Marz1
09.04.09,23:15
Zdravím,

chcel by som sa opýtať, začínam s jú, a teraz napr. som si kupoval náplň do tlačiarne ale mám iba bloček z pokladne. Na to aby som si tú náplň mohol dať do nákladov mi stačí iba tento doklad o kúpe, alebo na takéto veci potrebujem mať faktúru na moje meno? Som SZČO a nie som platca DPH. Samotnú tlačiareň nemám vedenú v účtovníctve. Druhá vec čo ma napadá, tatrabanka mi z podnikateľského účtu stahuje poplatky za vedenie účtu, známa mi vravela ze si ich môžem dať tiež do nákladov, lenže jedniný doklad o tých poplatkoch mám vlastne iba výpis z účtu tak teraz neviem.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Paula
09.04.09,21:18
Začínaš s JÚ ako živnostník alebo ako účtovník?:)
marjankaj
09.04.09,21:37
Začínaš s JÚ ako živnostník alebo ako účtovník?:)

Tak to je otázka na telo. :)
Orsz
09.04.09,22:23
Zdravím,

chcel by som sa opýtať, začínam s jú, a teraz napr. som si kupoval náplň do tlačiarne ale mám iba bloček z pokladne. Na to aby som si tú náplň mohol dať do nákladov mi stačí iba tento doklad o kúpe, alebo na takéto veci potrebujem mať faktúru na moje meno? Som SZČO a nie som platca DPH. Samotnú tlačiareň nemám vedenú v účtovníctve. Druhá vec čo ma napadá, tatrabanka mi z podnikateľského účtu stahuje poplatky za vedenie účtu, známa mi vravela ze si ich môžem dať tiež do nákladov, lenže jedniný doklad o tých poplatkoch mám vlastne iba výpis z účtu tak teraz neviem.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Poplatky sú daňovým nákladom uznaným na základe výpisov z banky, a samozrejme ich zaúčtovania ... toner si môžeš dať do nákladov, no odporúčam aspoň v nulovej hodnote vložiť tlačiareň do majetku firmy /SZCO/ .. z osobného vlastníctva. A tiež odporúčam skúseného účtovníka ... ;)
marjankaj
09.04.09,22:40
Ak budeš mať iba takéto výdavky, tak by som uvažoval aj o paušálnych výdavkoch. Ale to budeš vedieť lepšie na konci roka.
Marz1
09.04.09,22:58
Ďakujem za rýchle odpovede, zatiaľ som všetko v jednom balení :) aj živnostík aj účtovník, ale ako to vyzerá ten dobrý účtovník sa mi nakoniec zíde. Paušálne výdaje som mal minulý rok, ale vyzerá to tak že sa mi viac oplatí to jú, ale to uvidím až koncom roka. Lebo zatial podnikam popri práci a nemám až také velké príjmy zo živnosti, a výdaje sú relatívne veľké, budem si musieť kúpiť nový pc a pod.