnosti aj sledovať zák., termíny - to sa dá ťažko zvládnuť.